Rhenens raad hakte eindelijk de kruideniersknoop door Grondverkoop supermarkt had veel voeten in de aarde E.P. v. Dijk: raad is baas en niet burgemeester Wetli. Deen trok beschuldigingen aan adres van VVD'er .Jansen in Economische toestand baart nog geen zorg Alle verbetering aan kamp is boter aan galg gesmeerd Onhoudbare toestand Werk in portefeuille Allerhande in Ouwehand Wethouder Van Lienden (CHU) Trekking prijzen RMC-actie Dagblad „DE VALLEI" Cursus van Veilig Verkeer BURGERLIJKE STAND Joodse kunst op utsavond OLIFANTEN ZEBRA-FOKKERU INTERIEUR WIJZIGING WOENSDAG 7 DECEMBER 1966 RHENEN Even kwam het nog tot een felle explo sie tussen wethouder mr. J. Deen (P.v.d.A.) en het raads lid A. Jansen (V.V.D.), toen eerstgenoemde de liberaal toewierp, dat alle brieven van de „Groep '64" inzake de kwestie rond de verkoop van de grond voor de bouw van een supermarkt van hem persoonlijk afkomstig waren. De liberale afgevaardigde eiste onmiddellijk, dat wet houder mr. Deen zijn beschuldigingen zou herroepen. Dat deed hij dan nok, maar hij hield vol, dat een ingesteld onderzoek had uitgewezen, dat alle correspondentie op de schrijfmachine van de liberaal was getikt op zijn eigen briefpapier en door hem was verzonden. De heer Jansen dupliceerde, dat de onderzoeker van wethouder Deen dan beslist niet objectief is geweest. Na nog enkele felle woordenwisselingen en het verwijt van de heer H. Griffioen (A.R.P.) aan het adres van de S.G.P.-afgevaar- digde. dat deze de belofte van de burgemeester gedaan aan enkele middenstanders, wilde wegmoffelen, werd over de zaak, die de vorige week zoveel stof deed opwaaien, gestemd. Het voorstel om de grond te verkopen voor de prijs van f 35.000,- aan de heer Van der Veen te Arnhem voor de vestiging van een supermarkt aan de Valleiweg, naast de zelfbedieningszaak van de middenstander Van der Beek, werd aangenomen met 8 stemmen voor en 5 stemmen tegen. Tegen stemden de afgevaardigden Van Donselaar en Kerkstra van de C.H.U., de afgevaardig den Jansen en Van der Spoel van de V.V.D. en de afge vaardigde van de A.R.P., de heer Griffioen. Voor stem den de heren Verwoert (S.G.P.), Van Dijk (Vrije Partij), Lodder (Boerenpartij), Hensen, De Jong en Van Gesink (P.v.d.A.) en de beide wethouders Deen (P.v.d.A.) en Van Lienden (C.H.U.). De heren Kosters (Vrije Partij) en Ver- hoeks (S.G.P.) waren afwezig. Er kwamen in de raadsvergadering van gisteravond twee punten aan de or de. namelijk de verkoop van de grond voor de vestiging van de supermarkt en de verkoop van een naastgelegen stuk grond voor de vestiging van een sevice-station met 6 etagewoningen voor Esso-Nederland. Beide perce len zijn gelegen naast de zelfbedie ningszaak van de heer Van der Beek. De voorzitter stelde als eerste punt aan de orde de verkoop van de grond aan de Esso. Al direct werd hij geïn terrumpeerd door de heer Jansen (VVD) ,die opmerkte dat de voorzitter de verkeerde volgorde gebruikt. Op de stukken stond de supermarkt als nummer 1 en de Esso-zaak als num mer 2. Overigens bracht de liberaal de voor zitter zijn laatste gedane voorstel in de vergadering van vorige week in herin nering, neerkomende op het terugne men van het voorstel tot verkoop van de grond voor de vestiging van een su permarkt als zijnde in strijd met de stedebouwkundige voorschriften en nogmaals een bespreking te arrange ren over de branchesamenstelling voor de winkelwijk aan de Valleiweg. Vol gens de heer Jansen zou daarover als nog moeten worden gestemd. De voorzitter zette uiteen dat het plan niet in strijd is met de planologi sche voorschriften. Alleen voor de ge vels zijn voorschriften gesteld. Wat men daarachter doet kan de gemeente niet interesseren. Daarop werd