Militair kerkhof ondergaat grondige revisie 436 nieuwe grafzerken van „Portland"-steen Rhenen heeft eigen leeszaal en openbare bibliotheek „Ik weet het nog niet" Van huis uit socialist V erontwaardiging over uitlatingen van wethouder Deen DVSA-programma Veiling Septer Tiel lste lidmaatschapskaart voor burgemeester M. van den Bergtoekomstig raadslid Vrije Partij: Nieuwe zelfbedieningszaak in Rhenen's centrum Rhenen Rhenen BURGERLIJKE STAND Kerstfeestviering van C.N.V. Mist u uw dagblad DE VALLEI 's Zaterdags 16.30-17.30 uur Telefoon 4163. Schadevergoeding wegens woordbreuk Ingekomen en vertrokken DONDERDAG 8 DECEMBER 1966 RHENEN Wie momenteel de militaire begraafplaats op de Grebbeberg be zoekt, komt voor een gesloten hek. Weliswaar zit er geen slot op, maar het staat ..aan". De oorzaak daarvan is, dat het kerkhof een grondige schoon maakbeurt krijgt. Alle grafzerken zijn verwijderd en steenhouwers zijn al bezig met het plaatsen van nieuwe grafstenen. Op de parkeerplaats liggen zeven bomen. Ze stonden tot voor kort op het kerkhof* maar ze zijn in overleg met Staatsbosbeheer gerooid. Niet alleen onidat ze oud en vervallen zijn en vol met granaatscherven en -splinters zitten, maar ook onidat de beplanting tussen de graven te weinig licht en lucht kreeg, zodat gras en bloemen niet voldoende wilden groeien. De Nederlandse Oorlogsgraven Stichting heeft vóór de aan vang van het werk de plannen voor deze reorganisatie voorgelegd aan de na bestaanden uit piëteitsoverwegingen. Niemand had tenslotte bezwaar. Wie over het kerkhof wandelt ziet al leen nog maar omgewoelde grond met hier en daar stapels nieuwe zerken. Op enkele plaatsen staan de nieuwe graf stenen al op hun plaats. Tot voor kort trof men hier half liggende zerken aan, maar die heeft men verwijderd. De uniforme gedenksteen is er voor in de plaats gekomen, de steen, die men over al in de wereld op de oorlogsgraven aantreft. Hier en daar ligt een hoopje puin. Waar anders de Koninklijke Militaire Kapel staat opgesteld om gewijde mu ziek ten gehore te brengen bij plechtig heden, staat nu 'n betonmolen te draai en. De grafstenen komen namelijk te rusten op 'n betonnen fundering, zodat ze niet zullen kunnen verzakken. Er moeten niet minder dan 436 ste nen worden vervangen door nieuwe ex emplaren. 26 jaar oud Van de zijde van de Nederlandse Oorlogsgraven Stichting deelt men ons mede, waarom men tot deze reorgani satie van 't kerkhof in Rhenen is geko men. De grafstenen liggen er al vanaf 1940. t De opzichters -vp net kerkhof hebben de stenen regelmatig schocmgemaakt. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de in scripties praktisch onleesbaar zijn ge- Geboren: Antje, d. van C. Beekhui zen en A. van Manen; Dirkje, d. van J. K. Jansen-Versteeg en D. van d Vliert; Frederik P., z. van F. P. Meijnhardt en J. van de Haar; Teunis Jan, z. v. Joh. R. Opperman en J. van Hattem; Jan, z. v. J. W. van de Pol en C. A. van Vendelo; Cornelia, d. v. G. Dorrestijn en H. H. Slok; Dirk J„ z. v. A. B. van Neerbos en E. van Rem merden; Evert W., z. v. M. Tijssen en W. Mauritz; Hendrika E., d. v. J. van Manen en C. W. E .Brienesse. ONDERTROUWD: W. E. van de Bijl en J. L. Drost; J. M. de Jong en P. J. van Zetten; J. H. W. Leppers en G. Kroesbergen; C. Roseboom en J. A. van Ewijk. GEHUWD: J. de Jongste en J. van Roekei. OVERLEDEN: M. R. Vroon, 28 j., e.v. G. G. van Barneveld; J. Schoon- derbeek, 74 j., geh. gew. m. J. Staal; G. Denekamp, 