K.V.P.-partijraad stelde verkiezingsprogram vast Sensationele wending in zaak-Brühne Amerikanen in 1968 al naar de maan? In november 17.000 werklozen meer Een prinses als schoondochter In kabinet-Cals was men 't eens over winstdeling Geref. Pol. Verbond wil Cats huis tot koninklijk paleis laten verbouwen Bejaarde vrouw mishandeld Burgemeesters dreigen weg te gaan Wachter vergat drie overwegen te sluiten Verkiezingsmanifest samen met Nat. Evang. Verbond GEKORTWIEKT MONARCHIE BEVOLKING RADIO EN TV HOOFDLIJNEN Weer overvallen op taxi-chauffeurs Oud-minister Den Uyl over olie en gas: Ongenode gasten in stations Janos Kadar werd herkozen Rode Garde weer aangevallen Werkloosheid in Engeland stijgt Binnenvaartschip l rk gezonken Mr. H. K. J. Beernink C.H.-lijsttrekker Prins Charles naar Cambridge MAANDAG 5 DECEMBER 1966 (Van onze parlementaire redacteur) VITRECHT De partijraad van de K.V.P. heeft zaterdag te Utrecht het ver kiezingsprogram vastgesteld. Vandaag zou de definitieve tekst worden opgesteld door een kleine partycommissie. Partyvoorzitter Aalberse deelde mee, dat de oud- ministers Cals en Bogaers zich bereid hebben verklaard liun positieve medewer king aan dit program te verlenen. Deze bereidheid is tot uitdrukking gekomen in een gesprek, dat j.I. vrijdag heeft plaats gehad tussen het partybestuur en de heren Cals en Bogaers. Intussen hebben wjj vernomen, dat deze bereidheid tot positieve medewerking nog niet inhoudt, dat de belde oud-ministers genegen zouden zyn een plaats te aanvaarden op de kandidateniyst voor de Tweede Kamer. Zy wilden eerst kennis nemen van het door de party raad vastgestelde verkiezingsprogram. Een aantal leden van de partijraad, met name de vertegenwoordigers van de kring Den Helder, wilden schrap ping van de inleiding van het program, waarin onder meer wordt gezegd, dat de KVP zich laat inspireren door chris telijke opvattingen over mens en sa menleving. Dit voorstel werd echter van andere zijde scherp bestreden en met grote meerderheid verworpen. Slechts 13 van de 80 aanwezige partij raadsleden waren voor schrapping van dit deel van het program. De heer Van Eerden van de kring Den Helder had tevoren gezegd, dat de tekst van het ontwerp-program de in druk wekt alsof de KVP alleen met christenen een partij wil vormen. Als perspectief zag de heer Van Eerden liever een brede volkspartij, waarin Christenen en Humanisten samenwer ken. Drs. Schmelzer wilde de voorgestel de passage behouden, omdat deze de wezenlijke achtergrond vormt van ons pogen, zo zei hij, onze krachten te ge ven aan de verbetering en vernieuwing van de samenleving. De passage wil, volgens hem, samenwerking mot de Humanisten niet uitsluiten. Trouwens het Christendom is beïnvloed door het denken in de Griekse oudheid, door de Romeinse tijd alsmede door de Joodse cultuur. Het KVP-program spreekt zich ook uit voor een constitutionele monarchie onder het Huis van Oranje. Verschil lende leden van de partijraad voerden als bezwaar tegen deze uitspraak aan, dat hierdoor de constitutionele monar chie en het Huls van Oranje discutabel worden gesteld. Mr. Boot uit Den Haag (de A.R.K.A.-voorzitter) vond de zaak niet oppertuun. Drs. Schmelzer was daarentegen van mening, dat nu er in de laatste tijd over de monarchie en het Huis van Oranje discussies zijn ont staan, de KVP niet moet schromen om op sobere wijze te stellen hoe zij hier over denkt. Een van de partijraadsleden wilde duidelijkheid over de positie van de Duitse Democratische Republiek en pleitte voor erkenning van de Oder- Neisse-grens. Er bestaat op dit terrein al een realiteit, zo meende hij, door dat Nederland handelsbetrekkingen met de DDR onderhoudt. Deze afgevaardig de wilde wel de NAVO handhaven, maar wilde nagaan of er in 1968 niet een reorganisatie van de NAVO moet plaats hebben. Voorts wees hij op het opkomende nationalisme in Duitsland en hij verklaarde zich tegen atoombe wapening van Duitsland. Drs. Schmelzer meende, dat kwesties als Oder-Neisse-grens en atoombewape ning niet in het verkiezingsprogram thuishoren. Het opkomende