Parly II, mooiste centrum van geheel Europa Satellietstad waar men de eenvoudigen vergat Drastische manier van lossen WF LOONBESPREKINGEN ZIJN MISLUKT Leefbaarheid en welzijn in 2000 vragen van ons zware offers Hoe denkt men in Zwolle over de kerk? [VALDA Akkertjes Droomoord ivor lieden met forse bankrekening Kloosterbalsem Applaus voor Stalin Ook Nederland verdient VLUG Jaarlijks wegencongres in Utrecht: GEKORTWIEKT Pagina 7 Baas boven baas Gevulde beurs 25.000 inwoners Nieuwe naam GENEVER WYNAND FOCKINK ERKOUDEN Prinses Margriet kocht ring niet in Haarlem Bijna 7 miljoen voor Tibetaanse vluchtelingen PROVINCIES Polio-inenting in België verplicht Vermist jongetje bleek verdronken Grote enquête: WOENSDAG 7 DECEMBER 1966 (Van onze Parijse correspondent) Jn de Parijse voorstad Arcueil staat al een paar weken een gebouw van zes verdiepingen op instor- ten. Gaandeweg is het gebouw gaan hellen. Toen muren begonnen te kraken en plafonds gingen scheuren, heeft de burgemeester alle verdiepingen laten ontruimen en de omgeving afgezet. De metro, die er vlak langs rijdt, moet bijtijds afremmen om de spanningen niet nog hoger te maken dan ze al zijn. De bewoners stonden zonder hebben en houden op straat. Pas toen met meetinstrumenten was geconstateerd, dat de verzakking tijdelijk tot staan was gekomen, mochten de bewoners één voor één, begeleid door controlerende brand weerlieden, hun woning binnen om de waardevolste bezittingen in veiligheid te brengen. De burgemeester heeft andere woningen en leegstaande villa's toegezegd, doch aangezien onteigening maanden, zo niet jaren kan duren, is er voorlopig weinig kans, dat iedereen kan worden gehuisvest. Vóór de funderingen terdege door deskundigen zijn onderzocht, zal geen toestemming worden gegeven de scheef staande appartementen opnieuw te betrekken. Voor omstreeks 500 mensen is de woningnood van de ene op de andere dag harde werkelijkheid geworden. Toch wordt er in en rondom Parys hard, heel hard gebouwd. De buitenlandse toerist, die in de hoofdstad of in de buitenwijken rondwandelt of die door de bussen van Air France wordt meegenomen naar de vliegvelden Le Bourget en Orly, ziet voor z(jn ogen, hoe de wolkenkrabbers links en rechts van de nieuwe autoroute uit de grond schieten. Of al deze gevaarten van staal en beton, die de Eiffeltoren naar de kroon gaan ste ken, bydragen tot het stadsschoon, is een hoofdstuk apart. Een feit is, dat er wordt gebouwd. Wie een goed gevulde portemonnaie heeft of b(j een bank over krediet kan be schikken, behoeft geen dag of nacht zonder dak boven het hoofd te zitten. H(j kan terecht in luxe-complexen als Elysée I, Elysée II of de laatste maanden in Parly II. Het begon met Elysée I en Elysée II. Elysée is een schoon klinkende naam. Daar woont de president van de republiek, Charles de Gaulle in hoogsteigen persoon. In Elysée II, niet ver van Parijs, bij Bougival en La Celle-Saint-Cloud, werd een woning complex neergezet, waar binnen de 35 dagen zó maar 1.137 appartementen met uitzicht op de bossen werden ver kocht. Parijs zelf werd naar Elysée II gehaald, want om boodschappen te doen en vermaak te zoeken behoefden de nieuwe bewoners niet naar de stad te gaan, waar zij hun auto niet kwijt kunnen. Er is in Elysée II van alles: een bioscoop voor de zakenlieden des avonds, voor de vrouwen overdag en voor de kinderen op zondag en op de vrije donderdagmiddag. Er is een Prisunic, waar allerlei winkels met ge controleerde prijzen omheen gegroe peerd liggen, zodat men voor vlees of vis of juwelen en sieraden niet méér behoeft te betalen dan in Parijs zelf. Er is een restaurant, waar men tot 's nachts twee uur kan eten, een drug store, waar van alles te