Hervormde Kerk heeft plan voor een gemeentecentrum Algehele kerkelijk werk in een gebouw Oorlogsverhalen van Rik Valkenburg thans gebundeld in de handel Geen restauratie op station te Kesteren OhA tuinbouwhoel Veiling Septer Tiel Nog onzeker of oude rusthuis er - na verbouwing - voor in aanmerking komt W egpiraat reed door Beloning Truck verloot lading REALISATIE FINANCIËLE KWESTIE Sint sliep bij de meester oen je MARKTEN VEEMARKT DOETINCHEM Sint bezocht kleuterschool Kerstbijeenkoiiist van huisvrouwen OVERCOMPLEET RESTAURATIE Spaarhank in vernieuwd pand 1V.S. spreekt geruchten tegen Mist u uw dagblad DE VALLEI 3550 4163 's Zaterdags 16.30-17.30 uur EHBO reikte diploma's uit Amerongen Inlichtingen uit kiezersregister erkeersobstakel wordt gesloopt WOENSDAG 7 DECEMBER 1966 VEENENDAAL Bij dc Neder landse Hervormde Gemeente is een plan in studie om te komen tot de stichting van een nieuw gemeentecen trum, waarin diensten als diaconie, maatschappelijk werk, gezinszorg en administratie zouden kunnen worden ondergebracht. Al geruime tijd leeft de wens om de verschillende onderde len van het kerkelijk werk samen te brengen in één gebouw, dat voor dal doel geschikt is. De huidige situatie is alleen al wat betreft de huisvesting verre van ideaal. Zo is het kerkelijk bureau ondergebracht in een bekrom pen gebouwtje, niet groter dan een garage, dat achter de pastorie van de gereformeerde predikant ds. F. Mallan aan de Kerkewijk is gebouwd. De maatschappelijk werkster houdt haar spreekuur in een van de vertrekken van het voormalige kantoor van „Uni- tas" aan de Achterkerkstraat, een bouwvallig geheel. Er zijn nog meer voorbeelden op te sommen om de wen selijkheid van een nieuw gemeentecen trum aan te tonen. Een van de moge lijkheden voor de de Hervormde Kerk is het oude rusthuis aan de Kerkewijk, dat waarschijnlijk nog in januari leeg komt, als zodanig te bestemmen. Een algehele verbouwing of zelfs een totale afbraak zou in dat geval voor de hand liggen. Omtrent de bestemming van het ou de rusthuis zijn de laatste tijd vele gis singen gemaakt. Van recente datum zijn de geruchten dat het gebouw als een pension voor buitenlandse werk krachten zou worden ingericht. Van de zijde van de kerk worden de ze berichten tegengesproken. Ds. A. Vroegindewey zegt hierover dat hij de geruchten wel vernomen heeft, maAr dat het daar dan ook bij gebleven is. „Over die mogelijkheid hebben we ei genlijk niet eens gesproken. Trouwens, de bestemming van het gebouw staat op dit moment nog in het geheel niet vast. De diaconie en de kerkeraad zullen er binnenkort in een vergadering hun ge dachten weer over laten gaan. De moge lijkheden zullen van alle kanten beke ken worden...." De dominee is het er mee eens, dat wanneer het gebouw ontruimd zal zijn, een definitief standpunt van kerkeraad en diaconie min of meer noodzakelijk zal zijn. „Het rusthuis moet in ieder geval drastisch worden verbouwd. Zoals het er nu bijstaat is er weinig of niets mee te beginnen. De definitieve bestemming zal voor een groot deel afhankelijk zijn van de financiën..." De kans dat het nieuwe gemeente- eentrum, dat in de pen is op de plaats van het rusthuis gebouwd zal worden of er in onder gebracht zal worden acht de predikant wel aanwezig. „Het kan VEENENDAAL. Maandagavond reed de heer M. A. J. B. uit Druten over de Kerkewijk in de richting van de Industrielaan, komend vanaf