Drs. Bogaers prefereert samenwerking met PvdA Oud-minister J. Algera overleden „Zijlstra's maatregelen verkeerd en ontactisch" Geen verslechtering maar verbetering" Stelend de wereld door Mr. Cals: „Uitspraak nü hindert straks formatie Vrouw hoest na 22 jaar granaatsplinters op „Kruistocht nodig om tot offerbereidheid te komen" Oud-minister Den Uyl in exclusief interview: Grando 19 ct Perlas 17 ct GEKORTWIEKT OFFERS GEEN KANDIDAAT „IK BEN MOE99 TOEKOMST Geen bekeuring maar sigaar Geraffineerde vorm van autodiefstal V.V.D.-kandidaten voor de Kamer SCHIJNHEILIG99 „REDELIJK GOED'9 Jaarcijfers van Amsterdamse politie DOORKRUIST Pagina 9 VRIJDAG 9 DECEMBER 1966 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Oud-minister Bogaers heeft een „uit gesproken voorkeur" voor samenwerking in een kabinet met de P.v.d.A., al beschouwt hij dit niet als een conditio sine qua non, omdat het bij een formatie gaat om het to tale regeringsprogram. De vroegere bewindsman van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening gelooft echter, dat niet alleen over een program, maar ook over de fi nanciering daarvan beter overeenstemming te bereiken is met de P.v.d.A. dan met de V.V.D. Drs. Bogaers bleek op dit punt tijdens een donderdag te Den Haag gehouden persconferentie, die georganiseerd was door de K.V.P., duidelijk van mening te verschillen met fractieleider Schmelzer. Laatstgenoemde geloofde na melijk, dat voorzover hij dat op dit ogenblik kan bekij ken, over 'n aantal structurele vraagstukken, die aan de orde zijn, met de P.v.d.A. overeenstemming te bereiken is, maar „dat dit niet zeker is". Van de andere kant meende de heer Schmelzer, dat het denkbaar is, dat over de financieel-economische vraagstukken, die verband hou den met het program, met de V.V.D. gemakkelijker tot overeenstemming zal zijn te komen. Op de persconferentie, waaraan werd deelgenomen door de heren Aalberse, voorzitter van de K.V.P., drs. Schmelzer, fractievoorzitter en de oud-ministers Cals en Bogaers, weigerden de heren Aalberse en Schmelzer op dit ogenblik een voorkeur uit te spreken ten aanzien van de party, waarmee de K.V.P. na de ver kiezingen een kabinet zou willen vormen. Oud-minister-president Cals was even eens van mening, dat als de K.V.P. voor de verkiezingen zou uitspreken met wie zy daarna een kabinet wil vormen, deze uitspraak de formatie byzonder zou be- moeilyken. „Het is nu eenmaal een noodlot, dat de K.VP. altijd aan een regering mee moet doen", verklaarde mr. Cals. Stel, dat de K.V.P. voor de verkiezingen zou zeggen, dat zij met de V.V.D. een kabi net wil gaan samenstellen, maar bij de verkiezingen blijkt de combinatie te mislukken, dan zou de K.V.P. zich in een onmogelijke positie bevinden. Bovendien, zo meende mr. Cals, zou de kiezer worden misleid. De kiezer zou b.v. op de KV.P. stemmen, omdat hij verwacht, dat na de verkiezingen een kabinet van een bepaalde samenstelling tot stand zou komen, terwijl dat mis schien niet te verwezenlijken is. „In de huidige politieke verhoudingen ik be treur die kan de K.V.P. een uitspraak vooraf niet waarmaken" Mr. Cals zei dit standpunt altijd te hebben ingeno men. Voor zover hij echter de program ma's ziet, was ook mr Cals van oor deel, dat het K.V.P-program op meer punten door de P.v.d.A wordt gesteund dan door de V.V.D. Drs. Bogaers voor zichzelf spreken de dacht, in tegenstelling met de heer Schmelzer, dat ook over de finan ciering van het program gemakkelijker met de P.v.d.A. overeenstemming te be reiken is dan met de V.V.D. Hij be toogde, dat de financiering van het pro gram in het bijzonder afhangt van de „offerbereidheid" van het Nederlandse volk. „Een verhoging van deze offerbe reidheid zal eerder gerealiseerd kunnen worden met de P.v.d.A., dan met de V.V.D." In dit verband wilde drs. Bogaers herinneren aan een van de laatste stuk ken, die van het kabinet-Cals zijn uitge gaan, de sparnota, waarin onder meer wordt aangedrongen op de vergroting van de spaarquote. „Ik vind dit van fundmenteel belang voor de realisering van het program," aldus drs. Bogaers. Mr. Aalberse handhaafde zijn bezwa ren tegen het uitspreken van een voor keur en drs. Schmelzer verklaarde, dat een goed program niet gerealiseerd kan worden zonder een gezond financieel-eco- nomisch beleid. Tussen program en fi nanciering bestond, volgens hem, geen tegenstelling. Er bestaat geen keuze tussen het een en het ander. Tevoren had drs. Bogaers verklaard tegen geen enkel punt in het nieuwe K.V.P.