Ronald Reag an s chij n zonder enige inhoud Rhodesische minister moest land weer uit iets voor haar fiets Papoea's doen beroep op Oe Thant „Operatie-Zanotto" in België niet tot resultaat gekomen St. Nicolaas gas De praktische en betrouwbare gasaansteker Komediant op weg naar Witte Huis Strohalm voor republikeinen Kallai roept op tot Europese top V v Maandag is het weer W Vraag Heipalen van brug waren te kort Speek zal moeten terechtstaan Onveranderd Gave Gods maakt uw keel weer als fluweel Zweedse nazi tot boete veroordeeld Kerk in Span je ziet af van privileges Britse jury niet meer eenstemmig T axi-demonstratie tegen De Gaulle voorkomen 'n geschenk voor moeder? gewaardeerd schrijfgeschenk Ahlers woordvoerder in Bonn Storm brak schip in tweeën Wereld-garantie. Wereld-service. DONDERDAG I DECEMBER 1966 Door Jeremy Campbell (ABC-Press) WASHINGTON - Het klinkt mis- schien profaan, maar 't is nu eenmaal een feit: de laatste keer dat een to neelspeler de verkiezing van een Ame rikaanse president rechtstreeks beïn vloedde was honderd jaar geleden toen een heethoofd, John Wilkes Booth, de loge van een theater bin nendrong en Abraham Lincoln met een pistoolschot velde. Nu is echter Ronald Reagan ten to nele verschenen Hij is de acteur die bij de jongste ver kiezingen in de Verenigde Staten tot gouverneur van de staat Californië werd gekozen. Als gevolg van zijn mi raculeuze overwinning moet Holly wood een geliefde acteur missen, doch heeft de Republikeinse Partij een nieu we kandidaat voor het Witte Huis ge kregen. Reagan is een man geworden, van wie een enorme invloed op de repu blikeinen kan uitgaan. In zijn handen ligt nu in elk geval het welzijn van Californië, de staat met het grootste aantal inwoners, een heerlijk door de zon gestoofd domein met negentien miljoen mensen en een bruto natio naal inkomen dat groter is dan dat van een land als Italië. In 1968 zal hij op het republikeinse partijcongres als aanvoerder van een machtige delega tie wellicht automatisch kandidaat voor het presidentschap worden, min stens bij de keuze een beslissende stem in het kapittel hebben. Het lijkt een fantastisch perspectief voor een Hollywood-ster, die meer dan tien jaar lang bekend heeft ge staan als een „fijne vent", die zijn meisje aan Errol Flynn kwijtraakte en die, als hij in het openbaar zijn mening over iets gaf, zich beperkte tot onthullingen uit de keuken van het vak, in de trant van „een filmkus is toch moeilijker dan je denkt". Natuurlijk kan Reagan zich nog al tijd voordoen als sprookjesprins. Hij is 55, doch kan doorgaan voor 40. Zijn haardos is ongerept, mooi donker blond. Hij heeft een fors, regelmatig, blank gebit. Achter contactlenzen glinsteren eerlijke, blauwe ogen. Op de televisie heb ik gezien hoe de man van Warner Brothers glim lachend de ronde deed in een druk ke supermarkt te Los Angeles. Een ordelijke groep huisvrouwen van middelbare leeftijd werd in een oogwenk een rumoerige samenscho ling. Hoe is het mogelijk, dat zijn meisje indertijd de voorkeur heeft gegeven aan Errol Flynn? Deze vraag is intussen van niet ge ring belang. Nuchtere Amerikanen maken zich ernstig bezorgd over het vooruitzicht, dat Reagan in 1968 of 1972 wel eens zijn jongenachtige charme zou kunnen uitleven in het Witte Huis. Zo komen netelige vra gen vanzelf los. Reagan is op en top Hollywood- figuur. Hij is groot geworden in een plaats waar fictie een miljarden-indus trie werd en de vlucht uit de werke lijkheid het dagelijks leven beheerst. Zijn politieke campagne werd gere gisseerd door een reclamebureau, dat het presteert van een muis een leeuw te maken. Hij heeft zijn verkiezing te danken aan het grilligste, onbereken- baarste