Veenendaals dagblad Aftreden van Smith tegengesproken Buiten PRINSES MARGRIET IS DE BRUID Vijf miljoen schade bij fabrieksbrand Echtpaar met auto te water en verdronken Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Zuid-Afrika wil niet met sancties meedoen Maas verwerkte enorme hoeveelheden water Geruchten houden aanmaar. Hoog water in België en Duitsland Mr. Van Doorn op Brabantse KVP-lijst Pyromaan aan het werk? Nijmegeiiaar (65) omgebracht Onbestendig Na de storm PASPOORT Vier man gered van kustvaarder Moeder met twee kleuters onder bestelauto Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (redGiro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926 Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op dl. do en za 1-10 woorden 1.50. ieder woord meer 15 cent Maandag 12 december 1966 - 40e jaargang no. 129 SALISBURY, (Rhodesië) Een woordvoerder van de Rhodesische regering heeft het artikel in een Zuidafrikaanse krant dat de Rhodesische premier Ian Smith zou aftreden weerlegd, ah een „volkomen op losse gronden gefundeerd bericht". Ook van andere zijde is het bericht van Smith's aftreden echter op gedoken. In het artikel, dat in het in Johannesburg verschijnend dagblad „Die Beeld" was opgenomen, werd gezegd, dat de leden van zijn kabinet premier Smith als „te week" beschouwden en dat hij wellicht zou worden vervangen door de minister van Binnenlandse Zaken William Harper. Een nieuw debat over de moeilijkhe den tussen Rhodesië en Engeland wordt vandaag verwacht op een ver gadering van de parlementaire fractie van de regeringspartij het „Rhodesisch Front". Het zal de eerste maal zijn dat pre mier Ian Smith met de 35 parlements leden van zijn party vergadert, sedert hij het voorlopig akkoord met Engeland afwees. Verwacht wordt dat hij verslag zal uitbrengen over de jongste ontwik kelingen. Mogelijk zal hij ook een over zicht geven van de strategie die hij denkt te volgen tegenover VN-sancties. Inmiddels zijn geruchten volgens wel ke Smith onder druk van de uiterst rechtse vleugel staat, omdat hij te zwak zou zijn opgetreden tegen premier Harold Wilson, tegengesproken door Rhodesische autoriteiten. Volgens een der berichten zou Smith aftreden ten gunste van een vooraanstaand lid van de rechtervleugel, minister van Binnenlandse Zaken, William Harper, maar waarnemers achten dit hoogst onwaarschijnlijk Het Rhodesisch Front, met 35 van de BRUSSEL Verscheidene streken in België hebben dit weekeinde te kam pen gehad met ernstige wateroverlast als gevolg van overvloedige regenval. Doordat het zondagochtend opklaarde, heeft men enig respijt gekregen, doch er wordt nieuwe storm en regen ver wacht die tot verdere verslechtering van de hier en daar reeds kritieke toe stand dreigt te leiden. Vooral in Oost- en West-Vlaanderen, in het gebied van Leuven, in het oos ten bij Verviers en in het zuiden bij Namen en Dinant, staan uitgestrekte velden langs de rivieren blank en is het wegverkeer op vele plaatsen verbro ken. Zaterdagmiddag is het water reeds enige wqken van Leuven en Verviers binnengedrongen. In de bedreigde de len van Leeuwen spoot het water zelfs met grote kracht uit de riolen. In He negouwen moest de plaats Chatelet worden ontruimd en in de provincie Brabant Limal. Door overvloedige regenval in de af gelopen 48 uur zijn ook in Noord-Rijn- land-Westfalen, Hessen Saarland en enige delen van Zuid-Duitsland rivieren en beken bulten hun oevers getreden. Uitgestrekte gebieden staan onder wa ter. In de buurt van Aken zou de scha de verscheidene miljoenen guldens be dragen. |~ka£ de mens liever in een vredig lentebos wandelt, dan langs een door stormgeweld ontredderd woud, is begrijpelijk, maar toch valt er in het laatste óók wel wat te zien. Het ont gaat ons niet, dat het inwendige van 'n gevelde boom door zwamziekten is vergaan en de ogenschijnlijk nog zo stevige stam gemakkelijk een prooi der elementen deed zijn. Splint noch cambium of bast gaven