Groepspraktijken als paddestoelen Spaanse oppositie wil stem in kapittel DUET S.P.D. staat of valt met wat Brandt doet Jordaniërs schoten op Syrische saboteurs Zeg het met n\b'oeme/7 Aanblijven Thant thans zeker In belang van arts en van patiënten Secretaris-Wereldraad in functie Huisartseninstituut voorspelt: Ook België int boetes direct DE SINT VOELDE ZICH OVERBODIG! Zuivering van Rijnwater Sport-tuchtrechtspraak Gratieverlening Spoed Enthousiast Libanese regering afgetreden Nu pas Amerikaan vrij op borgtocht Kleine coalitie in West falen Eerste stappen voor Luchtkussen t rein Laatste stoomtrein in België EEN ELEGANTE VORM EN EEN SUPERIEURE MELANGE VORMEN SAMEN EEN Fijn... die ken Ik Berlijns stadsbestuur treedt af OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD I Getuige beweert gelogen te hebben Tip surprtses Pagina 11 VRIJDAG 2 DECEMBER 1966 ADVERTENTIE (Van een onze verslaggevers) UTRECHT Met rood omrande ogen en bonzend hoofd van te weinig slaap komt de arts zijn boordevolle spreekkamer binnen. Spreekuur, voor vele artsen een verschrikking. Zijn vrouw, meer assistente, telefoniste en administratrice dan echtgenote, neemt de bijna onophoudelijk rinkelende telefoon aan. Een kruis dat zij moet dragen omdat zij de vrouw van een dokter is. Een vader wiens dochtertje een gat in haar hoofd is gevallen, rijdt snel in een taxi naar zijn huisarts. Maar dokter is er niet. Hij is visite maken. Zullen binnen afzienbare tijd in de Utrechtse wijk Overvecht alleen nog maar tevreden artsen en tevreden patiënten zijn In deze nieuwe, zich snel uitbreiden de wijk, komt namelijk de eerste echte groepspraktijk in ons land. Dank zij een initiatief van de Utrechtse G.G.D. zal er in het binnen drie jaar te bou wen gezondheidscentrum, naast de G.G.D. en de Kruisverenigingen plaats zijn voor vier samenwerkende artsen. Getweeën krijgen zij de beschikking over twee spreekkamers, twee onder- zoekkamers en een verbandkamer. Met z'n vieren kunnen ze beschikken over twee wachtruimten, een centrale admi nistratie, een steriele kamer, een labo ratorium, een archief, een keukentje en een stafkamer. De relatie huisarts-patiënt blijft vol ledig bestaan. Dat is een eerste voor waarde voor een goed functionerende groepspraktijk. Elke aangesloten arts behoudt een eigen patiëntenkring. Essentieel is ook de stafkamer. Daar immers zullen de artsen vaak samen moeten komen om hun diagnose in onderlinge gesprekken aan de juistheid te toetsen, om geza menlijk het ziektebeeld van hun eigen patiënten te bespreken, om hun kennis over medische onderwerpen in onder linge samenspraak te verdiepen. Die besprekingen in de stafkamer kunnen leiden tot het voorkomen van ziekten. Het is immers mogelijk dat de artsen, bij elkaar gezeten, tot de conclusie ko men: „Er zijn veel slechte harten, veel nierlijders onder onze bejaarden in de wijk. We moeten daar eens extra op letten, dat uitzoeken, er met een specia list over praten". Spoedgevallen zullen altijd geholpen kunnen worden. De patiënt is nu im mers niet meer geheel en al afhanke lijk van het wel of niet aanwezig zijn van „zijn" huisarts. Want in het me disch centrum is altijd wel een arts, of anders een assistente aanwezig. En bo vendien: het ziektebeeld van de patiënt Is bekend. In de administratie is alles snel en efficiënt terug te vinden over welke patiënt van de vier artsen dan ook. De artsen weten trouwens ook meer van eikaars patiënten af. Ze spreken immers dagelijks met elkaar. In het kraakheldere gebouw van het Nederlands Huisartsen Instituut aan de Mariahoek in Utrecht, hangt een plat tegrond van het voor Nederlandse be grippen unieke project. Dr. J. Koop man (53), de man van de samenwer kingsprojecten van het Nederlandse Huisartsen Instituut is er enthousiast over. „Het grote voordeel van de groepspraktijk is, dat het Isolement waarin huisartsen tegenwoordig vaak verkeren, wordt doorbroken. Adminis tratief en organisatorisch kunnen veel tijd en kosten worden bespaard. Door de betere organisatie kunnen de artsen de pieken uit hun werk halen. Er kan volgens een strikt