koop is: boe ken, kranten, tijdschriften, wasmachi nes, miniatuur televisietoestellen en zelfs opvouwbare Japanse motorfiet sen. Er is een bank, die open is op zaterdagmiddag tot zeven uur. Heel „tout Paris", de upper ten van Parijs, kwam in maart van dit jaar naar Elysée II, toen daar de disco theek werd geopend, waar men de ge hele nacht op plaatjes kon dansen. Elysée II werkte aanstekelijk, want In deze wereld is er altijd baas boven baas. In de bossen van Chernay, on der de rook van Versailles, waar Lo- dewijk XIV zijn kastelen, parken en aanplantingen had, waar gefeest werd, gemusiceerd en theater werd gespeeld, moest nog een veel groter woningcom plex uit de grond verrijzen, dat niet Elysée III zou heten, doch Parijs zelf naar de kroon zou steken en dat Paris II zou worden. Groots van opzet met garanties van wel tien, twintig grote banken, huizen van twee tot vier verdiepingen, faca des van steen uit Ile-de-France, trap penhuizen van Italiaans marmer, deu ren van acajou, straatverlichting naar het voorbeeld van de deftige Place Vendöme in Parijs, waar de goud- en zilversmeden en de grote verzekerings maatschappijen hun tenten hebben op geslagen, overdekte en open zwemba den, een kerk, een commercieel cen trum met 280 winkels, bioscopen en niet te vergeten de nachtclub met de onmisbare verkleed- en uitkleedpartij- en. Het heeft heel wat voeten in de aar de gehad alvorens de eerste spade in de grond kon worden gestoken. De grond was het eigendom van twee be jaarde dames, de zusters Poupinet, die er andere denkbeelden op nahielden dan de nieuwerwetse hemelbestormers. Zij zochten de hemel op hun eigen vro me manier: voor het altaar in de dorpskerk, die geen lichten van Place Vendöme van node heeft om toch licht te zijn. De bouwers en speculanten liepen bij hen de deur plat en dat duurde net zo lang, tot de zusters be zweken voor de verleiding van steeds hogere koopsommen. Zij stemden toe op één voorwaarde: dat er een grote katholieke kerk zou worden gebouwd. Ook de vroomheid werkte aansteke lijk, want uit eigen beweging kwamen de bouwers met het voorstel, dat er ook 'n protestantse kerk zou worden gebouwd, zij het van kleiner afmetin gen, want het protestantisme in Frank rijk blijft beneden een schriele tien procent. Dat vonden de dames goed. Leven wij in de eeuw van de oecume ne of niet? Kranen en andere hijswerktuigen werden naar Chernay gebracht en daar begon de bouw van Paris n met twee kerken in het vooruitzicht. Te huur, in Paris II, is er natuurlijk niets. Wie geen geld heeft om te ko pen, maakt in Paris II geen schijn van kans. De prijzen variëren naar com fort. Type I (drie vertrekken van 59 vierkante meter) 70.600 franc, voor een appartement van zes vertrekken (110 vierkante meter) 131.900 franc. Type II (drie vertrekken van 68 vierkante ADVERTENTIE Heilzame, diepwerkende verzacht en verlicht aandoeningen van huid en spieren meter) 90.800 franc, zes vertrekken van 135 vierkante meter 182.600 franc. Type III (vier vertrekken van 128 vier kante meter) 216.800 franc, zeven ver trekken van 194 vierkante meter 329.300 franc. En één Franse franc is "<5 Nederlandse centen. In ieder type vindt men eveneens appartementen van vier en vijf vertrekken. De Franse directeur van het consor tium heeft zijn plannen aan een con gres in Los Angeles voorgelegd. Mo gen wij de directeur geloven waar om niet? dan waren alle congres sisten het erover eens, dat Paris II het schoonste centrum wordt van ge heel Europa. Zeker, er zijn soortgelij ke complexen in Amerika, doch heel Amerika heeft niet de roemrijke en historische bossen van Versailles, waar voetgangers geen last zullen hebben van automobielen. Amerika mogen Kennedy's