54 j., e.v. A. van der Berg. ELDERS OVERLEDEN: te Utrecht G. van Viegen e.v. H. J. J. Vervat; te Wageningen: H. Pleijler, e.v. C. J. Dalebout; te Utrecht: M. van Geffen, e.v. G. van de Scheur. worden. In sommige gevallen waren de letters helemaal vervaagd. Toen heeft de raad van bestuur van de stichting met het ministerie van Binnenlandse Zaken overleg gepleegd of niet zo lang zamerhand tot -vervanging van de ste nen moest worden overgegaan. De minister van Binnenlandse Zaken subsidieert de Nederlandse Oorlogsgra ven Stichting namelijk in belangrijke mate. De besprekingen hebben enige jaren geduurd, omdat men het er niet helemaal over eens kon worden, maar het feit, dat de inscripties vervaagden, was tenslotte de .doorslaggevende fac tor om de zaak aan te pakken. De na bestaanden werden door middel van 'n rondschrijven benaderd. Daarin werd hun meegedeeld, dat de liggende ste nen, zouden worden vervangen door staande stenen. Dit zijn de bekende ste nen, die op alle oorlogsgraven voorko men, tenzij familieleden er iets anders op hebben geplaatst. Dit was op de Grebbeberg niet het geval. De steen, die nu wordt geplaatst is de zogenaamde Engelse „portland". Hij is vaal wit van kleur. In de kop van de steen is de Nassause leeuw aange bracht. Deze is in een cirkelvorm uitgegra- veerd door de firma Keuzenkamp te Etten. Onder de leeuw staat ge graveerd „Koninkrijk der Nederlanden" Dan komen de personalia van de ge sneuvelde, zoals naam, voornamen, de militaire rang, het legeronderdeel, de de geboorte- en overlijdensdatum en voor de Rooms Katholieke slachtoffers boven de leeuw een in de steen ge graveerd kruisje. Aanvankelijk waren er enkele nabe staanden die bezwaren hadden, doch na dat zij bezocht waren, gingen ook zij er mee akkoord. Bomen gerooid Inmiddels zijn er op het kerkhof ze ven bomen gerooid in overleg met de dienst van Staatsbosbeheer. Deze bo men waren zo zwaar geworden, dat de zogenaamde „ondergroei" eigenlijk niet meer kon plaats vinden. Het gras in de gazons sloeg de laatste jaren al heel moeilijk aan en de aanplant kreeg geen licht meer in voldoende mate. De gerooide bomen waren bovendien van heel slechte kwaliteit. Ze zitten vol granaatsplinters en sommige exempla ren waren ziek. Nu er staande stenen worden ge plaatst en er meer beplanting direct vóór die stenen komt, is het voor de groei van de beplanting van het groot ste belang dat de bomen wijn verwij derd. Onze zegsman bij de Nederlandse Orologsgraven Stichting hoopte, dat men in het voorjaar met de totale re organisatie van de militaire begraaf plaats gereed is. Langs alle graven zijn inmiddels al Het stellen van de graf zieken is een precies werk. betonnen strippen aangebracht, waarin de nieuwe zerken komen te staan. De eventueel invallende vorst kan op dit punt geen spelbreker meer zijn. Het hangt voorts af van de steenhouwer hoe vlug hij de stenen aflevert. In elk ge val is er het streven op gericht 4 mei 1967 de normale herdenking te kunnen laten doorgaan. Omstreeks half februari hoopt men de laatste stenen te plaatsen. Dan komt de afwerking aan de orde en daarna de beplanting. De weersgesteldheid speelt in dit opzicht een grote rol. In 't gelid Straks zal de oude .vertrouwde aan blik van de militaire begraafplaats op de Grebbeberg verdwenen zijn. Dan zullen de nieuwe gedenkstenen, strak in het gelid, rechtop naast elkaar, in lan ge rijen de talrijke graven sieren. Zij zullen dan „de wacht" van