de Markt. Aan de voor hem linkerzijde stond een personenauto geparkeerd. Toen B. tegenover de personenauto reed werd deze gepasseerd door een andere personenauto. Beide wagens kwamen met elkaar in botsing. Hoe wel de tegemoetkomende auto aan de linkerzijde beschadigd moet zijn, reed de bestuurder met volle snelheid door. De wagen van de heer B. liep schade op aan de linker spatborden. De poli tie is naar de andere wagen op zoek. EDERVEEN Ook Ederveen kreeg bezoek van Sinterklaas, die kwam voor de kinderen van de Kleuterschool. De ouders waren ook uitgenodigd om dit festijn bij te wonen en daar van werd gretig gebruik gemaakt. Het was aardig om te zien hoe veel Indruk Sinterklaas maakte op de kleu tertjes, Zwarte Piet was niet karig met zijn pepernoten. Alle kinderen kregen een cadeautje. Zelfs het bestuur werd met 'n speculaas pop verrast. De kinderen zongen ge ducht hun liedjes hetgeen de waarde ring van Sint kon dragen. Het was een prettige middag. De hoofdleidster en de leidster die dit weer tot in de puntjes geregeld had den, kregen een complimentje. AMERONGEN - Op dinsdag 13 de cember organiseert de afdeling Ame- rongen van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen een kerstavond in de raadzaal van het gemeentehuis. De aanwezigen zullen deze avond te vens kunnen kennismaken met mevr. M. M. N. de Knocke van de Meulen- Van Ingen, die een aantal amusante toepasselijke en sfeervolle verhalen zal lezen van o.a. Henriëtte van Eyk, An nie M. G. Schmidt, Godfried Bomans, Charles Dickens en Selma Lagerlöf. Tevens vindt op woensdagmiddag, 14 december in het Dorpshuis de laatste les plaats van de cursus bloemschik ken. Deze laatste les is bestemd voor het maken van kerststukjes. Waarschijn lijk zal dit laatste cursusuur door vele dames met spanning worden tegemoet gezien. best zijn dat het daar diplomatieke reactie komt", is zijn Overigens hebben niet alleen de plaatselijke bestuurslichamen van de kerk het voor het zeggen. Provinciale kerkelijke instanties spreken vaak een woordje mee. De dominee acht afbraak van het pand op dit moment voor- en nadelen hebben. „In feite", zo zegt hij, „hebben we daar nog niet voldoende over nagedacht om er iets zinnings over te kunnen zeggen". Vast staat in ieder geval dat het ge bouw binnenkort leeg komt. De bejaar den van hervormd Rhenen, die er tijde lijk in gehuisvest zijn, zullen dan naar het nieuwe bejaardencentrum „de Tol- lekamp" in hun eigen woonplaats ver huizen. Vanaf 1963 hebben zij een gast vrij onthaal gevonden in Veenendaal. Ds. Vroegindewey: „Ach, in Rhenen kampte men eigenlijk met hetzelfde probleem als wij hier in Veenendaal. We waren beide van plan een nieuw bejaardencentrum te bouwen. Rhenen zocht, omdat het oude rusthuis daar af gebroken werd, naar een tijdelijke be huizing voor de bewoners. Via de pro vinciale dienst die toezicht op de be jaardenzorg houdt werden er contacten met Veenendaal gelegd. Er volgden be sprekingen en daarna vonden we een spoedige overeenstemming...." Het oude rusthuis aan de Kerkewijk, dat door het nieuwe centrum „De En- gelenburgh" overcompleet werd, da teert van 1878. De hervormde gemeen te had jarenlang de eindjes aan elkaar geknoopt om het voor die tijd kostbare project te kunnen financiëren. Een wel kome kasaanvulling waren de legaten van de gezusters Lauta Yasma, doch ters uit een adellijk geslacht, dat aan de Munnikenweg