Kamer tegen eigen risico voor fondsverzekerden Ziekenhuiskosten in 6 jaar 184 omhoog Dr. Holtrop zegt: „Geen recessie" M1 Kom naar binnen met die goeie ouwe LANKENHEYM Jongetje lag 25 uur in de kou tussen de struiken St. Nicolaas Loongesprek in Stichting gaat dinsdag verder 'Ons Amsterdam' wil in Vijzelstraat geen nieuw bankgebouw Premier verdedigde „eigen risico" Maandag is het Tachtig jaar Oud 1 f 1 C.K126 GEKORTWIEKT GELACH ONMACHTIG VERZEKERBAAR Ontslag voor 180 wegenbouwers KOSTENSTIJGING BESLISSING TAAK VOOR OVERHEID EN BEDRIJFSLEVEN Vele modellen Prijzen van 5.95 tot 16.50 Wereld-garantie Wereld-service Verzei tegen bezoek prinselijk paar aan Indonesië Meisje onder al rijdende trein anno 1815.?. reeds 150 jaar natuurkwaliteit 34 ct. Markt Handel Die goeie ouwe en die goeie jonge - puur of in longdrinks. Paaina 9 VRIJDAG 2 DECEMBER 1966 (Vervolg van pagina 1) Minister-president Zijlstra ging by /.yn verdediging uit van twee vaststaande zaken: de premie is nu eenmaal vastgesteld op 6,2 procent met ingang van I januari en over de algemene maatregel van bestuur voor het eigen risico van 10 gulden is reeds beslist, maar hy is formeel nog niet uitgevoerd, dus nog slechts niet uitgevaardigd. Uitgangspunten voor de maatregel waren, dat er nu moet worden begonnen de sterke stijging van de uitgaven van de fondsen voor zieken huiskosten te remmen en een werkelijk aanzienlijke premiestijging in 1967 te ver mijden. De regering was bereid over alterna tieven te praten, zei hij, maar dan wel met het totaal bedrag, dat het eigen risico moet dekken, namelijk 100 mil joen gulden, als gegeven. De regering was „niet afkerig" van de motie-Toxopeus, maar bijvoorbeeld een wat veranderde verhouding tussen eigen risico en premiebetaling zou pas na 1 januari, misschien op 1 juni, kun nen ingaan. De verwarring, waarin de kwestie verder zou worden besproken, begon hierna, toen drs. Schmelzer het woord vroeg „over de orde", zoals de term luidt. Hij oogstte luid gelach, want met dezelfde woorden begon hij zijn rede op de avond, die zou worden gevolgd door de „Nacht van Schmelzer" en de val van het vorige kabinet. Hij wilde tijd voor beraad. Kamer voorzitter Van Thiel schorste de verga dering een half uur, waarna de heer Roolvink het woord kreeg. Hij bleek echter onvindbaar te zijn en kwam pas na een minuut of vijf, samen met AR- minister Biesheuvel die evenals een aantal andere ministers en staatssecre tarissen achter de regeringstafel zat bij de debatten de Kamer weer bin nen. Het kabinet was in moeilijkheden ge raakt door de wens in de moties, dat de kwestie opnieuw zou worden over wogen, zei hij. Een premiestijging moet minstens voor 'i half jaar gelden en er was al over beslist. Hij kwam daarom met een derde motie. Daarin stond, dat er in beginsel geen bezwaar tegen eigen risico voor ziekenfondsverzeker den bestond, mede gelet op het uitga venniveau van de ziekenfondsverzeke ring. In de huidige situatie diende on derzocht te worden hoe de lastenstij ging voor 1967 nader bepaald of ver deeld diende te worden over premie stijging en bijbetaling. De regering werd om nader overleg met de kamer commissies gevraagd. Ondertekenaars waren, behalve de heer Roolvink, de heren Boersma (AR), C. J. van der Ploeg (KVP), en de CH- kamerleden Tilanus en Kikkert. De KVP-ondertekenaar verklaarde aan te nemen, dat eigen risico van 10 gulden AMSTERDAM Het bestuur van de vereniging voor heemkennis „Ons Am sterdam", afdeling Centrum, heeft een protestbrief geschreven aan de Amster damse gemeenteraad, waarin het zijn zeer grote verontrusting uitspreekt over de plannen, die B. en W. hebben aange kondigd met betrekking fot de verdere bebouwing van de Vijzelstraat. B. en W. wordt met de meeste klem ontraden