Tweede-kamerlid Kieft wil coalitie AR-CHU-KVP na de verkiezingen Smallenbroek had op lijst moeten staan Activiteit op het Sportpark 25.000 Park met dode bomen Gemeente: kappen is noodzakelijk s naar tvogeltje Dominee en pater voltrokken huwelijk in Salvatorkerk Feest voor Renswoudse schooljeugd Stervende beuken in Scherpenzeel Plaatschade bij botsing Comité V olkskerstzang is al volop aan het werk Volgend jaar 20 woningen OORZAAK OUDERDOM OF RIOLERING GEVAAR VOOR DE BEWONERS WIJ KOCHTEN ZEER VOORDELIG FLESSEN FRANSE CHAMPAGNE DAAROM BIJ UW KRUIDENIER Interkerkelijk initiatief bij Sinterklaasfeest Scheepjeswol Kerst feestviering van liet N.B.G. 1 •*- van 19.75 DONDERDAG 8 DECEMBER 1966 VEENENDAAL In hotel de Korenbeurs te Veenendaal hield gisteravond de statenkring, de heer Kranenburg. In de bovenzaal van De Korenbeurs waren gadering, waarop gesproken werd door de financieel deskundige van de Tweede- Kamerfractie van deze partij, de heer G. A. Kieft, voormalig inspecteur van 's Rijks belastingen. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de statenkring, de heer Kranenburg. In de bovenzaal van De Korenbeur waren slechts ongeveer dertig personen aanwezig, welke geringe opkomst de heer Kra nenburg weet aan de wedstrijd Ajax-Liverpool enerzijds en de mist anderzijds. In zijn betoog bracht de heer Kieft weinig nieuwe gezichtspunten naar voren. Hij begon met een lange „beginselverklaring" en te zeggen dat het niet waar is, dat als hij weer in Utrecht zijn woonplaats is, hij alles wat op deze avond opgemerkt is, weer vergeten zal zijn. Later op de avond, toen enkele aanvallen op het uitgavenbeleid van de overheid wérden gedaan verzocht hij echter deze vragen schriftelijk aan hem te richten, omdat het dan alleen mogelijk zou zijn deze opmerkingen te onderzoeken. ADVERTENTIE De „tweede" helft van zijn betoog was voornamelijk gericht op het-finan ciële beleid van de regering. Veel op merkelijke punten kwamen hieruit niet naar voren. Wel bestreed de heer Kieft de veel gehoorde opmerking, dat men niet meer op de ARP aan zou kunnen en dat dit ook een „zwabber partij" zou zijn. Volgens de heer Kieft was juist het AR-standpunt gelijk ge bleven, terwijl dat van de andere par tijen gewijzigd zou zijn. Hierbij noemde hij enkele punten, als woningnood, wegaanleg en onder wijs, voornamelijk het technische. Het laatstgenoemde punt was vooral na de oorlog belangrijk geworden, volgens spreker, omdat ons land van een land- bouwstaat een geïndustrialiseerde mo gendheid was geworden. De ARP was volgens hem ook gelijk gebleven als het gaat om het vragen van offers, indien dit noodzakelijk is. Duidelijk werd voorts uit zijn betoog, dat hij volledig achter het beleid van het kabinet-Zijlstra staat. Vooral de opmerking van prof. Zijlstra over het nu nemen van maatregelen, in plaats van in de toekomst als ze nog pijnlij ker zullen zijn, werd door de spreker volledig onderschreven. Lage kostprijs. De heer Kieft stelde duidelijk niet terug te willen naar de „ellendige tijd in de jaren tussen 1926 en '40, met zijn werkloosheid". Hij gaf als oplossing 't bekende „meer werk uitvoeren" door de overheid, zodat er bestedingen blij ven en dus meer werk in de particu liere sector en het alternatief, dat door deze politiek een overbesteding gescha pen wordt, waardoor de schatkist leeg raakt: Zorgen dat de kostprijs van on ze artikelen laag blijft omdat wij ge heel op het buitenland zijn aangewe zen. De invoer mag niet hoger zijn dan de uitvoer. Volgens hem had Zijlstra gekozen voor de middenweg, die zowel inflatie en in het ergste geval de valuatie tegen gaat en behoud van de werkgelegenheid. Het belangrijkste wat de heer Kieft op