Ir. Heerema wil aandeelhouders V.A.T. en zichzelf helpen De Gouden Cobra NTS kan beginnen met kleuren t.v. Openbaar Kunstbezit bloeit in Vlaanderen Radio bij huwelijk Prinses Margriet Scheepvaarlberichlen entrA VANAVOND Misverstand Geen bewijs Wel of niet Morgen TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2 VRIJDAG 2 DECEMBER 1966 Catharina hoort niets over de re sultaten van het onderzoek. Ze weet alleen dat er geen enkel hoekje van Bestoesjews huis, geen voegje, geen naadje, geen enkele nog zo listig be dachte bergplaats kan ontgaan aan de glurende ogen van de „grootin quisiteur". De bewijzen van de kei zerlijke ongenade hopen zich op, de gezichten van de mensen aan het hof worden steeds koeler. Op een dag wordt vrouw Wladyslawa gear resteerd. Als ze dit nieuws van Sjoe- walow verneemt, barst Catharina in tranen uit. „Gelooft u anders maar niet," zegt ze, „dat u iets van die vrouw te weten kunt komen. Het heeft helemaal geen zin om al mijn mensen in het ongeluk te storten, want ik heb niemand in vertrouwen genomen!" Ze licht haar dames in en verzoekt ze tegen iedereen te zeg gen dat, als men haar een onaange naam mens geeft in de plaats van vrouw Wladyslawa, deze zich maar moet voorbereiden op de slechtst denkbare behandeling, op slaag zelfs. Nog altijd spreekt ze niet de taal der hulpeloosheid, van deemoed, van wroeging. Maar in werkelijkheid zijn haar stalen zenuwen vermurwd door dat wekenlange wachten, door het starre onverbreekbare zwijgen van de keizerin, door de ongewone vijan dige eenzaamheid. Dit is niet de stil le, vredige eenzaamheid waarin je troost kunt vinden bij de filosofen, in het geloof in een betere toekomst. Is er nog wel een toekomst voor haar? Dat is wat ze zou willen weten. Alles zou lichter te verdragen zijn dan de ze kwellende onzekerheid. Ze moet een beslissing forceren, met alle mid delen, tot iedere prijs. Op een nacht tussen twee en drie uur 's morgens belt ze moord-en- brand om haar kamenier. Met weg stervende stem beweert ze doodziek te zijn en vraagt ze om haar biecht vader. Maar in plaats daarvan ver schijnt Sjoewalow eerst, daarna ko men er twee artsen, die haar pols voelen, het hoofd schudden en als ge woonlijk een aderlating voorstellen. „Mijn lichaam heeft geen hulp meer nodig," fluistert Catharina hevig ge agiteerd, „mijn ziel verkeert in ge vaar." Tenslotte kan men haar de biechtvader niet weigeren en ze la ten hem roepen. De pope is niet van gisteren, hij weet al gauw waar het om gaat, hij is haar welgezind zoals de hele geestelijkheid en na een on derhoud van twee uur waarin maar heel weinig wordt gesproken over haar zieleheil, belooft hij haar on middellijk een goed woordje te doen bij de keizerin voor haar nicht. Het ls intussen ochtend geworden de tijd waarop Elisabeth gaat slapen. De vrome man moet dus wachten tot ze haar onrustige, gejaagde dutje ge daan heeft, om haar te kunnen zeg gen dat de grootvorstin vast en zeker zal sterven van woede en verdriet als de monarche geen middel vindt om haar te troosten. Voor dit beroep kan Elisabeth niet doof blijven: die avond laat ze Catharina zeggen dat ze haar nog in de loop van de nacht bij zich zal ontbieden. Om tien uur 's avonds kleedt Ca tharina zich aan, gaat dan gekleed op een canape liggen slapen tot Sjoe walow komt om haar naar de keize rin te brengen. Waarom loopt ze niet rusteloos in haar kamer op en neer, overweegt ze woord en wederwoord, zoekt, overlegt en schaaft ze haar woorden niet alvast? Haar rust na die zenuwcrisis, maar vóór het beslis sende gesprek is verwonderlijk: ze is nog steeds niet verder dan een delin quent wie het voorarrest te lang valt en wie het gelukt is de procestermijn te bespoedigen. Haar aanklagers en haar rechters zijn opgewondener dan zij. Terwijl zij slaapt, treft Elisabeth alle mogelijke voorbereidingen, ze laat kamerschermen opstellen en Iwan Sjoewalow moet zich achter de schermen verstoppen; ze laat zich Apraxins brieven brengen, het enige tastbare bewijsmateriaal, en stopt ze in haar gouden waskom. De groot vorst, erop belust tegen zijn echtge note te getuigen