afsprakensysteem worden gewerkt. Nu kunnen ze tegen patiënt Pietersen zeggen: „U komt op die en die datum om 10.25 uur terug. Hun werk, maar ook hun privéleven verloopt regelmatiger. Het contact met de patiënten kan intenser zijn. De arts krijgt frisse ideeën, geïnspireerd als hij is door zijn medewerkende collega's. Hij krijgt meer plezier in zijn werk. Er ontstaat een medeverantwoordelijk heid voor de patiënt van de anderen. De man die nu bloedend binnenkomt, is niet langer de patiënt van A en dan natuurlijk alleen op dat moment maar van A, B, C, en D.". BEIROET Premier Abdoellah Al- Yafi van Libanon heeft meegedeeld dat hij het ontslag van zijn regering zal in dienen, als gevolg van een onbevredi gend vertrouwensvotum in de volksver tegenwoordiging. Zijn regering dateert van 9 april. BRUSSEL Ook in België zal de mogelijkheid worden geopend om in een aantal gevallen boetes op verkeers overtredingen meteen te voldoen. De ministers van Verkeer en Justitie hebben bekendgemaakt, dat in de eerst komende dagen Koninklijke Besluiten zullen verschijnen, waarin een en ander wordt geregeld. Alleen het personeel van de Rijkswacht dat deel uitmaakt van de bijzondere wegpolitie en de ter ritoriale brigades, en plaatselijke poli tiemannen die daartoe speciaal ge machtigd zijn, zullen boetes meteen kunnen innen tegen ontvangstbewijs. Het boetebedrag is op 300 frank (ruim 20 gulden) per overtreding vastgesteld. Het systeem geldt niet voor overtre ders beneden de 18 jaar, voor voetgan gers of bij meer dan twee overtredin gen tegelijk. Overigens is niemand ver plicht de boetes meteen te betalen. Het stelsel biedt de nodige waarbor gen, aldus de officiële aankondiging, en men verwacht dat de weggebruikers er toe zullen worden gebracht de verkeers- rasels nauwgezetter na te komen. Dr. Koopman is enthousiast. Een enthousiasme in een tijd waarin de huis arts bezorgd is omdat zijn honorarium- eisen niet worden ingewilligd, een tijd waarin de fondspatiënt bezorgd is om dat hij een deel van de ziekenhuiskos ten zelf zal moeten gaan betalen, ter wijl hij ook de kans loopt, dat hij na een breuk tussen ziekenfondsen en art sen ook nog een deel van de huisartsen- hulp uit eigen zak zal moeten neertellen. Een tyd waarin de ziekenfondsen ook al ontevreden zijn doordat zij volgend jaar door de 6,2 pet van Veldkamp nauwe lijks zullen kunnen uitkomen. Dr. Koopman zegt: „De groepsprak tijken zullen als paddestoelen uit de grond verrijzen. Dagelijks krijg ik tele foontjes van artsen die om inlichtingen vragen. Maar er is ook belangstelling van de kant van de geneeskundige diensten, van kruisverenigingen, van gemeenten. Er belde onlangs een kruis vereniging op: „Dokter we willen aan ons kruisgebcww iets voor artsen aan bouwen in de buurt van een winkelcen trum...". Dank zij de groepspraktijk zullen de artsen gezamenlijk kostbare appara tuur kunnen aanschaffen, waarvoor zij alleen geen geld hebben. Technisch en theoretisch kunnen de artsen op een ho ger plan werken. Waarom nu p<«> een groepspraktijk? Dr. Koopman: „groepspraktijken zijn nu „in". Enkele jaren geleden keken de artsen er nog vreemd tegen aan. Waarom? Ja, waarom? Als je nog niet zo lang geleden met een patiënt over „de pil" praatte dan bloosde zij, tegen woordig is het de gewoonste zaak van de wereld". Toch bestaat er nog steeds veel onbe grip over de groepspraktijken. Er zijn artsen die denken dat een groepsprak tijk kan functioneren als alle patiënten op een hoop worden gegooid, er zijn artsen die denken dat een groepsprak tijk met 15 doktoren mogelijk is. Maar belangrijke vereisten zijn dat het aan tal samenwerkende artsen niet groter is dan zes, waardoor samenwerking en overzicht mogelijk blijven en dat de in dividuele relatie arts-patiënt blijft be staan. De groepspraktijk in Overvecht is eigenlijk uit nood geboren. Tijdens de weekendsdiensten werden ook doktoren „uit de stad" ingeschakeld. Dat veroor zaakt moeilijkheden aangezien de af stand „stad"-Overvecht te groot is. Overvecht is een enigszins geïsoleerde wijk. Ideaal zou zijn als er bij de plan ning van een nieuwe