de half lig gende grauwe stenen hebben overgeno men. RHENEN De christelijke bestu renbond Rhenen, de plaatselijke centra le van het CNV voor Rhenen, Eist en Achterberg, organiseert dit jaar weer een kerstfeest op zaterdag 17 decem ber in gebouw Irene. Toegang hebben de leden die aangesloten zijn bij de christelijke vakbonden in Rhenen en Achterberg. In Eist wordt eveneens voor de CNV-leden kerstfeest gevierd, ook op zaterdag 17 december a.s. en wel in gebouw „Pniël", voor de leden van de christelijke vakbonden die in Eist woonachtig zijn. Op 21 december wordt in gebouw „Pniël" een kerstfeest gehouden voor bejaarden, uitgaande van de kerkeraad van de N.H. Kerk te Eist. Medewerken den zijn ds. van Viegen, A. Kok, K. Ver mazen en enkele ouderlingen. Er zijn twee pauzes ingelast met traktaties. Verder is er een kerstfeest voor de kinderen uit het dorp Eist dat uitgaat van de N.H. Kerk van Eist op tweede kerstdag om veertien uur. Een uitge breid programma is in voorbereiding. Aan de uitgang zal er een traktatie voor de kinderen zijn. '•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a RHENEN In de ulo-school aan de Wilhelminastraat werd gistermiddag door burgemeester Jhr. mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, de openbare lees zaal en -bibliotheek officieel geopend. De voorzitter van de stichting „Rhenen- se Bibliotheek", de heer J. J. Altena, overhandigde daartoe de sleutel aan de burgemeester. Uitermate veel belang stellenden uit Rhenen en omgeving en ook uit de provincie betraden door de geopende deuren de beide keurig inge richte zalen, waarin momenteel 3000 boeken zjjn ondergebracht, welk aantal tegen het einde van dit jaar tegen de 7000 zal lopen. De heer Altena overhandigde de bur gemeester lidmaatschapskaart nummer 1, omdat hij al In 1961 de stoot had ge geven voor de oprichting. Door een misverstand was de zaak wat op de lange baan terecht gekomen, maar daar aan kon de burgemeester niets doen. Voorzitter Altena maakte verder van de gelegenheid gebruik B en W en de raad te danken voor het beschikbaar gestelde krediet, waardoor deze nuttige zaak van de grond kon komen. Er waren gelukstelegrammen binnen gekomen van het ministerie van Maat schappelijk Werk, van prof. dr. Bijlsma, voorzitter van de algemene P.B.C., en van de rijksinspectie voor openbare bi bliotheken. Onder de vele aanwezigen bevonden zich het voltallige cdilege van B en W, talrijke raadsleden, een vertegenwoordi ging van de centrale vereniging voor bibliotheken in Den Haag, van de pro vinciale bibliotheekcentrale en van de provinciale griffie van Utrecht. Burgemeester Bosch van Rosenthal wenste 't bestuur en de ingezetenen van Rhenen geluk met deze opening. Voor hem persoonlijk was het een grote vol doening dat deze leeszaal-bibliotheek tot stand is gekomen na langdurige onder handelingen. Aan het boek ln het algemeen hechtte de burgemeester grote betekenis. „Een boek is een ontmoeting met het leven- BEL tot 17.30 uur 3550 na 17.30 uur tot 19.30 uur 4163 VEENENDAAL de wezen In Israël worden versleten boe ken niet weggegooid, maar als mensen begraven, omdat daarin het leven aan wezig is. Ik hoop, dat de ontmoeting met het boek van het kind en van de volwassene in Rhenen, iets onvergete lijks zal mogen zijn." Als afgevaardigde van de centrale vereniging voor openbare bibliotheken, sprak de heer Van der Giessen. Hij wees erop, dat de ontwikkeling van de bibliotheken in Nederland