Met de... op 850 meter boven Vallei en Heuvelrug Raad was voor subsidie aan voetbal maar stemde tegen In Renswoude werd half ei n lege dop Burgemeester: Nu krijgt de vereniging niets! BITTERE PIL OECUMENE Ds. J. Catsburg blijft in Opheusden iiiiiiiiüii SCHERPENZEEL iilül BURGERLIJKE STAND Deze opname toont 'n groot gedeel te van Ede-West, een wijk van het dorp, die hoofdzakelijk in de laatste twintig jaar is opgebouwd. In het midden steken de gashou ders aan de Schaapsweg hoog boven ie huizenrij uit. De grote gemeente- werf van Gemeentewerken, waar voor heen het bedrijf van Bruil gevestigd was, tegenover de gashouders aan de zelfde weg, is eveneens duidelijk te zien. Iets meer op de voorgrond ligt de Ganzeweide met de architectonisch fraaie R.-K. kerk en de openbare la gere school. Ook de Willem v. Oranje- school aan de Nachtegaallaan en de Groen van Prinstererschool (rechts on der het midden) zijn te herkennen. Bovenaan in het midden op de foto is de watertoren met daarachter het wa terleidingterrein en het openluchtthea ter te zien. Rechts bovenaan de Van Essenkazeme en links bovenaan de nieuwe componistenbuurt. WM. I RENSWOUDE Dat een voetbal ook In een gemeenteraadsvergadering raar kan rollen, bewees de raad van Renswoude gisteravond, toen de subsidie aan de voetbalvereniging Renswoude tot op de laatste cent toe werd weggestemd, nadat de raadsleden rich eerst zonder uitzondering voorstanders van verlening van subsidie hadden verklaard. Toen de hamer was gevallen en de voorzatter wat onthutst uitriep: „Mijne heren, nu krijgt de voetbalvereniging helemaal niets!" kon zelfs de heer H. Stoer (C.H.U„ die vrijwel de gehele avond aan het woord was geweest, rijn gericht en dat van de raad niet meer redden, hoe wel hij nog sprak: „Met het voorstel van B. en W. was de vereniging ook niet uit de brand geholpen". Aan het begin van het langdurige debat over de subsidie, het ging om een bedrag van f 500.was er voor de bestuursleden van de v.v. Renswoude, die op de publieke tribune hadden plaatsgenomen nog reden tot optimisme. De raad verklaarde unaniem de noodzaak van de subsidie wel in te zien, men kon het „slechts" over de grootte van het bedrag niet eens worden. De heren Stoer en Zweers (P.v.d.A.) wilden zelfs veel meer geven, dan het college voorstelde. Toen het echter op stemmen aankwam klonk vijfmaal achtereen het woordje „tegen". De voetbalvereniging was geen stuiver rijker geworden! De heer Zweers opende het debat. Hij maakte duidelijk wel een goed woordje voor voetbalminnend Renswou de te willen doen door voor te stellen het bedrag van f 500,- dit jaar toe te kennen en het volgend jaar zelfs te ver dubbelen. De heer Stoer deed er nog een schep je bovenop door een voorstel te lance ren om ineens een bedrag van f 1600,- beschikbaar te stellen. ,,Dat is tenmin ste een oplossing", zo sprak de heer Stoer, „die vijfhonderd gulden, daar hebben ze zo weinig aan." Boerenpartij-raadslid E. Huigenbosch wist aanvankelijk niet helemaal goed wat hij ermee aan moest. Hoewel hij vond dat „de voetbalclub niet aan de gang moest blijven met subsidie te vra gen", werd hij 't tenslotte toch met de heer Stoer eens. „Laten we ze nu helpen, dan zijn ze de eerste jaren uit de zor gen", zo luidde zijn standpunt in gro te lijnen. Noch het voorstel van de heer Zweers, noch dat van de heer Stoer, werd door een van de andere leden ge steund, zodat de voorzitter zich genood zaakt zag het voorstel van B. en W. in stemming te brengen. Dit voorstel om vatte het genoemde bedrag van f 500,- dat noodzakelijk werd geacht voor het aanschaffen van een grasmaaimachine, verbetering van de kleedlokalen en nog enkele andere