RENNERS FLITSEN IEDERE NEGEN SECONDEN VOORBIJ Onervaren jury staat voor enorm probleem Erhard Keiler zeer snel op de korte afstanden Nieuwe baan in RAI werd ingewijd met omnium Goed turngehalte in open Amsterdamse titelstrijd Nederlands herenvolleybalteam verloor van de Belgen KNGV trok voor selectie buitenlandse trainer aan Frans de Munck van veld gestuurd Roger Bambuck10,2 seconden over 100 m Kathy Wrainwright nog sneller op 400 m tagipi Margaret Smith„Ik schreef niet in Uitslagen in volleybaltop grandioze we^iedeteen Kiik in uw rad^Xec^ naa' Betty Stöve weer een ronde verder Verkerk tweede en derde in Oslo Swift verloor ook returnwedstrijd Gebrek aan ervaring Duitse schaatsers op dreef Dames wonnen 10X lekker roken voor 1.10 CITROEN BRANDEWIJN ff sport+carnera de kleintjes van ELISABETH BAS B A S J E S BASJES 8 MAANDAG 12 DECEMBER 1966 zou niet graag in de schoenen van Kurt Vyth staan!" Dat zegt Oscar Dae- directeur van het wielerpaleis in Gent, als de zesdaagse van Amsterdam (van 12 tot 18 december aanstaande) onderwerp van gesprek is. De Gentse direo- teur heeft deze woorden uitgesproken tegenover de heren Wim Jeremiasse en Adriaan de Schipper, die tijdens de Amsterdamse zesdaagse zullen optreden als juryleden. Men weet het: Kurt Vyth, directeur van een accufabriek, is de organi sator van het Amsterdamse evenement. Waarom zou Dacmes niet graag in de schoenen staan van Vyth Het antwoord laat zich gemakkelijk raden: omdat het organiseren van een zesdaagse een onder neming is vol risico's, omdat Kurt Vyth (en de Nederlandse Juryleden) voor het eerst met dit bjjltje hakken en omdat het super-kleine baantje in de RAI nog extra eisen zal stellen aan de hele organisatie. Daarom ook heeft Dacmes gezegd hoogst verbaasd te zijn, dat hy tijdens de zesdaagse van Gent Kurt Vyth en zyn Jurystaf niet op bezoek heeft gehad. Want het altyd als „knus" omschreven veld- droompje van Gent benadert het dichtst de accommodatie en omstandigheden van Amsterdam en was dus een „werkterrein" by uitstek om ervaring op te doen. Ge dreven door particulier initiatief hebben twee juryleden dat wél gedaan, zy klop ten by Oscar Daemes aan met de vraag: mogen wy op de jury kantoren gaan staan al Is het maar voor spek en bonen meedoen om zo ervaring op te ste ken voor de zesdaagse van Amsterdam. „Ge zyt welkom", zei de directeur vriende- lyk en ao stonden de twee Nederlandse juryleden ogenknipperond op de juryto- Aanvankelijk sloeg de schrik hen om het hart toen zij het turbulente gebeuren onder hen gadesloegen. Want stel u voor: die baan is zo on geveer 160 meter lang, een afstand, die door de heren renners meestal in tien a twaalf seconden wordt afge legd, met soms enkele snelle storm- Ibpen van negeneneenhalve seconde russendoor als er vette prijzen zijn verdienen. Nogmaals, stel Je voor: iedere Men twaalf seconden raast de he le troep aan Je voorbij. En je moet als jurylid dan maar weten wie 1, 8, 3, 4 enzovoort is. Je moet maar weten welk koppel In het wijd en mijd verspreide rennersveld een halve, een hele of meer ronden voor of achter ligt. Je moet het eerste koppel in de gaten houden, maar je moet tegelijkertijd weten dat een koppel dat al twaalf ronden achter stand heeft zojuist