Veenendaah dagblad Nieuwe ambtsperiode van vijfjaar Conferentie op „Tiger in zwaar weer Bulten OE THANT HERKOZEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bouwarbeiders willen 5 pet. meer en investeringsloon Bezwaarschrift van prins Bernhard door Diepenheimse raad afgewezen Nederlandse militairen staken watervoorziening in Italië Stormvloed aan Duitse kust Guur weer Geprojecteerde bouw te dicht bij Warmelo? Op dringend verzoek assemblee Auto Ie water: man verdronk B J^^B vrede> 2 brandweerlieden gedood Autobanden-Import Onenigheid in Rhodesiseh fronl Viervoetige hulp Mitterrand praat met communisten N.P.D. liep weg uit Beierse Landdag garage van zes mille beroofd Tilburgse „boeren" braken met B. P. Benelux tunnel is 1 juni "67 klaar Afvalhoop Aberfan wordt al«;e<*ra>en Meer Meivaart in V.S. voorspeld Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.) 3757 en 3955 (red Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEE Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926 Uitg.. Wegener s Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent Zaterdag 3 december 1966 - 40e jaargang no. 122 NEW Y'ORK De secretaris-generaal van de V erenigde Naties, Thant heeft vrijdagavond een tweede ambtstermijn van vijf jaar aanvaard met de toe zegging, dat hij „op persoonlijke basis" zijn inspanningen zal voortzetten ter beëindiging van de oorlog in Zuid-Viëtnam. Thant werd door de algemene vergadering met 120 tegen 0 stemmen herkozen en vereerd met een nieuw mandaat dat loopt tot 31 december 1971. Een dele gatie stemde ongeldig. Aan Thants herverkiezing is een week van particulier overleg voorafgegaan dat vrijdagmorgen culmineerde in eenstemmige aanbeveling door de Veilig heidsraad aan de assemblee om Thant voor een tweede ambtstermijn te her kiezen. wm Eerder op de dag had de Veiligheids- ■B raad een beroep op Oe Thant gedaan. Wj terug te komen van zijn besluit om I geen tweede ambtstermijn te aanvaar den. De Veiligheidsraad deed in een re- Baft solutie een beroep op „het grote plichts- HggfF gevoel van Oe Thant en diens toewij- mi I nJBBR din& aan de volkerenorganisatie". De raad verzekerde Oe Thant te zullen f 1 f 1 streven naar versterking van de rol van II de Ver. Naties als instrument voor de jgwHK| Na de stemming betrad Oe Thant die tijdens de stemming afwezig was .jy J^^BI geweest de zaal weer en nam met ^B een 'ichte buiging zijn plaats weer in. v De 57-jarige Birmees aanvaardde for- meel zijn nieuwe ambtstermen in een verklaring aan de Veiligheidsraad wel- ke eerder unaniem had aanbevolen dat «L aanblijven. Thant vertelde de 15 leden tellende Pk fimVB raad< grote waardering te hebben voor het sympathieke begrip dat de raad had betoond met betrekking tot de redenen die hem hadden gedwongen mee te delen, dat hij niet van plan was zich voor een tweede ambtstermijn beschik baar te stallen. GENT Bij de blussing van een brand in een meubelfabriek te Gent zijn twee brandweerlieden om het leven ge komen toen een betonnen muur op hen stortte. Een fabrieksarbeider werd ern stig, twee andere brandweerlieden wer den licht gewond bij pogingen de twee slachtoffers te bevrijden. Nu erkende hij de geldigheid van de reden die de Veiligheidsraad had opge geven bij het verzoek dat Thant nog een volle ambtstermijn zou aanblijven en gaf hij gevolg ana het beroep dat de raad op hem had gedaan de 121 leden tellende wereldorganisatie te blijven lei den. Na Thants verklaring nam de Veilig heidsraad een resolutie aan. waarin de 4DVER rENTIk NEL 'ERVICE «en beqrlpl Fluiterstraat 78 - Veenendaal Tel 08385-4395 GIBRALTAR Harold Wilson en Ian Smith, de premiers van Engeland