en willekeurigste kiezers korps in welke Amerikaanse staat ook. De critici, in hoofdzaak gematig den in de trant van Romney of libe ralen in Rockefeller-stijl, informeren belangstellend welke koers Reagan nu precies denkt te varen. Op zulke vragen komt geen bevredigend ant woord. Zodoende stellen zij een twee de vraag: is Reagan wellicht alleen maar de personifiëring van het grie zelige waandenkbeeld, dat de ernsti ge binnen- en buitenlandse problemen BRUSSEL De 112 meter lange brug bij Pulle in de autosnelweg Ant- werpen-Luik is in de nacht van 12 no vember jl. ingestort, doordat de heipa len onder het middengedeelte van de brug niet diep genoeg reikten en hun steun verloren toen de kanaaloever ter plaatse afkalfde. Dit heeft de Belgische minister van Openbare Werken, De Saeger, meegedeeld in de Senaat. Hij verklaarde, dat volgens een voor lopig rapport van deskundigen, de brug niet zou zijn ingestort als de heipalen slechts enkele meters dieper, tot onder de kanaalbodem waren geslagen, of wanneer de kanaaloevers onder de brug deugdelijk versterkt waren geweest. Onder de gegeven omstandigheden moest elke brug, van welke constructie ook, instorten, aldus deze verklaring. De minister voegde hieraan toe, dat het gerechtelijk onderzoek naar de schuldvraag wordt voortgezet. Bij het ongeluk zijn met de brug acht uto's in het Nete-kanaal gestort twee mensen kamen om het leven en dertien werden gewond. CHICAGO Een rechter van een cri mineel gerechtshof te Chicago heeft vandaag bepaald, dat Richard Speck, een 24-jarige zwerver uit Texas, men taal geschikt is om terecht te staan op beschuldiging van moord op acht leer ling-verpleegsters in Chicago. O 0 De Amsterdamse centrale recher che heeft de 27-jarige barkeeper J. S. en de 38-jarige bouwvakarbeider P. H. C. aangehouden, nadat zij in de ca baret-dancing „The Blue Note" gepro beerd hadden hun consumpties te beta len met een imitatie-10-dnllarblljet- van de Verenigde Staten kunnen wor den opgelost door „een stel gezellige jongens, in vergadering bijeen met een kopje koffie?" „Het zorgwekkende aspect van het verschijnsel-Reagan is, dat zijn acteertalent aanslaat bij het Ameri kaanse publiek," gaf een doorge winterde commentator te kennen. „Dat Reagan In Californië zo'n aan hang heeft gekregen zou er op kun nen wijzen, dat de Amerikanen niet meer weten wat zij moeten doen, dat zij niet vooruit durven kijken. Het eigenlijke gevaar is niet zozeer extremisme, dan wel een vlucht uit de werkelijkheid," voegde hij eraan toe. Het wonderlijke verschijnsel-Rea gan is geboren in een klein plaatsje in het Midden-Westen. Van oorsprong is Reagan Iers en katholiek. Zijn va der was vertegenwoordiger van een schoenfabriek, verslaafd aan de drank. Reagan maakte zich enige kennis van de economie eigen op een kleine universiteit, kreeg een baantje als sportcommentator bij de radio en klopte in 1937 aan de poort van Holly wood. „Hoe kom ik bij de film?", vroeg hij een aankomend actrice, die hij te Los Angeles in een nachtclub had ontmoet. „Zet eerst die afschu welijke bril af", luidde het advies. Reagan zette zijn bril af en zocht contact met een impressario. Die draaide onmiddellijk het nummer van Warner Brothers. „Luister, ik heb op dit moment een tweede Robert Tay lor bij mij op kantoor," zei de im presario. Reagan heeft dat nooit helemaal kunnen waarmaken, doch hij zat in Hollywood en daar kreeg hij de smaak te pakken van de politiek. Hij ontpopte zich als een liberaal, aan hanger van de New Deal, doch later werd hij verdacht van communisti sche sympathieën. Hij was in die pe riode voorzitter van een vakboijd van toneelspelers en maakte in een ver