deze avond gezegd heeft kwam tij dens de discussie, waarvoor een ruime gelegenheid gegeven werd. Vogels van diverse pluimage, zowel VVD als Boe renpartij, kregen ruimschoots de gele genheid hun grieven naar voren t? brengen. Een der belangrijkste vragen kwam uit de AR-kring: „Met welke rege- VEENENDAAL Op het ogenblik is een werkploeg van de Gemeentelijke Sociale Werkvoorziening druk bezig met een object op het sportpark „Pan huis", dat tot doel een betere afwate ring heeft. Zoals reeds eerder ver meld, heeft men op het sportpark voortdurend met een grote waterover last te kampen, ook al heeft het slechts enkele uren geregend. Het object omvat het boren van ga ten in de grond, die dan opgevuld wor den met grint en grintzand. Het zou het afvloeien van water moeten bevor deren. Het werk wordt vooralsnog op het C-veld uitgevoerd en men zal moe ten afwachten wat het resultaat van deze proef zal zijn. De GSW werkt in opdracht van Gemeentewerken. Dit is niet de enige activiteit op het sportpark. De Heidemaatschappij is namelijk druk bez f met het doorste ken van de drainep buizen, een karwei, dat bij een nieuw aangelegd sportcom plex ongeveer één keer in de vijf jaar verricht wordt. Met het doorsteken van deze draineerbuizen tracht men even eens een betere afwatering te bewerk- RENSWOUDE De Oranjevereni ging is nu al bezig om de festiviteiten voor de tiende januari, de dag van het huwelijk van prinses Margriet met de heer mr. Pieter van Vollenhoven, voor te bereiden. Hoofdschotel van de feest viering is de ontspanningsmiddag voor de jeugd, die in het gebouw Rehoboth gehouden zal worden. De goochelaar Monsieur Pierre uit Baarn zal daar voor de kinderen optreden. Als blijven de herinnering zal de jeugd een glas, waarop bruid en bruidegom staan af gebeeld en dat gevuld is met snoep, worden aangeboden. Het bestuur van de Oranjevereniging heeft inmiddels een verzoek aan het ge meentebestuur gericht om financiële medewerking. In de raadsvergadering van volgende week maandag zal dit verzoek (een bedrag van f 348,-) aan de orde komen. ringspartner denkt de AR na 15 fe bruari in zee te gaan?" Hierop ant woordde de heer Kieft: „Het is zo, dat de fracties na 15 februari bijeen ko men. Ze gaan dan de uitslag van de verkiezingen bekijken en zullen zich dan bezig houden met het probleem, hoe een kabinet gevormd kan worden, dat het vier jaar uithoudt. We zullen ons duidelijk afvragen, welke partijen met ons in de regering kunnen, gezien ons program van actie". De heer Kieft kon of wilde niet zeggen of hij voorkeur had voor de VVD of de PvdA. Eventueel wilde hij, dat de AR in de oppositie zou gaan. Het meeste heil zag hij in een coalitie tussen de CHU, KVP en ARP, indien deze wat hij niet verwachtte een meer derheid in de Tweede Kamer zullen behalen. Tegen de VVD had hij het bezwaar, dat de VVD sinds 1963 een bedui dend minder sociaal gezicht had gekre gen (iets wat later door een aanwezig VVD-lid werd tegen gesproken, door te wijzen op het „plan-Joekes") terwijl hij tegen de PvdA aanvoerde, dat tien over rood te veel invloed gekregen heeft. Een der aanwezigen had een brochu re (manifest Bouwman, Grosheide enz.) gelezen, welke zij vergeleek met „10 over rood in de AR". De heer Kieft toonde zich bijzonder verheugd, dat dit manifest ter sprake was gebi-acht. Hij vond dit progx-am van actie te pacifistisch getint en wees er op, dat het in het officiële vooront werp voor een program van actie niet was aangehaald. Het lag volgens hem aan de kiesverenigingen, of er iets in het program van actie zou komen. Het hoofdbestuur wilde het niet. Slechts over „oorlog en vrede" wilde hij een nadere bezinning binnen de ARP. De heer Kieft