Japans geheim kwam op presenteerblad ENGELAND WIL OLIE-SANCTIES Duitse Starfighters de grond aan Russen plaatsen schoorvoetend gedenksteen in Babi Jar Zero-jager onbeschadigd een eilandje OMAR DHANI ONTLAST SOEKARNO Russische kerken tegen vervolging in verzet Sint-Nicolaasfeest in R.-K. Bejaardencentrum VAN ONZE LEESTAFEL Moby Portemonnee met 200 gulden gestolen Materiële schade bij botsing Denk overal en altijd weer aan het kind in 't verkeer Russen vangen Dick Gaatje in ivoren toren Te knap gehanteerd Toeval keerde zich tegen agressors Noodlanding Personenauto slipte tegen stilstaande bus Chinezen muitten op Ned. sehip Hellcat Machteloos Geen voorrang verleend aan medeweggebruiker Spreekuur inspectrice kinderpolitie Ede V.S. protesteren tegen arrestatie Oost-Duitsland ontkent geruchten Nul op rekest voor Spaanse oppositie Tien jaar voor kampbeul Senaat akkoord met 2 voor bejaarden Geen alkohol bij snelverkeer Stradivarius bracht een ton op Paus bedankte Ned. militairen WOENSDAG 7 DECEMBER 1966 (Van een onzer redacteuren) rpoen Japan in 1941 de oorlog inging, beschikte het niet alleen over een overweldigende 1 andstrijdmacht, maar ook over een oorlogsvloot die door zijn sterke bezetting met marineluchtmachteenheden veel beter voor de offensieve strijd was toegerust dan de geallieerden defensief waren geoutil leerd. Daar kwam een belangrijke factor bij. Zoals de Duitsers bij de aanvang van hun veroveringstochten in Europa in de Stuka en de Messerschmidt twee typen aanvalsvliegtuigen hadden die alles aan de kant van de tegenstander voor lange tijd in de schaduw stelden, zo hadden de Japanners in hun Zero (Zeke-)jachtvliegtuig een machine, die in bewapening, snelheid, handelbaarheid en actieradius iedere geallieerde jager de baas was. Deze toestand duurde echter slechts tot eind 1942 begin 1943, toen de Amerikanen hun Hellcats, Corsairs en vooral de P-38 Lightning in de strijd brachten. Goed gevlogen ga ven zij de Zero, noch de Val- en Nell bommenwerpers meer een schijn van kans. Eerst na de oorlog is aan de Ja panners bekend geworden, hoe de Amerikanen de goed-bewaarde vecht en vliegeigenschappen van hun Zero hebben ontraadseld en er hun voor deel mee hebben gedaan. Dat de vloot- (in feite lucht-) slag om Midway voor Japan een fatale afloop had gehad, wisten zij al. Dat deze operatie echter ook aan de vijand een uiterst waardevol ge schenk had opgeleverd, hebben zij lang niet geweten. Een onderdeel van de Japanse aan val op Midway vormde op 4 juni 1942 de beraamde overval op de Aleoeten, de eilandenketen in Amerikaans be zit tussen Alaska en Siberië. Vice- admiraal Kakuda's smaldeel, in hoofdzaak bestaande uit de vliegdek schepen Ryujo en Junyo, slaagde er in slecht weer in op aanvalsafstand van Dutch Harbor te komen. Van de Ryujo stegen zes Zero's en elf bom menwerpers op. Zonder tegenstand te ontmoeten bestookten zij de haven en pakhuizen in Dutch Harbor. Terwijl de Japanse toestellen zich na afloop van de aanval verzamel den boven het eiland Unalaska, merk te een Zero vlieger dat zijn machine brandstof verloor. Vrezend dat hij zijn carrier niet meer zou halen, zet te hij koers naar een klein onbewoond eiland ten oosten van Dutch Harbor dat tevoren als een geschikte plek voor een noodlanding was aangewe zen. Japanse onderzeeboten waren in de buurt gestationeerd om gestrande vliegers op te pikken. Bij de noodlanding vergiste de Ja panse jachtvlieger zich in de gesteld heid van de bodem. De machine liep niet uit, maar dook met de