Nederlands elftal versloeg Denemarken in laatste minuten van bar slechte wedstrijd Willy wil je een stok kaas uit het vuistje Wat inmaakpartij leek te worden werd droefgeestige vertoning Real Madrid wipte München 1860 Stemmen uit de kleedkamer ZESDAAGSE NIEUWE RAI AMSTERDAM Chinees sprong 2,27 nieter hoog Flying Shuttle gaf Deventer geen kans HIJS HOKIJ versloeg Luik met 13-7 Tegenstoten Internationale omnium op zesdaagsebaan Wedstrijden om de Europa Cup Europa Cup II Europa Cup III T.r 1 DONDERDAG I DECEMBER 1966 ADVERTENTIE (Van onie sportredacteur) BOTTERDAM Ruim zevenentach tig minuten heeft het Nederlands elf tal gisteravond in het kille Feyenoord- stadion en op een spekglad veld storm gelopen op het Deense doel, dat vrij wel constant door acht verdedigers werd afgeschermd. En juist in de laatste minuten van deze bijzonder slechte wedstrijd, waarin een ontstel lend gebrek aan inzicht zowel als aan llc.haamsheheersing werd gedemon streerd vielen er toch nog twee doel punten. De Denen stonden toen met tien man hun gelijke spel te verdedi gen en dat was precies met twee man te veel, want ze liepen elkaar zodanig ln de weg, dat Sjaak Swart tweemaal een schitterend schot kon lossen. Het eerste trof rechtstreeks doel, by het tweede stuitte de bal af op de paal, om vandaar voor de voeten te springen van de toestormende Willy van der Kuylen, die hem met een daverend schot in de touwen joeg. Een 2-0 overwinning voor Nederland dus. Een overwinning, die gezien het grote technische overwicht van onze landgenoten verdiend was. Maar ook een overwinning, die op geen enkele wijze bevrediging kan schenken. Het spel van onze landgenoten was name lijk zo abonminabel slecht, dat ze in de tweede helft niet alleen werden ont haald op hoongelach en fluitconcerten, maar ook op „nationale volksliederen" als „Houdt er de moed maar in", „Was ik maar bij moeder thuis gebleven" en een serie Sinterklaasliedjes, die 'n dui delijke klank van uitjouwen hadden „Hup Elinkwijk" brulden de ontstem de toeschouwers en er werden spreek koren gevormd van „Coentje, Coentje" en „Abe, Abe". Coentje was vooral fa voriet bij de Rotterdammers, die zich was de zwoegende terriër Bennie Mul- sche spel van Keizer, die zich keer op keer vast liep in de Deense verdedi gingsmuur en in korte tijd alle sympa thie verspeelde. Wat speelde dit Nederlands elftal, ondanks zijn technisch overwicht, ont zaglijk zwak. Wat getuigden de Neder landers van weinig inzicht toen het er om ging de met man en macht verde digende Denen tot capituleren te bren gen. In de Nederlandse formatie was eigenlijk maar één man te vinden, die een prachtige wedstrijd speelde. Dat was de zwoegende terrier Bennie Mul ler, wiens voorbeeld van strijden tot 't bittere einde door vrijwel geen enkele Nederlander werd nagevolgd. De enige was voor de rust de andere kanthalf, Willy Dullens, en na de rust Wim Suur- bier, die met lange rushes vanuit de verdediging trachtte de Deense achter hoede op de knieën te krijgen. Rushes vanuit de verdediging, inder daad. Want al stonden de Denen dan ook met acht tot tien man te verdedi gen, dat wilde nog niet zeggen, dat ze niet probeerden nog meer dan een ge lijk spel uit het vuur te slepen. Qua conditie hadden ze nog heel wat in hun mars en daarom konden ze nu en dan met onverwachte uitvallen, gebaseerd op het ouderwetse, maar toch vaak nog doeltreffende driehoekspel, voor gevaar- Een van de vele vergeefse Nederland se aanvallen. Klaas Nuninga, gevloerd, tussen doelman Nielsen en rechts back Hansen. lijke situaties in het Nederlandse doel gebied