nationalis me zag drs. Schmelzer niet als typisch Duits. Generaal de Gaulle is hierin al voorgegaan. Om dan ook alleen over Duitsland te spreken, zou volgens de heer Schmelzer „discriminerend" zijn. Bij de behandeling van het hoofdstuk „De mens in de maatschappij", sprak TJBACH OVER WORMS Een tot dusver onbekende man heeft zondag ochtend om ongeveer zeven uur de 82- jarige weduwe Gartner, die haar huis verliet om naar de kerk te gaan, van achteren aangevallen en neergeslagen. De vrouw viel op de grond, terwijl de aanvaller haar bleef mishandelen. Door om hulp te roepen, heeft zij de man weten te verdrijven. Nadat de hoofd wonden, die zij bij de aanval opliep, in het ziekenhuis waren behandeld, kon zij huiswaarts keren. Een onderzoek met de speurhond heeft de rijkspolitie alsnog geen resul taat opgeleverd. Ook de motieven van de overvaller zijn nog duister. O METRO Een paraplu, die op het metrostation „Concorde" te Parijs op de rails was gevallen, heeft zaterdag middag kortsluiting veroorzaakt, waar door het verkeer twee en een half uur heeft stilgelegen. een van de jongeren er zijn teleurstel ling over uit, dat hierin niets voorkomt over het bevolkingsvraagstuk. Deze af gevaardigde zag graag, dat de partij zou „eisen", dat de overheid de bur gers erop wijst, dat elk mens verant woordelijkheid draagt tegenover zijn medemens. Drs. Schmelzer wees op het hoofd stuk over de buitenlandse politiek, waarin wordt gezegd, dat Nederland zijn medewerking moet verlenen aan verantwoorde maatregelen ter oplossing van het wereldbevolkingsvraagstuk. Wil men het bevolkingsvraagstuk ook in na tionaal verband noemen, dan is daar geen bezwaar tegen, maar dan moet men volgens drs. Schmelzer, wel we ten wat men wil. Drs. Schmelzer wees op hetgeen staat in het hoofdstuk „Wel vaart en welzijn", namelijk: Blijvende erkenning van de verantwoordelijkheid van de ouders voor de opvoeding tot volwassenheid van hun kinderen. In de ze uitspraak zou kunnen worden opge nomen de verklaring, dat de overheid de ouders dat uitoefenen van de verant woordelijkheid mogelijk moet maken. Een ander lid van de partijraad was tegen de bepaling in het verkiezings program, dat de KVP de doorvoering wil van een open radio- en televisiebe- stel, gebaseerd op de uitgangspunten, neergelegd in de ontwerp-Omroepwet. Deze afgevaardigde vroeg zich af of we „dit breekpunt met de VVD en de CHU" moeten handhaven. Hij achtte het namelijk niet uitgeslo ten, dat het na de verkiezingen niet zal lukken om met de PvdA een rege ring te vormen. „Dan moeten we naar een andere kant uitkijken", verklaarde deze afgevaardigde. Een andere afgevaardigde wilde wel handhaving van deze wens, maar hij pleitte voor het meer „democratisch" maken van de omroepen. Beide opvat tingen konden echter geen genade vin den bij de partijvoorzitter, mr. Aalber se en bij drs. Schmelzer. Over een democratische inrichting van de omroep had drs. Schmelzer geen oordeel. Hij zou niet weten wat voor consequenties dat zou kunnen heb ben en de heer Aalberse wees erop, dat het hier gaat om het omroepbestel en niet om de inrichting van de om roeporganisaties. Wij zouden in het laatste geval buiten ons boekje gaan, aldus mr. Aalberse. In zijn hoofdlijnen stelt het KVP-ver kiezingsprogram als een onmisbare voorwaarde voor zijn realisering: een spoedig herstel van een evenwichtige economische groei. Daarom dienen de prijsstijgingen te worden afgeremd en matiging in de loonontwikkeling te wor den betracht. De besparingen moeten worden bevorderd en gezorgd dient te worden voor voldoende dekking van de overheidsuitgaven, die gebaseerd moe tien zijn op prioriteiten. Een volgende hoofdlijn van het pro gramma is: de democratie ook in het sociaal-economisch leven door mede zeggenschap van de werknemers, deel neming in het produktief vermogen en een gezond midden- en kleinbedrijf. De maatschappij dient leefbaar te worden gehouden onder meer door vereenvou diging van wetten, regels en verorde ningen en door het afstoten van niet- noodzakelijke overheidstaken. Welvaart en welzijn, nu en