Dr. De Groot: met weg strijkers en zwevers „Antwoordkerk" te Hoogvliet wordt nu toch afgebouwd I Mr. P. J. Oud wordt maandag 80 jaar „Tinhaeff en Croiset, och die dazen maar wat Fanatieke bestrijder kwakzalverij Geluksvogel. Yerolme biedt Djakarta een forse lening Kerkbouwactie bracht ruim 23 miljoen gulden op GEKORTWIEKT 1 l i Blij Geheime middelen Suggestie Ergerlijk geval van dierenmishandeling Willekeurlingcn A.R.P.-leden pleiten voor Sniallenbroek Doodvonnis in Moskou g Op z(jn verjaardag zal mr. Oud niet thuis zyn. Zyn party heeft het voorne- g g men hem in intieme kring te bewijzen hoe h(j wordt hooggeacht en gewaar- g 4 deerd. In brede kring zal men Oud, die in 1963 werd onderscheiden met de be- OPBRENGST ACTIE Celstraffen wegens mishandeling van politieagenten GEREF. VOORAAN Libanese regering afgetreden U kunt met vuur spelen, of er u alleen maar aan warmen. U kunt zelfs uw brood verdienen met niets anders dan vuur blussen. Maar hoe dichter u bij *t vuur zit, hoe meer behoefte u heeft aan eèn koele dronk gemengd met een scheut '--W ZATERDAG 3 DECEMBER I96k (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Een week nadat de Utrechtse para-psycholoog prof. dr. Tenhaeff, wetenschappelijk beschermheer van de paragnost Gerard Croiset, zijn gramschap uitspreekt over het V.A.R.A.-televisieprogramma „Opus-13", werpt de Hilversumse arts A. P. N. de Groot (71), voorzitter van de vereniging tegen de kwakzalverij, zich op als tegenstander van hetzelfde programma. Dit gelijkgerichte streven is gebaseerd op gans verschillende motieven. Prof. Tenhaeff, op de bres voor serieuze benadering van para-psychologi sche verschijnselen en vechtend tegen een groot wantrouwen, kwalificeert het programma als „quasi-wetenschappelijke waanzin". 4 Dokter De Groot, bestrijder van het para-normale en fervent voorvechter van het handhaven van het wantrouwen er tegen, vindt „het best dat men wordt beetgenomen, maar dan moet men dat wel weten". De handel en wandel van prof. Ten haeff wordt door de heer De Groot nauwlettend gevolgd. „Tenhaeff is een daas en Croiset volgt in zijn kielzog. Diens zogenaamde visioenen krijgen ge wicht doordat Tenhaeff zijn professora le toga er tegenaan smijt." De strijd tegen de „paranormalen en andere zwervers" zal door dokter De Groot nog steviger worden aangepakt dan voorheen. Daarom is door de ver eniging tegen de kwakzalverij een com missie ter bestrijding van de activitei ten van de paragnosten ingesteld. „Ik zal het moment toejuichen, wanneer daadwerkelijk wordt bewezen dat het zin heeft het paranormale gedoe als on derdeel aan het therapeutisch arsenaal toe te voegen." Maar zolang er geen bewijzen op tafel komen en de Hil versumse arts twijfelt eraan of dit ooit zal gebeuren zal hij zijn strijd hard nekkig voortzetten. Het hoogtepunt van zijn jacht op de kwakzalvers behoort echter al weer tot het verleden. Gedurende de veertien jaar dat hij geneeskundig inspecteur was in Noord-Holland en Utrecht, voer de hij een waar schrikbewind onder de kwakzalvers. Trots meldt hij: „Er gin gen er in mijn district even veel voor de bijl als in de andere negen distric ten tezamen." „Ze waren dolblij toen ik 65 werd en met pensioen ging. Toen is de vereni ging opgericht. We hebben duizend le den: artsen, tandartsen, apothekers, die renartsen en enkele juristen. Er zijn een paar honderd leken onder. Iedereen kan lid worden. Dat zou ik ook zeer op prijs stellen. Met die morele steun zou ik met meer gewicht een grote mond kunnen opzetten." „Tijdens m'n twintigjarige huisartsen praktijk heb ik tweemaal een geval van kwakzalverij bewust meegemaakt. Een van