voordien ook maar de minste aanwijzing, dat het kernhout ongezond zou wezen, maar moeder Natuur kiest er de onvolwaar- digen zonder pardon uit. Gaan we met open oog (of nóg beter met een vak man) na zo'n temptatie door de bos sen. dan wordt het ons duidelijk, dat de beheerder op allerlei dingen bij de verpleging dient te letten. Bomen b.v., die in gesloten stand zijn gegroeid, houden elkaar overeind en jagen elk ander zo te zeggen op; de randstam- men, die zich meer in de breedte ont wikkelen, vormen een welkome be schutting, een plezierige windmantel, doch als deze worden gekapt krijgen de andere het zwaarder te verduren en vele leggen het loodje. Is er een maal een gat geslagen, dan bieden de bomen in de buurt weinig weerstand. Men spreekt wel van natuurlijke dun ningen, maar ze komen niet te pas in de kraam der bosverzorgers; zij hou den ze terecht liever in eigen hand en bereiken doorgaans, dat er geen on vaste, labiele opstanden verrijzen, waar zij na een flinke storm last mee krijgen. 12 dec. '66 A. B. WIG MAN 50 zetels in het parlement, is de mach tigste politieke organisatie van het land. Voor de regering is er het goede nieuws uit Zuid-Afrika dat minister van Vervoer, Ben Schoeman het idee dat zijn regering de VN-sancties tegen Rhodesië misschien zou steunen, zon der omwegen van de hand heeft gewe zen. Er was geopperd, dat Zuid-Afrika zijn hulp aan Rhodesië misschien zou staken, in ruil voor een Britse belofte dat Zuid-Afrika niet in een sanctie-oor log zou worden betrokken. Het Britse ministerie van Binnen landse Zaken heeft ekend gemaakt, dat houders van Rhodesische paspoorten die Engeland binnenkomen, dit docu ment moeten afstaan en van nieuwe reispapieren worden voorzien. Een moeder en dochter die vrijdag uit Salisbury aankwamen op het Heath row vliegveld van Londen, moesten hun Rhodesische paspoorten inleveren. Hun werd meegedeeld dat ze andere docu menten zouden krijgen en een Brits paspoort konden aanvragen. De woordvoerder van het Home Offi ce verklaard, dat het inhouden van door het onwettige bewind van Rhode sië uitgegeven documenten, oen nor male procedure was. „Passagiers die met dergelijke documenten in Enge land aankomen, krijgen een ontvangst bewijs en wordt aangeraden een Brits paspoort aan te vragen. Hun wordt ook meegedeeld dat ze reispapieren krij gen," zei hij. Inbeslaggenomen RhodesLsche pas poorten worden niet meer aan de hou ders terugga 1 ;ven, aldus de woord voerder, „omdat g^een land ze als gel dig zou aanvaarden." De Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, heeft gezegd, dat Rhodesië, indien de door de Ver enigde Naties verplicht gestelde sanc ties effectief worden uitgevoerd, de economische blokkade niet „kan over leven". Hij sprak op een persconferen tie op het vliegveld van Londen na zijn terugkomst uit New York, alwaar hij de Britse eisen inzake de door de VN te ondernemen sancties had bepleit. Hij zei tevens dat „Zuid-Afrika er positief bij betrokken is. Het is een lidstaat en verplichte sancties zijn verplicht voor iedere lidstaat." De Rhodesische regering heeft Enge land in haar witboek ervan beschul digd alleen maar bereid te zijn tot onderhandelen over de onafhankeiyk- heidskwestie op basis van Rhodesië's volledige overgave. UTRECHT De K.V.P.-voorzitter, mr. P. J. M. Aalberse, heeft KRO-voor- zitter mr. H. VV. J. van Doorn zater dag telegrafisch meegedeeld, dat de verkiezingsraad van de KVP, die die dag in Utrecht bijeen is geweest, hem met overgrote meerderheid op een ver kiesbare plaats op de Brabantse kandi datenlijst voor de K.V.P. heeft geplaatst. De heer Van Doorn is als nummer 7 geplaatst. In 1963 werden van de Brabantse lijst 14 kandidaten gekozen. Mr. Van Doorn verklaarde later be grepen te hebben dat meer dan 75 pet. van de verkiezingsraad achter dit be sluit staat. De heer Van Doorn had 't partijbestuur laten weten, dat indien zou blijken, dat de K.V.P.