Inbrekers actief in Rlienen S. A. M. Stevens was 25 jaar in dienst van „Rhenus" Jubilaris was promotor van Gedachteniskerk Agenda voor Arnhem VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Gast geconfronteerd met „biljartmoeilijkheden" P E L CHEVROLET Kritiek op de actie Bijbels voor Vlaanderen D.C.E. zette onderlinge competitie voort AGENDA een feest vooraf... Pastoor Andriessen: Scapinoballet naar Rhenen Sint bij bejaarden Garage W. Waayenberg Laatste ronde in actie „geluksgetal" Dammen STEUNPILAAR OPEN VIZIER Geen omweg via Rhenen voor Duitse toeristen Amerongen BURGERLIJKE STAND INTERESSANTE TIJD ACTIEF een gulden geeft u makkelijk uit. ra RAIFFEISENBANK VEENENDAAL Permanent FORD-show in showroom Sint komt bij „Forellen" Officiële Bekendmaking Tijdelijke sluiting van wegen TC" v.m Vetlappen Mist U uw dagblad DE VALLEI BEL 4163 's Zaterdags 16.30-17.30 uur Tegen fluor drinkwater in Hondefeesi in Amerongs bos V.A.B. 30% geeft niets 1000 gulden Jaarvergadering Kerstzangavond Schetsenbundels Kerkelijke stand Ambtsdragers verpakt in kerkbladen f 30,- per gezin Bijdrage verdubbeld Kerk dicht Kerstmiddag S0UV Advent Kerstavond Benoemingen Gekozen In kerkvoogdij Nieuw bestuurslid Ambtsdragers Geen gegrond oordeel VRIJDAG 2 DECEMBER J966 RHENEN Gedurende de afgelopen dagen is er 's nachts op verschillende plaatsen in de gemeente ingebroken. Tijdens de afwezigheid van de familie H. aan de Gasthuisstraat, wisten nog onbekende daders zich toegang te ver schaffen tot de woning via het dak. Het hele huis bleek ondersteboven te zijn gezet. Er wordt een bedrag van f 275,vermist. Op het uitbreidingsplan „Dominees- berg" hebben inbrekers vermoedelijk gewerkt met lopers. In enkele bunga lows zijn ze op bezoek geweest. In één van de huisjes wordt een bedrag van f 75,vermist. Een inwoonster aan de Nieuwe Vee- nendaalseweg zag in het pikkedonker 'n manspersoon langs haar raam sluipen met een brandende zaklamp in z'n hand. De rijkspolitie stelt een uitgebreid on derzoek in. RHENEN De Stichting Jeugdcon- certen organiseert voor leerlingen van de beide ulo-scholen en de streekschool voor de middenstand op. vrijdag 10 fe bruari van het komende jaar 's mid dags van 2 tot 4 in het christelijk ver enigingsgebouw „Irene" een schoolcon- cert, waaran zal worden meegewerkt door Harry Sevenstern met een jazz combo. Verder ligt het in de bedoeling voor vrijdag 3 februari dus een week eer de het Scapino-Ballet te introduceren voor de leerlingen van dezelfde scholen. Sint komt bij „Forellen" ADVERTENTIE Vraag proefrit bij: I)r. SI. de Bruïnestr. 8 VEENENDAAL Tel. 08385-2771-4251 AMERONGEN De derde en laat ste week van de actie geluksgetal is gestart en er worden nu groene, crème en goudkleurige kaartjes uitgedeeld. De eerste weken waren succesvol en veel prijzen zijn afgehaald, maar niet alle prijzen. Om houders van deze kaartjes nog een kans te geven wor den kleur en eindcijfer nog eens ver meld. De prijzen kunnen 6 december in het Dorpshuis worden afgehaald tot ongeveer 9 uur 's avonds. Dan is daar de laatste trekking en worden de niet afgehaalde prijzen er opnieuw doorge draaid. De eerste week waren de kleuren: rood geluksgetal eindigde op 4; blauw met eindcijfer 1 en wit met eindcijfer 0. De tweede week waren de kleuren zilver, oranje en geel en alle geluksge tallen eindigden op „0". Dinsdagavond dus in het Dorpshuis de laatste rondes van geluksgetal en de trekkingen door notaris Vink van de bonnenaktie met de hoofdprijs: 2 per sonen 10 dagen naar Karinthië en nog 62 andere prijzen. Het wordt gezellig gemaakt door het muziekgezelschap Zutekouw. Bovendien is het niet uitgesloten dat St. Nicolaas nog even een bezoekje