m'n patiënten, die t.b.c. in een eind stadium had waaraan toen niets meer was te doen, is toen bij zo'n „zwever" geweest. Natuurlijk ging ze dood. Dan had ik ook nog een patiënt, die een abces in de borst had. Omdat ze dacht, dat ze kanker had, ging ze naar het „kankervrouwtje" van Castricum. Die legde onder het prevelen van aller lei hokuspokus een papje op de plek en met een beetje broeien barstte het ab ces vanzelf. En dan kloppen die „pa ra-normalen" zich op de borst en zeg gen: weer een kankerpatiënt genezen." Twee gevallen in een twintigjarige prak tijk, is dat niet wat weinig? „Je moet er niet aan denken hoeveel patiënten achter je rug om stiekem naar zo'n strijker gaan." Gesterkt door de gedachte, dat er Iets tegen de para-normale genezers on dernomen moest worden, werd dokter De Groot na twintig jaar huisarts te zijn geweest Inspecteur voor de Volksgezond heid, met tevens de gedachte in het ach terhoofd, dat „er sinds 1865 niets was gedaan aan de handhaving van de wet op de uitoefening der geneeskunst". „En dan te bedenken, dat die wet vooral ook in het leven is geroepen om de kwakzalvers te bestrijden. In die tijd leden er verschrikkelijk veel men sen aan venerische ziekten. Daar was toen nog weinig tegen te doen. De kwak zalvers profiteerden er van. Hun „ge heimmiddelen" niemand wilde im mers voor z'n omgeving weten, dat hij een geslachtsziekte had vonden dan ook grif aftrek." Het honderdjarig bestaan van de wet is door de Vereniging tegen de Kwak zalverij deze week „gevierd" met een felle aanval op de overheid. „Want", zo stelt dokter De Groot, „als er eens een kwakzalver wordt gepakt, dan komt het omdat een van zijn ontevreden pa tiënten nijdig is geworden en hem bij de geneeskundige inspectie heeft aange geven. De geneeskundige inspecties doen er zelf maar weinig aan. Men heeft verzuimd een organisatie in het leven te roepen, die de wet kan handhaven." „Ik heb allerlei bewijzen, dat de over heid niets tegen deze zich „para-nor maal" noemende lieden onderneemt. In het boek „Een eeuw staatstoezicht op de volksgezondheid" wordt met geen woord gerept over de handhaving van wetten, evenmin trouwens in de gezond heidsnota van Bartels en in al die jaar verslagen van de geneeskundige hoofd inspectie." „Nu is er zo'n commissie aan het werk, die moet onderzoeken of het mo- AMSTERDAM Een automobilist, die vrijdagmorgen een lekke band kreeg op de Rijksweg Amsterdam- Utrecht, mocht dan al menen, dat hij pech had, kort daarna kon hij zichzelf een bijzondere geluksvogel noemen. Hij bracht zijn auto vlak bij de af rit van de Schipholweg in de parkeer- strook tot stilstand en hurkte net naast de auto neer om deze op te krikken, toen een zware vrachtwagen, waarvan de bestuurder meer op het verkeer op de Rijksweg lette dan op de parkeer- strook, met een daverende klap op de geparkeerde auto inreed. De wagen was het volgende ogenblik volkomen vernield: de eigenaar had niet meer dan een pijnlijke pols. gelijk is enige bevoegdheid aan de on bevoegden te verlenen. Ik heb schrifte lijk aan de staatssecretaris gevraagd, of ik ook zitting in die commissie mocht hebben. Ik ben geweerd. Aanvankelijk dacht ik: Dat is een lichtpuntje, als er geen tegenstanders in zitten, dan zeker ook geen voorstan ders. Maar nee, mis. Er zaten wel de gelijk twee vertegenwoordigers van die paranormalen in. De staatssecretaris meet met twee maten. Nou ja, ik mag te allen tijde vragen gehoord te worden. Maar ik stel geen prijs op een eenmalig onderhoud. En op een adviserende stem in die commis sie ook niet." „Hoe de uitslag van die commissie ook zal luiden, ik was mijn handen in