voorzieningen. De hele raad, met uitzondering van de beide wethouders, liet daarop het onverbiddelijke „tegen" klinken; voor de aanwezige bestuursleden van de v.v. Renswoude een donderslag bij heldere hemel. Immers, wethouder H. Vermeulen, (ar) had kort tevoren de volle instem- E. ZWEERS (P.v.d.A.) maak er maar f 1000,van ming van de raad gekregen toen hij naar voren bracht, dat geld aan de voetbalvereniging besteed, een gezonde vrijetijdsbesteding van de jeugd ten goede komt en dat het hier niet alleen om een paar voetballers ging, maar om het belang van de hele Renswoudse gemeenschap. Zelfs de zo nu en dan wat tegenstribbelende heer Huigenbosch Burgemeester J. A. HOS AN G maar mijne heren, toch! was het daar roerend mee eens. „De voetbalclub houdt de jeugd vah de straat", zo had hij gesproken... De al eerder geciteerde uitroep van burgemeester J. A. Hosang, „mijne he ren, nu krijgt de voetbalvereniging hele maal niets", betekende het einde van het breedvoerige raadsdebat dat een bijzonder bittere pil voor de voetbalver eniging tot resultaat had. Die bitterheid schuilt vooral in het feit, dat de club een kastekort van f 754,- heeft en een financiële ruggesteun, vooral nu er vrij kostbare aanschaffingen voor de deur staan, goed kon gebruiken. De heer Stoer tenslotte had tijdens het debat nog een contributieverhoging voorgesteld, waartegen met name de voorzitter zich met klem verzette. De overige agendapunten gingen met een uitzondering allen onder de hamer door, zij het dat er voor bijna elk te nemen besluit veel woorden nodig wa ren om vooral de heer Stoer te over tuigen. Het voorstel om de naam Molenstraat te wijzigen in Industrielaan, dit op ver zoek van de heer P. V. Verboom uit Ede, die aan genoemde straat een fa briek laat bouwen, bracht de tongen eveneens los. De heer Zweers zei dat hij van iemand, die aan de Molenstraat woonde, nogal wat bezwaren had ge hoord. Burgemeester Hosang zei zich wel be paalde bezwaren te kunnen indenken, maar gaf de raad de verzekering dat het college tot de overtuiging was geko men, dat een naamswijziging zeker van belang was, enerzijds om aan het ver zoek van de heer Verboom te voldoen, anderzijds om eventuele verdere indus triële vestigingen te stimuleren. De heer Huigenbosch voelde er veel voor de beslissing uit te stellen totdat er wat meer fabrieken in de gemeente zouden staan. Ook de heer Stoer stond er nogal sceptisch tegenover. Wethouder Wolleswinkel voerde ter verdediging van het voorstel aan dat men historische achtergronden niet uit het Oog wilde verliezen, maar dat het college ten behoeve van de industrie een offer had willen brengen. Ondanks dit pleidooi bleef de raad volharden in de kritische houding en die leidde ten slotte tot verwerping van het voorstel met vijf tegen twee stemmen. Aan het begin van de vergadering deel de de burgemeester mee dat er een rapport van het Gasbedrijf Centraal Nederland was binnengekomen, waar in werd meegedeeld dat de aanleg van aardgas in Renswoude binnen niet al te lange tijd te verwachten is. „De hoofdleiding ligt al in Scherpen- zeel, vandaar is nog 3800 meter buis nodig om de gemeentegrens te berei ken," zo zei hij. De heer Stoer trok daarna in 'n lang gerekt betoog de werkzaamheden van de commissie tot wering van schoolver zuim in twijfel. „Regelmatig zie ik on der schooltijd kinderen op de Taets van Amerongenweg lopen, leren ze eigenlijk nog wel wat?", zo vroeg hij zich af. De burgemeester stelde echter vast E. HUIGENBOSCH (Boerenpartij) niet met subsidie aan de gang blijven dat er de laatste tijd geen gevallen van schoolverzuim aan de orde waren ge weest en verwees de heer Stoer voor het