spx*ak uitdrukkelijk te gen, dat het kabinet-Cals teveel zou hebben opgemaakt. Volgens hem heeft prof. Pen berekend, dat het totaal dei- overheidsuitgaven van de laatste kabi netten steeds rond de 30 pet. had gele gen. Het kabinet-Cals bleef daar zelfs nog iets onder. Eén der laatste opmerkingen van de heer Kieft was, dat hij het persoonlijk betreurde, dat de topleiding van zijn partij de heer Smallenbroek niet op de ontwerp-kandidatenlijst had gesteld. Hij had het beter gevonden, indien de kies verenigingen hem afgevoerd hadden. Er was echter volgens spreker de mogelijk heid voor de kiesverenigingen de heer Smallenbroek toch weer op de kandida tenlijst te plaatsen. De vergadering werd besloten na enig geharrewar met leden van de Boeren partij over het Landbouwschap. Volgens de heer Kieft was de instelling hiervan wettig geweest. -#- "'"10.75 SCHERPENZEEL Zestig reuzen van beukebomen worden momenteel in het riante Doomboomspark in Scherpenzeel geveld. De ringlaan, die door de beuken de jaren door een schilderachtige aanblik bood, zal van karakter gaan veranderen en zal een doodgewone weg worden zoals er zo vele in Scherpen zeel zijn. De gemeente acht het kappen van de reuzen een noodzaak, omdat gebleken is dat de eeuwenoude bomen voor het merendeel dood zijn. Er zijn bij het gemeentebestuur klachten binnen gekomen van bewoners van het Doornboomspark, die schade ondervonden van de dode bomen. Le venloze takken knapten af en brachten deuken in geparkeerde auto's aan. Daarom werd besloten tot kappen over te gaan. Voor enkele bewoners van het Doornboomspark een hele opluchting, voor anderen een teleurstelling, om dat het de verfraaiing van het park nu niet bepaald bevordert. Bij dit alles blijft evenwel de vraag hoe de bomen zo plotseling het leven konden laten, waarop het antwoord nog steeds niet met zekerheid kan worden gegeven. Een van de redenen kan de aanleg van de riolering zijn, nij drie jaar geleden, waardoor de beuken pijnlijk werden getroffen, in de meest letterlijke zin des woords. Ir. J. de Vries is de man geweest, die de gemeente zijn klachten over de vallende takken heeft doorgegeven. Zijn auto, die voor zijn bungalow in het Doornboomspark stond geparkeerd, liep verschillende keren blikschade op. Hij vertelt nu: „Drie keer is het ge beurd. Het waren takken van toch minstens vier centimeter doorsnee..." Geen wonder, dat de heer De Vries de bomen met genoegen ziet verdwij nen. „Niet alleen vanwege de auto", zegt hij, „maar de omgeving hier wordt er een stuk lichter van. Boven dien zijn we nu verlost van het vocht dat van de bomen kwam..." In een andere bungalow aan de Ringlaan woont het gezin Cassée. Me vrouw Cassée is van oordeel, dat de oorzaak van het overlijden van de bo men in de aanleg van de riolering ge zocht moet worden. „Het kan best zijn dat de wortels toen beschadigd zijn", zo veronderstelt zij. „Bovendien is een sloot, die langs de weg liep dichtge gooid en dat kan misschien ook wel van invloed zijn geweest." Zij betreurt het persoonlijk dat dt beuken letterlijk de laan uit gestuurd worden. „Maar ik zal er niet tegen protesteren, al wordt het straks een kale boel hier Letterkundige Hans Andreus heeft aan de hoeveelheid bladeren in zijn tuin al kunnen merken dat er iets schort aan de gezondheidstoestand van de beuken. „Veel minder blad dan vo rig jaar", is zijn reactie. Persoonlijk gaat het hem nogal aan het hart dat de machinale zagen hun vernietigende werk doen. „Het lijkt me een dood slag", zegt hij nogal emotioneel. „De bomen zijn ziek of zijn dood, een van beiden. Waardoor Op deze vraag moet de schrijver het antwoord schuldig blijven. De heer Wolswinkel, van de dienst