zorgen. Het zat de verdediging van onze nationale formatie daarbij niet tegen, want tot tweemaal toe kwa men Wiberg en Olsen, toen ze in een kansrijke positie voor doelman Eddy Pieters Graafland waren opgedoken, languit in de modder van het Rotter damse stadion terecht. De grasmat van het stadion was in korte tijd volledig omgeploegd en enkele chauvinistische Rotterdammers beweerden, dat de Ajacieden dat hadden gedaan als een plagerij tegenover de Feyenoorders. Hoe het ook zij, het terrein was vrij wel onbespeelbaar, maar dat is toch nog geen verklaring voor het feit, dat voor open doel een aantal kansen door slordigheid en/of treuzelen onnodig ver knoeid werd. Kansen, die in feite geen enkele international, onder welke barre omstandigheden dan ook, mag missen. Dat daarbij de paal enkele malen in de weg stond kan werkelijk geen pech ge noemd worden. Het waren domme mis sers, zonder meer. Het Deense elftal vormde in geen en kel opzicht een formatie, waarmee een met overleg en inzicht spelende oranje- ploeg zoveel moeite had mogen hebben. Inderdaad, de Denen deden nu en dan aardige dingen, maar ze moesten het in hoofdzaak hebben van afbraakvoetba Het bedenkelijke is, dat onze landgeno ten daartegen geen middel wisten te vinden. MELBOURNE.— Betty Stöve heeft de halve finales dames-enkelspel van het tennistoernooi om de kampioen schappen van Victoria in Melbourne niet bereikt. In de kwartfinales werd de Rotterdamse met 6-3, 4-6 en 0-6 door de als tweede geplaatste Australische Ker ry Melville uitgeschakeld. Kerry krijgt als tegenstandster in de halve finales haar landgenote J. O'Neill, die met 6-2, 0-6 en 6-2 Judy Tegart verdere il lusies ontnam. Voor de grootste verrassing zorgde de 18-jarige Rosemary Casals. De Ame rikaanse versperde met knap tennis de favoriete voor de titel, de Australische Lesley Turner, met een 2-6, 6-3 en 7-5 overwinning de weg naar de finale. PNOM PENH Tijdens de Ganefo- spelen bereikte de Chinese hoogspringer Ni Chih Chin een hoogte van 2.27 me ter, slechts één centimeter minder dan het wereldrecord van de Rus Valerie Brumel, die door een motorongeluk af scheid van de wedstrijdsport heeft moe ten neipen. Algemeen is men van mening, dat Ni Chih Chin binnenkort het wereldrecord zal verbeteren. Hij begon in Pnom Penh met 1,90 meter en daarna 1.95, waarna de 24-jarige en 1.83 meter grote en 73 kg. wegende Chinees achtereenvolgens 2.- meter, 2.10, 2.14, 2.18, 2.23 en 2.27 meter haalde. Zijn pogingen om 2.30 meter té springen mislukten op de, ove rigens matige, springplaats. De Koreaanse Sim Kin Dan verover de twee medailles, nl. over 200 en 800 meter. Zij noteerde respectievelijk 24.5 en 2.03.7 sec. APELDOORN In de districtscom petitie badminton voor Utrecht - Gelder land - Overijssel (UGO) schijnt Flying Shuttle na enkele tegenslagen in de aanvang, zich nu te hebben hersteld en zijn oude vorm te hebben terugge vonden. Dinsdagavond vond in de Kerklaan- ULO een ontmoeting plaats met een sterk team uit Deventer, waar een fu sie heeft plaats gevonden van de vele kleine verenigingen tot één grote „Bad minton Club Deventer". Na felle en sportieve strijd werd het bezoekende team met 8-0 verslagen. Linksbuiten Piet Keizer tijdens een van zijn vele tot mislukking gedoem de solo's. Het tweede Nederlandse doelpunt, in de laatste minuut gescoord door Van der Kuylen (rechts). ROTTERDAM „Dat wordt een inmaakpartytje", glunderde onze buurman op de perstribune, toen het Nederlands elftal in de strijd tegen de Denen startte met enkele overrompelende en verrassende aanvallen. Hy trok de kraag