en Johnsons hebben, maar één Lodewijk de Veertiende vindt men er niet. Tegen Paris II valt door geen Yankee op te bieden. „Paris Presse", het gaullistische avondblad, plus roya- liste que Ie roi, kon schrijven: „Ja mais vu en Europe". Oftewel: nooit eerder vertoond. Inderdaad, want naarmate meer bij zonderheden binnenkomen is de opzet groots. Paris II wordt 'n stad van 20.000 tot 25.000 inwoners met kinderspeel plaatsen en parken, waar geen auto mag rijden. Van de 90.000 vierkante meter zijn 65.000 gereserveerd voor wa renhuizen type Printemps of Lafayette, bioscopen en schouwburgen met plaat sen voor 500 bezoekers, een bowling, 'n nachtclub-discotheek, privé-clubs voor jongeren en ouderen, twee overdekte en twee open zwembaden, particuliere zwembaden voor de allerhoogste elite, tennisbanen, voetbal-, rugbyvelden, een stadion, een cultureel centrum met bi bliotheek, receptiesalons, expositiezalen, een manege met tachtig paarden, een garage voor 2400 auto's, een hotel met 100 kamers, scholen van kinderbewaar plaatsen tot lycea toe, een medisch cen trum met tien tot twaalf artsen plus verpleegsters, een bank en ga zo maar door. De lezer vergeve het ons, als wij nog meer bijzonderheden overslaan. Alleen de reclame voor Paris II heeft drieën eenhalf miljoen franc gekost rond 10.000 franc per appartement. „Dat halen wij er gemakkelijk uit", hebben de promotors gezegd, „want de publiciteit heeft een snelle verkoop be vorderd. Zouden wij minder reclame ge maakt hebben, dan zouden de apparte menten langer hebben leeg gestaan, waardoor de kostprijs van het gehele complex zou zijn verzwaard. Nog vóór Paris II is gebouwd, is de naam veranderd in Parly II. Eeenstem- mig heeft de Parijse gemeenteraad ge protesteerd tegen de naam van Paris II. Men zag het zelden voorkomende verschijnsel, dat gaullisten, centristen, socialisten en communisten, verenigd in MOSKOU Warm applaus ontlokte de naam Josef Stalin toen een vooraan staande Russische communist dinsdag de loftrompet stak tijdens een massa-bij eenkomst in het Kremlin over het op treden van de gewezen dictator in de oorlog. Spreker, de leider van de afdeling Moskou van de communistische partij, Nikolai Jegorytsjef, sprak 600 Mosko- vieten toe in een rede ter herdenking van de 25ste verjaardag van de slag om Moskou, die Russische geschiedkun digen „de dageraad van de overwinning" noemen. Sprekende over Stalin, betitelde Je gorytsjef hem als „de opperbevelheb ber, die de algehele leiding had bij de slag om Moskou". Zijn lof voor de wijze waarop Stalin in de oorlog optrad, is in overeenstem ming met het huidige beleid van de Russische leiding, dat gericht is op voor zichtige militaire rehabilitatie van de man die door de voormalige Russische leider, Nikita Kroestsjef, van zijn voet stuk was gestoten, aldus merkt Reu ters correspondent in Moskou op. Dinsdagavond is Stalin in films uit de oorlog op de Russische televisie ver schenen, waarbij hij (in 1941) een „plech tig beroep" deed op het Russische volk en verkondigde, dat het Russische va derland in gevaar was. Het Bruynzeelconcern te Zaandam heeft de grootste order in één af zonderlijk contract in zijn geschiede nis gekregen: de levering voor meer dan tien miljoen gulden aan keukens, deuren en finalux voor de Parijse satellietstad genaamd Parly II Bruynzeel moet hiervoor alle deuren en zestig procent van de keukens le veren. De eerste aflevering geschiedt in het voorjaar van 1967. De gehele order strekt zich uit over een tijds verloop van drie jaar. Tussen het eerste contact en de afsluiting van de order lag een periode van nauwe lijks twee maanden, waarin een felle concurrentiestrijd is geleverd met een Frans bedrijf. In bijgaand