Amsterdamse Lida maakt er een fleurige kantine van Oorzaak brand bloemenzaak nog onbekend Turkenpensioii Kesteren wordt spoedig opgeheven Nieuwe huisvesting in Ltrecht Inbrekers gegrepen Straffen voor schoolverzuim Edese onderhoudsmonteur als wildeman tekeer ging „Fijne' opdracht van Ritmeester Ziekenfonds verzond protest Zes werkneemsters kregen ontslag Ter overdenking Ik de dochter van 'n miljonair? Onzinnig...! AGENDA Sinterklaas winkeliers gewaarschuwd Mevr. Looyen: „Niemand mag de zaak in Geschrokken Veenendaal NIET EFFICIËNT Sint op bezoek hij voetballers en gymnasten Auto gestolen JAMMER Schoorsteenbrand aan de Heuvel huishouding Hoofd van „Tollekanip benoemd De grote wending Mist U uw dagblad DE VALLEI BEL tot 17.30 uur 3550 na 17.30 uur 4163 VEENENDAAL 's Zaterdags 16.30-17.30 uur De juiste weg voor al uw vervoer naar: AMSTERDAM - UTRECHT - ARNHEM AMERSFOORT - HILVERSUM 't GOOI Exp. VAN ECK - E.V.E. t.i 406 7 ZATERDAG 3 DECEMBER 1966 VEENENDAAL Het „werk terrein" van de 23-jarige Amster damse schilderes Lida Blijdenstein is voorlopig de nieuwe kantine van de Ritmeester Sigarenfabrieken. Ze komt elke dag met haar Volkswa gentje naar Veenendaal om daar de grote wand boven het buffet in de kantine „te versieren", zoals ze zelf zegt. „Ik mag helemaal zelf weten hoe ik het doe, de directie van de fabriek heeft mijn ontwerp natuur lijk wel goedgekeurd, maar verder ben ik nergens aan gebonden". Lida, die nog niet zo lang geleden de Kunstnijverheidsschool de rug toekeerde, schildert bomen, bloe men, vogels en vlinders op die bre de wand. Vindt ze die motieven wel bij een sigarenfabriek passen? „De mensen hier", glimlacht ze, „zien de hele dag al tabak, daarom heb ik bewust geen tabaksbladeren of iets dergelijks willen schilderen Lida Blijdenstein heeft bij de schaf tende sigarenmakers, als zij even in de kantine komen uitblazen, veel be kijks. Iemand wist ons te vertellen, dat zij de dochter van een miljonair zou zijn. „Onzinnig gewoon", zegt zou zijn. .Onzinnig gewoon', zegt zij of dat waar is. „Ik heb er geen flauw idee van hoe de mensen er bij ko men. Misschien omdat ik een autoo tje rij? Zie ik er dan zo duur uit?" In feite is zij een dochter van de Amsterdamse architect Blijdenstein, die de nieuwe kantine heeft ontwor pen. En dat verklaart ook het hoe en waarom ze in Veenendaal is terecht gekomen.„Inderdaad", vertelt ze, „via mijn vader Haar activiteiten beperken zich niet tot schilderen alleen. Ze heeft nog veel meer artistieke pijlen op haar boog. Enkele daarvan wil ze wel noe men. Misschien omdat ik een auto- te illustreren en ik heb een opdracht om postpapier te ontwerpen. Ja, dat is heel wat anders..." Zij is ongetwijfeld veelzijdig, want ze vertelt, dat ze „vaak heel gekke dingen in beeld brengt". „Kijk, nu ik hier in de kantine aan het werk ben, moet ik rekening houden met de mensen die hier zitten. Als je iets voor jezelf schildert, speelt die fac tor geen rol, dan kun je je eens fijn uitleven Als de fotograaf de lenzen op haar richt, roept een van de kantine-da mes: „Hela, kun je niet een beetje lachen?" Op haar hoge stellage pro beert ze haar gezicht wat uit de plooi te halen. Kantine-beheerder Blanke- spoor zegt: „Ze moet natuurlijk ge woon doorgaan met schilderen, dan krijg je een echte, levendige foto". Als de flitslamp haar werk heeft ge- Om haar kunstwerk op de kantinemu ren aan te brengen heeft men voor de schilderes een stellage in de kantine ge bouwd. Vol