het voorstel, zoals het thans ter tafel ligt, aan te nemen. Het nieuw geprojecteerde bankgebouw aldus de brief, zal in plaats van het stadsbeeld daar te verlevendigen, een somber geheel gaan vormen van het reeds bestaande kolossale bankge bouw van de voormalige Nederlandsche Handel Maatschappij. „Laten wij vooral niet denken, dat de talloze bezoekers uit binnen- en buiten land onze goede stad komen bezoeken om de schoonheid van dergelijke bank gebouwen te bewonderen. Wat hen in Amsterdam als een magneet aantrekt, is de ondefinieerbare sfeer, die een vro lijk verlichte winkelstraat geeft en waar men gezellig kan winkelen. Gelukkig heeft onze stad een aantal van die stra ten." Het bestuur is van oordeel, dat de uit voering van het thans aan de raad voor gelegde plan A'dam in de toekomst onberekenbare schade zal berokkenen. Het is onze taak, zo besluit de brief, er voor zorg te dragen, dat de genera ties, die na ons komen, niet worden op gescheept met bouwwerken, die kort sluiting maken met hun omgeving, zo als wij thans maar al te vaak hebben T^lervonden. op 1 januari niet zou doorgaan, als de motie werd aangenomen. De Kamer was intussen zeer roerig geworden. Iedereen was eigeniyk te gen het eigen risico, maar drie moties erover maakten de situatie zo verward, dat men nauwelijks de nuances tussen de stukken uit elkaar kon houden. Mr. Toxopeus kreeg volstrekte stilte in de Kamer, toen hij in geladen woor den het een ongelofelijke situatie noem de, dat de Kamer blijkbaar onmachtig was tot uitdrukking te brengen dat zij tegen de maatregel was. Hij hekelde de KVP, die nu weer met een door haar gesteunde motie kwam in plaats van de motie van de VVD te steunen, waar zij net eigenlijk mee eens was „Is dat omdat wij de VVD zijn?, vroeg hij. Na nog wat heen en weer gepraat tussen een aantal kamerleden en minister-pre sident Zijlstra, die af en toe van ge dachten wisselde met de naast hem ge zeten minister Veldkamp, verklaarde de heer Roolvink dat de regering nu eigenlijk alles had toegezegd, wat hij met zijn motie wilde en hij trok hem in. Prof. Zijlstra had toen toegezegd, dat de regering nader wilde overleg gen en intussen geen definitieve stap pen zou doen. Mr. Toxopeus verklaarde daarop, dat in elk geval nu een duidelijke uitspraak van de Kamer gewenst was. Omdat die het beste door de motie-Nederhorst zou worden verkregen, besloot de VVD- fractie haar stem aan de PvdA-motie te geven. Bij de stemming werd deze motie tenslotte verworpen met 73 tegen 66 stemmen. Voorstemmers waren de PvdA, VVD, CPN, PSP, Boerenpartij en twee KVP-ers, namelijk de heren Weijters en Zwanikken. De motie-Toxo peus werd verworpen met alleen de stemmen van VVD en Boerenpartij voor. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister-president Zyistra heeft donderdag in de Tweede Kamer uitvoerig de invoering verdedigd van een „eigen risico", in de vorm van een bijbetaling van 10 gulden per dag voor de ziekenfondsverzekerden by opneming in een ziekenhuis, gedurende de eerste dertig dagen. De minister-president vroeg de Kamer met klem zich niet tegen het voornemen van het kabinet te verzetten. Op dit ogenblik ziet het kabinet geen andere weg voor de wijze van financiering. Er is herhaaldelijk gesproken over andere vormen van eigen risico, bij voorbeeld met betrekking tot het huis artsenrisico, maar prof. Zijlstra zag het al gebeuren, afgescheiden van de technische kant van de zaak, dat het kabinet dit gedaan zou hebben op een moment, waarop er zulke grote moei lijkheden bestaan tussen huisartsen en ziekenfondsen, dat minister Veldkamp voor de oplossing daarvan zelfs een wettelijke adviescommissie in het leven heeft moeten roepen. Voorts verklaarde prof. Zijlstra, dat woensdagmiddag in een gesprek