heeft gewoond. Zij vermaakten hun gehele bezit aan de kerk. Daartoe behoorden onder meer landerijen in Brabant en Russische waardepapieren. Het kerkbestuur kon zich door dit alles permitteren het rust huis aanzienlijk te verbouwen. Rond 1930 werd er een nieuwe vleugel bijge bouwd, die tot vandaag toe als zodanig wordt aangeduid. Later begonnen de bezwaren van één grote slaapzaal en andere minder comfortabele omstandig heden voor de bewoners problemen te betekenen en de kerk besloot opnieuw verbeteringen aan te brengen. De slaapzaal werd in „boxen" ver deeld om wat meer „privacy" te ga randeren. Niet lang daarna liet men een compleet verbouwings-plan ontwer pen door een plaatselijke architect. Tot een restauratie is het evenwel nooit gekomen omdat de mogelijkheden voor nieuwbouw zich vrij onverwacht voor deden en derhalve de restauratie-voor nemens doorkruisten. Het oude rusthuis aan de Kerkewijk zal zich binnenkort zelf in ruste kun nen begeven. De huidige (Rhenense) bewoners zullen naar hun eigen woon plaats terugkeren. De Hervormde Kerk ziet zich nu geplaatst voor de vraag: Wat zal er met het oude ge bouw moeten gaan gebeuren. De gis singen zijn talloos, concrete besluiten zijn tot op heden niet genomen. Een transactie met de gemeente le verde het terrein aan de Kerkewijk op. waar nu sinds drie jaar „De Engelen- burgh" als pronkstuk van hervormd Veenendaal is gevestigd. Hoewel de plannen voor de bouw van een nieuw gemeentecentrum, eventu eel op de plaats van het oude rusthuis, nog betrekkelijk vaag zijn, hoopt het kerkbestuur toch binnen niet al te lange tijd concrete feiten omtrent de realisa tie te kunnen vhststellen. Voorlopig echter lijkt de vraag „Wat gaat er met het oude rusthuis geb-ejuren voorrang te krijgen RENSWOLDE Toen een trein I reizigster uit Renswoude dezer dagen 0 van Baarn naar Amersfoort reisde, i ontdekte zij bij het zitten gaan, dat er J iets hards op de bank lag. wat bij na- 'j 1 der inzien een nieuw horloge verpakt in plastic doosje, bleek te zijn. Na het pakje op het station in f Amersfoort afgegeven te hebben bij i „Gevonden voorwerpen" vergat zij het kleine voorval. Enkele dagen later werd echter bij haar thuis door de post een pakje bezorgd, waaruit een doos met heerlijke rumbonen tevoor schijn kwam met een brief erbij: „Met dank voor de eerlijke vinder. Van de verliezer". Hieruit blijkt weer. dat er nog steeds eerlijke en ook dankbare mensen zijn. VEENENDAAL Onder de titel: „Zij zagen de dood in de ogen" is de zer dagen bij uitgeverij Van Tol in Dordrecht 'n bundel oorlogsverhalen van Rik Valkenburg verschenen. Op onge veer 160 pagina's kunstdrukpapier be schrijft de heer Valkenburg de voor naamste gebeurtenissen tijdens de tweede wereldoorlog in de Gelderse Val lei. Een groot deel van de verhalen zijn indertijd in de Vallei verschenen en dus bij de lezers bekend. Nieuw is een interview met ds. J. Overduin schrijver van het bekende boek „Hel en hemel in Dachau" terwijl ande re verhalen met nieuwe gegevens zijn uitgebreid. De opzet van het boek: gebundelde verhalen heeft voor-en nadelen. Voor deel is. dat ieder verhaal afzonder lijk gelezen kan worden, het nadeel is, dat er eigenlijk geen aaneensluitend ge heel verkregen is. Zoveel mogelijk is een chronologische volgorde aangehou den, maar doordat de verhalen afge rond zijn. was dit niet overal vol te houden. Aan de andere kant