-verkiezingsprogram, zoals het er ligt, bezwaren te hebben. Wel zijn enke le punten, naar zijn mening, niet vol doende uit de verf gekomen. Als voorbeeld noemde drs. Bogaers de woningnood. Als we daarover doorpra ten dan kom je vanzelf tot de finan ciering. De oud-minister dacht, dat het een goede zaak zou zijn, als men op dat punt duidelijke taal spreekt. „Mijns inziens moeten we positief stel ling nemen tegen het feit, dat we veel ervaren in deze tijd, dat men het met elkaar eens is over allerlei desi derata, zoals woningbouw, ruimtelijke ordening en over meer uitgaven voor het hoger onderwijs en voor wegen, maar dat men er steeds bij moet zeg gen, dat niemand er voor wil betalen. Dit super-materialisme moet verande ren. Er moet offerbereidheid komen om dit te financieren. De tijd vraagt een soort kruistocht om die offerbe reidheid op te brengen." Oud-premier Cals en oud-minister Bogaers gaven op de persconferentie een verklaring waarom zij geweigerd hadden zich kandidaat te laten stellen voor de Tweede Kamer. Volgens mr. Cals was er een complex van factoren „van hoofd en hart" geweest, die hem tot zijn besluit hadden gebracht. „Er is iets gebeurd. Ook onder de vroegere Katholieke Staatspartij is het niet voor gekomen, dat een katholieke premier door een motie van zijn eigen fractie naar huis is gestuurd." In het standpunt van de K.V.P.-be- windslieden uit het kabinet-Cals is, ook na de besprekingen met het partijbe stuur, niets veranderd, zei mr. Cals. Hij vond het weinig zin hebben om daar verder op in te gaan. „Natuurlijk spe len ook persoonlijke omstandigheden een rol bij mijn besluit mij geen kandidaat te laten stellen," aldus mr. Cals. „Het zou politiek niet verklaarbaar zijn en een beetje onverantwoord, als ik mij nu in de verkiezingsstrijd zou storten" Meer verantwoord vond mr. Cals het, als hy nu enige afstand zou nemen. „Ik zou wel een robbertje willen vech ten," verklaarde mr. Cals. „Dat be grijpt u wel, mij kennende!" Het is on denkbaar, dat ook bij andere partijen het gebeurde op 14 oktober geen rol zal spelen in de komende verkiezingsstrijd. Mr. Cals zei er lang over nagedacht te hebben. „Het is voor my echt een ge wetenskwestie geweest." Ook het feit, dat hij door alle groepscommissies kan didaat was gesteld, heeft hem wel iets gezegd. Hij wil de partij niet ln de steek la ten, maar mr. Cals gelooft de partij geen dienst te bewijzen als hij samen met de heer Schmelzer op het verkie zingspad zou gaan. Dat vond hij op zich wel jammer, omdat hij het eens is met de lijn van het verkiezingsprogram. Mr. Cals zei dit verkiezingsprogram in overeenstemming te kunnen zien met het beleid van het kabinet-Cals. Het had hem ook goed gedaan, dat mr. Aalber se had verklaard op de partijraad, dat de partij op dit program blijft staan. MR. CALS aan rust toe Persooniyk was mr. Cals biy in de komende tijd niet elke dag „op stap" te zijn. „Ik wil u eerlijk zeggen: Ik ben moe. Nadat ik afgetreden was als minister van onderwijs, heb ik gezegd: Ik uil vier jaar rust hebben. Dat is niet gebeurd door de val van het kabinet- Marijnen en door het beroep, dat de K.V.P. op mij heeft gedaan," aldus de oud-premier. Mr. Cals hoopte nu in staat te zijn zich rustig te kunnen verdiepen in de problematiek van de vernieuwing van de verhoudingen tussen ministers, fractie en partij. Een feit is, dat de crisis is ontstaan door een gebrek aan communicatie tussen fractie en ministers. Het had mr. Cals daarom goed gedaan, dat het partijbe stuur wil streven naar een groter con tact. De oud-premier vond het een ever- dreven angst als men bang is zijn ei gen verantwoordelijkheid te verliezen door als mannen met elkaar te spreken. Oud-minister Bogaers wilde zeggen wat moest worden verstaan onder de woorden „hem moverende redenen," waarover het K.V.P.