overgave werkt Lida Blijdenstein aan haar „Ritmeester"-opdracht. daan, komt ze het trapje van de stel lage af. Een vrij forse jonge vrouw, een bril met grote glazen en een mouwschort, die talrijke spatten groene en witte verf laat zien. „Toen ik hier kwam," vertelt ze, „ben ik wel even geschrokken. Zo'n grote wand, daar zag ik toch wel te genop. Maar nu ik eraan gewend ben, vind ik het leuk...'' Heeft ze zelf het idee, dat haar werk door het personeel van de fabriek wordt gewaardeerd Het antwoord komt snel: „Er zijn altijd mensen, die het niet mooi vin den, dat hou je toch. Maar aan de reactie te oordelen, geloof ik wel, dat ze het nu iets gaat doen. Hoe verder ik er mee vorder, des te mooier gaat men het vinden. Toen ik hier voor de eerste keer kwam, dacht ie dereen, dat ik alles in een dag klaar zou hebben..." Wordt het een kostbare wandver siering Een nogal persoonlijke vraag na tuurlijk, waar Lida toch wel op wil antwoorden: „Ik ben pas begonnen... erg duur wordt het daarom niet." Lida Blijdenstein schildert niet rechtstreeks op de muur, maar heeft eerst een linnen ondergrond aange bracht. Met een ruwe kwast brengt ze de motieven in olieverf aan. „Zo'n decoratie", zegt ze, „gaat een mensenleeftyd mee". Maandag zal ze de laatste hand leggen aan haar schepping. Andere opdrachten wachten haar. Wat haar betreft mogen dat Veenendaalse op drachten zijn... Heden, zaterdag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „De man met het ijzeren masker". Morgen, zondag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 15 uur: ,.De man met het ijzeren masker". 19.30 uur: „G-Man Jerry Cotton". VEENENDAAL - WAGENINGEN De raad van verzekerden van het Al gemeen Ziekenfonds „Neder-Veluwe" is deze week bijeen geweest. Op deze vergadering kwam het voorstel van minister Veldkamp om een eigen risi co van f 10,- in te stellen voor zieken- huisverpleging ter sprake. Men achtte het wenselijk de minister een protestte legram tegen deze gang van zaken te sturen met de volgende inhoud: „Raad van verzekerden ziekenfonds „Neder Veluwe Wageningen", in ver gadering bijeen, besloot te uwer ken nis te brengen dat hij protesteert te gen uitholling van de rechten der verzekerden door invoering van bij betaling van f 10,- per dag geduren de 30 dagen per jaar voor ziekenhuis- verpleging en verzoekt uwe excel lentie deze maatregel niet te laten doorgaan". VEENENDAAL. In de loop van deze week is door de Veenendaalse po litie, in samenwerking met ambtena ren van de economische controledienst een onderzoek ingesteld naar eventuele overtredingen van de wet op het ca deaustelsel: Verscheidene middenstan ders hebben een waarschuwing gekre gen. In de loop van de volgende week zul len de controles herhaald worden en indien dan nog overtredingen gecon stateerd worden, gaan de winkeliers op de bon. VEENENDAAL Vrijdag zijn de gehele ochtend en een deel van de middag deskundigen van de Veenen daalse recherche en de brandweerin spectie uit Utrecht druk geweest om te proberen de oorzaak van de brand bij Bloemenmagazijn Violet (eigenaar A. 1, ooi jen) op te sporen. Dit onderzoek was volgens de politie zuiver een routinebehandeling, welke altijd plaatsvindt na een brand. De omvang van de brand bepaalt de duur van het onderzoek. Overigens heeft het onderzoek geen vaststaande feiten opgeleverd. Men heeft een vermoeden, dat de brand is ontstaan door een achteloosheid in een KESTEREN Het Turkenpension in de Stationsstraat te