en bang om haar met de keizerin alleen te laten, wacht ongeduldig op de drempel van zijn kamer om tegelijk met haar bij Eli sabeth binnen te gaan. Wat duchten zij allemaal van de eenzame weerlo ze Catharina Zij duchten datgene dat Catharina in staat stelt zo rustig te slapen: de kracht van haar per soonlijkheid. Zo slapen geniale veld heren voor de beslissende slag, en doorgewinterde vechtersbazen voor een duel op leven en dood. Om half twee komt Alexander Sjoewalow de slapende wekken. Ze lopen door het nachtelijke paleis dat lang niet zo stil is als anders om dat uur; de wachtposten zijn niet zo suf en slaperig als in andere nachten; achter menig sleutelgat, achter me nig deurgordijn gluurt een nieuws gierig oog naar het gezicht, de gang, de houding van de prinses die haar noodlot tegemoet gaat. Haar hart klopt nu wild en heftig. Maar dat is goed zo. Ze wil niet met koele argu menten aankomen bij Elisabeth, ze wil geen nuchter eindeloos twistge sprek over recht en onrecht; ze wil Elisabeth ontroeren. Als ze in de kamer van de keizerin komt, treft ze haar echtgenoot daar al aan. Ze ziet Elisabeth nog niet, of ze werpt zich al aan haar voeten en smeekt haar met tranen in de ogen nogmaals naar haar verwanten te mogen teruggaan. Elisabeth wil de knielende vrouw oprichten. Haar he vige woede is vervlogen. Evenals zes weken geleden, toen ze haar brief ontving, baart Catharina's verzoek Rusland voorgoed te mogen verlaten haar een reeks zorgen waartegen de zieke vermoeide vrouw zich niet meer opgewassen voelt. „Hoe kun je verlangen dat ik je wegstuur? Bedenk toch dat je kinde ren hebt!" „Mijn kinderen zijn in uw handen en zouden nergens beter geborgen kunnen zijn. Ik hoop dat u ze niet verlaten zult." „Maar welke reden moet ik de we reld opgeven, als ik je wegstuur?" „Uwe majesteit zult, als u dat juist acht, eenvoudig zeggen waarom ik me uw ongenade en de haat van de grootvorst op de hals gehaald heb." Elisabeths voorhoofd wordt steeds zorgelijker: de wereld vertellen wat ze haar juist voor iedere prijs ver zwijgen wil! „En waarvan wil je le ven bij je familie?" „Waarvan ik leefde voordat u mij de eer deed me te laten komen." „Je moeder is voortvluchtig. Ze heeft haar land moeten verlaten en is naar Parijs gegaan." „Dat weet ik. Mijn moeder was de belangen van Rusland toegedaan en dat heeft haar de woede van de ko ning van Pruisen bezorgd." Dat argument is onweerlegbaar. Elisabeth vraagt Catharina voor de tweede maal zich op te richten, dan loopt ze in gedachten haar kamer op en neer. De eerste ronde is uitgevoch ten. Catharina weet al dat Elisabeth haar niet zal wegsturen. Maar waar denkt Elisabeth over, als ze van de ene hoek van het grote vertrek naar de andere loopt Opeens draait ze zich weer naar Catharina toe: „God is mijn getuige, hoeveel ik heb geweend toen je na je komst in Rusland ziek werd, en als ik je niet liefhad, zou ik je hier niet gehouden hebben." Dat is niet de taal des toorns, de taal van de aanklacht. Waarom denkt Elisabeth juist aan die uren terug waarin ze voor Catharina gevreesd en gesidderd heeft? Nog eenmaal, na ja ren van vijandigheden, op het ogen blik dat de allerergste verdenking be staat, doorbreekt Elisabeths oor spronkelijke en in de grond onver woestbare liefde voor Catharina de opeengehoopte wrok van de keizerin tegen de ongehoorzame, de haat van de ouder wordende tegen de jonge vrouw, de zeven ijzeren schakels, waarmee zé haar hart gepantserd meende te hebben. Dat maakt haar week. Tevergeefs zoekt ze haar ge heugen af naar de duistere beschuldi gingen tegen Catharina waarmee haar omgeving haar sedert maanden voedt. Wat ze aan het licht brengt, kan de blik van Catharina's ogen niet doorstaan. „Je bent ontzettend trots. Je gelooft dat niemand wijzer is dan jij!" „Als ik dat dacht dan zou niets beter zijn om me van die waan te ge nezen dan mijn huidige situatie." W///////////////////////////////////////J Tijdens dit gesprek fluistert de grootvorst met Alexander Sjoewalow. Catharina luistert met een half oor naar hun gefluister en vangt de woor den op: „Ze is ontzettend boosaardig