30.000 km door heel Afrika heen voordeelpakken 2 x 24 Maggiblokjes van 1.58 E.E.G.-ministers bezien technol. achterstand Huurbescherming voor weduwen en kinderen Klachten over het weigeren van melklevering aan supermarkets Amsterdamse politie belet schijnhuwelijk micfofined' Sultanpreekte Kameroen in Proef met ongeschoolde Antillianen mislukt Friese dominee niet film en band op reis Moeder van vijf kinderen wordt autogeen lasser Nazi's verkeerd ingelicht over prins Bernhard Israël wil met Arabieren een „hot-line" GEKORTWIEKT Want:'ASPRO'isnu Enorme verliezen voor de N.S. Ernstige situatie op de markt van braadkuikens REIS SULTAN Gewurgde vrouw uit de Maas opgehaald „IJzeren gordijn" in Kerkrade verdwijnt maakt uw keel weer als iluweel *10 KANO AOOSCNC Kritiek op geld voor Soekarno Brand in bureau van S. P. IJ. Zuivelschap vraagt minister meer inlichtingen 0 Met de arrestatie van drie inbrekers heeft de rijksrecherche, in nauwe samenwerking met enkele groepen van de rijkspolitie en de gemeentepolitie van Sneek, zeer waarschijnlijk een heel goede vangst gedaan. De gearresteer den zijn A..B EN M.A.E., beiden uit Sneek en G.V. uit de Noordoostpolder. helpt u nu nog sneller van uw pijn af! DONDERDAG 8 DECEMBER 1966 ADVERTENTIE (Van onze Amsterdamse redacteur) Het Nederlands Bijbelgenootschap en alle zendingsorganisaties krijgen binnen kort de beschikking over een filmotheek van het werk in Afrika. Ds. H. Schaaf uit Pingjum in Friesland, heeft hiertoe een reis naar dit werelddeel gemaakt van ruim 30.000 km door zestien landen. Dezer dagen keerde hij terug op Schiphol, samen met fotograaf Hans Samson uit Alphen aan de Rijn. Zij hadden 750 films bij zich, kleur en zwart-wit plus kilometers bandopnamen. Al dit materiaal zal overigens ook worden gebruikt in Afrika. Ds. Schaaf werkt namelijk voor de informatiedienst der Bijbelgenootschappen van Afrika. „De dia's en filmstrips zijn allereerst bestemd voor de aangesloten leden na tuurlijk", vertelde hij ons kort na aan komst. „Ik wil hen hiermee een beeld geven van het werk van de kerk in Afrika. Wij kunnen ons niet alleen maar bepalen tot het verspreiden van Bijbels. Wat overigens op zichzelf een geweldige taak is. Wij produceren elk jaar 6,5 miljoen exemplaren in driehon derd talen. En dan te weten, dat het overzetten van de tekst een werk is AMSTERDAM Als alles goed gaat, sal de metaalnijverheid over enkele maanden voor het eerst in haar geschie denis een vrouwelijke autogeen lasser rijk worden. Het is de 32-jarige mevrouw J. Stoffelen uit Amsterdam, die zich. voor zover bekend, als eerste vrouw in Nederland, gaat bekwamen In het me taalvak. Donderdag 15 december richt zij haar schreden naar het hoofdstedelijk Cen trum Vakopleiding voor Volwassenen, waar zij de cursus autogeen lassen gaat volgen om haar man, die een installatie bedrijf heeft, uit de personeelsmoeilijk- heden te kunnen helpen. Tijdens de op leiding, die vier maanden duurt, krijgt zij hetzelfde loon als haar mannelijke mede-cursisten nl. f 127,50 per week plus prestatieloon. Volgens de directie van het Geweste lijk Arbeidsbureau, zal mevrouw Stof felen, die vijf kinderen in de leeftijd van twee tot tien jaar heeft, vermoedelijk niet lang de enige vrouw op het cen trum zijn, omdat nog drie seksegenoten op toelating wachten. UTRECHT De voorzitter van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel, de heer W. J. L. Spit, taxeert het verlies van de Nederlandse Spoorwegen dit jaar op ongeveer 70 miljoen gulden en voor volgend jaar op J00 k 110 miljoen gul den. Vorig jaar bedroeg het N.S.