gemeentewerken, vertelt door de tele foon, dat de gemeente met het kappen gevaar voor de omwonenden wil vooi-komen. Bij een storm zou de kans bestaan, dat een (dode) boom omwaait of dat er takken worden losgerukt. „We doen het om de veiligheid van de mensen. Kijk, een beuk begint al tijd aan de onderkant te rotten. Als zo'n boom dus dode takken heeft, is-ie van onderen nog veel slechter. Vorig jaar hebben we er al een paar laten verwijderen". Hij gelooft niet, dat alle bomen dood en verrot zijn. De oorzaak van het vei-- val is volgens hem niet met zekerheid vast te stellen. „Oudei'dom, dat ligt voor de hand, maar ook de riolering- kan er de schuld aan hebben. Aan de kant waar de huizen staan is men des tijds aan het werk geweest en juist daar is het mis met de bomen..." De rioleringswerkzaamheden van des tijds hebben tot gevolg gehad dat de beuken enkele maanden „droog hebben gestaan". De mogelijkheid bestaat dat deze periode funest is geweest. De gedachten van gemeentesecreta ris B. van den Brink zijn ook al in die richting gegaag. Enigszins als compen satie voor het verlies van de schilder achtige laan, weet hij te vertellen dat het in de bedoeling van de gemeente ligt om jonge boompjes aan te bren- gen. Enerzijds bestaat er in gemeente-, kringen tevredenheid over het feit, dat men nu een firma gevonden heeft die de reuzen voor de opbrengst van het hout wil vellen. Eerdere „aanbestedin gen" waren financieel veel minder gunstig uitgepakt: de gemeente zou er f 6000,- voor op tafel moeten leggen. Later kwamen er aanbiedingen van f 3000,- en f 1500,-. Nu heeft men dan een veel voordeliger regeling weten te treffen. Het laatste woord is aan de heer A. Zonneveld, hoofduitvoerder van het aannemersbedrijf W. Roseboom N.V. te Ede. Dit bedrijf heeft de riolexing destijds aangelegd. Bestaat de moge lijkheid dat de werkzaamheden die toen zijn uitgevoei'd (en die overigens onvermijdelijk waren) de dood van de beuken tot gevolg hebben gehad? Het antwoord: „Dat is moeilijk te beoordelen, maar er zijn in ieder ge val geen wortels gekapt. Door de rio lering krijg je een verlaging van de grond, misschien heeft dat er iets mee te maken..." Ondanks die veronderstelling gelooft de heer Zonneveld niet dat het Edese bedrijf de dood van de beuken op zijn geweten heeft. „Die bomen", zegt hij tenslotte, „gaan niet zo maar dood, want het zijn hele grote jongens..." VEENENDAAL Hoe vaak Evert Davelaar al Kijk 's even naar 't vogeltje" gezegd zal heb ben is niet meer na te gaan. Gis teren trad deze medewerker van fotostudio Artifoto in het huwe lijk met mej. Ada Hage. Voor het gemeentehuis stond een col lega uitgedost als een vak broeder van rond de eeuwwisse ling te wachten en nu werd Evert de bekende opdracht ge geven. Overigens was het vogel tje dit keer echt; het waren er zelfs twee. Twee parkieten (symbolisch? Evert en zijn bruid werden de parkieten aangeboden, nadat ze voor het oude kiekkastje gepo seerd hadden. Tegen de zenu wen had de fotograaf ook nog een zakflacon cognac bij zich. Dit nuttigde Evert liever in de auto, want de dominee wacht te VEENENDAAL Gistermiddag tegen half twee wilde de heer P. J. N. uit Borculo, komend van de Rijksweg de inrit naar de parkeerplaats van res taurant De Afrit indraaien. Waarschijn lijk bemerkte hij niet, dat vlak achter zijn bestelwagen een personenauto reed bestuurd door de heer A. v. B. uit Ederveen. Toen N. naar links ging was v. B. juist aan het inhalen. Met een enorme klap reed hij tegen de zijkant van de bestelauto aan. Beide wagens werden beschadigd. De bestuurders bleven ongedeerd. VEENENDAAL Op donderdag 22 december 's avonds om kwart over acht zal voor de achtste maal een volkskerstzang