Geschiedenis van kerk begon reeds in de Middeleeuwen Winstkans voor V.V.D. bij verkiezingen „Sensationele onthullingen" bij revisie proces-\ an der Lubbe Mr. Cals minister van Staat Prinses Margriet en mr. Pi eter van Vollenhoven trouwen 10 januari in Haagse Grote Kerk Haarlemse advocaat kondigt aan: GEKORTWIEKT VERTOORND VERGIFFENIS BEELDENSTORM RESTAURATIES N.I.P.O.-enquête toont aan: Nieuwe baan voor Dick Houwaart AARZELING KLOKKEN NOG NIET VAST Mej. Klompé in wij (1 ingsdienst 0 Eind februari zal Jutphaas een pri meur voor ons land krijgen in de vorm van een drive-in wegrestaurant in Amerikaanse stijl. Het komt aan de Nedereindseweg op gezichtsafstand van de rijksweg Utrecht - 's-Hertogen bosch. Alleen op zaterdag en zondag? Er zijn wagens SHELL BIEDT MÉÉR! K ZATERDAG 10 DECEMBER 1966 Eén maand voor de grote dag (Van een onzer redacteuren) krbeiders van Gemeentewerken te Den Haag hebben dezer dagen een nieuw wit stenen pad gelegd naar de ingang van de Grote of St.-Jacobskerk, waar 10 januari het kerkelijk huwelijk zal worden gesloten tussen prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. In de roem ruchte historie van deze kerk is de aanleg van een tegel pad nauwelijks van enige betekenis. Het is ook niet de eerste keer dat de hoogbejaarde tempel feestelijk wordt aangekleed voor de ontvangst van een Oranjetelg. Drie stadhouders, koning Willem II en prinses Beatrix werden er gedoopt. Respectievelijk in 1901 en 1937 hadden er de huwelijksinzegeningen plaats van koningin Wilhelmina en prins Hendrik en van prinses Juliana en prins Bernhard. Met de pracht en praal van vorstelijke adeldom werd de kerk reeds in de middeleeuwen geconfronteerd, toen her tog Philips van Bourgondië er het negende kapittel der Orde van het Gulden Vlies hield. Het waren de hoogte punten uit een geschiedenis, waarin de St.-Jacobskerk zich overigens moeilijk staande hield. Behalve dat de beeldenstormers in 1573 het interieur van de kerk grondig aan puin sloegen, werd zij herhaaldelijk door de bliksem getroffen en door een woedende vuurzee in de as gelegd. Het begin van de geschiedenis van de Grote of St.-Jacobskerk valt samen met de wordings- en ontwikkelingsgeschiedenis van het dorp 's-Gravenhage en op Eyn beurt met de stichting van het grafelijk kasteel. Voor de bouw van dit kasteel waren arbeiders nodig, die samen een buurt vormden. Omstreeks 1250 kreeg deze buurt een bidkappelletje, dat na uitbreiding van de buurt in 1280 door toe doen van graaf Floris V vervangen werd door een houten parochiekerkje. De parochie behoorde onder het geestelijk gebied van de bisschop van Utrecht. De kerk van Monster werd bestempeld als de moederkerk, die alle kosten en lasten van het houten gebouwtje in Die Haghe voor haar rekening nam, want de St.-Ja cobskerk „had geen tienden noch land om eenigen omslag op te doen". Waar schijnlijk na een brand In 1402, werd door hertog Albrecht de houten kerk door een stenen vervangen, met een klokkenhuis. De toren werd pas gebouwd in 1423. Waarschijnlijk door gebrek aan fi nanciën, raakte de kerk spoedig in ver val. Hertog Philips van Bourgondië ging het voortbestaan van de Jacobs- kerk kennelijk zeer ter harte, want hij verleende vergunning voor het houden van collectes en het heffen van een be lasting onder de Haagse bevolking. Ook de politiek zo weinig succesvolle Jacoba van Beijeren was begaan met het lot van de kerk. Meermalen deed zij letterlijk een forse duit in het zak je en toonde zij een levendige belang stelling voor de