kiezingscampagne propaganda voor de Democratische Partij. Op zeker ogenblik onderging hij vervolgens een gedaanteverwisseling. Dat was tussen 1948, toen Jane Wyman van hem scheidde, en 1952, toen hij trouwde met zijn huidige vrouw, Nancy Davis. Reagan, de radicale college-scholier, werd een republikein. Achteraf' verklaart Reagan de breuk met de democraten door te be weren, dat de Democratische Partij zo sterk is veranderd en dat hij zelf de toestand nog precies zc beoordeelt als voorheen. Maar toen hij om streeks 1958 een tournee met lezingen hield voor General Electric gaf hij zulke conservatieve opinies ten bes te, dat de firma zich doodschrok. Het toppunt was, dat Reagan op zeker ogenblik het TV A-project, de Tennes see Valley Authority, brandmerkte als een afschuwelijk voorbeeld van -waanzinnige bevoogding door de over heid. Hij wist blijkbaar niet, dat TVA een klant van de General Electric Company was, een klant met een jaaromzet van vijftig miljoen dollar. In 1964 overtrof Reagan zichzelf. Hij noemde de liberalen mensen, die het zonder uitzondering op een akkoordje wilden gooien met de communisten. De progressie van de inkomstenbelasting achtte hij „on zedelijk" en bij de verkiezingen maakte h(j propaganda voor Barry Goldwater. De General Electric Company raakte in paniek, doch de oproep van Reagan spekte de kas van de republikeinen met 250.000 dollar. Reagan zat, politiek gespro ken, op rozen. Als wij een blik werpen op de naamlijst van conservatieve geld schieters die de verkiezingscampagne van Reagan voor het gouverneur schap hebben gefinancierd, ontdekken wij wat er is gebeurd. Er is geen twijfel mogelijk: Reagan is gepous seerd door aanhangers van Goldwa ter. Akkoord, het geld van Goldwater. Maar is Reagan ook een typische Goldwater? Reagan is bezig een eigen stijl te ontwikkelen, daarbij ge leid door de adviezen van Spencer en Roberts, een reclamefirma die, naar gemeld wordt, voor een honorarium van 50.000 dollar per jaar is ingescha keld. Hij moet een politicus worden, die duidelijk een middenkoers völgt. Goldwater sprak altijd met een iet wat brutale openhartigheid. Reagan houdt zich op de vlakte. Graag her innert hij aan Thomas Jefferson en Het rumoer van de Amerikaanse ver kiezingsstrijd is verstomd. Dit is een van de grote winnaars, Ronald Rea gan, met zijn vrouw Nancy. De vroe gere acteur heeft thans het oog ge richt op het Witte Huis. Woodrow Wilson, helden uit de Ame rikaanse geschiedenis. Over Goldwa ter zwijgt hij. Hij valt de welvaarts plannen aan, doch hij verzacht zijn commentaren met grapjes. „De rege ring is net een baby. Aan de ene kant enorme eetlust, aan de andere kant geen enkel benul van verantwoorde lijkheid," concludeert Reagan glim lachend. Hij praat altijd in een sfeer van bizar optimisme. In zijn verkie zingscampagne ging het bijna uitslui tend om de manier waarop hij zich presenteerde. Bij een aantal oudgedienden in de partij wekt dit herinneringen aan nog zo'n vlammende komeet aan het klei ne firmament van republikeinse lijst trekkers, aan Wendell Willkie. Even als Reagan vertelde Willkie nooit pre cies waar hij heen wilde in de politie ke efrena. Evenals Reagan was hij te voren democraat geweest. Willkie kreeg destijds niet de steun van het beroepskader van de partij vanwege rijn politieke inzichten, doch omdat men in hem een aanstaande overwinnaar zag. Misschien geldt dat straks ook voor Reagan. Nu is Ronald Reagan, de man die meer dan eens Olivia de Havilland en Ann Sheridan uit zijn vingers liet glippen hij stond in Hollywood be kend als een sportief verliezer overwinnaar geworden in de politiek. In het oog van wankelmoedige repu blikeinen betekent dat