georganiseerd worden in de garage van De Haas. Het voorbereidend comité heeft een aantrekkelijk programma weten op te stellen, dank zij de medewerking van een groot aan tal koren en instrumentale groepen. Evenals andere jaren zal er weer een lijnverbinding gemaakt worden met het Julianaziekenhuis en het Streekzie kenhuis, alsmede met ziekenhuizen in Ede en Wageningen. De schriftlezing zal worden verzorgd door burgemeester Hazenberg die het Kerstevangelie leest een maatschappelijk werkster, een buschauffeur en een scholiere. De opening zal verricht worden door dr. C. Graafland, terwijl ds. J. Overduin de samenkomst zal sluiten. Aan het programma wordt meege werkt door (Ie volgende koren: Christe lijke Oratorium vereniging, Ritmeester Mannenkoor, Chr. gemengde zangver eniging „Con Amore", Mannenzangver- eniging' „de Yeenzangers", Veenendaals Dameskoor, Schoolkoor van de Juliana- u.l.o., Instrumentaal ensemble en A.V.M.-klasje van liet muziekinstituut Van Zanten, gitaarband van het Leger des Heils en enkele trompettisten. De koren en de, samenzang worden geleid door de lieer G. van Zanten. De heer Bob van Stempvoort zal op een elektronisch orgel de samenzang bege leiden. De koren zullen gezamenlijk on dermeer het Hallelujah-koor uit „de Messiah" van G. F. Hndel uitvoeren. We hadden een kort gesprek met de vooi-zitter van het comité, de heer H. J. H. Evers, directeur van de streekwerk- plaats. Hij vertelde, dat indertijd in na volging van andere plaatsen een comité was opgericht bestaande uit leden van de Ned. herv. gemeente, de wijkge- meente in wording „Sola Fide", de ge- ref. kerk, de chr. geref. kerk, de Pro testanten Bond, het Leger des Heils en de rooms-katholieke kerk. VEENENDAAL - Waarschijnlijk voor het eerst in de geschiedenis heeft een dominee een preek gehouden in de r.-k. Salvatorkerk. Het gebeurde gister middag tijdens de huwelijksinzegening- van het bruidspaar A. H. F. Radt en mej. A. M. Kooten. De heer Radt is katholiek opgevoed, terwijl mej. Van Kooten van huis uit lid is van de Nederlandse Pi'otestanten Bond. Het huwelijk werd geheel vol trokken volgens de ceremonie van de rooms-katholieke kerk, door pater Ver bij o.f.rn. uit Wageningen. De pi-eek werd gehouden door de voorganger van Elektrisch-aangedreven zagen maken korte metten met de bosreuzen in het Doornboomspark. de NPB te Ede en Bennekom, ds. J. Brinkerink. Tijdens de dienst werden enkele „protestantse" psalmen gezongen, een „protestanse" preek gehouden en bad de dominee een serie geïmproviseerde gebeden voor. Ds. Brinkerink vioeg na afloop van de dienst of er niet te veel drukte van gemaakt zou worden. Volgens hem was het reeds lang niet ongewoon meer in Nederland, dat een dominee aanwezig is bij een rooms-katholieke huwelijks voltrekking. Hij beschouwde zich als gast in de kerkruimte, een gast, die ook een deel van de dienst op zich mocht nemen. Met de inzegening van het huwelijk als zodanig had hij niets van 'doen gehad. Volgens hem komt 't trouwens ook voor, dat een'pater assis- teert bij de bevestiging van een huwe lijk door een dominee, indien een der partijen rooins-katholiek is, maar men px-otestant wil ti'ouwen. Ook de pater beschouwde de gang van zaken in deze dienst als normaal. „Ik ben officiant, de dominee assisteerde me", merkte pater Verbij op. Beide geestelijken vonden dat, zo men dit nog niet als normaal ziet, dit toch zo spoedig mogelijk moet gebeuren. Ze wilden dit beslist geen „oecumenisch" huwelijk noemen, waarbij de dominee zich afvroeg, wat dat precies zou in houden. Ds. Brinkerink sloot zijn preek af met te zeggen, dat bij twee geloven op' een kussen God in het midden kan lig gen. i VEENENDAAL De