neus in de grond. De vlieger, Tadayoshi Ko- ga, werd daarbij gedood. Zijn kame raden zagen hem verongelukken, maar konden niets ondernemen. Zij keerden naar de Ryujo terug in de overtuiging dat de machine geheel vernield was. Dat was niet zo: de Zero was slechts licht beschadigd. En wat erger was voor Japan: een paar maanden later werd de machine bij toeval ontdekt door een over- vliegende Amerikaanse verkenner. Een bergingsploeg landde en nam de Zero mee naar de Verenigde Sta ten; daar werd het toestel gerepa reerd. Experts van de luchtmachten en van de vliegtuigfabrieken onder zochten de machine uitvoerig en maakten er uitgebreide proefvluch ten mee. Zij stonden verbaasd over het feit dat het vliegtuig zijn hoge prestaties kon leveren met een mo tor van slechts 1.000 pk, maar zij ont dekten ook hoe: het vliegtuig was uitzonderlijk licht geconstrueerd. Men ontdekte de zwakke punten van de Zero: slechte duikeigenschappen, EDE. Een personenauto werd zwaar beschadigd bij een aanrijding op de oude rijksweg, waar de wagen van achteren opreed tegen een autobus die half op de halteplaats, half op de rij baan stilstond. De autobus, bestuurd door de heer Van E. uit Lunteren stond bij de halte Oudedijk toen de personenauto bestuurd door de heer G uit Woerden naderde. De bestuurder zag de bus wel maar kon niet naar lin :s uitwijken omdat er een tegenligger naderde. Hij remde daarom af maar door het natte wegdek slipte de auto, en kwam tegen de achterzijde van de bus terecht. BRISBANE Chinese matrozen heb ben dinsdag geprobeerd de brug te be stormen van het Nederlandse vracht schip „Straat Malakka", dat in de ha ven van Brisbane lag. Zij werden ver dreven door de kapitein en de andere of ficieren, die vier schoten losten. Vier Chinezen werden aan de benen gewond. Aanleiding tot de muiterij was het ont slag van een Chinees bemanningslid, dat werk had geweigerd. Toen hij niet van boord wilde, is politiehulp ingeroepen. De Chinezen wilden aanvankelijk hun woede op de politie-auto koelen, maar trokken zich terug na een schot in de lucht. De scheepsofficieren en de vrouw en twee kinderen van de kapitein had den zich inmiddels op de brug verschanst Bij de directie van de Kon. Java-Chi- na Paketvaartlijnen, waartoe de „Straat Malakka" behoort, waren nog geen be richten over de muiterij binnengekomen. De „Straat Malakka" vaart tussen Afri ka en Australië. De gezagvoerder is de heer F. J. Panhuyzen. De bemanning bestaat uit 16 officieren en 44 minde ren. de laatsten allen Chinezen. betrekkelijk geringe maximumhoog te, trage wendbaarheid en onvoldoen de bepantsering. Al deze gegevens werden verwerkt in het ontwerp voor de nieuwe Ame rikaanse carrier-jager, de Grumman F6F Hellcat. De Hellcat was het eer ste Amerikaanse jachtvliegtuig dat met de Zero kon spotten, al had het nog niet de verlangde actieradius en het verlangde krappe bochtenwerk. Medio 1943 in produktie genomen, werden van het type gedurende de oorlogsjaren meer dan tienduizend exemplaren gebouwd. Ongeveer gelijk met de Hellcat verschenen de Corsair en de zware tweemotorige Lightning op het strijd toneel. En nog even later arriveerden als nieuwe tegenstanders de Libera tor bommenwerper en het Superfort, met hun enorme vuurkracht, zware pantsering en kogelvrije brandstof tanks. De volledige suprematie in de lucht, waarmee de Japanners de oor log waren ingegaan, was al in 1943 verkeerd in het tegendeel. Boven Nieuw-Guinea, Guadalcanal, de Gil bert-, Marshall- en Marianen-eilan- den stroopten