Engelse dagbladen zijn vol lof over spel van Ajax Henk Scholte leed tweede nederlaag Inter Milaan was te sterk voor Vasas Boedapest Veenendaalse judoka vocht tegen Japanse kampioen SSVU zal smadelijke nederlaag tegen DOVO niet vergeten zijn Anquetil doet aanval op werelduurrecord Nieuwe nederlaag van FC Santos Reserve-aanval van Ajax tegen ADO Hockeyprogramma TV-reportages van pentathlon-toernooi Europa Cup II Voetbalprogramma Ned. zaterdagelftal tegen De Baronie Verbijstering in Liverpool Franse militairen verloren opnieuw Lidy Jansen Venneboer boekte gemakkelijke zege HIJS Hokij won in Den Bosch Eüropees kampioenschap pentathlon Afdeling Utrecht Zwarte-bander Hans van Maanen SP0RTHUIS „C0CKY" Afdeling Utrecht CITROEN BRANDEWIJN Nico Diepeveen reserve TOPSCORERS: Pagina I i VRIJDAG 9 DECEMBER 1966 LIVERPOOL In Liverpool heerst een geslagen stemming. Er hangt sinds woensdagavond een gevoel van ongeloof in de stad aan de Mersey. „Hoe is het mogelijk, dat een ploeg als Liverpool met 51 werd weggevaagd in Amster dam?", zo vraagt men zich af. Pas laat woensdagavond zag men op de televisie-schermen in Liverpool, hoe het drama zich in het Amsterdamse Olympisch Stadion voltrok (de wedstrijd werd namelijk pas na elf uur uitgezonden) hoe Liverpool de zwaarste neder laag kreeg te incasseren, sinds die sombere dag In april 1963, toen in Londen met 72 van Tottenham Hotspurs werd verloren. Niemand van de vele duizenden voet balfans kan een antwoord op de vele vragen bedenken. Zwijgend zagen zij op het tv-scherm, hoe hun favorieten als reuzen met lemen voeten van de grasmat werden gespeeld. Zij kunnen het nog niet geloven en nauwelijks ver werken. Een greep uit de perscommentaren: Daily Mirror: „De beroemde defen sie van Liverpool werd uiteengereten door de grillige aanvalspatronen van een voorhoede, die wel de beste moet zijn, die er ooit in Nederland is ge weest. De verdediging van Liverpool, een der hechtste in Engeland, werd to taal vernietigd". Daily Mail: „Een droom van Liver pool vervaagde in Amsterdam. De club leed de grootste nederlaag in Europees Cup-voetbal. Ajax diende zich aan als een jonge, opkomende macht in het Eu ropese voetbal, die geen genade kende met gevestigde reputaties". Sun: „De vier schitterende Ajax-doel- punten in de eerste helft velden een Liverpool, dat ongelooflijk beneden zijn normale vorm speelde. Was Ajax zo on derschat? Gingen de spelers daardoor geestelijk en lichamelijk misschien met de verkeerde instelling het veld in? PARIJS Het is vrijwel zeker, dat Jacques Anquetil in het voorjaar een aanval zal doen op het werelduurre cord, dat zijn landgenoot en voormalige rivaal Roger Rivière in september 1958 op 47.347 km stelde. Anquetil heeft de ze recordpoging, waar reeds lang spra ke van is, in het contract laten opne men, dat hij voor 1967 met het nieuwe merk BIC afgesloten heeft. Anquetil was al eerder houder van het werelduurrecord, toen hij op 29 ju ni 1956 in Milaan het 14 jaar oude re cord van Fausto Coppi van 45.848 op 46.159 km bracht. SAO PAULO In de tweede finale wedstrijd om de Braziliaanse voetbal beker heeft FC Santos de club van de wereldberoemde Pele, woensdag op eigen veld in Sao Paulo opnieuw een neder laag moeten incasseren. FC Cruziero uit Belo Horizonte, dat de eerste ont moeting vorige week in Bele Horizonte op sensationele wijze met 6-2 gewonnen had, zegevierde ditmaal met 2-3, na een voorsprong van FC Santos bij de rust met 2-0. FC Santos moest het zon der Pele doen, daar deze in de