wijk al met een groepspraktijk rekening zou worden ge houden. Maar zover zijn onze meeste stedenplanners nog niet. De gezamenlijke praktijkruimte in Overvecht is zo goedkoop en efficiënt mogelijk opgezet. De gemeente Utrecht zal zeker bijdragen in de financiering, terwijl het rijk „zeer duidelijke plan nen heeft om experimenten met groeps praktijken te steunen", zoals dr. Koop man het voorzichtig uitdrukt. De artsen zullen hun „unit/' in Overvecht huren. De pionier van het samenwerkende viertal zal zich het komend voorjaar al in een noodgebouw waarschijnlijk een flat in Overvecht vestigen. Als alles loopt zoals het Nederlandse Huisartsen Instituut hoopt, zullen vier Overvechtse artsen over drie jaar met plezier hun werk doen en daarnaast op gezette tijden rustig thuis kunnen zit ten, niet gestoord door spoedgevallen en een voortdurend rinkelende telefoon. Dat alles zal de patiënt ten goede ko men, want de dokter heeft meer tijd voor hem, meer inzicht in zijn ziekte en vooral meer belangstelling voor de patiënt, de mens. MOSKOU De 24-jarige Craddock Gilmour uit Salt Lake City, die ervan wordt beschuldigd de Russische devie- zenwetten te hebben overtreden, is op een borgtocht van 10.000 roebel vrijge laten. Hij zal door een Amerikaanse am bassadefunctionaris naar Moskou wor den vergezeld. Hangende het proces zal hij onder de Russische wet het land niet mogen verlaten. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade zei voorts, dat de twee de Amerikaan, die in Leningrad gevan gen wordt gehouden op beschuldiging van diefstal van een bronzen beer uit een hotel, gezien de aard van de mis daad, voor vrijlating op borgtocht niet in aanmerking kan komen. MADRID. Alle semi-clandestiene op positie-groeperingen in Spanje hebben het recht opgeëist campagnes te voe ren tegen de voorstellen van generalis simus Francisco Franco welke op 14 december aan een volksstemming zul len worden onderworpen. Zij dreigen anders de uitslag van het referendum „van nul en gener waarde" te beschou wen, aangezien deze „onbetrouwbaar" zal zijn. In politieke kringen verwacht men, dat de regering de voorwaarden van de oppositie als onaanvaardbaar van de hand zal wijzen. De voorwaarden houden in het recht tot vorming van politieke partijen on der het voorlopige mom van „vereni ging van burgers", gelijke zendtijden voor radio en televisie als de regering heeft om haar doelstellingen te propa geren en uitstel van het referendum. Alle oppositie-groepen, van linkse tot monarchisten toe, zonden woensdag af zonderlijke maar gelijkluidende brie ven aan admiraal Luis Carrero Blanco, de minister toegevoegd aan de presi dent, waarin deze voorwaarden zijn vervat. De monarchisten voegden er nog een extra zin aan toe, waarin zij verklaarden tegen de communistische partij te zijn. In hun brief eisen de oppositie-groe pen het recht hun argumenten tegen Franco's voorstellen via de pers, op af fiches, openbare bijeenkomsten en via radio en televisie kenbaar te maken. Zij willen uitstel van het referendum met minstens 30 dagen na de inwilli ging van hun eisen opdat „verenigin gen van burgers" gevormd kunnen worden, de gelegenheid erop toe te zien dat het stemmen aan voldoende controle is onderworpen, toewijzing van geld uit openbare of staatsfondsen om de kosten van de campagne te kunnen dekken en het recht voor .alle in het buitenland verblijvende Spaanse bur gers, mee te doen adh de volksstem ming als hun landgenoten thuis. De tekst van de brief is opgesteld door een comité waarin zitting hadden een socialist, een monarchist en een vertegenwoordiger van elk der twee DUSSELDORP De sociaal-democra ten in de Duitse deelstaat Noordrijn- Westfalen hebben zich donderdag voor een kleine coalitie met de liberale FDP uitgesproken. Op een bijeenkomst van de SPD-fractie stemden 73 afgevaardig den voor een samengaan met de FDP en 21 voor een grote coalitie met de CDU. Er waren twee onthoudingen. Sinds de laatste parlementsverkiezin gen in juli regeerde in Dusseldorp een coalitie van Christen- en vrij democra ten die over een uiterst krappe meer