op dertien ron den wordt gereden. Een cyclus, die zich elke tien a twaalf seconden herhaalt. Een ingewikkelde toe stand. En je moet als jurylid alles weten, wil je de hele zaak niet in een janboel laten eindigen. Een voorbeeld: het zeer gerouti neerde en in veel zesdaagsetumult geharde Belgische jurylid Georges Verguit (hij heeft een ervaring van 21 jaar) „vertelde" zich tijdens die laatste zesdaagse van Gent één ronde in de stand van het koppel Altig- Renz. Gevolg: een furieuze Altig, die DELFT Frans de Munck, trainer van de eerstedivisieclub Vitesse is zon dag in Delft tijdens de competitiewed strijd DHC '66-Vitesse wegens coaching door scheidsrechter Vervoort van het veld gestuurd. Met De Munck moest ook masseur Van der Heuvel het veld ver laten. HAVANA De Fransman Roger Bambuck, Europees kampioen over 200 meter, zegevierde zaterdag in Havana over de Cubanen Hermes Ramirez en Felix Eugelles in de goede tijd van 10.2 sec. over 100 meter. Discuswerper Ludvik Danek (Tsj.-Sl.) verloor voor de tweede maal dit seizoen van een Oostduitser. Tijdens de Euro pese kampioenschappen in Boedapest zegevierde Detlef Thorith en in Havana was Lothar Milde de sterkste. Hij wierp de discus 57.78 meter en Danek kwam tot 57.50 meter. SYDNEY Het Australische zwem- •tertje Kathy Wrainwright heeft haar eigen wereldrecord op de 400 meter vrye slag verbeterd. Het 18-jarige meis je legde de afstand af in 4 minuten en 41.7 seconden, 2,8 seconde sneller dan haar oude record. driftig van het strijdtoneel verdween en aankondigde zijn koffers te gaan pakken. Kortom: een fikse rel. En ja, Georges moest het toegeven: hij had zich een ronde verteld. Excuses. Al tig tevreden terug in het strijdgewoel. Nog moeilijker zal de jury het te Amsterdam hebben. Want het baantje in de RAI is 144 meter lang. Dat be tekent dat het rennersveld daar slechts negen seconden nodig heeft voor een omloop met daartussendoor „windstoten" van acht seconden. Ja wel, iedere negen of acht seconden het rennersveld dat langs je heen flitst. En als je dan weet dat de ren ners in een zesdaagse zo'n 2.400 a 2.500 kilometer afleggen en dat dat ongeveer 1.500 rondjes betekent, dan is het duidelijk dat een misgreep gauw gedaan is. De moeilijkheid is deze: prak tisch alle Nederlandse jury leden zijn ingesteld op wegwedstrijden. Er zijn er die (in Amsterdam) baanervaring hebben, doch dat is te weinig vergeleken bij een zes daagse. Bij een wegwedstrijd is al les na de finish gedaan, nietwaar. Dat betekent dat de juryleden wel even tijd hebben om onderling overleg te plegen. In een zesdaagse daarentegen regent het van „wed strijden tussendoor". Na iedere sprint raast de wedstrijd door. „Je hebt dan niet meer dan se conden om de uitslag te kunnen vast stellen," verzucht Jeremiasse, „je moet het bijna blindelings weten. Want negen seconden later zijn ze er weer." Beslissen, niet la minute, maar a la seconde! Dat alles vergt wel iets van de ju ry. Geen wonder ook, dat Osca Daemes het wat vreemd vond dat de nieuweling in het vak Kurt Vyth niet eens bij hem is komen kijken. De Amsterdamse jury mag dan grote namen tellen Arie van Vliet. Ge rard Boeijen, Jan Klip, Nees Rup- pert, Joop Stoop om er enkele te noe men toch ontbreekt één