van minister Veldkamp met de voorzitter van het Gemeenschappelijk Overleg van de Ziekenfondsorganisatie (G.O.Z.) was gebleken, dat de bijbetaling in zie kenhuizen de enige vorm van bijbeta ling is, die per 1 januari a.s. is te rea liseren. De voorzitter van het G.O.Z. was ook van oordeel, dat dit de enige vorm van bijbetaling was, die aanvul lend te verzekeren is. De voorzitter van het G.O.Z. had, volgens de minister-president, ver klaard het aannemelijk te achten, dat dit risico verzekerbaar zal zijn tegen een nominale premie van 40 k 50 cent per verzekerde per week, met dien ver stande, dat voor kinderen beneden zes tien jaar geen afzonderlijke premie is verschuldigd. Het komt er dus op neer, dat alleenstaanden het risico kunnen herverzekeren voor 40 a 50 cent, terwijl een echtpaar, ongeacht het kindertal beneden de zestien jaar, daarvoor 80 cent a 1 gulden betaalt. De Kamer weet, zo ging de minister president verder, dat de kwestie van de ziekenhuisverpleging een belangrijke rol speelt bij de behandeling van het wetsontwerp Zware Geneeskundige Ri sico's, die het kabinet afwacht. Wan neer, zoals van tal van zijden is be pleit, de ziekenhuisverpleging geheel in die verzekering wordt ingebouwd, zal per 1 juli 1967 een situatie ontstaan, dat deze ook geheel naar de premiegrond slagen van de Volksverzekering Zware Geneeskundige Risico's zal worden gefi nancierd. Gelet op het feit, dat de maximum-premiegrondslag van die verzekering hoger is dan die van de Ziekenfondswet, zal bij gelijke premie een hoger bedrag gedekt worden. Daar door zal het mogelijk worden de situa tie opnieuw te bezien. Voorts zullen minister Veldkamp en staatssecretaris Bartels aan de Centra le Raad voor de Volksgezondheid en de Ziekenfondsraad vragen het op 27 mei gevraagde advies zo tijdig uit te bren gen, dat daarmee voor 1 juli 1967 reke- UTRECHT De elfjarige Antoon Hamer uit de Hofstraat in Utrecht heeft 25 uur lang in het struikgewar gelegen bij de Oudwijkerveldstraat. Hij durfde woensdagmiddag niet meer naar huis, omdat jongens geld van hem hadden NIJMEGEN Het in Nijmegen ge vestigde wegenbouwbedrijf ir. A. van Engelen heeft 180 personeelsleden ont slag aangezegd. Het bedryf, dat Is ge specialiseerd in de aanleg van asfaltwe gen, wordt sinds het overlijden van ir. Van Engelen in 1955, geleid door mevr. Van Engelen-van der Bruggen, de eni ge vrouwelijke wegenbouwer in Neder land. Naar zij meedeelde, zijn er voor mil joenen guldens aan orders in portefeuil le, maar deze, van provincie en gemeen ten afkomstige opdrachten, kunnen niet worden uitgevoerd wegens betalings moeilijkheden bij de opdrachtgevers. Het bedrijf heeft vier eigen asfaltfa- brieken in Weert, Montfoort, Roosteren en Broekhuizen, waar ook het nu onge bruikte grote machine- en wagenpark De meeste ontslagen (150) vallen daar om in de Limburgse vestigingsplaatsen. Hoe lang de resterende 70 werknemers nog in dienst kunnen worden gehouden is thans niet bekend. afgepakt, dat hij van zijn vader had gekregen. Een dag tevoren hadden zij dat ook al gedaan. Hij was aan het begin van de woensdagmiddag voor zijn ouders boodschappen gaan doen en had daar voor een rijksdaalder meegekregen. Toen hij 's avonds om zes uur nog niet thuis was, toog zijn vader naar het politiebureau. Urenlang heeft de Utrechtse jeugdbri- gade daarop naar de jongen gezocht. Donderdagochtend vroeg werd het zoe ken hervat, zonder resultaat, tot 's mid dags een uur. Twee leden van de jeugd- brigade vonden de jongen toen tussen de struiken. Hij verkeerde in een soort sluimertoestand en was helemaal ver kleumd. Thuis werd hij met open armen ont vangen' en vervolgens snel met een kruik in bed gestopt. ning kan worden gehouden. Het behoort dan tot de reële mogelijkheden, aldus