eerste wedstrijd tussen beide clubs uit het veld werd gestuurd. LISSABON Het Franse militaire voetbalteam, met Nederland en Portu gal ingedeeld in een groep voor de eerste ronde van het internationale mi litaire kampioenschap, heeft donderdag avond opnieuw een nederlaag geleden. In Lissabon klopten de Portugezen het Franse elftal met 30. De ruststand was 20. Door deze nederlaag is Frank rijk uitgeschakeld. Nederland en Por tugal zullen moeten uitmaken, wie over gaat naar de tweede ronde. De ontmoe tingen tussen beide teams worden op 11 januari (PSV-terrein te Eindhoven) en 25 januari (Lissabon) gespeeld. De stand in de groep is: Nederland 2 2 0 0 4 5—1 Portugal 2 2 0 0 4 5—1 Frankrijk 4 0 0 4 0 2—10 ADVERTENTIE ADELAIDE Lidy Jansen Venne boer, die samen met Betty Stöve deel neemt aan het Australische toernooien- circuit, hoofdzakelijk om ervaring op te doen, zegevierde donderdag in de eer ste ronde van de Zuidaustralische ten niskampioenschappen in Adelaide met tweemaal 6-0 van de Australische mej. C. Cooker. Betty Stöve behoefde nog niet te spelen. Het is een dure en kostbare les gewor den". Liverpool Daily Post: „Alleen een wonder kan volgende week woensdag Liverpool in het Anfield-stadion in het toernooi om de Europa Cup houden. De mist in Amsterdam, zo vaak in het voordeel van Engelse teams, verborg gelukkig nog de vernedering, die Liver pool tegen Ajax moest ondergaan." Daily Express: „Zwarte wolken han gen over Liverpool. Zij dringen alle hoop, dat Liverpool de eerste Engelse kampioen zal zijn, die de Europa Cup wint, naar een verre achtergrond. Li verpool werd niet alleen verslagen, het DEN HAAG Het is zo goed als ze ker, dat Ajax zondag voor het grootste deel met het tweede elftal tegen ADO aantreedt in Den Haag. Het zou vooral in de bedoeling liggen een volledige re serve-aanval op te stellen. Gezien de 5-1 voorsprong op Liver pool wil trainer Rinus Michels zo min mogelijk risico nemen voor het tweede duel tegen de Engelse kampioenen, vol gende week woensdagavond in Liver pool. Het bestuur van Ajax overweegt bo vendien om reeds maandag naar Liver pool te vliegen, teneinde dinsdag niet te worden verrast door minder gunstige weersomstandigheden en om zich zo goed mogelijk aan het Engelse klimaat aan te passen. Het aantreden met veel reservespe lers tegen ADO is een omgekeerde si tuatie, vergeleken met de wedstrijd ADO 2-Ajax 2 op 18 september. Op die dag kwam Ajax namelijk met vrijwel het eerste elftal naar Den Haag, als een laatste oefening voor de ontmoe ting tegen Besiktas: ADO 2 verloor toen met 2-1. DEN BOSCH Het Haagse HIJS HOKIJ heeft donderdagavond in Den Bosch de ijshockey-wedstrijd tegen de club van die naam met 2-7 gewonnen. De tussenstanden van deze voor de coupe internationale gespeelde wed strijd waren: 0-1, 1-6 en 1-0. VEENENDAAL Zaterdag zullen de jongens van de hockeyvereniging De Salamanders een wedstrijd spelen tegen Wageningen d. De aanvang is gesteld op twee uur in het Sportpark. Ook zondag zal er gespeeld worden. De dames-senioren zullen naar Ede rei zen en aldaar uitkomen tegen Ede 3. De heren-senioren spelen dezelfde dag 's middags om half twee tegen Ede 3 op eigen terrein in het Sportpark Panhuis. werd verpletterd in de eerste drie kwar tier van de wedstrijd". Het elftal van Liverpool keerde don derdagochtend terug. Het was zelfs de spelers aan te zien, dat zij nog moei te hadden zich te realiseren, dat zij de avond tevoren volkomen kansloos naar een debacle waren gespeeld. Nooit eer der heeft de