dinger varing in jureren van een zesdaagse. Dat jureren betekent zes dagen lang van 's middags twee uur tot des nachts (beter de volgende ochtend) vijf uur in touw zijn en soms iedere negen seconden een besüssing ne men. Pas de dag voor de zesdaagse van Amsterdam komt de jury bijeen. Er zal die laatste dag veel moeten wor den afgesproken en ingestudeerd. „Afijn," zegt Wim Jeremiasse, „de juryleden van Gent hebben cms heel wat foefjes geleerd, want zoals je een gewone wedstrijd jureert kan het na tuurlijk bij een zesdaagse niet." De andere juryleden voor Amsterdam zullen die foefjes graag weten. En misschien heeft Kurt Vyth, die wel de zesdaagse vein Berlijn bezocht, ook nog iets te vertellen. Het is wel nodig, want als de troep aan de gang is, komen ze, de renners, iedere ne gen seconden. ADVERTENTIE ADRIANUSvakdinEELAART SCHIEDAM AMSTERDAM De organisatie van de Amsterdamse zesdaagse heeft zon dagavond met een internationaal om nium voor profs en amateurs proefge draaid en deze generale repetitie is in alle opzichten geslaagd. Het was nl. 'n hele opluchting toen bleek, dat deze nieuwe en alleen nog maar in de trai ning beproefde baan inderdaad zo veilig is als de Duitse bouwer Schurmann al door heeft gesteld. Want het was min of meer een waag stuk, om in de 25 kilometer op eigen kracht zowel bij de profs als bij de amateurs 17 renners tegelijk te laten starten. In Antwerpen b.v., waar de baan 250 meter lang is (dus ruim 100 meter méér dan in Amsterdam) worden nooit meer dan achttien renners tege- ïyk in de baangehouden en dan nog komen er wel valpartijen voor. Wel nu, in het RAI-gebouw was in dat opzicht geen wanklank te bespeuren. De klassementssecretaris van de jury, de Belg Theo Balemans hij is de „in richter" van het Antwerpse sportpaleis had na afloop niets dan lof voor dit produkt van baanbouwerschap. En de renners? Ook zij zien met ver trouwen het eerste na-oorlogse zesdaag se avontuur in Amsterdam tegemoet. „Die baan is zonder meer goed. Niet bijzonder snel, maar dat komt waar schijnlijk omdat ze nog vochtig is", aldus Peter Post, die samen met zijn Zwitserse koppelgenoot Fritz Pfennin- ger in de prof-omnium door de Denen Eugen en Lykke werd geklopt, terwijl de gelegenheidscombinatie Jan Janssen- Jo de Roo op de derde plaats eindig de. De 25 km voor profs werd gewon nen door de Belg Walter Lambrechts, AMSTERDAM De jaariykse Steen- wedstrijden van de Amsterdamse Turn bond, die dit jaar voor het eerst met een vrye inschrijving als open Amster damse kampioenschappen werden ver werkt, zijn by de dames gewonnen door Margo Klees (Odin, Heemskerk) en by de heren door de PSV-er Hans Gunne- man. De Amsterdamse deelnemers streden bovendien om de „steen". Thea Belmer, die sinds enkele dagen mevrouw L'yten- Hans Gunneman in actie op de hoge brug tijdens de open kampioenschap pen in Amsterdam. daal heet, zag haar naam voor de zesde maal in de steen gegraveerd, terwyl Cees Prays by de heren voor de derde maal beslag legde op de trofee. De opzet van de Amsterdamse Turn bond om van de jaariykse Steenwedstrij den een revanche van de Nederlandse kampioenschappen te maken, is er zon dag in de hoofdstedeiyke sporthal niet helemaal uitgekomen. Door het grote aantal