onschuld. Als er een wettelijke regeling komt waardoor aan de onbevoegden een zekere bevoegdheid wordt gegeven, kan ik met open vizier ten strijde trekken." Heeft hij al gehoord hoever de com missie is gevorderd? „Wat denkt u: dat mag ik zeer beslist niet weten." Hij herinnert ons er aan, dat er vroe ger ook zo'n commissie is geweest. „Die heeft het para-normale gekraakt. Er is toen een twintigtal magnetiseurs in klinieken onderzocht, maar niks hoor. Tenhaeff zal dan wel weer beweren, dat die mensen uit hun gewone doen zijn gehaald. Zo zijn er altijd wel smoesjes te bedenken." Maar er zijn toch gevallen bekend van „patiënten" van magnetiseurs, die verklaren, dat zij genezen werden van een kwaal, waar hun huisarts geen raad mee wist? Dokter De Groot: „Dat waren alle maal patiënten met psycho-somatische aandoeningen: maag- en darmklachten, reuma en astma, neurosen en huidaan doeningen. Door suggestie zijn die mensen genezen. Als de buurman van die patiënten zich de moeite had gege ven, vertrouwen, begrip en tijd, dan Verolme's Verenigde Scheepswerven hebben aan de Permina, de genationali seerde Shell in Indonesië, een lening aangeboden van 300 miljoen gulden. Dit nieuws is uitgelekt door een arti kel van de Nederlandse journalist Wil lem Oltmans in het geïlustreerde week blad „De Spiegel" van deze week. Voor de bespreking van de details van deze lening is de zakenman L. Worms, die bekendheid verwierf in ver band met de schroot-affaire, naar In donesië gereisd. Het aanbod was be doeld om aan de directeur-generaal van de Permina, de generaal Ibnu Sutowo persoonlijk gedaan te worden. Directeur A. Rijken van Verolme's Verenigde Scheepswerven was aller minst enthousiast over het bekend wor den van het aanbod: „Wij zijn bezig in Indonesië de markt af te tasten," zei hij. „Om die reden was de heer Worms gemachtigd om details voor de lening te bespreken. Het bekend worden van onze pogingen is een uiterst pijn lijke zaak". Of Djakarta van het aanbod gebruik zal maken, is een open vraag te meer, omdat generaal Sutowo momenteel ver dacht zou zijn van corruptie. De generaal was eerder dit jaar be trokken bij aankoop van het tankschip „Elisabeth Broere", die eveneens door bemiddeling van de heer Worms aan de Permina werd verkocht. Wat betreft deze aankoop wordt door 't Indonesische deviezeninstituut 'een on derzoek ingesteld naar een bedrag van 800.000 gulden, dat bij de verkoop „tus sen de wal en het schip" zou zijn ge raakt. (Van onze correspondent) VENLO. In Grubbenvorst heeft 'n ergerlijke dierenmishandeling plaats gehad. Een onbekende heeft daar een waardevolle éénjarige St.-Bernhards- hond van vrij korte afstand met een of meer schoten in zijn kop geschoten. Het dier, dat 's morgens omstreeks ne gen uur door zijn baas even was uit gelaten, lag een uur later met een ern stige verwonde kop voor de deur van de woning. Een dierenarts heeft een dertigtal hagelkorrels uit de kop verwijderd, doch röntgenfoto's hebben aangetoond, dat de hond nog vele tientallen hagel korrels in kop en huid heeft zitten. En kele punten van de tanden van de hond, die een waarde van achthonderd gulden vertegenwoordigt, waren afge schoten en de dierenarts heeft een vier tal kiezen van het jonge speelse dier moeten trekken. Ook werden de ogen van de hond ge troffen en deze zal waarschijnlijk een van zijn ogen moeten missen. Men pro beert om met een anti-loodvergifti- gingskuur het leven van het dier te redden. De Rijkspolitie stelt een onder zoek in. had hij hetzelfde resultaat bereikt." „Je kunt een magnetiseur gelijkstel len met een placebo. Een placebo is een fopmiddel. Als je de Nederlandse