derheid van twee stemmen beschikte. De onderhandelingen over de vorming van een nieuw kabinet waren vooral op aan dringen van de sociaal-democraten ge opend, na hot uitbreken van de rege- ringscrisis in Bonn. De sociaal-democra ten en vrije democraten hebben in het deelstaatparlement samen 114 zetels (SPD 99 en FDP 15), tegen de Christen democraten 86. christen-democratische bewegingen. Hun werk werd zondag voorgelegd aan een vergadering in Madrid, waar aan zestig personen deelnamen, onder wie vertegenwoordigers van oppositie bewegingen in elke Spaanse provincie en de drie in oppositie zijnde vakbewe gingen, het nationale verbond van ar beiders, de algemene arbeidersbond en de linkse arbeiders-comité's. PARIJS De Franse regering heeft de weg gebaand voor de aanleg van de eerste „luchtkussen-trein"-verbinding" ter wereld op commerciële basis, met de goedkeuring van twee wetten voor landonteigening en gerechtelijke toe stemming voor de mogelijke aanleg van een geëleveerde spoorbaan. Van de „aero-trein", een geesteskind van de Franse ingenieur Jean Bertin, rijdt een verkleind model op een proef- baan ten zuiden van Parijs. De trein moet in zijn ontwikkelde versie een snelheid van 250 kilometer per uur kunnen halen op een rail in de vorm van een omgekeerde letter T, waarbij een luchtkussen tussen trein en rail wordt gevormd. Verwacht wordt dat de regering bin nenkort de Franse spoorwegen finan ciële hulp zal verstrekken voor aan leg en exploitatie van een luchtkussen- trein. BRUSSEL In België zal over goed drie weken een einde komen aan het tijdperk van de stoomlocomotieven bij de spoorwegen. Op 20 december zal de laatste stoomtrein rijden op het traject Aat-Denderleeuw en het stoomtijdperk, dat 111 jaar geleden begon, een einde nemen, zo verneemt „Het Laatste Nieuws" uit goede bron. De eerste stoomtrein reed in België op 5 mei 1835, van Brussel naar Meche- len. Die eerste trein werd toen ingere den door koning Leopold. Het is nog niet zeker, of koning Boudewijn de laat ste stoomtrein op zijn laatste rit zal ver gezellen. (Van onze correspondent te Bonn) Voor het eerst in het zeventienjarige bestaan van de Bondsrepubliek is een so ciaal-democraat plaatsvervanger van de Duitse regeringschef (de titel vice-kan- selier kent de Grondwet eigeniyk niet). Het Is de voorzitter van de Duitse sociaal democratische party en vroegere burgemeester van Berlijn Willy Brandt, die zondag over twee weken zyn drieënvyftlgste verjaardog viert. Brandt zal ook de portefeuille van Buitenlandse Zaken beheren in het kabinet- Kiesinger, dat gisteren werd beëdigd, waarmee aan de bijna zesweekse regerings crisis in Bonn een einde kwam. Met Brandt zitten nog acht socialis ten in het nieuwe kabinet. Verder mag de partij drie parlementaire staatsse cretarissen benoemen, een nieuwe func tie in het Duitse politieke bestel. Brandts parlementaire staatssecreta ris wordt zijn partijgenoot dr. Gerhard Jahnd, (tot dusverre voorzitter van de commissie van justitie van de Bonds dag). Er is, naar men weet, binnen de SPD en haar organen zeer veel tegen stand geweest tegen het besluit van voorzitter Brandt en Herbert Wehner, deze „zwart-rode coalitie" met de chris ten-democraten aan te gaan. Er was echter, gezien de meerder heidsverhoudingen in het parlement geen andere mogelijkheid om een sta biele regering in Duitsland te vormen die de gigantische problemen met ge zag en vakkennis zou kunnen aanpak ken. Willy Brandt zelf zal het besluit om onder dr. Kiesinger vice-kanselier te worden zeer zwaar zijn gevallen. Het is bekend dat hij er een voorstander van was een regering te vormen met de liberalen, ten einde de christen-de mocraten naar de oppositiebanken te verwijzen (wat hem vermoedelijk zeer veel goed zou hebben gedaan). Brandt zelf zou graag kanselier van de nieu we regering zijn geworden. Hij heeft al tweemaal de sprong naar de Bonds- kanselarij in Bonn gewaagd. Hij is tweemaal op zijn neus gevallen. Eerst versloeg hem dr. Konrad Adenauer in AMMAN In de hoofdstad van Jor danië, Amman is door een militaire woordvoerder bekendgemaakt, dat