club met meer dan drie goals verschil van een van de Europe se topploegen verloren. Zij konden niet verklaren wat en hoe het precies alle maal is gegaan in Amsterdam. Manager Bill Shankly wilde niet op de wedstrijd ingaan. Hij herhaalde wat hij na de 5-1 nederlaag aan de pers in het Olympisch Stadion had verklaard: „Volgende week woensdag winnen wij met zeven doelpunten verschil. Er is nog niets verloren". De mee terugge reisde Engelse sportjournalisten keken Shankly met opgetrokken wenkbrauwen aan en zeiden niets Sidney Reakes, de voorzitter van Li verpool, getuigde bij de aankomst van zijn ploeg al van even weinig gevoel voor realiteit als zijn manager. „Wij hebben verloren door de mist. Ik ge loof, dat onze spelers aanvankelijk enigszins verrast waren door Ajax. In de eerste helft ging bij de Nederland se ploeg alles naar wens. Zij maakte vier doelpunten uit de eerste vier kan sen, maar in de tweede helft waren wij de meerderen. Ik geloof niet, dat een verschil van vier doelpunten te groot is. Dat halen wij op Anfield Roadge garandeerd in. Zeker dank zij de steun van het publiek en met een beetje ge luk is er geen mist". Op de tweede dag van het Europees kampioenschap Pentathlon voor landen teams, 't grootste biljarttoernooi ooit gehouden, heeft Henk Scholte opnieuw in 't kader 47/2 een nederlaag moeten incasseren en wel van de 25-jarige Belg Corin. Wijnen daarentegen herstelde zich voortreffelijk door zyn partij in het kader 71/2 van de Fransman Fanchamps met groot verschil te winnen. „Als hij zo doorgaat, kom ik er niet meer aan te pas", fluisterde Hans Vultink tegen enkele bekenden, die nauwlettend de libre-partij van de Aaltenaar tegen de Belg Vandyck volgden. Inderdaad leek het er ook op, want Vandijck, hoewel hij de acquitstoot had gemist, was zeer goed op dreef en stootte, de ballen uiterst bekwaam in positie houdend, een serie van 301 ca ramboles. Een picqué die op een haar miste, maakt er een einde aan. Vul tink, die op twee caramboles stond, kwam sterk terug en scoorde zeer technisch en in hoog tempo een fraaie HILVERSUM De NTS brengt za terdag en zondag reportages uit de sporthal te Amersfoort van het biljart- toernooi om het Europese kampioen schap pentathlon voor landenteams. De reportage op zaterdag is van 22.10 tot 23.15 uur via Nederland 2 en zon dag van 17.00 tot 18.00 uur via Neder land I. Commentator is Joop van den Hoek. BOEDAPEST Internazionale Mi laan heeft zich donderdagavond als zes de ploeg geplaatst in de kwartfinales van het toernooi om de «Europese beker voor landskampioenen. Voor 73.000 toe schouwers versloeg de Italiaanse kam pioen in het Nep-stadion van Boedapest het team van Vasas met 02. Bij de rust leidde Inter met 01. De eerste ontmoeting tussen Vasas Boedapest en Inter, 16 november in Milaan gespeeld, leverde een 21-zege voor de Italianen op. De zes clubs, die de kwartfinales be reikten zijn: Linfield Belfast, Real Ma drid, CSKA Sofia, Dukla Praag, Celtic Glasgow en Inter Milaan. Voor de acht ste finales moeten nog twee ontmoetin gen worden gespeeld, t.w. Liverpool - Ajax en Atletico Madrid - Mocisad (Zd.