-communiqué spreekt. In de eerste plaats is er een fundamenteel verschil van mening met het partijbestuur over de kabinetscri sis. Aangenomen kan worden dat de ka binetscrisis' het belangrijkste thema zal zijn in de verkiezingsstrijd en daarom had de heer Bogaers er de voorkeur aan gegeven geen kandidaat te worden (Van onze correspondent) VENLO Tweeëntwintig jaar nadat de nu 70-jarige mevrouw Knippenberg- Arts te Arcen (L.) werd getroffen door granaatsplinters, is nu een twee centi meter lange splinter, die al jaren in haar lichaam heeft gezeten losgekomen. Ty- deng een hevige hoestbui, voelde de bejaarde vrouw plotseling een hard voor werp in haar mond, dat tijdens het hoesten naar boven was gekomen. Het bleek een granaatsplinter te z,yn. In november 1944 vluchtte de toen 48-jarige vrouw tydens een geallieerde gra naatbeschieting in het op de oostelijke Maasoever gelegen en door de Duitsers nog bezette dorp naar de schuur, om daar in de enge behuizing van de W.C. een veilige schuilplaats te vinden. In haar nabyheid explodeerde toen een granaat waarbij scherven door de deur drongen en de vrouw door granaat- en houtsplin ters niet ernstig werd getroffen. Een Duits militair, die tot de bezetting van het dorp behoorde, heeft de vrouw destijds geholpen, waarby enkele kleine splinters, die door de kleding wa ren gedrongen, werden verwyderd. Aan de opgelopen verwondingen, die overi gens niet veel om het lijf hadden, werd verder geen aandacht geschonken, te meer niet, omdat het slachtoffer nergens enige hinder van ondervond. De laatste tyd echter kreeg de bejaarde vrouw by het ademhalen steeds meer last en had zy het gevoel, dat haar diep in de keel iets dwars zat, zonder dat zij ook maar een ogenblik dacht aan de granaatbeschieting in de laatste oor- '"'nr. Dit raadsel is nu op verrassende wijze opgelost. DRS. BOGAERS offers nodig om te vermijden, dat dit meningsver schil de tegenstellingen binnen de par tij zou verscherpen. In de tweede plaats is dit meningsver schil zo diepgaand, zei drs. Bogaers die verklaarde heel dicht te staan bij het oordeel van N.KV-voorzitter Mer- tens dat het naar zijn mening alleen verantwoord is daarover heen te stap pen, als met het oog op de toekomst maatregelen worden genomen om dit te voorkomen. Verder was de tijd te kort om nu reeds een afdoende tegenwicht te vormen, gericht tegen de als gevolg van de crisis gewekte twijfels ten aan zien van de mogeiykheid de vooruit strevende politiek in de praktijk, door te kunnen voeren. Partijvoorzitter Aalberse constateer de, dat men het over de kwestie van de crisis niet eens is en niet eens zal worden. „Maar nu moeten we kijken naar de toekomst en als partij zijn wij wel verheugd", aldus mr. Aalberse, dat de heren Cals en Bogaers bereid zijn een positieve bijdrage te geven aan een betere functionering van de parlementaire democratie. De bespre kingen moeten worden voortgezet." Drs. Schmelzer zou het hebben toe gejuicht, als de heren Cals en Bo gaers wel een kandidatuur zouden heb ben aanvaard en dat zij als kamerlid in de fractie bijzonder welkom zouden zijn geweest. Persoonlijk zou de heer Schmelzer minder moeite hebben ge had om het verschil van inzicht over de kabinetscrisis in verkiezingsspee- ches te bespreken. Op zijn beurt, ver klaarde de fractievoorzitter ook nog steeds ervan overtuigd te zijn, dat hoe pijnlijk het ook was de verant woordelijkheid van de fractie eiste de motie in te dienen. Drs. Bogaers verklaarde, dat hij fun dering van de Christelijke politiek van de KVP in het program wat duidelijker uit de verf had willen zien komen. Dui delijk zal de partij moeten