Soekarno ontkent opnieuw voorkennis van opstand Bezorgdheid over NPD nog steeds groeiend Rode Garde noemt de president „schurk Alleen in nood hulp voor Hoessein Amerikanen verloren 4 maal zoveel man KVP haalt iets op; interesse voor Boerenpartij voorbij? Tijdens proces tegen Dhani: Bericht pas vernomen via transistor Moeder en drie kinderen bij brand gewond Meer oppositie in Spanje Jongste NIPO-enquête wijst uit: GEKORTWIEKT Jonge jans nog niet vrij Geestelijk gestoorde schoot 2 man dood in park Zes gezinnen door brand dakloos Geen onderzoek naar uitlevering van uit Breda ontsnapten Val van 6de verdieping overleefd Bevrijdingsfront" geweerd Koningin-moeder van Engeland geopereerd Tanker gezonken; drie doden Jongeman gaf zich uit voor zoon van minister Bot Johnson terug in Washington Tijdens oorlog in Vietnam dit jaar: MAANDAG 12 DECEMBER 1966 DJAKARTA President Soekarno zou het vorig jaar, toen de Indonesische communisten een poging tot een staatsgreep deden, via een transistorradio ver nomen hebben, dat de regering was ontbonden en een revolutionaire raad was ge vormd. Soekarno maakte van deze gang van zaken melding, in een schriftelijke getuige nis, die zaterdag werd voorgelezen voor de militaire rechtbank in Djakarta, die moet oordelen over het aandeel in de mislukte staatsgreep van oud-luchtmacht commandant Omar Dhani. Soekarno zegt in zijn verklaring, te willen beklemtonen, dat de staatsgreep een volkomen verrassing was. Dhani was op 29 september van het vorig jaar, twee dagen voor de coup, bij hem gekomen om te praten over on derhandelingen met China, teneinde wa pens te krijgen voor de campagne te gen Maleisië. Dhani had toen wel ge sproken over ontevredenheid onder de leden van de strijdkrachten, maar niets gezegd over het plan voor een staats greep. Later, aldus Soekarno, kwam gene raal Supardjo de man die achter de schermen de leiding van de linkse sa menzwering gehad zou hebben mij melden dat hij een staatsgreep van een raad van generaals had verijdeld en enkele generaals had laten opsluiten. De verklaring is de tweede die de president binnen twee maanden onder ede heeft afgelegd over zijn onbekend zijn met de staatsgreep. Bij de be rechting van de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, ont kende hij eveneens geweten te hebben dat op de le oktober 1965 een greep naar de macht zou plaats hebben. In zijn getuigenis van zaterdag wordt evenwel bevestigd, dat hij Dhani naar communistisch China heeft gestuurd, om wapenleveranties te bespreken. De Indonesische president deelde voorts nog mee, dat liij zich op de dag van de coup uit vrije wil naar de vliegbasis Halim had begeven, waar de opstandelingen hun hoofdkwartier had den. Kolonel Sudarman zei in de getuigen bank, dat hem van tevoren was mee gedeeld dat er wellicht een staatsgreep zou worden gepleegd en dat Dhani hem gelastte zich op de luchtmachtba sis Halim buiten Djakarta gereed te houden „voor het geval dat". Een an dere getuige, kolonel Sunarjo, zei dat hij eveneens van tevoren op de hoogte was gebracht, maar dat hem werd meegedeeld dat de luchtmacht er niet bij betrokken zou worden. Hij vertelde voorts, dat een wapenarsenaal op Ha lim van 200 tot 300 vuurwapens was be roofd tijdens de staatsgreep. Hij voeg de eraan toe, dat destijds het gerucht ging dat Dhani de communisten had HAARLEM. Bij een brand in een woning aan de Bloemhofstraat in Haar lem, zijn zaterdagmorgen vier mensen gewond. Van het gezin, dat het huis be woonde en dat bestond uit een echtpaar met zes kinderen, raakte de vrouw ern stig gewond, toen