in de toe komst dienen onder meer te worden be reikt door opheffing van de woning nood, een modern verkeersbeleid, re creatiemogelijkheden, ruimtelijke orde ning, een nieuwe industrialisatieronde, door sociale zekerheid en door onder wijsmogelijkheden voor allen. Vrede en welvaart in de wereld dienen gebracht te worden onder meer door het stop pen van de bewapeningswedloop en van de verspreiding van kernwapens, door toeneming van doelmatige bijdragen aan één Europa. Het Tweede-Kamerlid de heer C. F. Kleisterlee deelde mee, dat een regeling te verwachten is, waarbij de minister van Defensie vrijstelling van dienstplicht verleent aan dienstplich tigen, die zich drie jaar beschikbaar stellen voor het werken in de ontwik kelingslanden. Bij deze drie jaar is de opleiding in Nederland begrepen. PARIJS 96 Franse burgemeesters dreigen af te treden in verband met de sluiting van een Amerikaanse militaire "basis in Frankrijk. Hierdoor komen drieduizend Franse burgers zonder werk. De basis bevindt zich te Toul in Oost-Frankrijk en de burgemeesters van de streek zeggen op 31 december te zullen aftreden als de Franse rege ring geen maatregelen neemt om de economische toestand van het gebied te verzekeren. Zij achten de staat verantwoordelijk voor een situatie, die rechtstreeks het gevolg is van zijn eigen politieke be sluit. Twintigduizend Franse arbeiders in totaal zullen werkloos worden in de ko mende vier maanden in verband met de opheffing van Amerikaanse bases in Frankrijk. DORTMUND Een 30-jarige arbei der heeft zaterdagnacht in Dortmund twee taxi-chauffeurs overvallen. Na de tweede overval kon hij gegrepen wor den. De man had de eerste taxi-chauf feur met een zwaar voorwerp bedreigd en gedwongen de wagen te verlaten. Hij ging er toen alleen in de taxi vandoor en reed tegen een boom. Daarop ging tij te voet verder en hield een tweede taxi aan. Tijdens de rit eiste hij geld van de chauffeur. Deze verzette zich echter, waarna de arbeider de benen nam. In Osnabrück heeft men zondagmor gen vroeg een taxi-chauffeur dood achter het stuur aangetroffen. Hij bleek dood geschoten te zijn. In de afgelopen drie weken zijn nu in Duitsland vijf taxi chauffeurs vermoord. MliNCHEN Als een voormalige agent van de Tsjecho-Slowaakse gehei me dienst de waarheid spreekt, zijn vyf jaar geleden Vera Briihne en Johann Ferbach ten onrechte tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op de Münchense arts dr. Otto Praun en diens hulshoudster Elfriede Kloo. Vera Briihne en Johann Ferbach, één van haar vrienden, werden indertijd schuldig bevonden aan de dubbele moord, die in het voorjaar van 1960 werd gepleegd in het buitenhuis van dr. Praun. Als motief werd destijds aange nomen, dat dr. Praun, die nauwe rela ties met mevrouw Briihne had onder houden, diverse eigendommen, waar onder een bezitting in Spanje, op haar naam had overgeschreven. Hoewel de twee verdachten op enige onwaarheden werden betrapt, bleven er in het proces toch nog verscheidene punten onopge helderd. Desalniettemin werden de twee tot in hoogste instantie tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De advocaat van Ferbach, Heinz Pelka, heeft nu echter in een vraag gesprek met het Duitse weekblad Quick" meegedeeld, dat volgens een voormalige officier van de Tsjecho- slowaakse geheime dienst, drie van diens „collega's" de dubbele moord op hun WASHINGTON Dr. Wernher Von Braun, leider van het Amerikaanse Sa- turnus-V raketproject, heeft vandaag verklaard dat „als alles perfect ver loopt" de eerste Amerikaan reeds ln 1968 op de maan kan staan. Von Braun deed zijn uitspraak in een interview met het weekblad „U.S. News and World Report", waarin hij ook als „vaste overtuiging" weergaf, dat de Russen de race naar de maan met de Amerikanen nog lang niet hebben op gegeven en zelfs de Amerikanen tot op zekere hoogte kunnen kloppen. Over de Amerikaanse plannen zei hij: „wy hebben zeer veel vertrouwen dat de bemande maanreis nog deze decade zal plaats hebben, en veel minder ver trouwen dat het in 1968 zal gebeuren. Er is echter een