van zijn jas eens extra hoog op tegen de kille wind, ging er eens makkelijk voor zitten en wachtte op de dingen die komen zouden. Na die eerste overrompelende aanvallen, waarbij Klaas Nuninga de paal trof, Muller een kogel zag afstuiten op het lichaam van de voortreffelijke doelman Nielsen en een omhaal van Keizer slechts enkele centimeters te hoog was gericht kwam er echter voorlopig niets meer. Het werd een spel van onnauwkeurige passes aan Nederlandse zijde, waarmee de Deense verdedigers weinig moeite hadden en een serie individualistische acties van Keizer, die steeds weer strandden in de muur van verdedigers voor het Deense doel. Naarmate die acties mislukten zakte het animo in de Nederlandse ploeg en het gevolg was, dat er meestal tweemaal zoveel verdedigers als aanvallers in het Deense strafschopgehièd te vinden waren, want onze landgenoten hadden veel te lang werk om na een onverwachte uitval van de gasten van verdedigen op aan vallen over te schakelen. Pas na een kwartier kwam er weer enige beweging in de stille toeschou wers-schare op de tribunes, namelijk toen Sjaak Swart met een aantal knap pe schijnbewegingen enige Deense ver dedigers de verkeerde kant op stuurde en vervolgens een venijnig schot loste, dat keeper Nielsen de grootste moeite veroorzaakte. Nielsen kon de bal niet; onder controle krijgen, maar de reactie van Nuninga was te traag om er voor deel uit te putten. Toen daarop een aan tal daverende missers van Nuninga en Van der Kuylen, die geen ontdekking bleek te zijn, volgden en Keizer enkele malen achtereen faalde in de opbouw van een aanval kwam het eerste ge roep „Coentje .Coentje" los. Er werd in de Nederlandse aanval tot in het on eindige gecombineerd en een schot kwam er nauwelijks uit. En steeds on tevredener werden de toeschouwers, die al ver voor het einde van de eerste helft hun plaatsen verlieten om zich te laven aan een kop koffie. De tweede helft begon al even sensa tioneel als de eerste. Al in de eerste minuut besloot Keizer een rush langs twee tegenstanders met een hard schot waarbij de bal juist langs de verkeer de kant van de paal zoefde en nog in diezelfde minuut kreeg Nuninga na een rush van Suurbier de bal voor open doel voor zijn voeten. De Ajacied slaagde er nog in de kans te missen door tegen de paal te schieten. Een onverwachte uitval van de Deen se rechtervleugel noopte Pieters Graaf land tot een duik in de modder, waar na Van der Kuylen de bal bij een har de schuiver via de hoek van de paal in het veld zag terugspringen. Sjaak Swart verscheen alleen voor keeper Nielsen en schoot hard tegen de Deen aan en bij een schot van Keizer werd de bal door een Deense verdediger zo danig van richting veranderd, dat hij met een fraaie boog in de handen van doelman Nielsen sprong. Intussen vermaakten de toeschou wers zich met het zingen van Sinter klaasliederen en het aanvuren van de Denen met een gescandeerd „Heija, heija". En toen, met nog twee minuten te spelen, kwam toch nog de explosie, die het Nederlands elftal twee winst punten opleverde. Een solo-actie van Dullens liep vast in een wig van Deense verdedigers. Met een bijzonder geslaagde snoek- duik trachtte de Nederlander de Portu gese arbiter Da Silva Oliveira 'n straf schop af te dwingen. Het lukte niet, maar het was ook niet nodig, want de bal sprong voor de voeten van Swart, die ineens uithaalde en hem in de uiter ste hoek varl het Deense doel langs de vertwijfeld uitvallende keeper Nielsen joeg. Dat doelpunt had een vernietigende uitwerking op de Deense achterhoede, die nauwelijks een halve minuut