is er door deze verhaalvorm een soort „naslag werk" verkregen. Ook om voor te lezen lenen de ver halen zich wel al zullen de ouders een zekere schifting moeten toepassen. De allerjongsten zullen enkele verha len niet begrijpen, maar dat neemt niet weg, dat het boek ook voor de school jeugd van belang is. Het voornaamste doel van de uitgave is eigenlijk het be kende „opdat wij niet vergeten". In dat licht bezien is het boek belang wekkend. Slechts een enkele notitie: Wij vra gen ons af of het boek aantrekkelijk is voor een inwoner van pak weg St.-Augustinusga. Indien er gesproken wordt over De Pek, ergens in „de En gelenburg" is dat volkomen duide lijk voor een inwoner van Veenendaal, maar voor iemand, die nooit hier ge- aanduiding zijn! Dat komt op verschil- KESTEREN Het pand van de Ne derlandse Middenstands Spaarbank in de Stationstraat te Kesteren wordt maandag 12 december na een ingrijpen de verbouwing en modernisering op nieuw in gebruik genomen. Op het ogen blik wordt de laatste hand gelegd aan de afwerkingen. Het personeel heeft echter reeds enkele weken geleden zijn intrek genomen in de gemoderniseerde werkruimte. In het verbouwde pand is ook het boekhoudbureau F. W. Bloem onderge bracht. Omdat bleek dat een efficiënte werkwijze niet meer mogelijk was, werd op 15 augustus met de verbou wing en medemisering begonnen. Gro tere ramen, meer licht, prachtige be timmeringen en modern kantoormateri aal geven het pand zowel intern als ex tern een beter aanzien. De heer Bloem stelt belangstellenden in de gelegenheid het verbouwde pand te bezichtigen op maandag 12 decem ber van 18.00—22.00 uur. KESETEREN De laatste tijd doen in Kesteren geruchten de ronde, dat de Ne derlandse Spoorwegen zouden overwegen om 't station Kesteren-Rhenen weer van een restauratie te voorzien. Enkele weken geleden zou een afvaardiging van de directie van de NS een bezoek hebben gebracht aan het station om de mogelijk heden te onderzoeken. De voorlichtingsdienst van de Nederlandse Spoorwegen spreekt deze geruchten echter tegen. „Inderdaad heeft enige tijd geleden een deputatie van de Spoorwegen een bezoek gebracht aan het station Keste ren-Rhenen. Het betrof hier echter een normaal routinebezoek, dat regelmatig wordt gebracht aan de Nederlandse sta tions. Van een restauratie op het be doelde station is ons op dit moment nog niets bekend", aldus een woordvoerder van de NS. Nadat het station enkele jaren gele den door brand werd verwoest vond begin van dit jaar de heropening plaats. Bij de brand werd ook de res tauratie van het toenmalige station vol komen in de as gelegd. Toen het sta tion herbouwd was bleek, dat geen ruimte meer aanwezig was voor de res tauratie. Vele reizigers, die dagelijks gebruik maken van het station in Kesteren gaat deze onbegrijpelijke verdwijning aan het hart. Velen zagen het als een cen traal punt in de gemeente Kesteren, waar je altijd een lekker warm kopje koffie kon krijgen. „Je kon er altijd gezellig zitten onder het genot van een consumptie. Dit verkortte de wachttijd enorm", zeggen deze reizigers. Bovendien was de stationsrestauratie het enige punt in de gemeente Keste ren waar men zondags, als men iets was vergeten, een en ander kon kopen. De gezelligheid op het Kesterense sta tion is met de restauratie gedeeltelijk verdwenen. De belangrijkheid is echter gebleven en gezien deze belangrijkheid zou een restauratie