zy uit een dakraam op de tweede verdieping sprong. Een man trachtte haar op te vangen en slaagde daar gedeeltelijk in, zodat haar val gebroken was. In ernstige toe stand is zij naar een ziekenhuis ver voerd, evenals drie van haar kinderen. Dezen waren door de brandweer via een brandladder, in veiligheid gebracht. Later bleek, dat zich nog een vierjarig kind in huis bevond. Brandweermannen hebben zich via de ladder naar de tweede verdieping begeven en daar vonden zy het kind, weggedoken in een bed. Het was niet gewond. De brand werd om kwart voor elf door omwonenden ontdekt. De moeder en vier kinderen lagen toen nog in bed. De man, een chauffeur, was naar zyn werk en twee kinderen waren naar school. Degenen, die nog in het huis waren, zyn door de brand verrast en gingen naar het dakraam van de tweede ver dieping. De brand was ontstaan in een aangebouwde keuken van de woning. Daar stond een oliekachel in verbinding met een melkbus met olie. Vermoed wordt, dat door een lek in de leiding brand is ontstaan. VEGHEL In Veghel (N.B.) zyn za terdagmorgen zes gezinnen dakloos ge worden door brand. Omstreeks half ze ven werd brand ontdekt in een van de zes aaneengebouwde oude woningen in de Hezelaarstraat. Toen de brandweer ter plaatse kwam, was het dak van de twee middelste wo ningen reeds één vuurzee. Een woning brandde geheel uit, de twee daaraan grenzende huizen liepen ernstige brand schade op en de overige drie huizen kregen zeer ernstige waterschade. Slechts een deel van het huisraad kon worden gered. De bewoners, in totaal zestien, zijn tegen brandschade verze kerd. I)EN HAAG De minister van Jus titie heeft meegedeeld geen nieuw onder zoek te kunnen laten instellen naar de mogelykheid van uitlevering van de oor logsmisdadigers, die destyds uit de ge vangenis te Breda zyn ontsnapt en thans In Duitsland verblijven. Hem zijn geen wijzigingen in het Duit se nationaliteitsrecht of jurisprudentie bekend, die een hernieuwd verzoek om uitlevering zouden rechtvaardigen of het nemen van andere maatregelen tegen de betrokkenen zouden mogelijk maken. De minister verklaarde dit in zijn ant woord aan het Tweede-Kamerlid mevr. Singer-Dekker (P.v.d.A.), die hem enige vragen had gesteld naar aanleiding van het interviewen in Duitsland door een Nederlandse televisieploeg van verschil lende der bedoelde oorlogsmisdadiger». OMAR DHANI presidentsstoel lokte bevolen de wapens uit het magazijn te halen. Dhani zelf heeft al bevestigd dat hij de communisten inderdaad toegang tot zijn magazijnen had verschaft. De derde getuige, majoor Achmad Hanati, een lid van de inlichtingen dienst van de luchtmacht voor de coup, zei dat hij eveneens van tevoren door Dhani op de hoogte was gebracht en MADRID 83 priesters hebben za terdag een verklaring uitgegeven, waar in zij kritiek oefenen op de campagne van de Spaanse regering om de kie zers op te wekken aan het referendum over de nieuwe grondwet deel te ne men. De geestelijken verklaarden, dat aangezien de regeringscampagne niet op democratische wijze wordt gevoerd, de burgers niet verplicht zijn hun stem uit te brengen. Generaal Francisco Franco, het Spaanse staatshoofd, zal zich maan dagavond (22.00 uur) via radio en te levisie richten tot de 19,6 miljoen stemgerechtigden om hun steun te vra gen voor zijn nieuwe grondwet. Krach tens deze nieuwe „organieke staats wet" zullen de functies van staats hoofd ook leider van de regering. Tot dusver is Franco behalve staats hoofd, ook leider van de regering. De volksstemming zal woensdag a.s. worden gehouden en allerwegen zijn