-'verlies „slechts" 21 miljoen gulden. Hij heeft dit vanochtend meegedeeld in de rede, waarmee hij het tweedaagse congres van zijn bond in Utrecht open de. De heer Spit heeft de overtuiging, dat deze fundamentele verliessituatie van het spoorwegbedrijf in hoofdzaak uit externe oorzaken dient te worden verklaard en onder andere hierin tot uit drukking komt, dat onvoldoende aan dacht wordt besteed aan maatregelen in het belang van een gezond openbaar vervoer. De heer Spit noemde het een licht puntje, dat de minister van Verkeer en Waterstaat een bedrag voor vergoeding van bedrijfsvreemde lasten (35 miljoen gulden) ten behoeve van de Spoorwegen heeft opgenomen. Dat de factoren, die de verliessituatie veroorzaken, in de externe sfeer moeten worden gezocht, is volgens de heer Spit, temeer aannemelijk, als men kennis neemt van de aanhoudende efficiency maatregelen van de Spoorwegen „in eigen huis" en die onder andere tot een jaarlijkse inkrimping van het personeel met circa 500 man leiden. ZEIST Het dagelijks bestuur van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren heeft een onderhoud aange vraagd by de minister van Landbouw om de ernstige situatie op de braad- kuikenmarkt te bespreken. Deze situa tie is ontstaan, doordat de pryzen ten gevolge van de grote produktie-uitbrei- ding ten opzichte van vorig jaar in Duitsland met resp. 31, 25, 47 en 46 procent In de vier kwartalen van 1966 en in Nederland met 6, 18, 32 en 28 pro cent tot onder het kostprysniveau zyn gedaald. De exportprijzen voor panklare braad- kuikens zijn de afgelopen maand nog verder teruggelopen en wel van f 2,55/ f 2,70 tot f 2,30/f 2,45 per kilogram. Tot en met oktober heeft Nederland voor 456,7 miljoen gulden aan pluimvee- houderijprodukten uitgevoerd, 3,3 pro cent meer dan in de eerste tien maanden van 1965. De uitvoer van consumptie eieren daalde de eerste tien maanden met 13,2 procent tot ruim 109 miljoen gulden, terwijl de export van geslacht pluimvee met hetzelfde percentage steeg tot 267 miljoen. per keer voor vier man van tien jaar. De commerciële uitgevers komen daarom nauwelijks aan bod." Over zijn reis: „we zijn gestart op 15 sept, in Zuid-Afrika. Onze tocht eindigde in Ghana. In sommige landen waren we maar twee dagen. Het langst verbleven wij in Kameroen. Bijna twee weken. Daar ken ik trouwens goed de weg ik heb er vier jaar gewerkt." In dat zelfde Kameroen kreeg ds. Schaaf een auto-ongeluk. Hij schepte aan het stuur van de gehuurde wagen een bromfietser, die uitweek voor twee crp de weg liggende kippen. „Door de voorruit kreeg ik hem binnen, op mijn handen het viel nogal mee, maar de dorpssmid moest mijn trouwring toch afknippen..." Allerlei facetten van het Afrikaanse leven heeft het duo opgespoord en vast gelegd. „De kerk helpt mee aan het leefbaar maken van de hele samenle ving dat hebben we dus getracht te vangen. In Gabon kreeg ik een helikopter om vanuit de lucht olieboringen te fotogra feren: een tragisch beeld, want deze hoogontwikkelde vorm van industriali satie biedt vrijwel geen werkgelegen heid, waarom men zo zit te springen. In Gabon bezochten we triplexfabrieken waar duizenden arbeiders in drie ploe gen werkten een onderneming van Bruynzeel. We bezochten ook Kongo- Leopoldville, waar honderdduizenden vluchtelingen binnenkomen uit Angola via het opvangcentrum van de Wereld raad van kerken. In Ethiopië maakten we een dienst mee in de oudste „Kop- tische" kerk van Afrika. Veel aandacht hebben we ook be steed aan de belangrijkste communica tiebron voor dit werelddeel: de radio van assembleren via verkoop, naar de studio's, en luisteraars allemaal in Tanzania. In Kameroen vonden we een wonderlijke vorm van samenwer king tussen de Islam en het Christen dom. Wij hebben daar een sultan horen preken.