heel wat. Het verschijnsel-Reagan zou wel eens be langrijker kunnen zijn dan beginse len. Hij zou de krachten van de par tij kunnen samenbundelen, niet op basis van een programma doch ach ter een gave Gods, een man op wie de mensen tenminste hun stem uit brengen. Reagan heeft weer eens het bewijs geleverd, dat verkiezingen kunnen worden gewonnen met een goede ver pakking, dat in zo'n situatie niet op inhoud wordt gelet, dat het belangrij ker is hoe die „aardige man" eruit ziet dan wat die „aardige man" doet. Goed nieuws dus voor de Republi keinse Partij. Of het een gezond ver schijnsel is in een maatschappij, die een crisis doormaakt, is iets geheel anders. ADVERTENTIE RED BAND ROOSENDA* SCHIPHOL Naar eerst gisteravond bekend is geworden, is maandagavond de Rhodesische minister var Voorlich ting, de heer P. van der' Bijl, wiens pad door Europa niet over rozen gaat, uit Duitsland op Schiphol aangekomen, Aangezien hij met een van de aller laatste toestellen arriveerde, was het niet mogelijk hem meteen met een an der lijnvliegtuig verder te laten reizen. Daarom kreeg hij in opdracht van de Nederlandse regering, door de Konink lijke Marechaussee op Schiphol een ver blijfsvergunning uitgereikt voor de tijd van 24 uur. De Rhodesische minister begaf zich daarmee voor zover bekend, naar Am sterdam, waar hij de nacht doorbracht. De volgende dag, dinsdag, vertrok hij per vliegtuig „in de richting van Brus sel". Dat laatste is desgevraagd meege deeld door het ministerie van Buiten landse Zaken, dat er aan toevoegde niet te weten of de heer Van der Bijl in Bel gië is toegelaten dan wel vanaf Brussel meteen weer naar een verdere bestem ming is doorgevlogen. Als reden voor de weigering de Rho desische minister in ons land toe te la ten geeft het ministerie op, dat de heer Van der Bijl op Schiphol aankwam „zonder geldige papieren". Wel beschikte hij over een Brits-Rho- desisch paspoort, „doch onze regering heeft enige tijd geleden van de Britse regeling de opgave ontvangen van een aantal paspoorten, dat de Britse rege ring zelf niet meer als geldig wil er- STOCKHOLM Een rechtbank in Stockholm heeft een zekere Björn Lun- dahl, de leider van een organisatie die als nazistisch is gebrandmerkt, veroor deeld tot een boete van 200 gulden voor verboden wapenbezit. De rechtbank was van mening dat men niet heeft kunnen bewijzen dat de leden van de organisa tie stichting Ernfrid Carlberg gehe ten hadden samengezworen om de re gering omver te werpen, zoals door het openbaar ministerie was gesteld. De 31-jarige Lundahl werd in mei 1965 gearresteerd. In een kist op het hoofd kwartier van de stichting, heeft men wapens, nazi-uniformen en Swastika-in signes gevonden. Nazi-organisaties als zodanig zijn niet verboden in Zweden. MADRID De R.-K. Kerk in Span je heeft aangeboden afstand te doen van de speciale rechten en voorrechten die zij van de staat geniet. Dit aanbod is in overeenstemming met het besluit van het jongste Vaticaanse Concilie, dat de kerk geen voorrecht verwacht van de burgerlijke overheid. In een communiqué van het voltallige Spaanse episcopaat, dinsdagavond uitgegeven, zeggen de bisschoppen dat zij Paus Paulus in kennis hebben gesteld van hun bereidheid af te zien van de voor rechten die zij van de staat hebben ge kregen. De meeste kerkelijke voorrech ten zijn vastgelegd in 't in '53 tussen 't Vaticaan en de Spaanse regering geslo ten concordaat. Zij omvatten o.m. sub sidies, vrijstelling van belasting op kerkelijke eigendommen en vrijstelling van militaire dienst voor seminaristen. kennen", aldus de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hoeveel paspoortnummers op deze Brit se lijst vermeld