aanplakbiljetten aangebracht, waarin de bevolking wordt opgeroepen eraan deel te nemen. Ministers zijn op stap gegaan, om de voordelen van de nieu we grondwet persoonlijk aan te prij zen. dat Dhani tegen hem zei, dat er een botsing tussen de strijdkrachten zou zijn. Ook hij moest zich gereed houden voor nadere orders. De laatste getuige was majoor Ka- darisno die vertelde dat Dhani hem ge last had naar West-Irian te vliegen toen de coup was mislukt, om er enke le leden van de luchtmacht tijdelijk te ontslaan. Dhani heeft het grootste deel der getuigenverklaringen bevestigd. Het proces is vanmorgen hervat. Verscheidene Indonesische bladen heb ben zondag president Soekarno ervan be schuldigd, door zijn houding tijdens de mislukte staatsgreep de Indonesische republiek in gevaar te hebben gebracht. Generaal Suharto heeft onder bepaal de voorwaarden toegestaan, dat het boek „Opstand in het paradijs" van de Amerikaanse schrijfster Ktut Tantri wordt verfilmd. PARIJS De zesjarige Dominique Amrane is zonder dat de kinder-oppas het had bemerkt, uit zijn bed gestapt, naar het balkon van de ouderlijke slaapkamer gelopen en over de balu strade geklauterd. Van de zesde ver dieping kwam hij neer op het betonnen trottoir. De verbaasde buren vonden hem daar. Naar het leek was hij niet ge wond. In een nabij gelegen ziekenhuis wil den de doktoren echter vaststellen of hij bij zijn val inwendige verwondingen heeft opgelopen en er zullen dan ook eerst foto's worden genomen voor het ondernemende knaapje verder zal wor den behandeld. De ongehuwde onderofficieren van A.F.C.E.N.T., die zich volgend jaar in Zuid-Limburg zullen vestigen, zul len worden ondergebracht in het Ge- zellenhuis te Brunssum. De Stichting Huisvesting Alleenstaanden zal het ge bouw overdragen aan A.F.C.E.N.T. FRANKFORT Het Duitse comi té van de internationale organisatie voor Christelijk-Joodse samenwerking heeft een beroep gedaan op alle demo cratische groeperingen, mee te helpen t>y 't stuiten van de groei van de N.P.D., de extremistisch rechtse partij op het politieke toneel van de Bondsrepubliek. Het comité, dat is samengesteld uit katholieke, protestantse en Joodse lei ders, heeft in het weekend een congres gehouden in Frankfort. Een aantal be langrijke onderwerpen stonden op het programma doch de groei van de N.P.D. vormde echter de hoofdschotel van de besprekingen. Het comité heeft een verklaring MOSKOU Leden van de Rode Garde van de universiteit van Peking hebben het ontslag van president Lioe Sjao-tsji geëist, omdat hij een „schurk en de grootste tegenstander van Mao Tse-toeng" is, zo meldt het Russische persbureau Tass. In een vlugschrift wordt gezegd, dat de Chinese presi dent „heeft doen blijken dat hij misda diger nummer één is, die als autoriteit in de partij, de kapitalistische weg volgt." Hij wordt ervan beschuldigd een buitengewoon reactionaire houding aan te nemen. Tass haalt berichten uit Peking aan, waarin staat dat Lioe zich ont maskerd heeft als „staatsmisdadiger no. een". In de pamfletten wordt door de leden van de „rode garde" aange drongen de strijd tegen Lioe Sjao-tsji „tot het bittere einde voort te zetten en hem zijn functie te ontnemen", al dus Tass. Voorts maakt het Sovjet persbureau melding van het feit, dat de Chinese minister van Defensie, Lin Piao, vol gens deze pamfletten zou hebben ge zegd dat „partijvoorzitter Mao veel groter is dan Marx, Engels, Lenin en Stalin". Tot nu toe werd in alle publi- katies van de „rode garde" partijvoor zitter Mao op een lijn gesteld met de traditionele helden van het communis me. De