deelnemers en het feit, dat er op verschillende plaatsen in de hal gewerkt werd, gaf het geheel een wat rommelige en onoverzichteiyke aanblik. Bovendien ontbrak bij de dames kampioene Ria Rietveld wegens ziekte, terwijl ook de sterke Friese turnsters van Quick Hui- zum niet aanwezig waren. Toch werd er by de dames goed geturnd. Vooral Mar go Klees en Femie Kiunder en de lang zaam, weer in vorm komende Willy Gie- len toonden, dat zij volgend jaar geduch te titelkandidaten kunnen worden. Margo Klees en Femie Kiunder hebben een ver beten duel geleverd, dat de kleine Margo dankzy een grotere vastheid en het feit, dat Femie bij de balkoefening door een val reglementair een punt verspeelde, in haar voordeel besliste. Femie Kiun der was met een juweel van een vrye oefening, waarvoor zij met 9.55 punten de hoogste waardering van de dag kreeg, bijzonder sterk begonnen. De jonge Eind- hovense mist echter nog de routine om een dergeiyke voorsprong op de andere onderdelen vast te houden. Margo Klees, sinds enkele jaren zeker van een plaats in de nationale ploeg, heeft die vastheid wèl en de Beverwijkse kwam met een gemiddelde van ruim negen tot een to taal van 36.60 punten. De Australische Valery Norris, die na de wereldkam pioenschappen van Dortmund in Neder land bleef en hier door een verblijf van een twee jaar op een hoger turnpeil wil komen, toonde onmiskenbare kwali teiten. Zij kwam echter op de moeilijke onderdelen, brug ongelijk en evenwichts- balk, iets te kort om hoger dan de twee de plaats te grijpen. Thea Belmer, die afgelopen vrijdag in het huwelijk trad, legde met haar vijfde plaats als beste Amsterdamse voor de zesde maal beslag op de z.g. „Steen". Bij de heren was het turnen van aan zienlijk mindere kwaliteit. Alleen de PSV-er Hans Gunneman toonde op de zes onderdelen een goede beheersing. De Eindhovenaar kwam alleen bij 't paard- voltigeren met 8.95 tot een waardering onder de negen. Met een totaal van 54.90 punten bleef Gunneman de andere deel nemers van wie hij geen concurrentie on dervond ook bij de heren ontbraken enkele topturners ruim voor. die naar het oordeel van de jury in z'n eentje minstens één ronde op de rest van het veld was uitgelopen. Deze be slissing leverde het eerste protest op deze winterbaan op. De Duitser Schul- ze was van mening, dat hij samen met Lambrechts aan de leiding was geweest, maar wedstrijdleider Arie van Vliet wees zijn protest van de hand. Bij de amateurs won het koppel Jan Jansen-Ger Bongers de omnium vóór Frans van de Ruit en Renee Pijnen en de Belg Michiels, die samen met de Duitser Bennewitcz reed. De 25 km op eigen kracht was voor Kees Stam. die juist één punt meer had vergaard dan de rappe Harry Jansen. De volle dige uitslagen luidden: Sprint over zes ronden: Omnium amateurs: 1. Jan Jansen/Ger Bongers (Ned.) 5 punten; 2. Frans van de Ruit/Renee Pijnen (Ned.) 4; 3. Michiels/Benne- witcz (Belg./W.-Dld.) 3. Klassementswedstrijd over 30 ronden: 1. Michiels/Bennewitcz 24 punten; 2. Jansen/Bongers 16 pnt.; 3. Van de Ruit/Pijnen 14 pnt. Totaal omnium amateurs: 1. Jansen/Bongers; 2. Van de Ruit/ Pijnen; 3. Michiels/Bennewitcz. 