de mo- tie-Jansen om het voorstel opnieuw te rug te nemen, in stemming gebracht. Ze werd verworpen met 11 stemmen tegen en 2 stemmen voor (Jansen en Van de Spoel, beiden WD). Direct daarop werd het voorstel om ruim 500 m2 grond te verkopen aan de Esso in stemming gebracht. De heer E. P. van Dtfk (Vrije Partij) vroeg om die stemming. Het werd algemeen aanvaard. De Esso zal er f 75.000,- voor neertellen. De heer Verwoert (SGP) vroeg als eerste spreker het woord over het in tweede instantie op de agenda geplaat ste voorstel tot verkoop van het per ceel grond voor de vestiging van een supermarkt aan de Valleiweg. Hij kon zich voorstellen, dat het voor de aldaar gevestigde middenstander Van der Beek geen pretje is zo'n concurrent naast zich te krijgen. WETH. MR. DEEN (P.v.d.A.) RHENEN Vrijdag 9 december a.s. des namiddags om 7.30 uur trekt nota ris Vleer de prijzen uit de R.M.C.-St. Nlcolaasactie op het Fred. v.d. Palts- bof naast het V.V.V.-kantoor. Hij vroeg zich echter af, of aan de andere winkeliers is gedacht, toen de heer Van der Beek zich vestigde aan de Valleiweg, of toen zich in de stad Albert Heyn vestigde met een filiaal. „Waarom moeten we de burgerij naar Wageningen of Veenendaal stu ren, wanneer we hier een dergelijke zaak kunnen krijgen als een super markt?". De heer Griffioen (ARP) trok de op merkingen van de heer Verwoert in twijfel. „Ik geloof, dat er de vorige keer heel wat anders uitkwam. Het ging toen niet zo zeer om de vestiging van de supermarkt, als wel over een door de burgemeester gedane belofte. Daarop hebben de debatten zich toen toegespitst. De heer Verwoert praat er nu omheen, waar het toen om ging. Daar het ging om een belofte, gedaan door de hoogste vertegenwoordiger van de Kroon, zal ik tegen het voorstel stemmen". De heer De Jong (PvdA) was de vo rige vergadering niet aanwezig. Hij had met belangstelling het raadsver- slag in de pers gelezen. „Ik ben tot de conclusie gekomen, meneer de voor zitter, dat U ten onrechte een belofte in de schoenen is geschoven. De raad is nog altijd de hoogste instantie in de gemeente Rhenen en die heeft geen enkele belofte gedaan!". Verder vroeg de heer De Jong zich af, hoe de „Groep '64" in haar brief dingen kon schrij ven, die in een geheime raad waren behandeld. A. JANSEN (V.V.D.) Denk bij Uw betalingen aan te Veenendaal om vermelding van het nieuwe gironummer 1321600 AMERONGEN Uitgaande van de afdeling Amerongen van Veilig Verkeer werd een verkeerscursus gegeven in verband met de nieuwe verkeersregels, die op 1 januari in werking treden. De cursus, welke door een 30-tal cursisten werd gevolgd, werd gegeven door de heer P. Stam in diens instructiezaaltje. De nieuwe verkeersregels werden uit voerig behandeld in een 4-tal lessen, uiteraard ook in combinatie met de oude regels. Aan de hand van dia's, voorbeelden, examenopgaven enz., werd een en ander duidelijk gemaakt. Tijdens de laatste les dankte mevrouw Rense namens de cursisten in het bij zonder mevrouw Stam voor de geser veerde koffie. Deze dank ging gepaard met een smakelijke verrassing, geslui erd in verkeerstekens. De voorzitter van Veilig Verkeer, de heer Sasburg, hield aan het slot een korte terugblik. Hij dankte de heer Stam voor de prettige wijze waarop hij deze cursus heeft geleid. Tevens wekte hij een ieder op om lid te worden van het Verbond. Aangezien de nieuwe regels toch nog wel veel puzzels blijken op te roepen wil het Verbond in februari wederom een cursus organiseren. Men kan zich hier voor opgeven bij de heren P. Stam, op perwachtmeester J. Pakvis, J. J. Eyf- fius, H. Sasburg en F. van Bergen. In januari zal er een cursus van start gaan in Overberg, te houden door de heer Pakvis. ners in