mogelijkheid dat, als alles perfect verloopt en wij niet met grote tegenslagen te kampen krijgen, de reis reeds in 1968 kan geschieden". Sprekend over de Russische „concur rentie" wees de raketgeleerde op de suc cesvolle lancering van de enorme „Pro- ton"-raket door Rusland en voegde daar aan toe: „Een van de verrassingen die zij ons in de naaste toekomst kunnen bereiden, is dat zij een raket kunnen nemen, die voornamelijk uit beproefd materiaal bestaat, er een beproefde be- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Tydens een uitzending van de V.P.R.O., is zaterdag onthuld, dat het kabinet-Cals overeenstemming had bereikt over een algemene maatregel van bestuur voor de verdeling van de winsten uit de opbrengst van olie- en gas winning uit de Noordzeebodem. Volgens deze algemene maatregel van bestuur van het kabinet-Cals, zou de winst, door de oliemaatschappijen gemaakt bij oliewinning op het continentale plat van Nederland, voor 65,6 procent naar de Nederlandse schatkist en voor 34,4 procent naar de oliemaatschappijen gaan. Voor de verdeling van winst, gemaakt uit de winning van aardgas, zou 76,4 procent aan de Nederlandse schatkist en 23,6 procent aan de oliemaatschappijen ten goede komen. In het debat, zei het K.V.P.-Tweede-Kamerlid Blaisse, van oordeel te zijn, dat minister Den Uyl had gepoogd t e veel voor de Staat binnen te halen, omdat hy daarby geen rekening had gehouden met het feit, dat de Staat geen enkel en de oliemaatschappyen zeer grote risico's dragen by de boringen. Iedere mislukte bo- rink kost de oliemaatschappyen miljoenen. Hij vergeleek het deel van de winst, dat de regering-Cals had willen bedingen, met de percentages, die Engeland, De nemarken en Duitsland hebben bedongen en die niet hoger gingen dan maximaal 54 procent. Oud-minister Den Uyl stelde daar tegenover, dat de risico's voor de oliemaat schappijen op het Nederlandse deel van de Noordzeebodem dergeiyke hoge aan delen in de winst niet rechtvaardigden, omdat er een grote mate van zekerheid beetaat over de situatie onder het Nederlandse plat. mande ruimtecabine op plaatsen, het hittebestendige schild aan alle kanten een beetje versterken, en een bemande ruimtevlucht rondom de maan maken. „Met een dergeiyke actie, die volko men binnen*hun bereik ligt, zouden zij in een klap weer geiyk staan", aldus Von Braun. „Een dergelyke onderneming, een be mande vlucht rondom de maan, levert ongeveer 30 procent van de moeite van een bemande maanlanding op, maar kan hun 70 procent propagandawinst ver schaffen en zou hun prestige volledig herstellen", zo vervolgde hy. Op de vraag of het Amerikaanse volk voorbereid is op „aanvaarding van een catastrofe welke op een driemans- Apollo-missie kan geschieden", wees Von Braun erop, dat weliswaar nog geen Amerikaanse astronauten bij proeven in de ruimte zijn omgekomen, maar dat zy wel betrokken zijn geweest by vlieg ongelukken en ongelukjes thuis. „Ik denk dat wij dezer dagen ook wel eens een ongeluk in de ruimte krij gen", meende de raketgeleerde. geweten hebben. Volgens deze lezing zou dr. Praun betrokken zyn geweest by een wapentransactie. Na een heftige ruzie over deze kwestie zou het drietal de 52-jarige Jarloslav Kovar, de 49-jarige Jindrich Zelenka en de 50-ja rige Josef Ruzicka de arts hebben „geëlimineerd". Daarop was ook de huishoudster uit de weg geruimd, die van het gebeurde getuige was geweest. Volgens advocaat Pelka had hij de betrokken Tsjechoslowaakse agent ver dedigd in een spionagezaak voor een Duitse rechtbank. De man was in okto ber jl. op vrije voeten gekomen en had toen pas kunnen vertellen, dat hy van de dood van dr. Praun wist. UTRECHT In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn twee inbraken gepleegd in plaatskaartenkantoren van de Neder landse Spoorwegen en ook werd een po ging tot inbraak gemeld. Uit het sta tion van Valkenburg in Limburg werd een hoeveelheid klein geld ter waarde van honderd gulden gestolen, maar er werd voor enkele duizenden guldens schade aangericht. Kasten werden open gebroken en andere vernielingen aange