stellen, dat er offers gebracht moeten worden om het program te realiseren. Mr. Cals zei nog, dat voor wat het kabinet-Zijlstra thans doet, zijn kabi net geen vertrouwen kreeg. De oud premier nam het zijn collega's Luns, De Jong en Bot niet kwalijk, dat zij wel op de kandidatenlijst staan. ,Jk ben echter voor de publieke opinie de representant van de samenwerking die bestond." Over het Kabinet-Zijlstra zei mr. Cals ook: „Het kan blijkbaar niet de uitgaven omlaag krijgen. Het is wel prettig om te zien hoe moeilijk dat is!" Op de vraag of hy bereid zou zyn na de verkiezingen weer minister te worden, antwoordde mr. Cals: „Zeker na wat gebeurd is, zal ik er niet over denken in een kabinet te gaan zitten, als ik mij niet duidelijk gesteund zou weten door mijn eigen partij." DUSSELDORF De politie van Dusseldorp reikt in de periode voor Kerstmis sigaren in plaats van be keuringen uit aan automobilisten die te hard rijden. Er is een bezwaar. Sommige sigarenminnaars overschrij den opzetteiyk de snelheidsgrens voor een gratis rokertje. DEN HAAG Gisternacht is te Den Haag in de ouderdom van 64 jaar over leden de oud-minister van Verkeer en Waterstaat (in de kabinetten-Drees van 1952 tot 1958) de heer J. Algera. De overledene was, zo wordt van het partybureau van de Anti-Revolutionaire Party te Den Haag vernomen, reeds enkele weken ernstig ziek. Hij zal aan staande maandag in Den Haag worden begraven. Jacob Algera werd 28 maart 1902 te Wirdum (Fr.) geboren. Van 1920 tot 1937 diende hy in de provincie Fries land als ambtenaar. Van 1935 tot 1945 was hij met onderbreking lid van de Leeuwarder gemeenteraad en in 1945 en 1946 waarnemend burgemeester van de Friese hoofdstad. In 1937 werd hy gekozen tot lid van de Tweede Kamer, waarvan hy in 1952 (benoemd tot minister van Verkeer en Waterstaat in het tweede kabinet Drees) afscheid nam. Van 1946 tot 1952 was hy voorts gedeputeerde van Friesland. Hy was nu nog lid van de Raad van State. Tydens de bezetting nam de heer Al gera actief deel aan het verzet. De tyd van juni 1941 tot december 1942 bracht hij als gijzelaar door in diverse kampen: Schoorl, Buchenwald, Haaren en St. Mi chielsgestel. Oud-minister Algera was geëerd met vele Nederlandse en buitenlandse onder scheidingen. Hij was onder meer ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en grootofficier in de orde van Oranje- Nassau. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG „De spanning ln de Nederlandse economie is duideiyk over haar hoogtepunt heen. Gezien de recente bedryfssluitingen en de groeiende werkloos heid, is er eerder sprake van het begin van een teruggang. De maatregelen van het kabinet-Zyistra om het volgend jaar een half miljard gulden uit de markt te nemen, zyn daarom onjuist en zullen averechts werken. Wat de conjunctuur nodig heeft is het omgekeerde: een injectie, waarvan een stimulerende werking uit gaat, gepaard met byzondere voorzieningen voor bepaalde streken als Noord-Lim burg". Aldus de mening van de oud-minister thans P.v.d.A.-iysttrekker Den Uyl, die ons in een exclusief Interview zyn visie gaf op de economische ontwik keling van ons land. HENGELO Een jeugdige woon wagenbewoner uit Oldenzaal heeft in Hengelo getracht op spectaculaire wyze een auto te stelen. De jongeman, de achttienjarige S. R., meldde zich bij de verkoper van een niet bepaald nieuwe wagen en vroeg hem een proefritje te mogen maken. Tydens dat ritje stopte R. plotseling, met de mededeling, dat een van de ban den lek was. De verkoper, de 44-jarige P. F., opende een portier om naar de banden te kijken. Op dat moment duw de R., die zijn naam niet had genoemd, de verkoper uit de wagen en reed met geopend portier pijlsnel weg. De politie legde F. een paar foto's van haar bekende woonwagenbewoners voor. R. werd toen snel als de dader aangewezen en is in het woonwagen kamp in Oldenzaal gearresteerd. DEN HAAG Ook de V.V.D. doet pogingen enige vernieuwing en verjon ging aan te brengen in de