*.. In Ivoorkust zagen we een opvoering van de verloren zoon met wit ge schminkte spelers. In Togo maakten w» en passant de staatsgreep mee. Merkwaardig was ook Roeanda, staat zonder steden: drieduizend heuvels met daarop telkens anderhalf duizend be woners. Wij fotografeerden hun kerken vanuit een gehuurd vliegtuig dat was goedkoper dan per lijndienst. In Mozambique werd Hans Samson gearresteerd, toen hij in de haven stond te fotograferen. Zijn Portugese begeleider was even weggelopen de betrokken politieagent had zijn revol ver al getrokken toen hij pas tussen beide kwam. Moeilijk land, we moch ten eerst zelfs onze apparatuur niet eens meenemen...". Over twee maanden reist ds. Schaaf opnieuw naar Afrika. Hij zal in Ghana een conferentie bijwonen van alle Bij belhuizen in heel Afrika. Zelfs de afge vaardigden uit Zuid-Afrika krijgen een inreisvisum voor deze gelegenehid en dat wil wat zeggen... (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het twee jaar gele den begonnen experiment, om onge schoolde Antillianen in Nederland in het arbeidsproces op te nemen, wordt niet als geslaagd beschouwd. Het grootste deel van de ongeveer duizend Antillia nen zal dan ook waarschyniyk in ja nuari en februari terugkeren naar de Nederlandse Antillen. De proef werd genomen met onge schoolde Antillianen van 18 tot 22 jaar. Zij werden in december 1964 en janua ri 1965 door verschillende Nederlandse bedrijven gecontracteerd voor twee jaar. Contractueel was vastgelegd, dat zij bij niet verlengen van de overeen komst voor rekening van het bedrijf, waarin zij werkzaam waren, naar huis konden terugkeren. Tijdens een bezoek van minister-pre sident Marijnen en minister Biesheuvel in 1964 aan de Antillen werd besloten jonge Antillianen naar Nederland te zenden, om op die wijze mee te helpen de structuele werkloosheid in de Antil len te verlichten. Daaruit kwamen de twee-jarige contracten voort, die door Nederlandse bedrijven in december 1964 en januari 1965 werden aangeboden. Op de desbetreffende departementen in Den Haag wordt het min of meer mislukken van dit experiment toege schreven aan het spoedtempo, waarin deze emigratie destijds werd uitge voerd. Als gevolg daarvan was de se lectie te summier, hetgeen teleurstel lingen opleverde voor bedrijven èn voor LUIK In de Maas by Maastricht Is het stoffelyk overschot gevonden van een 66-jarige weduwe uit Wandre by Luik. De vrouw is in de vroege ochtend van maandag door een 64-jarlge man, met wie zy samenwoonde, gewurgd en daarna in de Maas geworpen. De oorzaak van deze moord moet ge zocht worden in het feit, dat de man zondagavond dronken thuis kwam, waarna een twist is ontstaan. De vrouw verliet in de loop van de nacht het huis. Toen de man dit ontdekt had, is hij haar gevolgd.Hij kon haar ervan weer houden in de Maas te springen. Daarop laaide de twist weer op. In zijn woede wurgde de man de vrouw en wierp het lijk in het water. De Belgische politie, door de Maas trichtse politie geïnformeerd over het gevonden stoffelijk overschot, is gaan speuren en heeft woensdag de 64-jarige man aangehouden, die na een ondervra ging van drie uur de moord bekende. KERKRADE Het bekende '.yzeren gordijn", de grensversperring tussen Nederland en Duitsland, in het midden van de een kilometer lange Nieuwstraat te Kerkrade, gaat verdwenen. Burgemeester en wethouders van Kerkrade hebben voor een bedrag van bijna twee miljoen gulden de verbete ring van de Nieuwstraat op het investe ringsprogramma voor 1967 geplaatst. De straat wordt veranderd in een mo derne dubbelbaanse autosnelweg, met een middenbermconstructie van leicon- stenen, die de nieuwe grensaanduiding zullen vormen. ADVERTENTIE de jeugdige ongeschoolde Antillianen. De waardering van de bedrijven, waarin de Antillianen werkzaam zijn, loopt overigens uiteen van goed tot uiterst matig. Personeelschefs en des kundigen uit kringen van arbeidsbemid delaars zijn verder van mening, dat er te weinig „begeleiding" is geweest om een snelle aanpassing aan de levensge woonten en arbeidsverhoudingen in ons land mogelijk te maken. Aangezien er voor rijksgenoten geen werkvergunning wordt afgegeven, is het aantal jonge Antillianen, dat in ons land op arbeidscontract verblijft, niet exact bekend. Geschat wordt, dat het er ongeveer duizend zijn, zo vernamen wij bij het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid. Het ziet ernaar uit, dat de meeste bedrijven de tweejarige contracten, met hun jonge Antilliaanse werknemers niet zullen verlengen. De meesten van hen zullen waarschijnlijk terugkeren naar de Nederlandse Antillen. Een klein percentage heeft zich gemeld bij het Centrum Vakopleiding voor Vol wassenen, voor herscholing. Na herscholing willen zij proberen als geschoolde arbeider in het Neder landse arbeidsproces te worden opgeno men. Antillianen, die zonder werk zijn, kunnen echter in ons land blijven, om dat zij rijksgenoten zijn: als zodanig vallen zij onder alle sociale voorzienin gen. DJAKARTA Een vooraanstaand Indonesisch parlementslid, Rahlan Ranu- wihardjo, heeft woensdag scherpe kritiek geoefend op de bedragen, die in de be groting voor 1967 voor de president zijn reserveerd. Opmerkend, dat meer dan 40 min. rupia voor de presidentiële huishouding en meer dan 83 min. voor „andere presidentiële instellingen" zijn uitgetrokken, vroeg Dahlan of „alle be hoeften van de vrouwen van de presi dent" door de staat worden bekostigd. Hij stelde hiertegenover, de 400.000 ru pia die aan het universitair onderzoe kingswerk wordt toegedacht. BONN Een vleugel van het hoofd kwartier van Westduitse socialistische partij in Bonn is woensdagochtend door brand verwoest. In de vleugel waren de afdelingen buitenlandse zaken, Duitse vraagstukken en gemeentelijke zaken van de SPD gevestigd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Tn Washington zijn donderdag enige in beslag genomen Duitse documen ten gepubliceerd, waaruit onder meer blijkt, dat de nazi-autoriteiten destijds verkeerd ingelicht werden over de po litieke sympathieën van Prins Bern hard, toen deze verloofd was met prin ses Juliana. Een van de documenten is een brief, die de Duitse ambassadeur in Den Haag, graaf Julius von Zech- Burkersroda, 19 oktober 1936 aan het Berlijnse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geschreven. Bij toejuichingen wuifde de Prins alleen met zijn linkerhand, wat door veel Duitsers werd uitgelegd als bij zondere voorzichtigheid van de Prins. Deze wilde zijn gebaren volgens hen, niet laten lijken op de nazi-groet. De Prins droeg ook nooit partij-insignes, aldus de brief, maar de Prins „staat minstens welwillend tegenover het na- tionaal-socialisme. Beïnvloeden van de