en eigenzinnig." Catharina wil dat haar woordenwis seling met Peter plaatsvindt in tegen woordigheid van de keizerin. Ze richt zich dus tot Peter en zegt: „Als je het over mij hebt, dan zeg ik je met het grootste genoegen ten gehore van hare majesteit, dat ik stellig gemeen ben tegen degenen die jou aanraden gemeen te doen, en dat ik eigenzin nig ben geworden sinds ik merk dat mijn voorkomendheid me enkel hun haat bezorgt." feter richt zich tot de keizerin: „Uwe Majesteit ziet nu zelf uit haar woorden hoe boosaardig ze is." Maar Elisabeth is verdiept in haar eigen gedachten. Wat was het toch dat ze op haar hart had tegen Catha rina? Waarom hebben al haar vrien den haar aangeraden de grootvorstin met de uiterste strengheid een ver hoor af te nemen? „Je bemoeit je met dingen die je niets aangaan. Hoe kun je het bij voorbeeld wagen generaal Apraxin bevelen te doen toekomen?" „Ik? Het is nooit bij me opgekomen hem bevelen te doen toekomen." „Wat? Wil je ontkennen dat je hem geschreven hebt? Je brieven liggen hier, in die kom. Het is je toch ver boden te schrijven?" Nu zijn ze bij de eigenlijke zaak aangeland. „Het is waar, ik heb dat verbod overtreden en vraag om ver giffenis daarvoor. Maar nu mijn brie ven hier zijn, kunnen ze uwe majes teit bewijzen dat ik hem nooit beve len heb gestuurd en hem uitsluitend heb verzocht de bevelen van uwe ma jesteit op te volgen." „Bestoesjew beweert dat er nog veel meer brieven waren." „Als Bestoesjew dat beweert, dan liegt hij." „Welnu als hij over jou liegt, dan zal ik hem laten folteren." „Uwe majesteit heeft de macht te doen wat haar goeddunkt. Maar ik heb i heus alleen deze twee brieven geschreven." Elisabeth is aan het eind van haar krachten. Ze heeft niets tegen Catha rina in handen. Haar raadgevers heb ben haar voorgespiegeld dat Cathari na een hoogverraadster was en dat Bestoesjew eer hoogverrader was en dat ze het aan haar aanzien in Euro pa verschuldigd was de kwestie tot op de bodem te onderzoeken. Maar er is niets, helemaal niets aan het licht gekomen. Catharina staat voor haar, rustig, sterk, een toonbeeld van gekrenkte, beledigde onschuld. Mis schien heeft ze toch wel gefaald, ver raden wie zal het zeggen. Elisa beth is te moe, te zwak, ze is niet op gewassen tegen deze gezonde, uitge slapen vrouw met dat heldere, ver standige brein. Intussen gaat de woedende groot vorst krijsend tegen zijn vrouw te keer. Hij is bezig de hele vuile was van zijn nare huishouden buiten te hangen. Het is niets nieuws voor Eli sabeth. Ze weet dat Catharina geen engel is, maar ze heeft er zich al bij neergelegd dat haar hof geen goede bodem voor deugd is. En als Cathari na bedaard en zakelijk antwoordt op alle beledigende aantijgingen, dan voelt Elisabeth die ook geen engel is, zich onwillekeurig aangetrokken tot deze vrouw met haar adellijke hou ding, tot dit sterke en standvastige wezen. Peters stem- slaat van opwin ding over en doet pijn aan haar oren. Peter is een sufferd, hij weet nooit waar het op aankomt. Elisabeth is niet zo verstandig als Catharina, de buitensporige veranderlijkheden van haar gemoed hebben de ontwikkeling van haar verstand geremd, maar ze heeft een gezonde intuïtie en op be slissende momenten heeft ze altijd geweten waar het op aankomt. Nu komt ze opeens heel dicht bij Catha rina staan en fluistert tegen haar: „Ik had je nog veel meer te zeg gen, maar ik spreek hier liever niet, om jullie niet nog meer in onvrede te brengen." Catharina heeft het begrepen. Ook bij haar smelt de verbittering van de vele droeve weken weg, ze vergeet graag dat ze als beklaagde aanklaag ster hierheen gekomen is en ze fluis tert met bewogen stem terug: „Ik kan ook niets meer zeggen, al voel ik de dringende behoefte mijn hart en ziel bij u uit te storten." Beide vrouwen hebben eerlijke tra nen in de ogen. Wat is er eigenlijk gebeurd? De massale beschuldigingen van de Sjoewalows en de Worontzows zijn in een volkomen vreemdzoortig medium vervlogen. Catharina heeft amper de gelegenheid gehad zich te verdedigen, maar ze heeft Elisabeth getrotseerd en dat nog wel in tegen