25 km amateurs eigen kracht: 1. Stam 31 min 4,49 sec 8 pnt.; 2. Harry Jansen 7 pnt.; 3. Henk Vogels 6 pnt. ÜpB Wedstrijden op de baan in de R.A.I. Een beeld van de sprint over zes ronden met Peter Post (voor), Lykke en De Roo. INZELL De 21-jarige Duitse stu dent in de tandheelkunde Erhard Kei ler belooft dit seizoen op de korte af standen hoge ogen te zullen gooien. Nadat hy reeds eerder dit seizoen tij dens officieuze wedstryden op de 500 meter in zyn woonplaats Inzeil tot 40.3 en 40.9 seconde was gekomen, reed hij bij dit weekeinde op de kunstysbaan in Inzeil gehouden internationale wedstrij den, waaraan ook een aantal sterke Noorse ryders deelnam, tweemaal de 500 m in 40,4 sec, welke tijd een nieuw Duits record betekende. Zaterdag waren zyn naaste rivalen de Noren Magne Thomassen en Björn Tveter, die beiden 41,4 op de klokken brachten, en zondag werd Keiler het dichtst benaderd door zijn plaatsgenoot Herbert Höfl, die 41 sec. reed. Keiler vestigde met 1 min. 24 sec. bovendien een nieuw Duits record op de 1000 m. Het oude record stond met 1.26.8 op naam van Gerd Zimmermann. die tegen over dit verlies ook winst kon noteren. Zijn puntentotaal van 180.517 in de zgn. kleine vierkamp betekende eveneens een nieuw nationaal record. Op de 1500 meter werden eveneens zeer goede tij den gemaakt. De belangrijkste uitslagen waren 500 meter van de vierkamp 1. Kei ler (Did.) 40,4; 2. Thomassen en Tveter (beiden Noorw.) 41,4; 4. Groenvold (Noorw.) 41,5; 5. Höfl (Did.) 41.6. 3000 meter 1. Tveter 4.35.7; 2. Tho massen 4.36.7; 3. Zimmermann (Did.) i 4.37.5; 4. Fred Anton Maier (Noorw.) 4.38.6; 5. Hermann Strutz (Oostr.) 4.41.0; 5. Roar Groenvold 4.41.9. 1500 meter 1. Thomassen 2 min. 7,2 sec.; 2. Tveter 2.07.7; 3. Keiler 2.08.6; 4. Groenvold 2.09.0; 5. Zimmermann en Höfl, beiden 2.09.2; 7. Maler 2.11.6. 5000 meter 1. Thomassen 7.56.2; 2. Tveter 7.57.0; 3. Maier 8.01.0; 4. Strutz 8.05.1; 5. Breuer (Did.) 8.08.6; 6. Groen- void 8.09.8; 7. Zimmermann 8.11.0. Eindklassement: 1. Thomassen 177,537 pnt.; 2. Tveter 177,617; 3. Groenvold 180,463; 4. Zimmermann 180,517; 5. Maier 182,800; 6. Strutz 184,710. Winnaar in de sprintersklasse werd Erhard Keiler. PERTH Margaret Smith, de Australische tennisspeelster, toonde zich zaterdag hoogst verbaasd toen ze hoor de, dat ze zou hebben ingeschreven voor de tenniskampioenschappen van Zuid- Afrika. „Ik schreef helemaal niet in. Ik kreeg de uitnodiging pas vorige week en ik heb nog geen antwoord gegeven", zei Margaret Smith, die een maand ge leden had aangekondigd niet meer in tennistoernooien uit te zullen komen. „Ik zal dus ook niet in maart naar Zuid-Afrika gaan om daar te spelen", vertelde zij de pers in Perth. DEN HAAG Voor de competitie van de Nederlandse Volleybal Bond wer den zaterdag slechts twee wedstrijden gespeeld. In de hoofdklasse dames zege vierde S.O.S. met 3-0 over Be Fair. De setstanden waren 15-5, 15-6 en 15-6. Het treffen in de Hoofdklasse heren tussen Cito en Oranje Nassau werd met 3-1 door Cito gewonnen. Hier luidden de setstan den: 8-15, 16-14, 15-5 en 15-12. ADVERTENTIE „pretoegan9sKaarten beschikbaar uad van deze week. o 9 fotohandelaar Omnium profs: Sprint over zes ronden: 1. Peter Post/Fritz Pfenninger (Ned./ Zwit.) 5 pnt.; 2. Lykke/Eugen (Den.) 4 pnt.; 3. Jan Janssen/Jo de Roo (Ned) 3 pnt. Klassementswedstrijd 