toch zeer zeker de behoefde voorzien. in SCHERPENZEEL Wat vele kin deren en misschien ook wel enkele ouders zich wel eens afvragen, is: „waar zou Sint-Nicolaas toch sla pen In Schcrpenzeel zijn enkele kinderen er achter gekomen. In de week voor 5 december was het nogal regenachtig weer. Vandaar dat de mantel van Sint-Nicolaas moest drogen. Bij de hoofdonderwijzer hing deze mantel op de bovenverdieping en wanneer het licht brandde was dat zichtbaar vanaf de straat. Tegen middernacht, maandagavond, keerde een vader huiswaarts met zijn kroost, bepakt en bezakt met ge schenken. Zij kwamen voorbij de wo ning van het „hoofd" en hoewel het al laat was, waren de kinderen nog bij zonder opmerkzaam. Het lief - brand de boven en één van hen die de man tel zag hangen, riep uit: „Hé pa, Sin terklaas slaapt bij de meester "MIMIIMMIIMIIIIIIMflIIIIIMMI In dit hoekje wil ik de „amateur-tui nier" een lesje geven in het zelf-opkwe- ken van bessestruiken. Het is dan toch maar een grote voldoening wan neer men bessen kan plukken van zelf- opgekweekte struiken of dat men op een of andere kamerplant kan wijzen, die door u zelf uit een stekje werd op gekweekt. Het stimuleert de liefhebbe rij, doet de liefde voor bloemen en plan ter. toenemen en is bovendien nog leer zaam en brengt de mens dichter bij de natuur. Laat ik eerst vertellen, dat de bessen behoren tot het zogenaamde „kleine fruit", een verzamelnaam voor een groep, die botanisch in twee groepen is te verdelen, te weten een deel met bes vruchten en een ander deel met braam achtige vruchten. Bij de bessen zijn de zaden gemeenschappelijk omgeven door sappig vruchtvlees binnen een wand (vruchtwand), bij de braamachtige vruchten is elk zaadje omgeven door een vruchtwand en een schil, doch ze zijn met meer gegroepeerd op een bloembodem: (framboos); Loganbes; Japanse wijnbes; de braam. Volgens de systematiek zijn de besachtigen: ro de, zwarte en kruisbes ingedeeld bij de steenbreekachtigen, geslacht Ribes en de braamachtigen bij de Roosachtigen (geslacht Rubus). Ik hoor u al zeggen, waarde lezers (essen), „maar wat heeft dit alles nou te maken met het zelf-opkweken van bessestruiken?" Ja, ik meen dat het voor een echte amateur toch ook wel dienstig is om iets meer te weten dan „dat een braam een braam en een l>es een bes is". Beschouw het als een piet- leuterig klein botanisch lesje. Thans gaan we over tot de kern van de zaak: bet stekken. Alle bessen worden ongeslachtelijk door stekken of afleggen vermenigvul digd. Neem als stekmateriaal éénjarige goed afgerijpte loten van de beste stui- ken. Ze kunnen nu wel gesneden worden en het lot dan inkorten tot op 7 goede knoppen. Deze loten zetten we met ten minste 3 4 4 knoppen in de grond. Bij de knoppen ligt het reservevoedsel. Neemt men later de jonge struikjes op, dan blijkt dat ze juist op de plaats waar de knoppen zitten wortels hebben gemaakt. Na het eerste groei jaar houdt men 3 tot 4 goede loten aan en snijdt deze een flink eind in. Zijn er meer lo ten, dan deze met een vlakke snede verwijderen. Tijdens de zomer zullen de jonge struikjes flinke scheuten ontwik kelen en nieuwe loten vormen. In de winter die hierop volgt kiest men 4 of 5 van de sterkste uit voor gesteltakken de andere neemt men weg met een vlakke snede. Dit wil zeggen tot op de plaats van oorsprong. De gesteltakken, die dus behouden blijven worden dan tot op de