woordigheid van drie van haar ergste vijanden, van wie er een, die achter het kamerscherm, Elisabeths geliefde is. Om de volle omvang van haar zwakheid voor die drie te verbergen, stuurt Elisabeth het hele gezelschap weg. De volgende dag kan iedereen die het wil uit Elisabeths mond horen dat haar neef Peter een sukkel, maar Ca tharina een heel wijze vrouw ls. Een paar dagen later laat de keizerin Ca tharina voor de tweede maal bij zich komen; maar van dit onderhoud is ons niets bekend: Catharina's me moires breken af bij het ogenblik waarop ze Elisabeths kamer betreedt, waarin zich ditmaal kamerschermen noch andere personen bevinden. Wel hebben we een brief van Catharina, kort daarop, op de dag van haar ver trek naar Oranienbaum aan Elisa beth geschreven: „Als ik terugdenk aan de genadige woorden die ik van de gezegende lippen van Uwe Keizer lijke Majesteit heb mogen horen, dan springen me de tranen van blijdschap in de ogen." Geen woord meer van terug gestuurd worden, van verbanning en ongenade. Op 21 april Catharina's verjaardag laat de keizerin haar zeggen dat zij op haar gezondheid heeft gedronken. Ze staat haar toe eens per week naar Peterhof te ko men om haar kinderen te zien. Er komt geen hard woord over de groot vorstin meer over haar lippen. Toch is er van een werkelijke vriendschap geen sprake. Elisabeth is in de ge vaarlijkste jaren gekomen welker verwoestende werking alleen de edel ste waarden van geest en hart onaan getast gelaten heeft; maar ze heeft al haar schatten verdaan, al haar vuren verbrand, alle gaven van haar rijke natuur geofferd aan de demon der ijdelheid: nu is ze zelf een slacht offer van de demon en de rest van haar dagen is vol van rouw over eeuwig vervlogen vreugden. Ze kan de al te veelvuldige aanblik van haar jonge krachtige opvolgster niet ver dragen. Catharina maakt het haar gemak kelijk; onder voorwendsel van een badkuur woont ze zeer teruggetrok ken in Oranienbaum, in een eenzaam paviljoen. Ze neemt geen deel aan de feesten in Peterhof al hoeft ze geen bruuskering meer te vrezen. Al haar vijanden van gisteren dingen opnieuw aan alle kanten naar haar welwillend heid. De stoute droom van Elisabeth Worontzow is vervlogen, die stelt zich weer tevreden met de rol van een toekomstige Pompadour en smacht naar een vriendelijk woord van de trotse lippen van de grootvorstin. Zelfs de Fransen zingen een toontje lager en beginnen de schade van hun mislukte pogingen weer te herstellen. De Russische regering en de Franse besluiten Catharina's broer, de rege rende vorst van Zerbst, schadeloos te stellen voor dt geleden geldderving. Maar hoe dan ook de eenmaal begonnen processen moeten verder gevoerd worden, maar het is al vol komen duidelijk dat ze geen gevolgen zullen hebben. Niemand wenst ook meer resultaten daarvan. Maar als er een veldmaarschalk en een groot kanselier gearresteerd zijn, dan kan men ze niet zo best weer laten lopen als twee landlopers. Het geding te gen Apraxin wordt een jaar na zijn arrestatie aanhangig gemaakt. Reeds op de eerste dag krijgt de ongelukki ge man een beroerte omdat, zoals het gerucht wil, hij het eind van een zin van de rechter van instructie niet goed hoorde: „En thans rest ons niets anders danHier viel de grote, dikke Apraxin dood op de grond. Hij had gevreesd te zullen horen: dan u te folteren" terwijl de zin had moeten eindigen met de woor den: dan u in vrijheid te stel len." De instructie tegen Bestoesjew duurt eveneens een heel jaar en ein digt met een schuldigverklaring we gensmajesteitsschennis. „De per fide minister," staat er in een mani fest aan het volk, „heeft in een blin delings streven zichzelf belangrijk te maken, Hare Majesteit wantrouwen willen inboezemen tegen Haar lieve neef, de troonopvolger, en tegen Haar lieve nicht, de grootvorstin," weshal ve hij uit zijn ambten en waardighe den vervallen verklaard blijft en wordt verbannen naar èèn van zijn landgoederen. (Wordt vervolgd) Als het ir. Heerema uit Wassenaar een van de drie grote aandeelhouders van de VAT. de moedermaatschappij van de REM, lukt wat hij wil, dan kost hem het REM-avontuur geen 1,6 miljoen gulden, maar ongeveer een half miljoen minder. Bovendien krijgen de kleine aandeelhouders van de VAT van hun 20 gulden per aandeel enkele guldens terug in plaats van een paar dub beltjes. Als ook de heer Verolme eenzelfde geste maakt als ir. Heerema, zit er bij de VAT voor de aandeelhouders ongeveer 6 gulden per aandeel in kas. De geste bestaat uit het betalen van voornoemde 1,6 miljoen gulden. 