het nieuwe uitbreidingsplan wordt niet nodig geoordeeld; 3e. mondelinge toezeggingen van de burgemeester dienen onder voorbe houd van goedkeuring door de raad in den vervolge schriftelijk te worden bevestigd 4e. In de afgelopen week is het zeer duidelijk geworden, dat de gemeente raad aan het hoofd van de gemeente staat. Dat is voor mij al een groot winstpunt. Ik dank U voor Uw aan dacht". De voorzitter deelde de heer Jansen mee, dat de grondprijzen van de ge meente zodanig zijn gericht, dat de ge meente er niet mee uitspringt. De heer Van Donselaar (CHU) sloot zich aan bij de woorden van de heer Griffioen. „Het probleem ligt niet bij de vestiging van de supermarkt, maar bij de door de burgemeester gedane belofte". De voorzitter legde de heer Van Don selaar uit, dat hij een door hem des tijds met de betrokken middenstander gevoerd gesprek ten aanzien van de belofte moet zien in het licht van de omstandigheden van waaronder die be lofte toen is gegeven. „Ik neem graag aan, dat de heer Van der Beek iets uit mijn woorden heeft opgemaakt wat ik niet bedoeld heb. Ik ben wat dit betreft altijd erg voorzichtig. Ik kan de raad niet binden op een door mij gedane be lofte. Dat het een teleurstelling is voor de heer Van der Beek dat deze super markt er zo vroeg komt, dat kan ik begrijpen. Anderzijds heeft hij nu al zeker 5 jaar een monopoliepositie in Rhenen-Hoog. De raad zal moeten we ten wat hij in het belang van de bur gerij zal moeten doen in dit opzicht. De woorden van de burgemeester doen bitter weinig ter zake. Als de raad des tijds bij de verkoop aan de heer Van D. de JONG (P.v.d.A.) „Maar die groep is de heer Jansen", riep mr. Deen uit, „die wist het De heer De Jong wenste ten stellig ste te protesteren tegen de schending van de geheimhouding. Het was te verwachten, dat de heer Jansen (VVD) stelling zou nemen te gen de persoonlijke aanval van wet houder Deen. „Allereerst stel ik hier duidelijk", zo zei hij, „dat de heer Deen de woorden die hij zojuist geuit heeft, terug dient te nemen". Wethouder Deen trachtte met veel kabaal aan het woord te komen, doch de heer Jansen vestigde er de aan dacht op, dat niet wethouder Deen, maar hij het woord van de voorzitter had gekregen. De voorzitter wees zijn wethouder terecht en de heer Jansen kon vervolgen. Maar daarvoor kreeg hij niet de kans. Opnieuw kwam wethouder Deen er tussendoor met de nitroep: „Ik wil mijn woorden nu direct terugne men", waarmee de heer Jansen genoe gen nam. Wethouder Deen voegde er aan toe: „Het is dan misschien niet waar wat ik heb gezegd, maar het is wél zo, dat alle brieven die uitgaan aan de raads leden over „Groep '64" niet alleen af komstig zijn van het adres van de heer Jansen, dat ze niet alleen getypt zijn op briefpapier van de heer Jansen, maar dat ze bovendien nog dat heeft een onderzoek uitgewezen persoon lijk door hem zijn getypt. Daaruit heb ik misschien voorbarig de conclusie getrokken dat de „Groep '64" wel eens zou kunnen worden vereenzelvigd met meneer Jansen". „Dan is het onderzoek, wat U gedaan hebt, zeer onjuist gebleken. Ik twijfel ten zeerste aan de objectiviteit van de onderzoeker", aldus het antwoord van de VVD'er Jansen. „Ik ben in elk ge val erg blij, dat de heer Deen zijn be schuldigingen aan mijn adres heeft te ruggenomen". De heer Jansen wilde verder niet in herhaling treden over wat door hem in de vorige vergadering naar voren was gebracht. Hij geloofde dat hij duide lijk genoeg was geweest. Toch kwamen er bij hem nog enkele vragen naar vo ren. „De heer Deen betoogde in de vori ge vergadering, dat de gemeente bij de verkoop van bouwterreinen geen winst beoogt. Toch stel ik er prijs op kennis te mogen nemen van de bereke ningen van