1. Lykke/Eugen 29 pnt.; 2. Janssen/ De Roo 13 pnt.; 3. Post/Pfenninger 12 pnt. Afvalwedstrijd 1. Post/Pfenninger 9 pnt.; 2. Lykke/ Eugen 7 pnt.; 3. Janssen/De Roo 5. Ploegentijdrit 1 km niet aflossing: 1. Lykke/Eugen 1.03,12; 2. Post/Pfen ninger 1.04.34; 3. Janssen/De Roo 1.04.72. Totaal omnium profs: 1. Lykke/Eugen 10 pnt.; 2. Pfenninger 9; 3. Janssen/De Roo 5 Amateurploegentijdrit 1 km: 1. Van de Ruit/Pijnen 1.02.87; 2. Jansen/Bongers 1.03.11; 3. Michiels/ Bennewitcz 1.05.08. 25 km profs: 1. Walter Lambrechts (België) 32 min 52,48 sec.; op 1 ronde: 2. Schulz W.-Dld.) 13 pnt.; 3. Gerard Koel (Ned) 10 pnt.; 4. Bill Lawrie (Austr.) 8 pnt.; 5. Jaap Oudkerk (Ned.) 7 pnt.; 6. Seve- reyns (Belg.) 1 pnt; 7/8. Van der Lans en Steevens (Ned.) 0 pnt. ADELAIDE Op de derde dag van de internationale tenniskampioenschap pen van Zuid-Australië heeft Betty Stö ve in de tweede ronde van het dames enkelspel de Australische J. Parrott in twee sets verslagen 63, 62. Naast Betty Stöve behaalden zaterdag even eens in het dames-enkelspel de Ameri kaanse Rosemary Casals en de Austra lische Lesley Turner een gemakkelijke overwinning. Rosemary Casals versloeg A. Kenny (Austr.) met 61, 61 en Lesley Turner wees de Frangaise E. Terras terug met 60, 62. Minder succesvol was de tweede Nederlandse vertegenwoordigster, Lidy Jansen-Ven- neboer. Zij verloor, eveneens in de twee de ronde dames-enkelspel, van de Fran se kampioene Frangaise Durr: 62, 6—1. Medewerking verlenen: Snchting ter Bevordering van de Amateuriotografie. Nederlandse Sport Federatie. Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten ANTWERPEN Het Olympia-Sportcomplex in Antwerpen schudde op zyn voor België, 1313, 1314 voor Neder- grondvesten. Het Belgische publiek smeekte om de zege in die alles vergende, land' En vooral in die fase van de uitermate boeiende en sensationele strijd tussen de herenvolleyballers van België al^ Frank^nsUndlT jfq^Xv'ink en Nederland. De golven van emotie bereikten orkaankracht, toen Nederland in en Hans Jansen straks in de strijd om de vyfde en beslissende set een 139 achterstand omboog naar een 1414 voor sprong, nadat eerder een twee-sets verlies was ingelopen. De ene service-wisse ling na de andere volgde, geen van de ploegen week een duimbreed en het publiek beleefde het toppunt van allerhoogst sportgenoegen: strijd van twee gelijkwaardi- gen, die slechts één doel voor ogen hadden: winnen. België aan service. Jan Mulder, wiens smashkracht opviel, sloeg de bal binnen de Belgische lijnen, waardoor de service naar Nederland ging. De Fran se arbiter wees naar de Nederlandse zijde. Nog één punt en de oranjehem den waren zeker van de overwinning. De Belgische lijnrechter, geïntimideerd door de Belgische spelers en Belgische coach, wees op het feit, dat de bal bui ten de witte band van het net was ge- smasht. Alles wat Nederland was pro testeerde. Monsieur Bertrand weifelde, keek hulpeloos rond en... kende het punt van Begië toe: 1414. Enkele minuten lang geleek de sportzaal een compleet c*cus. De Belgen binnen en buiten de lijnen omhelsden elkaar. De Nederlan ders sloegen de vuisten in de handpal men of grepen naar het hoofd. De ban was gebroken. Het oponthoud deed het ritme verdwijnen. De