richt. Ook in het station van het Limburgse Eysden werd ingebroken. Er wordt niets vermist, maar ook hier werden grote vernielingen aangericht. De politie, die in samenwerking met de spoorwegre cherche een onderzoek instelt naar de onbekende daders, heeft het vermoeden, dat kwajongens aan het werk zijn ge weest. In Valkenburg werden ook een auto en een bromfiets gestolen. Een poging tot inbraak in het sta tion van Hilversum werd verijdeld door een oplettende employé van de Spoorwe gen. Hij hield de inbreker aan en lever de hem over aan de politie. BOEDAPEST Janos Kadar is her kozen als eerste secretaris van de Hon gaarse communistische partij. De her kiezing van Kadar werd aan het slot van het negende partijcongres aange kondigd. Op het congres werd onder andere ge sproken over het houden van een com munistische wereldconferentie over het ideologisch geschil met Peking, nieuwe nationale partijvoorschriften en economi sche hervormingen. Ook werden verkie zingen gehouden voor de partij-organen. Zo heeft het nieuwe politburo 11 leden één nieuw lid Resze Nyers en twee oude verdwenen Ferenc Mun- nich en Miklós Somogiy. LEEUWARDEN De werkloosheid In Nederland is in de maand november met circa 17.000 mannen toegenomen tot 53.864. Dit betekent, dat van de manne lijke beroepsbevolking thans 1,8 procent werkloos is, tegen een maand eerder 1,2 procent. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders steeg van 6.795 tot 15.902 en le verde daarmee van alle bedrijfstakken het grootste aandeel in de styging. De percentages van de werkloosheid onder de mannelijke beroepsbevolking in de verschillende provincies waren op 1 december j.I. als volgt: Groningen 3,3; Friesland 3; Drente 5,5; Overijssel 2,4; Gelderland 1,9; Utrecht 1,1 (zonder Demka); Noord-Hol land 0,9; Zuid-Holland 0,9; Zeeland 2,1; Noord-Brabant 2,5 en Limburg 2,9 UTRECHT „Ik voelde me opeens onwel", was het verweer van een 45- jarige overwegwachter van de Neder landse Spoorwegen, die zaterdagochtend in Delden heeft vergeten drie overwe gen te sluiten voor de naderende per sonentrein Zutphen-Hengelo. Er ge- gebeurden geen ongelukken en er waren zelfs geen ontsnappingen-op-het-laatste- moment, want er was omstreeks kwart over negen vrijwel geen verkeer. De overwegwachter heeft zijn wacht post bij de overweg in de St. Annabrink- weg in Delden. Behalve deze overweg, had hij ook de zorg voor de op een af stand van ongeveer tweehonderd meter van elkaar gelegen overwegen in de Benteloseweg en de Torendijk. De over wegwachter is vervangen en naar een dokter gebracht om te laten nagaan waarom hij zich opeens niet lekker voelde. MOSKOU Na mishandeling van een communistische partijfunctionaris door leden van de „rode garde", heb ben zich op 16 en 17 november ernstige ongeregeldheden in de provincie Anh- wei voorgedaan, zo heeft het officiële Russische persagentschap Tass bekend gemaakt. Na de mishandeling verzamelden zich duizenden arbeiders om te protes teren tegen de behandeling van Li Bao- hua, een lid van het centrale comité van de communistische partij en de zoon van een van de oprichters van de communistische partij. Daarbij kwam het op 16 en 17 novem ber tot massale vechtpartijen tussen de arbeiders en de leden van de „rode garde". Tientallen mensen werden ge wond, terwijl ook enkele doden te be treuren zouden zijn, aldus Tass. Het Chinese leger heeft inmiddels de voornaamste operagezelschappen in Pe king en het filharmonisch orkest èn het zang- en dansensemble van deze stad onder zijn beheer geplaatst. Waarne mers zien hierin een nieuwe poging om de politieke invloed van het leger en minister van Defensie Li Piao te ver sterken en een aanloop tot een nieuw „algemeen offensief" tegen „afvalli gen" op het gebied van de kunst. In de afgelopen vier jaar hebben de Chinese leiders zich gekant tegen de traditione le Chinese opera en deze trachten te vervangen door opera's over revolutio naire onderwerpen die thans aan de or de zijn. Op deze manier kan ook de opera in China een belangrijk propa gandamiddel worden. LONDEN De