Passagiers Herklion in de slaap verrast Tot nu toe slechts 4 7 mensen gered WERKTIJD VERKORT BIJ VOLKSWAGEN een topcarrière in de voorhoede van de techniek! Ridders Broer schrijft boek over Lee Oswald Duits kunstschilder omgekomen Herinnering zal ons altijd bijblijven Getuige kreeg flauwte 15 jaar voor treinrover Proces-Dominas Kerken in V. S. tegen actie in Viëtnam Soekarno bood Dhani schuilplaats Aanval op V. S. van Kosygin en De Gaulle Gevangenen geven nier weg tegen Demonstraties VP. D. Rankovic luisterde Tito af Union Minière niet akkoord met Kongo Kerkmuren beklad in Oost-Brabant Na Opel, N.S.U. en Porsche Water werd elastisch Ruimtevaarttechnieken, computers, elektronische meet- en regelapparatuur, radar, sonar,, microminiaturisatie, onderwaterakoestiek, kansberekening, statistiek, enz. enz. Een dergelijk uitgebreid pakket van geavanceerd specialisme is karakteristiek voor de Koninklijke marine. r - -;v Ii.r In geen enkel ander bedrijf moet men zo volkomen up to date zijn als bij de Koninklijke marine. Want steeds verder gaan de technische ontwikkelingen, waardoor de noodzaak tot automatisering en integratie steeds dwingender wordt. Hierbij zal de veelomvattende organisatie van de Koninklijke marine dagelijks meer afhankelijk worden van de ge specialiseerde kennis van de leiding, de officieren. Vandaar dat de offi ciersopleiding de laatste jaren ook aanzienlijk werd gemoder niseerd om nü vast vóór te zijn op de toekomst. Het Koninklijk Instituut te Den Helder is een academisch- maritiem studiecentrum geworden, waar naast de 3-jarige opleiding tot officier tevens een grondige basis wordt gelegd voor verdere specialistische studie. In de praktijk, via voort gezette studie aan een universiteit of hogeschool of met researchwerk in binnen- of buitenlandse laboratoria. In elk geval: gericht en gestimuleerd door de Koninklijke marine, dus in de voorhoede van de techniek I I I I I I I I I L. I I I I I I I I I J KONINKLIJKE MARINE Er D voor Verj Hit Iers chauffeur SATERDAG 10 DECEMBER 1966 99 ATHENE „De herinnering aan deze ramp zal alle overlevenden tot In de eeuwigheid blijven achtervolgen". Deze dramatische woorden werden gesproken door de eerste stuurman van de Herakllon, Nicholas Theodorakls, toen hy voet aan wal zette in Piraeus, als een van de weinigen die de scheepsramp overleefd hebben. „WQ hebben tot het laatste ogenblik gevochten. Ik was trouwens ook de laatste die van het schip ging. Ik heb myn kapitein nog even levend gezien, dat was toen het schip naar rechts over begon te hellen." „Wy hebben bijna iedereen verloren", zei Nicholas verslagen, „lk ben al myn mannen kwyt, het is of ik myn kinderen heb verloren". Zijn gedachten en die van alle nabe staanden van de slachtoffers zullen de eerstkomende weken en maanden bij hen zijn, die in de golven om het leven zijn gekomen. Ooggetuigen hebben ver klaard dat bijna of geen waarschuwin gen aan de passagiers zijn gegeven toen de 9000 metende „Heraklion" ver ging. Een totaal aantal van 236 personen is aan boord geweest van het schip, aldus heeft het ministerie van Koopvaart van daag bekendgemaakt, 166 passagiers, 66 leden van de Griekse marine en 70 bemanningsleden, 47 overlevenden zijn gered, 36 ontzielde lichamen van slacht offers zijn gevonden en 153 personen worden nog vermist. Alexander Stefadouros, een stuurman DORTMUND. Vrijdag is voor de rechter in Dortmund de 18-Jarige Ne derlandse getuige Hendrikus Kruitwa gen uit Amsterdam, verkoper van be