directe aanval op de Chinese pre- CAIRO. Jordanië heeft er zater dag in toegestemd, dat in geval van moeilijkheden met het buurland Israël, Irak en Saoedi-Arabië militaire steun zullen verlenen, zo is in de Egyptische hoofdstad vernomen. Jordanië zal echter niet toestaan dat de grens wordt opengesteld voor het Palestynse „bevrijdingsfront". De voor zitter van het bevrijdingsfront zei kwaad: ,,Als koning Hoesein onze bin nenkomst belet, zal hij een koning zon der leger en zonder volk zijn." Het commentaar van Sjoekeiry be vestigt overgens de berichten, dat al leen militaire hulp door Jordanië aan vaard zal worden, als het tot een recht streekse confrontatie met Israël zou komen Koning Hoessein is volgens politieke waarnemers, bevreesd voor het Pales tijnse „bevrijdingsfront", omdat het be halve een conflict met Israël, ook een revolutie tegen zijn bewind zou kunnen uitlokken. De Jordaanse minister van Buiten landse Zaken Ekram Zoeaiter verklaar de na het beëindigen van de besprekin gen, dat hij zeer „tevreden" was over de bereikte resultaten. Sjoekeiry meende na afloop van de bijeenkomst, dat „het front nog weieens Jordaans grondgebied zal betreden", omdat volgens hem „zijn leger een deel van het Palestijnse vaderland is LONDEN De Engelse koningin moeder is momenteel herstellende van een buikoperatie die zij zaterdag heeft ondergaan, zo hebben haar doktoren bekendgemaakt. Om twaalf uur zondagmiddag werd een rapport over de gezondheidstoe stand van de 66-jarige koningin-moeder uitgegeven waarin onder andere stond, dat zij „goed heeft geslapen en nor maal herstelt." en er geen besluit nodig is om Jordanië te betreden". Volgens welingelichte bronnen, is het Ali Amer, de operbevelhebber van het Arabische gezameniyke commando dus niet gelukt, permanent Iraaksc en Sa- oedi-Arabische troepen langs de grens met Israël te stationeren. sident volgt op een aantal berichten die in diplomatieke kringen in het buiten land de ronde hebben gedaan. Volgens deze berichten zou de Chinese minister van Defensie Lin Piao „een ziekelijke Mao" praktisch als zijn gevangene be schouwen, terwijl hij tegen Lioe Sjao-tsji en andere Chinese leiders zyn strijd om de uiteindelijke hegemonie in communis tisch China levert. Tass zegt voorté, dat de leden van de „Rode Garde" van - de universiteit van Peking Lioe Sjao-tsji als de groot ste opposant bij de strijd tegen voorzit ter Mao en zijn denkbeelden afschil deren. Volgens hen stond de Chinese presi dent oogluikend de „zwarte elementen" toe waartoe de uitgestoten burgemees ter van Peking Peng Tsjin behoorde. „Hij is de geestelijke vader van de bour- geois-reactionaire lijn. Hij neemt een uitermate reactionaire positie in en in zijn functie van partijfunctionaris volgt hij een niet te rijmen kapitalistische weg", zo zouden volgens Tass de leden van de „Rode Garde" in hun pamfletten geschreven hebben. MIAMI (Florida) Tengeovlge van een hevige ontploffing is gisteren op de Atlantische Oceaan, op ongeveer 460 km ten noorden van San Juan (Puerto Rico) de Franse tanker „Iphigenia" gezonken, zo heeft de Amerikaanse kustwacht meegedeeld. Volgens de eer ste berichten zijn minstens drie perso nen gedood. Van de scheepsbemanning konden minstens 41 leden door een Brits vrachtschip, de Jamaica Planter, worden gered. De 12.321 ton metende tanker, waarvan de thuishaven Le Ha vre was, was van Montreal naar Cura sao op weg. Het zinkende schip werd door vliegtuigen van de Amerikaanse marine waargenomen. De oorzaak was niet onmiddellijk be kend. Volgens Lloyds Register is de eigenaar