bot singen hebben plaats gehad tussen Jor daanse legioensoldaten en een Syrische sabotagegroep. De eerste botsing kwam woensdag avond, toen Jordaanse soldaten een Sy rische sabotagegroep ontdekten die vol gens de woordvoerder openbare gebou wen, bruggen en militaire verbindingen probeerden te beschadigen nabij de stad Irbed aan de Syrisch-Jordaanse grens. De legioensoldaten openen het vuur met lichte machinegeweren en de Syriërs vuurden terug. Een der infiltranten raakte ernstig gewond en werd naar 'n ziekenhuis vervoerd en nog drie werden gearresteerd. Jordaanse patrouilles bleven speuren en gisterochtend vonden zij nog twee mannen die vermoedelijk tot de groep infiltranten hadden behoord. Weer werd er gevuurd, het tweeral raakte gewond maar ontsnapte over de grens. In Syrië was al beweerd, dat de Jor daniërs het vuur hadden geopend op re fugiés die probeerden Syrië binnen te komen en dat een van hen werd ge dood. In het in de hoofdstad uitgegeven communiqué werd tevens beweerd, dat het incident zich op Syrisch gebied had voorgedaan. Volgens de Jordaanse militaire woord voerder, hebben de gearresteerde infil tranten bekend dat zij sabotagedaden wilden plegen en dat al springstof was aangebracht onder bruggen en tegen te- WEST-BERLIJN Het Westberlijnse stadsbestuur is afgetreden na de benoe ming van burgemeester Brandt tot Duit se vice-kanselier en minister van Bui- landse zaken. De voorzitter van het Berlijnse parle ment heeft het bestuur en Brandt's plaatsvervanger, de 51-jarige Heinrich Albertz, verzocht, in functie te blijven totdat een nieuwe burgemeester is ge kozen. Dit gebeurt op 15 december. De enige kandidaat voor de functie is Albertz, een voormalige dominee en sinds maart 1963 Brandt's plaatsver vanger. ADVERTENTIE B() het Inkopen van zyn cadeaus kwam de Sint natuuriyk ook op de markt, het grootste en gezel ligste koopcentrum. Terwyi hy zich ongedwongen tussen het kopende publiek bewoog hoorde hy verscheidene opmerkingen in de geest van „het Is byna cadeau" en „ze ïyken Sint Nfcolaas wel". Even meende de Sint dat hy over bodig geworden was, doch hy realiseerde zich direct dat hy de enige echte Sint Nicolaas is en blijft. De Sint verheugde zich over de lage pryzen op de markt en be greep dat ook hy daarmede zyn voordeel kon doen. Hy kocht dan ook nog veel meer geschenken dan anders. Tevreden verliet de Sint de markt in de wetenschap dat hy veel meer cadeaus voor zyn geld gekocht had en hy be greep nu waarom steeds meer mensen hun inkopen op de markt doen, want lefoonpalen. Volgens de woordvoerder, werd de springstof tijdig gevonden en onschadelijk gemaakt. Het onderzoek duurt voort om te bepalen wat er ach ter deze subversieve beweging uit Syrië steekt. In het Syrisch communiqué, door ra dio-Damascus uitgezonden, werd Jorda nië ervan beschuldigd te trachten Syrië in een afzonderlijk gevecht te verwikke len in plaats van zich te concentreren op de Arabische strijd tegen Israël. Koning Hoessein van Jordanië heeft verklaard, dat een verenigde Arabische actie de enige manier is om Palestina te redden en beloofd zijn pogingen om een Arabische topconferentie bijeen te roepen te zullen voortzetten. Proces Ben Barka PARIJS Een kroongetuige in het Ben Barka-proces heeft gisteren be weerd, dat hij gedurende het vooron derzoek en tijdens het proces voortdu rend heeft gelogen. Antoine Lopez, een geheim agent, deelde een gerechtshof gisteren mede dat hij in feite nooit het Marokkaanse hoofd van de geheime dienst, Ahmed Dlimi, in de aanwezigheid van de ont voerde Marokkaanse oppositieleider Mehdi Ben Barka had gezien. Ben Barka werd van 29 op 30 oktober 1965 uit Parijs ontvoerd en naar een afgelegen villa gebracht. Sindsdien is hij niet meer levend gezien. Antoine Lopez was bij de ontvoering betrokken en heeft steeds verklaard dat Ahmed Dlimi eveneens in de villa vertoefde, evenals de Marokkaanse minister van Binnenlandse Zaken, gen. Mohammed Oefkir. Gisteren beweerde Lopez dat hij was aangezet om de Marokkanen in deze zaak te betrekken. Alleen Dlimi is in handen van de Franse justitie. Oefkir zal