de heer Deen. Misschien kan ik daarvan nog iets leren". De heer Jansen vreesde, dat in de toekomst belangstellende zaken bij de voortgang van deze manier van grond- verkopen, Rhenen de rug zullen gaan toekeren. Op de vraag of de gemeente nog verder zal gaan met onderhande lingen over grondverkoop en met wie, kon de voorzitter voorshands geen ant woord geven. „De opmerkingen, dat de bewoners van het plan „Domineesberg", gebaat zijn met de vestiging van een super markt, kan ik niet onderschrijven. Ik geloof, dat bewoners van de nieuwe wijken meer belang hebben bij de ves tiging van winkels met een variabele branchesamenstelling. Uit de debatten moet ik een viertal conclusies trek ken: le. de adviezen van de rijksconsulent voor de middenstand worden terzijde gelegd 2e. branchespreiding in het nieuwe centrum in het belang van de bewo- E. P. v. DIJK (Vr. Partij) RHENEN De raad van Rhenen heeft zich gisteravond ook bezig gehouden met de economische toestand van de gemeente, zulks naar aanleiding van vragen van de heer De Jong (P.v.d.A.). Hij had verzocht mede te delen wat het college daarvan denkt en of het nodig is een beleidsvisie te scheppen om eventuele maat regelen onder ogen te zien. De voorzitter deelde de bezorgdheid van de heer De Jong. Maar aan de hand van cijfers en procenten kwam de voorzitter toch tot de conclusie, dat het werk loosheidspercentage in de provincie Utrecht en ook in Rhenen lager ligt dan het landelijk gemiddelde. Normaal is het 3%, voor Rhenen 0,8-1,3%. De voorzitter zag nog geen dringende noodzaak tot het nemen van maatregelen. J. van DONSELAAR (C.H.U.) der Beek contractueel had vastgelegd dat hij geen concurrentie zou behoeven te vrezen, dan ligt de zaak anders, maar er is niets vastgelegd". De heer E. P. van Dijk (Vrije Par tij) zei niks te maken te hebben met een belofte van de burgemeester. „De raad is de baas en niet de burgemees ter. Wat die zegt, kan me geen syllabe schelen! Bovendien kan ik dat ook niet beoordelen. Maar al zou de burgemees ter een belofte hebben gedaan, dan heb ik er nóg niks mee te maken. We heb ben hier te maken met het feit, dat B. en W. een voorstel doen om de grond te verkopen. Dat heb ik te beoordelen. En ik ben raadslid, dus zal ik vóór het voorstel van B. en W. stemmen". Wethouder Deen wilde de raad enke le feiten niet onthouden. „Ik heb de afgelopen week gesprekken gehad", al dus mr. Deen, „met de organisaties van twee betrokkenen, die hier ter sprake zijn gekomen, dat zijn de mid denstanders Crum en Van der Beek. Beiden maken deel uit van bepaalde grossiers en ik heb met vertegenwoor digers van die grossiers gesproken. Ten aanzien van Crum, die had aan vankelijk ook bedoelingen in de buurt van deze terreinen een nieuwbouw te gaan stichten. Op het ogenblik voelt de man daar niets meer voor. Hij heeft ook naar zijn mening een toezegging gehad, of een halve toezegging. Zijn organisatie heeft gevraagd of het ge meentebestuur hem in staat wil stel len zijn zaak te vernieuwen of uit te breiden (Crum zit in een gemeentewo ning-winkel). Dat is een zaak van de woningcommissie. Het lijkt me wel, dat het college van B. en W. in de loop van de tijd aan deze commissie daar omtrent bepaalde voorstellen zal doen. Bij Van der Beek ligt het zo, dat 't pand niet is van Van der Beek zelf, maar van de eigenaar van de organi satie. Die heeft het gebouwd en be taald. De eigenaar van het perceel waarin Van der Beek is gevestigd, is bijzonder tevreden. Hij zou gezegd heb ben het in een gunstige tijd te hebben gebouwd en er echt niet op achteruit te zijn gegaan, nu hij het heeft. Aan de andere kant is het ook duide lijk dat Van der Beek het niet zo leuk vindt dat er een supermarkt in de