en Rhodesië, zyn aan boord van de Britse oorlogsbodem Tiger aan de laat ste, beslissende fase van besprekingen begonnen inzake de eenzijdige onafhan kelijkheid van Rhodesië. Blijkens een mededeling van Downing Street 10, is het onderhoud gisteren be- A/Voeger was de herder op de hei steevast vergezeld van de ruige oud-vaderlandse schapedoes, een heer lijke ongesoigneerde herderskees, ai was 't helemaal geen keeshond, maar eerder een poedel. De weinige schè- pers, die zich nog over 't veld bewe gen, hebben helpers van allerhande ras, die niet uitsluitend hoeders der schaapskudde waren, doch ook huis en hof bewaakten en zelfs wel on waardig voor de kar werden gespan nen. De Hollandse herder, in een half dozijn variëteiten qua haar en kleur, kan men evengoed als de Belgische herhaaldeijk aantreffen bij veldpo litie en wildschuts, want het zijn scherpzinnige, manvaste honden, ge schikt voor nog velerlei werk als blin- dengeleider, grens- en vliegveldbewa king. Bij de schaapskudde raakte hij uitgedaan; z'n kwaliteiten en karakter eigenschappen treden trouwens elders meer op de voorgrond. Wie zich om trent dit ras nader wil oriënteren, vindt in het pas verschenen, fraai geïllustreerde boek van J. v. Rheenen „de Holl. en de Belg. herder" (uitg. Thieme, Zutphen) alles van zijn ga ding. De schrijver is een gerenom meerd kynoloog, die tal van geschrif ten op zijn naam heeft staan. Politie agenten en jachtschuts die zich graag vergezeld zien van zulk een echte ge- bruikshond, treffen er b.v. alles in aan over dressuur, behandeling, ziekten, voeding enz. In dezelfde serie versche nen een zestal soortgelijke boeken over andere honden, die elk voor zich ook onze belangstelling en toegenegen heid trekken, want geen huisdier is zó in trek. 3-12-'66 A. B. WIGMAN gonnen. Hierbij zijn tegenwoordig Her- bert Bowden, de Britse minister van Gemenebestzaken, en de Rhodesische minister van Voorlichting, Howman. Aan boord bevinden zich voorts Sir Humphrey Gibbs, Brits gouverneur in Rhodesië en Sir Hugh Beadle, de Rho desische minister van Justitie, Met het houden van de besprekingen aan boord van een schip hebben de ge sprekspartners zich doeltreffend afge zonderd van de pers en andere invloe den van buitenaf. 't Is niet uitgesloten dat Smith zijn vol machten weer overdraagt aan de Britse gouverneur, die Smith zou kunnen her benoemen tot hoofd van een nieuwe re gering op brede basis die Engeland zou kunnen erkennen. Naar wordt verwacht zullen de minis ters, al naar gelang van het verloop van de besprekingen, hedenavond of morgen naar Gibraltar terugkeren. Wilson wordt zondag in Londen verwacht voor een bijeenkomst van premier van Landen der Europese Vrijhandels-Associatie. Wilsons verklaring voor het Lagerhuis over zijn onderhoud met Smith wordt maandagavond verwacht. Uit de Rhodesische hoofdstad Salis bury komen berichten over een heftige strijd in Smith's Rhodesisch front tus sen rechtse en meer gematigde elemen ten. Onder de extremisten, waaronder zich ook verscheidene ministers bevin den, zou de vrees heersen dat hun pre mier teveel zou toegeven aan de Britse eisen tot ongestoorde ontwikkeling van het Afrikaanse volksdeel naar meerder- heldsbestuur. Het dagblad de „Buiawayo Chronicle" wees er in een hoofdartikel, dat naar de mening van velen in aanmerking had moeten komen voor beperking door de censuur, op dat Smith ditmaal niet ver gezeld was van rechtse figuren, die waarschijnlijk om hun halsstarrigheid thuis zijn gelaten. PARIJS De Franse socialistische federatie, waarvan naast de socialisten de gematigde radicalen deel uitmaken, heeft zich bereid verklaard tot contacten met