bij verstek worden berecht. Het Franse hooggerechtshof heeft be paald dat de Marokkaanse minister van Binnenlandse Zaken, generaal Mo hammed Oefkir, en de plaatsvervangen de chef van de Marokkaanse veilig heidsdienst, kolonel Ahmed Dlimi, in Frankrijk kunnen worden vervolgd we gens medeplichtigheid aan de ontvoe ring van Ben Barka. De verdachten hadden aangevoerd dat dit niet moge lijk was op grond van een Frans-Ma rokkaanse overeenkomst van 1957. OBERHAUSEN De minister van Landbouw en Noordrijnland-Westfalen, Gustav Niermann, heeft in de driehoek gevormd door de steden Dinslaken- Duisburg-Oberhausen de eerste steen gelegd voor de grootste biologische zui veringsinstallatie op het Europese vas teland. Door deze installatie moet de vervui ling van de Rijn door afvalstoffen uit het Ruhr-gebied tot een fractie van de huidige omvang teruggebracht worden. De bouwkosten worden op 150 miljoen mark geraamd. De installatie zal in 1970 in werking gesteld worden. Het afvalwater zal eerst mechanisch en daarna biologisch gezuiverd worden in bassins met een inhoud van 460.000 ku bieke meter. Men is van mening, dat de zuive ringsinrichting niet alleen het gebied van de Nederrijn in Duitsland, maar ook Nederland tot voordeel zal strek ken. GENèVE De nieuwe secretaris-ge neraal van de Wereldraad van kerken, de Amerikaan dr. Eugène Carson Bla ke, is in functie getreden en heeft reeds terstond de Amerikaanse politiek in VIëtnam gehekeld. Sprekend over het gevaar van uitbrei ding van de oorlog in Viëtnam, heeft de 60-jarige dr. Carson Blake op een pers conferentie gezegd, dat hoe langer de oorlog in Viëtnam voortduurt, hoe gro ter het aantal slachtoffers en hoe gro ter de druk wordt om er tot het einde mee door te gaan in plaats van er mee op te houden. „Enkele kansen op vrede zijn gemist ik geloof niet met opzet. Maar soms luistert men niet en soms hoort men niet wat men niet wil horen". De opvolger van dr. W. A. Visser 't Hooft sprak de hoop uit, dat de oor log in Viëtnam zo snel mogelijk in om vang zal afnemen en dat de weg naar de conferentietafel gevonden zal wor den. Dr. Blake merkte nog op, dat de Amerikaanse buitenlandse politiek de neiging had gehad zich te lang te base ren op „een simpele oppositie tegen over de uitbreiding van het communis me". De vraagstukken van armoede en het rassenvraagstuk zijn, aldus dr. Blake, minstens even belangrijk. De noodzaak bestaat, zo zei dr. Blake, dat de Wereldraad van kerken .en de r.-k. kerk het vraagstuk van de vre de en andere grote problemen tezamen bestuderen. De dialoog tussen de twee heeft naar de mening van dr. Blake „een nieuwe en hoopvolle keer" geno men sinds het tweede Vaticaanse conci lie. 1961, daarna nogmaals prof. Ludwig Erhard in 1965. Brandt zelf scheen er daarna genoeg van te hebben. Ook wanneer de partij hem nu nog maals tevoorschijn heeft gehaald om hem vice-kanselier en minister van Buitenlandse Zaken in het kahinet-Kie- singer te laten worden, dan is dat voor Willy Brandt toch nog maar een be perkte genoegdoening. Een triomf is het voor hem zeker niet, temeer om dat hij uit de reacties binnen en ook buiten de partij wel heeft gemerkt, dat het partijvolk is teleurgesteld door het besluit van de partijleiding om samen met de christen-democraten een rege ring te vormen, waarin de SPD toch de juniorpartner blijft. Pas de komen de maanden en misschien jaren zullen demonstreren of dit besluit de SPD ernstige schade heeft berokkend. Deze „grote coalitie" zal van beperk te duur zijn, d.w.z. hoogstens tot de Bondsdagverkiezingen van 1969. In de tussentijd willen de regeringspartners de wet in de Duitse kieswet zodanig wijzigen, dat in plaats van het relatie ve kiesrecht, het persoonlijkheids- en meerderheidskiesrecht naar Angelsak sisch model wordt ingevoerd. De kie zers zullen de gelegenheid krijgen om daarover in 1969 te stemmen. Het zou dan eventueel pas bij de volgende algemene verkiezingen ('73) van kracht worden. Tot zolang zou, naar het oordeel van de meeste waarnemers in Duitsland, de opmars van de SPD die eigenlijk in 1959 is begonnen, voorlopig