herstelwerkzaamheden. Van alle branden, waardoor de kerk getroffen werd, is die van 29 december 1539 de ergste geweest. Tijdeijs een heftig onweer, sloeg de bliksem in de toren en zette spoedig de hele kerk in lichterlaaie. Aangewakkerd door een heftige storm, sloegen de vlammen over naar talloze huizen in de omge ving, die tot de grond toe afbrandden. De ramp was zo omvangrijk, dat kei zer Karei V bij octrooi van 31 decem ber 1545 vergunning verleende geduren de nog eens zes jaren een dubbele ac cijns te heffen op wijnen en bieren. Uit het vorenstaande blijkt hoe sterk het kerkelijk en maatschappe lijk leven destijds met elkaar verwe ven waren. De dubbele accijns werd voor het eerst geheven in 1517. De kooplie den waren er niet zo erg blij mee, zodat veelvuldig werd geprobeerd deze belasting te ontduiken. Op zekere dag probeerde een schui- tenvaarder bier binnen te smokkelen in Delft. De baljuw van Den Haag kwam zulks ter ore en hij gaf opdracht aan de schout van Delft de man in de kraag te pakken en hem over te bren gen naar Den Haag. De Haagse bur gers namen dat niet en ontzetten de schuitenvaarder, die in paniek de St.- Jacobskerk binnenvluchtte, waar juist een mis werd gecelebreerd. Toen de baljuw van het tumult en de ontsnapping hoorde, besloot hij in ge zelschap van de procureur-generaal en diens dienaren de schuldige te vangen. Met vastberaden tred stapten de man nen de kerk binnen, gevolgd door een menigte woedende Hagenaars. De gees telijkheid was dermate vertoornd over dit optreden, dat zij de mis staakte en gemene zaak maakte met het volk. De procureur-generaal, zijn substituut en de schuitenvaarder werden in de sa cristie opgesloten. De volgende dag werd het drietal vrijgelaten, maar pas nadat de autoriteiten plechtig hadden beloofd de schuldige schuitenvaarder niet gerechtelijk te vervolgen. De smok kelaar kon ongedeerd heengaan. In zijn grandioze boek „Herfsttij der Middeleeuwen" schrijft prof. Huizinga, dat in die dagen „alle dingen des le vens een pronkende en gruwelijke open baarheid hadden." De geschiedenis van de St.-Jacobs- kerk brengt ons in kennis met een voorval, dat de bewering van prof. Huizinga duidelijk illustreert. Om streeks 1460 was een niet nader ge noemd conflict gerezen tussen het gilde der volders en de overheid. Teneinde hun eisen kracht bij te zetten, ver schafte een aantal volders zich heime lijk toegang tot de St.-Jacobskerk. De volders begaven zich naar het al taar van St.-Quirinus, hun schutsheili ge, braken met geweld de kist van het gilde open en namen er het gildezegel uit. Vervolgens probeerden zij Den Haag te verlaten, maar werden b(j de poort gearresteerd. Enkele dagen later werd 72 leden van het gilde bevolen zich blootshoofds, barrevoets en ongegord aan het Zuid einde te verzamelen. Zij moesten een ontbloot zwaard of lang mes in de hand dragen en zich begeven naar de stad houder en zijn raad. Daar aangekomen moesten zij op hun knieën om vergiffe nis smeken voor hun misdrijf. Twee uur later moest dezelfde ceremonie herhaald worden bij schout en schepe nen van de stad. De Middeleeuwer had openbare te rechtstellingen nodig om zijn zucht naar wraak te bevredigen; de ridders genoten meer van hun rijkdom naar mate deze feller afstak bij de armoede van anderen. Ter gelegenheid van het negende ka pittel der Orde van het Gulden Vlies, woonde Philips van Bourgondië de avond vooraf een vesperdienst bij in de St.