andere politieke organisaties met het doel, de Gaullisten b|j de parlements verkiezingen van volgend voorjaar een nederlaag toe te brengen. Dit betekent dat de federatie in overleg zal treden met de communisten, die kortgeleden de socialistische leider Frangois Mitter rand bij wijze van ultimatum lieten we ten, dat hij nu moet beslissen over het al dan niet aangaan van een verkie- xingsalliantte met hun part&. algemene vergadering werd aangeraden de secretaris-generaal steun te verlenen bij zijn streven naar een tweede ambts termijn, omdat de raad z|jn herkiezing „zeer bevorderlijk voor de grotere be langen en doelstellingen van de organi satie" acht. De vertegenwoordiger van de Ver enigde Staten bij de Verenigde Naties, Goldberg, zei dat zijn land zich over het besluit van Oe Thant verheugt. In po litieke kringen in Moskou werd het be sluit met grote voldoening ontvangen. Dit was ook de reactie van de Britse regering. Ook in Parijs toonde men zich verheugd. Thant gaf voedsel aan geruchten dal de Sovjet-Unie en Frankrijk, de twee lid-staten van de V.N. die het meeste in het krijt staan, vrijwillige bijdragen heben beloofd om de chronische finan ciële crisis van de V.N. te helpen ver lichten. Thant zei dat hij bemoedigd was in het geloof dat de financiële si tuatie van de organisatie in de naaste toekomst „grotelijks verlicht" zou wor den „door daden die bij enkele lid-sta- ten in overweging zijn". Niettemin, aldus de secretaris-gene raal, „is het zaak dat wij ons allen voor houden dat deze organisatie een moei lijke, ja kritieke periode voor de boeg heeft". MUNCHEN. Bij de opening van het op 20 november gekozen parlement van de Duitse deelstaat Beieren, is het vrij dag in München tot een heftige contro verse gekomen tussen enerzijds de chris ten-democraten en socialisten en ander zijds de voor de eerste maal in de volks vertegenwoordiging gekozen afgevaar digden van de extreem rechtse N.P.D. Toen de verkiezing van de kamervoor zitter en diens plaatsvervanger aan de orde kwam, verlieten de vijftien nationa listen de zaal. Zij protesteerden daar mee tegen een nieuwe bepaling waarbij NPD-afgevaardigden van verkiezing tot leidende kamerfuncties worden uitge sloten. De C.S.U.-er Hanauer werd voor de derde achtereenvolgende zittingspe riode tot kamerpresident gekozen. De beide vice-voorzittersplaatsen gin gen naar de socialisten. Oud-premier Högner opende de zitting met een herinnering aan het begin van het nazi-bewind in 1933. Beieren werd toen een provincie in plaats van een bondsstaat. In deze rol heeft Beieren het stempel van een aandeel in de schuld van de nazi-misdaden gekregen. Op vijf december komt het parlement bijeen om de premier van de Beierse regering te kiezen. Het staat nagenoeg vast dat dit opnieuw de C.S.U.-er Goppel wordt. HAMBURG. Voor de gehele Duitse Noordzeekust bestond de afgelopen nacht ernstig stormvloedgevaar. Naar de weerkundige dienst van Hamburg vrijdagavond meedeelde, was tegen 04.00 uur in het gebied van Cuxhaven de vloed van 2*4 meter boven normaal, evenals om zeven uur in de ochtend bij Ham burg. Aan de Noordfriese kust in Duits land kon het water zelfs tot drie meter boven normaal komen. In het gebied tussen Elbe en Weser is voor het komende weekeinde een der de van de daar gelegerde militairen in staat van paraatheid gebracht. De noordwesterstorm heeft een kracht bereikt van ruim 115 kilometer per uur. Meer dan 800 vissersvaartuigen uit ver scheidene landen hebben in de noodha ven van het eiland Helgoland beschut ting gezocht. AMSTELVEEN Omstreeks tien uur vrijdagavond is een inwoner van Amstelveen in zijn garage door twee on