tot stilstand komen. Diezelfde waarnemers hopen overigens ook dat het na 1969 nodig zal zijn om de zwart-rode coalitie nog maals vier jaren voort te zetten. Het zal nu grotendeels afhangen van Willy Brandt, hoe het met de Duitse sociaal-democratie verder gaat. Het schijnt de Landdagverkiezingen in Hessen en in Beieren hebben dat aangetoond dat de periode van de aanzienlijke stemmenwinst voor de par tij voorbij zijn, dat haar kiezersreservoir is uitgeput en dat haar stempercentage stagneert. Voor zijn eigen arbeid en die van zijn partijgenoten in de regering-Kie- singer kan Willy Brandt misschien de SPD-hausse weer op gang brengen. Het lijdt geen twijfel dat Willy Brandt onder zijn kiezers zeer veel gezag heeft. Al leen: zijn (d.w.z. de sociaal-democrati sche) kiezers zijn niet voldoende. Hij moet ook andere kiezers ervan overtui gen dat hij een goede regeringschef zou zijn en hij mag ze bovendien nog overtuigen, dat hij beter zou zijn dan dr. Kiesinger. Het is de vraag of hem dat zal gelukken. ADVERTENTIE S'\nt Nicolaas Opeens heeft Sinterklaas het gevon den. Een fijne plant, waar u een „groeiend" plezier van hebt. Er zijn zoveel soorten. En tegen prijzen, die passen bij elke beurs. (£*Ooo o 0 De 32-jarige dagbladcorrector H. S. uit de hoofdstad is door de Amster damse rechtbank, overeenkomstig de eis, wegens diefstal van 1450 boeken uit boekwinkels in de stad veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. In drie jaar tijds had S. de boeken er waren er bij van f 1,50 maar ook van f 80,gestolen. Terecht Is men er, zo meent de ju ridische medewerker van „De Tijd" (r.k.) bij de KNVB niet erg over te spreken dat sommige officieren van justitie meer tot vervolging van ruw heid bij sport willen overgaan. Het voornaamste nadeel van een rechter lijk ingrijpen zou zijn dat deze men sen een stempel van maatschappelijk onbetrouwbaar zouden krijgen, terwijl zij in werkelijkheid alleen op het sportveld niet te vertouwen zijn. Als huisvader en in hun beroep is er op deze mensen niets aan te merken. Al leen onder bepaalde omstandigheden gaan zij zich a-sociaal gedragen. „De werkelijke oorzaken van het wangedrag van de spelers en publiek is geen juridisch probleem maar een psychologisch. Behalve van de gebeur tenissen in Lima in '64, waarbij meer dan driehonderd doden vielen zijn nog weinig incidenten in stadions zorgvul dig van uit dat oogpunt geanalyseerd. Toch is de ruwe deelneming van het publiek aan wedstrijden zo oud als de weg naar Rome. Ook in de oudheid kwamen enorme slachtpartijen voor tussen aanhangers van sportgroeperin- gen. Het sterkste werd dat in Byzan tium waar de twee partijen in de ren baan, de blau\ven en de groenen, fei telijk de functies van een soort poli tieke partijen gingen innemen. De getallen wijzen uit dat ook in ons land een steeds groter aantal on- spotieve daden gebeurt. Het aantal strafzaken dat de K.N.V.B. te behan delen kreeg steeg in vier jaar met bij na dertig procent. Ook 't publiek gaat zich steeds agressiever gedragen; men denke aan de scènes na DWSFener- bahce en Nederland-Tsjecho-Slowakije Ingrijpen door de gewone rechter zal daarbij niets helpen. Het enige gevolg zal zijn dat een aantal mensen die als sportbeoefenaar of supporter niet ge schikt zijn maatschappelijk verbitterd zullen raken. Een snelle eigen recht spraak die deze mensen uit de sport weert is, zolang de psychologische oorzaken onvoldoende bekend zijn, het juiste bestrijdingsmiddel, maar dan zullen deze strafcommissies ook de steun moeten hebben van ieder die het goed met de sport meent. Kritiek zal er ook op deze rechtspraak mogen plaats vinden maar dan zal het welge- fundeerde kritiek moeten zijn en niet ongenuanceerde zoals de Ajax-voorzit- ter over het geval Cruyff voor Hilver sum III deed horen. Geen rechtspraak kan fungeren zonder met argumenten omklede kritiek maar die argumenten horen er bij. Tegen tuchtrechtspraak, rechtspreak dus die alleer voor een bepaalde groep mensen b.v. sportliefhebbers geldt zijn vaak bezwaren aange voerd. Inderdaad komt het bij bepaal de groepen voor dat