werkgroep praktizerende genezers, de organisatie van de zich bonafide noe mende para-normale genezers, vraagt, dan hoor je dat 35 procent van de be handelden er baat van hebben onder vonden. In Amerika hebben ze eens een onderzoek gedaan, waaruit bleek, dat een even groot percentage door een placebo, dus door suggestie, is ge nezen." Wat vindt hij van een afgestudeerd arts, die de homeopathische genees wijze toepast? In dat geval kan toch niet van een charlatan worden gespro ken? „In medisch-ethisch opzicht is dat voor onze vereniging ook een kwakzal ver. Ik tart zo'n arts om een suiker ziekte, een hersentumor of een blinde darm homeopathisch te genezen". Dokter De Groot heeft ook bezwaren „Vroeger was de apotheker verant woordelijk voor hetgeen hij afleverde. Tegenwoordig kunnen alle willekeuri- gen een farmaceutisch fabriekje begin nen. Paal en perk wil dokter De Groot stellen aan de advertenties van grote farmaceutische concerns in de leken- pers. „Het onverantwoord slikken van aspirine wordt daardoor bijvoorbeeld bevorderd. Je zou eens moeten nagaan hoeveel mensen daardoor een maag bloeding oplopen." Dokter De Groot meent dan ook dat er zo lang actie moet worden gevoerd, dat tenslotte medicijnen alleen nog in de vakpers worden aangeprezen. Inmiddels wordt de strijd tegen Ten haeff „over de instelling van zijn leerstoel was men in medische kringen helemaal niet enthousiast, hij wordt als hoogleraar niet helemaal au sérieux genomen" en Croiset in het maand blad tegen de Kwakzalver met kracht voortgezet. Citaat uit het november-nummer: „In de zaak van Sientje Kodde, „de dartelende Zeeuwse weduwe", die in 1957 werd vermoord, kwam Gerard Croiset onder controle van prof. dr. W. H. C. Tenhaeff tot de stellige uit spraak, dat de chauffeur de dader niet was. Neen, hij had het niet gedaan, maar een man van middelbare leeftijd. Zo...hokus, pokus, daar had je hem dan...de echte dader. Wie was dan wel die man van middelbare leeftijd? Tja dat had men niet zo helder kunnen zien." Prof. Tenhaeff klaagt dan nog: „Er is nog veel onbegrip." St. Nicolaas heeft vrijdagmiddag in de Amsterdamse Boerhaavekliniek bloed gegeven voor het Nederlandsche Roode Kruis. Hoewel hij volgens de voorschrif ten wegens zijn leeftijd niet meer als donor mag optreden de maximum leeftijd is 65 jaar werd voor de eeuwig jonge bisschop een uitzondering gemaakt. DEN HAAG Binnen de A.R.-Par- tij is teleurstelling ontstaan over het besluit van het verstrekt centraal co mité van A.R.-kiesverenigingen om oud-minister Sniallenbroek (Binnen landse Zaken) niet aan de kiesvereni gingen aan te. bevelen als kandidaat voor de Tweede-Kamerverkiezingen. Dertien leden van de A.R.-Partij hebben in een open brief aan het cen traal comité als hun mening kenbaar gemaakt, dat met dit besluit „onrecht wordt gedaan aan het vele verdienste lijke werk, dat de heer Smallenbroek in verschillende functies voor de partij en het land heeft gedaan." In de open brief wordt er aan her innerd, dat meteen na de tweede we reldoorlog de heer Smallenbroek lid werd van het centraal comité. De open brief vervolgt dan: „Lange tijd diende hij de partij als onder-voorzitter. Dat hij zijn kamerlidmaatschap met grote deskundigheid vervulde, is buiten kijf." De dertien ondertekenaars van de open brief noemen het onbegrijpelijk, dat het verstrekt centraal comité des ondanks heeft gemeend de heer Smal lenbroek geen plaats te moeten geven op de advieslijst. „Wij kunnen hierin niets anders zien dan een wijken voor perscampagnes. Een partij met karakter, die boven dien een evangelische partij wil zijn, mag hieraan niet toegeven", aldus de open brief. Desgevraagd heeft het A.N.P. nog van een van de ondertekenaars verno men, dat de open brief is geschreven, nadat tevergeefs was gepoogd een schrijven van deze strekking te rich ten aan de A.R.