bekende mannen neergeslagen, aan han den en voeten gebonden en beroofd van een bedrag van 6000,- dat h|j in een tas b|j zich had. Het slachtoffer dat aan de Zwinglivveg woont, kwam thuis en zette zijn auto in de garage, toen ineens de 2 mannen binnenkwamen en hem met een hard voorwerp een slag op zijn hoofd gaven, waardoor hij gewond raakte. Gopastami is een jaarlijks terugkerend feest in India. Op die dag worden door de Hindoes vele vormen van betoon gebracht aan de heilige koeien: de poten worden gewassen, snoep goed en fruit wordt aan de dieren gevoerd en bloemenslingers worden omgehangen. Indische astrologen be palen aan de stand van de maan in het zonnestelsel op welke dag Go pastami gevierd moet worden. TILBt'RG Drie van de vier leden van de Boerenpartij, die zitting hebben in de Tilburgse gemeenteraad, hebben het college van B. en W. bericht, dat zij hebben gebroken met de partij en de lieer Koekoek. De heren P. van Corven (fractievoorzitter), A. I^aureyssen en A. Huilens zullen als onafhankelijken hun raadszetels blijven bezetten. Het jongste lid van de fractie, de heer R. van Asten blijft vooralsnog de heer Koekoek trouw. De kloof is ontstaan na een recent gesprek van de heer Van Corven met de heer Koekoek wlv deze duidelijk werd gemaakt, dm. men niets voelde voor een dictatoriaal optreden en nog minder voor een kadaverdiscipline. Het gesprek eindigde in een heftige ruzie. Enkele punten van het programma van de Boerenpartij, die waarin men zich keert tegen staatsdirigisme en een teveel aan gemeentelijke bemoeiingen, zullen de drie Tilburgse raadsleden trouw blijven. Ook de heer J. Woestenberg, de laat ste standvastig gebleven boerenpartij man van de vier leden tellende B.P.- fractie in de gemeenteraad van Breda, heeft zijn lidmaatschap thans opgezegd. Zijn drie fractiegenoten deden dat reeds eerder, toen de affaire-Adams" speel de. ROTTERDAM De Beneluxtuiuiel, de nieuwe oeververbinding onder de Nieu we Maas bij Ylaardingen, zal over zes maanden omstreeks 1 juni 1967, voor het verkeer worden opengesteld. Vrijdag zijn de eerste voetgangers een complete kleuterklas, voorzien van feestmutsen op deze plaats onder de drukbevaren toegang tot Rotterdam doorgelopen. Zij behoefden nog geen tol te betalen: dat zullen de automobilisten straks wel moeten doen: een gulden voor auto's, f 2.50 voor vrachtwagens en bussen. De Benelux-tunnel zal in de toekomst deel uitmaken van de ontworpen Rijks weg 19, de zogenaamde Zoomseweg, die beginnend in Den Haag (bij het ver keersplein Ypenburg) en eindigend in Antwerpen, de Randstad Holland met België zal verbinden. Voorlopig krijgt deze nieuwe verkeerstunnel een taak in het regionale verkeer ter ontlasting van Maastunnel, Willemsbrug en Van Brie- nenoordbrug in Rotterdam. De verbin ding tussen Den Haag en Vlaardingen zal in een verdere toekomst gereëd moe ten komen. UTRECHT De in de Centrale Commissie Bouwnijverheid samenwer kende drie werknemersorganisaties in de bouwnijverheid vragen voor volgend jaar een loonsverhoging van v|jf pro cent, investeringsloon en verkorting van de arbeidstijd per 1 juli niet een kwar tier, zo heeft het A.N.P. uit betrouw bare bron vernomen. De werknemersorganisaties, die op nieuw een c.a.o. voor één jaar willen afsluiten, hebben bjj het opstellen van de wijzigingsvoorstellen rekening gehou den met de minder rooskleurige econo mische situatie van ons land. De thans van kracht zijnde collec tieve arbeidsovereenkomsten voor het bouwbedrijf en de nevenbedrijven hebben een loopduur van een jaar. Met een enkele uitzondering, lopen ze op 1 maart of 1 april van het volgend jaar af. Er zijn circa 300.000 