98. Aram en Otto graven onder een beklemmend zwij- gen in het mulle woestijnzand een laatste rust- plaats voor Ares, de worstelaar... Ambre vormt van een dorre tak een eenvoudig kruis en plaatst het op het graf. „Dit was zijn grootste overwin- ning," zegt zij zachtJa, ik had mij niet in hem vergist..." zegt Aram ernstig, „hij heeft zijn schuld betaald... het was de trots, die hem op dwaalwegen bracht, niet de lafhartigheid..." De nacht is reeds gevallen, als het drietal na de eenvoudige plechtigheid verder trekt op hun moei zame tocht. De nacht brengt weliswaar enige ver-- koeling, maar de martelende dorst sloopt medogen- loos hun laatste restjekracht... Ten tweeden male zakt Ambre Ineen en opnieuw steunt Aram haar met zijn laatste krachten.... Eindelijk, na lange uit puttende uren, slaakt Aram opeens een zwakke kreet en wijst met trillende hand in de verte. „Struiken... Ambre... Otto... daar groeien struiken dat betekent water!!" Maar het meisje zakt slap weg in zijn armen. Voorzichtig legt Aram haar in het zand, dan strompelt hij, gevolgd door Otto, waggelend als een beschonkene, naar de oase... Als een blok valt hij voorover bij een koele bron en buigt zich omlaag naar het reddende water.... 51 Toen in 1964 de V.A.T. (Volks Aande len Trust) opdook, kon het publiek voor 7 miljoen gulden aandelen van 20 gul den kopen in het maatschappelijke ka pitaal van 12 miljoen. De resterende 5 miljoen gulden waren verdeeld in 500 prioriteitsaandelen en 248.500 gewone aandelen, die reeds waren geplaatst en volgestort. Afgezien van 125 prioriteits aandelen. die in handen waren gesteld van de Haagse advocaat mr. Minderop gedelegeerd commissaris van de R.E.M., thans secretaris van de TROS), waren de overige aandelen van de res terende 5 miljoen in handen van de drie oprichters van de R.E.M., te weten scheepsbouwer Verolme, ir. Heerema en drs. Fehmers, de enige vennoot van de Telxeira de Mattos-bank te Amster dam. Destijds is dat nooit officieel be kendgemaakt. De prospectus van de V.A.T. vermeldde alleen dat de aande len voor de resterende 5 miljoen waren geplaatst en volgestort. De namen van de grote aandeelhouders zijn gisteren HILVERSUM Aangenomen mag worden dat in de loop van het komen de jaar in beperkte mate gestart zal worden met experimentele kleurentele visie. Dit deelde vanmiddag de pro grammacommissaris van de NTS, de heer J. W. Rengeling, mede tijdens een persconferentie in Hilversum. De regering heeft zich hierover nog niet definitief uitgesproken, maar wel reeds de mogelijkheden geschapen om expe rimenteel te beginnen. De NTS zal kun nen beschikken over een bedrag van f 850.000,voor direct noodzakelijke en f 80.000,voor bijkomende voorzienin gen. Ook is toestemming verkregen voor het bestellen van een kleurenre- portagetrein ten bedrage van 3 miljoen gulden. De regering heeft deze beslis singen genomen op basis van een inte rimrapport van de NTS-commissie voor kleurentelevisie. BRUSSEL „Openbaar Kunstbezit in Vlaanderen", dat in 1963 naar Ne derlandse voorbeeld werd opgericht, gaat op 1 januari a.s. zijn eerste lus trumjaar in met 40.000 abonnees, een getal dat naar verhouding even groot is als het aantal abonnees van „Openbaar Kunstbezit" in Nederland. In samenwerking met de Nederlandse Stichting en met steun van het Belgisch Nederlands Cultureel Akkoord en het Prins Bernhardfonds start men in Bel gië ook een „Boekenclub" ten behoe ve van abonnees die een meer chro nisch contact met de kunst wensen. Het eerste boekje behandelt de beeldhouw kunst van de Nederlanden in de late middeleeuwen. DEN HAAG Via de radio zullen op zaterdag 10 december van 12.00 tot 12.30 uur in een NRU-programma via