Veenendaals dagblad Oppositie tegen Franco in Spanje neemt steeds toe Bulten Ook voorzitter van KRO geen KVP-kan<li<laat „Eigen risico" van de baan is Conservatieven steunen eisen van Smith Grieks passagiersschip met 280 ma n vergaan Zes Nederlandse vissers met hun sehi|t ten under Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Betogingen in Barcelona pamfletten in Madrid Peng Tsjen in arrest Later zon en buien Spaanse bisschoppenstemmen naar geweten Syrië dreigt Hoessein Iraklion in vlfefcende orkaan Trailer ramde autobus Daily Mail werd beroofd Vanpassing Betoging tegen NPD in Duitsland Zwitsers erkennen beroepsgeheim van journalist KABINET CAPITULEERT: Vlaggen uit op dag van onder trouw Paus wil bestand in Vietnam Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Te lef. 08385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent Donderdag 8 december 1966 - 40e jaargang no. 126 BEIROET (Libanon) Syrië heeft de Jordaanse „revolutionairen" wepens aangeboden ter omverwerping van de regering von koning Hoessein. In Damascus verklaarde de Syrische president, dr. Noereddin Atassi, tegen over duizenden anti-Hoessein betogers, dat „onze wapens beschikbaar zijn voor lien die ze willen hebben". „Vandaag is de bevrijding van Jor danië aangebroken", zo zei Atassi, „morgen die van Palestina". Atassi's redevoering werd rechtstreeks door radio-Damascus uitgezonden. Het Syrische aanbod vormt de cli max in de anti-Hoessein campagne, die sinds de Israëlische vergeldingsactie te gen Jordanië, op 13 november, met gro te felheid wordt gevoerd door Damas cus en de in Cairo gestationeerde „Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO)". Deze campagne heeft al geleid tot ern stige anti-regeringsgezinde betogingen in een aantal Jordaanse steden ten wes ten van de rivier de Jordaan, onder an dere Jeruzalem en Nabloes. Hierbij zijn zeker negen personen gedood. De belangrijkste aanklacht tegen ko ning Hoessein is dat hij niet de juiste acties tegen Israël heeft ondernomen en dat zijn strijdkrachten niet goed voorbe reid waren op de Israëlische actie van 13 november, waarbij 21 Jordaniërs de dood vonden. LONDEN. Gewapende overval lers hebben vanmorgen vroeg drie kas siers van de in Londen verschijnende „Daily Mail" gedwongen een brand kast open te maken en de inhoud f 170.000,te overhandigen. De vier mannen, die ook maskers droegen, sloegen bij het betreden van het Daily Mail-gebouw ter hoogte van Fleet Street, de nachtportier bewuste loos. Na de overval probeerde personeel de mannen in de gangen tegen te hou den, maar dat mislukte. Het viertal ontkwam te voet. In augustus is een soortgelijke onder neming door vier gemaskerde mannen mislukt. /V; 17 r zijn lieden, olie van domestificatie spreken, wa^t^r ze het over vo gels hebben, diè> sü-h geheel bij de mens en zijn cultuur hebben aange past en buiten de mus levert de merel of zwarte lijster daarvan een markant voorbeeld, dat licht wordt aangehaald. Omstreeks het midden der vorige eeuw leefde hij nog uitsluitend in de bossen en wordt ons geschilderd als een schuwe, zeldzame figuur, van welke een vermaard oöloog (eierkun- dige) in zijn boek niet eens het legsel kon beschrijven, want hij had dit nog nooit gezien.' Thans komen de merels winter en zomer in stads- en dorpstui nen voor en nu ik dit zit te schrijven, hipt er een door het blad onder de rhododendrons: een glanzend zwart mannetje met gouden oogranden. Ik moet eraan denken, dat men wel de hypothese heeft opgeworpen, dat de merel evenals zijn winterse verwan ten de kramsvogel en de koperwiek) tegen het einde der 19e eeuw in een gering aantal waarschijnlijk meest mannetjes probeerde te overwinte- ren, waarbij honger hen in de nabij heid onzer woningen dreef. De mensen ontfermden zich over hen en de intel ligente dieren sloten zich wederkerig nauwer bij hun weldoeners aan en nes telden aangrenzend. De nazaten toon den zich bereids minder schuw dan ouders en grootouders en allengs zette het proces zich voort, tot thans de meeste ook 's winters bij ons blijven en op menige plaats haast tot huisdie ren gerekend mogen worden. Morgen overdenken we dit vraagstukje samen nog nader. 