artikel ver telt onze correspondent te Parijs van het gigantische project rond Parly II. uitspraken van mgr. Rodhain (22-7-'65) en van de Franse bisschoppen (maart 1966): „Ons christelijk geweten moet protesteren tegen de schreeuwende te genstelling tussen menselijke rechten en werkelijkheid. Er wordt te veel geïn vesteerd voor twijfelachtige sociale doel einden, terwijl de primaire noden van zoveel mensen worden verwaarloosd. Er wordt te veel gebouwd als dure woningen rendabel zijn. Van die politiek is er altijd maar één het slachtoffer: de arme". Maar ofschoon Frankrijk de oudste dochter is van de katholieke kerk, wordt naar de mening van de bisschop pen in de eerste plaats niet gevraagd en in de tweede plaats niet geluisterd. Er gaan weliswaar allerlei geruchten, dat de verkoop van appartementen in Par ly II stagneert, doch wie dat gelooft is een kniesoor, en een defaitist. ADVERTENTIE In de handige kneepfles De borrel die u „toelacht" Geniet met uw gasten van die tongstrelend zachte WF genever. Een rondje WF Daar is iedereen vierkant voor! Oude WF Genever f. 10.95 per hele liter één groot eenheidsfront, de promotors bedreigden met een aanklacht bij de justitie, wanneer niet vóór 1 juli van dit jaar de naam van Paris II zou wor den geschrapt. Immers is er op heel de wereld maar één Parijs. Waartegen op hun beurt de promotors protesteerden, want er is een Parijs in Illinois, een Parijs in Kentucky, een Parijs in Ten nessee, een Parijs in Texas, er is een Plateau de Paris in de Alpen, er is een gehucht Paris in het departement Isère, er is een Paris Plage bij le Touquet en mocht de maat daar nóg niet mee vol zijn: er staan in het dikke telefoonboek van Parijs vijftig lieden ingeschreven, die luisteren naar de naam van Paris. Doen de Amerikanen, schreven de promotors aan de gemeenteraad, doen de Amerikanen ons een protest aan van wege de drugstore, die er in Parly II zal komen? Intussen zijn de promotors secure jongens en voor alle zekerheid zal de drugstore in Parly II „drugwest" worden genoemd. Paris II heet dus voortaan Parly H, een samentrekking van Paris en Marly een dorpje in de buurt van Versailles. Van weerskanten zijn de gemoederen bedaard. Parly II kan zonder processen worden afgebouwd. Tegen de bouw van Parly II heeft de ACO (Action Catholique Ouvrière) een protest laten horen en herinnerd aan ADVERTENTIE de fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht verfrist «-DA PA-TU (Vervolg van pagina 1) De besprekingen waren, volgens de heer Kloos, bijzonder bemoeilijkt door het feit, dat de vakcentrales moeten werken met een aantal onbekenden, te weten de hoogte der sociale verzeke ringspremies, die nog niet bekend is, en de omstandigheid, dat men nog niet weet of de omzetbelasting al op 1 juli 1967 zal worden verhoogd. We moeten rekening houden met een stijging van de lasten. Daarom luidde het eerste voorstel van de vakcentra les: 5 procent loonstijging, plus eenin- dexerings-clausule. De werkgevers stel den hier aanvankelijk tegenover een loonstijging per contract van 3 y2 pet plus 1% pet op 1 juli 1967. In een la ter stadium van de eerste besprekingen op 1 december, werd dit voorstel gewij zigd in 3 pet. bij contractherziening en 2 pet op 1 juli 1967. Op dit tweede voorstel van de werk gevers volgde een tegenvoorstel van de vakcentrales, namelijk: 4 pet bij con tractherziening en 2 pet op 1 juli 1967. De vakcentrales waren bereid de in- dexerings-clausule te laten vervallen, indien de regering bereid werd gevon den 100 miljoen gulden uit de algeme ne middelen ter beschikking te stellen van de ziekenfondspremie. Met deze voorstellen zijn vorige week werkgevers en werknemers naar huis gegaan om