buurt komt. De organisatie was zeer reëel en heeft gezegd: het was toch op den duur niet tegen te gaan dat er een dergelijke zaak kwam en of die nu in hetzelfde rijtje ligt of er tegenover, dat maakt weinig verschil. Overigens ben ik het geheel eens met hetgeen de heer Van Dijk hier heeft gezegd". De heer Van Donselaar (CHU) druk te er in tweede instantie zijn spijt over uit, dat er de afgelopen week geen na der contact is geweest met de heer Van der Beek. Hij drong er alsnog op aan dat contact te leggen om tot een vergelijk te komen. De voorzitter zag die mogelijkheid niet. Hij zag alleen de mogelijkheid dat de raad „ja" of „nee" zou zeggen in deze kwestie. Hierna ging de raad tot stemming over, met het hierboven genoemde re sultaat. »,Met zorg en verbazing", aldus de burgemeester, „heb ik kennis genomen dat Gedeputeerde Staten van Utrecht het betreuren dat de werkgelegenheid in de provincie zo afneemt, voor wat be treft de industrie. Ik moet u eerlijk zeg gen, dat ik me daaraan wel wat geër gerd heb. Bij iedere industriële vesti ging, bij iedere onteigening van indus trieterrein, onder andere op „Remmer den", hebben wij van Gedeputeerde Sta ten NOOIT medewerking gehad. Als men dan stelt dat het zo betreurenswaardig is, dat de werkgelegenheid zo afneemt, dan vind ik dat hier toch wel een ant woord op past." De voorzitter lichtte toe, dat talrijke plaatselijke aannemers al werk is „toe gespeeld". Dit beleid zal verder wor den doorgevoerd. Verder staan er aller lei werken op de nominatie, waarvoor op het ogenblik geen geld is. Onder an dere noemde de voorzitter restauratie van het oude gemeentehuis, een cultureel centrum, zalen voor de jeugd en ouden van dagen. Er zijn veel plannen. „We behoeven maar op de knop te drukken en ze kunnen worden uitgevoerd. Alleen vraag ik me af, als het zover is, of er dan wél geld voor zal zijn." De voorzitter noemde het werkloos heidscijfer van het ogenblik echter zo laag, dat er geen zorgen over behoeven te worden gemaakt. De heer De Jong was verheugd met het werk in portefeuille. Hij zou graag een burgerzinlening willen zien. In dit verband stelde hij Amerongen ten voor beeld met de bouw van het zwembad aldaar. De voorzitter stak daarover de lof trompet. Wat die burgerzinlening be treft zei de burgemeester: „Ik zou best willen, maar in de tijd dat we helemaal geen geld hadden om woningen te bou wen heb ik alle mensen, die we aan 'n woning geholpen hebben, aangeschre ven en per gezin iets van een tientje gevraagd. Het resultaat: helemaal niks De heer De Jong drong verder aan op versnelde woningbouw. De heer Jansen (VVD) onderstreepte graag de woorden van de heer De Jong. Wel wees hij B. en W. op de brief van de Raad van Bestuur voor het Bouwbe drijf over het onrechtmatig uitvoeren van bouwwerken. Hij drong er op aan bij de afgiften van bouwvergunningen erop toe te zien dat de werken door rechtmatige bedrijven worden uitge voerd en desnoods deze voorwaarde aan de bouwvergunning te verbinden, ter voorkoming dat de arbeidsvoorziening in gevaar gaat komen. De voorzitter wees de heer Jansen er op, dat hij „detournement de pouvoir" wilde plegen. „Het gemeentebestuur mag een dergelijke voorwaarde niet aan een bouwvergunning verbinden. Dat is in strijd met de wet." Ten aanzien van de zogenaamde vrije- tijdsbouw is het college heel zuinig. „Daarin zit de kans van grote beunhaze rij", aldus de voorzitter, „maar daarop wordt heel scherp gekeken." De heer Griffioen (ARP) vond het pleidooi van de heer Jansen niet op z'n plaats. „We hebben plaatsen in de ge meente waar we nog woningwetwonin gen kunnen bouwen. Ik zou eerst wel RHENEN De afgevaardigde D. de Jong (P.v.d.A.) heeft in de gister avond gehouden