de nieuwe Amerikaan se machines vrij en blij iedere kubie ke kilometer luchtruim af, in zwer men neerduikend op iedere Zero die zich maar durfde te vertonen. Twee doorslaande factoren beslis ten de luchtoorlog in Japans nadeel: ten eerste het onvermogen om na de introductie van een eerste uitsteken de jager (de Zero) een nieuw, aan veranderde omstandigheden aange past ontwerp te maken; de Zero vloog tot en met augustus 1945 en werd nooit vervangen door een ver- EDE De auto's die bij een aan rijding op de kruising Edisonstraat Doornlaan betrokken waren, werden beide zwaar beschadigd. Mevrouw Van E. uit Ede reed met h&ar personenauto op de Edisonstraat en verleende geen voorrang aan de personenwagen van K. eveneens uit Ede, die op de Doornlaan van rechts kwam. EDE Vorige week werd het Sint- Nicolaasfeest in het gebouw van het R.K. Bejaardencentrum gevierd. Het was een zeer gezellige bijeenkomst, dank zij het optreden van Paul Duval, die met zijn liedjes uit het verleden de stemming er goed wist in te brengen en te houden. De meest bekende liedjes van Koos Speenhof, Jean Louis Pisuisse, Dirk Witte en Louis Davids werden door de heer Duval op vrolijke wijze gebracht. Na een dankwoord van de voorzitter de heer Dijkman, werd overgegaan tot uitdeling van de St.-Nicolaaspakketten. Het behoeft geen betoog dat de stem ming mede verhoogd werd door een glaasje wijn. Al met al een avond, waarop de gezelligheid hoogtij vierde. Het dankwoord van één der bejaarden aan bestuur en andere medewerkers (sters) was alleszins op z'n plaats. EDE Een portemonnee met 200 gulden werd uit het tasje van mevrouw Van E. uit Ede gestolen toen deze in het dorp inkopen deed. De dader is nog niet gevonden. LUNTEREN Op de Edeseweg be merkte de bestuurder De R. te laat dat De K. met zijn personenauto voor hem remde, waardoor hij er tegenop reed. De auto's beiden bestuurd door Lun- tenaren werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. EDE De Inspectrice van de Edese kinderpolitie is voornemens vanaf 13 de cember elke dinsdagavond van half 8 tot half negen spreekuur te houden. beterde machine. Ten tweede: zelfs al zou Japan voldoende vernuft heb ben opgebracht om een nieuwe jager te bouwen, dan was het industrieel niet in staat geweest hem in een serie van duizenden of tienduizenden af te le veren zoals de Amerikanen. Er was nóg een factor. Zodra de Amerikanen een eiland veroverden, riepen zij hun „Seabees" (marine- constructiebataljons) op om er bin nen enkele dagen een volledig geoutil leerd vliegveld aan te leggen. Japan had niets dat daarop ook maar leek. Het had in 1942 een reusachtig rijk veroverd, maar verzuimd het aan de randen ondoordringbaar te maken. Al in 1943 werd het rijk aan zijn periferie aangetast. Te beginnen met Guadalcanal werden de voor posten opgerold. De dynamische veroveraar van 1941-1942 werd snel een krampachtige verdediger op talloze geïsoleerde posten, hardnek kig maar machteloos. Het einde voor Japan. Op het Ameri kaanse slagschip Missouri, tekenen de chefs van de weermachtsonderde len de caputulatie, Mc Arthur kijkt toe. DJAKARTA Omar Dhani, de voor malige Indonesische luchtmachtbevel hebber, heeft tijdens zijn proces in Dja karta gezegd, dat president Soekarno buiten de mislukte staatsgreep van vo rig jaar stond. Men had verwacht dat Dhani, die wordt beschuldigd van me deplichtigheid aan de communistisch- geïnspireerde staatsgreep, Soekarno zou belasten. Hij keerde zich echter met na druk tegen suggesties, dat Soekarno op een of