Toespraak van burgemeester Prinses Margriet en Pieter nu bruid en bruidegom Koudmaar droog weer en wat lichte rook EENVOUDIGE PLECHTIGHEID IN BAARN „Modern soort vuurwerk" WIT EN ORANJE OPWINDING Pagina S MAANDAG 12 DECEMBER 1966 öurgemeester mr. F. J. van Beeck Calkoen van Baarn, heeft, na het ondertekenen van de ondertrouwakte van prinses Margriet en mr. P. van Vollen- hoven, de volgende toespraak gehouden: Bruid en Bruidegom, Nu is het zover, dat U voor enkele weken deze feestelijke namen draagt, en ik U zo mag toespreken in de kring van de gemeenteraadsleden van Baarn, waar de bruid haar jeugdjaren heeft doorgebracht. Wij hebben gaar ne de geboden gelegenheid aangegre pen om U van ganser harte geluk te wensen. Deze dag is er een van een grote stra lende vreugde. Ge zijt nog niet man en vrouw, in het huwelijk bijeen gebracht, maar de deur naar de ver vulling van Uw diepste wensen is opengezet. U treedt deze staat van bruid en bruidegom in, omringd door velen, die met hun blijdschap iets weerspiegelen van wat U zelf aan geluk uitstraalt. Bij het aanbreken van de bruidsdagen, gaat U iets afsluiten. U maakt aan stalten Uw ouderlijk huis te verlaten, U staat op de drempel. En nu bent U niet alleen blij om wat U wacht, dat bijna werkelijkheid is. U zult ook ik meen, dat dit tot de rijkdom van deze dagen behoort dankbaar zijn voor wat U meekreeg uit Uw ouderlijk huis, dankbaar voor alles waarvoor Ge gevormd zijtom nu die nieuwe fase van Uw leven in te kunnen treden als mensen, die in staat zijn dit geluk, met alles wat eraan verbonden is, te kunnen aan vaarden. Dit zijn zo bespiegelingen, die bedoeld zijn om U te overtuigen hoe de ge meenteraad van harte met Uw geluk meeleeft. Wij zouden, als wij nu ver der denken en bij het huis belanden, dat straks Uw tehuis zal zijn, iets willen geven, een aandenken aan deze dag. Mag ik U, uit naam van de raad, dit tapijt aanbieden? Het vertolkt zijn wens voor een hecht en stralend geluk!" (Van een onzer redacteuren). BAARN. Terwijl buiten, in de Laanstraat en op de Brink, ijle rook ver waaide en een achttal langharige jongelui van 16 tot 18 jaar, afkomstig uit Baarn en Soest, zich op het politiebureau ging verantwoorden voor het werpen van een viertal rookbommet fes, zetten zaterdag in het Baarnse gemeentehuis prinses Margriet en vaandrig Pieter van Vollenhoven (zij in ivoorkleurig flu weel, hij in service-dress van de Koninklijke Luchtmacht) hun handtekening onder de akte van ondertrouw, die hen tot bruid en bruidegom maakte: de eerste stap naar beider huwelijk, dat 10 januari in Den Haag zal worden ge sloten. Het was een sobere en korte plechtigheid, ook al stonden buiten droog, maar verkild enkele honderden belangstellenden en al toonden bin nen orchideeën, rozen, azalea's en opgtiand struikgewas (waarin ter ene zijde een ANP- en ter andere .zijde een radio-man verborgen zat) aan, dat dit ge beuren van ietwat ander allure was dan hetgeen hier om half elf 's morgens nog was geschied: de huwelijkssluiting van het echtpaar Coenen—Gorter. De plechtigheid had plaats tussen twaalf en half een. Om éen uur was het voor Baarn allemaal voorbij en zelfs korpschef Backer van de plaatselijke politie (tachtig man in touw, mobilofoons op de route en elektronische meet-appara- tuur op de kruispwiten) had het achter de rug: hij liet zijn acht jeugdige arres tanten naar hij later vertelde met 'n reprimande vrij: „Niets bijzonders, geen processen-verbaalpaar rook bommetjes, beetje baldadigheid, net zoiets als bij de intocht van Sinterklaas op het Stationsplein" Vaanran mkf, vrar—akamsMg 4« «et ia voorgeleden. Bij het verlaten van het gemeente huis, groetten bruid (nu getooid met 'n fraai wit- en oranje bloemstuk, haar aangeboden door het 7-jarig dochtertje Elma van gemeentesecretaris Maris) en bruidegom met handzwaaien en stra lende lach het juichende en applaudisse rende publiek. Gevolgd door een auto met paleisre chercheurs begonnen zij aan een korte rondrit door de gemeente, waarvoor weinig publieke belangstelling was. Opvallende punten: een met negen bussen gekomen gezelschap Spaken- burgse en Bunschoter kinderen, een de putatie van het „Incrementum" van 't Baarns Lyceum, die leerlinge Annet Stelling twee zilveren servetringen liet aanbieden, een kleine afvaardiging van de plaatselijkse Oranjevereniging, met een vaas orchideeën, een groepje dames uit het Hervormd Rusthuis „Schoon oord", waaruit de 77-jarige mevr. Ba- rends-Brugsma