raadsvergadering vragen gesteld over de abominabele toe stand waarin het woonwagenkamp aan de Middelbuurtseweg zou verkeren. Volgens de socialistische afgevaardigde zou de toestand onhoudbaar zijn, de orde te wensen overlaten en zouden de ratten de boventoon voeren. Ook wilde hij wel eens weten, wat de gemeente Rhenen had uitgegeven aan het kamp. Burgemeester Bosch van Rosenthal vertelde, dat het kamp in 1965 10.806 gulden en 65 cent had gekost en dat aan ondersteuning aan woonwagenbewo ners was uitgegeven f 36.000,--. De burgemeester bracht verder in het midden dat er in de loop der jaren veel zorg aan het kamp is besteed. Er zijn nieuwe kranen gemaakt, die prompt weer werden gesloopt, er zijn nieuwe W.C.'s gemaakt, die weer kapot gingen. „De toestand is er inderdaad allerbe roerdst, maar er is geen eer aan te be halen. Er is geen orde te scheppen, om dat het geen regionaal kamp is. We moeten de woonwagens onbeperkt toe laten en we mogen geen selectie toe passen. De laatste tijd heeft wethouder Deen er weer „achteraan" gezeten om er wat te verbeteren, maar het is boter aan de galg gesmeerd. De toestand, zo als die nu is, kan niet voortbestaan. Er is goed geprobeerd het kamp op te hef fen. Aanvankelijk zou er in Wijk bij Duurstede een regionaal kamp komen, maar daar is de zaak ook in het slop geraakt. Toch zouden de woonwagenbe woners qua geloof en werk daar veel beter op hun plaats zijn, dan op de grens Rhenen-Veenendaal. De fabrieken in Veenendaal zijn niet bereid woonwagenbewoners op te ne men. Er komen bezwaren van de arbei ders die de woonwagenbewoners niet accepteren. We hebben nog heel recent een werkwillige van het kamp gehad, die in Veenendaal werd geweigerd. De ze moest noodgedwongen naar de streek- werkplaats voor minder-vaiiden. Er is een deel van de woonwagenbe volking, dat wel wil werken. Dan ligt het toch ook wel aan onze maatschap pij, als we ze niet kunnen laten werken. Aan het kamp zal inderdaad wat moe ten worden gedaan, als het niet lukt een regionaal kamp te krijgen." Op een desbetreffende vraag van de heer De Jong deelde de voorzitter voorts mede, dat er inderdaad plannen bestaan om op het woonwagenkamp een school te stichten. Er komt binnen kort een verzoek van de St. Salvator- school te Veenendaal om medewerking op grond van de l.o.wet. Wanneer het verzoek aan de wetseisen voldoet, zal de raad medewerking moeten verlenen. Verschillende sprekers vonden de plaats totaal ongeschikt, hetgeen de voorzitter de zucht deed slaken: „Waar haal ik een ander terrein vandaan?" Wethouder Van Lienden (CHU) deed ook nog een duit in het woonwagen kampzakje. Samen met wethouder Deen had hij een bezoek gebracht aan het kamp, maar de rommel was on beschrijfelijk. Een volle put kon niet worden leeggehaald, omdat er auto wrakken op het deksel lagen. De man die het karweitje moest opknappen, moest onverrichterzake naar huis. Met rattenvergif kan niet gewerkt worden, omdat dit te gevaarlijk is voor de vele kinderen die er rond scharrelen. De rommel ligt tot onder de wagens, T. van LIENDEN (C.H.U.) terwijl er een plaats voor Is aan gewezen. Wanneer de kampbewoners zelf mee werkten zou er heel wat an ders te zien zijn! Het is me bekend, dat een Veenendaals raadslid een bal letje over het kamp heeft gegooid, maar als dat gebeurt met de gedach- ik het wel. De kampbewaarder is ken nelijk niet tegen de zaak opgewassen." De voorzitter bevestigde dat de kampbewaker van goede wil is, goed zijn best doet, maar niet op kan tegen de zogenaamde trekkers. De heer Grif fioen (ARP) zag de toestand somber in en noemde die welhaast onhoudbaar. „Maar waar moeten we met het kamp heen?" De voorzitter zag evenmin een oplossing. H. GRIFFIOEN (A.R.) O eens aannemers willen zien, die ze wil len bouwen." De heer Jansen mopperde nog wat na. kennelijk om de heer Griffioen van re pliek te dienen, doch de voorzitter liet voor de laatste maal de hamer vallen en hij kwam niet meer aan bod. RENSWOUDE Geboren: te Rhe nen: Comelis Marius, zoon van: C.J. van Egdom en A. M. Vonk; Eveline Al- bertien, d.v.: R. Dijkstra en J. van Mourik; Linda, d.v.: N.G. Gijsbertsen en H.W. Helwegen; Willemijntje, d.v. C. van den Heuvel en G. van Dijk. Ondertrouwd: Van Lambalgen, Jan, oud 26 jaar te Woudenberg en: Van Ommeren, Jacobi, oud 20 jr. te Rens- woude; Van de Kuilen, Gerrit Hendrik, oud 21 jaar te Ede en: Vink, Barendi- na, oud 19 jaar te Renswoude. Woensdagavond 14 december organi seert de plaatselijke Nutsafdeling een avond, waar men kan luisteren en ge nieten van Jiddische liederen en ver halen. Deze zang en voordracht wordt gehouden door Sera Anstadt terwijl zij zal worden begeleid door de accordeo nist Harry Mooten. De avond zal wor den gehouden in de raadzaal van het ge meentehuis. Gezien het karakter van deze avond en het aan te bieden programma wordt verwacht, dat vele leden van de gele genheid gebruik zullen maken om deze avond aanwezig te zijn. In Ouwehands Dierenpark wil men overstappen op Afrikaanse olifanten. Zolang als het dierenpark op de Greb- beberg bestaat hebben er Indiase dik huiden hun „trompetgeluiden" laten ho ren. Nu „Sonja" is verhuisd naar Boe dapest en „Elma" vorige week op vijf entwintig-jarige leeftijd stierf, wil de di rectie naar een compleet nieuw olifan tenbestand. Het directe verschil tussen de Indiase en de Afrikaanse olifant is dat de Afri kanen grotere slagtanden krijgen en veel grotere oren hebben dan hun soortgenoten uit India. De Afrikaanse olifant ziet er over het algemeen wat vervaarlijker uit. Inmiddels is er al contact gelegd met Afrika door tussenkomst van de direc teur van de Upper Canada Zoological Society te Ontario, de heer Cas R. Van- eysinga. Deze Canadese dierentuin-di recteur was, op doorreis naar de bin nenlanden van Afrika, op bezoek bij Ouwehands Dierenpark. Hij had een opdracht bij zich om voor Canada drie olifanten mee te brengen. Er is nu een opdracht van Ouwehands Dierenpark bijgekomen. In Afrika moeten niet minder dan 10.000 dikhuiden worden opgeruimd. De oorzaak daarvan ligt in het feit, dat het terrein waarop zij leven steeds kleiner wordt, met als gevolg daarvan, dat de dieren hebben te kampen met voedselgebrek. Ook de grote droogte speelt in deze kwestie een rol. De zebra-stand in Ouwehands Die renpark laat niets te wensen over. De ze diersoort tiert er welig en wel zo danig, dat men heeft moeten besluiten enkele exemplaren, die bij Ouwehand zijn gefokt, van de hand te doen. Ze zullen verhuizen naar dierentuinen in West-Duitsland. Op de Grebbeberg zullen er zeven achter blijven. Deze worden op hun beurt weer aangevuld met enkele af wijkende soorten. Men hoopt op die ma nier in het komende voorjaar te be schikken over een zebra-steppe met veel variëteiten. Het insektarium-terrarium in Ouwe- wehands Dierenpark wordt grondig on der handen genomen. In dit gebouw waren tot voor kort de kleine reptie lensoorten ondergebracht, alsmede ve le insekten. Er is momenteel niets meer over. De levende have is geëva cueerd en metselaars, timmerlieden en schilders zijn er voor in de plaats ge komen. Het interieur van het gebouw is al totaal verdwenen. Na deze sloop werkzaamheden wordt komende week een begin gemaakt met de aan te bren gen vernieuwingen. Het komt er op neer, dat er één grote hal van zal worden gemaakt. Daarin zal ook ruim te komen voor de grotere soorten kroko dillen en schildpadden. v

De Vallei | 1966 | | pagina 4