roep, tijdens het afleggen van zijn ver klaring in zwijm gevallen. De jonge man was in september 1964 toevallig getuige van de roofoverval op de ju welierszaak Schipper aan de Heilige- weg. Hij was bezig de drieste overval van Dominas, Helmut Balk en Paul Clchetzki tot in bijzonderheden te be schrijven, toen hij plotseling krijtwit werd, midden in zijn zin stokte en in onmacht op de achter hem staande stoel neerzeeg. Pas na een pauze van een half uur kon Kruitwagen zijn re laas voortzetten. De juwelier Herman Schipper kon vrijdag als getuige niet precies opge ven hoe groot de waarde was van de geroofde juwelen. Een juwelier in Dortmund had de briljanten op 400.000 mark geschat. Schipper meende ech ter dat deze niet zo duur geweest wa- ren.Hij schatte de waarde op hoog stens 300.000 mark. Hij heeft briljan ten ter waarde van ongeveer 200.000 mark teruggekregen. In het Amster damse Bos waren 21 ringen gevonden, 39 uit de vattingen gebroken diaman ten werden aan het Rhein-Herneka- naal aangetroffen, waar deze door Lu cie Balk waren begraven. De man die schoot was volgens Schipper Dominas, die hij onmiddellijk herkende van de foto die de Neder landse politie hem had getoond en die hij nu in Dortmund opnieuw heeft ge zien. Dominas werd eveneens herkend door twee verkoopsters, Tjarda Tho massen en Pieternel Versteeg uit Am sterdam, en de eveneens in Amster dam wonende kantoorbediende van de juwelier, Elisabeth Deerenberg. De da mes verklaarden dat zij na de eerste schoten van angst begonnen te gillen •n naar een hoger gelegen verdieping vluchtten. MIAMI BEACH (Florida) De alge mene vergadering van de Amerikaanse raad van kerken heeft opgeroepen tot een unilateraal staken van de Ameri kaanse bombardementsvluchten en an dere „riskante" acties in Viëtnam en op geroepen de Viëtnamese oorlog „spoe dig te eindigen". De Amerikaanse raad van kerken is de grootste samenwerkende religieuze organisatie in de Ver. Staten, waar in 34 protestantse en orthodoxe groepe ringen zijn verenigd, met 41 miljoen le den. De algemene vergadering, die eens in de drie jaar bijeenkomt, voert haar vergadering van dit jaar van afgelopen zondag tot vandaag. De verklaring over Viëtnam is twee dagen lang besproken, telt3600 woorden en wordt door de over grote meerderheid van de afgevaardig den gesteund. Hoewel de raad tegen „onvoorwaarde lijke Amerikaanse terugtrekking" uit Viëtnam is, wordt in de verklaring ern- ■tige twyfel uitgesproken over het toe nemend Amerik. vertrouwen in „mas sale militaire interventie" in Zuidoost- Azië. DJAKARTA President Soekarno heeft Omar Dhani destijds in bescher ming genomen tegen gevangenneming door generaal Suharto, toen deze de communistische opstand vorig jaar de kop indrukte, zo is vrijdag op het pro ces van Dhani verklaard door de piloot van Soekarno, kolonel bij de luchtmacht Slamet Kardjono. Hij zei dat een dag na de staatsgreep, op 2 oktober, Dhani van de president toestemming kreeg om op zijn zomerverblijf te Bogor te blijven. Kardjono zei dat hij de kinderen van de president naar de basis Halim ten oosten van Dakarta had gebracht, op de dag van de staatsgreep. Brigade-generaal Sutardjp, voorma lig minister van justitie, zei voor de rechtbank, dat hij door Soekarno op 1 oktober naar de basis Halim was ont boden, om een presidentiële dagorder in verband met de staatsgreep te be spreken. In deze dagorder werd aan het Indonesische volk verzocht kalm te blij ven en bloedvergieten te vermijden. Generaal Sutardjo