kinderen van het pei-soneel van de Scheepjeswolfa- brieken worden zaterdagmiddag om 2 uur verwacht in de kantine van de D.S. om het Sinterklaasfeest te vieren. De Goedheiligman zal, vergezeld van een zwarte knecht, zijn opwachting maken en de kindex-en een presentje uiti'eiken. Aan de middag wordt meege werkt door een uit vijf man bestaande cabaretgroep, ondermeer een gooche laar, die een aantrekkelijk programma zal brengen. Deze mensen hebben geen zitting na mens hun kerk, maar er is wel naar gestreefd om een zo breed mogelijke interkerkelijke vertegenwoordiging te krijgen. Deze opzet is volgens de heer Evers gekozen, omdat het kerstfeest een feest voor alle mensen ter wereld is, even als het paasfeest: niet gebonden aan een kerk, maar zuiver interkerkelijk. Start De belangstelling loopt sinds de eer ste maal steeds terug. Men startte in 1958 met 3500 bezoekers, vorig jaar wa ren er nog maar ongeveer 2200. Even schreef de heer Evers dit toe aan een verminderde propaganda vorig jaar, maar gezien de gestage teruggang gaf hij later toch wel toe, dat er andere ooi-zaken moeten zijn. Als een van de oorzaken zag hij een mogelijke Veenen- daalse mentaliteit, wel belangstelling voor het nieuwtje, maar als het nieuwe er af is, dan zakt de belangstelling. Deze tendens is tegen de landelijke in, volgens de heer Evers. Overal in Ne derland, waar dergelijke bijeenkomsten gehouden woi'den, ziet men een stijgen de belangstelling. Wij hadden in het programma de me dewerking van een rooms-katholiek geestelijke gemist. Het bevreemdde ons dan ook, dat er wel een vertegenwoor diger van deze zijde in het comité was opgenomen. De heer Evers wilde weinig op deze opmerking antwoorden, alleen zegde hij toe, dat het in de toekomst zeker zal gebeuren. We kregen de in druk, dat men de tijd in Veenendaal nog niet rijp acht en dat men een der gelijk initiatief geen vroegtijdige dood /wil laten sterven door een deel van het publiek op deze manier af te schxikken, voor zover hiervan sprake kan zijn. Veel werk De vooxbereiding kost heel wat werk. In één middag moet men de garage ge reed maken voor de kerstzang. Daar voor moet de vloer gereinigd worden, moeten de smeerputten worden afge dekt, een versiering worden aange bracht en de verbinding met de zieken huizen gemaakt worden. Men is blij met het belangeloos afstaan van de ga rage, maar men kan niet verwachten, dat men deze enkele dagen voor de kerstzang vrijmaakt. Een groot aandeel In de voorberei ding leveren elk jaar ook bewoners van het bejaardencenti-um „De Engelen burg", door het nieten en vouwen van de enkele duizenden px-ogramma's. Gezien al dit werk hoopte de heer Evers, dat dit jaar weer een grotere opkomst te zien zal geven, want het wordt anders moeilijk in de toekomst deze samenkomsten voort te zetten. Hel enthousiasme, waarmee bijvoorbeeld de koren nu nog hun medewerking geven gaat tanen, indien de publieke belang stelling terugloopt, en als er minder koren meewerken, dan zal ook de be langstelling weer minder worden en raakt men in een vicieuze cirkel, die uiteindelijk in een doodbloeden van het initiatief zal resulteren. ELST Op donderdag 15 december wordt een kerstzangavond gehouden in de Nederlandse Hervormde Kerk te Eist, die aanvangt om 8 uur. Medewerking wordt verleend door het zangkoor „Eben Haëzer" met kinderkoor uit Rhenen. Meditatie is van ds. C. van Viegen. De ze kex-stzangavond gaat uit van het Nederlands Bijbelgenootschap afdeling Eist. SCHERPENZEEL Door de Piovin- ciale directie te Gelderland is de bouw van 20 woningwetwoningen te Scherpen zeel goedgekeurd. Met de bouw hier van zal volgend jaar een aanvang wor den gemaakL

De Vallei | 1966 | | pagina 3