Nederlandse bevolking in die zin zou echter veel tijd en tact eisen". Koningin Wilhelmina had haar doch ter liever met een niet-Duitse prins willen laten huwen en men kon nau welijks verwachten, dat zij het goed zou vinden, dat haar schoonzoon haar politiek zou beïnvloeden. De weder zijdse bezoeken van prinses Juliana aan Duitsland en van prins Bernhards familieleden aan Nederland zouden zeker ten goede komen aan de betrek kingen tussen beide landen, aldus de brief. BRUSSEL De ministers van Bui tenlandse Zaken hebben besloten in ja nuari 1967 een speciale vergadering te beleggen, waarbij de steeds groter wordende technologische achterstand van Europa op de Verenigde Staten punt van bespreking zal vormen. De zitting zal door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Pierre Harmei worden voorgezeten. De pleitbezorger was de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Amin- tore Fanfani, die zei reeds een werkdo cument betreffende het vraagstuk te hebben opgesteld dat op de NAVO-mi- nister-conferentie van volgende week in Parijs ter tafel zal worden gebracht. Amintore Fanfani zei verder, dat de „gemeenschap waarvan spoedig Groot Brittannië deel zal uitmaken, het or gaan is waar de meeste vooruitgang kan worden geboekt." De Franse afgevaardigde Jean-Marc Boegner wees erop dat Frankrijk reeds in 1964 met een soortgelijk voorstel voor de dag was gekomen, maar dat het re sultaat niet bemoedigend was geweest. Niettegenstaande dit verwelkomde hij het Italiaanse initiatief. De ministers van Buitenlandse Zaken van de EURO-markt-landen boekten weinig vooruitgang bij hun besprekin gen inzake de landbouwconcessies, die de EUROmarkt bij de Kennedy-ronde wil doen. De besprekingen inzake vet ten en oliën, werden tot januari 1967 uitgesteld. Zowel Frankrijk als Italië gaf aan zijn mening uiting dat er eerst sprake van stabiele wereldmarktprijzen voor (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft woensdag een wetsontwerp aan vaard tot wyziging van de Huurwet, die ten doei heeft huurbescherming te ver lenen aan de weduwe en de kinderen van de gewezen huurder. De heer P. Voogd van de Boerenpartij kreeg, op zijn verzoek, aantekening, te hebben te gengestemd, aangezien hy van mening was, dat door deze wetswijziging het eigendomsrecht te veel wordt aangetast. De huurbescherming wordt door deze wijziging ook verleend aan de naaste bloed- en aanverwanten van de gewezen huurder of diens echtgenote, mits zij ten tijde van het overlijden in de woning van de overleden gewezen huurder hun hoofdverblijf hebben en voor wat be treft de verwanten tevens een ge meenschappelijke huishouding met de overledene hebben gehad. Verder strekt deze huurbescherming zich uit als het gaat om de situatie, die ontstaat wanneer de gewezen huurder van een bedrijfsruimte komt te overlij den. Als criterium geldt dan het vereis te, dat degene, die aanspraak maakt op huurbescherming, het bedrijf of beroep van de overledene zal voortzetten. Deze wetswijziging, die bij de Tweede Kamer was ingediend onder verant woordelijkheid van de ministers Bogaers en Samkalden uit 't kabinet-Cals, werd noodzakelijk geacht in verband met een arrest van de Hoge Raad van 13 novem ber 1964. In dit arrest besliste de Hoge Raad, dat de bevoegdheid van de gewe zen huurder om in het genot van het onroerend goed te blijven, het recht op huurbescherming derhalve, na zijn over lijden niet overgaat op zijn erfgenamen. De .Hoge Raad overwoog daartoe onder meer, dat het recht op huurbe scherming van de gewezen huurder is een aan zijn persoon, namelijk aan zijn hoedanigheid van „gewezen huur der" gebonden recht, hetwelk bij zijn overlijden niet overgaat op zijn erfge namen. De ministers Bogaers en Samkalden waren van oordeel, dat dit arrest vér gaande consequenties heeft, waarvan er een is, dat tot degenen, die zich niet op huurbescherming kunnen beroepen, de weduwe en de kinderen van de gewezen huurder behoren. Dit reeds maakte, vol gens de bewindslieden, wetswijziging noodzakelijk. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het bestuur van het produktschap voor Zuivel wil van mi nister Bakker van Economische Zaken wei eens wat meer weten over de klach ten, die bij zyn ambtgenoot van Land bouw en Vissery zijn binnengekomen over het weigeren van de levering van verpakte consumptiemelk door melk- standaardisa Gebedrijven aan grootwin- kelbedryven of supermarkten. Minister Bakker had in zijn brief aan het produktschap meegedeeld, dat in verschillende gevallen getracht is de klachten door bemiddelend optreden tot 'n oplossing te brengen, welke pogingen, die soms veel tijd vergden, in de regel geen succes hadden opgeleverd. De mi nister verzocht het bestuur van het pro duktschap zich over deze zaak te bera den en hem daarna mede te delen of het produktschap „passende voorzienin gen" zal treffen. Over deze brief ontstond woensdag een uitvoerige discussie. De heer C. van Brenk (Ondernemers Detailhandel) vond de brief van minister Bakker „overtrok ken". Hij dacht, dat er in verschillende steden, zoals Utrecht, Arnhem en Rot terdam, verschillende goede regelingen bestaan. De minister zegt niet in hoeveel gevallen de melklevering is geweigerd en ook niet hoeveel bedrijven wel melk leveren. In de brief van de minister had de heer Van Brenk ook gemist de vrees voor prijsdumping. De grootwinkelbe drijven leveren de melk soms negen cent goedkoper dan de gewone slijters. Het was de vaste overtuiging van de heer Van Brenk, dat er al voldoende verkoop punten voor melk zijn. De gevolgen zul len zyn, dat de minst draagkrachtigen straks het meest voor de melk zullen moeten gaan betalen, want de moeders met kleine kinderen, de zieken en de ouden van dagen, die geen melk kunnen halen, zullen straks meer moeten beta len, want door de ontwikkeling zal de bezorging van melk aan huis duurder worden. De heer Van Brenk hoopte, dat men hier in Nederland verschoond zal blijven van de chaos, die in België bestaat, waar men ongeveer 50.000 verkooppun ten van melk heeft. Voorts wees de heer Van Brenk erop, dat de melkhandel slechts een winst marge geniet van 9,12 per 100 liter. Niet minder dan 45 procent van melk- detailhandelaren zit, wat hij noemde, „in de rode cijfers". In Duitsland en België is de winstmarge groter. Daar gaat men Uit van 20 procent op de in koopprijs van de melk, die dan nog wordt afgehaald. Het bestuur ging akkoord met een voorstel, van de heer F.J.U. Hupkes (V.V.Z.M.) om de brief van de minister voor te leggen aan de consumptiemelk- commissie van het produktschap. Ook zal de brief, overeenkomstig een sugges tie van de voorzitter, ir. B. van Dam, worden besproken in de consumenten contactcommissie van het Droduktschap. vetten en oliën moet zijn alvorens de EUROmarkt haar beschermende rech ten zou kunnen verlagen. West-Duits- land en Nederland waren een andere mening toegedaan. Voorts hebben de ministers beslo ten aan de 7.000 burgerambtenaren van de dire Europese gemeenschappen de EUROmarkt, EURAtom en de Ko len en Staalgemeenschap een sala risverhoging van 7,5 procent toe te staan. De verhoging zal met terugwerkende kracht vanaf 1 december ingaan. De laatste salarisverhoging werd in okto ber 1965 gegeven en bedroeg 6 procent. JERUZALEM De Israëlische re gering stelt voor, een zogenoemde ,Hot line'-verbinding met de Arabische nabuurlanden in te stellen om grensin cidenten „uit te praten" voor zij ern stiger vormen aannemen, zo is in Je ruzalem vernomen. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken. Abba Eban, zo vernam United Press International in regerings kringen, zal het voorstel in de Verenig de Naties ter tafel brengen. Het besluit hiertoe "is tijdens een kabinetszitting genomen en later door het parlement goedgekeurd. De „hot-line" telefoonverbindingen zouden worden tot stand gebracht met Jordanië, Syrië, Egypte en Libanon de Arabische landen die aan Israël grenzen. Volgens zegslieden in regeringskrin gen, is het voorstel het antwoord op de suggestie van secretaris-generaal Oe Thant om langs de 900 km lange grens van Israël een radar-netwerk op te stellen. 0 Het gesprek tussen het bestuur van de Stichting v. d. Arbeid en de rege ring over de loonpolitiek in 1967 zal vrijdagmiddag om vier uur plaats heb ben in het gebouw van het Directoraat van de Arbeid in Voorburg. 0 Koningin Juliana, die lid is van de Arlbergse Skiclub in Oostenrijk, heeft de zilveren sportmedaille van de ze club gekregen. Volgens de voorzit ter van de desbetreffende skivereniging, de voormalige wereldkampioen Rudi Matt, heeft de koningin zeer goed ge skied, in een vloeiende en prachtige stijl. 0 De Nijmeegse politie heeft twee jon ge Marokkanen aangehouden, die ervan worden verdacht in zes weken tijds 26 inbraken in Nijmegen te heb ben gepleegd. In al deze gevallen kwa men zij, vaak huis aan huis afwerkend, binnen door het opschuiven van ramen. In totaal heeft de buit ruim f 1.000,— aan geld bedragen, terwijl bovendien vele gebruiksvoorwerpen en sieraden werden gestolen. 0 Een dichtbij de spoorlijn Almelo- Vriezenveen gelegen boerderij, be woond door het gezin van de houtwer ker A. J. Kramer is woensdagmiddag geheel uitgebrand. Niemand werd ge wond, maar vrijwel de hele inboedel, die niet tegen brandschade was verze kerd, en f 3.500 aan spaargeld gingen verloren. Een varken kwam in de vlam men om. Alle coöperatieve en particuliere zui velfabrieken in de provincies Gro ningen, Friesland en Drente hebben be sloten in de toekomst hun uitbetalings systeem van melk te reorganiseren. Men hoopt hierdoor berovingen, zoals die in de afgelopen maanden voorkwa men op zuivelfabrieken in Tolbert en Grouw, te kunnen voorkomen. 0 De Winschoter strafgevangenis „Noorderschans" zal vanaf begin janu ari gedetineerden huisvesten, die om re denen van persoonlijke aard blijk ge ven van een zeker onvermogen tot soci ale aanpassing. Het te voeren regime zal er op gericht zijn de gevangenen weer te leren leven met anderen. 0 De totale reclame-uitgaven in Ne derland, voor zover men die heeft kunnen achterhalen, hebben in 1965 ruim 874 miljoen gulden bedragen. Dit bete kent een stijging van 11 procent verge leken bij het voorgaande jaar. De re clame-uitgaven kwamen daarmee op f 70,63 per hoofd van de bevolking. Dit blijkt uit een artikel in het reclame vakblad Ariadne van deze week. In de provincie Utrecht steeg de ge registreerde arbeidsreserve in no vember van 1406 tot 1810. Het districts bureau voor de arbeidsvoorziening heeft de werklozen onderverdeeld in leeftijds klassen. Uit dit staatje zou men de conclusie kunnen trekken, dat de jonge ren de gevolgen van de ontspanning op de arbeidsmarkt relatief sterker onder vinden dan de oudere werknemers. 