- Sl), die beide voor woensdag 14 decem ber zijn vastgesteld. Novisad zegevier de in de eerste ontmoeting met 31. Het offensief, dat Vasas direct na het beginsignaal van de Duitse scheidsrech ter Kreitlein inzette, heeft de Honga ren geen succes gebracht. Ondanks de fanatieke aanmoedigingen liep de Vasas-aanval voortdurend vast op de hechte Italiaanse defensie. De tegen aanvallen, die Inter via de razendsnelle Jair opzette, stichtten keer op keer ver warring en in de 39e minuut kwam In- ter op 01 toen Mazzola een briljante solo doeltreffend afsloot. Inter was door deze treffer eigenlijk al zeker van een plaats in de kwartfinales. De Italianen beperkten zich na de rust dan ook uit sluitend tot verdedigen. Vasas was in de 56e minuut dichtbij de gelijkmaker, maar het harde schot van Farkas werd door doelman Sarti tot hoekschop ge stompt. Elf minuten later kwam Inter op 0—2 toen opnieuw Mazzola een voor zet van Jair benutte. De kansen voor de Hongaren waren toen definitief verkeken. Inter, dat als ploeg een betere indruk maakte, maar vooral technisch en tactisch meer in zijn mars had, behaalde een verdiende overwinning. Rapid Wenen heeft zich donderdag middag geplaatst in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Op eigen terrein versloegen de Oostenrijkers in de re turnmatch Spartak Moskou met 10. De eerste ontmoeting tussen beide clubs, 9'november in Moskou gespeeld, leverde een gelijk spel op: 11. Rapid en Spartak speelden, voor 36.000 toeschouwers, een wedstrijd met wisselende kansen bij koud, doch aan genaam weer. Rapid was voor de rust overwegend sterker. Na de hervatting beheersten de Russen de strijd veelal. Direct na de hervatting had Spartak een goede kans om de leiding te ne men, doch Bokatov faalde jammerlijk. Drie minuten later scoorde internatio nal Flögl het, naar later zou blijken, beslissende doelpunt. Het Russische of fensief dat volgde, bleek vruchteloos. Ook Vasas Györ, dat DWS in 1965 de weg naar de halve-finales van het toer nooi om de Europa Cup voor landskam pioenen versperde, heeft zich donder dag geplaatst in de kwarteindstrijden van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De Hongaarse for matie verloor in Portugal weliswaar met 20 van Sporting Braga, doch dankt haar plaats bij de laatste acht aan de 30-zege, die de ploeg op 9 no vember in Györ behaalde. Zeven van de acht ploegen, die uitko men in de kwartfinales zijn thans be kend. Het zijn: Servette Genève, Bayern München, Real Zaragoza, Sla- via Sofia, Glasgow Rangers, Rapid We nen en Vasas Györ. Er moet nog slechts één wedstrijd voor de achtste finales worden gespeeld, t.w. de ont moeting Standard Luik - Chemie Leip zig, die is vastgesteld op woensdag 14 december. In de eerste wedstrijd tus sen beide teams wonnen de Oostduit sers met 21. Vasas heeft tegen Sporting van begin tot het einde sterk verdedigend ge speeld. De tactiek had succes. Slechts in de laatste fase van de strijd kwam de plaats bij de laatste acht in gevaar. Kort voor de rust opende aanvalsleider Perrichon de score. Hij bracht zeven minuten voor tijd de stand op 20. On danks verwoede aanmoedigingen van de 25.000 toeschouwers bleef een derde Portugese treffer, die een beslissings wedstrijd zou hebben opgeleverd, uit. serie van 409 caramboles. Vandijck, die nog de troeven in handen had, kwam niet verder dan twee caramboles, waar na de nationale kampioen in het 47/1 in de derde beurt de 500 volmaakte. Tini Wijnen speelde, in tegenstelling tot woensdag zeer goed. In negen beur ten maakte hij de partij tegen de Belg Fanchamps, die heel bescheiden een totaal van 48 caramboles voor zich liet noteren, uit. De partij, die Henk Schol te tegen Led Cotin in het 47/2 speelde, had een spannend verloop. De 25-jarige Belg, die als één van de talentvolste kaderspelers van Europa wordt be schouwd, keek gedurende lange tijd te gen een ruime achterstand aan. Toen