Gerhard Bohne kan worden berecht HUNTER V.S. heipen Thailand militair-actief PREMIE SPAARPLAN Toch geen plebisciet meer in West-Irian? EDWARD VIII VERTROUWDE IN 1936 HITLER NOG Argentinië leverde toch vluchteling uit Uitspraken gevraagd over „zaak van de Papoea's" Sparen in obligaties of aandelen? Nu extra aantrekkelijk, want... elk jaar legt het Rijk er 20% premie bij. Stoffelijk overschot vermoorde agent gevonden Johnson wenst nog 10 miljard Fryslan boppe.. Guardian in geldzorgen Massamoord op geesteszieken 15.000 WRAK BEVEL Russische kroon verkocht Politie bewaakt „Straat Malakka" BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Archieven Yaticaan geopend S.S.-beul moet steeds huilen Bijzondere toeslag voor consumptie- me] kindustrie Kiesinger wil met De Gaulle en Johnson spreken S.P.D. en F.D.P. in Rijnland DONDERDAG 8 DECEMBER 1966 (Van onze correspondent) BONN Zonder das om hij mag vooral geen zelfmoord plegen en bleek, is de 65 jaar oude dr. Gerhard Bohne, begeleid door twee rechercheurs van de Duitse politie, uit Buenos Aires te Frankfort teruggekeerd. Hij werd onmiddellijk opgesloten in de gevangenis te Butzbach. Deze heeft zulke hoge muren, dat dr. Bohne niet nogmaals zou kunnen proberen zich door te vluchten aan zijn berechting te onttrekken. Dat had hij in 1963 gedaan, kort voor het proces wegens zijn mede plichtigheid aan de uitvoering van Hitiers euthanasieprogramma, het doden van ongeneeslijk zieken, gees teszieken en andere „onwaardige schepselen" in een viertal Duitse „sa natoria", onder meer te Hadamar bij Limburg aan de Lahn. Daarom zou juist daar het proces worden gevoerd. Dr. Bohne was op erewoord uit het huis van bewaring ontslagen om zich wegens een prostaatlijden te laten opereren. In plaats daarvan vluchtte hij naar zijn in Argentinië wonende zuster. In augustus j.l. bepaalde het hoogste Argentijnse hof, dat Bohne aan de Bondsrepubliek moest worden uitgeleverd. De vlucht van dr. Bohne op 27 sep tember 1963 was des te opzienbaren der omdat kort tevoren de leider der ,,Aktion-T-4", onder welke camoufla- genaam het euthanasieprogramma werd uitgevoerd, prof. dr. Werner Heyde, zich in zijn cel had opgehan gen. Misschien vreesde Bohne nu ge- BRUSSEL Bij nieuwe nasporin gen in de duinen bij Blankenberge aan de Belgische kust, hebben militairen woensdagochtend het lijk gevonden van de Brusselse politieman De Leener, die op 24 februari jj. in Brussel werd dood geschoten toen hij op wacht stond bij een gestolen auto. Zijn moordenaars legden zijn lijk in de bagageruimte van een auto, omdat zij geloofden dat De Leener de identi teitskaart van een hunner bij zich had den gestoken. Bij zijn val had De Lee ner de kaart laten vallen, hetgeen leid de tot opsporing van de verdachten, van wie twee door de Franse politie wor den vastgehouden. Een groepje militairen stuitte bij het graven van een greppel op stoffelijke resten van de vermoorde politieman. De Belgische politie had vorige week enkele dagen rondgereden met een in Frankrijk gearresteerde man. Zanotto, die bij dé moord aanwezig geweest moet zijn en van wie men aanwijzin gen hoopte te krijgen over de plaats waar de misdadigers het lijk van de agent hadden begraven. Zanotto wei gerde echter mee te werken. Behalve de moord op de Brusselse agent De Leener en enkele berovingen in België, worden de bankovervallen in Tilburg, Amersfoort en Utrecht door de Parijse recherche eveneens op re kening van deze bende geschreven. Hoewel de officiële woordvoerders in alle talen zwijgen, is uitgelekt dat de parijse recherche verleden week een nieuwe