Kesteren, dat wordt geëxploiteerd door Bredero's Bouwbedrijf Ned. N.V., Utrecht, zal naar het zich laat aanzien oveT veertien dagen worden opgeheven. De vijf huishou delijke hulpen en de beheerster, mevrouw J. van Neerbos-van Tintelen, is met ingang van 16 december definitief ontslag aangezegd door de directie van het Utrechts bedrijf. Momenteel verblijven in het pension te Kesteren 69 Turken, waarvan er 59 in Utrecht te werk zijn gesteld. Het overige aantal bestaat uit twee koks en acht werknemers van de steen fabriek Van Hesteren en Jansen N.V. te Ochten, een dochtermaatschappij van Bredero's Bouwbedrijf Nederland N.V. De werknemers van de Ochtense steenfabriek zullen worden onderge bracht in een pand, dat eigendom Is van het bedrijf. De 59 werknemers van Bre dero's Bouwbedrijf te Utrecht vertrek ken 15 december voor een achtweekse vakantie naar Turkije. Zij zullen in hun land van herkomst het zogenaamde Rammadan-feest kunne nbijwonen. Omstreeks 15 februari keren de Turk se werknemers weer naar Holland te rug, waar zij hun werkzaamheden in Utrecht dan weer normaal kunnen voortzetten. Zij zullen dan tevens in 'n pension te Utrecht worden gehuisvest. Toen wy de directie van Bredero's Bouwbedrijf Nederland N.V. om com mentaar vroegen luidde dit als volgt: „Er bestaat een grote kans, dat wij ons pension in Kesteren zullen opheffen. Het is te omslachtig en niet efficiënt de Turkse werknemers dagelijks van Keste ren naar Utrecht te laten reizen. Tij dens de vakantie van de Turken, die tot stand' kwam in samenwerking met de Turkse ambassade, zullen wij trachten in Utrecht een verantwoord pension cv VEENENDAAL Hedenmiddag zal Sint Nicolaas bij de welpen en adspi- ranten van de voetbalvereniging Vee nendaal op bezoek komen. Vergezeld van een rasechte Zwarte Piet zal de grijsaard in de kantine van het sport complex De Salamander om half drie arriveren. Met de versnaperingen en enkele films zal de jeugd van v.v. Vee nendaal zich best vermaken. Niet alleen in Veenendaal komt de Sint deze middag op bezoek. Ook bij de gymnastiekvereniging Excelsior in Ach terberg zal hij zijn opwachting maken. VEENENDAAL. Vrijdagmorgen meldde een ontdane G. J. v. B. dat zijn auto een Opel Rekord uit 1957 verdwenen was. Hij had de wagen donderdagavond om ongeveer half acht voor zijn wo ning aan de Holleweg geparkeerd en zijn voertuig om 11 uur in de avond nog zien staan. Om zeven uur vrijdag morgen bleek de auto te zijn verdwe nen. De politie stelt een onderzoek in. te vinden. Wij hebben er veel vertrou wen in, dat we hierin zullen slagen. We kunnen daarom dan ook met 95% ze kerheid stellen, dat het Kesterense pen sion wordt opgeheven en dat onze werk nemers, die daar momenteel zijn ge huisvest in een pension te Utrecht wor den ondergebracht. Wij zullen echter nauwlettend toezien, dat het nieuwe pension aan de door ons gestelde scher pe eisen zal voldoen". De Turken verklaarden allen het jam mer te vinden het pension in Kesteren te moeten verlaten. Zij hadden het altijd goed naar hun zin gehad, en ze hadden vooral veel waardering voor de accom modatie in het gebouw. Dat zij in Utrecht in een ander pen sion zullen worden ondergebracht von den ze een begrijpelijke zaak. Als het pension in Utrecht aan dezelfde eisen voldoet als dat in Kesteren zullen ze het veel gemakkelijker krijgen, omdat dan het dagelijkse reizen vervalt. „Wij weten", aldus de Turken, „dat Bredero's Bouwbedrijf Nederland N.V. VEENENDAAL. In