Eiwitstoffen gehaald uit aardolie Ondertrouw redde Fries dorpskerkje D '66 wil meer vrijheid van demonstreren .EXTRA „kleur-me-zeir paraplu Esso „Regering zal begroting nog eens zorgvuldig bekijken 99 Friese gasbel 200 miljard m'? Kamerlid Voogd (B.P.) breekt met Koekoek Produktie in fabriek in Frankrijk Voedsel ivor het jaar 2000 BOLS Als u Esso Extra tankt rjjdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! Nota's van minister Zijlstra GEKORTWIEKT Op principiële gronden Voor vijfde maal een kind gered In 2000 Jongelui betrapt op haschiseh roken Pauselijke nachtmis in Florence Japan bestrijdt corruptie Pakje boter niet altijd even goed? Verpleegde tijdens volleybalwedstrijd ontvlucht Iets heel aparts voor alle jonge meisjes in Nederland slechts f.3.90 Een prachtige, stevige kinderparaplu, die de kinderen zélf kunnen inkleuren. 3 Waterproof kleurstiften zijn erbij. Bijzonder leuk Kerstgeschenk! Tijdelijk bij Esso dealers, die op deze extra aanbieding wijze- met een raambiljet. SER-ADVIES OMZETBELASTING V.S. steunen sancties Jongelui bestormen politiebureau Pagina 7 DINSDAG 13 DECEMBER 1966 (Door C. L. Boltz „Financial Times") LONDEN Te Lavera in Zuid-Frankrijk wordt een grote fabriek gebouwd om begin volgend jaar een begin te kunnen maken met de produktie van pro teïne uit aardolie. De fabriek wordt gebouwd in opdracht van de Franse dochteronderneming van British Petroleum en daarbij wordt gebruik gemaakt van de ervaring, op gedaan met een modelbedrijf dat al in 1963 werd opgericht en dat sindsdien dagelijks honderd kilo eiwitstoffen, in beginsel ook geschikt voor consumptie door de mens, uit aardolie heeft gemaakt. Het onderzoek is eigenlijk begon nen toen in de laboratoria van Brit ish Petroleum proeven werden uit gevoerd met het doel aardoliepro- dukten te ontdoen van wasachtige bestanddelen, die bij lage tempera- (Van onze correspondent) r^at het Friese dorp Blessum in de nacht van zaterdag op zondag niet van dorp in gehucht veranderd is, heeft het te danken aan prinses Mar griet en de heer Pieter van Vollen hoven. Zaterdagmorgen zette de heer J. Koster, die niet alleen Koster heet, maar het ook is, de vlag op de toren van de kerk. Toen hij weer beneden kwam, rook hij een brandlucht. De heer Koster dacht eerst, dat er iemand in de omgeving bezig was autobanden te verbranden, maar dat bleek niet het geval te zijn. Toen hij zaterdag avond de vlag had binnengehaald en weer beneden in de toren kwam, rook hij dezelfde brandlucht. De koster vertrouwde de zaak toen niet meer en ging naar het „toga hokje", waar ook de elektriciteits meter hangt en zag toen onmiddellijk wat er aan de hand was: de leidingen stonden onder stroom. Vonken spat ten over en weer. Het kerkje, dat uit de twaalfde eeuw dateert, was in de nacht van zaterdag op zondag waarschijnlijk in vlammen opgegaan, als de heer Koster niet in de toren had moeten zijn vanwege de ondertrouw van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Nu is Blessum nog een dorp, zo meende de koster; het zou niet meer dan een gehucht geweest zijn als de kerk was afgebrand. Dan was ook het orgel, dat enkele eeuwen oud is, verloren gegaan. De heer Koster, die zelf ook kerk voogd is en tegelijk vertegenwoor diger van de O.B.A.S., bij welke maatschappij kerk en toren tegen brand waren verzekerd, meent, dat het onweer van vrijdagavond wel eens debet aan de gang van zaken kan zijn. Het defect zou normaal niet zijn ont dekt. Er wordt maar ongeveer een maal per maand in het kerkje ge preekt. ADVERTENTIE Ik was nooit klesUkeurlg genoog Ik nam weieens een likeur in huis, maar ik vroeg dan naar een sóórt en nooit naar een naam. Tot ik ontdekte dat ik al voor 10,95 per fles de echte LIKEUREN kon krijgen zoals Apricot Bols, Bols Curasao en Bols Cherry Brandy.Tegenwoordig ben ik dan ook hoogst kieslikeurig en ieder een mag mijn likeuren keuren: ze dragen allemaal het likeur- merk van de wereldberoemde likeurmeester. Bols kwaliteitl V l'TRECHT. De 17-jarige scholier Gerrit Frans Jurgens uit Groenekan heeft voor de vijfde maal een kind het leven gered door het uit het water te halen. Dat gebeurde zondagmiddag, toen hij in Utrecht bij de Weerdsingel twee hui lende kinderen zag. Zij stonden naar het water te kijken. Gerrit Frans keek ook en zag een kind in het water drij ven. Hij bedacht zich