arrestatie heeft verricht. ADOLF HITLER onwaardig heel alleen voor alle moorden verant woordelijk te worden gesteld, of schoon hem door de openbare aan klager te Frankfurt, Metzner, „niet meer dan" 15.000 slachtoffers worden aangerekend. Ook een andere ver dachte in deze zaak, die sindsdien werd opgeschort, een zekere dr. Friedrich Tillmann, heeft zich door zelfmoord aan zijn rechters onttrok ken. Dr. Heyde had na de oorlog jaren lang onder de naam „dr. Sawade" in Sleeswijk-Holstein een doktersprak tijk uitgeoefend. Hij was daar zenuw arts en werd zelfs door rechtbanken als getuige-deskundige ingeschakeld. Een Flensburgse officier van justitie, Bruno Bourwieg, zal zich in verband hiermede dezer dagen ook nog voor de rechtbank moeten verantwoorden. De inmiddels gepensioneerde openba re aanklager zou van de ware identi teit van „dr. Sawade" op de hoogte zijn geweest en ook, dat deze door de Westduitse justitie werd gezocht. Hij had hem desondanks niet aangege ven. Bourwieg bestrijdt dit natuurlijk. Misschien zal dr. Bohne ook in deze zaak nog enig licht kunnen brengen. Maar om terug te komen op dr. Bohne: hij heeft zich in de drie ja ren, die hij in Argentinië woonde, nimmer aan zijn prostaat laten ope reren. Intussen heeft hij er een hartkwaal bijgekregen, is blind aan het rechteroog en heeft staar aan het linker. Bovendien acht dr. Boh- nes verdediger het „niet uitgeslo ten", dat zijn cliënt lijdt aan kan ker. Als dr. Bohne in nazi-Duitsland zo ziek was geweest, had men hem inge volge het euthanasieprogramma stel lig om het leven gebracht. Ofschoon dr. Bohne al éénmaal de benen heeft genomen, wil zijn advo caat nogmaals proberen om hem in verband met zijn gezondheidstoestand op vrije voeten te doen stellen. Men mag evenwel aannemen, dat de justi tie ditmaal wel een beetje voorzichti ger zal zijn. Volgens de advocaat bestaat er geen enkel gevaar, dat dr. Bohne nogmaals zal proberen te vluchten. Hij zou hebben toegegeven, dat het „een fout is geweest" in 1963 naar het buitenland uit te wijken. Dr. Bohne zou dat intussen volkomen hebben in gezien en hij is thans bereid om voor zijn rechters te verschijnen. Dr. Bohne was al in 1960 in voor arrest genomen en heeft zich gedu rende zijn driejarig verblijf in de ge vangenis „onrechtvaardig behandeld" gevoeld. Dit zou, volgens de advo caat, hebben geleid tot zijn vlucht naar Argentinië. Daar heeft dr. Boh ne intussen, hangende de beslissing over zijn uitlevering aan West-Duits- land, ook alweer vijftien maanden achter slot en grendel gezeten en naar alles wat men daarvan hoort moet het in een Zuidamerikaanse ge vangenis ook niet zo aangenaam zijn. In totaal heeft dr. Bohne dus al vier eneenhalf jaar in een cel doorge bracht. De „Aktion T-4" was gebaseerd op een persoonlijk bevel van Hitier, d.d. 1 september 1939. Daarbij werd art sen in inrichtingen voor ongeneeslijk zieken en geestelijk gestoorden de be voegdheid gegeven, zelf deze patiën ten te doden. Bij de nabestaanden werd de indruk gewekt, dat de slacht offers een natuurlijke dood waren ge storven. Dr. Bohne is een van de weinig tal rijke vooraanstaande figuren van het euthanasieprogramma, die nog zijn overgebleven. Te Frankfurt wordt op het ogenblik de zaak behandeld tegen de vrouwenarts dr. Ullrich uit Stutt gart. Ook hij staat terecht wegens medeplichtigheid aan het doden van ongeneeslijk zieken en geestelijk ge stoorde mensen. ADVERTENTIE FILTER AMERICAN BANGKOK De Verenigde Staten hebben voor het eerst openlijk toegege ven, dat Amerikaanse hefsohroefvllegtui- gen zijn ingezet bij de bestrijding van guerillastrijders