andere manier verantwoordelijk was. Hij zei van tevoren op de hoogte te z(jn geweest van de ophanden zijnde staatsgreep van 1 oktober vorig jaar en dat hij de samenzweerders heeft gehol pen. Dhani zei dat de voormalige brigade generaal Supardjo hem op de hoogte ge steld had en dat hij desondanks Supardjo MOSKOU De Verenigde Staten hebben geprotesteert tegen de „onge oorloofde behandeling* van een Ameri kaans burger, die tijdens zijn reis van Moskou naar Parijs door de Tsjechi sche politie is gearresteerd, zo is in de Russische hoofdstad bekendgemaakt. Het protest gold de in Tsjecho-Slowa- kije geboren Amerikaan Vladimir Ka- zan-Komarek, die vorige maand een congres in Moskou bijwoonde en op 31 oktober in Praag werd gearresteerd op beschuldiging van „moord en hoog verraad". Kazan-Komarek was van plan naar Parijs te reizen, doch de nonstopvlucht met een Russisch vliegtuig werd onder broken in de Tsjechische hoofdstad. Amerikaanse autoriteiten die om in lichtingen omtrent het onderbreken van de vlucht vroegen, kregen te horen dat de tussenlanding noodzakelijk was van wege enige mankementen aan de radar installatie van het toestel. MOSKOU Russische walvisvaar ders hebben een „volstrekt witte pot vis" gevangen, gefotografeerd en ge meten en deze „de nakomeling van Moby Dick" gedoopt, zo meldt Tass. Voorzover bekend is dit de derde vangst van een witte walvis. Een werd vorig jaar door Russische, de tweede in 1957 door Japanse walvisvaarders gevangen. De kans op de vangst van een witte walvis is 1 op 15 tot 20 dui zend, aldus Tass. BERLIJN De Oostduitse pers heeft Westduitse klachten ontkend, als zou den kerstpaketten uit West-Duitsland in de DDR worden geconfisqueerd. Post stukken van en naar Oost-Duitsland, worden zonder vertraging doorgezon den. „Dergelijke berichten zijn te wij ten aan de propaganda", aldus de Oost duitse berichten. Het hoofdpostkantoor in West-Berlijn meldde gisteren, talloze klachten te hebben ontvangen over kerstzendingen naar Oost-Duitsland die hun bestem ming niet hadden bereikt. Er waren zelfs geruchten dat de Oostduitsers de paketten in beslag nafnen ten behoeve van Noord-Viëtnam. een helikopter ter beschikking stelde, voor gebruik tijdens de staatsgreep. Dhani ontkende overigens dat de com munisten een revolutionaire raad had den gevormd die in de plaats van de Indonesische regering zou moeten ko men. MADRID Spaanse oppositiegroe peringen hebben het referendum dat volgende week wordt gehouden ongel dig verklaard, omdat hun petitie, waar in om de vrijheid voor het voeren van een campagne tegen de nieuwe grond wet werd gevraagd, is verworpen. De petitie was ingediend door christen democraten, socialisten, sociaal-demo craten en leden van de verboden oppo sitie, en vroeg verder om uitstel om te gengestelde meningen te kunnen laten horen en om toezicht op het stemmen. Het referendum wordt 14 december ge houden. LONDEN. De Britse regering is bereid in te stemmen met sancties tegen de Rhodesische olie-invoer als de Verenigde Naties zulks verlangen, zo hebben welingelichte zegslieden in Londen meegedeeld. Hoewel volgens de zegslieden in de resolutie niet wordt gesproken over sanc ties op de Rhodesische olie-invoer, zul len de Britse afgevaardigden in de Vei ligheidsraad een beperkte vorm hiervan toestaan. Het grootste lek in het huidi ge olie-embargo is volgens functionaris sen te vinden in de haven van Lorenzo Marques in Mozambique. In het begin van dit jaar kreeg de Britse- marine toestemming van de V.N. om zonodig