later Swart wederom een schietkans bood. Ditmaal trof de Ajacied de paal, maar de toesnellende Van der Kuylen was ditmaal sneller dan alle tegenstanders en joeg de terugspringende bal meedo genloos hard in de Deense touwen. Een groot aantal toeschouwers heeft die twee doelpunten niet gezien. Ze waren al lang en breed op weg naar huis... AMSTERDAM. Aan de vooravond van de Amsterdamse zesdaagse zal op zondag 11 december in het RAl-ge bouw een internationaal omnium wor den verreden tussen de koppels Post- Pfenninger, Lykke-Eugen en Jan Jans- sen-De Roo. Voorts zullen in dit pro gramma in een nummer over 25 km op eigen kracht uitkomen: de Belgen Aerenhouts, Debakker, Severeyns en Verschueren, de Nederlanders Corne- lisse. Koel, Van der Lans, Oudkerk en Steevens, de Duitsers Peffgen en Schulze, de Fransman Raynal, de Ita liaan Rancat^ en Australiër Lawrie. Bij de amateurs een omnium tussen de koppels Willy Jacobs-Harry Mi- chiels (België) en de Nederlandse com binaties Janssen-Bongers en Van de Ruit-Pijnen. DEN HAAG. H(js Hokij heeft woensdagavond in Den Haag een ijs- hockeywedstrijd tegen het Belgische Luik met 13-7 gewonnen. De tussen standen van deze ontmoeting, die mee telt voor de Coupe de la Meuse, wa ren: 2-2, 4-2, 7-3. De wedstrijd werd bijgewoond door 1800 toeschouwers. MADRID Evenmin als Feyenoord het vorig seizoen erin slaagde Real Madrid na een gewonnen eerste wedstr\)d uit te schakelen In het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, bleef woensdag 1860 München overeind ln de „hel" van Madrid. De Duitse kampioenen hadden goede papleren. zy hadden de eerste wedstrijd in München met ,10 gewonnen en Openden ln het stadion Bernabeu in de 12e minuut opnieuw de score. Maar de Spaanse sterrenploeg minder en thousiaste aangemoedigd door de 60.000 toeschouwers sinds de rake nederlaag in west rijd om de wereldbeker tegen Penaroi werkte bekwaam het verschil van twee doelpunten weg en scoorde na de rust de beslissende derde treffer. De Europese bekerhouder heeft zich daarmee als tweede club in Linfield Belfast geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi 1966-1967. Toch moet het doelpunt van Brun- nenmeier in de twaalfde minuut voor de Spanjaarden een moeilijk te ver werken tegenslag zijn geweest. Het viel irt een periode van groot Spaans overwicht,- toen de Duitse rechtsmid- den van de rand van het strafschopge bied ineens inschoot. Reeds acht minu ten later maakte Grosso met een kop bal gelijk. Hierbij trad de Duitse verdediging net zo aarzelend op als in de 34e mi nuut, toen Veloso 2-1 scoorde. Ook het derde Real-doelpunt in de 53e mi- nuur door Pirri was aan een verde- digingsfout te wijten. De beslissing viel eigenlijk in de eerste helft, toen Mün chen het accent veel te zwaar op de verdediging legde. Real Madrid be heerste het middenveld volledig en bleef het initiatief behouden totdat de voorsprong was bereikt. Eerst daarna kwam München wat meer in de aan val. Maar het was te laat om uitscha keling te voorkomen. De Duitsers trof het ongeluk, dat doelman Raden- kovic niet in zijn gewone vorm stak. Hij was onzeker en greep enkele ma-' len niet in bij hoge voorzetten. Real Madrid vertrouwde meer op techniek dan by de Europa Cup-wedstrijden van het vorig seizoen. Soms had de ploeg jelfs even de schittering van de grote jaren 1955/1960. Pirri en Velas quez beheersten het middenveld. Amancio, Grosso en de weer opgestel de Veloso gaven de aanval het nodige gewicht. Toch was dit Real niet zo su perieur, dat het na de verkregen voor sprong buiten gevaar bleef. De Duit sers kwamen