in het noordoosten van Thailand. De bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van de Grote Oceaan, admiraal Sharp, maakte zulks bekend bij zijö aankomst in Bang kok ter bijwoning van een conferentie van de raad van advies van de Zuidoost- aziatische Verdragsorganisatie ZOA- VO). Sharp zei, dat Amerikaanse helikop ters Thailand terzijde staan totdat het land zelf over voldoende hefschroefvlieg- tuigen beschikt om de situatie het hoofd te bieden. Een Amerikaanse woordvoerder beves tigde in Bangkok, dat admiraal Sharp deze verklaring doelbewust had afge legd. Volgens zegslieden maken de Ameri kaanse eenheden deel uit van het 606e luchtcommando, gestationeerd te Na- kornpanom, 320 km ten noorden van Bankok. In het noordoosten van Thailand is de guerilla-activiteit in de afgelopen elf maanden sterk toegenomen, maar de re gering van Thailand heeft de publikatie van gegevens over de strijd vérboden. De vice-premier van Thailand gene raal Prapas Charusathien, gaf vorige week toe, dat eind november/begin de- NEW YORK. Een huwelijkstiara van het keizerlijke Rusland met 1535 diamanten is bij Parke-Bernet in New York geveild voor 77.500 dollar. De tiara, gedragen door de laatste drie Romanof-tsarina's, bevond zich in de collectie van wijlen mevrouw Sidney G. de Kay. De tiara, die gemaakt zou zijn van een diamanten ceintuur die aan Cathe- rina de Grote heeft toebehoord, is eigendom geworden van Harry Levin- son, firmant van Livinson Jewels in Chi cago. Hy zei dat men de tiara ongeschon den zou laten en gebruiken om tentoon te stellen. De tiara, bekroond met een diaman ten kruis en omzoomd met kastanje bruin fluweel, is gedragen door de tsa rina's van Alexander II, Alexander III en Nikolaas II toen ze in het huwe lijk traden. Mevrouw De Kay kreeg de tiara Veertig jaar geleden in haar bezit door aankoop van een dealer die haar op zijn beurt van het Sovjet-regime zou hebben gekocht. In totaal brachten de twee veiling- dagen van mevrouw De Kay's juwelen- verzameling 1.115.605 dollar op. GEDOOD Bij Silvan in de Turkse provincie Elazig zijn acht politieman nen omgekomen en 43 ernstig gewond, toen de bus waarin zij zaten van een brug in een rivier terechtkwam. Vol gens het blad „Hurriyet" zaten de poli- tie-agenten struikrovers achterna, van wie er in Erzurum zes zijn gearres teerd. DEN HAAG. De jongerenorgani satie van de stichting „Door de eeuwen trouw" heeft in telegrammen aan de hoofdbesturen van de KVP, PvdA, ARP en CHU aangedrongen op duide lijke uitspraken in de verkiezingspro gramma's van deze partijen over „de zaak van de Papoea's". De jongeren organisatie heeft dit gedaan n.a.v. het feit, dat de Indonesische minister van Binnenlandse Zaken, luitenant-gene raal Rachmat, maandag in het Indone sische parlement gezegd heeft, dat de bevolking van West Irian geen plebis ciet wenst en dat daarom in 1969 geen volksstemming in dit gebied gehouden zal worden. De jongeren van „Door de eeuwen trouw" schrijven in hun telegrammen „dat de uitspraak van generaal Rach- BRISBANE Politiemannen van de Australische havenstad Brisbane heb ben woensdag de wacht betrokken op het Nederlandse schip „Straat Malak- ka" dat dinsdagochtend het toneel was van muiterij der Chinese bemanning. De politie ging aan boord, nadat in de loop van de avond tachtig Chinese bemanningsleden van een ander Neder lands schip, de „Tjinegara", gepro beerd hadden de „Straat Malakka" te bestormen, onder leiding van zes man nen, die met bijlen, messen en ijzeren staven zwaaiden. De politie legde een kordon om het schip om de mannen te gen te houden. De