-verkiezings- raad in overgrote meerderheid (min stens 3/4 van deze raad) het voorstel zou ondersteunen, hij zich verplicht zou gevoelen zijn verzoek tot schrap ping in te trekken. MAASTRICHT De Maas heeft het afgelopen weekeinde enorme hoeveelhe den water te verwerken gekregen. Na dat het peil gisteren onrustbarend was gestegen, begon de rivier vanmorgen bij Maastricht te vallen. De afvoertop zal vanavond Roermond ea morgenoch tend Venlo passeren. Alle stuwen in de Maas zijn geopend; aan de benedenloop van de rivier werd vanmorgen nog 'n flinke was geconstateerd. Het water in de Maas was van za terdag op zondag 314 meter gestegen, na overvloedige regenval in het stroom gebied van de rivier. Het water bereik te gistermorgen te Borgharen reeds 'n recordhoogte van 45,08 meter boven N.A.P. De rivier trad op enkele plaat sen buiten haar oevers, maar veroor zaakte voorzover bekend alleen te Itte- ren bij Maastricht overlast. In het Geuldal heeft men zaterdag ten gevolge van hevige regenval, die pas tegen het vallen van de duisternis ophield, te kampen gehad met water overlast. Het water in de Geul bracht de hoogste ooit gemeten waterstand op de peilschalen. Tussen Mechelen en Epen is het riviertje buiten zijn oevers getreden en heeft het de weg tussen de beide plaatsen tijdelijk blank gezet. Ook bij het gehucht Cartiels bij Wylre liep de weg onder. Enkele auto's lie pen vast en moesten in het water wor den achtergelaten. In Valkenburg en Schin-op-Geul stonden enkele straten blank en tientallen kelders liepen hier onder water. Het re-activeringscentrum St. Fran- ciscusoord te Houtem-Valkenburg kreeg i.v.m. de wateroverlast hulp van de B.B. uit een naburige gemeente en van een fabrieksbrandweer uit Maastricht. De verwarmingskelder, waar de zuive- rings- en gasinstallaties stonden, liep onder water, de mytylschool, die aan het centrum is verbonden, kan daardoor vandaag niet worden gebruikt. De wateroverlast in het Geuldal nam zondag snel af in Valkenburg. Mechelen, Epen en Wylre. In de loop van de zon dagochtend was het water reeds een meter gezakt. LEIDSCHENDAM De fabriek van de N.V. Starlift in Leidschendam is gis ternacht door brand verwoest. De schade is door de directie geraamd op vijf miljoen gulden. Wat de oorzaak be treft, gaan de gedachten uit naar de pyromaan, die de laatste maanden in Voorburg en omgeving opereert. De brand in de fabriek, waar liften, roltrappen en andere installaties wer den gemaakt, werd omstreeks vier uur zondagmorgen door omwonenden ont dekt. De brandweer van Leidschendam moest assistentie krijgen van de brand weren uit Voorburg en Den Haag. Het blussingswerk kon pas beginnen, toen de brand reeds zover om zich heen had gegrepen, dat er niets meer te redden viel. In verband met de wind richting, moest de brandweer ook de ge bouwen nat houden van de naastgelegen motorenfabriek Enkes N.V. Opmerkelijk is, dat de branden van de laatste maanden in Voorburg en omgeving nagenoeg alle in weekeinden plaats hebben. De brand bij Starlift NV is de negende in successie, die sinds oktober plaats had in dit gebied. Dat de jongste brand het werk van een pyromaan is geweest, staat voor de heer L. Rehorst, directeur van de naastgelegen motorenfabriek Enkes N.V., vast. Hij was door zijn 82-jari- ge schoonvader, die de brand ontdekte, gewekt. De heer Rehorst heeft nog ge zien, dat de liftenfabriek op verschillen De schade door de hoge waterstand van de Geul beloopt volgens schattingen, alleen in Valkenburg al tienduizen den guldens. Bij een aantal zakenpanden liepen in de nacht van zaterdag op zondag, de keldermagazijnen onder, terwijl in het centrum van Valkenburg het water een kerk binnenstroomde. Op de foto een beeld van het hoge water. Inmiddels is het Zuidlimburgse stadje weer „drooggevallen". de plaatsen tegelijk brandde. Na de brandweren te hebben ge waarschuwd, alsook de eigen bedrijfs brandweer, is de heer Rehorst nog meer tot de overtuiging gekomen, dat de brand van de hoofdingang