de minister-president, dat de pijnlijke ingreep nog in 1967 door een minder pijnlijke zal worden vervangen. Prof. Zijlstra verklaarde, dat men de kwestie van het eigen risico in de al lereerste plaats moet beschouwen in het licht van de financiële ontwikkeling van de ziekenfondsverzekering en de bete kenis daarvan ook uit finaneieel-econo- misch oogpunt. Hij wees erop, dat de kostenstijging van de hele ziekenfonds verzekering in de achter-ons liggende Jaren hijzonder groot is geweest. De ziekenfondsverzekering is een van de sectoren van de sociale verzekering, waarin die kostenstijging het sterkste is geweest. Uit de brief van minister Veldkamp van 5 oktober jl. aan de Tweede Ka mer blijkt, dat die kostenstijging van 1961 tot 1967 160 procent bedroeg (van 761 miljoen in 1961 tot 1980 miljoen in 1967, inclusief de Volksverzekering Zwa re Geneeskundige Risico's.). Van die kostenstijging is de stijging van de ziekenhuiskosten het hoogste ge weest. De kosten van de ziekenhuisver pleging stegen van 1959 tot 1967 met 196 procent en van 1961 tot 1967 met 184 procent. De minister-president te kende hierbij aan, dat in de periode van 1959 tot 1967 de loonstijging 95 pro cent bedroeg, zodat de totale kostenstij ging van de ziekenfondsverzekering cir ca 70 procent hoger lag dan die van de trendmatige stijging van de lonen, ter wijl die van de ziekenhuiskosten met meer dan 100 procent steeg. De minister-president verklaarde, dat de heer Nederhorst (P.v.d.A.) gelijk heeft, als hij zegt, dat de beslissing niet door het kabinet-Cals is genomen en door het huidige kabinet is uitge voerd. Maar dat het kabinet-Cals aan de beslissing part noch deel heeft gé- had, zoals de heer Nederhorst had be toogd, vond hij overtrokken. Reeds 20 juli 1966 hebben de minister en de staatssecretaris van Sociale Zaken in een brief aan de Ziekenfondsraad uit drukking gegeven aan hun grote onge rustheid over de kostenstijging der zie kenfondsverzekering. In dit verband vroegen zij aan de raad hoe de premiestijgingen zouden kunnen worden beperkt, waarbij werd gewezen op de mogelijkheid van een zekere bijbetaling. Prof. Zijlstra vroeg zich af of het kabinet-Cals niet tot een soortgelijke beslissing zou zijn geko men. Het kabinet heeft gemeend een pre miestijging van 0.4 procent voor 1967 in overweging te moeten nemen, waardoor in feite de volgende verdeling ontstaat. Van de door de Ziekenfondsraad nood zakelijk geachte premiestijging van 1.2 procent, wordt 0.4 procent of een-derde gevonden door premiestijging, 0.35 pro cent, of bijna een-derde, zal in de ko mende jaren voor reservevorming wor den opgebracht en 0.45 procent, of ruim een-derde, moest hoe pijnlijk ook worden teruggespeeld naar de verze kerden. In concreto betekent deze beslissing, dat de uitgavenstijging van de verplich te ziekenfondsverzekering in 1967 niet trendmatig f 100 miljoen bedraagt, doch welhaast het dubbele. Het betekent daarnaast inderdaad, aldus de minister president, een extra-offer voor de ver zekerden voor een sociale voorziening, die tezamen met de op 1 juli a.s. in te voeren Volksverzekering Zware Ge neeskundige Risico's, welhaast een all- risk voorziening biedt. Voorts wees prof. Zijlstra erop, dat in de meeste landen van West-Europa de verzekering tegen de kosten van ge neeskundige verzorging zij het niet overal voor ziekenhuisverpleging een bijbetaling kennen; in Frankrijk b.v. een bijbetaling van 20 procent voor de verpleging in een ziekenhuis. ADVF.Ql ENT IF Onze export moet worden opgevoerd taVOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA NV.. ■KERKSTR. 