krachtig elke tanker met voor Rhodesië bestemde olie op weg naar Beira een halt toe te roepen. De Veiligheidsraad is tegen morgen 23 uur in zitting geroepen, om zich op Brits verzoek met de kwestie-Rhodesië bezig te houden. Ian Smith, leider van de rebellenre- gering van Rhodesië heeft gezegd nog altijd te geloven dat de geschillen tus sen Engeland en Rhodesië kunnen wor den opgelost, „zonder verlies van waar digheid aan welke zijde ook". Smith zei dat „de deur nog altijd open BONN De inspecteur van de Duit se luchtmacht, luitenant-generaal Jo hannes Steinhoff heeft bevolen de ge hele vloot van 700 Duitse Starfighters op de grond te houden. Steinhoff zei dat hij dezé maatregel had genomen, omdat uit een ongeluk met een Starfighter op 28 november in het Eiffelgebergte de mogelijkheid blijkt dat de toestellen van dit type een of ander defect hebben dat ze on veilig in de lucht maakt. Op 28 november ging bij de Duitse Volgende week woensdag wordt in Spanje een nationaal referendum ge houden. Hier een beeld van het Pers gebouw op het Callao-plein in Madrid, dat voorzien is van een gigantisch aanplakbiljet met de foto van Franco en de tekst „Franco Ja". luchtmacht de 65ste Starfighter verlo ren sedert deze vliegtuigen vijf jaar geleden operationeel werden. Steinhoff zei dat een aantal verbete ringen waren aangebracht in dit type, dat door de Amerikanen is ontworpen en voor Duits gebruik in Duitsland wordt gebouwd. Desniettemin kan de mogelijkheid van een nog niet gemeld defect, niet over het hoofd worden ge zien. De Starfighter Is vanaf het begin een probleem voor de Duitsers ge weest. Het ontbrak de jonge Luftwaffe aan ervaren piloten en monteurs en bij gevolg was minstens een op de twee ongelukken het gevolg van een mense lijke fout. Eerder dit jaar werd Kai Uwe Von Hassel, die toen minister van Defensie was, in het parlement wegens de Star fighter bestookt. Op het hoogtepunt van de crisis, trad de inspecteur van de luchtmacht, luitenant-generaal Wer ner Panitzki af. Hij beweerde dat hem het gezag was onthouden om het pro bleem aan te pakken. Voor hij er mee instemde de opvol ger van Panitzki te worden, eiste en verkreeg Steinhoff meer gezag. WENEN Een rechtbank in Wenen heeft de voormalige concentratiekamp bewaker Leopold Lanz tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De 56-jarige beklaagde werd schuldig bevonden aan moorden op Poolse Joden in het nazi concentratiekamp in het Poolse Kossow. De jury verklaarde het verweer van Lanz, dat hij op bevel had gehandeld, niet ontvankelijk. OVERLEDEN Ir. Alessandro Mar- chetti, een van de pioniers van de Ita liaanse luchtvaart, is op 82-jarige leef tijd gestorven. Talrijke door hem ont worpen vliegtuigen zijn voor de oorlog uitgevoerd onder andere naar Amerika en Rusland, zoals de bekende Savoia- Marchetti vliegtuigen. MOSKOU Vijfentwintig jaar na de moord op 100.000 Joden door de nazi's, heeft de Russische regering een ge denksteen geplaatst bij d e vallei van Babi Jar. Volgens berichten uit Kief, niaukt de steen echter geen -nelding van het feit dat veerweg de meeste slachtoffers Joden waren en wordt slechts ver klaard, dat ter plaatse een monumet zal verrijzen ter ere van „het Russi sche volk, slachtoffer van het fascisme in de jaren van de tijdelijke bezetting van Klef, 1941-43". Het uitblijven van erkenning van Ba bi Jar als scène van één der grootste misdaden uit de tweede wereldoorlog heeft in Rusland aanleiding gegeven tot heftige kritiek en in het buitenland tot beschuldigigen