zeer snel in z'n werk gaat. Hij noemde het voor de hand liggend, dat iedere gemeente graag een eigen bibliotheek heeft. Wegens ge brek aan financiën zal dat de eerste tijd wel niet goed mogelijk zijn. Hij bood voorzitter Altena een bloemenvaas aan ter opluistering van het interieur. De heer Altena dankte de beide spre kers en prees de grote eensgezindheid in het bestuur, waardoor op korte ter mijn deze leeszaal bibliotheek vdor Rhe nen kon worden verwezenlijkt. Het bloemstuk van de Wageningse biblio theek werd in dankbaarheid door hem aanvaard. De leeszaal-bibliotheek in Rhenen is de eerste in het land die tot stand is gekomen dank zij een samenwerking tussen drie provinciale bibliotheekcen trales. RHENEN Nu de heer P. Kosters om gezondheidsredenen zal moeten be danken als lid van de gemeenteraad voor de Vrije Partij, ligt het voor de hand, dat de heer M. van den Berg hem zal opvolgen. De heer Van den Berg staat als nummer drie op de kandidatenlijst. In een kort gesprek met hem werd het ons duidelijk dat hij nog overweegt of hij een benoeming tot lid van de raad zal aan nemen. Gezien zijn uitlatingen, ziet het er wel naar uit dat hij een benoeming zal accepteren, alhoewel hij de definitieve beslissing nog moet nemen. „Ik wil er eerst nog eens een nachtje over slapen", zegt de heer Van den Berg Dat is een zeer voorzichtige uitlating, die hij ook heeft gedaan in de fractie vergadering van de Vrije Partij. „An derzijds is het zo, je wordt nu geroepen door de kiezers, dus dan ben je ver plicht het raadslidmaatschap te aan vaarden". RHENEN De mededelingen in dè raadsvergadering van dinsdagavond, ge daan door wethouder mr. Deen, als zou hij in het kader van de vestiging van een supermarkt contact hebben gehad met een vertegenwoordiger van de organisatie, waarbij middenstander Van der Beek is aangesloten, hebben grote verontwaardi ging verwekt bij de heer Van der Beek en de heer Kleijer, procuratiehouder van de firma Van Essen in Veenendaal, de firma waarvan de heer Van der Beek zijn goederen betrekt. De firma Van Essen is op haar beurt weer aangesloten bij de Vivo. De heer Kleijer, inhakende op het geen wethouder mr. Deen in de raads vergadering daaromtrent heeft mede gedeeld, bevestigt met de heer Deen te hebben gesproken op een vergade ring over een veevoederzaak, echter ge heel buiten de firma Van Essen en de Vivo om. „Ik heb onder een kopje koffie te gen de heer Deen gezegd, wat heb je nu weer uit zitten spoken met de ad vocatenpraktijken, waarop de heer Deen antwoordde: „die verkoop gaat door. Ik heb Van der Beek gesproken en ergens voel ik er wel voor, dat hij 'n zekere schadeloosstelling krijgt. Va.i der Beek heeft 2 jaar de tijd om zijn RHENEN De heer G. van den Berg heeft gisteren aan het Fred. v.d. Paltshof zijn groente- en fruithal die geheel verbouwd is tot een prachtige zelfbedieningszaak, officieel heropend. De architectuur was in handen van de heer Douwenga en de werkzaamheden werden uitgevoerd door de firma Sief- ltes. De zaak ligt nu geheel op het vlak van de levensmiddelensector met af delingen voor groente en fruit, zuivelpro- dukten, een groot assortiment frisdran ken en vleeswaren. Ook alle soorten wijnen zijn er verkrijgbaar, evenals panklare groenten, die achter de zaak in een speciale afdeling met moderne machines gereed worden gemaakt. In de diepvries-afdeling zijn ook groen ten verkrijgbaar, alsmede vis, kip, ijs taarten. Geheel nieuw is de