25, AMSTERDAM. TEL. 23 27 27* AMSTERDAM volgens de presi dent van de Nederlandsche bank, dr. M. W. Holtrop, hebben verschijnselen in de Nederlandse economie als de verminder de toeneming van de export, een intre dende lichte ontspanning op de arbeids markt en een cumulatie van meer en minder belangrijke bedrijfssluitingen, nog niet de omvang van een recessie aangenomen en staat het ook volstrekt niet vast, dat die zal komen. Dr. Holtrop verklaarde dit naar aan leiding van de waarneming van een ze kere conjuncturele kentering in onze eco nomie, in een rede, die hij hield ter ge legenheid van het begin van de nieuw bouw van het hoofdbankgebouw van de Amsterdam-Rotterdambank in de hoofd stad. Wel voegde hij er aan toe, dat ge noemde verschijnselen tot het besef lei den dat de verbetering van de betalings situatie, zoals die in de macro-econo mische verkenningen voor 1967 wordt voorzien, toch een zwaardere taak zou kunnen blijken dan aanvankelijk werd gemeend. „De taak, waarvoor ons land zich thans gesteld ziet, is het terugdringen van de nationale bestedingen met 2 pet, zonder da. i door het nationale inkomen zelf aan te-, tasten. AJle beleidsinstru menten zullen tot deze'taak, die overi gens niet binnen een jaar behoeft te worden volbracht, moeten bijdragen, met name het loon- en prijsbeleid, het budgettaire beleid en het monetaire be leid. Op zichzelf vormt die taak geens zins een onoverkomelijk probleem. Wij hebben die vroeger ook op gelost. In de jaren 1956 en 1957 was de overbesteding, in procenten van de na tionale middelen, zelfs groter dan thans" aldus de president van de Nederlandsche Bank EINDHOVEN Het hoofdbestuur van de stichting „Door de eeuwen trouw" heeft in een telegram aan de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken verklaard met ver wondering te hebben kennis genomen van de uitnodiging van de Indonesische regering aan prinses Beatrix en prins Claus voor een bezoek aan Indonesië. Het dringt er, aldus het telegram, bij de regering met klem op aan te bevor deren, dat deze uitnodiging wordt afge wezen, opdat niet leden van ons Vorsten huis de hand moeten drukken van de Indonesische machthebbers, die de vol le verantwoordelijkheid dragen voor het schijnproces tegen dr. Soumokil en voor diens schandelijke terechtstelling, die nog geen jaar geleden plaats had. Van het telegram zijn afschriften ver zonden aan de voorzitters van de Eer ste en de Tweede Kamer. (Door onze economische medewerker). In een regeringsverklaring die minis ter Zijlstra dinsdag heeft afgelegd, heeft hij de export niet vergeten. De cijfers die hij daarbij aanhaalde, logen er niet om: in september 1965 heeft het Centraal Planbureau voorspeld dat de export in 1966 in hoeveelheden met 12 procent zou oplopen, in september van dit jaar rekende het Centraal Planbu reau voor 1966 op een stijging van 8,5 I procent, terwijl thans nog maar op een 1 stijging van 6 procent wordt gerekend. I Alle stijgingen dan ten opzichte van 1965. Ook de laatste officiële cijfers over i de in- en uitvoer in de eerste tien maanden van dit jaar bevestigen deze teruggang nog eens. Dat wij niet alleen aan de exportkant achteruit hollen maar ook bij de invoerstijging achter blijven, illustreren de volgende cijfers: Januari t/m oktober gem. per mnd. In min. gld.: invoer uitvoer 1.615 1.379 1.777+10 pet. 1.495+ 8.5 pet. 2.121 19,5 pet. 1.725+15,5 pet. 1962 1963 1964 1965 1966 2.189+3,25 pet. 1.892+ 9,5 pet. 2.412 10 pet. 2.006+ 6 pet. Het logische gevolg van deze gang van zaken is, dat het verschil tussen in- en uitvoer, officieel het invoersaldo genoemd, was gestegen tot f 4.054 mil joen, hetgeen f 1.080 miljoen meer was dan het invoersaldo van januari t/m oktober 1965. Hier ligt wel de belang rijkste oorzaak dat onze deviezenreser ves in de eerste negen maanden van dit jaar met f 575 miljoen verminder den. Het is dus van het grootste belang dat onze