-Jacobskerk. Hij reed aan het hoofd van een stoet van zestien ridders, die allen gekleed waren in rood schar laken mantels, rijk met bont en de te kenen der orde versierd. Het koor in de kerk was behangen met kostbare Vlaamse tapijten, voorstellende de ge schiedenis van Gideon, geweven in le vendige kleuren. Maar de volgende dag, voor de mis van de afgestorvenen, droegen de rid ders zwarte, onheilspellende mantels, uiterlijk kenteken van een sombere plechtigheid zonder welk accent de ge storvenen nooit geëerd konden worden. Toen in 1372 de abt van Egmond in de St.-Jacobskerk de doop toediende aan een dochter van de graaf van Beij eren, was de vader omringd door rid ders. De stoet naar de kerk werd opge luisterd met muziek van voetvolk en ruiters. Pages verlichtten dit adembe nemende schouwspel met flakkerende flambouwen. Bij droevige gebeurtenissen geschied de het ook vaak, dat het altaar de doop vont en zelfs het kerkhof van de St.- Jacobskerk met zwart laken overdekt waren. Vreemd genoeg was het kerk hof ook een plaats, waar de boeren hun vee plaatsten. Misdadigers genoten er een vrijplaats. Veel schone zaken in de St. Jacobs- kerk zijn door de beeldenstorm verlo ren gegaan. Voor de verwijdering van alles wat „naar paapsche superstitiën smaakte", vroegen de beeldenstor mers eerst vergunning. Na hun actie werden de ornamenten, kelken en wim pels in het openbaar verkocht. Uit de opbrengst werd het herstel van de to ren en de beschadigde kerk bekostigd. In 1574 werd de St. Jacobskerk pro testants bezit. Jan Pietersz. van Cas- tricum was de eerste beroepen predi kant. Het uiterlijk van de St. Jacobskerk heeft waarschijnlijk reeds in de vijf tiende eeuw zfln uiteindelijke aanzien gekregen. Het aanvankelijk kleine koor werd vervangen door een veel groter en hoger, met een omgang en een daarbij aansluitend dwarsschip. Dit dwarsschip werd echter niet voltooid en de voorgenomen bouw van een nieuw schip bleef achterwege. Na de beeldenstorm mocht alleen de uit 1550 daterende preekstoel dienst blijven doen. Het koor werd groten deels buiten dienst gesteld en als be graafplaats benut. Zoals gezegd, wer de toren gebouwd in 1423 en deze behield sindsdien zijn vorm. Alleen de spits dateert uit het einde der 19de eeuw. De oorspron kelijke klokken werden op last van prins Willem I in 1575 tot kanonnen omgegoten. De huidige klokken dateren van 1686. Sinds 1810 is de toren in be heer en onderhoud bij de burgerlijke gemeente. Sinds 1878 hebben drie grondige res tauraties plaats gehad. Bij de laatste restauratie, die duurde van 1957-1963 onder de kerkelijk architect Phil. J. W. C. Bolt, werd de St. Jacobskerk aan de buitenzijde in de oorspronkelijke staat hersteld. Binnen kwamen de zijgale rijen te vervallen. De ramen in het schip werden geheel vernieuwd en voorzien van cordele-glas. Het bestaan de bankenplan moest plaats maken voor een naar het koor gericht stoelen- plan. De vloer in het middenschip werd voorzien van een vloerverwarming, af gedekt door plavuizen. Het koorhek werd verwijderd en gebruikt als afslui ting van de beide koorkapellen. De kansel tenslotte werd uit het schip ver plaatst naar een van de vieringpijlers. Opvallend is, dat het getal zes bij de bouw van de kerk een belangrijke rol heeft gespeeld. Zo is bijvoorbeeld de toren op een zeshoekige basis opgetrokken. Tot ongerief van velen, werden in vroeger tijden allerlei bouwsels tegen de kerk aangebouwd, die de architectonische schoonheid van de kerk geweld aandeden. Een van die gebouwtjes werd bestemd tot anatomie- of ontleedkamer. In later jaren schouwde men er drenkelingen. De St. Jacobskerk bevat vele