afdeling In dische rijsttafelprodukten en het volle dige kruideniérsassortiment is er bij ge komen. In een zogenaamd „koelmeubel" bevinden zich in hoofdzaak de zuivel- produkten en de vleeswaren. Met uitzondering van de groenten, die in de bediening blijven is het overgro te deel van de zaak geheel ingericht op zelfbediening met wagentjes of mandjes. Een nieuwtje is ook nog, dat de heer Van den Berg praktisch een complete afdeling heeft ingericht voor suikerpa tiënten. De belangstelling bij de opening was bijzonder groot. De RMC werd verte genwoordigd door de heren P. van Lon den en H. de Rhoter. De firma's Mol en Van Waveren ver zorgden het schilder- en elektriciteits werk. De aannemers hebben dag en nacht gewerkt om deze prachtige zaak zover te krijgen dat er gistermiddag ge opend kon worden. Het geheel 'is een aanwinst voor Rhenen als winkelcen trum voor Grebbestreek en Betuwe. zaak te moderniseren en uit te breiden, zodat hij voor die supermarkt echt niet bang meer behoeft te zijn." De heer Kleijer deelde ons verder mede, dat er door de heer Deen gespro ken is over de meerwaarde van het pand, alsmede over een gedane toezeg ging, dat er in de directe omgeving van Van der Beek geen concurrerende zaken zouden komen. „Ik vind het ergens niet terzake doen de of meneer Van der Beek nu al of niet de kost verdient, of dat het pand meer waard is geworden, het gaat er hier alleen maar om dat er een toezeg ging is gedaan die niet wordt nageko men." Volgens de heer Kleijer antwoordde de heer Deen: „Ik geloof wel dat de burgemeester een toezegging gedaan heeft." De heer Kleijer: „Ik kan me leven dig voorstellen dat Van der Beek denkt aan de eisen van een schadevergoeding. Daarop heeft de heer Deen gezegd: „dan komt de burgemeester wel heel erg in z'n hemd te staan". „Ik wil het héél duidelijk stellen", al dus de heer Van der Beek, „dat me neer Deen als advocaat heel goed moet weten hoe een vrijwillige organisatie als de Vivo in elkaar zit en dat hij, wan neer hij contacten zoekt met iemand die belang heeft bij de plannen aangaan de „Domineesbrug", hij bij Van der Beek moet zijn en wanneer hij niet weet wie de organisatie is, hij naar de Kamer van Koophandel moet gaan of net doen als hij bij de Groep'64 heeft gedaan. Dan weet mr. Deen, wie er als kruidenier staat ingeschreven en bij wie hij zich dan heeft te vervoegen. Hij moet in geen geval zijn bij een organi satie, waarvan ik alleen maar mijn goe deren betrek en die verder geen vat heeft op mijn zaak." „Nu er blijkens de uitlatingen van de heer Deen tegenover de -heer Kleijer voor mij een kans op schadeloosstelling zit, getuige zijn mededeling dat de bur gemeester dan wel heel erg in zijn hemd zou komen te staan, behoud ik mij dienaangaande alle rechten voor. In eerste instantie ga ik mijn rechts kundig adviseur raadplegen", aldus de heer Van der Beek. Van den Berg werd 31 juli 1913 in Wadenoyen bij Tiel geboren. Hij is van zijn vak koperslager. Hij oefende dat beroep uit tot op zijn achttiende jaar. „Van huis uit zat men altijd in het boe renbedrijf en zodoende ben ik terecht gekomen in de groente- en fruithandel". Hoe is de heer Van den Berg terecht gekomen in de politiek? „Mijn vader was oprichter van de af deling Tiel van de SDAP. Hij was van beroep sigarenmaker, 's Avonds was de afdeling opgericht en de volgende och tend stond de directeur van de fabriek aan de poort om hem er door de andere werknemers uit te laten