werkloosheid in En geland zal volgend jaar nog toenemen en waarschijnlijk tot in 1968 aanhou den, aldus een overzicht van het na tionale instituut van economisch en so ciaal onderzoek. Het tempo van de stijging zal echter lager zijn dan onmiddellijk na de af kondiging van de loon- en prijsstop wel ke 541.585 werklozen in totaal tegen eind november tot het gevolg heeft ge had. Tegen eind 1967 wordt een werk loosheidcijfer van 583.000 verwacht. Dit cijfer ligt tussen de 2,3 en 2,5 procent van de Britse bevolking, wat 1,2 tot 2 procent hoger is dan wat pre mier Wilson in juli als „niet onaan vaardbaar" had gekenschetst. In het rapport van het instituut, een onafhankelijk lichaam, wordt voorts ge zegd, dat de nationale produktie die in het tweede en derde kwartaal van dit jaar omlaag ging en in het vierde niet meer omhoog zal kunnen gaan, „niet zal blijven dalen" en in 1967 wellicht iets zal stijgen. Het instituut dringt dan ook aan op stimulering van de export. DEN HAAG In ons land berust tegenwoordig de mees te macht by de vyf oude partyen: K.V.P., P.v.d.A., A.R.P., C.H.U. en V.V.D. Deze dragen het stempel van de vorige eeuw en zij zyn na de oorlog een blok gaan vormen, dat door veel draden en afspraken inwendig verbonden is. Prin cipiële scheidslynen tussen deze partyen zyn er nog wel op plaatselyke kiesverenigingen, maar niet in het grote geheel van de praktische politiek. Aldus begint het op een persconferentie in Nieuwspoort te Den Haag openbaar gemaakte verkiezingsmanifest van het Gereformeerd Politiek Verbond. Op deze byeenkomst werd tevens het Nationaal Evangelisch Verbond (N.E.V.) aan de pers voorgesteld, in januari van dit jaar opgericht door o.a. prof. dr. J. P. A. Mekkes (Den Haag) en dr. P. Siebesma (Leeuwarden). In tegenstelling tot het G.P.V., draagt dit verbond een in- terkerkelyk karakter. Het N.E.V. wil echter dezelfde prak tische (nationa&l-gereformeerde) politiek als het G.P.V. be vorderen en daarom hebben beide organisaties hetzelfde ver kiezingsmanifest en -program (G.P.V./N.E.V.) ondertekend. Ook staan zy achter dezelfde kandidatenlijst, die door het G.P.V. wordt ingediend en de naam van het G.P.V. biyft voeren. In het verkiezingsprogram wordt als eerste doelstelling gegeven dat het hele land en verder in de eerste plaats Su riname en de Nederlandse Antillen op voortvarende manier tot verdere ontwikkeling moet worden gebracht. Bevolkings spreiding is in ons land 'n zaak, die de regering voortdurend moet bezighouden; de industrialisatie en ontplooiing *an gebieden buiten de Randstad Holland moeten steeds worden gestimuleerd. Er dient, volgens het G.P.V.-program, scheiding te sijn van kerk en staat, d.w.z. erkenning van het onderling ver schil tussen de diensten van elk van beide. Pogingen van moderne anarchisten om op de straat, met rookbommen en geschriften of televisietoespraken het aanzien van alle ge zag, tot zelfs dat van het regende Huis van Oranje om laag te halen, moeten zonder aarzelen worden onderdrukt, zo wordt in het program gesteld. Een representatief paleis voor de Koningin moet worden ingericht nabij de regeringscentra in Den Haag. Verbou wing van het Catshuis met dit doel verdient aanbeveling, terwyi voor de minister-president een minder representa tieve woning voldoende is. Het G.P.V. wil. dat er een behooriyke regeling komt van het grondwetteiyk oppertoezicht door de Koningin (met be houd van de parlementaire volksinvloed). Communisten, die volgens het G.P.V.