helft teruggesnoeid op een bui tenoog. In de hierop volgende winter gaan we verder met de vorming van de struik. De gesteltakken mogen vergaffelen. Om een goede struik te vormen be houdt men dan 6 tot 8 gesteltakken. Het andere (overtollige) zware lot aan deze takken neemt men met de kroon snede weg. Wat is nu een kroonsnede? Bij de kroonsnede blijft een kraagje hout achter, waaromheen uit slapende ogen (knoppen) bloemknoppen of kor te lootjes ontstaan. Deze zijn zeer be langrijk voor de vruchtbaarheid. Deze zware loten dus nooit geheel vlak weg snijden, dan gaat het kraagje verloren. Aan de korte twijgjes van ongeveer 10 cm lengte moet men nimmer snoei en. De volgende jaren bestaat de snoei uit het wegnemen van al het zware lot door middel van de kroonsnede. Afge leefd hout wordt verwijderd. Het eind- lot van de gesteltakken, de verlengenis genoemd, moet op 10 tot 15 cm inge- snoeid worden. Het gebeurt nogal eens, dat een ge- steltak afsterft, doch dan kan deze door een jong lot vervangen worden, de struik blijft dan gevuld. Zorg dat de struik nooit te dicht wordt. Om mooie vruchten te geven moet de struik vol doende licht en geen geharrewar van takken vertonen. De zwarte bessen moeten op dezelfde wijze worden gestekt. De snoei is echter geheel anders. De struiken moet men eens per 3 a 4 jaar grondig vernieu wen door de oude gesteltakken succes sievelijk te verwijderen en de jonge grond- of wortelscheuten, die onder in de struik zitten er voor in de plaats te laten opgroeien. Dit noemen we de ver- vanginssnoei. Zwarte bessen geven de mooiste vruchten aan krachtige éénjari ge scheuten. We kunnen dus ook de snoei als volgt toepassen: snoei de ge steltakken diep terug tot op een goed jong lot, dat dus als vervanger dienst doet. Hierdoor ontstaat een krachtige groei en de struik blijft jong. Vervolg ile graaf dinsdag Bij de zwarte bessen worden de één jarige twijgen, die bij de andere soor ten zeer kort worden ingesneden, juist in hun volle lengte gehouden. Er be hoeft dus weinig meer dan het onrijpe topeinde te worden afgesneden. Ik hoop hiermede de amateur-tuinier een weinig wegwijs te hebben gemaakt betreffende het zelf kweken van besse struiken en de onderhoudssnoei. Nog maals maak ik u er op attent, dat er een zeer groot verschil is bij het snoei en van rode en witte aalbessen en de zwarte bessen. Snoei dus nimmer „luk raak" want dan wordt meer bedorven dan goed gemaakt. Kruisbessen: Over de behandeling van kruisbessen het volgende: het stek ken gebeurt op dezelfde wijze als bij de aalbessen, echter de stek wordt niet afgesneden doch afgetrokken. Hierdoor krijgt men een stek met een voetje of tewel een hieltje en dat is juist nodig bij een kruisbesstek. Dus men scheurt of trekt een eenjarige scheut van een gesteltak af en zet deze dan met het voetje of hieltje in de grond (5 cm. diep). Een handige manier van opkweken is om 8 a 10 takken bij stokken op te lei den op een onderlinge afstand van 30 cm. Dus ruim aanbinden. Alle langlo- ten snoeit men van de takken op kroon snede weg. Door aldus te handelen worden de struiken enigszins geleid en zullen de vruchten gemakkelijk te plukken zijn, zonder dat men zijn handen aan de scherpe doorns openhaalt. Rhenen E. J. Grysen lende plaatsen voor: slechts plaatsaan duiding voor degenen, die in deze buurt bekend zijn. Aan de verhalen doet het natuurlijk niets af. maar misschien wordt de ruime lezerskring, die w(j de schrijver toewensen hierdoor onnodig verengd. We kunnen het boek in iedere boekhandel voor f 10.verkrijgbaar aan iedereen tussen „de 8 en 80" aan bevelen. C. I. weest is zal het beslist geen nadere BEL tot na tot 17.30 17.30 19.30 uur uur uur VEENENDAAL AMERONGEN De Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., afd. Amerongen, reikte dezer dagen aan 7 geslaagden van de onlangs gehouden E.H.B.O.