kandidaten- iyst voor de Tweede-Kamerverkiezin gen. In het geheel zullen vier zittende kamerleden verdwynen, als de liberale party na 15 februari opnieuw zestien zetels voor zich zal kunnen opeisen, zo als in 1963 het geval was. Behalve mej. Ten Broecke Hoekstra en generaal Couzy, die zich niet verkies baar wilden stellen, zullen ook de heren Visser en Oorver niet terugkeren. Dit althans is het voordeel, dat zaterdag ter tafel komt en waarvan slechts met twee derde van het aantal stemmen afgewe ken kan worden. In plaats van de militaire expert Cou zy, komt vice-admiraal Koudijs op een verkiesbare plaats te staan. Om het vrouwelijke element aan te vullen, staat mevrouw mr. E. Feder-Smit uit Leeu warden kandidaat. Van werkgeverskant zijn de heer H. J. de Koster, voorzitter van het Verbond van Nederlandse werkgevers en mr. J. G. Rietkerk, secretaris van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, naar voren gekomen. Deze zullen eveneens op een goede plaats op de kandidateniyst ko men te staan. Mocht de WD aan de regering deel nemen, zodat er enige opschuiving plaats heeft, dan maakt ook de heer H. Wiegel, oud-voorzitter van de JOVD, die als nummer 18 op de lyst staat, een goede kans in de Tweede Kamer te ko men. Met de doelstellingen die het kabi net-Zijlstra voor ogen staan: behoud van de werkgelegenheid en verbete ring van de betalingsbalans, is drs. Den Uyl het op zichzelf niet oneens. Maar zijn analyse van de huidige si tuatie is een andere dan die van de A.R-hoogleraar, die nu als leider van het interim-kabinet en als minister van Financiën verantwoordelijkheid draagt voor het wel en wee van de Ne derlandse economie. „Het verschil is terug te voeren", aldus de oud-minis ter van Economische Zaken, „op de vraag in welke fase van de conjunctuur wij ons thans bevinden, voor of na de top van de golf". Drs. Den Uyl meent, dat wij er al overheen zijn. Hij is van mening, dat prof. Zijlstra het verloop van de betalingsbalans ver keerd interpreteert. Ondanks de in no vember door het Centraal Planbureau gepubliceerde nieuwe cijfers over de eerste negen maanden van het jaar (die een verdere achteruitgang met 500 miljoen gulden te zien gaven), vindt hij, dat er van een verbete ring sprake is). De cijfers moeten daarvoor ontdaan worden van indidente- le factoren, zoals de tegenvaller van f 300 miljoen, die de export leed door de mond- en klauwzeerepidemie in het voorjaar. Wat de teruggang in de verwachting voor de export in het algemeen betreft (een groei in 1966 van 6 procent i.p.v. 8,5 procent zoals het C.P.B. eerst meen de), de toeneming ligt boven het we reldgemiddelde en is, zo vindt drs. Den Uyl, nog altijd respectabel. Er is ten opzichte van het vorig jaar een verbe tering van de betalingsbalans te zien, al is deze minder dan wij verwachtten, zo zegt drs. Den Uyl. Zijn conclusie is dan ook, dat hij de bestedingsbeperking met een half mil jard gulden daarom verkeerd vindt en bovendien ontactisch: „Prof. Zijlstra gaat lijnrecht in tegen het unanieme advies van de Sociaal-Economische Raad". Alleen als de inflatie zou door zetten en de betalingsbalans werkelijk zou verslechteren, zou een dergelijke ingreep verantwoord geacht mogen worden. Een verruiming van de kapitaal markt, zoals prof. Zijlstra met zijn be lastingmaatregelen wil bereiken, is vol gens drs. Den Uyl, niet nodig De lage re overheid kan best met zgn. kort geld haar investeringen blijven financie ren: „Verdere inflatoire financiering door de gemeenten acht ik onder de ge geven omstandigheden juist". Dat op deze wijze het bedrijfsleven minder zal investeren doordat de rente voet zeer hoog blijft is minder erg, vindt hij. Dit jaar zijn deze investerin gen met 9 procent toegenomen en het vooruitzicht voor 1967 was, dat dit peil tenminste gehandhaafd zou blijven: „Er zou dus wel sprake zijn van enige afremming, maar dit soort investerin gen moet je over een aantal jaren be kijken, en niet afzonderlijk". In tegenstelling tot