-kiesverenigingen en een ingezonden stuk met dezelfde in houd opgenomen te krijgen in het par tijorgaan van de A.R.-Partij. MOSKOU Een student van de Moskouse universiteit is door een recht bank in de Russische hoofdstad ter dood veroordeeld, omdat hij in staat van dronkenschap een studente met een mes ernstige verwondingen had toegebracht. HOOGVLIET Het is nu vrijwel ze ker, dat de „Antwoordkerk" in Hoog vliet geheel wordt afgebouwd. De „Commissie Antwoord '64", waarin de negen protestantse kerken zijn verte genwoordigd, die in 1964 gezamenlijk de grote kerkbouwactie hebben ge voerd, heeft een voorstel hierover aan de negen kerken verzonden. Het voor stel houdt in, dat alle negen landelijke i van onze parlementare redacteur lVfr. Pieter Jacobus Oud, minister 9 van Staat, wordt maandag 5 de- J cember 89 jaar. Op Sinterklaasdag van 9 't jaar 1886 werd hij te Purmerend ge- boren. Mr. Oud heeft tot op hoge leef- 4 tijd belangrijke functies bekleed. Hij is van 1933 tot 1937 in het tweede en derde kabinet-Colijn minister van Fi- t nanciën geweest. Daarna werd hij 9 burgemeester van Rotterdam toen hij 4 in 1951 werd gepensioneerd, aanvaard- I de hij een benoeming tot hoogleraar 9 in staatsrecht aan de economische ho- 1 geschool van de Maasstad. Maar bo- 9 venal is Oud bekend geworden als po- J liticus, als partijleider en als een ras- 4 echte parlementariër. In 1917 werd hij, 2 nauwelijks dertig jaar oud, lid van de 9 Tweede Kamer en dat is hij, met enke- t le onderbrekingen, gebleven tot 1963. J De Vrijzinnig-Democratische Bond, 4 binnen welke hij zijn politieke loop- I baan begon, trok de vrijzinnige kie- 9 zers, die geen socialist, maar ook geen I liberaal willen zijn. Mr. Oud kwam in 1917 in de Kamer als vertegenwoordiger van het kiesdis- 2 J trict Den Helder. Het waren de laatste verkiezingen, die volgens het distric- 4 tenstelsel werden gehouden. In z(jn district won hy de strijd van de christen- t 1 democraat A. P. Staalman; een anti-revolutionaire dissident, die al veel eerder 2 lid van de Tweede Kamer was geweest. Oud, die altyd woekerde met zyn tyd 9 P en talenten, werd in 1917 doctor in de rechtswetenschap. In de vooroorlogse |l p Tweede Kamer sprak Oud over tal van onderwerpen, zowel over defensie en 9 belastingen, als over vraagstukken van sociale politiek en van cultuur. 4 Midden in de economische crisis van de dertiger jaren in 1933 werd j 1 mr. Oud minister van Financiën in het tweede kabinet-Colijn, dat ook wel 2 ..crisis-kabinet" werd genoemd. Uiteraard heeft hij het toen allesbehalve ge- t makkelijk gehad. Uit deze tijd is Oud vooral bekend als de verdediger van 2 „de gave gulden", tegen de voorstanders van devaluatie. Een jaar na zijn aftreden als minister, werd mr. Oud benoemd tot burge- P meester van Rotterdam. Zijn benoeming had lang niet de algemene instem- 9 ming. De S.D.A.P., de partij die bijna veertig procent van de Rotterdamse be- 9 p volking achter zich had, was van oordeel, dat een sociaal-democraat als bur- p 9 gemeester had moeten worden benoemd. Oud wist echter door zijn optreden J al spoedig sympathie te winnen van alle lagen der bevolking. Tijdens de be- 4 zetting door de Duitsers ontslagen, gaf hij na de bevrijding tot 1951 zijn 4 2 krachten aan de wederopbouw van zijn zwaargetroffen stad. *- Zijn werk als burgemeester kon echter niet verhinderen, dat Oud weer volop j| deelnam aan de politieke strijd. Hoewel zonder veel