-cursus de diploma's uit. Na een welkomstwoord van de voor zitter, de heer L. D. Boelhouder, gaf de ze het woord aan wethouder, de heer G. J. v. Barnèveld. Daar burgemeester jhr. O. R. van den Bosch verhinderd was wegens vergade ring elders, was hem verzocht de diplo ma's uit te reiken als vertegenwoordi ger van het gemeentebestuur. De Ame- rongse E.H.B.O. staat goed aangeschre ven bij het gemeentebestuur en bij de burgerij. Hoewel de E.H.B.O. nooit langs de weg timmert heeft men veel lof voor deze actieve vereniging wier leden altijd klaar staan tot hulp voor de medemens. Hij prees zich gelukkig in de gemeente zo'n goede vereniging te be zitten die niet in de eerste plaats voor zichzelf naar voren komt, maar tot hulp voor de naaste. Met een felicitatie voor de afdeling daar deze weer een 7-tal geslaagden in haar gelederen op mocht nemen, reikte hij de diploma's met bij behorende insigne uit aan de gelukki gen. De geslaagden waren: de dames H. W. v. d. Geer-Frentz; P. Semeleer- Smidt; J. Overeem-Valk: C. Bogaart- Slabbertje; H. Kieviet en de heren O. J. Bogaart en J. de Kievid. Na afloop kwam burgemeester jhr. O. R. van den Bosch de geslaagden nog even feliciteren. d.v. A. J. Geboren: Maria Antonia. v. Arkel en A. A. Penraad. Ondertrouwd: Arie Gerrit Vlot, 23 j. en Anna Herberta van Vendeloo. 22 j. Getrouwd: Maarten v.d. Hoorn, 23 j. en Maria Niessen. 24 j. Ingekomen personen: H. A. van Ree- kum van Maurik in Rijnstraat 7; W. M. Nijhuis van Renkum in Jan van Zutphenweg 4: W. J. Steemers van Wa- geningen in Haarweg 18; G. van Vee nendaal van Rhenen in Bergweg 18: N. C. van Hattem-van Oort van Maurik in Overstraat 31. Vertrokken: G. Buijink-Verhagen van Pr. Irenelaan 20 naar Zwijndrecht; M. v. d. Hoorn-Niessen van Prins Bern- hardlaan 1 naar Ermelo; W. C. C. Henzen van Pr. Irenelaan 3 naar Vee nendaal. VEENENDAAL De Nieuweweg raakte dinsdagmiddag en een groot ge- j deelte van de avond versperd doordat een grote truck met oplegger afkomstig i uit Beverwijk een groot gedeelte van zijn lading verloor bij het nemen van de bocht naar Rijksweg 12. De lading bestond uit 24 ton balen papier. Toen de chauffeur K. M. K. uit Velzen met zijn wegreus de oprit naar Rijksweg 12 wilde oprijden lieten de kabels waarmee de lading was vastgesnoerd het afweten. De ravage was zo groot dat de politie zich genoodzaakt zag het verkeer om te leggen en de hulp i van een grijper in te roepen. Het oprui- mingswerk duurde tot 's avonds acht uur. De chauffeur schreef de oorzaak van het voorval toe aan de ondeugdelijkheid van de kabels maar de politie vermoedt dat hij de bocht wat te kort en met een te hoge snelheid heeft genomen. AMERONGEN Op grond van een artikel van de Kieswet wordt bekendge maakt dat aan een ieder kosteloos in lichtingen uit het kiezersregister kunr* worden verstrekt. Opgemaakt kan dun worden, of degi ne die de inlichtingen vraagt, zelf of ander daarin al dan niet of niet behoo lijk