toestand van de vier Chinezen, die 's ochtends door kapitein Panhuy- zen in de benen werden geschoten, is bevredigend. De echtgenote en de twee kinderen van de kapitein zijn door de politie van boord gehaald. Volgens een woordvoerder van de vak bond van havenarbeiders, hadden de bemanningsleden van de „Straat Ma lakka" verklaard, dat zy geen geweld in de zin hadden en geen wapens droe gen, toen de kapitein begon te schieten. De havenarbeiders, die verdere inci denten vrezen, hebben geweigerd op het schip te werken. ADVERTENTIE Een groot nationaal plan gaat het beleggen van uw spaar gelden stimuleren.het Premie Spaarplan. Het Rijk geeft u hiermede daadwerkelijke steun om tot waardevol bezit te komen. Jaarlijks kunnen u en uw vrouw f 100, aan premie krijgen. Hoe? Door middel van effectenbewijzen kunnen u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Hoeveel? Over besparingen van maximaal f 50t jaarlijks, in de vorm van aankopen (obligaties, aan delen en andere effecten), betaalt het Rijk u en uw vrouw 0 na vier volle kalenderjaren een belasting vrije spaarpremie van 20%, dus max. 100,2). Een voorbeeld Als u dit jaar f 500,aan ef fectenbewijzen koopt, en deze omzet in effecten, Per deelnemer maximaal f 250,—. 'j Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50,—. dan ontvangt u in 1971 de spaarpremie van f 100,De aankopen mogen natuurlijk ook voor een lager bedrag gedaan worden, de spaarpremie is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar door aankoop van één of enkele "stukken" de spaarpremie verdienen. Doordat u ook nog de gebruikelijke dividenden en rentes ontvangt, groeit uw bezit in de loop der jaren sneller. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Banken, commissionairs in effec ten, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisen- banken, Hypotheekbanken. Vraag de gratis brochure! mat een van de aanwijzingen is, dat Indonesië zich niet aan het verdrag van New York houdt" en dat „het on waarachtig zou zijn te doen of er nu niets aan de hand is". VATICAANSTAD Paus Paulus heeft besloten studenten en geschied kundigen toegang te verlenen tot ge heime archieven van het Vaticaan die betrekking hebben op het pontificaat van Paus Pius IX van 1846 tot 1878. Tot dusver konden studenten slechts inzage krijgen van stukken uit de pe riode tot het overlijden van Pius' voor ganger, Paus Gregorius XVI, in 1846. De nieuwe periode beslaat de hereni ging van Italië, het einde van de we reldlijke Pauselijke macht en het eerste Vaticaans Concilie in 1870. cember 3 gevechten hebben plaatsgehad. Volgens nieuwsbladen leden de rege ringstroepen bij de schermutselingen zware verliezen. De communistische drei ging in het noordoosten schijnt vrij ernstig te zijn. DARMSTADT De voormalige „SS-Hauptsturmführer", kapitein) Herbert Hètrtel, die in Darmstadt teza men met zeven medebeschuldigden te recht staat wegens moord op minstens 17.700 personen in Polen tijdens de we reldoorlog, heeft gezegd, dat hij „altijd moet huilen als zijn eer wordt aange tast". Hartel zei dit nadat zijn verdediger dische deskundige wegens voor ingeno- een door het gerecht aangewezen me- menheid heeft afgewezen. De deskun dige zou de ex-SSer kort geleden „op on zachte wijze" hebben onderzocht, waar door Hartel een huilkramp kreeg. Har- tel zei voorts, dat hij sedert drie jaar onschuldig in voorarrest werd gehou den. AUSTIN (Texas) President John son heeft vandaag bekendgemaakt dat hij het Congres om 9 tot 10 miljard dol lar extra zal vragen ter bestrijding van de stijgende kosten van de oorlog in Vietnam. Na