werknemers bij deze c.a.o.'s betrokken. Ongeveer zeventig procent is georganiseerd. De bouwnijver heid is de enige grote bedrijfstak in ons land, waarvoor nog geen langlopend contract geldt. De besturen van de Algemene Neder landse Bond voor de Bouwnijverheid (N.V.V.de Nederlandse Katholieke LONDEN. Men heeft vrijdag zwaar materieel naar Aberfan gezonden om de top van de slakkenberg, die in oktober 144 slachtoffers maakte, af te graven. Het werk zal een week of vier duren. Men gaat er toe over. omdat de berg weer in beweging is gekomen. Een com missie van Aberfanners heeft een ge deeltelijke ontruiming van het mijnwer kersdorp geëist. (Van onze weerkundige medewerker) Ue( grootste deel van het weekeinde blijven wij in een stroming van koude lucht, waarin vooral aanvan kelijk buien zullen voorkomen. De west- tot noordwestelijke wind neemt maar langzaam in kracht af. Wanneer dat in de komende nacht in voldoende mate gebeurt, kan het tot wat lichte vorst komen, maar aan de andere kant is de ontwikkeling van een nieuwe stormdepressie uit bij Groen land aanwezige kiemen niet denk beeldig. Wat de verdere vooruitzich ten betreft, bestaat het gevaar, dat na het passeren van de laatste depres sie van de serie de winter een kansje zal wagen. DIEPENHEIM De gemeenteraad van liet Overijsselse plaatsje Diepenheim heeft vrijdagavond een bezwaarschrift van prins Bernhard afgewezen. De Prins had door zijn the saurier bezwaren laten maken tegen het nieuwe bestem mingsplan, dat de toekomstige uitbreiding van Diepenheim met enkele honderden woningen eu bungalows beoogt. Hier door wordt de mogelijkheid geschapen tot bungalowbouw nabij het landgoed Warmelo, dat wordt bewoond door prin- sea Armgard en dat sedert 1952 eigendom Is van de Prins. In overeenstemming met het streekplan Twente, is de be bouwing geprojecteerd op een afstand van 250 tot 300 meter van het kasteel. Het landgoed Warmelo voelt dit als een aantasting van de privacy, terwijl bovendien wordt ge vreesd, dat het plattelandskarakter van Diepenheim door vestigingen van elders verloren zal gaan. Vanuit de raad werd gesteld, dat de bebouwingsafstand voldoende moet worden geacht om het besloten karakter van het landgoed bewaard te doen blijven en verder, dat de Diepenheimse bevolking altijd bescheidenheid heeft weten op te brengen ten aanzien van de koninklijke familie. Van de zijde van de planoloog werd uitvoerig ingegaan op het bezwaar van de zijde van Warmelo. Hij stelde onder an dere. dat met dit plan de koninklijke familie de rust en vrijheid wordt gegund, die zij voor haar taak in ons land zo zeer verdient. De afstand is van 450 meter terugge bracht tot 300 meter. Een voordeel voor het landgoed moet zijn. dat het uitzicht thans zeer wordt verbeterd, omdat de uitkijk op een wat rommelige achterbebouwing te zijner tijd plaats zal moeten maken voor een uitzicht op bunga lows en grond. Bij vooroverleg is van de zijde van de Provinciale Planolo gische Dienst in Overijssel geen enkel bezwaar geopperd. De planoloog vertelde zich de bezwaren van de zijde van Warmelo wel te kunnen voorstellen, maar ze niet reëel te achten. „Concrete bezwaren zijn ook niet ingebracht, er wordt slechts een vrees uitgesproken". Hij zei tenslotte het jammer te vinden, dat de koninklijke familie dit xo xag. De raad heeft, overeenkomstig het voorstel van burge meester en wethouders, het bezwaar niet aan var Bond van Werknemers in de Bouwnij verheid St.