Scholte 310 caramboles had gescoord, stond de Belg pas op 45. In de tiende beurt kwam hij evenwel tot een serie van 287 caramboles, het geen Scholte aan het denken zette. In zijn voorlaatste stoot kwam hij op 25 caramboles van de finish te staan, waar na Corin in één beurt deze aantrekkelij ke partij uitmaakte. Henk de Kleine en de Belg Vanbarel weken aanvankelijk in het bandstoten geen duimbreedte van elkaar. De Kampenaar, die vier jaar geleden in de Europese titelstrijd in deze spel- soort als tweede eindigde, had 191 ca ramboles genoteerd toen Vanbarel hem met 478 tenslotte nog de das omdeed. Laat in de middag werd de wedstrijd België A - Frankrijk gespeeld, waarin de jeugdige Ludo Dieles in zijn partij in het bandstoten tegen de tengere Fransman Marty vöor enige hoogtepun ten zorgde. Dieles, die achter Marty in het individuele klassement in het band stoten na de eerste ronde op de twee de plaats staat, vestigde evenals woens dag in het duel tegen Van Barel de aandacht op zich. Bijna de gehele par tij heeft Marty met een achterstand genoegen moeten nemen, totdat de rou tinier door respectabele serie van 80 caramboles het serierecord, dat op zijn naam staat bedraagt 87 op het scorebord omhoog schoot en deze zeer aantrekkelijke partij tenslotte in zijn voordeel afsloot. Dieles verdween met 117 caramboles van het appèl. Jost Vervest, die een der sterkste ka derspelers ter wereld is, had in zijn par tij in het 47/2 geen moeite met de zwak spelende Poupon. Na zes beurten was de arbiter uitgeteld en bleef Pou pon verslagen op 45 caramboles staan. Schouwen, die aanvankelijk bij Gal- miche in het 71/2 achter stond won met groot verschil de match en het zelfde gold voor Vandenbranden, die in het libre in acht beurten over La- chambre zegevierde. De avondpartijen kregen een bijzon der tintje, daar de trotse Ajaxploeg ter opluistering aanwezig was. Een welverdiende ontspanning voor de Aja- cieden, die vol belangstelling de duels in het driebandenspel volgden. Het wa ren echter geen spectaculaire partijen. Weliswaar kwam Jan Doggen tegen de Belg Clasens tot winst, waardoor de uiteindelijke zege van de Nederlandse A-ploeg op de Belgische B-formatie 'n feit werd, maar uitschieters had deze partij geenszins. Het „enfant terrible", de Duitser Tiedtke, speelde tegen onze landgenoot Henny de Ruyter, zeer onevenwichtig, maar het werd desondanks een boeiend schouwspel, waarin de Duitser met de eer ging strijken. De Ruyter kwam niet verder dan 52 caramboles. De overwinning van de Fransman Lasserre in de driebanden-pai'tij tegen de Belg Jansen, kon niet voorkomen, dat de Belgische A-ploeg uiteindelijk in deze ontmoeting de sterkste bleek. (6-4). In de wedstrijd tussen Duitsland en de Nederlandse B-ploeg, zegevierden de Duitsers, door maar liefst vier van de vijf partijen te winnen. Alleen de Rotterdammer Bert Teege- laar, viermaal kampioen van Neder land in het bandstoten, was sterker dan de Duitser Rudolph. Tijdens de training voor de selectie wedstrijden op de Jaap Eden-baan, die vooraf gaan aan de nationale schaats kampioenschappen, zette wereldkam pioen Kees Verkerk de paraplu er bij op... Zaterdag: 2e klas A Zwaluwende Zwerver, de GeuzenSSS. Ter LeedeQuick Boys. SHOHeerjansdam. RVVHZCFC. 2 klas C DOVO—SSVU ZuidvogelsExcelsior '31. WOGGo Ahead K. ApeldoornSSC '55. Be Quick '28Nunspeet. SpakenburgVoorwaarts. 4e klas A SKV—Redichem. ESA—VRC. Blauw Geel '55—DTS '35. Ostrab'ekeKesteren. FHSLunteren. 