op het eind van de twee de helft sterk terug, maar misten een schutter, die hun aan de voor 14 de cember voorziene beslissingswedstrijd in Marseille had kunnen helpen. Voor 25.000 toeschouwers verloor de Franse kampioen FC Nantes woens dagavond op eigen terrein met 1-3 van Celtic Glasgow in de eerste wedstrijd voor de achtste finales van het toer- 12 t.e.m. 18 DECEMBER nooi om de Europese beker voor lands kampioenen. Bij de rust was de stand gelijk: 1-1. De doelpunten werden ge maakt door Magny (17e minuut) 1-0, McEride (25e minuut) 11, Lennox (50e minuut) 1-2 en Chalmers (67e minuut) 13. De tweede ontmoeting tussen beide clubs vindt plaats op 7 december. Tot dusverre hebben zich twee clubs geplaatst voor de kwartfi nales. Het zijn Linfield Belfast en Real Madrid. Verder won Dukla Praag met 4-1 van Anderlecht (return 7/12), In ternationale Milaan met 2-1 van Va.sa* Boedapest (return 8/12), CSKA Sofia met 4-0 van Gomik Zabreze (return 7/12) en Jojvodina Novisad met 3-1 vtln Atletico Madrid (return 14/12). Al leen Ajax en Liverpool moeten nog bei de wedstrijden spelen. Het Bulgaarse Slavia Sofia heeft zich woensdag geplaatst voor de kwartfina les van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. In hun tweede wedstrijd uit de achtste finales behaalden de Bulgaren voor 12.000 toe schouwers een 2-0 overwinning op Ra cing Straatsburg, de Franse bekerhou der. De eerste wedstrijd, die 23 no vember in Straatsburg werd gespeeld, eindigde in een 1-0 zege voor de Fran sen. De Bulgaren startten woensdag in het Vassil Levski-stadion in Sofia, on danks hevige sneeuwbuien, sterk aan vallend, doch het duurde tot de 40e minuut voor middenvoor Vrazhev Sofia de leiding kon geven. Kort na de rust scoorde linksbuiten Mishev het tweede doelpunt, dat beslissend zou blijken, doordat een hevig Frans offensief zon der resultaat bleef. De Oostduitse bekerwinnaar Chemie Leipzig heeft woensdagavond voor 22.000 toeschouwers in de eerste wed-, strijd tegen het Belgische Standard Luik een kleine 2-1 overwinning be haald. De Oostduitsers namen reeds na zes minuten een 1-0 voorsprong door Behla en toen Schmidt in de 24e minuut Che mie aan een 2-0 voorsprong hielp, le ken de Oostduitsers op een grote zeg® af te gaan. Nog voor rust echter ver kleinde Galic de achterstand tot 2-1 en in de tweede helft bleken de Oostduit sers noch de Belgen verandering in de stand te kunnen brengen. De return wordt 14 december in Luik gespeeld. Juventus Turijn heeft Vitoria Setubal uitgeschakeld in het toernooi der Jaar beurssteden door de Portugezen woens dagavond te Lissabon in de tweede wedstrijd met 2-0 te verslaan. De rust stand was 1-0 in Italiaans voordeel. mmm I t lÜ «MK Stjftj ROTTERDAM De stemming ln de kleedkamer van de Denen was zonder meer triest. Geheel ontmoedigd zaten de meesten met het hoofd btyna tussen de knieën wat op verhaal te komen. Een doelpuntloos gelijk spel was on verwacht in de mist opgegaan. Nie mand van de Denen had deze abrupte nederlaag verwacht. De baardige aanvoerder Thorst was de eerste, die de teleurstelling min of meer te boven was: „Wie bad dat ver wacht? Wat een sof. In de thuiswed strijd hoop Ik toch wel op een beter re sultaat. Het was voor beide ploegen baast een onmogelijke opgave 0111 goed spel te leveren. De bal bleef af en toe gewoon in de modder steken. Zuivere passes waren er niet by. Vooral op het niddenveld maakte de bal door de val winden de vreemdste capriolen". Hoe Thorst over de leiding dacht? „Een echte home-referee. Ik kende hem al van Liverpool. Wanneer deze wedstrijd in ons land zou