zei dat de president de basis verliet, nadat hij had verno men dat generaal Suharto de basis zou aanvallen. zei dat hij op de brug stond toen hij voelde dat het schip een zware klap kreeg. „Opeens hoorde ik een vreselijk lawaai. Ik dacht eerst dat in de storm een bijzonder grote golf tegen de boot was aangeknald, zei Stefadouros. „Ik stuurde iemand naar beneden om te gaan kijken. Die vertelde me even la ter dat een koelwagen, die in het ruim stond, tegen de rechterwand van het schip was gevallen. Het water stroomde naar binnen, werd mij verteld". „Toen begon' de schuit naar rechts over te hellen en vijf minuten later was alles voorbij. De boot was gezon ken en al degenen die aan dek waren hadden geluk, zij konden nog bijtijds in zee springen". „Op het fatale ogenblik lagen de meeste passagiers in hun kooien en slechts enkelen zaten nog wat aan de bar te praten", zei de stuurman. Ook een andere getuige spreekt het sterke vermoeden uit, dat de ramp ver oorzaakt zou zijn door het losraken van de koelwagen en het gat dat hierdoor in de scheepshuid zou zijn ontstaan. Een internationale vloot heeft aan de reddingsacties deelgenomen. Zeven Amerikaanse oorlogsschepen voeren onmiddellijk na het S.O.S.-signaal naar WICHITA FALLS. Robert Oswald, de 32-jarige broer van Lee Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, heeft meegedeeld dat hij een boek schrijft over de moord in Dallas. Hy acht Lee schuldig, maar vindt dat de Commissie-Warren te weinig licht heeft geworpen op de motieven van zijn broer. Robert Oswald, die verkoopleider is van een aannemersfirma, wil probe ren uitvoerig het karakter van zijn broer te schetsen. PARIJS In een gezamenlijke ver klaring, uitgegeven na afloop van pre mier Alexei Kosygins bezoek aan Frank rijk, hebben Rusland en Frankrijk een indirecte aanval op de Verenigde Sta ten gedaan door te verklaren dat de oorlog in Viëtnam „door interventie van buitenaf" ernstige omvang heeft gekregen. Volgens Kosygin en president De Gaul le dreigt de oorlog zich thans te ver spreiden over de buurlanden van Viët nam. De oorlog wordt in het communiqué het belangrijkste obstakel voor inter nationale vermindering van de spanning en vestiging van blijvende vreedzame betrekkingen tussen vele staten" ge noemd. Alle Europese landen worden opgeroepen naar Russisch-Frans voor beeld onderlinge vriendschappelijke be trekkingen aan te gaan, waardoor een stabiele vrede in Europa gewaarborgd wordt. Verklaard wordt voorts dat de Russisch-Franse samenwerking in de komende maanden nog meer versterkt zal worden. Geen overeenkomst werd bereikt over de Duitse kwestie. LITTLE ROCK Twee mannen, die in de gevangenis van Little Rock een levenslange straf uitzitten, hebben vrij willig elk een nier ter beschikking ge steld van twee vrouwen, die in levens gevaar verkeren. Het zijn een vieren- dertigjarige man, die is veroordeeld wegens verkrachting en een 35-jarige moordenaar. „Wij hebben toch niets meer te verliezen", zo luidde hun mo tief. Chirurgen van het ziekenhuis van Litt le Rock (Arkansas) zullen de nieren overbrengen op een 38-jarige en een 48- jarige vrouw, die op het ogenblik met behulp van een kunstnier in leven wor den gehouden. ERLANGE. In de Duitse univer siteitsstad Erlange hebben naar schat ting 2000 studenten en 30 professoren een stille optocht gehouden tegen de opkomst van het neo-nazisme in West- Duitsland. Er werden zware spandoe ken meegedragen. Met name werd ge protesteerd tegen een besloten