komt brengen. Gezien de verwachte grote belangstel ling en het late uur is het niet de be doeling kinderen tot 15 jaar toe te la ten. EDERVEEN. Dezer dagen waren de Ederveense dammers weer bijeen om hun onderlinge competitie voort te zet ten. De partij tussen G. Vlastuin en D. v. Heerdt was een waar duel. Zij gaven elkaar niets toe. Er werd op hoog technisch niveau gespeeld. Tegen het einde moest de heer Vlastuin echter het loodje leggen, waardoor D. v. Heerdt de volle buit binnen haalde. De uitslagen waren: G. J. DikkenbergD. v. Heerdt 20 G. VlastuinA. v. Hunnik 20 B. Post—E. Hendriks 0—2 T. MiddelmanS. Vierwinden 02 J. de KoningJ. Boeve 11 J..LagerweijG. Veldhuizen 02 B. PostG. v. Heerdt 02 D. v. HeerdtG. Vlastuin 20 G. J. DikkenbergA. Wegen 20 G. v. Heerdt—T. Middelman 2—0 Volgende week maandag wordt er wegens de Sinterklaasavond niet ge damd. Dit wordt dan 12 december, ter wijl het eerste achttal dinsdagavond 13 december zijn laatste competitie wedstrijd tegen Lunteren zal spelen. ADVERTENTIE RHENEN Tijdens een gisterochtend in hotel „De Koerheuvel" gehouden receptie werd le heer S.A.M. Stevens gehuldigd in verband met zijn zilveren jubliuem als employé van de Chemische Fabriek „Rhenus" aan de Zwarte- weg. De jubilaris is al een reeks van jaren algemeen procuratiehouder. De directeur van het bedrijf, de heer P. J. Nijdam, sprak als eerste de heer Ste vens toe. Daaraan ontlenen wij, dat de heer Stevens op 1 december 1941 in dienst kwam. Onder bijzonder moeilijke om standigheden maakte hij kennis met de „Rhenus". Het was oorlog en een steeds verder gaande afbrokkeling van de industrie in Nederland ging al even min aan de „Rhenus" voorbij. Toen de bevrijding er was begon de opbouw. Daarmee heeft de heer Ste vens zich intensief bezig gehouden. De heer Nijdam noemde hem één van de steunpilaren van de firma, die met nog enkele andere oude getrouwen alles op alles zetten om de zaak zo snel moge lijk weer te laten draaien. Na de oorlog was het voor de heer Stevens wel de moeilijkste tijd. Pas te gen 1950 kon gezegd worden, het begint er weer op te lijken. Sinds de heer Stevens procuratiehouder werd heeft hij in alle opzichten het bedrijf finan cieel en verkooptechnisch uitstekend ge leid. „Wij hebben steeds op hem kun nen bouwen", aldus de heer Nijdam. De directeur overhandigde de jubila ris een geschenk onder couvert en me vrouw Stevens kreeg een bloemenhulde. Namens het personeel sprak de be drijfsleider van de „Rhenus", de heer J. Notermans, de heer Stevens toe. Hij roemde hem om zijn goede eigenschap pen. Met rust en kalmte trad de heer Stevens steeds eventuele moeilijkheden in het bedrijf tegemoet. Hij was echt een figuur, die voor iedereen klaar stond, die alles met open vizier kon bekijken en daarnaar ook handelde, al dus de heer Notermans, die het echt paar Stevens een prachtig rotan-ameu- TONEEL 2 en 5 dec.: Schouwburg, Sint Nico- laasvoorstelling. MUZIEK 8 dec.: Musis, 20.00 uur: H.G.O. o.l.v. Francesco ManderSoliste: Lola Bo- besco, viool. DIVERSEN 8 dec.: VU Rijnstraat, 20.00 uur: Nat. Gen. Wesseel Knoops, prof. dr. D. van Krevelen, Garens en vezels en glas. 8 dec.: Hotel Haarhuis, 20.00 uur: Nivon, Pizaparana, met commentaar van Niels Halbertsma. FILMS Rembrandt Theater, Velperplein: „De negerhut van oom Tom". Elke leef tijd. Dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. Luxor Theater, Willemsplein: „Zeven tien. 18 jaar. Dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. Luxor Zaterdagnacht 3 december 11.30 uur: „Koopwaar op hoge hak jes". 18 jaar. Luxor Zondagochtend 4 december 12.00 uur: „Zanzabuku, het rijk der dieren". Elke leeftijd. Palace Theater, Bakkerstraat: „Barab- bas". Toegang 14 jaar. Dagelijks 2.30 en 7.30 uur. Saskia Theater, Looierstraat: „Koorts in het bloed". 