export wordt opgevoerd. Maar wat moet er dan gedaan worden? Deze vraag werd door de heer S. J. van den Bergh, voorzitter van de Cen trale Kamer voor de Handelsbevorde ring, beantwoord op de nationale ex portdag, die op 23 november jl. in het Amsterdamse RAI-gebouw werd gehou den. De heer Van den Bergh ging er daarbij zelfs van uit, dat de export met f 3 miljard per jaar moet worden opgevoerd. Ter vergelijking: in 10 ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. Een recent portret van de liberale po liticus prof. P. J. Oud, die maandag zijn 80ste verjaardag hoopt te vieren. Oud, die in 1963 afscheid nam van het actieve politieke leven, is minister van Staat. DEN BOSCH Het 14-jarige meisje R. uit den Bosch, is donderdagmor gen op het station in haar woonplaats tussen het perron en de al rijdende trein naar Eindhoven gevallen en over reden. Zij zal een been moeten missen. Het meisje probeerde van het perron in de trein te springen, toen deze al enige snelheid had. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het gesprek van gis teren in de Stichting van de Arbeid over de lonen in 1967 heeft nog niet tot een definitieve beslissing geleid. Be sloten is volgende week dinsdag byeen te komen. Intussen zullen werkgevers en werknemers zich nog eens in eigen kring beraden over de wederzydse voorstellen, die zijn ingediend. Misluk ken de besprekingen van dinsdag, dan zal de regering moeten beslissen. Over die voorstellen zelf willen beide partijen zich donderdag niet uitlaten. Ir. Bosma, de werkgevers-voorzitter van de stichting zei, dat juist omdat deze zaak zo belangrijk is, werkgevers en werknemers van oordeel zijn dat men er goed aan doet over die voor stellen niets mee te delen. De heer A. H. Kloos, de werknemers voorzitter van de Stichting, kon op dit ogenblik niet zeggen of er nog een over eenstemming in de besprekingen zit. Wel vond hij, dat er sprake is van een duidelijke toenadering tussen de partij- ADVERTENTIE i en, maar op enkele essentiële punten is er verschil van mening gebleven, waar over we graag met onze achterban wil len praten, alvorens dinsdag te probe ren alsnog overeenstemming te berei ken. De kansen liggen op het ogenblik fif- ty-fifty", zei de heer Kloos. Op zijn beurt verklaarde ir. Bosma niet zo optimistisch naar de vergade ring te zijn gegaan als sommige och tendbladen hem hadden willen doen ge loven, want er zijn ook na het S.E.R.- rapport nog wel enkele geschilpunten overgebleven. „Vanmiddag zijn we ech ter wel meer tot elkaar gekomen. Het is juist, dat we gezamenlijk een bijdrage willen leveren tot bestrijding van de werkloosheid. Het zou daarom beslist niet gemotiveerd zijn nu al te constateren, dat er geen overeenstem ming kan worden bereikt. Vandaar, dat we besloten hebben ons in eigen kring te beraden." De heer Kloos wees erop, dat partij en in de Stichting moeten werken met een aantal onbekenden. Ten eerste heeft men geen zekerheid over de stij ging va.n de kosten van levensonder houd; ten tweede is er de kwestie van de omzetbelasting, die de regering op 1 juli 1967 wil verhogen en ten derde weet men niet precies in welke mate de premielast van de sociale verzeke ringen zal stijgen. Ir. Bosma deelde mee, dat de verga dering van donderdagmiddag één posi tief punt had opgeleverd, namelijk het besluit tot de instelling van een com missie uit het bestuur van de Stichting van de Arbeid, die tot taak zal hebben het opstellen van regels, die zullen gel den bij massa-ontslag. maanden van 1966 was hij ruwweg f 20 miljard. Het bedrijfsleven kan die gigantische taak niet alleen vervullen. Daarom riep de heer Van den Bergh het bedrijfsle ven op, om een nota samen te stellen waarin wordt aangegeven wat het be drijfsleven en wat de overheid