verga dering die de afdeling Beieren van de NPD zondag in het nabije Neurenberg wil houden. Jl. woensdag is een soort gelijke stille optocht gehouden in de universiteitsstad Tübingen, ook in Z. Duitsland, met deelneming van onge veer 3000 studenten. BELGRADO De Zuidslavische ge heime politie heeft onder haar voorma lige chef, ex-vice-president Aleksander Rankovic, afluisterapparaten geplaatst in de woning van president Tito in Bel grado, zo is in een Zuidslavisch rege ringsrapport meegedeeld. De Zuidslavische regering heeft ver der besloten de gerechtelijke vervolging van Aleksander Rankovic te staken. Op 1 juli viel hij uit de gratie. Hij werd beschuldigd van het afluisteren van ho ge ambtenaren, ongehoorzaamheid en machtswellust. Het besluit is uit „mili taire overwegingen" genomen. de plaats van het onheil. Zij werden bijgestaan door vliegtuigen. Ook vandaag wordt nog voortgezocht naar mogelijke overlevenden van de ramp. Een Finse tanker is donderdagavond laat met 20 overlevenden aan boord in Piraeus aangekomen. Zy werden di rect naar het ziekenhuis overgebracht. Het nieuws van de ramp heeft een ware schok door Griekenland doen gaan. Vele familieleden en vrienden van mensen die op de boot hebben ge zeten dromden samen in de haven van Piraeus. Premier Stefanoupoelos heeft voor zeven dagen rouw afgekondigd. Zoals vaak bij scheepsrampen ge beurt, ook hier was het laatste wat van kapitein Ammanuel Vernikos werd ge hoord het beangstigende „S.O.S.... we zinken". KINSJASA. De onderhandelingen tussen Kongo en de Union Minière du Haut Katanga zijn mislukt, zo heeft de Kongolese radio gezegd. Een delegatie van de Union Minière heeft met de regering onderhandeld over de oprichting van een hoofdkan toor in Kinsjasa, hetgeen de regering wenst dat alle maatschappijen die in Kongo werken per 1 januari 1967 doen. Volgens de radio heeft president Mo- boetoe gezegd: „De-Union Minière moet zich aan de wet houden en haar zetel per 31 december naar Kinsjasa verplaatsen. De Union Minière dient te weten dat er niet alleen koper, maar ook een wet in Kongo is". NOTTINGHAM Ronald Edwards, in wie de Britse politie de plannenont- werper voor de treinroof van 1963 ziet. is vrijdag veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Bij de treinroof werd ongeveer 25 mil joen gulden buitgemaakt. De nu 35-jari- ge Edwards, was gedurende drie jaar voortvluchtig, voordat hij zich in sep tember van dit jaar bij de politie meld de. Hij heeft steeds ontkend aan de be roving medeplichtig te zijn. Hij zou de boerderij, waar de bende zich verborg, slechts hebben schoongemaakt. De jury had een uur en drie kwartier nodig voor haar beraadslagingen alvo rens zij Edwards schuldig verklaarde aan het smeden van de plannen en deel neming aan de treinroof. ST.-OEDENRODE In de St.-Marti- nuskerk in St.-Oedenrode en in de St.- Petruskerk in l'den is donderdag op pi laren en muren geklad. In St.-Oedenro de werden op een drietal kruiswegsta ties hakenkruizen gezet, de muren van de Mariakapel en de Dagkapel werden heklad met woorden zoals „Satan, mijn hell" en in de St.-Odakapel, achter het graf van mgr. Bekkers, werden even eens schuttingwoorden ontdekt. De centrale recherche heeft de indruk te doen te hebben met een geestelijk ge stoorde, die al eerder in Brabant en Limburg op een dergelijke manier aan het werk is geweest. In de St.