stonden, kon men niet zeggen. Volgens berichten van buitenlandse persbureaus, zou de heer Van der Bijl zich op een Europese rondreis bevinden in een poging de sancties te doorbre ken, die vele Europese landen tegen de regering van Ian Smith hebben geno men. Daar de Britse regering genoem de lijst niet alleen aan ons land, doch ook aan vele andere landen heeft doen toekomen, ondervindt de Rhodesische minister nogal wat tegenslag. Zo werd hem de toegang ook door Duitsland ont zegd. LONDEN Het Britse parlement heeft de eerste stap in zijn strijd tegen de steeds in omvang toenemende geor ganiseerde misdaad gedaan. Ongeveer drie uur nadat de minister van Binnenlandse Zaken, Roy Jenkins, voor de Britse radio bekendmaakte dat een nieuwe wet was ontworpen om de groeiende misdaad te kunnen bestrijden keurde het parlement het eerste deel van dit wetsontwerp goed. Het voor naamste doel van de wet is, dat elke instelling die direct verbonden is bij de strijd tegen de misdaad, meer bevoegd heden krijgt. Voorts voorziet de wet in de verbete ring van het gevangeniswezen, de ge rechtelijke procedures en de behandeling van de beklaagden. Jenkins maakte dui delijk dat hij zich zorgen maakte om twee dingen: corrupte jury's en intimi datie van getuigen. Hiervoor wil de minister twee dingen in de wet vastleggen. Ten eerste zal een meerderheid van de jury moeten bepalen of een beklaagde al dan niet schuldig is. Op het ogenblik is een een stemmig oordeel van de jury nodig om een verdachte schuldig te verklaren. Ten tweede zullen sommige personen met een straflijst niet in jury's plaats kun nen nemen. PARIJS De Parijse taxi-bestuur ders hebben getracht voor het Elysée waar president De Gaulle woont en werkt te protesteren tegen de zwar te handel in taxi-vergunningen maar verder dan dat zijn zij niet gekomen doordat de politie er een stoke voor stak. De chauffeurs waren van plan rond jes te rijden om het blok waar het Ely sée staat en intussen stevig gebruik te maken van hun claxons. Zij wilden protesteren tegen de in hun ogen on wettige verkoop van taxi-vergunningen die op de zwarte markt voor 40.000 franc per stuk zijn te krijgen. De politie stuurde echter tussen 10 en 11 uur, het uur waarop de demonstra tie was vastgesteld, alle lege taxi's die richting Elysée wilden, terug. Na tientallen malen vergeefs te hebben ge probeerd bij het paleis te komen gaven de bestuurders hun plan op en vertrok ken. Uit niets is gebleken dat De Gaulle, die in het Elysée een kabinetsvergade ring leidde, ook maar iets van de „de monstratie" heeft gemerkt. BOEDAPEST De Hongaarse pre mier en lid van het politburo Gyulla Kallai heeft op het negende congres van de communistische partij opgeroe pen tot het houden van een conferentie over de Europese veiligheid, met als kernpunt oplossing van de Duitse kwes tie Volgens Kallai kan de Duitse kwestie alleen worden opgelost door „erken ning van het bestaan van twee Duitse Staten". De premier leverde in het ge heel geen commentaar op de ook door Rusland gesteunde oproep tot het hou den van een internationaal communis tisch partij-congres over het ideolo gisch geschil met China. Kallai had woorden van lof voor Rus land en kritiek op de Verenigde Staten, die volgens hem agressie in Viëtnam bedrijven en het grootste struikelblok op de weg naar vreedzame coëxisten tie vormen. Volgens hem kan de Viëtnamese kwestie op vreedzame wijze opgelost worden door „stopzetting van de agres sie, naleving van het akkoord van Ge- nève (van 1964) en op basis van de voorstellen van het Viëtnamees natio naal bevrijdingsfront". Herinnerend aan de verheffing van wederzijdse gezantschappen van de Verenigde Staten en Hongarije tot de rang van ambassade, waarschuwde de regeringsleider dat de betrekkingen tus sen Amerika en de Oosteuropese landen niet verbeterd kunnen worden, zolang „de agressie ln Zuidoost-Azië niet wordt gestopt". ADVERTENTIE ADVERTENTIE DEN HAAG Het bestuur van het „vrijheidscomité van West-Papoea- West-Nieuw-Guinea", waarvan de heer N. Jouwe, voorzitter is, heeft een „openlijk beroep van het Papoea-volk" van dit gebied over de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht gericht tot v.n.