gedenk tekens, zoals het praalgraf ter ere van (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De VVD zou 12 pro cent (900.000) van de stemmen hebben gekregen, als er in november Tweede- Kamerverkiezingen waren gehouden. Dit blijkt uit een enquête, die het NIPO vorige maand voor de NCR V-te levisie heeft gehouden. Bij de verkie zingen in 1963 kreeg de VVD 10,3 pro cent van de stemmen en daardoor 16 zetels in de Tweede Kamer. Van alle stemgerechtigden bleek 5,5 procent zeker te zijn van een keuze voor de VVD bij de verkiezingen op 15 februari a.s., terwijl 6 procent deze partij meer kans op hun stem gaf dan enige andere partij. De Liberale partij heeft blijkens het onderzoek .bovendien een kleine kans op 15,5 procent van de stemmen der overige kiezers. Hierdoor komt 't deel van het kiezerskorps, dat tenminste iets voor de VVD voelt, op 27 procent. Als de VVD niet de stemmen zou krijgen van de mensen, die de libera len op dit ogenblik de meeste kans op hun stem geven, zonder helemaal ze ker van hun keuze te zijn, zouden die stemmen vooral gaan naar PvdA en CHU en In mindere mate naar KVP en ARP. DEN HAAG De Amersfoort.se jour nalist I). F. Houwaart, die twee maan den geleden wegens een conflict met het NCRV-bestuur ontslag nam als hoofd van de televisie actualiteitenru briek „Attentie", is benoemd tot hoofd redacteur van het Dagblad van het Oosten te Almelo. De thans 89-jarige heer Houwaart volgt daar als zodanig de heer H. Greven op, die wegens een conflict met de directie onlangs zijn functie neerlegde. Dick Houwaart is in de dagbladjour nalistiek geen onbekende Hij werkte onder meer bij de Nieuwe Haagse Cou rant en later als chef van de streekre- dactie bij de Amersfoortse Courant-Ve- luws Dagblad. In 1964 werd hij be noemd tot chef van NCRV's „Attentie". De heer Houwaart was voor de CHU gemeenteraadslid van Amersfoort en redigeerde geruime tijd het CHU-week blad. Hij kwam in conflict met mr. Beernink en kort na zijn ontslagne ming bij de NCRV meldde hij zich als lid van de PvdA. De heer Houwaart zei bijzonder ver heugd te zijn terug te keren in de dag bladjournalistiek na zijn onprettige er varingen in Hilversum en Bussum. In de loop van volgend jaar hoopt hij in Almelo in dienst te treden. Binnenkort verschijnt van zijn hand een boekje over zijn politieke ervarngen bij de CHU. Zou de VVD de stemmen winnen van de kiezers, die wel iets voor deze par tij voelen, maar toch een andere par tij meer kans op hun stem geven, dan zouden die stemmen vooral komen van PvdA en KVP en in mindere mate van CHU en ARP. De enquête wees uit, dat iets meer dan de helft van de kiezers voor slechts één partij iets voelt. Twintig procent van de kiezers aarzelt tussen twee par tijen, 8 procent tussen drie partijen, 5,5 procent tussen vier partijen en nog eens 8 procent weet nog niet welke van vijf of meer partijen hun stem zal krijgen. Mr. E. H. Toxopeus, fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer, zal maandagavond 12 december om 21.20 uur via Nederland 2 in het t.v.-pro- gramma NIPO-these zijn oordeel over de uitslag van de enquête geven. 