zenuwen, toch al gespannen, begaven het en twee forse fosl smashes waren voldoende voor een ze ge van de Belgen. Een overwinning, die door de Belgen met vreugdegehuil werd begroet en door de Nederlanders cor rect geaccepteerd. Maar iedereen vond het jammer, dat de scheidsrech terlijke beslissing het sportieve verloop van de ontmoeting had beïnvloed. Wanneer er ooit een wedstrijd tussen de volleybalteams van België en Neder land is gespeeld, zo vol onzekerheid be treffende het eindresultaat, dan was het de ontmoeting van zaterdag in het mag nifieke Olympia-sportcomplex van Ant werpen. Nederland, zonder Frank Con- standse, Jacques de Vink en Joop Tink- hof, die in verband met studie verstek moesten laten gaan, werd bovendien ge troffen door ziekte van Hans Jansen. Daarom' was de oranjeformatie geen schim meer van de aanvallende ploeg, die sterkere tegenstanders dan de Bel gen deed sneuvelen. België, dat om dis ciplinaire redenen het trio Huybrechts, Maes en Van Hurk aan de kant had ge zet, was eveneens verzwakt. Twee ploe gen, die weinig verband toonden, het geen resulteerde in keihard volleybal zonder franje en raffinement waarbij improvisatie het machtigste wapen was en Nederland meer door het block dan langs de verdediging wilde slaan. Desondanks grote spanning met spec taculaire reddingen en een grillig sco reverloop, dat de supporters van beide ploegen naar de haren deed grijpen. Het begon goed voor Nederland. Hans Valkenburg, Richard Onnes en Jan Mul der, wetende, dat de eerste klap een daalder waard is, smashten krachtig naar een 18 voorsprong. De Belgen zagen het gevaar, hergroepeerden het block, kwamen bij 10-10 langszij en wonnen met 1513. Oranje, gedemorali seerd, verloor kansloos de tweede set, omdat coach Henk Blok naar de sterk ste basisploeg zocht, met 158. Maar in de derde set keerden de kansen. Neder land, oppermachtig, scoorde tot 08, werd ingelopen tot 99, nam weer een voorsprong (9—14 en weer kwamen de Belgen terug. (1414). Jurian Kooien en Jan Mulder waren het, die 1416 op het scorebord brachten en nu was alles weer mogelijk. De Belgen aangeslagen, gingen langs diepe afgronden en verlo ren met 815 de vierde set. Tot de be slissing van de Franse scheidsrechter was het een gelijkopgaande strijd in de vijfde set met vele service-wisselingen en 'n scoreverloop van 33, 99, 139 de Westeuropese worden gemist. beker node kunnen De Nederlandse damesploeg bezit op het ogenblik met een aantal jongeren als Marijke van den Berg, Tini Verdus- seldonk en Annie Epping een team, dat het spelpeil in de toekomst op veel ho ger niveau kan brengen. Deze ploeg, ge bouwd rond routiniers als Anneke van Beelen en Hilda van Gulik, won zater dag gemakkelijk met 31 van België, nadat het overigens de eerste set ver rassend aan de Belgische meisjes had moeten laten. Uitblinkster naast Hilda van Gulik was zonder twijfel de twintig jarige Truus Grunnekemeyer uit Neede. Zij is de vrouwelijk evenknie van Frank Constandse bij de heren, speelde of schoon zij debuteerde zeer gerouti neerd en geconcentreerd en is een der mate grote aanwinst voor de aanval, dat men zich slechts verbazen kan over het feit, dat haar smashkracht niet veel eerder is ontdekt. DEN HAAG Het