naar voren trad om ge lukwensen aan te bieden. Het ondertekenen van de akte van ondertrouw door resp. prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, met daartussenin de handtekeningen van het bruidspaar, zoals die samen met die van de Baarnse burgemeester na de plechtigheid onder de akte prijkten. Opvallend was, dat in de akte geen melding was gemaakt van het beroep van de bruidegom. Ook ontbrak in de tekst een aanduiding, dat mr. Van Vollenhoven thans onder de wapenen is, zoals dat heet een rookbom was ontploft, waarvan de rook tot voorbij het raadhuis dreef. Po litie te paard veegde deze hoek schoon. Even later ontplofte opnieuw een rookbom, nu achter de tribune. Politie te paard verwijderde hier enkele jonge lui, die daar luidkeels tegen protesteer den. Hoewel nu. geüniformeerde politie tussen het publiek was gaan staan, ont ploften er toch nog twee bommetjes. Prinses Margriet en haar verloofde begaven zich tegen één uur weer naar paleis Soestdijk. Officieel werd meegedeeld, dat daar verder niets aan de hand was. Ook de ouders van de bruidegom waren daa^ niet. Die zouden 's avonds het bruidspaar en familie in de club van de Kon. Roei en Zeilvereniging „De Maas* te Rot terdam een intiem diner aanbieden. Op de vraag of wellicht ook prinses Irene daar bij zou zijn, werd ontken nend geantwoord. Op de tribune tegenover de ingang van het gemeentehuis pakten de filmers en fotografen (nogal wat Fransen, Duit sera en Engelsen) hun spullen in. Zy waren om kwart over twaalf in dulde- Prinses Margriet was in het Baarnse raadhuis alle drukte om haar heen een lijke opwinding geraakt, toen op de ogenblik vergeten, toen zij een innige blik wisselde met haar bruidegom. Brink, schuin tegenover het raadhuis, Terwijl de hof auto gereed stond om het bruidspaar naar paleis Soestdijk terug te rijden, werd een arrestant door de Baarnse politie opgebracht, nadat er rookbommetjes waren ge gooid. Ook een Maastrichtenaar, die zich bekend maakte als Jonker, mocht het bureau weer verlaten. Hij was opge pakt, toen jongelui bij het politiebureau waren gaan joelen „Tieners moeten vrij" en voor de politieauto's waren gaan zitten en hij daarvan,, wenkend om enige actie, een foto had willen maken. Fototoestel en film kreeg hij terug. „Ik ben maar een gewone amateur," zei hij ons, maar hij gaf na enig aandringen, toe dat hij wel verbindingen had met een Duitse krant. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven bewonderden in het raadhuis het Perzische tapijtje, dat zij van de gemeente Baarn ten geschenke hadden gekregen. De naam van het tapijt is „Lilahan of Lilian". Het stamt uit de periode 1910 tot 1930 en is 117 bij 75 centimeter groot. Het ging alles voorbij aan het jonge paar, dat om vier minuten over twaalf in de Rolls Royce AA 58 bij het ge meentehuis was gearriveerd (en dat 'n ogenblik verrast werd door het feit, dat de wagen wat terugrolde, doordat de chauffeur vergeten had de handrem aan te zetten). In de hal van het raadhuis werden zij verwelkomd door burgemeester mr. F. J. van Beeck Calkoen, die hun voor ging naar de trouwzaal. Daar las hij de akte voor, liet deze tekenen, sprak een gelukwens uit en bood namens de inmiddels voorgestelde raadsleden, een steenrood handgeknoopt Lilahan-tapijt- je (117 bij 75 centimeter) aan. Rustig en vriendelijk glimlachend aanvaardden de Prinses en haar brui degom het. Nadat het verblindende licht van de televisie-lampen was ge doofd en de sfeer wat ongedwongener was geworden, dronken zij met burge meester, wethouders en raadsleden een kopje koffie. Meegekomen paleisrecher cheurs en persmensen hielden zich op de achtergrond. Na aankomst in het Rotterdamse Concertgebouw „De Doelen", hielp mr. Pieter van Vollenhoven zijn bruid galant uit haar mantel. Achter de bruidegom: koningin Juliana en burgemeester Thomassen. „Gezellig uurtje" in Rotterdam (Van een onzer redacteuren) Prinses Margriet en haar bruidegom, het koninkiyk paar, prinses Beatrix, prins Claus en prinses Christi na hebben zaterdagmiddag een bezoek aan de Maas stad gebracht. Burgemeester Thomassen bracht in de kleine zaal van Rotterdams nieuwe concertge bouw de gelukwensen van het Rotterdamse provo- tariaat over aan het aanstaande echtpaar. Hy ver gat niet te vermelden, dat een voorzaat van Pieter, Francois van Vollenhoven, in de Franse tyd wethou der van Rotterdam is geweest en derhalve niet prinsgezind moet zyn geweest. De koninklijke gasten waren begroet met een