-verkiezingsprogram volgelingen zijn van buitenlandse mogendheden en daardoor staatsgevaarlijk, moeten uit verantwoordelijke openbare functies worden geweerd. De regering moet voorts het cor rect handelen van het politiepersoneel kunnen waarborgen, maar anderzijds de politie in bescherming nemen tegen anarchistische uitwassen van de publiciteitsmedia. Aan de propaganda voor geboortebeperking mag de overheid in geen opzicht steun geven, zo meent het G.P.V. Het G.P.V. zal in alle kieskringen een dertig namen tel lende kandidateniyst indienen. In alle kieskringen staan het G.P.V. en het N.E.V. achter de kandidatenlijst, die wordt aangevoerd door het Tweede-Kamerlid, de heer P. Jonge ling te Groningen. Nummer twee is dr. A. J. Verbrugh te Dordrecht, de derde plaats wordt ingenomen door de heer J. van der Jagt te Arnhem, vierde is de heer W. G. Beef- tink te Groningen en vijfde de heer G. Veurink te Zwolle. (zonder de Vascomij). Staatssecretaris J. F. G. M. de Meij er, die deze cijfers zaterdag in Leeu warden bekend maakte, voegde daaraan toe, dat hij die dag had overlegd met de dagelijkse besturen van de drie noor delijke provincies. Hierbij had hij toe gezegd f 13 miljoen extra voor aanvul lend werk beschikbaar te stellen, waar door, naar hij hoopte, 3.000 k 4.000 ar beiders weer aan de slag kunnen gaan. Hieronder was 6 miljoen (voor elke pro vincie 2) voor de uitvoering van nieuwe projecten, in zonderheid in de bouw van openbare gebouwen, waardoor de bouwvakarbeiders zoveel mogelijk in hun eigen beroep werkzaam kunnen zijn. Het zijn min of meer normale werken zo voegde hij daaraan toe, die nog moe ten worden uitgezocht door de provin cies. Het gaat niet aan al deze vakar beiders willekeurig werk te laten doen. URK Omstreeks tien uur zaterdag morgen is in de Urker haven een schip gezonken. Wachtmeester Sieperda ont dekte enige uren eerder dat er vanaf een schip aan de westzijde van Urk noodsignalen werden gegeven. Hij waar schuwde de reddingboot, die onmiddel lijk uitvoer, onder bevel van schipper Hessel Snoek. Even later vertrok een sleepboot van het bergingsbedrijf Hak- voort. Het schip lag stuurloos aan de kant van „De Droogte" en werd geheel doen de golven overspoeld. Met veel moeite gelukte het verbinding te krijgen. De reddingboot wilde eventueel nog opvarenden ovrnemen, maar het bleek, dat zich slechts één man aan boord be vond en wel de 20-jarige schipper G. Wagt. Het schip „De List" (groot 100 ton en geladen met cokes) was op weg van Limburg naar Lemmer. Vlak voor de havenmond sloeg een zware grondzee het schip tegen de voet van de havendam, waarop het lek raak te. Juist toen het langszij de wal lag, zonk het in een minuut naar beneden. De schipper en enkele leden van de bergingsmaatschappij wisten op het nip pertje het vege lijf te redden. De waterpolitie stelt een nader onder zoek in. Hoe iemand bij dergelijk slecht weer het nog steeds gevaarlijke IJssel- meer in zijn eentje durfde oversteken, was voor de toch op dit gebied wel wat gewende Urker vissers een raadsel. UTRECHT Het hoofdbestuur van de C.H.U. heeft zaterdag in Utrecht met algemene stemmen besloten de kies verenigingen te adviseren in alle 18 kieskringen met mr. H. K. J. Beernink als lijstaanvoerder uit te komen. Verder zal worden geadviseerd om voor de plaatsen 2 tot en met 12 de zittende Tweede Kamerleden met uit zondering van mr. J. W. van Gelder, die zich niet opnieuw verkiesbaar stelt, op de kandidatenlijst te plaatsen. Voor de plaatsen 13 en 14 worden aangera den de heren dr. I. N. T. Diepenhorst, oud-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, en mr. F. H. Piket, advocaat te Den Haag. Het hoofdbestuur noemt voor de plaat sen 15 tot en met 22 in alfabetische volgorde de volgende kandidaten: jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, burgemeester van Wolphaartsdijk; drs. A. M. de Boo, wetenschappelijk mede werker van de C.H.-Tweede Kamerfrac tie; drs. G. Gerritse, wetenschappelijk medewerker van het C.N.V., mej. mr. E. A. Haars, advocate te Breukelen; J. Huysen, voorzitter C.H.J.O. en onder wijzer te Delft; L. E. H. Reeser, vice- admiraal b.d. en oud-commandant Zee macht Nederland; drs. J. D. Visser, secretaris Twents-Gelderse Fabrikan tenvereniging en P. G. van de Weele, voorzitter Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond. De volgende acht plaatsen kunnen per kieskring worden vastgesteld. mmm 0Na drie jaar, heeft de minister van Justitie de Valkenburgse V.V.V.- campagne „Verdien uw vakantie te rug" verboden. De „Verdien uw vakan tie terug"-actie mocht zich in een stij gende belangstelling verheugen. Ze be stond uit een soort loterij voor toeris ten. Bij aankopen bij V.V.V.