smijten. Daar bij maakten ze gebruik van de zoge naamde sigarenblokken. M'n vader was in gezelschap van zijn beide broers, die ook bij de oprichting waren betrokken. Directeur Dresselhuis, die nu zelf lid is van de P.v.dA., was toen de aanstich ter van de rel. Het was toen een hele slechte tijd. M'n vader kon op de fabriek niet meer terecht en hij werd thuiswerker. Maar het is wel zijn dood geweest. Mijn oudste broer heeft hem in de partij op gevolgd. Hij werd lid van de raad van Arkel en nog later weer raadslid in Haarlem". De heer Van den Berg zelf is altijd lid geweest van de Partij van de Ar beid. Hij bedankte voor die partij, toen de heer E. P. van Dijk de „Vrije Par ty" had opgericht. Ook de heer Van Snijders, H. E. van Wageningen; Van Brenkelen, B. M. van Ketelhaven; Lieuwen, C. J. van Zandvoort; Vogel J. van Wageningen. VERTROKKEN PERSONEN: Hove- stad, C., naar Veenendaal; Henzen, G. met gezin naar Barneveld; Zwijnen- burg, M. naar Amsterdam; Van Dam, J. naar Lienden; Van Veenendaal, G. met gezin naar Amerongen; Ahmed Chaib Moh., naar Ede; Van Wijk; I. R. naar Weert; Cornelisse, A. naar Wijk bij Duurstede; Baktit, A. A. naar Marokko. Dijk komt uit P.v.d.A. en SDAP-krin- gen. „Toen de heer Van Dijk mij benader de over de oprichting van de „Vrije Par tij" heb ik hem direct alle steun toege zegd. De naam „Vrije Partij" is ook 'van mij afkomstig. Ik heb deze partij achter de schermen overal mee ge steund". De heer Van den berg heeft ons niet verteld waarom hij de P.v.d.A. de rug toekeerde. Vermoedelijk voelt hij zich aangetrokken tot de categorie van so cialisten, die zich in de P.v.d.A. niet thuis voelen. AMERONGEN Door de bijzonder slechte weersomstandigheden kon het afgelopen week-end geen enkel elftal binnen de lijnen komen. Voor het a.s. week-end staat het vol gende op het programma: Zondag: Om half drie ontvangt DVSA op de Burgwal de ploeg van EMS uit Bunnik. Te Bunnik kon met de groot ste moeite een gelijk spel worden be vochten. Het tweede elftal speelt om half drie te Maarn tegen SCMM 2. Zaterdag: Om half drie speelt DVSA 1 op de Burgwal tegen BVC uit Bilthoven. Het tweede elftal is vrij. Jeugd: Van de jeugdelftallen komen er twee in het veld en wel om 1.30 uur te Veenendaal: GVVV B - DVSA A en om drie uur te Veenendaal de wedstrijd R.K. Unitas a - DVSA b. Veilbericht van de Tielse Veiling Septer Tiel van woensdag 7 december 1968. Appelen Allington Pippin Brabantse Bellefleur Cox Orange k.l Cox Orange k.2 Dijkmanszoet x Goudreinet k.l x Goudreinet k.2 Goudreinet rode k.l Ingrid Marie Jasappel x Jonathan k.2 2427 22 Lombarts Calville k.2 2329 22 Present van Engeland k.l Winter Banana k.l 2830 2629 Blankkroet per 100 kg 9,20 Peren: 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 22—25 - 21—29 59—63 37—54 34—45 30—32 52—64 56—62 48—52 29—44 26—28 42—51 27—34 43—59 40—54 38—49 35—39 36—44 35—42 31—41 27—30 31—39 29—31 24—31 25—29 22—26 33—38 30—32 24—27 29 21—27 18—21 28 21—26 43—45 2123 Roodkroet 15,3015,50 31—37 24—28 40—43 26—31 17—27 21—29 Zoetkroet 11,00 Brederode Conference k.2 5860 Giezewildeman Legiponts k.2 St. Remy Winterjannen Zwyndr. Wijnperen Perenkroet per 100 kg 5,40 Groenten: Boerenkool 30—32; Koolraap 8—10; Prei 20—28,13—17; Rodekool 13—15; Sprui ten 71—75 wo; Witlof 151—154, 85—90. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 36—50 26—43 45—47 23—40 37—64 31—35 37—40 29—32 25—28 3341 26—31 14—16 11—14

De Vallei | 1966 | | pagina 5