prof. Zijlstra, die behoud van de werkgelegenheid ver wacht, o.a. doordat financiering van de woningbouw gewaarborgd zal zijn en de gemeenten hun voor de hele economie zo belangrijke openbare werken als we genaanleg, scholenbouw etc. me t „ge- ADVERTENT1E GRONINGEN Twee jeugdige Groningers, de 24-jarige G. H. O. en de 22-jarige F. R. O. (geen broers), beiden zon der beroep, die dezer dagen werden gearresteerd na een in braak in Haren, biyken een ontstellende reeks diefstallen en inbraken te hebben gepleegd, niet alleen in Groningen en omgeving, maar ook elders in ons land en in allerlei landen van Europa, tot zelfs in Israël toe. Uit het verhoor is de Groningse recherche gebleken, dat de jongemannen sinds begin juni van dit jaar geroofd heb ben op internationaal niveau. Het begon met het stelen van radio's in een tiental radiozaken in Groningen en het plegen van enkele inbraken, waarbij geld werd buitgemaakt. Begin juni stalen ze 'n bromfiets en ruilden die. met bijbetaling, in voor een auto. Het tweetal ging toen op vakantie naar Noorwegen. On derweg, in badplaatsen langs de Deense kust, in Aarhus, op campings in Noorwegen in en naby Christiansand en in Stavanger werd geld gestolen. In Stavanger kregen ze pech met een wiel van de auto. Ze stalen een ander wiel, maar werden daarbij betrapt. Het kostte hun f 450,boete, maar dit geld brachten ze door diefstallen bij elkaar. Begin juli waren ze terug in Groningen. Daar en elders in het land, vooral in badplaatsen en vakantiecentra op de Waddeneilenden, pleegden ze inbraken en diefstallen tot ze voldoende buit hadden voor een reis naar Israël. Behalve in Groningen, werden inbraken en diefstallen ge pleegd in Bedum, Veendam, Zuidlaren, Zandvoort, Noord- wyk, Katwyk aan Zee, op Schiermonnikoog, Texel en Ter schelling en in Amsterdam en Hoek van Holland. Van de opbrengst kochten ze een auto en begonnen een trip naar Israël. Ze verbleven elf weken buitenslands en kwamen stelend en rovend aan de kost. Diefstallen werden gepleegd in ho- telt, pensions of op campings in Dubrovnik Joego-Slavië), in Beiroet (Libanon), Tel-Aviv en Nethania. Het was hun vooral om geld te doen en ze verzamelden op deze manier duizenden guldens. Begin oktober waren ze terug in Groningen en toen be gon in deze stad en omgeving weer een reeks diefstallen. Op 19 oktober ging het tweetal met de nachtboot naar En geland en reisden ze door naar Londen, waar ze in hotels voor honderden guldens aan Engels geld stalen. Ook pleeg den ze enkele inbraken in de buitenwijken van de Engelse hoofdstad. Toen ze uit een auto een damestas stalen, werden ze be trapt en aangehouden. Ze kregen voor dat ene feit een week gevangenisstraf. Na die straf te hebben uitgezeten, kregen ze hun „bezittingen" terug, waaronder allerlei van diefstal afkomstige artikelen. Daarna werden ze op de boot gezet naar Nederland. Op 23 november arriveerden de compagnons in Groningen en weer begon een serie diefstallen. Na een inbraak in een villa te Haren werden ze gepakt. Gebleken is, dat de gesto len goederen vrijwel allemaal zijn verkocht. Het geld ge bruikten ze voor hun reizen. Het tweetal heeft een volledige bekentenis afgelegd en is ter beschikking van de justitie gesteld. DRS. DEN UYL waarom geen injectie zond" geld zullen kunnen realiseren, meent drs. Den Uyl, dat de werkloos heid juist verder om zich heen zal grij pen. Hij wijst op de recessie 195^/58 toen ook te krachtig werd ingegrepen en de economie van 't land grote scha de heeft geleden: „Ik vrees dat wij 'n periode van toenemende werkloosheid tegemoet gaan". Overigens ziet drs. Den Uyl een brok schijnheiligheid in het links en rechts (en nu vooral rechts) op de bres sprin gen voor de werkgelegenheid. Degenen, die dat nu zo hartroerend doen, meent hij, waren dezelfde, die nog niet zo lang geleden klaagden over de overspan ning op de arbeidsmarkt. Twee procent werkloosheid was bij deze economen en politici waaron der, zo zegt hij, prof. Zijlstra de