Hilversum I reportages worden uitge zonden van de ondertrouwplechtigheid van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven in het raadhuis te Baarn. De aangifte van het huwelijk zal plaats vinden tussen 12.05 en 12.15 uur. In een nationaal programma dat op dinsdag 10 januari via Hilversum I en II van 10.30 tot 14.00 uur wordt uitge zonden zal verslag worden gedaan van de huwelijksplechtigheid van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenho ven. Via Hilversum 3 worden reportage- flitsen gegeven. Via Hilversum II zul len tussen 17.30 en 18.00 uur herhalin gen worden gegeven van de reportages over het huwelijk. KLEINE VAART Anne Christina 2 te Lattakia; Argo naut 1 40 m z.o. St.-Vincent nr. Palma de Majorca; Calchas 30 vn. Gibraltar nr. Genua; Helios pass. 30 Dublin nr. Port Talbot; Hoorneboeg pass. 30 Texel nr. Pitea; Margaretha Smits 1 te Cag- liari; Philetas 30 vn. Volos nr. Ham burg; Prinses Wilhelmina 29 te Mum- bles Roads (schuilen); Ubbergen 1 vn. Bremen nr. Hamburg. GROTE VAART Aagtekerk 30 te Marseille; Acila 30 vn. Shellhaven nr. Stockholm; Aegis 30 400 m n.o. Azoren nr. Bridgetown; Alkmaar 30 vn. Thameshaven nr. Rot terdam; Amstelhoek 30 150 m o.z.o. So- cotra nr. Singapore; Aristoteles 30 400 m w.z.w. Landsend nr. Le Havre; Bang- gai 1 200 m o. Socotra nr. Aden; Ben galen 30 vn. Noumea nr. Wellington; Blitar 30 180 m n.n.o. Las Palmas nr. Kaapstad; Cinulia 3 te Callao verw.; Gaasterdijk pass. 1 Vlissingen nr. Ant werpen; Garoet 30 vn. Santa Marta nr. Antwerpen of Le Havre; Gooiland pass. 30 Madeira nr. Sao Francisco do Sul; Kinderdijk 30 vn. Los Angelos nr. Rot terdam; Koningswaard 30 te Punta Car- don; Kopionella 30 450 m o. Zanzibar nr. Durban; Koudekerk 1 te Adelaide: Krebsia 1 480 m n.w. Kp. Vilano nr. Rotterdam; Ladon 30 vn. Aruba nr. Curasao; Mainlloyd 30 te Port Swet- tenham; Merseylloyd verm. 3 vn. Auck land; Merwelloyd 30 140 m z.o. Acapulco nr. Los Angelos; Musilloyd 30 te Mo bile; Palamedes 30 270 m o. Kp. Hat- teras nr. Hamburg; Parthenon 30 vn. Nickerie nr. Amsterdam; Proveniers singel 30 200 m n.o. Nassau nr. Christo- bal;Purmerend pass 30 Landsend nr. Amsterdam; Randfontein 30 te Bremen; Schouwen 30 510 m o.z.o. Kp. Leeuwin nr. Lorenzo Marques; Sepia 30 t.h.v. Cherbourg nr. Mena Al Ahmadi;' Sloter- kerk 30 vn. Hamburg nr. Bremen; Solon 28 vn. Houston nr. New Orleans; Spaar- nekerk 30 te Bremen; Tero 1 te Savan nah; Vitrea pass. 30 Kp. Leeuwin nr. Mena A1 Ahmadi; Vlist 30 te Kobe. bekendgemaakt door ir. Heerema een persconferentie te Amsterdam. op Op deze persconferentie heeft ir. Hee rema verder meegedeeld dat hij altijd in de mening heeft verkeerd dat de f 1.665.840,-, waarvoor hij aandelen in de V.A.T. had gekocht bij Teixeira de Mattos, door deze bank ten name van de V.A.T. gestort zou zijn bij de Forum Bank, die de bank was van de V.A.T. De Forum Bank is een dochter van Teixeira de Mattos, Ir. Heerema ver keerde in die veronderstelling ondanks het feit dat hij nooit zijn aandelen te zien heeft gekregen of zelfs maar een ontvangstbewijs ervan. Evenmin heeft hij een bewijs gekregen van de over boeking. „Maar ik had het volste ver trouwen in Teixeira de Mattos". Na de deconfiture van de Teixeira de Mattos bank is het ir. Heerema geble ken dat de aandelen voor de tweede 5 miljoen nooit zijn gedrukt. Dat de, overboeking van de 1,6 miljoen gulden van resp. hemzelf en van de heren Ve rolme en Fehmers, van de Teixeira de' Mattos bank naar de Forum Bank fic tief is geweest. De beheerder, die is aangesteld over de Teixeira de Mattos bank, heeft ir. Heerema thans opgevorderd de door hem bestelde 8316"^ aandelen in de V.A.T. ter waarde van f 1.665.840,- te betalen. Ir. Heerema wil dat niet. Hij wil dit 1.6 miljoen gulden wel betalen aan de V.A.T. rechtstreeks, maar niet aan de Teixeira bank. Hij stélt dat de bank als agent voor de verkoop der V.A.T.