afloop van een lang gesprek met minister van Defensie Robert S. Mc- Namara, deelde de president verslagge vers mee, dat het gehele extra bedrag voor de oorlógsvoering in Viëtnam no dig is en dat met het bedrag de post De fensie op de begroting tot 30 juni 1967 zal stijgen van 58,5 miljard tot 67 of 68 miljard dollaar. McNamara zei op dezelfde conferen tie dat de Russen hun bouwprogramma voor intercontinentale raketten hebben uitgebreid en dat zij midden 1968 ver moedelijk meer intercontinentale pro jectielen zullen hebben dan in 1965 op rapporten van de inlichtingendienst was geschat. Volgens een Amerikaanse woordvoer der hebben Viët-Cong-opstandelingen 4 Zuidviëtnamese boeren in de Golf van Siam geworpen nadat er gewichten aan hun voeten waren vastgebonden. Het be trof een represaillemaatregel voor de Amerikaanse bombardementen. De boe ren waren ervan beschuldigd de rege ring inlichtingen te hebben verstrekt over de aanwezigheid van Vlët-Cong- eenheden in de Mekong-delta. DJAKARTA De Indonesische minis ter van Binnenlandse Zaken, luitenant- generaal Basuki Rachmat, heeft maan dag in het parlement gezegd, dat er in 1969 geen volksstemming in West- Irian zal worden gehouden, omdat de bevolking van dit gebied geen „plebis ciet wenst". Zoals bekend heeft minister van Bui tenlandse Zaken Adam Malik in augus tus met nadruk verklaard, dat de In donesische regering haar internationale verplichtingen zal nakomen. De uitlating van minister Rachmat heeft in Djakarta dan ook verbazing gewekt, al is in het verleden al meer gezegd dat er geen volksstemming zal worden gehouden, omdat de bevolking van West-Irian deze niet zou wensen. West-Irian werd in 1963 na een kort tussenbewind van de V.N. door Nederland aan Indonesië overgedragen, na de toezegging van Indonesische zij de. dat uiterlijk in 1969 de bevolking zich over haar toekomst zal uitspreken. Naar aanleiding van de uitlatingen van de minister van Binnenlandse Za ken van Indonesië verklaarde de woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken, geen bevestiging van dit bericht te hebben. Wel wees hij er op, dat de in het verleden ontvangen berich ten over dit onderwerp duiden op een andersluidend standpunt. DEN HAAG Het produktschap voor Zuivel wil de consumptiemeikfa- brieken een bijzondere toeslag uit het Zuivelfonds geven van 68 cent per hon derd liter melk of consumtiemelkpro- dukten. Het zal hiervoor de toestem ming van minister Biesheuvel vragen. De toeslag zal, volgens de bedoeling van het produktschap, gelden voor het melkprijsjaar april '66/april '67 en voor alle onder de verrekenprijs val lende produkten. Dat zijn behalve melk en karnemelk o.m. ook chocolademelk, koffiemelk en room. Aanleiding hiertoe is het feit, dat de minister van Economische Zaken voor het jaar 1966/67 de consumentenpryzen voor consumptiemelk en consumptie- melkprodukten lager heeft vastgesteld dan het produktschap had voorgesteld. De beide grote zuivelbonden, F.N.Z. en V.V.Z.M., hebben uitgerekend, dat tussen het besluit van de minister en het voorstel van het produktschap een voor de consumptiemelkbedrijven nade lig verschil zit van 94 cent per honderd liter. Het produktschap had in zijn voor stel ook rekening gehouden met ver snelde afschrijving van flessenappara- tuur. Laat men die post buiten be schouwing, dan blijft er nog een nade lig verschil van 68 cent. LEEUWARDEN De heer J. B. Singelsma, lid van de Provinciale Sta ten van Friesland voor de Frysk Na- sionaie Partij, heeft in de vergadering van de Staten voorgesteld de naam Friesland te wijzigen in „Fryslan". Zijn voorstel