Soc. de Gestion Mobilère et Immobillière, te Le Havre. uitgegeven, waarin staat dat „het con gres wacht op al wat democratisch is, om actief het hoofd te bieden aan de be dreiging van het neo-nazisme." Het comité prees „de spontane pro testen van studenten en scholieren" te gen de hernieuwde opkomst van het na zisme dat reeds eerder „Duitsland en de gehele wereld heeft doen lijden". „De toekomst van Duitsland in de eenheid der volkeren is verzekerd, wan neer de jonge generatie 't nationale ego isme verwerpt", aldus de verklaring. De directeur van de afdeling interna tionale zaken van het Joodse Wereld congres, A. L. Easterman, heeft ge zegd, dat 't „een walchelijke en schaam teloze onwaarheid" is dat de leiders van de Duitse nationaal democratische par tij (N.P.D.) geen nazi's zijn. Eatsterman zei tijdens een vergade ring in Londen, dat hij een afschrift heeft van ,het Europese protocol' dat op 4 maart 1962 in Venetië is onderte kend en waarmee de oprichting van een nieuwe Europese nationale partij ,een feit werd. Hij deelde mee dat de voornaamste ondertekenaars onder meer N.P.D.-lei der Adolf von Thadden voor Duitsland, de Britse fascistenleider Sir Oswald Mosley, de Belgische Jean Thiriart, een .beruchte vroegere SS-vrijwilliger' en drie andere bekende Italiaanse neo-fas- cisten zijn geweest. Als Von Thadden en zijn vrienden voorwenden gematigd te zijn, dan is hun propaganda ontworpen, om vooral onder de Duitse jeugd hevige extremis tische nationale sentimenten wakker te schudden', aldus Easterman. Naar de mening van Easterman, is het een gevaarlijke politieke dwaas heid aan de opleving van het op de na zi-leest geschoeide nationalisme voor bij te gaan door het te negeren of te minimaliseren. Dr. Joachim Prinz. een rabbi en een van de leiders van de belangrijkste Amerikaanse Joodse organisaties, heeft gezegd, dat de groei van de extreem rechtse nationaal-democratische partij (N.P.D.) in Duitsland ernstig wordt on derschat. Hij sprak op het vliegveld van Lon den, na een verblijf van 10 dagen in Duitsland en waarschuwde dat Duits land meer en meer nationalistische ten- denzen vertoont, waarop de hereniging van de beide Duitslanden antwoord zal vormen. Meer dan honderd personen ontsnap ten aan de dood toen dit Britannia- vliegtuig tijdens de landing van de baan gleed op het vliegveld van Istanboel. Het vliegtuig van de Engel se Eagle Airways was onderweg van Singapore naar Engeland. Niemand werd gewond. BRIELLE Het heeft Willem B. niet van een veroordeling kunnen red den, maar hij heeft de kantonrechter in Brielle toch even bij de neus gehad, met zyn bewering, dat hij de zoon van mi nister Bot was. Wachtmeester K. van 't Hof uit Brielle had in dit stadje de jongeman aangetroffen met een geladen lucht buks in zijn bezit, en had zich niet van het opmaken van proces-verbaal laten weerhouden door de opmerking van Wil lem B., dat „dat niet kon omdat hij de zoon was van minister Bot". Toen de jongeman voor de Brielse kantonrechter, mr. De Nooyen, ver scheen om zich te verantwoorden, kreeg hij hiervoor een standje van de rechter, die hem er een verwijt van maakte, dat hij zich op de hoge functie van zijn vader had beroepen. „Wat dit betreft zijn alle mensen voor mij gelijk", zei mr. De Nooyen en hg veroordeelde de jongeman tot 25 gulden boete of vijf dagen hechtenis. „En zoals bij iedereen, wordt de buks verbeurd verklaard", zo sprak de kantonrechter. De kantonrechter en de officier van Justitie hebben later verklaard het zeer te betreuren, dat „door deze samenloop van omstandigheden de naam van mi