van officieel anti-semi- tisme. In de zomer van 1941 werd het groot ste deel van de Joodse inwoners van Kief door de Duitse bezetters in de die pe vallei met machinegeweren doodge schoten en ter plaatse begraven. Na de oorlog werd de plaats door de autoriteiten niet meer genoemd, maar zij kreeg weer bekendheid door het ge dicht „Babi Jar" van Jevgeni Jeftoe- sjenko, die in 1961 een bezoek aan het massagraf had gebracht. Vijf jaar na verschijning van het ge dicht, dat ook in het buitenland grote bekendheid kreeg, was er nog niets veranderd. Babi Jar vormde een onder deel van een stadspark dat populair is om zijn gelegenheid voor picknicken. In de loop der jaren begon de vallei er uit te zien als een vuilnishoop. Jeftoesjenko's gedicht had echter zijn werk gedaan en Babi Jar werd in het programma van de toeristen opgeno men en Joden uit het buitenland ma ken een pelgrimstocht naar het massa graf. Ondanks alle bewijzen van het tegen- de 1 blijft de Russische regering vol houden dat de Joden slechts een frac tie van de slachtoffers uitmaakten en dat de meesten „leden van de commu nistische partij of patriotten" waren. Deze houding werd ook getoond tijdens de onthullingsplechtigheid voor de ge denksteen, aldus de schaarse persbe richten. In aanwezigheid van „duizenden" in woners van Kief onthulde Anton Pa- chomof, een stedelijk ambtenaar van lage rang, de steen, en verscheidene sprekers herinnerden eraan dat de na zi's bij Babi Jar „Joden, Russische krijgsgevangenen en burgers" hadden gedood, aldus de persberichte stond voor onderhandelingen" tussen En geland en Rhodesië. Die deur zou steeds open blijven voor constructief overleg met wie ook en op welk tijdstip ook. De voornaamste reden waarom zijn re gering de laatste Britse voorstellen had afgewimpeld, zei Smith, was dat de Britse regering er op stond dat de re- gering-Smith haar volmachten zou over geven. Naar zijn mening kon dit pro bleem worden opgelost door een com missie die onbevoordeeld was en geen verplichtingen had. Smith was vol wrok tegen premier Harold Wilson persoonlijk. Deze werd onvermurwbaar genoemd en volgens Smith had hij „geen kijk op de situatie in Rhodesië". De internationale confederatie van vrije vakverenigingen heeft een beroep gedaan op de Verenigde Naties, om strenge sancties te nemen tegen Rhode sië. De voorzitter van de confederatie, Omer Bécu, heeft in een telegram aan Oe Thant onder meer gezegd: „gezien de jongste ontwikkelingen rond de kwestie- Rhodesië vinden wij dat zo snel moge lijk en zo krachtig mogelijk tegen dat land moet worden opgetreden onder lei ding en toezicht van de V.N.' Tengevolge van de Rhodesische wei gering op premier Harold Wilsons laat ste voorstellen in te gaan is het Pond Sterling onder zware druk komen te staan op de Londense beurs. Later op de dag herstelde het Pond Sterling zich. Tabak, koper en Rhodesische aande len leden verlies, hoewel er weinig in werd omgezet. (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder discussie het wetsontwerp aanvaard, waardoor dege nen, die uitkering krijgen ingevolge de A.O.W. en A.W.W. en de Invaliditeits- rentetrekkers over 1966 een uitkering van 2 procent zullen krijgen. De kamer-voorzitter, prof. Mazure, deelde voorts mee, dat de Senaat 20 en 21 december de algemene politieke be schouwingen over de rijksbegroting 1967 zal houden en 27 en 28 december de financiële wetsontwerpen zal behande len, die volgende week woensdag en donderdag in de Tweede Kamer aan de orde komen. De