enthousiasme, stemde hij t I in met de oprichting van de Partij van de Arbeid, waarin ook zijn partij, de 9 4 Vrijzinnig-Democratische Bond, opging. Later is deze medewerking aan de op- 4 P richting van de P.v.d.A. wel eens „de grootste vergissing" van Oud genoemd. In 9 elk geval heeft Oud zich niet gelukkig gevoeld met de nieuwe politieke si- 9 p tuatie. Verscheidene andere vroegere V.D.B.'ers dachten er ook zo over. Er p 9 werd 'n comité opgericht o.l.v. Oud, dat contact zocht met de Partij van de Vrij- J heid, waarvan mr. Stikker de voorzitter was en welke partij men kan zien als g 4 de opvolgster van de vooroorlogse Liberale Staatspartij. De besprekingen hadden tot gevolg, dat in januari 1948 de Volkspartij voor 2 9 Vrijheid en Democratie werd opgericht. Mr. Stikker werd voorzitter, mr. Oud 9 onder-voorzitter. Enkele maanden later, in augustus, toen mr. Stikker minis- I ter van Buitenlandse Zaken werd, volgde Oud hem op als voorzitter van de I 9 V.V.D.. H(j werd toen weer lid van de Tweede Kamer. 9 I In een levensverhaal van mr. Oud moet ook worden herinnerd aan de vele 9 boeken, die hij heeft geschreven, zowel over de parlementaire en staatkundige P geschiedenis van ons land, als op het gebied van het staatsrecht. Gewezen t 4 moet ook worden op zijn onvermoeide strijd voor de gemeentelijke zelfstandig- heid. Vele jaren gaf hij, als voorzitter, leiding aan de Vereniging van Neder- 2 landse Gemeenten. g Mr. Oud, die men thans nog wel eens voor de televisie ziet, als hij uitgeno- g digd is om een staatsrechtelijke toelichting te geven op een bepaalde politieke I 4 situatie, was in de politieke arena een gevaarlijk tegenstander. Zijn fenome- 2 P naai geheugen, zijn kennis van de parlementaire geschiedenis en van de poli- f 9 tieke verhoudingen, maakten hem tot een figuur, waar elk Kamerlid rekening p I mee moest houden. g I* noeming tot minister van Staat, eren als een staatsman van formaat, een prin- 2 w clpleel democraat, een uitstekend parlementariër en een man met een enorme g g werkkracht. Vrienden en tegenstanders zijn het er over eens, dat mr. Oud in g I alle eerl(jkheid heeft gewerkt voor het welzijn, In de meest ruime zin van het 4 woord, van het Nederlandse volk. kerken in de bouw van de „Antwoord kerk" zullen bijdragen, waardoor het de plaatselijke kerkelijke gemeenten in Hoogvliet financieel mogelijk wordt ge maakt om de verdere afbouw van de kerk te realiseren. Eind 1967 kar de kerk dan geheel zijn gebouwd. De „Antwoordkerk" kwam in augus tus van dit jaar in het nieuws, toen be kend werd. dat de afbouw van de kerk moest worden vertraagd, doordat In het betrokken gebied minder huizen waren gebouwd dan bij de voorbereidingen voor de bouw van de „Antwoordkerk" werd aangenomen. Inmiddels is echter duidelijk gewor den, dat het gebruik van de kerk en de bijruimten (bij de afbouw gaat het vooral om de bijruimten) voor enkele kerken, die aan de kerkbouwactie heb ben deelgenomen, toch wel zeer nood zakelijk wordt. De gereformeerde kerk heeft de „Antwoordkerk" en de nog te bouwen bijruimten hard nodig. Ook voor de hervormde kerk in Hoogvliet zal dit binnen afzienbare tijd het geval zijn. Enkele andere kerken hebben belang stelling om in de bijgebouwen kerk diensten te gaan houden. Na uitvoerig overleg in de „Com missie Antwoord '64" is thans een op lossing gevonden om als negen kerken financieel te participeren, waardoor de afbouw mogelijk wordt en de plaatselij ke gemeenten, die een deel van de bouwkosten zelf in hun exploitatie moe ten betrekken, hiertoe financieel in staat kunnen worden gesteld. De opbrengst van de in 1964 gestarte actie van