8 dec. '66 A. B. WIGMAN MADRID In enige steden in Spanje zijn woensdag betogingen gehou den tegen de regering. In Barcelona demonstreerden vierduizend mensen voor vrijheid van vak beweging. De actie was georganiseerd door illegale arbeidersorganisaties, on danks een verbod van de gouverneur. De politie maakte een eind aan de betoging, waarbij een demonstrant werd gewond en talrijke arrestaties wer den verricht. Bij een soortgelijke manifestatie in de nabij Barcelona gelegen industriestad Tarrasa werden 15 mensen aangehouden. In Madrid verspreidde de verboden communistische partij een vlugschrift, waarin werd opgeroepen niet aan het referendum over de voorgestelde Grond wetswijzigingen deel te nemen, omdat de nieuwe constitutie geen werkelijke vrijheid brengt. Vijftienhonderd studenten van de Madrileense universiteit hebben in een petitie aan de regering bepleit voor 't verlenen van faciliteiten aan de oppo sitie bij haar campagne tegen de volks raadpleging van 14 december. De stu denten vinden dat de oppositie dezelf de rechten moet hebben als de rege ring. Intussen hebben studenten van de fi losofische en literaire faculteit gepro testeerd tegen het besluit van de rec- tor-magnificus, om de vakanties eer- BELGRADO De voormalige burge meester van Peking, Peng-Tsjen, is drie dagen geleden gearresteerd wegens ver zet tegen de Chinese „culturele revolu tie", aldus het Zuidslavische persbureau Tanjoeg. Volgens het persbureau werd het nieuws van de arrestatie met luidspre kers in de straten van Peking verkon digd. Tanjoeg meldde in het bericht uit Pe king niet, of Peng-Tsjen gearresteerd was door de Rode Gardisten of door de officiële autoriteiten. Dinsdag echter riepen de rode gardis ten voor de eerste maal op tot openba re berechting van Peng en enige ande re voormalige communistische leiders, die beschuldigd werden van volging van de „bourgeois-reactionaire of zwarte lijn" en samenzwering voor verovering van de macht in China. Woensdag heeft zich in,de dichte mist op de Rijksweg van Amsterdam naar Den Haag ter hoogte van de afslag naar Aalsmeer, een kettingbotsing voorgedaan, waarbij tenminste 12 wa gens waren betrokken. Hier wordt een van de zwaarst beschadigde wagens weggesleept. Slechts enkele personen liepen lichte verwondingen op. Ook op de Utrechtseweg bij Amster dam hebben zich gisteravond tussen half zes en zeven uur tijdens de mist twee kettingbotsingen voorgedaan, waarbij alleen materiële schade ont stond. Bij de eerste was een achttal wagens betrokken, bij de tweede zes auto's. TUBINGEN. Ongeveer 2000 stu denten hebben in Tübingen onder lei ding van hun rector een betoging ge houden om te protesteren tegen de neo-nazistische NPD. Aan de demon stratie namen voorts 40 hoogleraren deel. In een toespraak zei de rector, dat niemand voor een nieuwe natio- naal-socialistische golf behoeft te vre zen, omdat er zijns inziens geen spra ke is van een onuitroeibare erfelijke aanleg voor nationaal-socialistische ex cessen. Het is onze taak ervoor te zor gen, dat ontevredenheid en ressenti ment niet opnieuw de overhand krij gen, zei hij. der te laten beginnen, met het oog op het referendum. „Wij zijn burgers zo als de anderen en hebben om te stem men niet meer dan één dag nodig", al dus de studenten. Zij zien de maatre gel als een poging om de oppositie in de studentenwereld tegen het rege ringsbeleid uit te schakelen. De leiding van de Spaanse katholie ke actie, Accion Catolica, een „libera le" groep, die geestelijken zowel als leken omvat, steunt eisen van de oppo sitie dat men het recht moet hebben campagne te voeren tegen generaal Franco's volksraadpleging van volgen de week over amendering van de grondwet. In een desbetreffende verklaring staat, dat alle Spaanse burgers ver standelijk moeten besluiten hoe zij zich tegenover de voorgestelde amendering zullen opstellen, en dat ze zich niet moeten laten overrompelen door een „technische campagne die hen aan spoort automatisch ten gunste van de nieuwe wet te stemmen". Een en ander verschilt niet radicaal van een communiqué dat dinsdagavond is uitgegeven door de Spaanse bis schoppenconferentie. Zij riep de ka tholieken op volgende weak „naar ge weten" te handelen. Geadviseerd werd niet, dat men „ja" dan wel „nee" moest stemmen, alleen dat men zich niet afzijdig moest houden. 