de nacht van zondag op maandag 13 en 14 novem ber was ingebroken bij loodgietersbe- drljf Van S. in Veenendaal. De politie heeft nu de hand weten te leggen op de daders. Het bleken de gebroeders J. (17 jaar) en P. M. (19 jaar) uit Ede te zijn. Terzake van een andere overtreding waren de broers met de politie in aan raking gekomen, maar bij de firma Van S. hadden zij duidelijke vinger sporen achtergelaten, zodat het bewijs van hun daad waarschijnlijk overtui gend bewezen was. Overigens heeft de jongste van het duo een volledige bekentenis afgelegd. alleen maar goeds met ons voorheeft. Wij gaan dan ook volledig akkoord met de beslissing van de directie. Mevrouw J. van Neerbos zei het jam mer te vinden dat ze haar functie als beheerster niet meer zal kunnen uit oefenen. „Je gaat aan die jongens hech ten, en dan is het niet zo leuk wanneer ze plotseling van je worden weggerukt". Naar wij van de directie vernamen is mevrouw Van Neerbos aangeboden een zelfde functie te komen uitoefenen in Utrecht. De huidige beheerster is hier op echter niet ingegaan aangezien haar een andere betrekking in de gemeente Kesteren is aangeboden. VEENENDAAL Nadat de brand weer gisteren in de vroege morgen de brand bij bloemenmagazijn Violet had geblust, moesten de brandwachten in de loop van de morgen weer uitrukken, omdat er een brandje gemeld werd aan de Heuvel. In het pand Heuvel 5, bewoond door de heer K. J. V., bleek een schoorsteen brandje te woeden. Door oververhitting van het rookkanaal, dat gedeeltelijk achter een houterr betimmering voert, was deze betimmering in brand geraakt. De schoorsteen was, volgens verkla ring van de bewoners, dit voorjaar nog geveegd. Verzekering dekt de schade. Dit bleef er over van een auto na de brand in het bloemenmagazijn „Violet". vuilnisemmer geworpen sigarettepeuk. De vuilnisemmer stond tegen een sta pel droge sparappels. Waarschijnlijk is de sigaret in de vuilnisbak blijven smeulen, waardoor ook de rest van de inhoud verhit werd misschien zelfs in brand raakte. Hierdoor zijn ook de sparappels, die een goed voedsel voor het vuur opge leverd zullen hebben, in brand geraakt. Daar aan de andere zijde van de spar appels een auto geparkeerd stond, vond het vuur goede mogelijkheden voor uitbreiding. De omvang van de schade staat nog niet vast. maar zeker is, dat deze in de tienduizenden guldens loopt. De politie legde er de nadruk op, dat een politiebewaking in een dergelijk geval niets buitengewoons is. Om het vernietigen van de sporen tegen te gaan, wordt een pand onder politiebewaking gehouden, totdat de deskundigen ook voor de verzeke ringen met hun werk gereed zijn. Een politiebewaking heeft dus niets te maken met een veronderstelling van opzet. In het onderzoek is daarvan dan ook niets gebleken. Mevrouw Looijen weigerde gistermid dag onze fotograaf en een onzer verslaggevers de toegang tot de bloe menzaak. „Niemand mag erin", zo riep zij uit. „dat heeft de politie ons gevraagd. Er is beslag gelegd op alles, we laten u er niet in. De politie evenwel gaf ons de verze kering, dat er op dat tijdstip (half vier) van een beslag-legging geen spra ke meer was. Om twee uur had men het pand weer toegankelijk verklaard. RHENEN. De kantonrechter heeft uitspraken gedaan in twee gevallen van onwettig schoolverzuim. De heer V. de M. kreeg een boete van f 40,-, subs. 4 dagen, de heer Z. kreeg f 10,- boete. Van de zijde van de commissie tot wering van schoolverzuim vernemen wij