nister Bot ongewild in opspraak is ge komen". Zij bevestigden, dat de jonge man in het geheel geen familie van mi nister Bot is. WASHINGTON President John son is na een rustperiode van drie we ken op zijn boerderij in Texas om bij te komen van de dubbele operatie die hij kort geleden heeft ondergaan, in Washington teruggekeerd. Hij zal zich de komende dagen bezig houden met het voorbereiden van de begrotingen van verscheiden ministeries. Over onge veer een week zal hij zich weer naar Texas begeven, waar hy Kerstmis en de jaarwisseling zal doorbrengen. SAIGON Het aantal Amerikanen dat tot nog toe dit jaar in Viëtnam is gesneuveld, is by na viermaal zo groot als in '65. De verliezen by de Zuid-Viët- namese regeringstroepen zyn niet byna de helft verminderd en het aantal ge sneuvelde leden van de Viët-Cong twee maal zo groot geworden. Dit biykt uit officiële statistieken welke in Saigon zyn gepubliceerd. (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Onder de kiezers trekt de K.V.P. weer iets op. Dit biykt uit een enquête, die het N.I.P.O. heeft gehouden ten behoeve van het vandaag uit te zenden N.C.R.V.-tv-pro- gramma „Nipo-these". Zouden er direct na de val van het kabinet-Cals verkiezingen zyn gehouden, dan zou de K.V.P. 28,5 procent van de stemmen hebben gehaald. By een door het N.I.P.O. in november gehouden nieuwe proefstemming, kwam de K.V.P. op 29 procent. By de Tweede-Kamerver kiezingen in 1963 haalde de K.V.P. 31,88 procent. Er is dus nog sprake van een achteruitgang. De P.v.d.A. blijft vooruitgaan. De Statenverkiezingen in maart brachten haar op een dieptepunt van 23,4 procent. In september was de stand voor de P.v.d.A. opgelopen tot 24.5 procent. Na de val van het kabinet-Cals sprong de P.v.d.A. omhoog tot 27,5 procent. Nu is het percentage 28. Dat bete kent, dat de P.v.d.A. op hetzelfde percentage is gekomen als by de Tweede-Kamerverkiezingen in 1963. Met de Boerenpartij lijkt het nu wel afgelopen. De Staten verkiezingen leverden deze party een percentage van 6,7. Bij een proefverkiezing in juni was het 8. Na de klap in de Eerste Kamer zakte de Boerenparty terug tot 3 procent. Nu is het 2,5 procent. Bij de Kamerverkiezingen in 1963 haalde de Boerenpartij 2,13 procent. Tweede-Kamerverkiezingen in november zouden, in vergelij king met de Kamerverkiezingen in 1963, winst hebben op- gelevefd voor de V.V.D. (12 tegen 10.29), de A.R.P. (9,5 tegen 8.37), C.H.U. (10,5 tegen 8,22) en de P.S.P. (4,0 tegen 3.03), maar de P.S.P. en de C.P.N. zouden beneden hun ver kiezingsuitslag van de Statenverkiezingen zijn gebleven (5 procent en 2,7 procent). Behalve de K.V.P., zouden de C.P.N. (2,0 tegen 2.77), de S.G.P. (1,5 tegen 2,3) en het G.P.V. (0,5 tegen 0.74) de verliezers zijn. Opvallend is de teruggelopen belangstelling voor de zitten de kleinste en voor de nieuwe splinterpartijtjes. Bij de maan delijkse proefverkiezingen sinds juni stemde slechts 0,5 pro cent van de proefkiezers op de nieuwe partijtjes. Bij de Statenverkiezingen was dat percentage 1,6 bij de Tweede- Kamerverkiezingen in 1963 2,26 procent. Proefverkiezingen per enquête zeggen natuurlyk niet alles. Het N.I.P.O. heeft er bij haar prognose voor de uitslag van de Statenverkiezingen flink naast gezeten. De zekerheids factor is deze keer groter, omdat de enquête gehouden is onder 1993 kiesgerechtigde Nederlanders. De zekerheidsfactor wordt mede beïnvloed door het per centage „ik weet niet"-stemmers. Dit neemt af. In juli en augustus, toen het kabinet-Cals en ook de oppositie volop draaiden, was het aantal „ik weet niet"-stemmers 18 pro cent. Kort voor de val van het kabinet was het percentage 11,5 procent. De politieke gebeurtenissen in oktober brach ten weer velen aan het twijfelen: 14 procent. Nu is het per centage 12,5. Volgens door het Zuidviëtnamese en het Amerikaanse opperbevel gepubli ceerde cijfers, zien de verliezen er als volgt uit: Amerikanen in 1966 tot 3 december 1966 1965 Doden 4.639 1.179 Gewonden 37.024 4.317 Vermist of gevangen gen. 304 148 Zuidviëtnamese verliezen tot 3 dec. Doden 11.227 20.052 Gewonden niet opgeg. 