0 Ten behoeve van hen, die een func tie in het hogere middenkader van het bedrijfsleven ambiëren, start Am sterdam in augustus 1967 met een ge meentelijke school voor Hoger Econo misch en Administratief Onderwijs (H. E.A.O). DEN HAAG Mr. H. W. van Doorn, lid van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. en voorzitter van de KRO zal (even als de oud-ministers Cals en Bogaers) geen kandidaat zijn bij de Ka merverkiezingen op 15 februari. De heer Van Doorn, die op de voorlopige kandi datenlijst geen verkiesbare plaats heeft gekregen, heeft als reactie hierop zich geheel teruggetrokken als kandidaat voor de Tweede Kamer. Zoals bekend behoorde mr. Van Doorn tot de vier leden van de K.V.P.-fractie, die 14 oktober tegen de motie-Schmelzer stemden. Op de K.V.P.-partijraad van 26 november j.l. had mr. Van Doorn zijn houding verdedigd met het argu ment dat er geen alternatief zou zijn, als het kabinet-Cals verdween. Op die zelfde partijraad kreeg mr. Van Doorn, als voorzitter van de KRO veel kritiek te horen over bepaalde KRO-uitzendin- gen, onder andere over de tv-rubrlek Brandpunt. Het feit dat hij thans op de voorlopige kandidatenlijst een niet-ver- kiesbare plaats had gekregen, brengt mr. Van Doorn met deze kritiek in ver band. Ook het bekende K.V.P.-Kamerlid mr. P. A. Blaisse, heeft geen verkiesbare plaats gekregen op de voorlopige lijst. Dat is ook het geval met minister Bot en de heer E. J. M. Kolfschoten, die se dert maart 1959 lid van de Kamer is. Wegens hun leeftijd komen voor her verkiezing niet in aanmerking de heren W. J. Andriessen, dr. ir. W. J. Droesen en admiraal H. C. W. Moorman. We gens gezondheidsredenen keren in de Kamer niet terug mej. dr. J. C. H. H. de Vink en mr. K. tl. M. van Rijckevor- sel. Drs. A. A. M. "*ëf> jk heeft al aan gekondigd zich niet herkiesbaar te wil len stellen in verband met gezinsom standigheden. Verscheidene maanden geleden heeft de heer J. Zwanikken bekendgemaakt bij de komende verkiezingen geen kan didaat meer te willen zijn in verband met het aanvaarden van een drukke werkkring in het bedrijfsleven. De he ren G. A. A. Horsmans en Th. Laan ke ren niet in de Kamer terug wegens hun benoeming tot lid van Ged. Staten van resp. Limburg en Noord-Holland. Wenen is al helemaal in de sfeer van Kerstmis, met de sneeuw en de licht jes lijkt de Mariahilferstrasse in de Oostenrijkse hoofdstad, ondanks de koude, sprookjesachtig. BERN Het recht van journalisten om de bron van hun inlichtingen ge heim te houden is woensdag officieel in Zwitserland erkend. De Kamer van af gevaardigden nam met algemene stem men een wetsvoorstel aan, dat beoogt de staatsburgers tegen willekeur te be schermen. Een journalist kan zich niet op zijn beroepsgeheim beroepen, als het gaat om zaken betreffende de binnen landse of buitenlandse veiligheid van de staat. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De bijbetaling van tien gulden per dag voor ziekenhuisver- pleging van verplicht-verzekerden, tot een maximum van 30 dagen, gaat niet door. Het kabinet-Zijlstra heeft dit be sluit teruggenomen. In plaats daarvan zal de ziekenfondspremie met ingang van 1 januari a.s. op 6,6 procent wor- LONDEN Aan de eensgezindheid die er ten aanzien van kwestie-Rhode- sië sinds het begin van de crisis vorig jaar tussen Labour en conservatieven bestond, is een einde gekomen. Op de eerste dag van een debat in liet Lager huis over deze kwestie, heeft de plaats vervangende conservatieve leider, Regi nald Maudling, felle kritiek geoefend op het liesluit van de regering om de Vei ligheidsraad te verzoeken „selectieve" sancties tegen Rhodesië dwingend voor te schrijven. Maudling betoogde dat Engeland nu de zorg over een Brits probleem uit handen geeft. Hij pleitte voor het zen den van een onafhankelijke commissie om de wensen van het Rhodesische volk te peilen, een voorstel dat premier Smith ook al heeft gedaan, maar dat door de regering in Londen al is afge wezen. Wilson beschuldigde prompt Maudling ervan dat hij als woordvoer der van Ian Smith optrad. De minister voor Gemenebestzaken, Bowden, die het debat had geopend, had verklaard, dat Engeland onder sterke druk van andere