overige deel van zijn vraag naar het hoofd der school. De heer J. Lagerwey werd in de ge noemde commissie benoemd; hij volgt de heer A. G. Oosterdeek die de ge meente heeft verlaten, op. H. STOER (C.H.U.) eerst f 1600,—, later niets De heer Zweers brak vervolgens een lans voor de stichting van een openba re kleuterschool. „Als gemeente moe ten we rekening houden met de oecu menische gedachte", zo verklaarde hij. Wethouder Vermeulen diende hem van repliek met de mededeling dat dit stre ven ook in praktijk kon worden ge bracht als ouders, die niet tot de pro testantse of tot een andere kerk beho ren hun kinderen naar een christelijke school zouden sturen. De raad ging akkoord met het voor stel medewerking te verlenen aan het stichten van een prot. chr. kleuter school op de hoek van de Kerkstraat en de Van Reedeweg. Deelneming aan de tweede bouwstroom Zuidoost-Utrecht die Renswoude 51 woningwetwoningen en 56 premiewoningen oplevert, werd na wat heen en weer gepraat aanvaard. Wethouder Vermeulen zei in dit ver hand dat het zaak was de verkoop van premiewoningen „boven alles" te laten gaan. „Gezien de ervaringen die we met eerdere premiebouw hebben", zo zei hij, „moeten we een soepel verkoopbe leid voeren, anders valt bet hele plan in duigen." De burgemeester geloofde dat men zich weinig zorgen hoefde te maken. „In Leusden zijn dezelfde huizen wegge vlogen. Per 1 januari gaan wij aan het verkopen", deelde hij mee. De premie- woningen zullen f 36.000,- per stuk gaan kosten. OPHEUSDEN De Hervormde pre dikant te Opheusden, dominee J. Cats burg, heeft zondag vanaf de kansel be kend gemaakt, dat hij heeft bedankt voor de op hem uitgebrachte beroepen door de Hervormde gemeenten te Poortvliet en Delft. De grootbloemige winterbloeiende be gonia's worden in de bloemenzaken weer aangeboden. Deze fraaie bloei- sters geven een fleurige aanblik. Haal zo'n mooi exemplaar en U heeft een grootse bloemenweelde dicht bij U in de huiskamer. De begonia, Gloire de Lorraine", de oorspronkelijke winter bloeiende begonia, is ons nog heel goed bekend. Deze liet vrij spoedig in de kamerwarmte haar bloemen vallen en stond er al heel gauw troosteloos bij. Deze is gelukkig langzamerhand door sterkere variëteiten vervangen, waar bij het afvallen der bloemen tot een minimum beperkt is. Zij moeten zo weinig mogelijk verplaatst worden en ook niet draaien ten opzichte van het licht. De atmosfeer mag niet te droog zijn in de kamer, dus zorgen dat er geregeld water kan verdampen. Om te voorkomen dat de potkluit uitdroogt dompelt men eens in de week de pot in een emmer lauw wa ter. Geef hierna de bekende kamer- plantmest. Zij vraagt veel licht en geef nooit koud water. Bij goede ver zorging kan men gedurende enige maanden van haar ongemeen fraaie bloei genieten. De Poinsettia (Kerstster) en de Kerstroos (Helleborus) nemen, nu het tegen Kerstmis loopt, weer een ere plaats in, hetzij verwerkt in bloem stukken, als snijbloemen of als pot plant. Ongetwijfeld zullen velen tegen Kerstmis zo'n plant cadeau krijgen. Zet haar in het volle licht en laat haar rustig staan. Ik zal de verdere behandeling wel tijdig genoeg bespre ken in dit hoekje. Hedera helix: Als wandplantje wordt de Hedera helix (klimop) bijna in iedere huiskamer aangetroffen. Ze lenen zich dan ook goed voor wand versiering. De groenbladige soorten zijn de sterkste, die doen het zelfs nog in een koude kamer en stellen ook ten opzich te van het licht geen zware eisen. De soorten met bonte bladeren heb ben licht nodig en vragen ook meer warmte. Deze planten kan men zelf heel goed voortkweken door middel van stekken. Deze worden op een fles je water gezet en wortelen