-Petruskerk in Uden heeft de schending omstreeks zes uur 's avonds plaats gehad. Beelden werden van hun sokkels gesleurd, andere werden ver nield. In de kerk van Maria Onbevlekte Ont vangenis te Oss werden donderdagmid dag ook al schunnige woorden ontdekt. In de nacht van woensdag op donder dag hebben waarschijnlijk dezelfde da- zelfde daders ingebroken in een kan toortje van een begraafplaats in Den Bosch en daar hakenkruizen e.d. op de muren geschilderd. WOLFSBURG Volkswagen is van plan de werktijden in de fabrieken in Wolfsburg, Ilannover, Kassei, Bruns- wijk en Emden en in de Auto-Union- fabriek in Ingolstadt tijdelijk te verkor ten, zo werd vrijdag in Wolfsburg ver nomen. De details van dit plan zullen pas volgende week worden uitgewerkt, maar het is wel duidelijk dat de afzet- moeilijkheden op de Duitse en interna tionale automarkt niet aan het volks wagenconcern voorbijgaan. Dit jaar zijn de wintermaanden wel een bijzonder slechte tijd voor de auto verkopen en is de vermindering van de afzet abnormaal groot. Enige dagen ge leden heeft Volkswagen al bekendge maakt, dat voorlopig geen nieuw per soneel meer zal worden aangenomen. De Adam Opel A.G., een volledige dochteronderneming van General Mo tors, heeft verleden week bekendge maakt dat zij de produktie In haar fa brieken in Rüsselsheim en Kaiserslau- tern vanaf 23 december vijf dagen stop zal zetten. Dat betekent een produktie- vermindering van 8500 auto's. De N.S.U.-fabriek in Neckarsulm en Por sche in Stuttgart-Zuffenhausëh hebben de produktie reeds verminderd. Bij N.S.U. zullen verzuimdiensten worden verricht en de werktijden worden ver kort en Porsche zal de produktie met vi jen twintig procent beperken. Het is de eerste keer sinds de op richting van de Volkswagen-fabrieken dat een werktijdverkorting als gevolg van de economische situatie moet wor den ingevoerd. In 1964 werd de produk tie vertraagd ten gevolge van een sta king in de Oostelijke havens van de Verenigde Staten door de havenarbei ders. „In 1965 zijn wij de verslechterde economische situatie in Duitsland tebo- ven gekomen, door onze export met 100.000 wagens op te voeren, maar in verband met de slapte in het seizoen kunnen wij niet op volle toeren blijven draaien", zo besloot de woordvoerder van de V.W.-fabrieken zijn betoog. Op 27 november 1966 rolde de 13.000.000ste. Auto van de produktie- band in de Volkswagenfabrieken. Al eerder had de Duitse Ford bekend gemaakt haar fabrieken tussen Kerst mis en 6 januari te zullen sluiten. HANNOVER. De Duitse kunst schilder Herbert Dunkel uit Norden is donderdagavond bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Dunkel werd 60 jaar. Hij was voorzitter van de Bond van beeldende kunstenaars in Oost-Friesland en legde als zodanig vele contacten met Nederlandse kunstenaarskringen. Zijn werken zijn ook in Nederlandse steden tentoongesteld. PASADENA Californië)) Een 27-jarige student aan de universiteit van Pasadena is er in geslaagd „elastisch water" te maken, dat b(j overgieten van de ene fles in de an dere moet worden doorgeknipt om te verhinderen dat het blijft strómen. De substantie bestaat voor 99 y2 procent uit water, waaraan polythy- leen oxide is toegevoegd, een stof die doorgaans in haarlak en verf wordt gebruikt. -v»: i :.T.V -r. --•--«r.iiT.vv ré"- v v -ffrtr i .1 Marine-officier TOELATINGSEISEN SPECIALISATIES OPLEIDING Zeeofficieren Officieren van de lechnische Dienst Officieren van de Lie ki r o technische Dienst Bij aanvang studie op I september nog geen 21 jaar. Getuigschrift Gymnasium-p c.q. HBS-B V lieger- waarnemer Artillerie officier Mjjnenbestrjj