is opgenomen. Tevens is op grond van een artik; eén ieder bevoegd om schriftelijk aa; B. en W. verbetering van het kiezersrc gister te vragen. SCHERPENZEEL De afbraak van het huis op de hoek van Industrielaan en Glashorst is bijna voltooid. Dit huis, dat het rechttrekken van de Industrie laan tot dusver verhinderde, was een obstakel voor het verkeer van en naar het industrieterrein van Scherpenzeel. Het ontnam het uitzicht voor het ver keer dat tot nu toe met een boog om dit huis heen moest. Voor de eigenaur is verderop aan Glashorst een nieuwe woning klaar ge komen, waardoor men met de -fbraak van het oude pand kon beginr Wanneer echter de lnc'i rielaan rechtgetrokken is, heeft Scherpenzeel er weer een gevaarlijk kruispunt bij. Zowel de Industrielaan als de Glashorst is dan een recht stuk weg. SCHERPENZEEL. 7 dec. 1966 Eiermarkt. Aanvoer ca. 900.000 stuks. Prijzen: grote eieren f 15,25f 16,50: kleine eieren f 12,00f 14,75, alles per 100 stuks. Handel: redelijk. SCHERPENZEEL. 7 dec. 1966 Yarkensmarkt. Aanvoer 181 biggen. Prijzen: f 72,00f 84,00 per stuk; 2 zeu gen f 450,00—f 550,00. Handel: redelijk. Aanvoer: slachtvee 384; gebruiksvee 768; vette kalveren 43; vaarskalveren 270; stierkalveren 813; schapen 63; lammeren 17; geiten 2; paarden 14; veulens 4; biggen 434; beren 2; Totaal 2814. Prijzen (in guldens): melk- en kalf- koeien, per stuk 890 1450; mest- en weidevee, per stuk 830 1140; drachtige vaarzen, per stuk 900—1425; guste vaarzen, per stuk 850 1160; pinken, per stuk 440710; graskalveren, per stuk 420—620; vaarskalveren, per stuk, 80240 (rood), 75 -180 (zwart); stier kalveren, per stuk 80 -230 (rood), 75 170 (zwart); schapen, per stuk 90—120; lammeren, per stuk 80110; biggen, per stuk 66 -76; vette kalveren le kwal. per kg lev. gew. 4,104,40, 2e kwal. per kg lev. gew. 3,754,3e kwal. per kg lev. gew. 3,403,65; slachtvee le kwal. per kg gesl. gew. 3,904,25, 2e kwal. per kg gesl. gew. 3,603,80, 3e kwal. per kg gesl. gew. 3,103,50: worstkoeien, per kg gesl. gew. 2,70 3,10; slachtpaarden, per kg gesl. gew. 2,90—3,30; veulens, per kg gesl. gew. 3,00—3,40. Handel: slachtvee matig; weidevee redelijk: biggen kalm; vaars- en stier kalveren kalm; vette kalveren kalm; schapen en lammeren traag; paarden kalm. Opgave na klasse mm maat. ippelen 7~> Allington Pippin Brab. Bellefleur k.2 Cox Orange k.l Cox Orange k.2 5764 Dijkmanszoet Golden Delicious k.l Golden Delicious k.? Goudreinet k.l* Goudreinet k.2 Ingrid Marie k.2 Jasappel Jonathan k.2 Lombarts Calville k.2 Present van Engeland Roodkroet per 100 kg 15,30 Fabrieksappelen per 100 kg 19,20 Peren Brederode Conference k.2 Giezewildeman Legiponts k.2 Doyenne de com. k.l 116-125 St. Re my Winterjannen Zwijndr. Wijnperen k.l IJsbouten Winter Bergamot Perenkroet per 100 kg 5,40 Groenten Boerenkool 2838; Koolraap 8—10; Prei 2031; Rode Kool 18 20; Savooie kool 17—24; Spruiten 89—92; Witlof 150—154; Aardappelen middel 10—12. Alles in centen per kg tenzij ander» vermeld. 40 -56 31—49 26—33 22—28 25—36 70/75 65/70 60/65 55/60 1 21—24 32—34 21—32 50—58 43—49 38—42 27—31 36-54 35—46 34—40 26—30 20—46 16—27 43—45 38—42 38—43 36—41 27—32 30—34 24—27 25—32 22—25 32—36 27—30 26—39 32—51 23—27 21—25 20—22 17—28 24—30 23—27 21—29 21—24 15,60 Zoetkroet 11,00 39—54 26—43 55—57 45-47 34 -67 17—47 38—40 126-128 20—22 32—39 29—32 26—33 32—34 18—28 14—28 12- 13

De Vallei | 1966 | | pagina 3