nog, dat er binnenkort méér ver oordelingen op komst zijn. Blijkbaar wordt het de kantonrechter menens. RHENEN. Naast de huidige direc trice, zal het nieuwe bejaardencen trum „De Tollekamp" aan de Nieuwe Veenendaalseweg een hoofd van de huishouding krijgen. Daartoe werd door het bestuur be noemd mevrouw M. Prins uit Sprang- Capelle. Mevrouw Prins is al in dienst om allerlei voorbereidingen te treffen voor de komende bezetting van het centrum. Geruchten doen de ronde, dat half december de eerste bejaarden hun bintrek zullen nemen. Om te bekeren de harten der vaderen tot de kinderen Lucas 17 b. De engel Gabriël verschijnt aan Zacha- rias in de tempel. Deze priester ontvangt een hemelse boodschap: uw gebed is verhoord: de Koning, de Messias komt! Uw zoon, het kind, dat toch nog geboren zal worden, zal de heraut van de koning zijn. Zacharias en Elizabeth zullen bij de wieg van hun kind staan. Deze wonder lijke wending van hun kinderloos huwe lijk betekent de aanvang van de nieuwe heilstijd: de Here God komt Zelf. Hij zendt Zijn Zoon in de wereld. Alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn Zoon gegeven heeft! Het werk van de heraut zal wezen zo zegt de engel en hij herhaalt woor den, die door de profeet Meleachi reeds gesproken zijn om te bekeren de har ten van mensen. De voorloper kondigt niet alleen de komst van de Koning aan, hij riept ook op tot bekering. De blijde inkomst van de Messias zal gevierd moe ten worden door mensen, door onderda nen. Dit feest van Zijn tegenwoordigheid ontstaat niet vanzelf. Harten zullen zich wenden naar, uitzien naar, hopen op, geloven in de Here Jezus Christus. Jo hannes de Doper zal zijn profetisch werk gaan vervullen door mensen op te roe pen tot de grote wending, de bekering van hun hart, de vernieuwing van hun leven. Eén facet van die bekering wordt in de tekst met name genoemd: de harten der vaderen zullen zich wenden tot de kinderen. (In Maleachi 4 6 staat ook het omgekeerde: de harten der kinderen tot de vaderen!). De tegenstelling tussen de generaties is geen modern, maar een heel oud ver schijnsel. Het is nu wel bijzonder aan de orde gesteld. Door allerlei „reclame" staat het vergroot voor onze aandacht. Ouders en opvoeders hebben ermee te mken, als de jongeren verklaren „iets anders te willen". Op straat komen de schreeuwende demonstraties. Veel van deze symptomen zjjn te her lijden tot een verlangen naar vrede, ge luk, harmonie, heil. Deze wereld is geen paradijs en het mensenhart kan de hun kering naar het paradijs niet vergeten. Vanwaar zal onze hulp komen? X X De heraut van Gods Koninkrijk, de kerk, roept in de adventsweken op tot bekering. De Koning komt! Op het Kerstfeest zingen wij graag van de grote wending: de Here God heeft zijn Zoon in de wereld gezonden. „God heeft in de mens behagen". Mensen van welbehagen zullen erken nen, dat de grote wending door Jezus Christus in hun leven is gekomen. Want Hij heet Vredevorst, Zaligmaker. Midde laar, Lam Gods. Bekering tot God en verzoening met de naaste zijn te tekenen van het komende heil, zijn het werk van de gekomen Heiland, zijn de oproep van de komende Christus. Renswoude, L. van de Peut. WAGENINGEN 't Was gistermorgen, bij de zitting van het kantongerecht, een triest geval met de onder houdsmonteur A. R. uit Ede, die zich moest verantwoor den voor ordeverstoring. Hoewel de tafel die hierbij ge-^ bruikt werd en waarmee R. aan het wandelen was ge gaan later een stoel bleek