tuchtrechtspraak dient om de beroepsgenoten te vrij waren tegen ieder verwijt van buiten staanders en dat zij naar binnen wordt gebruikt om jonge opkomende concurrenten uit te schakelen. Geen van beide bezwaren is bij de sport- rechtspraak te verwachten. Om fouten te voorkomen zou echter misschien een systeem kunnen worden bedacht waarbij de overheid, niet alleen op de ze tuchtrechtspraak maar op iedere vorm daarvan, een zeker toezicht zou gaan uitoefenen. Dat hoeft niet nood zakelijk door rechters te gebeuren maar kan ook door administratieve instanties. Men moet echter wel bedenken dat al het straffen in welke vorm ook op den duur weinig effect zal hebben. Psychologische begeleiding van het -pel en van de sportverslaggevers zal de oplossing moeten geven. Misschien komt dat ook nog aan het esthetisch effect van het spel ten goede. Nauwelijks één dag minister, heeft de nieuwe minister van justitie Struycken meteen al 'n fikse knup pel in het langzamerhand juist weer wat tot rust gekomen hoenderhok van politici gegooid, toen hij op een vraag wat hij zou aanvangen inzake Lages, plechtig verklaarde alles te voelen voor gratieverlening, ook aan de drie nog in Breda verblijvende oorlogsmis dadigers. „Het Vaderland" (11b) merkt op: „Het kabinet als geheel zal wel wij zer zijn dan ook maar iets verder te doen dan de collega in deze aanhoren (tenzij men mét de omroepkwestie ook de oorlogsmisdadigers zou willen „re gelen"). Daarom is het hoogst verba zingwekkend, dat minister Struycken de zelfgenoegzaamheid heeft betoond om tegen iedere politieke opportuniteit in een drie jaar geleden in veel meer academisch verband geuite mening, te herhalen en het ministergezag te be krachtigen. Ons rechtsbestel vordert opjaren-stelling en vervolgens gratie verlening ook aan „de vier van Bre da" naar letter en geest, zo zei hij toen. Wij hebben meermalen op de zelfde gronden als minister Struycken betoogd dat gratieverlening in de lijn der zaken ligt maar zo'n uitspraak van een minister in een interimkabinet meteen bij aanvang van zijn ambtspe riode is ongekend. Minister Struycken zal, hetzij spontaan na de regerings verklaring, hetzij als hij inderdaad mondeling antwoord op vragen van de heer Berkhouwer over deze zaak, zich wel terdege te verantwoorden krijgen, en zijn mede-kabinetsleden zullen wel heel weinig gelukkig met deze ontwik keling zijn". NEW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft donder dagavond eenstemmig een beroep ge daan op secretaris-generaal Thant, om een tweede ambtstermen van vijf jaar te aanvaarden. Het beroep op Thant werd gedaan na een dag van particulier overleg, gedu rende hetwelk de gedelegeerden de pe titie opstelden, die op voorhand door Oe Thant is goedgekeurd en die zijn be voegdheden vergroot. De Veiligheidsraad vaardigde een groep van vijf man af die de petitie om half zeven donderdagavond aan Thant ging overhandigen. In diplomatieke kringen in de VN is men er zeker van dat de secretaris-generaal zal aanvaar den. Hangende de aanvaarding van de pe titie door Thant, is het plan gemaakt om de vijftien lid-staten van de Veilig heidsraad vandaag een openbaar plei dooi te laten houden voor Thants her verkiezing, dat daarna bij acclamatie in de algemene vergadering zou moeten worden onderstreept. De veiligheidsraad is formeel in ver gadering bijeengeroepen tegen half vijf om Thants herverkiezing aan te beve len. Volgens diplomatieke kringen heeft Thant de Veiligheidsraad donderdag avond verzekerd dat hij een tweede ambtstermijn van vijf jaar zal aanvaar den. Officieel is echter nog niets meege deeld. Thants woordvoerder zei dat de secretaris-generaal het voornemen had in de loop van vandaag mededelingen te doen over zijn toekomstplannen. ADVERTENTIE 'N LANGE DE KUYPER De Frans-Canadezen drinken hun De Kuyper Jenever op de volgende manier 'n Flinke scheut De Kuyper Jenever in een groot glas; bijvullen met gewoon wa ter, sodawater of tonic. Daarbij een paar stukjes ijs. Probeer het ook eens. Mis schien hebt U wel dezelfde smaak als de Frans-Canadezen.

De Vallei | 1966 | | pagina 11