dan al vrij spoedig. Na beworteling kunnen ze in een pot, gevuld met voedzame aai'de, worden opgepot. Floria's hoorn raakt leeg. Zo hier en daar bloeit buiten nog een verwilderd plantje, gesierd met een bloempje. Het is als een afscheid van het vlie dende jaar. Ja, we hebben met elkaar weer een aanzienlijke afstand afgelegd. Terug blikkende: Samen hebben wij de groe ne lente jubelend begroet, met grote bewondering de bloemenpracht van de lente en zomer gade geslagen, dank baar het fraaie kleurenspel van vriend herfst, niet te vergeten zijn heerlijke vruchten die wij dankbaar in ontvangst namen. Vriendschappelijk zullen wij ook de ijskoude handen van Koning Winter drukken. Wij beseffen nu, dat er voor enige maanden terug grote overvloed ge heerst heeft. Ons oog kan nu tot het mechanisme van de bomen en hees ters doordringen, de dierwereld lijkt, met uitzondering van enkele vogels die verlaten in de ontbladerde takken der bomen en heesters omzwerven, uit gestorven. Zachte geluiden van vogel stemmetjes dringen tot ons door. Het zijn de stemmetjes der mezen en sijs jes, die als 't ware weeklagen over het vertrek van hun zusters, die nog voor korte tijd terug hun zang, daar tussen de heesters in de tuin of in de haag van Bottelrozen, deden horen. De bladerloze Meidoorn prijkt nog met zijn purperrode appeltjes, de Lijs terbessen pronken met levendig rode, op koralen gelijkende vruchtjes, straks wanneer moeder aarde met een sneeuwkleed bedekt is, dienen deze vruchtjes tot voedsel van onze geve derde vrienden. De mooie vruchtjes zijn dan ook goed besteed. Moeder Natuur vervalt steeds meer in een diepe slaap. Bomen, struiken en heesters zijn in rust. Hun rusttijd is voor ons de planttijd. Bij open weer kan men alle soorten heesters, bomen en struiken planten of verplanten. Wacht niet met het planten tot het voorjaar. Het is beter thans te planten, het „hoe en waarom" zal ik laten rus ten, dat is een artikel apart. Wilt er om denken: rozen houden van kalkrij- ke grond. Dit houdt in, dat kalkkrme grond een kalkbemesting moet hebben. Mocht U een klimroos aan de muur planten, wilt er dan om denken, dat de takken niet direct worden aangebon den. De diepgespitte grond zakt na het planten altijd na en worden de scheu ten meteen aangebonden dan kunnen deze niet met de grond meezakken en komen ze los in het plantgat te han gen, hetgeen allerlei narigheden met zich meebrengt. Na enkele weken is de grond wel ingeklinkt en kan men de scheuten wel aanbinden. Ons werd per brief een „klaaglied- je" toegezonden over een Dwerg-Co- cospalm, die bruine punten vertoonde aan de bladeren. „Wat moet ik hierte gen doen", aldus abonné G. ten H. De dwerg-Cocospalm (Cocos Weddeliana) is het kleinste palmpje ter wereld, een sierlijk plantje, dat door de bloemisten gebruikt wordt als decoratiemateriaal van bloemstukken. Het is begrijpelijk dat zo'n palmpje, dat aan de kweekkasatmosfeer gewend is, het in uw kamer verre van ideaal vindt, dus tracht zoveel mogelijk aan haar verlangens tegemoet te komen. Hoe meer licht, hoe beter, vooral geen felle zon, een vochtige atmo sfeer is zeer gewenst. Bespuit het palm pje enige malen per week met lauw water en zorgt dat de potkluit goed vochtig wordt gehouden. Hierdoor kan men voorkomen dat ev nog meer blad- punten verdrogen. E. J. Grijsen-Rhenen Geboren: Petra, d.v. J. Bieshaar en G. Lege- maat; Franciscus Gerardus Jacobus z.v. G. van Ekris en C.-M. Huijbers. Ondertrouwd: T. van de Broek te Scherpenzeel en A. Hazeleger te Scherpenzeel. Getrouwd: Anton Becker en H. W. van Manen, Lindenlaan 22A. Overleden: Janna Smit, e.v. Vermeulen, Eiken laan 35.

De Vallei | 1966 | | pagina 5