te zijn, veranderde dat niets aan het feit, dat hij op zijn tocht vernielingen had veroor zaakt. R. vond het zelf allemaal erg vreemd en kon zich niet voorstellen hoe het gebeurd was. Het was hem onmo gelijk de oorzaak te vinden van zijn destructieve gang. Op de vraag van de officier van justitie, mr. R. A. Th. Gevers Deynoot, of hij iets dergelijks al eens eerder bij de hand had gehad, antwoordde verdachte ontkennend. Het bleek dat de schade in het café inmiddels was vergoed. De officier eiste daarop een geldboete van f 25,of twee dagen hechtenis. De kantonrechter, mr. A. C. v.d. Brand, vonniste conform. Ook de Naardense chauffeur W. B. die langs Rijksweg 12 van de rijbaan was geraakt en in een sloot terecht kwam, wist voor het gebeurde geen v-erklaring te geven. De kantonrechter vond dit erg onbe grijpelijk en wees er op, dat er zelfs 'n vluchtstrook is, voordat de berm be reikt wordt. Voor B. bleef hiérdoor alles nog even onduidelijk en bij her haling eiste hij de aandacht voor het feit, dat hij toch al twintig jaar bij de zelfde firma reed en zoiets nog nooit was gebeurd. De officier van dachte aan eens ADVERTENTIE Nijverheidslaan 1 3 9 Veenendaal justitie raadde ver met zijn werkgever over een geneeskundig onderzoek te praten. Hij vond verder geen aanleiding om iets anders te veronderstellen dan dat B. even was afgeleid en rekening houdend met het feit, dat gedaagde nooit iets dergelijks bij de hand heeft gehad en ook geen zorgeloosheid in het spel achtte, eiste hij een boete van f 80 of acht dagen hechtenis, een eis waar mee de kantonrechter zich akkoord ver klaarde. G. D., bloemenkoopman te Veenendaal stond voor drie feiten terecht, het over schrijden van de maximum snelheid, het inhalen bij een kruising en het rijden zonder rijbewijs Verdachte was zich van het inhalen niet bewust. Verder haalde hij met een triomfantelijk ge baar zijn rijbewijs tevoorschijn. Hij zei er bij niet te begrijpen waarom het laatste punt in het proces-verbaal was opgenomen, omdat hij het rijbewijs, niet bij zich, toch later getoond had. De officier eiste voor het eerste be wezen feit, een boete van f 60 of 6 da gen, voor het tweede f 20 of twee dagen. De kantonrechter vonniste met f 120 of twaalf dagen en f 10 of een dag. Voor de zaak van het rijbewijs volgde vrijspraak. De officier van justitie hield de mogelijkheid tot hoger beroep in be raad. A. J. G. H. uit Nijmegen had bij de Prof. Van Uvenweg te Wageningen, komende van Ede de maximumsnel heid overschreden. De kantonrechter, die de verdachte op zijn al lopende proeftijd wees, vond dat men onder de ze omstandigheden zeker extra aan dachtig moest zijn. De officier verge leek de verdediging van gedaagde met koorddansen om op de weg te blijven. Hij wees H. er op, dat met diens ver leden het wel een zeer griezelige zaak is de maximumsnelheid te overtreden. Rekening houdend met het feit dat de overschrijding niet al te groot was ge weest, eiste hij het dubbele tarief, een boete van f 60.-, bij niet betalen daar van zes dagen hechtenis. De kanton rechter maakte er f 75.- of zeven da gen van. D. A. v.d. B. uit Ede stond eveneens terecht voor het negeren van de maxi mumsnelheid. B. stelde dat in de dag vaarding „auto" staat, terwijl het een „motorfiets" betrof, terwijl ooi: de ge boortedatum niet klopte. De officier achtte het feit echter bewezen en eiste f 60,- of zes dagen, waarmee de kan tonrechter zich kon verenigen.

De Vallei | 1966 | | pagina 3