de negen samenwerkende kerken „Antwoord '64' heeft, blijkens het accountantsrapport een bedrag op geleverd van f 23.102.457. Dit was de stand per 30 juli j.l., doch na die da tum komen nog regelmatig bedragen binnen, zodat verwacht mag worden, dat het totaalbedrag nog zal stijgen. De gezamenlijk gemaakte kosten hebben nog geen 61/2 procent van de opbrengst bedragen. De actie werd gehouden door de Ne derlandse Hervormde Kerk, De Gerefor meerde Kerken, de Christelijk Gerefor meerde Kerken, de Doopsgezinde Ge meenten de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Remonstrantse Broederschap, de Vrije Evangelische Gemeenten, de Baptisten Gemeenten en de Oud-Katho lieke Kerk. De bedoeling van de actie was financiële middelen te verkrijgen ter subsidiëring van voor de plaatselij ke gemeenten noodzakelijke accommo datie voor de kerkelijke arbeid, met name van kerken, jeugd- en wijkcentra. Voor de gevers bestond de mogelijk heid hun gift te bestemmen voor de eigen kerkgemeenschap dan wel voor de samenwerkende kerken gezamen lijk. Van het totaalbedrag werd 58,35 procent opgebracht door leden van de Nederlands Hervormde Kerk, 34,47 pro cent door leden van de Gereformeerde Kerken en het resterende deel door de BREDA De rechtbank in Breda heeft uitspraak gedaan in de Tilhurgse „Scala-affaire". In de dancing „Scala" in de Tuinstraat werden 30 oktober in de Tuinstraat werden 30 oktober drie agenten ernstig mishandeld door jongelui die massaal in verzet kwamen tegen de politie na een vechtpartij tus sen twee burgers. De hoofddader, de achttienjarige A.S. werd conform de eis veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. De 25-jarige D.S. werd mede wegens opruiing, gestraft met negen maanden gevangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk met drie jaar proef tijd; de eis was negen maanden. De gebroeders W. en P.V., negentien en achttien jaar oud, kregen vier maanden gevangenisstraf met aftrek; de eis was hier 5 maanden met aftrek. andere kerkgenootschappen. Voor de actie „Antwoord '64' 'is gemiddeld per kerklid een bedrag van f 5,35 opge bracht. Met de besteding van de opbrengst van de actie „Antwoord '64" is on middellijk, nadat vaststond, dat zij een goed resultaat zou opleveren, een aanvang gemaakt. Tot 30 juni 1966 werden door de negen samenwerken de kerken reeds in ruim 300 gevallen voor nieuwe kerken, jeugd -en wijk centra, alsmede voor verbetering of uitbreiding van bestaande kerken, jeugd- en wijkcentra subsidies ver strekt. Van het totaal ontvangen be drag was op die datum reeds bijna 2/3 gedeelte aan subsidie toegezegd. Nader gespecificeerd. hebben de 3.243539 leden van de Ned. Hervormde Kerk f 13.481.120 opgebracht (gemid deld f 4,16); de 785.278 leden van de Gereformeerde Kerken f 7.964.027 (ge middeld f 10,14); de 73.751 leden van de Chr. Geref. Kerken f 361.694 (ge middeld f 4,90); de 67.112 leden van de Doopsgezinde Gemeenten f 392.727 (ge middeld f 6,24); de 62.928 leden van de Evangelisch Lutherse Kerk f 255.384 (gemiddeld f 3,81); de 38.609 leden van de Remonstrantse Broederschap f 373.321 (gemiddeld f 9.67); de 20.155 leden van de Vrije Ev. Gemeenten f 130.761 (gemiddeld f 6,49); de 17.591 leden van de Baptisten Gemeenten f 49.237 (gemiddeld f 2,80) en de 10.584 leden van de Oud-Katholieke Kerk f 94.186 (gemiddeld f 8,90). (Cijfers ont leend aan de laatste volkstelling) Volgens een bericht in het Algemeen Dagblad, zou het in de bedoeling liggen volgend jaar opnieuw een interkerkelij ke kerkbouwactie te voeren. PT1 0 Prinses Margriet en haar verloofde, mr. Pieter van Vollenhoven, brach ten vrijdag een bezoek aan de Staats mijnen in Limburg. 