18 jaar. Dagelijks 2.30 6.45 en 9 uur. Studio A, Lange Wal (Winkelcentrum Presikhaaf): „Nothing but the best". 18 jaar. Dagelijks 2.30. 6.45 en 9.15 uur. RHENEN De Rijkswaterstaat en de Rijkspolitie hebben geen plannen voor een omleiding van het toeristen verkeer uit Duitsland via de oude rijks wegen, Rhenen-Driebergen-Zeist. Dit hebben Gedeputeerde Staten van Utrecht vernomen naar aanleiding van geruchten daarover. In hun me morie van beantwoording naar aanlei ding van het verslag van de commissie van rapporteurs uit de staten over de ontwerpbegroting delen Gedeputeer de Staten van Utrecht mee, dat volgend jaar wel in het algemeen zal worden gepropageerd om op topdagen meer gebruik te maken van de secun daire wegen ter vermijding van de be kende knelpunten in het rijkswegennet. Geboren: Pieter Gerrit Jan, z.v. B. J. Wiggemansen en G. van der Lem; Anton Teunis, z.v. G. A. Ploeg en K. van Amerongen; Gijsbert Gerrit Bart, z.v .B. van Veenendaal en J. H. van Ravenhorst. Overleden: Hendrika van de Zand- schulp, echtgen. van C. Reede, 72 jaar. Getrouwd: Adrianus Klop 27 jaar en Hendrika Pietronella van Wamel, 21 j. Ondertrouwd: Bertil Bolwijn, 25 jaar en Janneke Jacoba Dorpema, 24 jaar. Ingekomen personen: G. van de Grift van Rhenen in Koenestraat 67; W. Th. van Kessel van Aruba in Pr. Hendrik laan 7; F. G. Nijhoff van Deventer in Drostestraat 2; R. Koorn van de Bilt in Hul 6; P. van den Berg van Weert in de Postmeester 1; C. J. H. van der Huizen van Leiden in Overstr. 55. Vertrokken: H. P. Klop -van Wamel van Bergweg 23 naar Veenendaal. ADVERTENT'k KeAewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385) 2244 blement aanbood namens de werkne mers. Een doos lekkere sigaren com pleteerde het geheel. In zijn dankwoord noemde de heer Stevens de achterliggende vijfentwintig jaar bij de „Rhenus" een machtig in teressante tijd. En dat ondanks de gro te moeilijkheden die moesten worden overwonnen. „Er moest soms voor ge vochten worden", was zijn mening. „Hoewel ik er nooit tegenop heb ge zien, zou ik toch niet nóg eens hetzelf de willen meemaken", zo besloot hij. De heer Stevens, die talrijke felicita ties in ontvangst mocht nemen, was in Rhenen jarenlang een actieve figuur. Hij was destijds lid van het Actie Co mité „Rhenen Opwaarts", dat zich naarstig beijverd heeft om Rhenen te helpen aan een verkeersbrug over de Rijn. Hij was talrijke jaren bestuurslid van de kegelclub „EVA", behoorde tot 4 Marktbericht Barneveld. Coöperatieve Veluwse Eierveiling Ede, aanvoer 571.316 stuks, handel vlot, prij zen (in f per 100 stuks): Eieren van 50/51 gr. 13.85 - 13.92, v. 54/55 gr. 14.07 - 14.46, van 58/59 gr. 14.61 - 14.83, 60/61 14.81 - 15.07, van 64/65 15.13 - 15.47. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 357.756 stuks, handel redelijk, eieren van 47/53 gr. 13.20 - 14.30, van 56/61 gr. 14.50 - 14.80, van 62/65 gr. 15.01 - 15.09, van 66/72 gr. 15.31 - 16.34. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.000.000 stuks, handel re delijk. Eieren van 50/57 gr. 14.00 - 14.65, kg.-prijs 2.80 - 2.57, eieren van 58/65 gr. 14.75 - 15.60, kg.-prijs 2.54 - 2.40. Varkensmarkt Aanvoer 61 stuks, handel matig. Prijzen (in f. per stuk): biggen 74 - 80. ilH'l' »•-' i It. Dat weegt tegenwoordig niet zo zwaar meer. Maar als u er onverwachts hon derd nodig hebt... of duizend Tja, dan ligt de zaak anders. Dan is geld ineens erg belang rijk. Als het nu zo mak kelijk is om een gulden uit te geven, spaar er dan ook eens een paar. 'Regelmatig, iedere week of iedere maand. Dan is het bedrag er, dat u straks misschien onver wachts nodig hebt. U kunt kiezen uit vele spaarvormen. 