-Joseph (N.K.V.) en de Ne derlandse Christelijke Bond van Werk nemers ln de Hout- en Bouwnijverheid (C.N.V.) hebben, in tegenstelling tot voorgaande jaren, de hele voorberei dende procedure gezamenlijk onderno- De afzonderlijke ledenbrief is vervan gen door een gezamenlijke publikatie van de Centrale Commissie Bouwnijver heid in de bondsorganen, die volgende week verschijnen. In de loop van de cember zullen de voorstellen in leden vergaderingen worden besproken. een van de Veghelse havens. H|j was in zittende van een auto, bestuurd door de heer C. van Kasteren uit Geffen. Deze kwam uit de richting Den Bosch langs de Zuidwilleinsvaart over de rijksweg in de richting Veghel. Blijkbaar heeft hij de lastige verkeerssituatie ter plaatse niet onderkend. In plaats van over de smalle brug over de oude Veghelse haven te rijden, reed hij de Noordkade op. Toen hij aan het hek. dat de Noordkade afsluit, kwam, reed hij nog door onbekende oorzaak de haven in. De bestuurder wist uit de auto te komen en werd door een schipper gered. f Vrijdagavond om kwart over zes is de 85-jarige prof. dr. L. E. J. Brou wer uit Blaricum op de Torenlaan te La ren door een auto aangereden en om het leven gekomen. Hij liep te wandelen en stak vermoedelijk zonder voldoende op het verkeer te letten de rijweg over. Prof. Brouwer was van 1912 tot aan zijn pensionering hoogleraar in de wiskunde aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. 9 De 18-jarige J. Zandbergen is vrij dagmiddag op een voetgangersoverweg tussen Kampen en Zwolle door een trein gegrepen en enige uren later in een ziekenhuis in Zwolle aan zijn zware ver wondingen overleden. De jongeman stak kort na half vijf met de fiets aan de hand een voetgangersoverweg met zig- zitghekken over. Q De zevenjarige T. Lont uit Wierln- gen is vrijdagmiddag om het leven ge komen. nadat hij was aangereden door een personenauto. De jongen kwam op zijn fiets vanuit een zijweg Rijksweg-9 oprijden, juist toen met een snelheid van tussen de 80 en 100 km een personen auto naderde in de richting Den Helder. De jongen werd gegrepen en was op slag dood. Het ongeluk gebeurde onder Hippolytushoef. AUSTIN De voornaamste econo mische adviseur van president Johnson, Gardner Ackley, heeft vrijdag in Austin (Texas) verklaard dat de welvaart in de Verenigde Staten in 1967 zal aan houden en dat de inflatoire druk zal verminderen. DEN HAAG Sinds vrijdag z|jn de werkzaamheden van de Nederlandse mili tairen. die belast Maren met de waterzuivering in Florence, gestaakt. Er zuilen enige dagen nodig zijn om In de kazerne in Pistoia het materieel te verzamelen en te reinigen en daarna, vermoedelijk op 7 en 8 december, zullen de militairen een excursie maken naar Rome. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zul len'zij door de Paus worden ontvangen. Dertig man van het detachement keren 9 december per ..troopship" van da Koninklijke Luchtmacht naar Nederland terug. Overwogen wordt nog een deel van het detachement per vliegtuig naar Nederland te vervoeren. In elk geval gaat het materieel en het daarbij behorende personeel per trein naar Nederland terug. Wat de briefwisseling van de militairen met hun familieleden in Nederland be treft. deelt de Legervoorlichtingsdienst mee, dat het geen zin meer heeft na 4 december post naar Italië te zenden, daar de kans groot ix. dat de post de mili tairen niet of niet grote vertraging bereikt. Het Franse modehuis Pierre d'Alby heeft de collectie getoond voor de zomer van 1967. Het ontwerp is van Michel Rosier. Op de foto links „Obscure Clarté", een lange avondjapon van gestreepte vynii. Rechts „Bonne Fortune" een japon van zilver-jersey, die tot op de enkels gedragen wordt. VEGHEL De 34-jarige P. van Gor- kum uit Sint Michielsgestel is vrijdag avond even na zeven uur verdronken in

De Vallei | 1966 | | pagina 1