Eerste Kamer bespreekt uiter aard alleen die wetsontwerpen die in de Tweede Kamer zullen worden aan vaard, zo voegde de voorzitter eraan toe. Het zwaar door het ministerie van Landbouw gesubsidieerde Insti tuut voor I>andbouwhnishoudkundig On derzoek (ILO) in Wagenlngen heet thans Instituut voor Huishoudkundig Onderzoek (IHO). „Vrij Nederland" (onafh. soc.) is hiermee ingenomen. „Na tien jaar werk voor de boerin nen alleen is men in Wageningen nu ook bereid te gaan werken in het be« lang van de twee en driekwart mil joen andere huisvrouwen in Neder» land. Eindelijk kregen deze dus vocf de belasting, die hun echtgenoten b« talen, iets terug. Want dat er een t»| ren vol kennis in Wageningen ligt staat vast. Het gaat er alleen maai om, dat deze kennis vertaald en is gebruiksaanwijzingen wordt doorgege ven aan de huisvrouwen in Neder land. Zij kunnen er dan véél plezier aan beleven. Maar... we lopen weer te hard. U moet niet verwachten, dat de Wage- ningse Olympus zich rechtstreeks tcg de huisvrouwen gaat richten. O neef De voorlichting zal lopen via het om derwijs en via de publiciteitsorganen De gewone dagbladen zullen nu waar schijnlijk dezelfde bevoorrechte posi tie krijgen als eerst de agrarisch» vakbladen. Voor de arme kinderen op de huis houdscholen zal het waarschijnlijk nog ingewikkelder worden. Naast de voorlichtingsboeken over vlees, die ten dele met geld van 't Produkschap voor Vee en Vlees (om propagandis tische redenen) gefinancierd zijn en de voorlichtingcursussen, die door een Leidse instelling op kosten van de industrie worden gegeven (even eens om propagandistische redenen) krijgen de arme zielen nu nog het „ware woord" uit Wageningen te ver werken. Niettemin Is er reden tot vreugde. In de Wagening9e Ivoren Toren, tot dusver veilig ingekapseld binnen de landbouwbelangen, is een barst geko men. We mogen aannemen, dat de ex-minister van Economische Zaken, drs. Den Uyl, en de niet-ex-minister van Landbouw, mr. Biesheuvel, daar eendrachtig verantwoordelijk voor zijn. En, al is het u dan niet zo recht streeks opgevallen, het kabinet-Cals heeft toch nog wat goeds voortge bracht. We wachten nu maar af hoe ver het scheurtje uit zal groeien tot een enorme barst. Maar we zijn blij!" Prof. Witteveen, de grote economische deskundige van de V.V.D., heeft een waarschuwend woord laten horen in verband met de acute, gevaren, die on ze economie bedreigen. Het „Friesch Dagblad" (a.r.) zegt naar aanleiding hiervan ,De economen zijn tegenwoordig verbazend knap. Dat geldt in het bij zonder van professor Witteveen, wij erkennen het gul. Economen schijnen een zeer vooruitziende blik te hebben. Niet dat al hun profetieën in vervul ling gaan. De topdeskundigen van het Nationale Planbureau hebben het ka binet-Cals aan prognoses geholpen, die er naast waren. Een betalingsba lans met een voordelig saldo zouden we dit jaar hebben. Het wordt een te kort van een miljard. Nu heeft professor Witteveen wel heel duidelijke cijfers gegeven. De arbeiders kunnen een loonsverhoging hebben van 314 procent. Dat kan nog net. Maar 4% procent loonsverhoging betekent dertigduizend werklozen ex tra, 5y% procent wil zeggen zestigdui zend werklozen meer, 6y2 procent leidt tot negentigduizend werklozen er bij, enz. Het is een rekenkundige reeks en prof. Witteveen heeft het zo uitgerekend. Het is knap. Maar het is precies iets te knap om indruk te maken. Wie z de cijfers weet te hanteren, gaat net iets te ver en ontkracht zijn betoog. Er zijn in de conjunctuur een groot