66-11 spaarbank en alle bankzaken Heden, vrijdag RHENEN Foyer Eigen gebouw 20 uur: Schudjas- sen RBB. SCHERPENZEEL Filatethes 19.30 uur: SGP-vergadering, spreker ds. H. G. Abma uit Gouda over: „De komende verkiezingen". BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „De man met het ijzeren masker". Morgen, zaterdag RHENEN Eigen gebouw 14 u.: Sint-Nicolaasfeest RBB. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 u.: „De man met het ijzeren masker". de oprichters van de r.-k. lagere school aan de Stationsweg, was kerkmeester van de St.-Cunera-parochie en héél erg belangrijk heeft zich destijds ontpopt als één van de belangrijkste fi guren in de totstandkoming van de Ge dachteniskerk, nadat de noodkerk van de St.-Cunera-parochie totaal door brand was verwoest. RHENEN De R.Z. en P.C. „De Forellen" krijgt Sinterklaas op bezoek. De goedheiligman komt zaterdag 3 de cember 's avonds om half acht bij de 180 jeugdleden in de achterzaal van Hotel „De Koning van Denemarken". Zij krijgen als Sinterklaasverrassing een lachfilmprogramma voorgescho teld en een traktatie. Om negen uur begint het gezellige feest voor de 100 senioren, die er een Sinterklaasbal van hopen te maken met medewerking van een orkest, dat bin nenkort voor de t.v. zal optreden. Dit orkest heeft zijn optreden gratis aangeboden, omdat het als een laatste repetitie wordt beschouwd. Een echte Sinterklaasverrassing dus voor de zwemclub. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat het gedeelte van de Bergweg, gelegen tussen de uitmonding van de Beukenlaan en de Achterberg- sestraatweg, alsmede het gedeelte van de Achterbergsestraatweg, gelegen tus sen de uitmonding van de Ribeslaan en de provinciale weg (Lijnweg), vanaf he den tot het tijdstip, waarop de aan be doelde weggedeelten te verrichten riole ringswerkzaamheden zijn voltooid, tij delijk geheel of gedeeltelijk zullen wor den gesloten voor alle verkeer. Rhenen, 28 november 1966. Burgemeester en wethouders voornoemd De burgemeeste L. Bosch van Rosenthal De secretaris de grote keuze... de exclusieve modellen... de speciale afdeling... maken het uitzoeken van de bruidsjapon tot een feest voorèf I Hoofdstraat 8f> - Veenendaal RHENEN In het „Eigen Gebouw" wu geen plaatsje meer te krygen toen St.-Nicolaas met twee knechten ztfn jaarlykse bezoek bracht aan de Rhenense bejaarden. Zy waren samen met hun dames naar de Eikenlaan gekomen om getuige te zijn vandekomstvande grote vriend van oud en jong. Voorzitter Ruisch sprak de Goedhei ligman toe. Hij vestigde de aandacht van de Spaanse bisschop op de grote moeilijkheden die er in de soos zijn ontstaan, doordat „de Instuif" het bil jart op zolder heeft gezet. Eén van de (VEENENDAAL) TOT 19.30 UUR leden, 84 jaar, een verwoed biljarter, moet nu dagelijks de trap op en er achteruit weer af. De Sint schudde meewarig zijn hoofd, maar had inmiddels gehoord dat de gemeenteraad er zich al mee had be moeid en dat de oudjes straks een plaatsje zullen krijgen op de begane grond van het huidige postkantoor aan het Fred v. d. Paltshof. Dan zullen al le problemen met het groene laken en de ivoren ballen weer tot het verleden behoren. Gerrit van Zetten kreeg van de Sint een zak tabak omdat hij in de soos altijd de asbakken schoonhoudt en de lokaliteiten opruimt. Mevrouw Ruisch, Bosch en Heugens werden al evenmin vergeten, omdat zij zoveel werk doen in het belang van de soos. Sinterklaas hield ook nog een verlo ting. Er waren zeer veel mooie prijzen te winnen. De loterij viel dan ook goed in de smaak. De rest van de middag werd onge- daal bespeelde zijn hammond-orgel en zijn