landen uit het Gemenebest staat, om de „olielekken" naar Rhodesië te dichten. Volgens de meeste conservatieven zijn de beoogde sancties tot mislukken gedoemd, als Zuid-Afrika, zoals het al heeft laten weten, niet meedoet. Dit zou kunnen leiden tot verergering van de crisis tot een confrontatie met het gehele zuiden van Afrika. De enige con servatieve afgevaardigde die zich voor het beleid van de regering uitsprak was Peter Tapsell. Ook de Labourfractie had een „afvallige", Reginald Paget, die zich op zijn beurt fel keerde tegen het denkbeeld van internationale sanc ties tegen Rhodesië. Hij verklaarde te gen de regering te zullen stemmen, als zij niet de door premier Smith voorge stelde commissie naar Rhodesië zendt. Het Lagerhuisdebat wordt vandaag voortgezet. Vanavond om elf uur begint in de Veiligheidsraad de behandeling van het Britse verzoek. De Engelse minister ATHENE De Griekse veerboot „Iraklion" met 266 personen aan boord, is vandaag in de Aegeïsche Zee gezon ken. Over mogelijke overlevenden ko men elkaar tegensprekende berichten binnen. Volgens het ministerie van Scheep vaart in Athene worden op het ogenblik overlevenden aan boord genomen door reddingsschepen. De „Iraklion" head 206 passagiers en 60 bemanningsleden aan boord. Het schip, dat 8.922 ton meet, was op een reis tussen Kreta en Pi raeus, de haven van Athene, toen het ten oosten van het eiland Falconera in nood raakte. De Griekse koopvaardij deelde mee dat een vliegtuig overlevenden had ge zien en dat een Grieks marinevaartuig vier overlevenden heeft opgepikt. Eerder was door het ministerie van Scheepvaart de vreés uitgesproken dat het schip met man en muis was ver gaan. Op dat tijdstip werd verklaard dat een reddingsschip een half uur na ontvangst van de S.O.S.-seinen op de plaats van de ramp was aangekomen en niets had gevonden. Later werd echter door het ministerie meegedeeld dat „een vliegtuig een drij vend wrakh eeft opgemerkt en dat over levenden tekens aan het vliegtuig ga ven". Ook werd een radiobericht van het Griekse marineschip Minos opgevangen, waarin verklaard werd dat het schip 4 overlevenden aan boord had genomen, aldus het ministerie. Het; schip, dat in Lloyds register van schepen geregistreerd staat als de „Iraklion", ex-„Leicestershire", zonk ten oosten van het eiland Falconera in de Zee van Mirtoon, een westelijke arm van de Aegej^che Zee, ten westen van de legendarische Cycladen. De oorzaak van het vergaan van het schip is nog niet bekend. Het weer in het rampgebied moet zeer slecht zijn, met zware wind en hoge zee. Het rampgebied was bezaaid met drij vende voorwerpen van het gezonken schip, aldus het ministerie. van Buitenlandse Zaken, George Brown, die als eerste spreker staat genoteerd, had woensdagavond in New York een gesprek met vertegenwoordigers van de andere Gemenebestlanden. Volgens wel ingelichte kringen verklaarde Brown, dat hij niet met een kant-en-klare reso lutie was gekomen. Engeland zou in elk geval willen vermijden dat het tot een economische confrontatie met Zuid-Afri ka komtr. In deze omstandigheden zou de verwezenlijking van een oiie-embar- go niet mogelijk zijn. Naar Brown zei moesten de sancties doeltreffend en uit voerbaar zijn en dat het daarom het beste zou zijn te concentreren op maat regelen tegen de Rhodesische uitvoer, al dus genoemde kringen. De regering van Rhodesië heeft giste ren in een brief aan alle vijftien lid staten van de Veiligheidsraad der Ver enigde Naties gevraagd, om te worden gehoord tijdens het Rhodesië-debat, dat vandaag begint. IJMUIDEN Men vreest, dat van ochtend vroeg zes Nederlandse vissers zyn verdronken, toen hun schip, de SCH 225 „Willem Senior", op de Noord zee, ongeveer veertig mijl ten noorden van Terschelling is gekapseisd. Om streeks negen uur vanmorgen zal de be manning van de KW 24 „Cornells" het wrak ondersteboven dryven. Het zonk een kwartier later. Schipper was de heer J. Hoek uit Katwyk. De namen van de vijf andere opvarenden waren j nog niet bekend. De KW 24 heeft een reddingsboei van het verongelukte schip uit zee opgepikt en later ook een reddingsbootje. De SCH 225 -was eigendom van de redery Ge broeders Corving te Scheveningen. Het schip was in 196&jïe Zaandam gefcouwil en mat 110 brt. De „Willem Senior" was een zuster schip Varr de Katwykse kotter KW 219 „Jaco-Mina", die vorig jaar zes mijl ten westen van IJmuiden onder soort gelijke omstandigheden kapseisde en zonk. Toen werd de hele bemanning ge red. Schepen in de dingboot vaft' Te ne van de Marin marinejager „Friesland", speurden van morgen, zonder veel hoop, op de plaats van de ramp naar overlevenden. den gebracht, dat is 0,4 procent meer dan aanvankelijk was bepaald. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft een desbetreffende schriftelijke mededeling van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan het be gin van de woensdag gehouden verga dering der Kamer voorgelezen. In de brief van de minister werd ge zegd, dat het kabinet blijft staan op zijn standpunt, dat zo spoedig mogelijk aandacht moet worden geschonken aan de sterk stijgende ziektekosten. Aan de Centrale Raad voor de Volksgezondheid en aan de Ziekenfondsraad is daarom met spoed gevraagd om een interim advies over de te realiseren vormen van bijbetaling. MAASTRICHT Op de Maastricht-Vaals, onder de Heer, heeft gisteravond WENEN. De R.-K. Tsjechische wijbisschop Prohazka is uit de gevan genis ontslagen. Het Weense R.-K. persbureau Kathpress meldde woens dag dat de bisschop, die 13 jaar in de gevangenis heeft gezeten, geen verlof heeft gekregen om weer als zielzorger te gaan werken. DEN HAAG De regering heeft be sloten dat zaterdag a.s., de dag van de ondertrouw, en 10 januari, de dag van het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, de Neder landse vlag met oranje wimpel van de rijksgebouwen zal worden uitgestoken. Tevens zullen 10 januari de daarvoor in aanmerking komende gevels van de rijksgebouwen worden verlicht. De mi nister van Binnenlandse Zaken heeft de commissaris der Koningin in gelijke zin een aanbeveling gedaan, die mede be stemd is voor de gemeentebesturen. Rijksweg gemeente een botsing snstbus air' d<- L.T.M. Tn e'rt'i trailer, afkom stig uit Arnhem. Daarbiy wPrden vier personen ernstig gewond en vier ande re licht. Zij werden naar het zieken huis in Maastricht overgebracht, waar een van hen later overleed. Het ongeluk gebeurde, doordat de trailer voor een voor hem rijdende leswagen plotseling moest afremmen. De trailer raakte daarbij a«,n het slin geren, waardoor hij in botsing kwam met de tegemoetkomende autobus. 9 Woensdagmiddag heeft zich op de kruising Parklaan-Pelikaanlaan in Eindhoven een botsing voorgedaan tus sen een motorrijwiel en een bestelauto van de gemeente. De duo-passagier van de motor, de 21-jarige L. G. van Kol uit Eindhoven, kwam hierbij dusdanig te vallen, dat hij ter plaatse overleed. r~) Rijksweg "eist VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft vandaag een dringend beroep op beide strijdende partijen in Viëtnam ge daan omd e afzonderlijke gevechtspau zes, die met Kerstmis en Nieuwjaar aan beide zijden in acht worden geno men, tot één enkel bestand, dat naar een vredesovereenkomst zou kunnen lei den uit te breiden. xYan opp weerkundige fttMteU'erker) opp v -e mi' Dé laatstedagen is er steeds het probleem geweest hoever Atlanti- sgli^fronten o\^r ons land zouden ga§£ .^doordringen, maar dat is nu niet meer aan de orde. E«i depressie bij IJsland is zo diep geworden, dat zij de westelijke circulatie regelmati- j ger doet verlopen. Er is geen twijfel meer aan, dat een front met regen vandaag onze streken passeert en j dat morgen het welbekende weertype met opklaringen en buien terugkeert. De temperatuur zal slechts tijde- lijk tot 5 a 7 graden kunnen stijgen, j De oceanische krachten zijn nog zo sterk, dat er voor het ogenblik. ondanks de aanwezigheid van een j Sovjet-hogedrukgebied van J.U4» mil- libar, geen gevaar is voor een uit- braak van de Russische winter naar West-Europa. Moskou meldde gister- middag een temperatuur van -17 en vanochtend -21 graden. Wel kan het later in de week bij ons in een rusti- ger stadium 's nachts licht gaan vrie- zen in de uit westelijke richting aan- gevoerde polaire lucht. De Engelse weerkundigen blijven bij hun voorspelling van een over het geheel genomen koude december- maand, met enkele malen matige of strenge vorst.

De Vallei | 1966 | | pagina 1