nog eens met hun achter ban overleg te plegen. Dit overleg heeft echter niet tot een wijziging van stand punt geleid. Op grond van de stijging van de kosten van levensonderhoud wa ren de vakcentrales tot de conclusie ge komen, dat het minimumloon verhoogd dient te worden. Ir. J. Bosnia, de werkgevers-voorzit ter, wees erop, dat de werkgevers aan vankelijk 314 pet en 114 pet loonsverho ging wilden, maar aangezien zij bijzon der veel waarde hechten aan overeen stemming In de Stichting van de Arbeid, waren zij bereid dit te honoreren door de H/2 pet te verhogen tot 2 pet voor compensatie van de huurverhoging en andere kostenstijgingen. Breekpunt van de besprekingen is, volgens hem geweest de wens van de vakcentrales om een eventueel hoger percentage te accepteren als daartoe bij de onderhandelingen in de bedrijfstak- takken wordt overeengekomen. Nu kan men wel zeggen, dat de werkgevers zelf de deur kunnen dicht houden, ver klaarde ir. Bosma, maar het interne beraad heeft al duidelijk gemaakt, dat anderen weer komen met redeneringen over achterstanden en dergelijke. „Wij dachten, dat onder de huidige omstan digheden dit risico niet mocht worden genomen". Ir. Bosma zei, dat de 314 en 2 pet al gingen over de grens van wat economisch mogelijk moet worden geacht. In dit verband wees de heer Bosma erop, dat de situatie op de arbeidsmarkt lang niet overal ontspannen is. In de Randstad Holland en ook in Twente wordt nog gewerkt met buitenlandse arbeiders. De spanning in de randstad is nog bedenkelijk. Het zou anders lig gen wanneer er regionaal contracten werden afgesloten. Ir. Bosma zei, dat de totale loonkostenstijging in 1967 door de werkgevers was berekend op 7% 8 pet. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben hun verlovingsringen niet gekocht bij de Haarlemse juwelier J. A. Wiering, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst ons meegedeeld. De heer Wiering zegt, dat hij de ver loofden twee gladde verlovingsringen heeft verkocht. Hij zou zelf overigens pas achteraf hebben gemerkt, wie de twee jonge mensen waren. Een woordvoerder van de RVD wees erop, dat de verlovingsring van de Prinses een gouden ring met een pa reltje is, dus geen gladde ring. Hij wilde niet zeggen, waar de ring ge kocht is: „Dat is een privé-zaak van de Prinses". De heer Wiering blijft er bij, dat het toch de Prinses en haar verloofde moe- te# zijp geweest, die begin vorig jaar in zijn winkel waren. De graveur H. van Walsem, die de ring zou hebben gegraveerd, houdt zich onbereikbaar. DEN HAAG Het Nederlands Comi té Vluchtelingenhulp 1966 heeft tot 3 de cember op zijn bank- en girorekening f 6.140.000,ontvangen voor de Tibe taanse vluchtelingen, terwijl werd toege zegd (maar nog niet afgedragen), f 820.000,—. Nog niet bekend is het totaal van de opbrengst van de giften van bedrijven, naar aanleiding van de oproep van de Stichting van de Arbeid. Het Nederlands aandeel in de actie „Europa helpt Azië en Afrika" dient nog verhoogd te worden met het onbe kende bedrag aan kerkcollecten dat zon dag 30 oktober werd ingezameld. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT „Binnen dertig jaar dreigt ons land als een overbevolkte buurt of een mensenpakhuis uitgewoond te raken en te verslonzen, tenzij van meet af aan de mogelijkheden van ons beperkte en intensief gebruikte grondgebied zorg vuldig tegen elkaar afgewogen en gefixeerd worden. De nota ruimtelijke ordening biedt een deugdelijke basis daartoe". Met deze woorden, aan het einde van zijn inleiding, leidde de nieuwgekozen voorzitter van de vereniging „Het Nederlandse Wegencongres", de oud-burgemeester van Aalsmeer en lid van de Raad van de Waterstaat, J. J. Loggers, dinsdagmorgen