liedjes werden vaak uit volle borst meegezongen. UTRECHT Drie gemeenten, die deelnemen aan het gemeenschappelijk waterleidingbedrijf in Midden-Neder land, hebben zich tegen fluoridering van het drinkwater verklaard. Vandaar dat nog geen uitvoering is gegeven aan het reeds in 1964 genomen besluit van het waterleidingbedrijf Midden-Neder land om fluoride aan het drinkwater toe te voegen. Dit blijkt uit de memorie van beant woording van Gedeputeerde Staten van Utrecht naar aanleiding van het staten- verslag over het concept-begroting. Het dagelijks bestuur van het gemeen schappelijk waterleidingbedrijf hee'ft on langs de betrokken gemeentebesturen benaderd met het verzoek hun besluit opnieuw in overweging te nemen. Er wordt namelijk de voorkeur gegeven aan een unaniem standpunt van de deel nemende gemeenten. Indien de drie ge meentebesturen hun bezwaren handha ven, zal volgens G.S. moeten worden overwogen om toch tot Integrale fluori dering te besluiten, dan wel, indien zulks technisch mogelijk is, tot partiële fluoridering te komen. AMERONGEN De politiehonden vereniging te Amerongen organiseert dit jaar de Kerstwedstrijd in de provin cie Utrecht van de K.N.P.V.. De wed strijd wordt gehouden op 12 december in de bossen in de omgeving van het Berghuis. 's Morgens om negen uur wordt be gonnen met de gehoorzaamheidsoefe ningen in afdeling I. Om half twee be gint het stelwerk. Keurmeesters zijn de heren Plaatje te Soestdijk, Van der Laan te Drieber gen en De Man te Leersum. Pakwer- ker is de heer Van Amerongen te Amersfoort. ADVERTENTIE KIRPESTEIN VEENFNOAAI CITT-MOTOR8 KDE De opbrengst van de vrijwillige bij dragen aan de Hervormde gemeente te Scherpenzeel is nagenoeg gelijk aan die van vorig jaar. In totaal kwam binnen 24.500 gld. In percen tages uitgedrukt is de offervaardig heid van de gemeente aldus: 30 pro cent draagt verreweg het grootste deel van het totaalbedrag bij, 40 pro cent geeft bedragen van 1 tot 20 gul den en 30 procent laat het helemaal afweten en geeft niets. Uit gemeenteleden notabelen en kerk voogdij is een commissie samenge steld, die vragen rond de inning van de bijdragen en het gebruik van de zitplaatsen onder de loep zal nemen. Een bazaar, ten bate van de stoffe ring van het Hervormde verenigings gebouw „Pniël" te Eist heeft ruim 1000 gulden opgebracht. De bazaar werd georganiseerd door de meis jesverenigingen. avond in het O.C.B.-gebouw aan de Sandbrinkstraat. Spreker is de heer J. Oostenvelder te Amsterdam. De Hervormde meisjesvereniging „Bidt en Werkt" te Scherpenzeel houdt op 7 december haar jaarverga dering in „Filalethes." Onder auspiciën van de Hervormde jeugdraad zal op vrijdag 23 decem ber a.s. in de Oude Kerk te Veenen daal een Kerstzangavond worden ge geven. Medewerking verlenen o.m. de Verenigde Koren te Kampen o.l.v. H. W. Zwart. De bond van Gereformeerde vrou wenverenigingen heeft twee schetsen bundels laten verschijnen, getiteld „Leven uit de hoop" en „Staan in de „vrijheid." De schetsen zijn geschreven door wijlen ds. H. Volten, in leven predi kant te Rhenen, enz. te bestellen bij het bondsbureau: Steynlaan 8. Baarn. Zo ook bij de redactie van „De Wachter Slons", het weekblad der Gereformeerde gemeenten in Neder land. Men beschouwt ds. Kok nu als rasechte aanhanger van de algemene verzoeningsleer, die beweert dat Je zus in de algenoegzaamheid van Zijn offers de zonde radicaal wegneemt. „De Wachter Sions" noemt verschil lende Bijbelteksten, die de algemene voldoening van Christus voor alle mensen uitsluiten. Zij meent dat ds. Kok z'n oordeel al te ongegrond heeft uitgesproken. Het ledental van de Gereformeerde Kerken in Nederland is in 1965 met 1,49 procent