dings- officier Onderzeeboot- bestrijdingsofficier Verbindingsofficier e.d. Reactorkunde Scheepsbouwkunde Vliegtuig bouwkunde Werktuigbouwkunde Natuurkunde e.d. Wiskunde Wapen techniek Natuurkunde Elektrotechniek e.d. De opleiding tot officier duurt 3 jaar. Benoeming tot officier volgt nadat de adelborst bet officiersexamen met goed gev olg heelt afgelegd. Na een praktisch jaar wordt de vorming van de officier afgerond hetzj) aan het Koninklijk Instituut voor de marine, hetzij aan de Technische Hogeschool te Delft, hetzij aan een andere instelling vaa wetenschappelijk onderwijs. N.B. Voor propaedeuten (I of II) aan een universiteit of technische hogeschool bestaat de mogelijkheid direct tot een hoger studiejaar van de officiersopleiding te worden toegelaten. Aan de voorzifter van de Aannemingscommissie van Postbus 22, VGravenhage, tel. 070-1175 33. Adelborsten, 0110-AC Naam: Geboortedatum: Adres: Woonplaats:Telefoon: Denkt einddiploma vante behalen in 196 Vraagt uitvoerige inlichtingen over de studie aan het Koninklijk Instituut voor de marine. Wil in aanmerking komen voor een keuring in de kerstvakantie.*) Aankruisen wat gewenst wordt. ADVERTENTIE is in Engeland een beweging gaande die wil afrekenen met het bestaande systeem van het verlenen van titels en democraties. maar men geeft haar weinig kans van slagen. Het meest verrassende is misschien wel dat, als men het haar onder vier ogen zou kunnen vragen, koningin Eli zabeth de eerste zou zijn, die blij zou zijn met afschaffing van het systeem. Het brengt heel wat beslommeringen voor haar mee. De koningin moet de onderscheidin gen persoonlijk uitreiken aan de onge veer tweeduizend personen per jaar die er een verdiend hebben. Het betekent uren staan en bijzonderheden omtrent de betrokken persoon leren en ont houden. Niet dat de Koningin klaagt zij brengt de glimlach plichtsgetrouw op. Fr zijn wel anderen die klagen. Zy maken deel uit van een kleine maar daarom niet minder luidruchtige groep van Labourleden van de uiterste linkervleugel. Zij zouden het liefst alle titels in Engeland afschaffen en het systeem dat ze helpt voortleven. Een der Labourparlementariërs, Em- rys Hughes, heeft, met steun van tien anderen, een wetsontwerp ingediend, dat met titels wil afrekenen, zodra de huidige drager ervan overleden is. Er zijn titels bij die al eeuwenlang van vader op zoon overgaan. Maar ondanks deze aspiraties naar een soort klasseloze samenleving, ziet het er niet naar uit, dat men wat de „lintjesregen" aangaat verder zal gaan dan de kleine verandering die premier Harold Wilson al heeft ingevoerd. Is het al onwaarschijnlijk dat het La gerhuis het wetsvoorstel van Hughes aanneemt, in het Hogerhui heeft het geen schijn van kans. Wilson zelf draagt zijn onderschei dingsteken als officier in de orde van het Britse Imperium en drager van de kroningsmedaille van de Koningin graag bij gelegenheden waarop dat is vereist. En twaalf zijner ministers zijn „edelen". lijst van personen die een eerbe wijs voor hun diensten verdienen, wordt voornamelijk opgesteld door de Civil Service, nagekeken door het ka binet van de eerste minister, en goed gekeurd door de Koningin. De toekenning van onderscheidingen geschiedt twee keer per jaar bij ge legenheid van Nieuwjaar en bij gele genheid van de officiële verjaardag van de Koningin (12 juni). De hoogste eer die de Koningin kan verlenen, is het toekennen van de er felijke titel van hertog, markies, graaf, burggraaf of baron. Wilson