moet doen. Het ligt voor de hand dat de onder nemingen zelf nieuwe markten moeten opsporen en een aandeel in die mark ten moeten veroveren, terwijl zij daar naast moeten proberen op de bestaan de markt hun aandeel uit te breiden. Dat ook dit laatste mogelijk is, bewij zen de laatste cijfers van onze export naar de Verenigde Staten. In de eerste 9 maanden van 1966 steeg onze export naar dat land t.o.v. 1965 bijna 25 pro cent tegenover een totale exportstijging van ons land van 7 procent. Dat succes was te danken aan een bewust export activiteit op de Amerikaanse markt. Maar de overheid moet ook haar aan deel leveren. Hierbij wordt dan in de eerste plaats gedacht aan een verrui ming van de Westeuropese markt, door de aansluiting van Engeland bij de Eu- romarkt. Voorts aan een versterking van de economische banden van West- Europa met de Verenigde Staten en Canada door een succesvol verloop van de Kennedy-ronde (hierbij moeten de onderlinge invoerrechten verlaagd wor den). Heel belangrijk is ook een verste^- viging van de handelsbetrekkingen met de Sovjet-Unie en de andere communis tische landen. En tot slot een intensi vering van onze handel met de minder ontwikkelde landen. Hoe de handel thans over de wereld uitgespreid ligt, vertellen de volgende percentages van onze export in de eer ste negen maanden van dit jaar: West-Europa 78 procent Oost-Europa 2 procent Afrika 4 procent Ver. Staten 5 procent Overige Amer. landen 4 procent Azië 6 procent Oceanië 1 procent Deze cijfers zijn veelzeggend. Meer dan drie kwart van onze export is ge concentreerd in de Westeuropese lan den. Wij zullen onze handel daarom meer moeten spreiden, wij zullen meer moeten zien te verkopen in de Oosteu- ropese en in de minder ontwikkelde landen. Het bedrijfsleven blijkt hierbij op grote moeilijkheden te stuiten. De con currentie is groot. Maar die moeilijk heden schuilen niet direct in prijzen en kwaliteiten maar vooral in de export financiering. Het buitenland wint de concurrentiestrijd vaak, doordat het de buitenlandse afnemer, veelal staatson dernemingen, veel gunstiger betalings voorwaarden kan bieden dan onze ex porterende ondernemingen. Het is voor een Nederlandse onderneming bijna niet mogelijk om de koper toe te staan dat hij na een jaar of langer behoeft te betalen. Dat kan hij alleen als hij daarbij hulp van de overheid of van de bank krijgt. Inderdaad bestaan er mogelijkheden om exportkredietgaranties, exportfinan ciering en kredietverzekering te krij gen. Maar het buitenland gaat in zijn hulp aan de eigen ondernemingen te genwoordig zo ver, dat de Nederlandse ondernemingen daar niet tegenop kun nen. En nu zwijgen wij nog maar over de subsidies, de directe en indirecte steun, de geraffineerde protectiemaatregelen, waarmee de buitenlandse concurrenten door de eigen regeringen worden gehol pen en waardoor onze ondernemingen in bepaalde gevallen geen schijn van kans krijgen om een order te bemach tigen. Dat is vechten tegen de bierkaai. Op dit gevaar wees overigens ook het bestuur van de algemene organisatie voedselvoorziening in het pas versche nen 17e jaarrapport. Dit orgaan drong er ook op aan om meer aandacht te schenken aan de handel met de landen van het Oostelijke blok en met de min der ontwikkelde landen. Het opvoeren van de export is verre van eenvoudig. Maar toch is het bitte re noodzaak. De overheid heeft hierbij zeker een taak. Maar het bedrijfsleven ook. Ruwweg 500 bedrijven nemen 90 procent van de totale export voor hun rekening. Dat moeten er meer worden. En dat is zeker mogelijk als de nog niet exporterende ondernemers zich op het buitenland gaan concentreren. Er zijn tegenwoordig organen genoeg die hun daarbij de helpende hand willen bieden. 