luidde als volgt: „De Staten besluiten de naam Fries land van haar provincie te veranderen in Fryslan en dragen Gedeputeerde Staten op de naam Fryslan altijd te gebruiken, voor zover dat niet in strijd is met de rijkswetten. Dit besluit houdt tevens in, dat de naam Friesland in al le provinciale besluiten en stukken ver anderd wordt in Fryslan. De Staten dragen Gedeputeerde Staten op om bij de rijksoverheid te bevorderen dat het Rijk in zijn wetten en besluiten de naam Friesland ook verandert in Frys lan". BONN Kurt Kiesinger, de nieuwe Duitse Bondskanselier, heeft gezegd, te hopen president Charles De Gaulle nog voor zijn bezoek aan Parijs in ja nuari te ontmoeten. Kiesinger wil tevens zo spoedig mo gelijk een onderhoud hebben met pre sident Johnson, maar denkt dat deze gelegenheid zich pas zal voordoen wanneer de president een bezoek aan Europa naar verluidt in het voorjaar zal brengen. Een en ander ver klaarde de kanselier in een vraagge sprek met het Hamburgse blad „Die Welt". Kiesingers kabinet komt vandaag voor het eerst bijeen. Dinsdag a.s. zal hij de regeringsverklaring afleg gen. DüSSELDORF In de Duitse deel staat Rijnland-Westfalen hebben de so ciaal-democraten en de liberalen beslo ten in een nieuwe regering samen te werken. De voorzitter van de SPD in deze bondsstaat, Klihn, is door de SDP- fractie in het plaatselijke parlement als nieuwe premier voorgedragen, hetgeen gelijk staat met een motie'van wantrou wen in de huidige CDU-FDP-regering onder Franz Meyers. Het staat wel vast dat Kühn voldoende stemmen zal krijgen. Bij de verkiezingen voor de Landdag, die afgelopen zomer werden gehouden, kregen de SPD 99, de CDU 86 en de FDP 15 van de tweehonderd zetels. Sedertdien regeerden de chris ten-democraten en de vrije democraten met een meerderheid van slechts twee stemmen. Volgens diplomatieke kringen in Lon den hebben de geallieerden een besluit over de toekomstige omvang van de Britse en Amerikaanse troepen in Duitsland tot begin volgend jaar uitge steld. Verdere besprekingen dienaangaande zullen in januari 1967 tussen de Ver enigde Staten, Engeland en de Bonds republiek plaatshebben. Aanvankeiyk had de mening post ge vat, dat aanbevelingen terzake door de drie genoemde mogendheden zouden worden gedaan aan de ministerraad van de NAVO op zijn vergadering van komende week in Parijs. Het overleg tussen de drie betrokke nen heeft geleid tot een up-to-date eva- luering van de Russische bedreiging in Europa, welke ter kennis van de NAVO- raad zal worden gebracht. Fr heersen nog steeds verschillende meningen over het soort Westerse strategie waarmee de Russische drei ging zal worden weerstaan. Engeland houdt voorts vast aan zijn eis, dat de deviezenkosten voor het on derhoud van zijn Rijnleger gedragen moeten worden door de Bondsrepubliek, of door middel van een regeling die in NAVO-verband zou moeten worden uit gewerkt voor zijn schatkist verlicht worden. De Duitsers zijn op het ogenblik niet bereid nieuwe concessies te doen. DEAN RUSK praten Wordt het probleem in de weken die komen gaan niet opgelost, dan zal En geland de omvang van het Rijnleger moeten inkrimpen al verkiest het de huidige sterkte aan te houden. Ook de Verenigde Staten willen dat de sterkte van de Britse troepen in Europa op het huidige peil blijft. r|e Amerikaanse minister van Buiten- landse Zaken Dean Rusk wordt aan staande dinsdag in Parijs verwacht. Hij zal er zijn Britse, Franse en Duitse ambtgenoten 's avonds aan een „werk- diner" ontmoeten. Als gastheer zal op treden de Franse minister van Buiten landse Zaken, Maurice Couve