0 De heer J. B. Scholten, die verleden week op 84-jarige leeftijd in Haren is overleden, heeft het grootste deel van zijn vermogen (nl. zeven miljoen gulden) nagelaten aan de „Stichting J. B. Schol ten-Fonds", dat het lenigen van sociale en culturele nood en het stimuleren van sociale en culturele ac tiviteiten in de provincie Groningen ten doel heeft. Jacob van Wassenaar, heer van Ob- dam, die als admiraal der vloot op 14 juni 1665 zijn schip in de lucht deed vliegen, omdat hij niet in de handen van de vijand de Engelsenwilde vallen. Veel meer dan nu, werd het leven in de Middeleeuwen beheerst door het lul den van de kerkklokken. De klokken verkondigden rouw, biydschap, oorlog, vrede en gevaar. In de geschiedenis van de St. Jacobs kerk lezen wij, dat met hoeveel meer statie men begraven werd, met des te meer „posen" werd geluid. In 1577, zo vermeldt de boekhouding, werd een zandloper van een half uur aangekocht ten behoeve van de klokkenluider, die in geval van een dode precies een half uur de klokken deed klinken. Een ander bewijs van de stelling, dat de kerk in het openbare leven een be langrijke plaats innam: Jaarlijks wer den de visbanken ten stadhuize in het openbaar verhuurd. De helft van de op brengst werd aan de kerk uitgekeerd. De St. Jacobskerk, die door haar uiterlijk en roemrijke geschiedenis stel lig luister bij zal zetten aan het huwe lijk van prinses Margriet en mr. Pie ter van Vollenhoven, heeft door alle tijden heen als oriëntatiepunt gegolden. In het verleden heeft, dat sterker gegolden dan nu, getuige de volgende versregels: „Daer staet een toren op tot aen de lucht verheven, die aen den reijser kan van ver een teijcken geven. Hoe dat hij afgedwaelt in bergen of in da), zijn wegen seecker in Den Haegh toenemen sal". (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Volgens mr. B. W. Stomps uit Haarlem zullen „sensationele gegevens" aan het licht komen ttydens het aangekondigde revisieproces over de zaak-Van der Lubbe, binnenkort in Berl\jn. „Op dit moment mag ik nog geen onthullingen doen, maar de wereld zal er straks van staan te k(jken wat daar aan het licht komt", zei h(j ons. In 1983 heeft mr. Stomps geprobeerd de Nederlandse hoofdverdachte in het Rijks dagbrandproces te verdedigen. Marino# van der Lubbe wilde hem echter niet accepteren. Deze advocaat heeft toen de zittingen als waarnemer bijgewoond en is ook nog als getuige gehoord. De over Marinus van der Lubbe uit gesproken doodstraf wordt thans be schouwd als startpunt van de „Un- rechtjustitz" der nazi's. De uitspraak was gegrond op een haastig in elkaar gegooide wet die tot stand kwam pre cies een dag na de arrestatie van Ma rinus van der Lubbe. Daarmee werd het mogeiyk gemaakt politieke misda digers ter dood te veroordelen. Men noemt deze wet dan ook de Lex Lubbe.. Sinds 1945 strijdt mr. Stomps voor de rehabilitatie van de 10 januari 1945 ont hoofde Marinus van der Lubbe uit naam van diens enige, nu nog levende broer, de 61-jarige Johannes van der Lubbe uit Amsterdam. Beiden betreu ren het, dat juist nu een televisiedocu mentaire wordt gemaakt over het Rijks dagbrandproces door de Hessischer Rundfunk in Frankfurt. De Nederlandse acteur Jules Hamel werd gevraagd voor de rol van Mari nus van der Lubbe. Hij heeft daarin pas toegestemd na zich ervan te heb ben overtuigd, dat het hier een waar heidsgetrouwe weergave betreft. Het script dat werd geschreven na twee jaar voorbereidend speurwerk blijkt te zijn gebaseerd op de originele pro cesstukken, die enige tijd geleden zijn teruggevonden op een zolder in Berlijn. Het proces-Van der Lubbe bleek te zijn gesténografeerd een unicum des tijds. Het officiële verslag omvatte 14.000 pagna's tekst. Ook is al het ge sprokene vastgelegd op grammofoonpla ten. Die hebben de Russen in 1945 buit gemaakt. Een samenvatting van dat his torisch materiaal werd later uitgegeven op een LP in Oost-Duitsland. Een exem plaar hiervan bevindt zich