juiste „dosering" om aan de looninfla- tie 'n einde te maken en het arbeidsver- loop tegen te gaan. Bovendien werd uit diezelfde hoek toen steen en been geklaagd tegen restrictieve maatrege len inzake het toelaten van buitenland se arbeidskrachten. Minister Samkalden had in septem ber een desbetreffend wetsontwerp in het kabinet-Cals gebracht. Het was toen de staatssecretaris van Sociale Zaken, De Meijer, die zich met hand en tand verzette tegen vermindering van deze import van arbeid. „Allerwegen werd agitatie gevoerd, zodat het kabinet er urenlange bespre kingen aan moest wijden. Nu hebben de ze critici hun mond vol van het gevaar voor werkloosheid, zodat je weieens twijfelt aan hun oprechtheid. Ik ontken niet, dat ontspanning op de kapitaals markt een bijdrage kan zijn tot 't voor komen van bedrijfssluiting, maar het uit de markt nemen van f 500 miljoen is dat niet". Op de vraag of hij dan niet een te optimistisch beeld heeft gegeven van de Nederlandse economie, toen hij mi nister van Economische Zaken was (in juni in de Eerste Kamer zei hij nog: „1967 zal een redelijk goed jaar zijn") zodat het niet ieder duidelijk is hoe hij nu, als schaduw-oppositieleider, in eens kan spreken van een recessie, die al aan de gang zou zijn, blijft drs. Den Uyl het antwoord niet schuldig. Hij ontkent, dat hij de zaak in het Eerste-Kamerdebat met prof. Zijlstra begin juni, of in de Tweede Kamer in mei te rooskleurig zou hebben voorge- AMSTERDAM De Amsterdamse politie van de afdelingsbureaus verleen de in 1965 in 49.503 gevallen assistentie, o.m. by ongeregeldheden (640), brand (1381), ongevallen (37.265) en buren- kwesties (1246). Dit staat te lezen in het pas uitgekomen jaarverslag over 1965 van de Amsterdamse politie. Uit het verslag blijkt voorts dat in Amsterdam 88 gevallen van personen, die zelfmoord pleegden en 139 gevallen van poging tot zelfmoord ter kennis van de politie kwamen. In 1965 werden wegens dronkenschap 1430 personen aan de bureaus en post huizen in bewaring gesteld. Tegen 301 personen 289 mannen en 12 vrouwen werd proces-verbaal opgemaakt we gens openbare dronkenschap. Tegen 1057 van de in bewaring gestelde perso nen, grotendeels buitenlandse zeelieden en militairen, werd geen proces-verbaal opgemaakt. Het aantal tot stand gekomen trans acties „terzake van overtreding van de Wegenverkeerswet en het Wegenver keersreglement" bedroeg 98.802. Hier van waren er 20.086 ad f 2,50, 11.772 ad f 5 en 66.944 ad f 7,50. Het aantal gepleegde geregistreerde strafbare feiten, misdryven en overtre dingen was in 1965 180.275. Dat is 9928 meer dan in het jaar daarvoor. Er wer den 1141 personen voor de officier van Justitie geleid. steld. Hij is en blijft van mening, dat de deflatoire maatregelen, die het ka binet-Cals in mei voorgesteld en door gevoerd heeft voornamelijk een be perking van overheidsbestedingen hun effect gehad hebben en voldoende zijn geweest. „Rond de jaarwisseling is er duidelijk sprake geweest van een overbeste- ding, voornamelijk in de overheidssec tor. Zodra die zich in maart-april afte kende lag begin mei de „afremnota" ter discussie in de Tweede Kamer klaar. Ik ben nooit te optimistisch geweest, dat is onzin." Drs. Den Uyl spreekt zich tenslotte „in principe" uit voor een restrictief be leid, waarbij vooral ook de loon- en prijsontwikkeling achter moet blijven bij het buitenland en bij wat de laat ste twee zeker drie jaar te zien ge geven hebben. „In zoverre ga ik met dr. Holtrop mee, maar het ingrijpen moet over een langere termijn gebeu ren. Een bestedingsbeperking van 2 pet. zoals hij wil, van niet minder dan 1.5 miljard, gaat te ver en kan alleen op den duur gerealiseerd worden". Het samenhangend beeld, dat drs. Den Uyl zich in de laatste maanden van zijn ministerschap gemaakt had, is tot nu toe, zo vindt hij, alleen op één punt, maar dan ook grondig, door kruist: de kabinetscrisis heeft 'n streep door de rekening gehaald. Anders zou de ontwikkeling als volgt geweest