zijn gespeeld, waren er in Ieder geval twee penalties gevallen, een bij de Hollanders en een bij ons. Zonder meer een zwakke arbiter". Op onze vraag wie hij de beste Nederlan der vond, antwoordde Thorst resoluut: „Nummer 6, Muller". Een eindje verder zat doelman Niel sen „uit te dampen". Hij was alweer over de schrik heen en maakte aanstal ten om zijn body onder de douche de verdiende verfrissing te geven. We kon den hem nog net even „pakken". Hij had niets dan lof over het Nederlandse publiek: „Tjonge wat z(jn Jullie land genoten enthousiast en wat zingen ze hartstochtelijk. Met zo'n publiek moet je tenslotte wel winnen". Maar goed, dat deze voortreffelijke doelman de „sfeervolle" Sinterklaasliedjes niet heeft kunnen verstaan. De trainer van de Denen, Pal Peter sen, zei dat hij gehoopt had op een ge lijk spel maar dat de Nederlanders toch wel verdiend hadden gewonnen. „De terreingesteldheid in aanmerking geno men, vond ik het een goede wedstrijd. De Nederlanders hielden bepaald niet van de manier waarop wij verdedigden. Er was moeilijk door te komen. Onze mannen hebben daardoor lang stand kunnen houden. Een ander punt is, dat mijn spelers het tempo die 90 minuten niet konden bijbenen. Over zo'n condi tie beschikt mijn team niet. Het zijn ook geen profs". Een lachende Eddy Pieters Graaf land, die gisteren zijn 44e interland speelde, had in tegenstelling met aan voerder Thorst wel goede woorden voor de Portugese scheidsrechter en Dullens, weer op en top „heertje", was ook dik tevreden over de wedstrijd. „Ik had nooit verwacht, dat we nog met 2-0 zou den Winnen. Nog nooit van mijn leven heb ik zo'n zware wedstrijd gespeeld. En dan nog die nare reacties van het publiek. Ik vond het verschrikkelijk". Dp stemming bij de Nederlanders was niet bepaald om over te gillen. Goed, ze hadden gewonnen, maar meer ook niet. Zelf beseften ze heel god, dat ze letterlijk en figuurlijk te kort hadden geschoten en dat echt niet alleen het zwaar bespeelbare veld er de schuld Eddy Pieters Graafland moest bij een van de sporadische Deense aanvallen de modder in. Hij wordt hier belaagd door Kjeld Bak. van was. De meesten haastten zich dan ook om zo spoedig mogelijk weg te ko men en de wedstrijd zo snel mogelijk te vergeten. Alleen Sjaak Swart bleef nog wat rond hangen. Hij glunderde. Hij had tenslotte het eerste doelpunt gemaakt. En George Kessler: „Onze grootste tegenstander was het veld. Mijn spelers hadden door het zeer slechte terrein teveel moeite met d® bal. Daardoor lag het tempo ook een stuk lager. Bovendien gaven de Denen ons geen gelegenheid om op balbezit te spelen. Na het eerste doelpunt, dat eigenlijk voor de rust had moeten ko men, werd het spel een stuk rustiger. Hierna gingen we op balbezit spelen en dat resulteerde prompt in een tweede doelpunt. De inzet waarmee de Ajacie den gespeeld hebben vond ik werkelijk fantastisch. Tenslotte moeten zij aan staande woensdag de belangrijke match tegen Liverpool spelen". Hoe coach Kessler over het debuut van Willy van der Kuylen dacht? „In de eerste 20 minuten was hij te passief. Na de rust ging het een stuk beter, omdat er toen meer van plaats gewisseld werd en meer in de breedte gespeeld werd. Willy kon toen beter tot zijn spel komen". Met de woorden, dat de Nederlanders veel actiever gespeeld hebben dan in de wedstrijd tegen de Tsjechen en 'n cor rect knikje naar de journalisten, ver dween ook hij van het appèl. Degenen, die nog lang over deze wed strijd zullen napraten, zullen ongetwij feld de terreinchef en zijn makkers zijn..."

De Vallei | 1966 | | pagina 11