van de fabriek niet kan zijn overgeslagen naar een ander deel, omdat geen brandbaar materiaal tussen de beide gedeelten van het complex lag opgeslagen. De brand moet op tenminste twee plaatsen tegelijk zijn begonnen. Dit wordt beaamd door de heer D. Stoop, directeur van Starlift N.V. Hij meent, dat geen andere oorzaak dan brandstichting zal worden gevon den. Waarschijnlijk werd een glazen toegangsdeur van de hoofdingang van de fabriek vernield. Daarachter be vond zich een monumentale houten 1 trap. De schade is zo groot, verklaarde de heer Stoop, doordat de fabriek vol stond met produkten. Zowel het bedrijf als de inventaris was verzekerd. Hij vond de brand een grote ramp. Bij de brand is de volledige administratie, ook die van debiteuren en crediteuren verloren gegaan. Starlift N.V. heeft in ons land nog twee nevenfabrieken. De administratie van deze bedrijven was, in verband met het afsluiten van het 'jaar, ook in Voor burg ondergebracht en is eveneens in de vlammen opgegaan. Van het 225 man personeel werkt bij na de helft in de buitendienst. De pro- duktie kan gedeeltelijk door de andere bedrijven worden overgenomen. NIJMEGEN De 65-jarige heer D. J. Peters, die een groentewinkeltje beheerde aan de Burghardt van den Berghstraat in Nijmegen, is zondag avond door een nog onbekende dader om het leven gebracht. De alleenwonen de heer Peters had tot omstreeks acht uur 's avonds bezoek gehad van enkele familieleden. Toen z(jn zoon omstreeks negen uur nog even bij hem terugkeer de trof hij zijn vader dood aan. Uit een door dr. Zeldenrust verrich te sectie bleek, dat de dood is veroor zaakt door enige steken met een nog onbekend voorwerp in de borststreek. Er heerste slechts weinig wanorde in de kamer. Evenmin zijn sporen van ver breking aangetroffen. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of er iets is ont vreemd. HOEK VAN HOLLAND Alle vier be manningsleden van de Engelse kustvaar der „Eldorita" (201 ton), die van mor gen omstreeks zes uur op 86 mijl n.n.w. van Hoek van Holland leksloeg, zijn omstreeks tien uur van een reddingvlot In de Noordzee opgepikt door het Duit se vrachtschip Friesland, dat onder weg was naar Gotenburg. De „Eldorita" is inmiddels gezonken. De „Friesland" zette met de vier ge redden koers naar Hoek van Holland. De reddingboten „Bernhard van I^eer" uit Scheveningen en „Neeltje Jacoba" zijn naar hun thuishavens teruggekeerd. Sinds zaterdag is er weer een bruid op paleis Soestdijk: de derde Oranje prinses, Margriet Francisca, heeft de laatste beslissende stap voor het huwelijk gezet en is die dag met mr. Pieter van Vollenhoven naar het Baarnse raadhuis gereden om samen de akte van ondertrouw te tekenen. Deze foto laat het zojuist tot die status bevorderde bruidspaar zien bij het verlaten van het raadhuis, vriendelijk wuivend naar enkele honderden rechtstreekse toeschouwers en zeker wel een paar miljoen televisiekijkers. Voor een verslag van de gebeurtenissen in Baarn en de feestelijke ontvangst, die het jonge paar 's middags in Rotterdam werd bereid, verwijzen Wij u naar de speciale pagina elders in dit nummer. BEILEN Zondagmorgen omstreeks tien uur is het echtpaar VV. Dunning uit Hyken, gemeente Bellen, met een auto in het Julianakanaal geraakt en verdron ken. Ongevear 200 meter van hun woning, raakte de auto op de langs het kanaal lopende spiegelgladde weg aan het slippen en kwam daarna van een hoog talud in het water terecht. De wagen zonk spoedig in het midden van het kanaal. Een ooggetuige van het ongeluk was nog onmiddellijk te water gesprongen, doch hij slaagde er niet in de wagen te bereiken. Meer dood dan levend, moest de redder zelf aan de kant worden gebracht. De heer en mevrouw Dunning. bei den omstreeks 70 jaar oud, waren op weg naar de kerk. 0 De 59-jarige caféhouder J Sartori en zijn 49-jarige echtgenote uit Loenersloot zijn zaterdagavond in Loosdrecht bij een verkeersongeluk zo ernstig gewond, dat zij korte tijd later overleden. De heer en mevr. Sartori kwamen van een parkeerterrein en staken de Oud-I.oosdrechtsdijk over. Zij werden aangereden door een per sonenauto. Mevr. Sartori overleed op weg naar het Diakonessenziekenhuis in Hilversum. Haar man overleed in het ziekenhuis. 