-secretaris-generaal Oe Thant. Daar in wordt er met nadruk op aangedron gen ervoor te zorgen, dat de uitvoering van art. 20 van de overeenkomst van New York, die in 1962 tussen Indonesië en Nederland onder toezicht werd geslo- ADVERTENTIE 0.95 - ANT> 1.50 - 1.95 - 75 - 3.75 BRUSSEL De Franse gangster Jacques Zanotto heeft de politie geen nadere aanwijzingen verstrekt omtrent de plaats waar de vermoorde politie man Albert De Leener, die negen maanden geleden is neergeschoten, ligt begraven. De door de Franse politie „uitge leende" Zanotto is, Ingesloten door een politiekordon, naar de plaats van het misdrijf gebracht. Na zes uur tever geefs te hebben gezocht, is hij met een BONN. De plaatsvervangend hoofdredacteur van het progressieve Duitse weekblad „Der Spiegel", Con rad Ahlers, heeft een voorstel van de SPD om plaatsvervangend woordvoer der van de Bondsregering te worden, aanvaard. Ahlers werd in de zg. „Spiegel-Affai- re" in oktober 1962 op instignatie van de toenmalige minister van Defensie Strauss door de Spaanse politie in Tor- remolinos aangehouden. Het blad dat herhaaldelijk felle kri tiek op Strauss heeft geleverd, werd toen beschuldigd van het publiceren van militaire geheimen. Deze beschuldiging bleek later niet houdbaar» helikopter terug gebracht naar de ge vangenis in het Franse Valenciennes. Dinsdagmiddag werd Zanotto naar Brussel overgebracht waar hij tot mid dernacht in de kazerne van de gendar merie is vastgehouden. In een pantser auto, die werd omringd door ongeveer 30 man van de motorpolitie, waarach ter een aantal politie-auto's, is Zanotto vervolgens naar de Rue Montagne de l'Oratoire gereden. In deze straat werd De Leener neergeschoten toen hij een gestolen auto in het oog hield die ver laten stond geparkeerd. De politiekaravaan is ook door de straten gereden waar Zanotto en Lu- cien Sarti, een der andere verdachte gangsters, tijdens hun verblijf in Brus sel hebben gewoond. De auto met Za notto werd onafgebroken zwaar be waakt. Op de plaats van het misdrijf waren nog eens 50 politiemannen opgesteld. Vier agenten droegen kogelvrije vesten en schilden om Zanotto tegen elke aan val te beschermen, als hij er vandoor zou gaan. Na drie kwartier sloeg de karavaan de richting van de kust in. Naar is meegedeeld heeft Zanotto in Brussel geen nadere aanwijzingen verstrekt. In Knokke, waar volgens een van zijn verklaringen het lichaam van De Lee ner ligt begraven, noch in Klemskerke, waar de auto waarin De Leener werd vervoerd enkele darren na het misdrijf werd aangetroffen, heeft de Franse gangster iets losgelaten. Na twee dagen is het onderzoek dan ook niet het minst gevorderd. Aan het eind van het experiment dat na zes uur in Brugge werd afgesloten deelde de politie slechts mee dat het een „verloren nacht" was geweest. De Belgische pers ergerde, zich nog al aan het machtsvertoon dat rondom Zanotto is ontplooid. Er ontbraken, slechts juichende schoolkinderen hier en daar om het geheel het aspect te geven van een koninklijke bezoek, al dus de commentaar van verscheidene kranten. In gerechtelijke kringen in België had men woensdagmiddag de indruk, dat alleen Zanotto zelf van het uitstap