23.665 Vermist of gevangen gen. 2.896 7.885 Zuidkoreaanse en Australische verliezen tot 3 december 1966 Doden 569 Gewonden 1.382 Vermist of gevangen genomen 15 Voor wat betreft de Viët-Cong zien de verliezen er, volgens deze statistieken als volgt uit: Tot 3 december Doden Gevangen gen. 1966 53.444 8.846 1965 27.191 6.152 Tot de doden aan de zijde van de Viët-Cong behoren, naar wordt veron dersteld 7.000 Noordviëtnamezen. Volgens de Zuidviëtnamese regering hebben zich in de eerste elf maanden van dit jaar 17.750 leden van de Viët-Cong aan regeringszijde geschaard. 0 De volwassen Nederlander drinkt gemiddeld 4 ét 5 kopjes koffie per dag en maakt zo per jaar 5 kilogram koffie op. De laatste tien jaar is het koffieverbruik in Nederland met 165 pet. gestegen. Het hervormde en lutherse evange lisatieblad „De Open Deur" en het gereformeerde evangelisatieblad „On derweg" zullen vanaf 1 januari 1967 verschijnen als één blad, dat de naam zal dragen „De Open Deur/Onderweg". In het van bioscoop tot gebedshuis omgebouwde Capitol-theater in Den Haag is feestelijk het Capitol-Evange- liecentrum geopend, annex bijbelhuis van de Stichting Volle Evangeliezen ding, onder leiding van de evangelist Johan Maasbach. 0 De 31-jarige rij-instructeur S. G. v. K. heeft in de nacht van zaterdag op zondag zijn leerlingen geen goed voorbeeld gegeven. Op de Wassenaarse- weg in Den Haag reed hij een gepar keerd staande auto aan, waarop hij er als een haas vandoor ging. Tevergeefs echter, want de politie had maar kor te tijd nodig hem te achterhalen. 0 In de nacht A^an zaterdag op zon dag, omstreeks drie uur, werd de Haagse politie gewaarschuwd voor on raad in een modemagazijn aan de Grote Marktstraat. Onmiddellijk werd de omgeving afgezet, met resultaat. In het bewuste magazijn bleken zich al twee inbrekers te bevinden, terwijl bui ten drie anderen op de uitkijk stonden. Het gehele vijftal (16- tot 19-jarigen), werd ingerekend. Drie demonstranten, die zaterdag middag tijdens een anti-Viëtnamde- monstratie in Den Haag werden aan gehouden wegens het uitroepen van: „Johnson Moordenaar", zijn in de loop van de zaterdagavond weer in vrijheid gesteld. Allen kregen een proces-ver baal. 0 In Amsterdam hebben een paar hon derd personen, hoofdzakelijk jonge ren, zaterdagmiddag deelgenomen aan de protestfakkeloptocht tegen de oor log in Viëtnam. De optocht was geor ganiseerd door het „Comité voor de vrede 1961". De Algemene Radio-omroep Alk maar (A.R.O.A.) vierde zijn tien jarig bestaan met de officiële opening van een eigen studio in het centraal ziekenhuis te Alkmaar. De vijftien am bitieuze amateurs, die de omroep als een hobby begonnen beschikken thans over een eigen studio met een regelka- mer. 0 Premier J. A. Pengel van Surina me en mevrouw Pengel-Augustus- zoon zullen 2 januari naar Nederland reizen voor het huwelijk van prinses Margriet met mr. Pieter van Vollenho ven. Ook de voorzitter van de Staten, J. Lachmon, en mevrouw Lachmon- Boucke zullen daartoe naar Nederland vliegen. 