ook in de dis cotheek van de Hessischer Rundfunk te Frankfurt. De acteurs die dagelijks repeteren voor de documentaire van 2x twee uur hebben uiteraard veel ge luisterd naar deze authentieke opnamen. Volgens Jules Hamel komt Van der Lubbe heel anders tevoorschijn dan bij de voorstelling, die men van hem heeft. Op alle foto's hangt hij versuft voor over, wezenloos, in de beklaagdenbank. Het is vrijwel niet bekend, dat Marinus van der Lubbe meermalen fel van zich heeft afgebeten. Tijdens het proces in Leipzig dat meer dan twee maanden heeft geduurd heeft deze hoofdver dachte onder meer een kwartier lang DEN HAAG De minister-president, prof. dr. J. Z\jlstra, heeft vrijdagmiddag op het ministerie van Algemene Zaken onderscheidingen uitgereikt aan de oud- ministers en staatssecretarissen van het kablnet-CaJs. Oud-minister-president mr. J. M. L. Th. Cals is door H.M. de Koningin benoemd tot minister van Staat. Bij K.B. van 30 november is benoemd tot commandeur in de orde van de Neder landse Leeuw: de heer J. G. Suurhoff, oud-minister van Verkeer en Waterstaat (bij bevordering). Commandeur in de orde van Oranje-Nassau werden: dr. ir. A. Vondeling, oud- vice-minister-president, oud-minister van Financiën; dr. I. Samkalden, oud-mi nister van Justitie; drs. P. C. W. M. Bogaers, oud-minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (bij bevordering); ir. S. A. Posthumus, oud-staatssecre taris van Verkeer en Waterstaat en de heer C. Egas, oud-staatsscretaris van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw zijn benoemd: drs. J. M. den Uyl, oud-minister van Economische Zaken; mr. M. Vrolijk, oud-minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk; mr. M. van der Stoel, oud-staatssecre taris van Buitenlandse Zaken; drs. Th. J. Westerhout, oud-ataatssecretaria van Binnenlandse Zaken en dr. W. L. G. S. Hoefnagels, oud-staatssecretaris van Fi nanciën. Met uitzondering van oud-minister Suurhoff, die in het ziekenhuis verblijft, waren alle oud-ministers en staatssecretarissen aanwezig. gesproken over zijn ideële drijfveren. Mr. Stomps voegt hieraan nog de me dedeling toe dat hij bij die gelegenheid heeft verklaard niet alleen te zijn ge weest bij de brandstichting: er liepen ook anderen rond in het gebouw. Overigens heeft mr. Stomps de Hes sischer Rundfunk gevraagd het script van de documentaire te mogen in zien. „Ik ben namelijk bang dat on danks de ongetwijfeld oprechte be doelingen, er toch een scheve voor stelling van zaken uit zal komen. Men had beter kunnen wachten tot na de revisie." De datum voor dit herzieningsproces kon nog niet worden vastgesteld. De Berlijnse procureur-generaal, dr. H. GUnther, heeft de politieke strafkamer van de rechtbank aldaar verzocht deze zaak begin volgend jaar op de rol te willen plaatsen. HU besloot hiertoe op grond van een brief, die mr. Stomps richtte aan de Bondskanselier. De Haar lemse advocaat wil zelf in Berlijn als getuige worden gehoord. De Duitse tv- documentaire is inmiddels aangekocht door de NCRV. De Nederlandse kijkers zullen waarschijnlijk pas medio maart beide avondvullende programma's op het scherm krijgen. Naast de hoofdrol van Jules Hamel is die van de president het belangrijkste. De Hesssicher Rundfunk contracteerde hiervoor de Duitse acteur Paul Walther Jacob, die zelf tijdens de oorlog in Zuid- Amerika verbleef en pas In 1950 terug keerde naar Europa. Van Senatsprasi- dent Bünger is bekend, dat htf in feite geen strafrechter was, maar meer ge oriënteerd op administratieve procedu res. De