9 Etten-Leur heeft donderdagavond zijn 18.000ste inwoner begroet. De Westbrabantse gemeente, die in maart 1965 zijn 17.000ste inwoners verwelkom de, is relatief gezien een der snelst groeiende gemeenten in Zuid-Nederland geworden. 0 Het Zwitserse tankschip „Forcelli- na (1000 ton), is donderdagavond in de haven te Hansweert in botsing ge komen met een ander schip, als ge volg, waarvan het werd lek gestoten. Enige tientallen tonnen olie verspreid den, zich over het gehele havenopper vlak en het gevaar voor brand was dan ook niet denkbeeldig. 9 Het bestuur van Confinindus, de Bel gische commanditaire vennoot van het in staat van definitieve surséance verkerende bankiershuis Teixeira de Mattos, heeft in een aan het ANP ver strekte verklaring meegedeeld, dat geen enkele bijdrage van haar kant in de schuld van het bankiershuis kan wor den tegemoet gezien. 0 Namens de minister van Economi sche Zaken, heeft mr. H. A. M. van der Kallen, directeur bij het direc toraat-generaal voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme, de bronzen legpenning van het ministerie van Eco nomische Zaken uitgereikt aan de heer P. W. F Kemper uit Amsterdam, die het beste resultaat behaalde bij het middenstandsexamen algemene han delskennis 1966. De Tweede-Kamerleden Kikkert en Van der Peijl (CHU) hebben de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk gévraagd een volledig overzicht te geven van de situatie voor de buitenlandse arbeiders in Nederland. 0 De Turkse ambassadeur in ons land, de heer Vahit Halevoglu, heeft vrij dagmorgen het woonoord voor buiten landse arbeidskrachten aan de Zijldijk in Leiderdorp geopend. Gistermiddag vertrok een aantal ambtenaren van Schiphol naar Dja karta om de Nederlandse ambassadeur aldaar, mr. E. L C. Schiff, bij te staan bij het overleg met de Indonesische autoriteiten over -de uitwerking van de in september j.l. gemaakte afspraken inzake hulpverlening. In Amsterdam zijnt wee apparaten voor het afluisteren van telefoon gesprekken door opsporingsambtenaren van de bijzondere radiodienst der PTT in beslag genomen bij een importeur van deze apparatuur in de Linnaeus- straat. De rechtbank in Utrecht heeft de 23-jarige student J. W. O. UIT Utrecht wegens doodslag op zijn vrien din veroordeeld tot een gevangenis straf van zes jaar met aftrek van voorarrest. Er was tegen hem zeven jaar geëist. 0 Het bestuur van de Waals Her vormde Gemeente i nUtrecht heeft een plan ingediend voor de voltooiing van de restauratie van de Pieterskerk. Deze slotfase omvat de restauratie van het transept, het koor met de crypte, de noordelijke zijkapel en de zuidelijke Deken- of Nicolaaskapel. 0 De landbouwer G. Muller te Rhee- zerveen nabij Hardenberg heeft een volautomatische varkensvoederin stallatie in zijn mestvarkensstal geïn stalleerd, die uniek in zijn soort zou zijn. Binnen d e muren van deze ook qua luchtverversing en isolatie unieke stal worden 370 mestvarkens gevoe derd, dank zij een volautomatische in stallatie. 0 De provincie Groningen is met haar geschatte aardgasreserve van 1.104.000 miljoen kubieke meter nog steeds 's werelds grootste gashouder, aldus „Onder de Vlam" het perso neelsblad van Shell Nederland. Op de tweede plaats komt het gasveld van Hassi R'Mel in oord-Afrika, met een vermoedelijke inhoud van 1.000.000 miljoen kubieke meter. BEIROET Premier Abdoellah Al- Yafi van Libanon heeft meegedeeld dat hij het ontslag van zijn regering zal in dienen, als gevolg van een onbevredi gend vertrouwensvotum in de volksver tegenwoordiging. Zijn regering dateert van 9 april. 4DVE«' f- VT/E

De Vallei | 1966 | | pagina 5