zijn: de werkloosheid zou hij hebben laten oplopen tot 60000 man aan het einde van het jaar, een nog net aanvaardbaar getal, dat tegelijk de vakbondsbesturen in staat gesteld zou hebben hun leden onder enige druk te zetten een gematigde loonsverhoging voor 1967 er door te krijgen. De betalingsbalans zou dan begin volgend jaar weer in orde zijn, ter wijl in maart en april dan een be gin gemaakt had kunnen worden met het herstel en het terugdringen van de werkloosheid door expansieve over heidsmaatregelen. Tegen mei (de ver kiezingstijd) zou het er allemaal goed voorgestaan hebben, zo peinst hij, ech ter het is alles anders uitgevallen... Scholieren uit Oostelijk Nederland willen zaterdag 7 januari in Keulen of in Essen een protestdemontratie te gen het opkomen van de N.P.D. hou den. „Wij willen geen herrie schoppen; wij hopen de Duitsers alleen maar de ogen te openen", aldus initiatiefnemer Gert Rexwinkel (19), leerling van de Sociale Academie in Hengelo. 0 In een gebied, gelegen in de ge meenten Gendringen, Wisch, Bergh, Didam, Zevenaar en Duiven, zal de runderenting met het 0 1-vaccin worden verplicht gesteld. Dit gaat wederom ge paard met een tijdelijk op 10 decem ber ingaand verbod van vervoer van runderen naar, uit en binnen het ge bied alsmede een verbod tot het bijeen brengen van runderen op keuringen en markten. 0 De V.V.V. in Den Haag heeft het initiatief genomen om onder de slagzin „Vakantie in Nederland" speci aal aandacht te vragen voor de ooste lijke en noordelijke provincies van ons land. Daartoe zullen informatrices van V.V.V.'s uit die provincies tijdelijk in Den Haag worden gedetacheerd om de bewoners van de randstad volledig te kunnen inlichten. 0 Het college van B. en W. van Utrecht heeft de rotonde bij de ron de bank aan het Lucasbolwerk aangewe zen als plaats waar het ieder vrij staat zijn mening te geven. Daarmee heeft het college gereageerd op een recent verzoek van de Jongeren-Organisatie Vrijheid en Democratie. 9 De raad van ministers en de staats secretarissen zullen prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven woensdag 4 januari een diner aanbieden in het stedelijk museum „De Laken hal" te Leiden. In overheidskringen overweegt men een ontwikkelingsfonds te vormen voor de bouw van niéuwe woonwijken, dat zijn inkomsten moet verkrijgen uit een nieuwe belasting op onroerend goed in de oudere bestaande wijken. Dit plan is onthuld in een beleidsnota van de waarnemend wethouder van Openbare Werken in Rotterdam, mr. H. C. G. L. Polak. 0 De Haarlemse rechtbank heeft de 20-jarige Haarlemmer F. D. wegens diefstal van acht auto's in Haarlem- Noord, waarvan er drie in brand zijn gestoken en andere vernield of in het water zijn geworpen, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar, met af- orek van voorarrest. De eis luidde 2Vfc jaar. Met andere vriendjes trok hij er regelmatig op uit en stalen zij auto's. Na de rit vernielden zij de wagens. De Haagse rechtbank heeft de 39- jarige tot Canadees genaturaliseer de koopman J. A. L., terzake van de „ontvoering" van zyn dochtertje, veroor deeld tot vier maanden en twee weken gevangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk en aftrek van voor arrest. 9 Bij een inbraak in een woning aan de Wassenaarse weg in Den Haag, op 4 december gepleegd, zijn naar de Haagse politie thans meedeelde, twee kostbare sieraden met een gezamenlij ke waarde van 25.000 gulden ont vreemd. Een armband en een broche. 0 Voor het eerst sinds jaren is op of ficiële uitnodiging van de Neder landse regering een groepje van vijf Indonesische journalisten uit Djakarta voor een bezoek van 14 dagen in ons land aangekomen. Het bestuur van de Bond Heem schut heeft in een brief aan de Am sterdamse gemeenteraad een „klem mend,, beroep op den raad gedaan om de voordracht van B. en W. be treffende de bebouwing van de Vijzel straat in deze vorm (een nieuw mam- moet-bnkgebouw er by) niet te aanvaar den.

De Vallei | 1966 | | pagina 9