aantal factoren die een rol spelen, die el kaar beïnvloeden, elkaar soms ver sterken en in andere gevallen elkaar afbreuk doen. En wie één factor, na melijk de loonsverhoging, zó nauw keurig weet te binden aar een reken kundige reeks van toenemende werk loosheid, denkt naar onze mening te simpel en spreekt te zelfverzekerd. En dat valt meer op, omdat prof. Witteveen minister van Financiën is geweest, nog maar kort geleden, en toen niet in staat bleek de zaak in de hand te houden. De misère begint niet bij Vondeling, zij was er al bij zijn voorganger, en dat was prof. Witteveen. En wie prof. Witteveen thans hoort, moet daar toch nog wel eens aan denken. De professor moet het ons maar niet kwalijk nemen". GENèVE Een brief van 17 bladzij den waarin wordt geprotesteerd tegen het vervolgen van de kerken door de staat is in 't geheim in Rusland ver spreid, zo is in Genève bekend gewor den. De Russische kerk in Genève deelde mee, een afschrift van de brief, die door 12 leden van het bisdom van Kirof was opgesteld en aan de patriarch in Mos kou gericht, te hebben ontvangen. In de brief staat onder meer dat van 1960 tot 1964 bijna 10.000 kerken in Rus land door de staat zijn gesloten. In Stalins tij<ï was het dubbele aantal ker ken nog toegankelijk. „Het bisdom van Kirof had voor de revolutie meer dan 500 kerken beschik baar, in 1959 waren dit nog maar 75 waarbij inbegrepen zeven houten bede huizen, die gelovigen voor eigen reke ning hadden gebouwd. Van 1960 tot '64 werden 40 kerken, oftewel 53 procent, onder druk van de overheid gesloten". In de brief staat verder dat van alle kerken die gesloten werden het inte rieur werd vernield. Ikonen en boeken werden verbrand en meubels eenvou digweg gestolen. „Ontelbare kerken werden geheel vernield". Protesten hiertegen hielpen slechts in zoverre dat een kerk die op de lijst LONDEN Bij Sotheby in Londen is maandag een 242 jaar oude Stradivarius- viool geveild voor f 100.000. De koper van het in 1722 gebouwde instrument is een zekere „mr. Jacklin". Een Guarneri uit 1731, werd voor 8800 pond sterling gekocht door Lord Shaf tesbury. stond gesloten te worden, die van By- stritsa in het bisdom Kirof, kon worden gered. Plaatselijke autoriteiten pasten ook „boetes, arrestaties, onwettige veroor delingen en gevangenisstraffen toe om de gelovigen te intimideren en bang te maken", aldus de brief. De aartsbisschop van de Russisch-or- thodoxe kerk in Genève heeft een af schrift van de brief aan de Wereldraad van kerken gezonden. VATIKAANSTAD Paus Paulus VI heeft dinsdag de Nederlandse militairen die Florence in de dagen na de over stromingen aan water hebben geholpen, bedankt voor hun werk. De Paus deed dit tydens een audiën tie voor 120 Nederlandse militairen. In het Frans dankte de Paus hen uit naam van de getroffen Italianen voor hun werk, dat hij „een voorbeeld van werkelijk christelijke naastenliefde" noemde. De eeuwenoude ervaring in de strijd tegen de elementen had van de Nederlanders experts op dit gebied ge maakt, welke ervaring kostbaar bleek bij de hulp aan Florence", aldus de Paus, die de officieren, onderofficieren en manschappen dankt voor hun „moed. plichtsbesef en zelfopoffering". 9 Dinsdag hebben twee werklieden van Publieke Werken het beeldje van het Amsterdamse Lieverdje weer op zijn sokkel aan het Spui geplaatst. Zoals bekend, werd het beeldhouwwerk, dat het middelpunt is geweest van di verse happenings. 29 november geroofd door een groep Groningse studenten.

De Vallei | 1966 | | pagina 8