4e klas C DOSCJonathan. Sparta Nde Merino's. IJFCBloemenkwartier. NedlloydHierden. WOL—NSC. le klasse LopikOSO. CSV Vitesse—VVJ. Tersch. BoysHoogerheide. De Musketiers—CSW. WVM—Cobu Boys. MontfoortVel. Boys. 2e klas A Candia '66Hees. KulanRenswoude. VVZ '49—TOV. NSVS—Rood Wit. ValleivogelsSVP. 3e klas A Zwart WitScherpenzeel. Roda '46Stroe. HoevelakenEFC '58. De PosthoprnWoudenberg. SOVAVeense Boys. 3e klas B BunnikSoesterberg. DVSABVC. FAKBeverw. Boys. Advendo '57Langbroek. DEVValkenheide. Zondag. 4e klas H VeenendaalCandia '66. MidlandiaVreeswijk. VVYZwaluwen Vooruit. SVK—KDS. DVSA—EMS. AmsvordeJSV. Afdeling Utrecht. 2e klas B OdinRivierwijkers. St. MaartenScherpenzeel. DSO (U)— Mal. Muda. Oranje Wit—RK Unitas. Spel. DomstadUtr. Boys. VEENENDAiAL Hans van Manen, 17 jaar oud, in het dagelijks leven timmer man, in vrije tyd enthousiast judoka by sportschool Van de Velde, sinds kort zodanig in gewicht toegenomen, dat hy nu bij de klasse half-middengewicht Inge deeld is en tot slot: Veenendaals' jongste judoka, die het praktisch examen voor de zwarte band met goed gevolg aflegde voor een examencommissie in de sport hal van het zwembad Den Hommel in Utrecht. Eén van de grootste belevenissen van deze zwarte-bander in de dop: een partij judo met de man, die met de wereldkampioenschappen judo in Rio de Janeiro tweede werd, de Japanner Matsumoto. Hans van Manen: „Alles wat die Japan ner doet Is fel en zelfverzekerd. Prachtige technieken hebben die Japanners. En ze biyven maar doorgaan. Een Hollander wil nog weieens even gaan uitrusten. Ik deed het in Utrecht ook. Direct stond Matsumoto weer bij me. Een half uur lang draalde hij door. Ik was daarna doormoe". In oktober '61 gaf Hans van Manen zich op bij Van de Velde. Er werd toen nog judo beoefend in het noodge- bouwtje aan de Kerkewijk. Met de re gelmaat van de klok ging hij over naar gele band, oranje, groen, blauw, bruin en toen kwam tenslotte zwart aan de orde. In Utrecht draaide hij zijn vijf verplichte partijen voor de ogen van een attente examen-commissie. Drie van de vijf partijen moest hij voor het examen winnen. De eerste won hij, de tweede en derde eindigden onbeslist, de overige twee zette hij in winst om. „Hoe vind je judo?" „Fantastisch. Je kunt je er volkomen in uitleven. Ook hoef je in deze sport niet te ver liezen van een sterkere tegenstandei Hoewel het een vechtsport is, komen er zelden ernstige verwondingen voor. Soms scheurt je pak, maar dat is het ergste niet. Het eerste team van Van de Velde heeft altijd goed gedraaid. De sfeer erin is ook fantastisch. Stuk voor stuk zijn het doorzetters. Hans Huibers had in zijn werk bijvoorbeeld eens 'n verwonding aan zijn hand opgelopen. Hij kwam bij ons thuis om zich te la- VEENENDAAL Het voorlopig Ne derlands zaterdagelftal, dat dinsdag 13 december in het Sportcentrum van de KNVB in Zeist een oefenwedstrijd zal spelen tegen De Baronie uit Breda ziet er als volgt uit. Doel: Van der Laan (Zwart Wit); achter: v. d. Herberg (CJW), v. d. Giesen (Zwart Wit), Schinkel (Go Ahead) en Kralt (Rijnsburgse Boys); midden: Nieuwstraten (Zwart Wit) en Den Rooyen (SSC); voor: v.d. Beek (SDVB), Kiel (Go Ahead), Hoeksema (Or. Nassau) en Slagboom (De Zwer ver). Reserves: v. d. Niet (Noordwijk), Gouman (Heerjansdam), Roos (Rijs- oord) en Diepeveen (DOVO). ADVERTENTIE Kerkewijk 35, Veenendaal Telefoon 4335 Westerneng (Scherpenz. - zat.) 19 Mandersloot (Scherpenz. - zat.) 18 Aalbers (VRC) 14 Van de Berg (Merino's) 14 C. v. Ommeren (DVSA - zond.) 13 Van Mourik (DVSA - zat.) 13 Donkelaar (Advendo) 12 Greuter (Advendo) 11 Idzerda (Valleivogels) 11 Diepeveen (DOVO) 11 Van Kessel (Unitas) 10 Cor Henzen (Musketiers) 9 Cees Henzen (Musketiers) 9 Jan Henzen (Kulan) 9 Van de Berg (Candia - zat.) 9 v. d. Bovenkamp (Scherp.