de Mur- ville. De ontmoeting zal er een zijn in een reeks van belangrijke conferenties, die volgende week in de Franse hoofdstad beginnen. Dinsdag vergadert de atoomcommis sie, de zogeheten commissie-McNama- ra, van de NAVO, ter bespreking van het nog niet opgeloste probleem rond het geven aan Bonn en aan andere NAVO-partners, van een consultatieve stem in de geallieerde kernstrategie. Op woensdag komt in Parijs bijeen de plancommissie van de NAVO, be staande uit alle leden van het bondge nootschap minus Frankrijk. Zij zal zich bezighouden met de toekomstige strate gische planning van de NAVO. Terzelfdertijd beraadt zich het mili taire comité van de NAVO, samenge steld uit de stafchefs der onderscheide ne NAVO-landen, over de militaire toe komst. Op donderdag en vrijdag van de ko mende week houdt de ministerraad van de NAVO een tweedaagse conferentie in Parijs, welke zal worden bijgewoond door de ministers van Buitenlandse Za ken, Defensie en Financiën van de lid staten. Frankrijk zal deelnemen. Niet zo aan de vergaderingen der mi litaire instellingen van het bondgenoot schap. Dit als gevolg van haar uittre den uit het geïntegreerde opperbevel van de NAVO. "1%/Tet de NAVO-conferenties valt een vergadering samen, eveneens in Parijs, van de wetgevende vergadering van de Westeuropese Unie, waarvan Engeland en de zes van de Euromarkt deel uitmaken. Er volgt, ditmaal in Bonn, een conferentie op 19 en 20 de cember op van de ministerraad van de WEU. LONDEN Het Britse liberale blad „The Guardian" verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. Blijkens een bekendmaking van de directie van het 110 jaar oude blad, moeten de kosten onverwijld met ongeveer vijf miljoen gulden per jaar worden verminderd, wil men de moeilijkheden kunnen over winnen. De bekendmaking werd gedaan, nadat de directie tegenover vakbondsleiders de situatie had uiteengezet en een aan tal bezuinigingsmaatregelen had ont vouwd. In maart had het blad een op laag van 278.000 exemplaren. Thans worden ongeveer 10.000 exemplaren meer verkocht dan een jaar geleden, hetgeen procentsgewijze tenminste de stijging bij de andere bladen evenaart. LONDEN Wijlen Koning Edward VHI van Groot-Brittannië was nog na de bezetting van het gedemilitariseerde Rijnland in maart 1936 door de Duitse troepen, overtuigd van de oprechte vre deswil van Adolf Hitler. Dit blijkt uit documenten over de Duitse buitenland se politiek van destijds, die heden ln Londen zijn gepubliceerd. „De koning wil niets van een zgn oorlogsgevaar we ten" zo meldde de Londense correspon dent van een Duitse krant in die dagen. Men moest dit geval van „rechtsschen- nis" maar snel vergeten en alle aan dacht besteden aan Hitiers vredesvoor stellen, aldus de vorst. Ook de toenmalige Duitse ambassa deur in Londen, Leopold Von Hösch, prees in een boodschap aan het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Berlijn, de „wijze en nobele leider van het Britse rijk", die vasthield aan het be ginsel, dat de Duitse voorstellen de grondslag konden vormen van 'n nieuw vredesstelsel in Europa. Von Hösch sprak misprijzend ovar oorlogszuchtige praktijken" van de conservatieve poli tici Chamberlain en Churchill, die het Duitse gevaar op z'n zwartst afschilde- den" De documenten brengen verder aan het licht, dat Koning Edward in mei 1936 heeft voorgesteld Duitsland en Ita lië koloniale markten aan te bieden om hun expansiepolitiek af te remmen. Hij hield toen nog een volledige politieke samenwerking tussen Gr- Brittannië, Frankrijk, Duitsland en Italië voor moge lijk.

De Vallei | 1966 | | pagina 8