-winkeliers, kreeg de toerist voor elke bestede vijf gulden een lot. Uit al deze loten werd aan het einde van het seizoen een ge lukkige winnaar getrqkken, die dan het jaar daarop een week gratis in Valken burg mocht komen doorbrengen. 0 In de Brabantse gemeente Deurne is zaterdagmiddag een van de grootste kuikenbroederijen in Neder land officieel door burgemeester mr. F. Hoebens geopend. De nieuwe broe- derij levert 160.000 eendagskuikens per week, die na 7 14 week gemest zijn, worden geslacht en als braadkuiken worden afgezet op de binnen- en bui tenlandse markt. ^Door een aanvaring is het veer Kruiningen Perkpolder enkele dagen gestremd voor het vrachtver keer. Fietsers, voetgangers en perso nenauto's kunnen echter wel worden overgezet. Gedurende deze tijd wordt de dienst Vlissingen Breskens van 05.00 uur tot 22.00 uur met vergrote ca paciteit uitgevoerd. Zes leden van de Pacifistisch Socia listische Jongeren Werkgroep (P.S.J.W.) zijn zaterdagmiddag in de Haagse binnenstad bij een demonstra tie door de politie opgepakt en later, na verhoor, naar huis gestuurd. De jonge ren hadden op borden leuzen geschre ven om te protesteren tegen de gevan genneming van vijf Spaanse vakbonds leiders, die er van beschuldigd zijn een plan te hebben gesmeed om de Ame rikaanse ambassadeur in Spanje te ont voeren en daarvoor ter dood kunnen worden veroordeeld. f Vermoedelijk door oververhitting van een oliekacheltje ontstond za terdagavond een korte maar felle brand op de tweede verdieping van de woning Koestraat 20 in het hartje van de Amsterdamse binnenstad. De slaap kamer brandde geheel uit; de woonka mer kreeg flinke brandschade. De raad van commissarissen van het aluminium-constructiebedrijf Farmco te Delfzijl heeft zich genood zaakt gezien de twee directeuren van het bedrijf te schorsen. De raad heeft zich niet met het directiebeleid kunnen verenigen en ook geen decharge kun nen verlenen op de hem voorgelegde jaarstukken. Q De Nederlandse Hartstichting (Ne derlandse stichting tot bestrijding van hart- en vaatziekten) heeft in haar jaarvergadering besloten een fusie aan te gaan met de Nederlandse Stichting tot bevordering van de Thorax (hart-, vaat- en long)-chirurgie. De werkzaam heden van de Thorax-stichting zullen door deze samenbundeling van krach ten worden voortgezet. 0 Het ministerie van Economische Za ken heeft een rijksbijdrage van f 400.000,- toegezegd in de kosten van het plan voor het toekomstige recrea tiecentrum Mijnden in het gebied van de Loosdrechtse Plassen, f Het bestuur van het plassenschap Loosdrecht en Omstreken wil de deelneming aan de vorig jaar bij wijze van proef ingestelde vuilophaaldienst voor de bewoners van zomerhuisjes en woonschepen in het plassengebied ver plicht stellen. Het acht deze maatregel nodig om verdere vervuiling van de Loosdrechtse Plassen tegen te gaan. LONDEN De Prins van Wales, prins Charles zal met ingang van okto ber 1967 studeren aan het „Trinity Col lege" van de universiteit van Cambrid ge, aldus een bekendmaking van het Buckingham Palace, Volgens de Hertog van Edinburgh, de vader van prins Charles, heeft de Prins van Wales zelf in grote mate deze keus gemaakt. Prins Charles,die vorig jaar 18 jaar en meerderjarig werd, voltooit thans zijn middelbare schoolopleiding te Gordonstoun in Schotland. Dit zijn de heer en mevrouw Van Vollenhoven-De Lange uit Schiedam, die binnenkort een prinses als schoondochter krijgen. Sinds hun zoon Pieler zich ruim anderhalf jaar geleden met prinses Margriet verloofde, hebben zijn ouders zich steeds met een bewonderenswaardige bescheidenheid op de achter grond gehouden, maar nu het huwelijk aanstaande is, mag iedereen hen zien. Ter gelegenheid van de ondertrouw van hun zoon met prinses Margriet, aanstaande zaterdag in Baarn, maakte Max Koot bovenstaande foto van een gewoon Nederlands echtpaar, dat 10 januari te Den Haag samen met koningin Juliana en prins Bernhard naar stadhuis en kerk zal rijden om hun kinderen in het huwelijk te zien verbinden. ^00000^00

De Vallei | 1966 | | pagina 4