sectiebestuur keurturnen van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond, dat enkele jaren geleden het initiatief nam om ter verbetering van het turnpeil bij de da mes sterke buitenlandse ploegen uit te nodigen, heeft nu het oog gericht op de Olympische Spelen van Mexico. Met ingang van het nieuwe jaar heeft het KNGV de in Düsseldorf wonende Livia Costa, die tien jaar trainster van de Roemeense damesploeg is geweest, ge contracteerd voor het geven van twaalf weekend-trainingen. Voor deze training, die zoals gewoonlyk op het CIOS in Arnhem wordt gehouden, wordt de hui dige A-groep, waarvan enkele dames zijn afgevallen, met talentvolle jongere turnsters tot vyftien aangevuld. Verder is het KNGV in vergevorderde onderhandelingen met Janus Caius, de nationale Roemeense trainer. Wanneer Caius inderdaad naar ons land komt, dan zal hij hier van begin februari tot eind mei blijven. ADVERTENTIE OSLO Wereldkampioen Kees Ver kerk heeft zondag deelgenomen aan schaatswedstrijden op de nieuwe kunst ijsbaan te Oslo, die daar werden gehou den ter gelegenheid van de uitreiking van de „Oscar" aan onze landgenoot. Deze „Oscar" houdt de herinnering le vendig aan de grote Noorse schaatsen rijder Oscar Mathissen. Op de 500 me ter eindigde Verkerk met een tyd van 42.5 sec op de derde plaats achter de Noren Ivar Eriksen (42.1) en Lasse Efskind (42.1), terwijl hij op de 5000 me ter slechts zijn meerdere moest erken nen in de vorig seizoen sterk naar voren gekomen fcoorse stayer Per Wllly Gut- tormsen. De tijden van Guttormsen en Verkerk waren respectievelijk 7.45.4 en Het is de bedoeling, dat Livia Costa en Janus Caius in samenwerking met de huidige leiding, Nel Krauwel en Tjitte Wijmstra, vooral de verplichte oefenstof voor Mexico City gaan onderwijzen. Het KNGV heeft voor de nationale kam pioenschappen van 1968 deze stof voor dames en meisjes met enkele aanpas singen verplicht gesteld. Voor het eerst zal dan een nationaal kampioenschap in de vorm van een achtkamp (ver plichte en keuzestof) worden gehouden. Ook in de wedstryden tegen Polen en Oostenrijk in het najaar van 1967 wil men een achtkamp laten verwerken. Wanneer Janus Caius naar Nederland komt, dan wordt hij ook belast met extra-trainingen van de dames, die ge selecteerd worden voor het Europese kampioenschap, dat eind mei in Am sterdam wordt gehouden. Hardy Frenger, de bekende Duitse trainer, die al eens in Nederland is ge weest. komt volgend jaar de herenploeg twaalf weekendtrainingen geven. Ook bij deze trainingen, waarbij Frenger ge assisteerd wordt door Klaas Boot en Jaap van der Sande, die onlangs ook officieel trainer van de selectieploeg werd, ligt het accent op de verplichte oefenstof van Mexico. LJUBLJANA De Nederlandse zaalhandbalkampioen dames, Swift Roermond, heeft ook de returnwedstryd voor het toernooi om de Europese beker tegen het Zuidslavische Podravska niet kunnen winnen. Nadat de Limburgse dames een week geleden in de thuis wedstrijd voor eigen publiek met 512 waren verslagen, verloren ze zaterdag avond in Ljubljana met 86. Bij de rust leidden de Zuidslavische dames met 54. Er waren 700 toeschouwers. Voor Swift scoorden Thea Hendrix (4), Wil Aarte (1) en Vosser (1).

De Vallei | 1966 | | pagina 8