nazi's kozen hem omdat hij ge makkelijk te overbluffen leek door Görlng en Goebbels. Dat gebeurde ook inderdaad. Volgens mr. Stomps was hij* „een man, die op zijn post bleef om te redden wat er te redden viel". Maar dr. Büngr liet zich niettemin opzij drukken door de „nieuwe opvattingen" over het recht en onrecht in het toen nog prille Derde Rijk. De andere verdachten in het proces sprak hij allemaal vrij. Al leen Van der Lubbe heeft hij geofferd op het altaar van Hitier. Regisseur Tom Tölle heeft over deze documentaire gezegd, dat hij het be langrijk vindt zijn kijkers met dit begin van de rechtsverkrachting te confronte ren. Volgens hem kan de kunst er op die manier toe bijdragen dat dergelijke ca tastrofale gebeurtenissen niet in het vergeetboek raken, zoals dat bijvoor beeld wel is gebeurd na 1918. (Van onze Haagse redactie) In de Licht-der-Wereldkerk in Rijs- A wijk wordt 22 december een mid- dagpmzedienst gehouden, die in het teken van Kerstfeest zal staan. Mej. dr. Klompé zal de schriftlezing tijdens die dienst verzorgen. Zij doet dit in haar functie van minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. De dienst is namelijk georganiseerd op verzoek van het ministerie, dat in een Rijswijks flatgebouw huist. De organisatoren hebben toen mejuffr. Khmpé voor de schriftlezing ge vraagd. Een functionaris van de be lastingdienst zal enkele kerstliederen zingen. Of minister Klompé middagpauze heeft, als de dienst wordt gehouden, is overigens niet helemaal zeker. Die dag begint de Tweede Kamer namelijk 's ochtends om elf uur te vergaderen en misschien moet de minister daar bij zijn. Hoe laat de middagpauze dan begint, hangt van de loop van de debatten en van voorzitter Van Th iel af. De Kamer heeft het nu bar druk. Daarom schiet het kerstreces er dit jaar bij in. Meteen na Kerstmis, woensdag 28 december, is het weer vergaderen geblazen, „met voortzet ting des avonds", zoals dat heet. 0 Om de Benelux meer inhoud te ge ven dan thans uit de praktijk blijkt, komen zaterdag 10 december in Baar- le-Nassau de colleges van Burgemeester en Wethouders van dertig Belgische en Nederlandse grensgemeenten bijeen. 0 Het Centraal Bureau voor Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen te Rijswijk heeft een soepele overgangs regeling getroffen voor degenen, die van 2 tot en met 21 januari rij-examen doen. Het bureau meent, dat van deze kandidaten, die volgens het nu nog gel dende verkeersreglement les hebben gehad, niet kan worden verwacht, dat zij een gedetailleerde kennis van de per 1 januari gewijzigde regels en bor den bezitten. Wel zal van hen worden verwacht, dat zij op de hoogte zijn van de belangrijkste wijzigingen. 0 Dr. A. J. H. Bartels, staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volksge zondheid, heeft zich niet beschikbaar gesteld als KVP-kandidaat voor de ko mende Kamerverkiezingen. Reeds eer der heeft minister dr. G. M. J. Veld kamp laten weten daartoe niet genegen te zijn. 0 De kiesraad heeft besloten om als nog in het kiesregister in te schrij ven de „Nationale Federatie", die een verzoek om ingeschreven te worden reeds 22 november heeft ingediend. De ze nieuwe politieke groepering is wel geteld de 37ste partij, die zich in het kiesregister heeft laten registreren. 0 De AR-kiesverenlging „Nederland en Oranje" te Assen wil ex-minis- ter J. Smallenbroek op de tweede plaats van de verkiezingslijst laten plaatsen, achter minister Biesheuvel. Dit blijkt uit de groslijst, waarover uitvoerig is vergaderd. De heer Smal lenbroek werd door het versterkt cen traal comité op de advieslijst geplaatst. 