ge schetter uit honderden goudkleurige plastic toe tert j es, waaraan het programma was gehecht van het „gezellige uurtje met Rotterdamse kunstenaars". Nadat de genodigden „uit alle lagen van de Rot terdamse burgerij" er was onder meer een heel legertje verpleegsters zich op de toetertjes had den uitgeleefd en prins Claus prinses Christina een corsage van tere lentebloempjes had opgespeld, maakte conferencier Luc Lutz enkele grapjes ten koste van de sprekers, die er bij het openen van plechtige gebeurtenissen een gewoonte van maken een hele rits namen van aanwezige vooraanstaande persoonlijkheden op te noemen. Nadat een kinderkoor met een zeer kort „lang zullen ze leven" een korstondig optreden had beleefd, gaven Annet Nieuwenhuizen en John Lantlng een persiflage ten beste op een historisch spel, een „Tho- massen-produktie". Vervolgens goochelde Fred Kaps „de sleutel naar het hart van bruid en bruidegom" te voorschijn en liet hij een sok van conferencier Lutz verdwijnen. Nadat het programmapunt „persiflage op Russische liederen" door F. Hendrikse (zang) en Wim Stok (piano) was afgewerkt, zorgde Pierre Janssen, di recteur van de Rotterdamse Kunstacademie, met een enkele „kunstgreep" voor het klapstuk van de Rotterdamse feestmiddag. Hij bood een door hem uitgezocht stilleven in zilver en groen van de Rot terdamse schilder Cees Fransen aan: het geschenk van de gemeente Rotterdam. Hij vergeleek de sfeer van het schilderij met die van paleis Het Loo. „Het Loo is wit, Het Loo is stil, Het Loo is een beetje van zilver". Terwijl een Antilliaanse steelband melodieuze klanken uit gedeukte oliedrums sloeg, de genodigden nogmaals op de toetertjes bliezen en een harmonie orkest een potpourri van nationale liederen speelde, gingen de koninklijke gasten naar de foyer, waar de medewerkers aan het kleinkunstprogramma aan het bruidspaar werden voorgesteld. In een fikse rookwolk waren prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven uit de koninkiyke Rolls- Royce AA-58 gestapt, op het Kruisplein te Rotter dam, waar de auto op het trottoir was gereden tot aan de luifel van de hoofdingang van „De Doelen". De achttienjarige gebaarde leerling-verpleger, die de rookbom had geworpen, werd meteen door enkele rechercheurs in de kraag gegrepen en hevig tegen stribbelend in een politie-auto afgevoerd naar het hoofdbureau. Kort voor de aankomst van het koninklijk gezel schap ging de eerste rook van een bommetje de kille vooravondlucht in. Daarna, toen het gezelschap reeds in de Doelenzaal was verdwenen, werd nog een po ging gewaagd. Het bleef bij één arrestatie en drie bommetjes: „die zullen we maar als een modern soort vuurwerk beschouwen", zei een politieagent en hij haalde zijn schouders op. Tijdens het „gezellige uurtje met Rotterdamse Kun stenaars" bleef het op het Kruisplein voor De Doe len en aan de rechterzijde onder de galerij rumoe rig. „Leve de republiek"-roepende jongens en meis jes werden zonder veel omhaal van woorden door de politie uit de menigte weggeduwd en verder door agenten te paard verspreid. De koninklijke gasten, die in drie auto's even voor half vijf vanuit Soestdijk de stadsgrens be reikten, waren aan de Bosdreef begroet door burge meester Thomassen en de Rotterdamse hoofdcom missaris van politie, de heer Wolters. De rit door Rotterdam-Noord en het centrum trok, ondanks het miezerige weer, vrij grote be langstelling van de druk winkelende Rotterdam mers, die zwaaiend groetten. Een lachende prinses Margriet kwam handen te kort om terug te wuiven. Twintig minuten duurde de tocht naar „De Doelen", waar het gezelschap werd begroet door de heer en mevrouw Van Vollenhoven. Groepjes mensen bleven tenslotte geduldig wach ten op de eerste tekenen van vertrek uit De Doe len, dat overigens zonder één wanklank verliep. Tien over half zeven was alle rust weergekeerd op het Kruisplein: luttele minuten slechts, nadat het koninklijke gezelschap, voor het instappen, afscheid had genomen van burgemeester Thomassen. In snel le vaart ging het toen in de richting Veerhaven, naar de Kon. Roei- en Zeilvereniging „De Maas". Met een intiem diner voor de wederzijdse familiele den, aangeboden door de oudera van de bruidegom, werd de tiende december besloten. Terwijl koningin Juliana aandachtig de voorstelling in „De Doelen" volgde, scheen prins Bernhard een ogen blik meer bewondering te hebben voor het toetertfe, dat aan alle gasten verstrekt was.

De Vallei | 1966 | | pagina 5