in de Utrechtse Stadsschouwburg het jaarlijkse congres in, dat geheel gewijd was aan het landelijke wegennet in de toekomst, over welk onderwerp pre-adviezen waren uitgebracht. Na prins Claus, die het congres bij woonde, welkom te hebben geheten, sprak de heer Loggers de hoop uit, dat 't congres er toe zou bijdragen de omvang rijke verkeersproblemen te verduidelij ken. „Wij zijn van mening, dat het ui termate belangrijk voor onze welvaart en ons welzijn is, indien ons land over 35 jaar inderdaad over het gepropecteer- de wegennet kan beschikken, dat onmis baar zal blijken te zijn om het verkeer alsdan niet slechter, doch ook niet veel beter dan thans te verwerken." De verwezenlijking van alle voorzie ningen, die nodig zijn om ook in het jaar 2000 en daarna de bewoners van ons land bewegingsvrijheid, ontspan- nings- en verplaatsingsmogelijkheid te geven, om van alle andere facetten van ons sociaal-economisch bestel nog te zwijgen, zal bijzonder grote kapitaalsuit gaven vergen. Het is duidelijk, dat de ze boven onze financiële draagkracht gaan. Het Nederlandse volk zal dan ook ver trouwd moeten worden gemaakt met de noodzaak zich hiervoor offers te getroos ten. Want wat geeft alle welstand, al het milieu geen gevoel van wei-zijn meer kan verschaffen aan hen, die daarin vertoeven?, zo vroeg de heer Loggers zich af. In zijn pre-advies „Structuurschema Hoofdwegennet 1966" sprak ir. B. Beu kers de verwachting uit, dat het motor- voertuigenbezit in Nederland rond het jaar 2000 zal zijn toegenomen tot een verzadigingsniveau van 450 tot 500 mo torvoertuigen per 1.000 inwoners. Teza men met de verwachte groei tot 20 mil joen zielen, leidt dit tot een toeneming van het motorvoertuigenpark in de ko mende 35 jaar tot 9 a 10 miljoen een heden. In de komende tien tot vijftien jaar zal volgens ir. Beukers, de groei van het autobezit het snelst zijn: „Neder land zal dan kunnen worden gekarak teriseerd als een land op wielen, op rubberwielen wel te verstaan". Aan de verkeersproblemen om de centra zal aandacht moeten worden besteed. Het kan voorkomen, dat in het jaar 2000 met wel honderdduizend voertuigen per etmaal op verschillende plaatsen in ons land rekening zal moeten worden gehou den. Het structuurschema omvat 5.300 km. aan weglengte: 1.500 km wordt gevormd door bestaande wegen van het Rijkswe genplan 1958, circa 100 km bestaande wegen voorkomend op provinciaal of tertiair wegenplan, 550 km aan nieuwe rijkswegen, die volgens het uitvoerings programma 1966/'71 eind 1971 moeten zijn gerealiseerd en nog 3.150 km aan wegen, die daarnaast nog door het rijk en ook door andere wegbeherende in stanties zullen worden aangelegd. Om een soepele aanpassing aan nieuwe ontwikkelingen mogelijk te maken, wordt aan het structuurplan geen bin dende status toegekend. Wel zal elke incidentele beslissing over een bepaal de wegverbinding moeten worden ge toetst aan dit structuurschema. Ge dacht wordt aan een formele herzie ning van het structuurschema een maal in de vijf jaar. De heer W. A. S. van Meel kwam in zijn pre-advies over „het landelijk we gennet en de provincies" tot de conclu sie, dat de ontwikkeling van het ver keer leidt tot toekenning van een hoge prioriteit aan het wegenbouwbeleid, niet in de laatste plaats met betrekking tot het doorgaande en interlokale verkeer. Een voorwaarde is wel, dat de provin cies spoedig worden ingeschakeld, om te zamen met de rijksoverheid een sa menhangend net van primaire en secun daire wegen te ontwerpen. Deze inleider schonk veel aandacht aan de verkeerstechnische inrichting van wegen en de toe te laten rijsnel heid. Hij formuleerde de volgende eisen: 0 primaire hoofd- en nevenverbindin gen