0 In de afgelopen weken is in ons land een aantal afdelingen opge richt van de nieuw gestichte partij D'66, die aan de komende verkiezingen gaat meedoen. Op het ogenblik zijn er in totaal ongeveer 25 afdelingen. 0 De directeur van het Europese Cen trum voor Ruimte-technologie ESTEC, de Zwitser A. Kesselring, heeft per 1 januari 1967 ontslag geno men. De ESTEC, waarin tien landen deelnemen, heeft vestigingen in Delft en Noordwijk. De heer Kesselring was sinds 1 januari van dit jaar directeur. Hij had een proeftijd van één jaar. 0 De 183.000 pensioengerechtigden van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds zullen vanaf 1 april 1967 voortaan hun pensioen via een compu ter ontvangen op een bank- of girore kening. Dit betekent voor deze mensen, dat zij voortaan niet meer telkens op een vastgestelde dag in de rij op het postkantoor zullen behoeven te staan. 0 In 1965 werden (na aftrek van de vernietigingen) 1.337 vonnissen van faillietverklaringen uitgesproken, dat is 9 pet. meer dan in 1964. Bij een ge middelde van ruim 10 per 100.000 inwo ners voor heel Nederland, gaven de ar rondissementen Zwolle en Zutphen bei de een verhoudingscijfer van 6 en 's-Hertogenbosch en Maastricht van 14. 0 Het Tweede-Kamerlid de heer Beer nink (CHU) heeft de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk ge vraagd welke betekenis de bewindsman hecht aan de verklaring van de Indo nesische minister van Binnenlandse Zaken, generaal Rachmat, die in het Indonesische parlement heeft ver klaard, dat er in 1969 in West-Irian geen volksstemming zal worden ge houden, omdat de bevolking van dit gebied dat niet wil. 0 H.M. de Konnigin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben een bedrag ter beschikking gesteld van het Nederlandsche Roode Kruis, bestemd voor algemene hulp aan Italië. 0 Eerbetoon aan de duizenden, die zich belangeloos beschikbaar stel len voor de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis, heeft de vorm gekre gen van een film, die onder de titel „Bloed" vrijdag zijn première beleef de in het Seinpost-theater in Den Haag. De rolprent, die een vertoningsduur van een kwartier heeft, toont in kleu ren hoe de Bloedtransfusiedienst werkt. 0 Het 26 jaar oude passagiersschip „Seven Seas" is vrijdag in Rotter dam officieel studentenwoonschip ge worden. 0 Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaai. van de Technische Hoge school te Delft, zal van 5 januari tot en met 4 februari 1967 of zoveel lan ger als de voorraad strekt op alle postinrichtingen in Nederland een door de heer P. C. Cossee te 's-Gravenhage ontworpen bijzondere frankeerzegel in de waarde van twintig cent, zonder bij slag, verkrijgbaar zijn. 0 Het zeventig jaar bestaande nieuws blad „De Bussumsche Courant" wijzigt per 1 januari 1967 zijn naam in „Goois Nieuwsblad". De oude naam blijft als ondertitel gehandhaafd. De directie motiveert de naamsverande ring met het stijgend aantal abonnees buiten de lokale sfeer, speciaal in het noordelijk deel van het Gooi. ADVb.H i ENTIE die vooral in de week-ends bergen kilometers verzetten. Dat stelt bijzondere eisen aan motor en smering. Gelukkig is er nu één motorolie voor alle typen auto's... voor alle temperaturen... voor alle rijstijlen... voor alle rij-omstandigheden. Shell Super Motor olie overtreft de zwaarste eisen; geeft altijd de maximale be scherming. Shell Super Motorolie - voor smering in veelvoudl

De Vallei | 1966 | | pagina 5