0 Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben Provinciale Staten voorge steld aan het waterschap 't Hogeland een gebied van ongeveer 100 hectare te onttrekken. Dit gebied, dat ten zuiden van de spoorlijn Amersfoort - Apel doorn ligt, zal worden opgenomen in 't uitbreidingsplan „Liendert" van de ge meente Amersfoort. De donderdag in Amersfoort gehou den vergadering van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond heeft in een resolutie het hoofdbestuur opgedragen om, in samenwerking met het N.V.V. en andere daarvoor in aan merking'komende instanties, te bevor deren, dat een betere afstemming tot stand komt tussen de afnemende werk gelegenheid in de landbouw in het al gemeen en het scheppen van nieuwe werkgelegenheid in het Noorden. A DVERIENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. 0 Het college van curatoren van de rijksuniversiteit in Utrecht heeft van de minister van Defensie toestemming ge kregen het fort Rhijnauwen (Bunnik) te kopen. Het gebied grenst aan het nieuwe Utrechtse universiteitscentrum „De Uithof", dat tussen de gemeenten Utrecht, De Bilt, Zeist en Bunnik in ligt. De alfa-faculteiten (Godgeleerd heid, rechtsgeleerdheid, letteren en wijsbegeerte), de gammafaculteit (so ciale wetenschappen), de universiteits bibliotheek en het algemene universi teitsgebouw van de rijksuniversiteit in Utrecht zullen worden overgebracht naar het nieuwe universiteitscentrum „De Uithof". De politie in Rotterdam heeft een serie van ongeveer zestig inbra ken opgelost, die vanaf begin juli tot half november over vrijwel de hele stad werden gepleegd. Tien mannen, merendeels nog minderjarig, zijn i.v.m. deze inbraken aangehouden. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. 0 Gedeputeerde Staten van Utrecht denken aan een zekere regionaal georganiseerde vorm van hulpverlening bij verkeersongelukken, waardoor de vereiste versnelling van de eerste hulp ter plaatse en vervoer worden bevor derd en tevens zekere misstanden (bijv. ongewenste concurrentie bij gewonden- vervoer) in het belang van de ver keersslachtoffers worden vermeden. 0 Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben een gemeentelijke herindeling van het Land van Heus- den en Altena in procedure gebracht, door een voorlopig plan naar de ge meenteraden van het betrokken gebied te zenden. Voorgesteld wordt het Land van Altena en Heusden thans tien gemeenten in te delen in drie ge meenten: Altena, Aalburg en Dussen. 9 Tijdens de storm is woensdagavond het vissersschip ZK-10 van schip per J. D. Sloot losgekomen van de En gelsplaat ten oosten van Ameland, waar het 8% maand geleden, op 10 maart, was vastgelopen. Het schip is naar Zoutkamp gesleept. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. 0 Het hoofdbestuur van het Neder- landsch Bijbelgenootschap heeft de begroting voor 1967 goedgekeurd, die sluit met een ongedekt tekort van f 184.000, het grootste tekort tot nu toe, in de geschiedenis van het N.B.G. 0 Bij de aanvang van de vergade ring der Tweede Kamer heeft voor zitter Van Thiel gistermorgen mevr. A. M. van der Werf-Terpstra uit Leu- venum als lid dezer Kamer beëdigd. Zij is benoemd in de vacature, die in de KVP-fractie is ontstaan als gevolg van het ontslag van mej. mr. M. A. M. Klompé. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. 0 In opdracht van de burgemeester van Den Haag en voor rekening van het Rijk, wordt over ettelijke tientallen meters een drie meter hoog hekwerk gebouwd in de bosschages bij het bureau van de zaakgelastigde van de Volksrepubliek China aan de Adriaan Goedkooplaan in Den Haag. Daarmee moet gemakkelijker zijn te voorkomen, dat mensen ongemerkt het exterritoria le terrein kunnen betreden of verlaten. ADVERTENTIE

De Vallei | 1966 | | pagina 9