autosnelwegen met een ge ring aantal aansluitingen en hoge toe laatbare snelheid: 0 secundaire hoofdverbindingen autowegen met vrije kruisingen, een beperkt aantal aansluitingen en vrij ho ge toelaatbare snelheden; 0 secundaire nevenverbindingen autowegen met weinig of geen vrije kruisingen, een groter aantal aanslui tingen en een enigszins beperkte rij snelheid. tertiaire verbindingen wegen met bij voorkeur vrijliggende paden of parallelwegen voor fietsen resp. fietsen en bromfietsen, met een matige snel heid. Nabij de Centrale Hemweg in Amster dam is dinsdag een truck met opleg ger gekanteld en in de berm terecht gekomen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de lading werd wel voortijdig en op een abrupte manier gelost. BRUSSEL In het Belgische staats blad is heden een Koninklijk Besluit verschenen, waarbij inenting van jonge kinderen tegen kinderverlamming ver plicht wordt gesteld. De eerste inenting moet in de loop van de derde levens maand geschieden. De ouders kunnen hun kinderen koste loos laten inenten in vaccinatiebureaus die de gemeenten zullen inrichten. Ou ders die hun kinderen niet laten in enten, kunnen worden gestraft. BARSINGERHOORN Woensdag is het lijkje van de 3-jarige Arien Dirk, het jongste kind van de veehouder J. P. Eriks te Barsingerhoorn, op 250 meter afstand van de ouderlijke woning door buurtbewoners opgehaald uit de voor- sloot. Sinds zondagmiddag 5 uur werd het jongetje vermist en zijn manschap pen van de rijkspolitie en de brand weer, alsmede burgers aan het dreggen en speuren geweest. ADVERTENTIE Let op, dat U de originele Akker- cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijn en griep! ZWOLLE Zeven protestantse kerken hebben eind november huis aan huis in Zwolle een brief laten bezorgen, waarin zij een eerlijk antwoord vroe gen op de vraag hoe men over de kerk denkt. Het resultaat heeft de verwachtingen verre overtroffen, want 70 procent van de 17.500 vragenlijs ten kwam reeds ingevuld terug. Bij na duizend vrijwilligers zorgden voor een vlotte verspreiding van de brief. Een voorlopig onderzoek van de ant woorden heeft aan het licht gebracht, dat 32 procent van de afzenders po sitief ten opzichte van de kerk staat, 28 procent weinig of geen interesse toont en 10 procent kritiek en klach ten heeft. 30 procent heeft niet geant woord. De kritiek richt zich uitsluitend op de kerk als organisatie. Velen klagen er over, dat de kerk te weinig persoon lijk contact met de gemeenteleden heeft. Voorts wordt opgemerkt, dat de kerk in veel gevallen achter loopt. Een aantal leden van de Nederlandse hervormde gemeente blijkt de band met de kerk te hebben verbroken, om dat zij vinden, dat haar belangstelling voor de leden meer een financiële dan een geestelijke achtergrond heeft. Ve len uitten de klacht, dat het enig con tact met de kerk het aanslagbiljet van de kerkelijke belasting is. Veel Zwollenaren hebben laten weten wel in God te geloven, maar geen be langstelling voor de kerk te hebben. Velen vragen zich ook af waarom er zoveel kerken zijn en waarom er zo weinig eerbied is. Tegenover de vele reacties, die voor de kerk als organisatie weinig vleiend zijn, staan echter ook prijzende me ningen. Veel brieven waren anoniem, wat wordt betreurd door de organisa toren omdat er vele onder zijn met waardevolle opmerkingen, waarover de kerk graag met de inzenders zou willen praten. De brieven zullen in de komende weken nauwkeurig worden bestudeerd en, als dat nodig wordt geacht, ter beschik king van wijkpredikanten en pastoors worden gesteld. Gebleken is, dat ook elders in het land grote belangstelling bestaat voor de uitkomsten van de Zwolse enquête, de eerste van deze aard in Nederland. 