gegroeid, tegen 1,71 pro cent in 1964. Het totaal aantal leden steeg van 788.744 naar 800510. Uit andere kerken kwamen naar de Gereformeerde Kerk over 4.069 perso nen, terwijl vertrokken naar andere kerkgenootschappen 3.064 leden, een „winst" dus van 1.005 zielen. Opvallend zijn de volgende cijfers. Naar de Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt vertrokken 133 zielen; men kreeg er 711 uit deze kerk voor te rug. Aan de Pinkstergroepen werden afgestaan 82 leden; in omgekeerde richting gingen slechts 2 personen. Per ziel werd in 1965 bijgedrangen bijna 80 gulden In „Kerknieuws" lezen we onder het kopje „Toenadering" dat de ke keraden van de Hervormde Gemeen te en de Gereformeerde Kerk te Noordwijk aan Zee hebben besloten ambtsdragers uit te wisselen bij kerk diensten en kerkeraadsvergaderingen. Om ook de gemeenteleden nader tot elkaar te brengen, is afgesproken dit ook in eikaars kerkbladen te doen. Een uitwisseling in fleurige St.-Ni- colaasverpakking hadden we beslist aardiger gevonden tegenover de ambtsdragers. Per gezin of alleenstaande is een vrijwillige bijdrage van bijna 30 gul den gegeven aan de Hervormde ge meente te Veenendaal. De totale ont vangst over 1966 is thans 137.000 gul den. De bijdrage die de lidmaten van de Ned. Hervormde kerk voor de ge nerale kas van de synode moeten le veren is verhoogd van f 2,50 tot f 5. De Gereformeerde Petrakerk is voor doordeweekse bezoekers thans gesloten. Het volgend voorjaar gaan de deuren ook weer iedere werkdag open. Er werd voor een waarde van 125 gulden aan boeken van de lec- tuurstand meegenomen. Dat lijkt op verduistering, maar er moet onmid dellijk aan worden toegevoegd dat ruim 150 gulden in de bij de stand behorende bus werd aangetroffen. Het initiatief van de kerkeraad om 'n Beroep te doen op des mensen eer lijkheid werd meer dan beloond. Uitgaande van de Hervormde ge meente is er op 15 december een Kerstmiddag voor bejaarden te Ederveen. In het Centraal Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Nederland staat in het nummer van 26 november een brief afgedrukt, die geschreven werd door de pastoor van de St.-Andrieskerk in Leersum, H. F. Andries sen. Het schrijven is een reactie op de eerder in dit blad verschenen op roep om bijbels beschikbaar te stellen voor verspreiding in Vlaanderen. De bijbelverspreiding in Vlaanderen is reeds jarenlang actueel in pro testants Nbderland en velen zien de Belgische rooms-katholieken op 't ge bied van godsdienst als onderontwikkelden. Volgens pastoor Andriessen is deze visie, zo niet geheel onjuist, dan toch sterk verouderd. Wij menen er goed aan te doen het schrijven van pastoor Andriessen in extenso op te nemen en volgende week aandacht te besteden aan het antwoord daar op, dat ook in genoemd nummer van het Centraal Weekblad staat afge drukt, van de Gereformeerde predikant ds. H. J. Hoek te Eindhoven- Veldhoven. In het Amerongse Zendingsdiaco- nessenhuis worden op 3 en 4 decem ber Adventsamenkomsten gehouden, waarbij ledereen welkom Is. De afd. Veenendaal van de Ned. Christen Vrouwenbond houdt op don derdag 13 december a.s. haar Kerst- Tot kerkeraadsleden der Gerefor meerde kerk te Amerongen werden benoemd verklaard de heren J. van Ree en N. Smilde. Tot ouderling der Hervormde wijk- gemeente zuid te Veenendaal werd gekozen de heer W. Kroesbergen. Tot kerkvoogd der Hervormde ge meente te Veenendaal is benoemd de heer A. van Geenhuizen. Tot lid van het bestuur van het Hervormde rusthuis „De Engelen- burgh" te Veenendaal is door de cen trale kerkeraad benoemd de heer J Turkesteen, in de plaats van de heer Joh. van de Bank. die bedankte. De Hervormd-Gereformeerde bonds ambtsdragers hebben