-zat.) 9 J. Veldhuizen (Renswoude) 9 D. van Manen (GVVV) 8 Schoeman (VRC) 8 A. v. d. Pol (SVP) 8 Vink (Renswoude) 8 ten verbinden, anders zouden zijn ouders het zien. En hij wilde judoën. Tijdens zijn partij ging de wond open, maar hij bleef doorgaan. Onze aan voerder, Henk Stuivenberg, is toen naar de scheidsrechter gegaan en heeft gezegd, dat de wedstrijd gestaakt moest worden". Het team wordt gecompleteerd met Anton van de Besselaar en Wout van Barneveld. Hoe staat het met de competitie?" „Die wedstrijden vormen de mooiste kanten van het judo. We komen in de hoogste klasse van het district Midden Nederland uit. Daarin is Wageningen een sterke tegenstan der. Dat team telt bijvoorbeeld twee heel sterke judoka's, Kees Pijlts en Henk Hellegering. De jongens zitten al lebei in de kernploeg. Ik heb er wei eens tegen gevochten. Ook Amersfoort 1 en 2 zijn goede ploegen. Huik Boer- sma, bijvoorbeeld, eens kampioen van Europa. Ook Geurtsen is een sterke te genstander. Samen met Hellegring ben ik eens op een middag naar Utrecht gegaan om te trainen op de keiharde mat van Anton Geesink. Geesink is een fijne vent. Hij is gewoon, praat met ieder een,' geeft aanwijzingen en stoeit zelf mee. Bang om je neer te gooien is Ijij echter helemaal niet. Geesink kan ook hevig te keer gaan. Soms maakt hij zijn pupillen uit voor alles wat mooi en slecht is. In de kleedkamer heb ik hem eens gehoord. De jongens deden niet wat hij gezegd had. Tijdens die „toespraak" van hem, was er niet één die durfde te lachen. Ook zijn broer Gerard heeft hij tijdens het kampioenschap van Midden Neder land eens het één en ander gezegd. Toen zijn broer voor de finale de mat op moest stond hij hem op een onver getelijke manier aan te moedigen. De tiende heupworp, een specialiteit van Geesink, moest ook zijn broer telkens inzetten. Eindelijk lukte het en Anton Geesink sprong een gat in de lucht van blijdschap. Zo is hij ook weer. Het res pect, dat ze voor hem hebben is ge weldig." Familie. Het judoën schijnt in de familie te zitten. Ook de heer Van Manen deed een jaar lang aan die sport en behaal de de gele band. Een oudere zuster kwam bijna aan de gele band en een zusje van dertien jaar kwam tot de oranje band. „Wanneer ik train? Als ik de kans maar krijg ga ik 's avonds naar de school. Ook wil ik nog weieens een eind gaan hardlopen. Uithoudingsver mogen is heel belangrijk voor de ju- dosport. Sinds kort doet een groepje bij Van de Velde ook aan boksen. Het is meer voor de training, hoewel het voetenwerk voor het judo weinig pro fijt oplevert. Met judo kom je met je benen nauwelijks van de grond, bij bok sen daarentegen geregeld. Het boksen is wel leuk, maar toch niet alles. Pijn doen de klappen, die je krijgt niet. Maar je weet donders goed, dat je ze krijgt..." Gewicht. Het gewicht is dikwijls ook heel be langrijk, daarover kan Hans van Ma nen meepraten. „Vorig jaar woog lk 63 kilo. Dat was net goed, want het lichtgewicht gaat tot en met 63 kilo. Maar het was een heel karwei om dat gewicht te behouden. Soms moest ik een wedstrijd spelen en dan deed ik van tevoren alles om maar gewicht kwijt te raken. Het was met het kam pioenschap van Midden Nederland dat het fout liep. Ik was drie pond over mijn gewicht. Om dat kwijt te raken had ik tweeëneenhalve