0 De 60-jarige mevr. M A. van der Heuvel- van der Hengel uit Hoog land is zaterdagavond op de Liendert- seweg in Amersfoort door een perso nenauto aangereden. In het ziekenhuis „De Lichtenberg" Is de vrouw nog de zelfde avond bezweken. De automobi list moet het ongeluk gemerkt hebben, maar is doorgereden. 0 In een ziekenhuis in Emmeloord is de 87-jarige E. P. Kramer uit Urk overleden aan de verwondingen die hij donderdagavond opliep, toen hij door een militaire auto werd aangereden. Zondagmiddag stak de 85-jarige we duwe J. van der Laan te Boven- Knijpe zonder op het verkeer te letten de Eerste Compagnonsweg te Nieuwe- horne over, vlak voor een uit de rich ting Heerenveen naderende autobus. De bejaarde vrouw werd door de bus gegrepen en was op slag dood. 0 De 50-jarige W. de Groot uit Kla- zienaveen is zaterdagavond door 'n voorbijganger dood langs de Veen- hoeksweg gevonden. Uit e en onder zoek is afgeleid, dat de heer De Groot met zijn bromfiets tegen een lantaarn paal was opgereden. 0 In het Diaconessen-ziekenhuis te Naarden is zondag overleden de 19-jarige K. J. Krop uit Zaandam, die vrijdagavond laat zwaar gewond raak te, toen de auto, waarin hij als passa gier meereed, op Rijksweg 1, tussen Naarden en Muiderberg, frontaal werd aangereden door een auto, waarin eni ge Amerikaanse evangelisten zaten. Bij dit ongeluk werden drie andere mensen gewond. 0 Zondagavond is de 34-jarige heer C. J. van Urgert uit Den Haag bij het oversteken van de door Sas- senheim lopende Rijksweg door een auto gegrepen en zwaar gewond. Hij is later in het Academisch ziekenhuis te Leiden overleden. 0 Vrijdagavond heeft de 23-jarige E. Kohlsaat uit Den Haag op de hoek van de Nieuwe Parklaan en de Nieuwe Duinweg met zijn motor geen voor rang verleend aan een personenauto. Met ernstig hoofdletsel werd hij ver voerd naar de Ursulakliniek in Wasse naar. waar hij is overleden. 0 De 53-jarige Th. P. van den Berg uit Loosduinen is zaterdagavond op de Monsterseweg aldaar bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. De man stak te voet de rijweg over; hij werd overreden. 0 Op een niet-beveiligde overweg in de Moerdijksestraat bij Ouden bosch is zondagavond de 73-jarige J. van Ginderen met zijn rijwiel tegen een trein gereden. De man was op slag dood. DONGEN I11 de Eindhovense- straat te Dongen is vanmorgen een verkeersongeluk gebeurd, dat aan de vierjarige Cornelia van Dongen en haar driejarige zusje Johanna het le ven heeft gekost. De moeder van de meisjes liep le\ensgevaarlijkc verwon dingen op. De bestuurder van een bestelauto uit Oosterhout zag op de Eindhovense- straat de moeder en haar twee kinde ren plotseling de weg oversteken. Een poging van de bestuurder het drietal te ontwijken had geen succes. De vier jarige Cornelia was bij de aanrijding op slag dood. Haar moeder en haar driejarig zusje werden met ernstige verwondingen overgebracht naar een ziekenhuis in Tilburg, waar de andere kleuter aan haar verwondingen be zweek. Voor het leven van de moeder wordt gevreesd. Het gezin Van Dongen telde vier kin deren van resp. vijf, vier. drie en één jaar oud. E'en hogedrukgebied, dat zich enkele dagen tussen de Azoren en Por tugal heeft opgehouden, is dit week einde sterk in betekenis afgenomen en heeft zich iets in zuideiyke rich ting verplaatst. Bij de Britse eilanden is een zeer diepe depressie aange komen. Deze bewoog zich aanvan kelijk met grote snelheid naar het oosten, maar verplaatst zich nu lang zamer en buigt tevens iets naar het zuidoosten af. Ze komt morgen in de buurt van ons land. waardoor het on standvastige weer met nu en dan regen aanhoudt, zo verwacht het K.N.M.I.

De Vallei | 1966 | | pagina 1