0 Dom Emmanuel Schuurmans O.C.S. O., abt van de trappisten (cisterciën zer) abdij „Maria Toevlucht"- te Zun- dert, heeft besloten ontslag te nemen uit zijn functie. Hij is eveneens voorne mens uit de orde te treden en te gele gener tijd als priester van het bisdom Breda een huis te leiden, waar men het beschouwend leven op een meer di recte manier dienstbaar doet zijn aan maatschappij en kerk. 0 Vrijdag 23 december en zo nodig za terdag 24 december zal een beslo ten bijeenkomst van het AR-partijcon- vent worden gehouden te Utrecht. Ge noemd convent zal voor de 18 kamer kieskringen de AR-kandidateniysten voor de Tweede Kamer vaststellen, evenals de dubbeltallen voor het cen traal comité, dat periodiek in zijn ge heel aftreedt. AMSTERDAM Twee rechercheurs van de Amsterdamse vreemdelingenpo litie hebben woensdagmorgen op het hoofdstedelijk stadhuis voor enige con sternatie gezorgd door een 23-jarige Deense vrouw, die op het punt stond in het huwelijk te treden, aan te houden en over te brengen naar het hoofdbu reau. De in een prachtig toilet gesto ken „bruid", volgens de politie een pros tituee, was afgelopen maanden reeds tweemaal het land uitgezet, omdat zij geen verblijfsvergunning had. De vrouw bleek echter zo aan Am sterdam gehecht te zijn dat zij terug kwam en om verdere moeilijkheden te omzeilen in het huwelijk zou treden met een, naar de politie meedeelden ho mofiele jongeman. Door haar huwelijk zou zij automatisch de Nederlandse nationaliteit krijgen en de justitie het nakijken geven. Bruid en bruidsmeisjes bevonden zich gisteravond nog op het Deense consu laat, waar nog overleg gaande was. j Het staat echter vast, dat de Deense en nu voor de derde maal als onge wenste vreemdelinge over de grens zal worden gezet. Het ingrijpen van de politie had plaats na overleg met de officier van Justitie, die van oordeel was, dat het huwelijk zonder enig bezwaar kon wor den tegengehouden. De moeilijkheid, waarmee de politie geconfronteerd werd, was, dat de vrouw illegaal in Nederland verbleef ze was immers al twee keer over de grens gezet, omdat zij zich zonder (of ficiële) middelen van bestaan in ons land bevond waardoor haar uitzet ting bevolen was. Toen de vrouw voor de derde maal in Nederland kwam, heeft zij kans ge zien zich zo grondig te verbergen, dat de politie, die wel op de hoogte was van haar aanwezigheid, geen kans zag haar op te sporen. Er bleef de Amster damse vreemdelingendienst dus weinig anders over dan op de vastgestelde huwelijksdatum voor het stadhuis post te vatten, men wist deze datum aan de hand van haar ondertrouw en de vrouw te arresteren op het moment, dat zij noodgedwongen opdook. Een bijkomstigheid was natuurlijk, dat het voor de politie en de justitie duidelijk was, dat het hier ging om een schijnhuwelijk, met geen ander doel dan de vrouw de Nederlandse na tionaliteit te verschaffen, waardoor uit zetting onmogelijk werd. Waar zowel de vrouw als de man goede bekenden van de Amsterdamse zedenpolitie zijn. en een werkelijk huwelijk niet te ver wachten viel, meenden de politie en justitie van Amsterdam ondanks de roerende bijzonderheid, dat haar op treden een huwelijk verstoorde, toch te moeten ingrijpen. ADVERTENTIE 30xfijner samengesteld. Dat betekent: nóg snellere opname in het lichaam nóg sneller herstel

De Vallei | 1966 | | pagina 7