dag. Ik at dus zo weinig mogelijk, maar wel veel fruit en groente. Nou, ik kwam in Utrecht en ik kwam op de mat en ik was wer kelijk de nodige kilo's afgevallen. Toen kwam mijn tegenstander en na enkele minuten wist ik dat het spaak was ge lopen. Ik was zo slap als een vaatdoek en verloor snel mijn partij..." O EDE Dezer dagen werd in Har derwijk een cross gelopen, die zowel voor burgers als militairen was. Blijk baar kregen onze soldaten een gedegen opleiding, want ondanks sneeuw- en ha gelbuien wisten de militairen de ploeg- prijs te behalen. VEENENDAAL Wederom zijn de vooruitzichten voor het komende week einde weinig hoopvol. Het programma blijft evenwel stug door gaan de nodi ge wedstrijden aan te kondigen. Mor gen zal DOVO als enige KNVB-ploeg thuis spelen. SSVU, het team van de spoorwegen, verloor op eigen terrein met 8-3 en zal trachten het in Veenen daal beter te doen. VRC zal naar ESA vertrekken en De Merino's zal tegen Sparta in Nijkerk zijn beste krachten beproeven. G.V.V.V. heeft een vrije dag. In de afdeling Utrecht komen eveneens enkele interessante ontmoetingen voor. Musketiers en CSW, die elkaar op de hielen zitten, komen in Eist tegen elkaar uit. Verder belangrijk zijn de duels tus sen Renswoude en Kulan, Rood Wit en NSVS en tot slot SVP en Valleivogels. DOVO won in Utrecht van SSVU met 8-3. SSVU schijnt nog weieens met ver schillende opstellingen in het veld te komen. Misschien heeft DOVO destijds een zwakke opstelling getroffen. Voor morgen behoeven de Veenendalers in elk geval niet benauwd te zijn. De positie van SSVU op de ranglijst rechtvaardigt enig optimisme van DOVO-kant volko men. DOVO 12—17. SSVU 11—11. VRC won op eigen veld met 4-0 van ESA en zal morgen in de uitwedstrijd stellig een tweede zege weten te beha len. VRC 10—15. ESA 10—8. De Merino's verloor In een woelige wedstrijd van het bezoekende Sparta Nij kerk met 4-1. Sparta heeft een sterke ploeg en zal op eigen veld in ieder geval op gastheer De Merino's een overwin ning behalen. Sparta N. 12—17. Merino's 11—13. Musketiers won de eerste ontmoeting tegen CSW met 30. Dat was in Wil- nis. CSW volgt de Elstenaren momen teel op de voet en zal in Eist alles in spannen om een zege te bewerkstelligen. Musketiers 11—18. CSW 11—16. Kulan leed in Renswoude tegen de ge lijknamige ploeg een vernederende 82 nederlaag. Op 't ogenblik is Renswoude van slag af, terwyi Kulan wat in de running is. Een spannende wedstrijd ltjkt het daarom te worden. Renswoude 1115. Kulan 1010. NSVS is hard bezig zich te herstellen. Nog steeds staat het onderaan, maar tegen het er net bovenstaande Rood Wit zien wij het wel een zege behalen. Rood Wit 11—7. NSVS 11—5. Het Scherpenzeelse Valleivogels zal de eerste wedstrijd tegen SVP in Veen endaal niet licht vergeten. Een 5—0 ne derlaag. Morgen zullen de Vogels re vanche willen, terwijl SVP haar mooie positie in de kopgroep niet zal willen verspelen. SVP 10—13. Valleiv. 10—12. De ontmoeting Candia '66Hees zal waarschijnlijk een duel worden, waarin weinig doelpunten zullen vallen en waar in de zege hard betwist zal worden. Hees 10—12. Candia '66 10—8! In de derde klasse zal Scherpenzeel niet veel moeite hebben met Zwart Wit. Scherpenzeel 1119. Zwart Wit 124. DVSA zal het in de derde klasse B ook wel weten te versieren tegen BVC DVSA 11—13, BVC 10—2 terwijl In dezelfde klasse ook Advendo zich op zijn weg naar een kampioenschap niet zal laten stuiten door Langebroek (Ad vendo 1118, Langebroek 1111). 1

De Vallei | 1966 | | pagina 11