0 Woensdag 14 december en vrijdag 30 december zullen op paleis Soest- dijk door verschillende deputaties ge schenken worden aangeboden aan prin ses Margriet en mr. P. van Vollenho ven in verband met hun komend huwe lijk. f Na de ondertrouw zal het koopvaar- dijcomité Huwelijksgeschenk Prin ses Margriet naar Paleis Soestdijk gaan om daar het cadeau te overhandi gen, waarvoor de gelden zijn bijeenge bracht door duizenden zeevarenden en vele anderen. 0 Dezer dagen is bij de Staatsuitgeve rij een boekje verschenen, waarin op populaire wijze wordt uiteengezet, welke de rechten en verplichtingen van de huurders en verhuurders van ka mers zijn. Het boekje is samengesteld door de afdeling Voorlichting van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het hoof bestuur van het Nederland- sche Roode Kruis zal op korte ter mijn een commissie installeren onder voorzitterschap van generaal-majoor buiten dienst dr. H.J. van der Giessen, die zich zal bezighouden met de bestu dering welke maatregelen genomen moeten worden ter modernisering van de Radio-Medische Dienst van het Ne- derlandsche Roode Kruis. f Mevrouw Treffers, die een dames kapsalon drijft aan de Grootherto- ginnelaan te Den Haag, reageert de laatste dagen bijzonder wantrouwend, wanneer bij haar aan de deur wordt gebeld. Een onafgebroken stroom leve ranciers heeft namelijk sinds zaterdag vergeefs geprobeerd de meest uiteenlo pende goederen bij haar af te leveren, die door een onbekende waren besteld. 0 B. en W. van Capelle aan den IJssel hebben verklaard, dat de stadswijk Alexanderpolder, nu van Rotterdam en Capelle samen, bestuurlijk een gemeen te moet vormen. Dit gebied, dat vol gens de prognoses zal uitgroeien tot een inwonertal van circa 180.000 moet in staat worden geacht te voor zien in een behoorlijk verzorgingsniveau, menen zij. 0 De op de beruchte weg 13 (Den Haag-Rotterdam) onder de gemeen te Delft op 28 september j.l. ingestel de fileaanduiding, die uniek is in ons land, blijkt in de praktijk zeer goed te voldoen. Volgens de politie van Delft, is de apparatuur tot nu toe dertien maal gebruikt en was ze in totaal ge durende vijf uur en 50 minuten inge schakeld. Gedurende die periode heeft zich geen enkele botsing voorgedaan. 0 In Rotterdam is het Katholiek Schip perscentrum officieel geopend. Het biedt onderdak aan zeven organisaties op het terrein van de zorg voor de bin nenschipper en er is ook ruimte voor ont spanning, recreatie en discussie. 0 De K.N.S.M. heeft opnieuw een be langrijke order voor het verlengen van zeven schepen gegeven aan Boele's Scheepswerven en Machinefabriek in Bolnes. Het betreft de resterende ze ven zeeschepen in de serie, waarvan de namen eindigen op on. Drie van derge lijke schepen en nog drie andere sche pen van de K.N.S.M. heeft men al aan de werf gehad voor verlenging. Prof. ir. A. van Kranendonk uit Den Haag is winnaar geworden van de door de gemeente Valkenswaard uitge schreven prijsvraag voor een ontwerp voor een raadhuis te Valkenswaard. 0 Limburg dient zo snel mogelijk bui tenlands toerisme aan te trekken, als compensatie voor het toenemend aantal Nederlanders, dat in het buiten land met vakantie gaat. Het logerend bezoek aan Limburg is voor meer dan 90 procent afkomstig uit eigen land. De trek naar het buitenland wordt ook als belangrijkste oorzaak gezien van de toe ristische stilstand in deze provincie. Q Voor het deel van de gemeente De nekamp, gelegen ten oosten van de Dinkel en ten noorden van het Almelo- Nordhornkanaal, gaat een gebod gelden tot enting van de varkensstapel met het mond- en klauwzeervaccin type O 1, gepaard aan een tijdelijk vervoersver- bod voor varkens.

De Vallei | 1966 | | pagina 7