deze week ver gaderd in Utrecht. Dr. C. A. Tukker te Kinderdijk sprak over „De Re monstranten er ook bij?" Enige tijd geleden was de vroegere Veenendaalse predikant, ds. R. Kok, thans Chr. Gereformeerde pastor te Ameide, hoofdpersoon in de bekende Vallei-serie „Wat wij geloven". De predikznt gaf tijdens dit interview recht op de man af zijn antwoorden, die bij velen duidelijk zijn aangeko- Nadat pastoor Andriessen gesteld heeft, dat hij alleen kritiek levert omwille van de goede zaak, omdat hij ook graag de Bijbel tot een veel gelezen boek wil maken in de katho lieke kringen stelt hij het volgende: Als motief geeft u aan: zeer wei nig Belgen bezitten een bijbel en zeer velen weten weinig of niets van Gods Woord. Dat is toch wel al te ongenuanceerd. Weet degene, die de ze tekst opstelde nu werkelijk niets van het fungeren van Gods Woord in de katholieke kerk? Ik wil werkelijk niet blind zijn voor de fouten en te kortkomingen in eigen kerk maar de bijbelse herbronning In de katholie ke kerk is toch waarlijk niet van vandaag of gisteren. Spreekt men 1 ier niet al te veel in traditionele termen zonder dat men zich op de hoogte heeft gesteld hoe de zaken werkelijk liggen? Kent u bijvoorbeeld de nieuwe Katechismus die men toch zeker niet zonder de bijbel kan lezen en waarvan wij we ten, dat er ook zeer veel exemplaren naar België verkocht worden. Uw oproep lijkt mij minstens over dreven in haar redactie en is dus als zodanig misleidend. In deze dingen is dat een gevaarlijke zaak. NIET OECUMENISCH: Werkelijke oecumene kan er al leen bestaan, wanneer men volko men eerlijk ten opzichte van elkaar staat. Men mag geen „inbraak" ple gen bij de ander. Ik wil niet uitslui ten, dat het „om des gewetens wil le" mogelijk zou kunnen zijn, dat men een kerklid beschermt tegen over de slechte wil en misleidend heid van zijn kerkoverheid, maar men mag toch minstens eisen, dat deze onwil van de overheid, dit mis leiden bewezen wordt. En zelfs in dat geval zal men uiterst voorzich tig te werk moeten gaan. Van dit alles geeft deze actie zo op het eerste gezicht geen blijk. In tegendeel. het Hjkt meer op het in grijpen van de Reformatie in het kerkleven, van de katholieke kerk in Vlaanderen. Is er overleg ge weest? Wordt het op prijs gesteld? Of neemt men het risico dat Gods Woord in onmin gezaaid wordt? Nauw hiermee verbonden is mijn mening, dat uw beroep onvrucht baar is. ONVRUCHTBAAR Het woord vraagt een willige ak ker. Zou de akker willig zijn bij de ze ongevraagde actie? En daarbij, al verspreidt men tegelijkertijd een eenvoudige bijbelcursus, niemand toch zou willen geloven, dat als dat gene wat u als uitgangspunt stelt: de bijbel is volkomen onbekend, waar is, dat een eenvoudige cursus in staat is de zoekende mens te hel pen. Een jarenlang moeizaam pogen mijn eigen parochianen tot bijbelle zen te brengen heeft mij hiervan wel overtuigd! Men stelt de zaak wat al te simpel. Een dergelijke bijbelverspreiding is levensgevaarlijk voor de bijbelse boodschap zelf. Ik hoop, dat u mij wilt geloven dat dit juist de reden is, waarom ik mijn kritiek uit. Wil men katholiek Vlaanderen tot de bijbel brengen (en waarom zou protestants Nederland hier niefr bij kunnen hel pen?), dan moet men zorgen, dat katholiek Vlaanderen om deze hulp vraagt, dan alleen kan men vrucht verwachten. En zou overleg met ka tholiek Nederland niet minstens een hoffelijk gebaar zijn? Ik dacht dat wij reeds zo ver waren in de oecu mene. Hoe ik in dit verband over de „dank en overhandigingsdienst" denk, (een zin uit hot artikel. waar- In om de bijbels gevraagd werd red.) behoef ik na het bovenstaande niet meer uit te leggen.

De Vallei | 1966 | | pagina 7