-aandelen is opgetreden en niet tot levering der aandelen is overge gaan. slecht een klein deel overschieten voor de schuldeiser, die de Forum Bank is. En wat er tenslotte op de rekening van de V.A.T. komt is nog weer veel minder, want op haar beurt heeft ook de Forum Bank veel schuldeisers. Als ik rechtstreeks aan de V.A.T. betaal is er bij liquidatie 1,6 miljoen gulden beschikbaar voor de aandeelhouders. De heer Fehmers zal zijn schuld wel niet kunnen voldoen. Betaalt ook de heer Verolme zijn schuld van 1,6 mil joen dan is er 3,2 miljoen te verdelen, afgezien wat er nog bij komt aan ren te en aan eventuele opbrengst van de verkoop van de N.V. voor compensabel verlies. Omgerekend zijn rechtstreeks betaalde schulden van Verolme en mij bij verdeling over alle aandeelhouder» goed voor ongeveer 6 gulden per aan deel. Ik erken, als grote aandeelhouder heb ik recht op 83167 maal 6 gulden, dus krijg ik van 1,6 miljoen dan een half miljoen terug, wat enkele tonnen minder zou zijn wanneer ik mijn 1,6 miljoen gulden schuld via de Teixeira bank zou betalen. Maar behalve mij zelf help ik er ook kleine aandeelhou ders mee. Als de V.A.T. 10 pet. van haar geld bij de Forum Bank terugziet, mag ze bl(j zijn. Bij liquidatie is er per aandeel dan slechts een paar dubbeltjes beschikbaar". Het bestuur van de V.A.T. (dat is de heer Verolme) acht de aandelen ech ter wel geleverd en stelt dat ze derhal ve alleen f. 11.682.601,01 te vorderen heeft van de Forum Bank, van anderen krijgt de V.A.T. geen geld meer. Op de zaterdag te houden jaarvergadering van de aandeelhouders moet deze wij ze van boeking goedgekeurd worden. Ir. Heerema is hier tegen. Hij wil dat de boeken over het tweede V.A.T.-jaar a.s. zaterdag niet worden afgesloten. Hij wil bewerkstelligen dat de V.A.T. een balans opmaakt waarin staat dat ze de meer genoemde 5 miljoen gulden te vorderen heeft van de heren Verol me, Heerema en Fehmers en dat de rest bij de Forum Bank ligt. Als dat gebeurt, aldus ir. Heerema, „heb ik meer kans wanneer ik een proces be gin met de beheerder van de Teixeira bank om de 1,6 miljoen gulden die ik moet betalen. Ik betaal mijn schuld aan de V.A.T. liever rechtstreeks aan de V.A.T. Want als ik 1,6 miljoen aan de Teixeira bank betaal zal er, gezien de vele schuldeisers van de bank, Ir. Heerema deelde mee dat de heer Verolme in zijn functie van raad van bestuur van de V.A.T., nooit geant woord heeft op brieven over de manier, waarop de V.A.T. volgens Ir. Heerema en zijn adviseurs, de boeken zou afslui ten. „Daarom moet ik mijn voorstel thans wel op een persconferentie be kend maken, wil ik de aandeelhouders waarschuwen dat zij hun belangen schaden wanneer zij akkoord gaan met een jaarrekening, zoals Verolme die heeft voorgesteld. Persoonlijk kan ik zaterdag namelijk geen belangrijk aan tal tegenstemmen uitbrengen, ondanks mijn meer dan 83000 aandelen, gewoon omdat ik ze niet in handen heb". ADVERT EN TIB, HORLOGE» MEESTERWERKEN VAN Z TOT A Ned. Herv. Kerk Bedankt voor ReeuwijkJ. Bos te Lun- teren; voor Wierden (3e pred. pl.)J. Zwijnenburg te Oudewater. Geref. Kerk Beroepen te Wommels: J. van Buuren, kand. te Den Haag. Geref. Kerken (vry gemaakt) Bedankt voor Edmonton (Ont.-Cana da): G. van Doorn te Burlington (Ont.- Canada), voorheen pred. te Enschede. Geref. Gemeenten Beroepen te Artesia CaliforniëA. Elshout te Scheveningen. HILVERSUM I 18.30 Voor de twintigers. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 R.V.U: Bou wen en wonen, door prof. ir. J. B. Ba- kema. NRU: 20.00 Stereo: Operette klanken (opn.). 21.00 Klare taal, le zing. 21.15 Zigeunerorkest en zangso listen (gr.). 21.35 Radiorama. 22.10 Parlementair weekoverz. 22.30 Nws. 22.40 Volksmuz. 23.00 Concert: I. Ra diokamerorkest: moderne en klassie ke muz.; II. Omroepkamerkoor met orgel: moderne liederen. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termij nen, lezing. 18.20 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Partij. Loon politiek. Spreker: De heer M. v. Pelt. 18.30 Jazzmuz. 18.50 Informatie over informatie. 19.00 Ronduit, progr. voor de twintigers. 19.30 Nws. 19.35 Gitaar- muz. 19.40 Teken van tegenspraak, hoorspel. VARA: 21.00 Stereo: Radio Filharmonisch orkest en zangsoliste: moderne en klass. muz. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.25 Lichte gr.- muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS/NOT: 10.45-11.35 Schooltelevi sie. NTS: 12.00-12.30 Teleac: De boer derij als onderneming (11). 19.00 Nws. in het kort. 19.01 Pipo de Clown. NCRV: 19.05 Twien: maandelijks ma gazine voor tieners en twens. NTS: 20.00 Journaal. TROS: 20.20 Mijn oom van Mars, TV-film. 20.45 Atlantic Show: showprogramma. NCRV: Stiefbeen en Zoon, TV-spel. 22.00 De laatste post uit Stalingrad, documentaire. 22.35 Avond sluiting. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws in het kort. VARA: Schuldig on niet schuldig?, TV-film. 20.50 Achter het nieuws. 21.15 Mies en scène. 22.00 Uitgerekend: Geldbespa ring bij het kopen: NTS: 22.05-22.10 Journaal. 22.30-23.00 Teleac: Kernfysi ca. HILVERSUM I. KRO: 7.00 nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Klassieke kamermuziek (gr). 7.30 Nws. 7.32 Geestelijke liederen. 7.55 Overwe ging. 8.00 Nws. 8.10 Djinn: gevarieerd progr. (8.30-8.32 Nws.; 9.35 Water standen). 12.25 Marktberichten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Overheidsvoorlichting: Geven en nemen. De familie Van Buu ren praat weer over het verkeer. 12.50 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 13.00 Vliegende schijven: ver- zoekprogram. voor de militairen. 14.00 P.M.: familieprogramma. NRU: 16.30 Franse les. KRO: 17.00 Carionca: radio vöor tieners. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nieuws en ochtengymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram mof oonmuz. VPRO: 7.55 Voor de kinde ren. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram- mofoonmuz. (8.30-8.35 Van de voorpagi na). 9.15 Stereo: Klassieke kamermuz. (gr.). 9.35 Najaarsmuziekfeest in Lei den. 10.00 Z.O. 135: gevar. prog. (11.00 Nieuws). 12.15 Voor nu en later, praat je. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Act. sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Tijd v teenagers (gr.). 14.15 Uitlaat, program ma voor twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.25 Wat doet Sigma docu mentaire. 16.00 Nieuws. 16.02 Soc. be stek 1967,- beschouwing. 16.45 Tussen stilstand en beweging, lezing. 17.00 Ste reo: Salonorkest en zangsolist. 17.30 Radioweekjournaal. HILVERSUM Hl NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte orkest muziek. 9.30 Leger des Heilsmuziek. 10.00 Nws. 10.02 Toonkunst voor allen (gr.). 10.30 Licht muziekprogr. (11.00- Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.02 Variant: actualiteiten, report, en muziek. 13.00 Nieuws. 13.02 Tienershow. 14.00 Nws. 14.02 Velvet voices. 14.30 Toppers van toen. 15.00 Nws. 15.02 Kiosk. 15.30 Ne derlandse orkesten en sol. (gr.). 16.00 Nws. 16.02 Licht muziekprogr. 17.00 N. 17.02-18.00 Sportshow: report., uitsl., comm. en lichte muziek. VRIJDAG 2 DECEMBER 1966 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (van giste ren) 10.20 Die drei Eisbaren, blijspel. 12.00 - 13.30 Actualiteitenkroniek. 16.40 Nws. 16.45 De pelgrimstocht van de Paus. 16.50 Knutselprogramma. 17.25 Met een zeewaardig jacht rond de we reld. 17.55 Programma-overz. van de middaguitzendingen van de komende week. 18.00 Nws. (Regionaal program ma NDR: 18.05 Act. 18.16 Das Freitags magazin. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.21 Wenn die Musik nicht war, TV-film. 19.59 Programma overzicht. WDR: 18.05 Sportoverzicht. 18.30 Hier und Heute. 19.10 Telefon für Mister Selnick, TV-film. 19.40 Wir im Scheinwerfer, de Intermezzojeugdclub). 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Act. 21.00 Neu im Revier, TV-film. 21.45 Journaal en weerbericht. 22.00 Reporta ge uit Bonn. 22.15 Dialoog. 23.25 Nws. DUITSLAND II 17.40 Sportprogr. 18.00 Nws en weer ber. 18.20 Act.kroniek en muz. 18.55 Raum 1st in der kleinsten Hiitte, avon turen van een té gastvrije familie. 19.27 Weerber. 19.30 Nws en thema van de dag. 20.00 Freitag muss es sein, mis- daad-tv-spel. 21.15 Schnappschüsse amusementsprogr. 21.45 Die Helgoland in Viëtnam: documentaire reportage. 22.15 Nws, weerber. en thema van de dag. 22.40 Elegie für Butterfly, repor tage.

De Vallei | 1966 | | pagina 2