0 Een ongeveer 22-jarige jongeman heeft zaterdagmiddag een roofover val gepleegd op een speelgoedwinkel in de J. P. Heijestraat in Amsterdam, waar hij f 750,- aan bankpapier uit de kas nam. 9 Aan de Rijksuniversiteit in Utrecht heeft vandaag mej. A. G. Wesse- lingh uit Amsterdam het doctoraal exa men met hoofdvak geofysica afgelegd. Zij is het eerste Nederlandse meisje, dat aan een Nederlandse universiteit deze studie heeft voltooid. 0 De Stichting Studentenhuisvesting te Groningen overweegt 42 huur woningen te kopen, die door het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten momen teel in het uitbreidingsplan „De Pad destoel" te Groningen worden gebouwd. Het zijn eengezinswoningen in een rijtje, met centrale verwarming, die voor f 50.000,- worden verkocht. 9 De Groningse politie heeft de elek- tromonteur J. H. aangehouden, die ervan wordt verdacht in Amsterdam 'n kelner te hebben opgelicht voor f 4000.-. Hij had getracht de man een stukje land in Italië te verkopen, dat alleen maar in zijn verbeelding bestond. Vannacht is te Sittard de NX-bevei- liging van de Nederlandse Spoorwe gen in dienst gesteld. Dit betekent, dat het lopende moderniseringsplan van de spoorwegbeveiliging in ons land voor wat het zuiden betreft is voltooid. Gisternacht, of mogelijk in de nacht daarvoor, zijn op het kerkhof te Te- gelen 15 graven geschonden. Men ver moedt, dat de daders dezelfde perso nen zijn, die zich in de omtrek van Venlo en elders in Limburg en Bra bant aan dit vandalisme schr' "ig ma ken. RIO DE JANEIRRO De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, maar schalk Tsjen Ji, heeft in een gesprek met een Braziliaanse jurist, onder meer de kwestie van de Chinese lastechnici aangeroerd, die in de Chinese legatie in Den Haag een schuilplaats hebben ge zocht. omdat zq zich niet door de Neder landse justitie willen laten verhoren. Hij beschuldigde de Amerikaanse ge heime dienst ervan, dat deze een Chi nese afgevaardigde op een internationaal congres had aangezet zyn volk te ver raden. Wij hebben het bewy's dat hy een verrader was, maar de Nederlandse re gering gelooft nog in oude tijden en heeft ons een uitdagende nota gezonden, als ware China een klein land. Volgens de maarschalk is de dood van de Chinees, waaruit een crisis in de betrekkingen tussen beide landen voort kwam, het gevolg van diens sprong uit een raam. Hij voegde hieraan toe, dat „de Neder lander, die in Peking wordt vastgehou den (bedoeld wordt de Nederlandse zaak gelastigde Jongejans), daar zal blijven, tot de invrijheidstelling van de Chine zen in Nederland". NEW YORK Een 14 dagen geleden uit een psychiatrische kliniek ontslagen patiënt, heeft zaterdag in het Bryant Park te New York twee hem volslagen onbekende mannen doodgeschoten. De dader, dè 29-jarige Gustave D. Williams, is door geweerkogels van de politie zo ernstig gewond geraakt, dat voor zijn leven moet worden gevreesd. Hij zat in het Bryant Park op een bank, totdat hij plotseling opsprong en met een geweer begon te zwaaien, dat naar later bleek hij eerder op de dag had gekocht. Terwijl de menigte wandelaars uit elkander stoof om dekking te zoeken, vuurde hy waardoor de 29-jarige Char les L. Swan en de 60-jarige Joseph Norton uit Manhatten dodelijk werden getroffen. Toen de dader door de politie neerge schoten was en hij zwaar gewond op de grond lag, schreeuwde hij: „schiet me toch dood, ik wil sterven, zij had den mij niet moeten ontslaan" Het Bryant Park is een oase van rust, dat zich uitstrekt van de 40ste tot de 42ste straat en niet ver van de Fifth Avenue ligt.

De Vallei | 1966 | | pagina 4