je heeft geprofiteerd. Hij heeft de mensen van het „milieu" bewezen dat hij de grote baas blijft en dat hij zich niet aan de dijk laat zetten, zelfs niet temidden van zoveel mannen van Rijkswacht en het gerecht, zo meende men. Mensen, die dinsdagnacht de wagen- kolonne hebben gevolgd verklaren, dat alle deelnemers aan de nachtelijke ex peditie kou en honger hebben geleden, behalve Zanotto zelf. Hij zou onderweg aan de Rijkswacht hebben gezegd, dat hij het koud had en honger, waarop onmiddelijk een politieman op de fiets werd uitgezonden om koffie en een broodje te halen. ten, zal geschieden onder strikt neutra- Ie, internationale controle. Artikel 20 bepaalt, dat de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht voor eind 1969 zal zijn voltooid. Nadrukkelijk wordt er voorts op aangedrongen, dat dit artikel wordt uitgevoerd binnen het kader van het „internationaal herden kingsjaar" (1968), wanneer de 20e ver jaardag van de algemene verklaring van de rechten van de mens internatio naal zal worden gevierd. Met klem wordt gevraagd, de „nodi ge stappen te nemen om te voorkomen, dat de Indonesische regering haar in strijd met het internationaal recht zijn de plannen uitvoert, om de negroïde bevolking van West-Nieuw-Guinea-West Irian" te laten stemmen bij de binnen landse verkiezingen in Indonesië in 1968 voordat het in de overeenkomst van New York gewaarborgde recht van zelfbeschikking is uitgeoefend. Daarbij moet men bedenken, dat West-Nieuw- Guinea-„West-Irian" en zijn bewoners als logisch uitvloeisel van genoemde overeenkomst nog onder uw internatio nale jurisdictie vallen". Het dringend verzoek om strikt neu trale, internationale controle bij de uit voering van het bepaalde omtrent het zelfbeschikkingsrecht werd gedaan op grond van: a) „Het stationeren van grote mili taire eenheden bezettingsleger door Indonesië in West-Nieuw-Guinea/ „West-Irian" voor de voortdurende on derdrukking met wapengeweld van de negroïde bevolking op dit gebied". b) De herhaalde willekeurige verkla ringen door de Indonesische politieke leiders over de overbodigheid van een volksstemming. c) De willekeurige maatregelen van de Indonesische regering om het ge bied te bestemmen als immigratiege bied voor de overtollige Javanen", al dus het beroep. HARBOR BEACH (Michigan). Op het door storm geteisterde Huron meer i in de Verenigde Staten is het 7763 ton metende vrachtschip „Daniel J. Mor- rell" in tweeën gebroken en gezonken. Van de 33 opvarenden heeft maar één de ramp overleefd. H(j, en de l(jken van de slachtoffers, zijn gevonden. De overlevende, de 26-jarige Dennis Hale, werd door de bemanning van 'n helikopter opgemerkt op een reddings vlot dat vol lijken lag. Hij werd geheel uitgeput overgebracht naar het Harbor Hospital, waar hij zijn verhaal deed aan de Amerikaanse kustwacht. Hale zei dat hij in zijn hangmat was, dichtbij de boeg van het schip, toen hij, om half drie plaatselijke tijd, wakker schrok door een „harde slag". Hij had eerst gedacht dat men het anker had laten vallen, maar toen hij opgestaan was zag hij dat de „Daniel J. Morrell" ter hoogte van ruim 8 in tweeën ge broken was. Het verongelukte schip on derhield diensten op de grote meren. v X<" /e\' kV VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA NV. I KERKSTR. 25. AMSTERDAM. TEL. 23 27 27 I 0 Inbrekers hebben zich in de nacht van maandag op dinsdag door ver breking van een ruit boven eer. luifel toegang verschaft tot de Gale ries Modernes aan de Vismarkt te Gro ningen en alle horloges en bandjes ge roofd ter waarde van 13.500 gulden. De buit werd vervoerd in eveneens bij dit bedrijf gestolen weekendtassen.

De Vallei | 1966 | | pagina 7