heeft sinds hij in 1964 pre mier werd, niemand voor een dezer erfelijke titels voorgedragen, maar hij heeft wel 69 adellijke titels verleend die niet erfelijk zijn en vrijkomen na de dood van de begiftigde. Wanneer een verdienstelijke Brit „baron voor het. leven" wordt, - betekent dit, dat zijn nazaten de titel'niet erven. Na baronnen komen in Engeland de „Baronets" die niet tot de „peera ge" behoren, maar wier titel wel erfe lijk is. Wilson heeft ook deze titel nog niet verleend. Op de baronets volgen de „ridders" („knights"), van wie die van de 600 jaar oude „orde van de kouseband" de belangrijkste zijn. Er zijn vijf konin gen. een keizer, drie prinsen, zeven hertogen en acht „earls" (graven) on der. Hierna volgen de personen die, zoals Wilson, tot ordes behoren niet ala knights, maar als officieren, comman deurs of leden. Zij die voor deze on derscheiding in aanmerking komen, va riëren van sportlieden tot onderwijzers en mode-ontwerpers en de Beatles. De verandering die Wilson in oktober heeft toegepast, hield zich bezig met de oude gewoonte van het vergeven van eerbewijzen „voor politieke verdien sten". In het verleden betekende dit dat de aan de macht zijnde partij on derscheidingen toekende aan leden die zich bijzonder verdienstelijk hadden ge maakt. In de toekomst, heeft Wilson gezegd. „zal verdienste voor de samenle ving, ongeacht partij, erkend worden. Het is volkomen onjuist dat dertien jaar lang plaatselijke gezagsdragers onderscheiden zijn omdat ze tot de conservatieve partij behoorden. En het zou volkomen onjuist zijn, dat in de volgende dertien jaar onderscheidingen zouden worden gegeven aan gezagsdra gers die tot onze partij behoren". De leden van Wilsons linkervleugel wilden uiteraard dat de premier verder ging. Zo vonden ze dat Rijksambtena ren in te grote mate onderscheiden werden, en dat het niet nodig is dat zeer hoog geplaatste hoofdofficieren automatisch tot de adelstand gaan be horen. Wilson heeft erop gezegd dat het systeem der onderscheidingen „voort' durend in studie" ie, maar dat hij niet kon beloven dat er op korte termijn een verklaring over te verwachten was. De Koningin het heeft er alle schijn van zal voorlopig nog wel voortgaan met het slaan tot ridders en het spelden van medailles op de re vers van niet minder verdienstelijke onderdanen. MüNCHEN De Duitse deelstaat Beieren zal de vroegere chauffeur van Adolf Hitler, Erich Kenipka, schadeloos stellen voor diens derving aan inkom sten als gevolg van een ongeval in 1946. In een door Kenipka tegen Beieren ge voerd proces, is het vrijdag tot een ak koord tussen beide partijen gekomen. De voormalige Obersturmbannführer (kolonel) en drager van het gouden on derscheidingsteken van de nazi-partij, die van 1932 tot 1945 de auto van Hitier bestuurde, werd in 1946 ernstig gewond toen de Amerikanen hem van Regens burg naar Ludwigsburg overbrachten. Tijdens het transport maakte Kempka de bestuurder van de vrachtauto, waar mee hij vervoerd werd, er op opmerk zaam, dat de remmen niet deugden. De ze trok zich er echter niets van aan en vervolgde de rit. Het kwam tot een ern stig verkeersongeluk, waarbij de 40 in zittenden van de vrachtwagen verwon dingen opliepen. Kempka kreeg een schedelbaslsfractuur en werd gedeelte lijk doof. Hij eiste van de staat Beieren een schadevergoeding van DM 90.000. In het akkoord worden geen bedragen genoemd. Kempka is de schrijver van 't boek „Ik heb Adolf Hitier verbrand."

De Vallei | 1966 | | pagina 6