geen moment en dook in de Weerdsingel. Aldus redde hij het leven van de vijfjarige Peter van Zanten, die al spelende te water was geraakt. tuur vastkoeken en waardoor leidin gen en filters verstopt kunnen raken. Hierbij bleek, dat bepaalde schim mels op die was in leven konden wor den gehouden. Het onderzoek stond onder leiding van een Franse deskundige, Cham- pagnat. Hij kwam tot de conclusie, dat de schimmels ten dele uit eiwit stoffen moesten bestaan en, al voort woekerend op de was, zelf de nodige proteïne moesten produceren. In 1959 legde hij op een wetenschappelijke conferentie een plan op tafel: „Mi crobiologie met betrekking tot de winning van proteïne uit aardolie- produkten". Vanaf dat moment is een ware jacht ontketend. Minstens drie grote oliemaatschappijen Esso, Shell en BP stortten zich op het interes sante onderwerp. Gewone petroleum bestaat voor on geveer één derde uit was. Uit tien ton ruwe olie kan één ton petroleum wor den gehaald. De grondstof voor de proteïneproduktie is dus één honderd ste van het oorspronkelijk produkt de ruwe olie. Jaarlijks wordt op aar de 1.500 miljoen ton ruwe olie gewon' nen. Mensen die het kunnen weten voorspellen, dat de produktie in het jaar 2000 zal zijn opgelopen tot 6.000 miljoen ton. Dit zou betekenen dat dan jaarlijks 60 miljoen ton was als grondstof beschikbaar zou zijn. Daarvan zou niet alles voor de pro duktie van eiwitstoffen kunnen wor den gebruikt, doch zelfs al zou één derde beschikbaar zijn dan is het nog een fantastische hoeveelheid, name lijk 20 miljoen ton was. Elke ton was levert dan weer een ton proteïne op. Het onderzoek van BP is erop ge richt, geschikte schimmels te vinden van de soort waaruit ook penicilline wordt verwaardigd, microscopisch kleine levende wezens. De winning is overigens zeer simpel. Op deze wijze verwaardigde eiwit ten zijn gemengd in het voedsel van proefdieren en daarbij zijn gunstige resultaten geconstateerd. In Nigeria zijn momenteel experimenten gaande om het produkt op groter schaal te testen en wel bij het voederen van kippen en varkens. LAREN In de nacht van zaterdag op zondag, om half twee heeft de La- rense politie, bij een inval in een per ceel aan het Hendrikalaantje te Laren, elf jongelui, onder wie twee meisjes, betrapt op het roken van haschisc.hsiga- retten. Een kleine hoeveelheid haschiseh werd in beslag genomen. De jongelui werden voor een verhoor meegenomen naar het politiebureau en later naar huis gestuurd. De bewoonster van het perceel was naar een verjaarspartijtje. Zij wist, dat de jongens en meisjes zich in haar wo ning bevonden. DEN HAAG Waarom wel zonder vergunning „Vliegen is goedkoper dan u denkt" en niet evenzo „De de mocratie is duurder dan u denkt"? Dit vraagt de Haagse afdeling van de poli tieke partij Democraten '66 (D'66) zich af in een commentaar op bepalingen van de algemene politieverordening van de gemeente Den Haag. D'66 heeft een adres aan de Haagse gemeente raad gestuurd, waarin deze partij ver zoekt de thans geldende bepalingen voor openbare demonstraties en ande re politieke straatactiviteiten met spoed te willen herzien en aan te pas sen aan de eisen en mogelijkheden van vandaag en zo mogelijk aan die van de toekomst. D '66 vindt 't duidelijk dat er moet worden gewaakt voor het „bezit van de straat" door welke groepering ook. Het gebruik van de straat voor bona fide democratische activiteiten en dan nog slechts in een beperkte periode in verband met de verkiezingen, moet evenwel niet zoveel belemmeringen ontmoeten als thans het geval is. Dit lijkt evenmin aanvaardbaar. D '66 keert zich tegen tal van beper kingen in de politieverordening. De partij wijst op de omstandigheid, dat de hoofdcommissaris van politie en de burgemeester allerlei activiteiten kun nen verbieden of tegengaan. Daarvoor bestaat geen verantwoordingsplicht te genover de gemeentraad. In een ge- VATICAANSTAD Paus Paulus VI is voornemens om in de kerstnacht een mis op te dragen in de onlangs zwaar door overstromingen getroffen Italiaan se stad Florence, zo heeft de perschef van het Vaticaan bekendgemaakt. De reis die de Paus naar Florence zal maken op de 24ste december zal „strikt privé" zijn, zonder enige vorm van Pauselijk eerbetoon. De Paus .:al na het celebreren van de mis in Florence direct terugkeren naar het Vaticaan, waar hij op eerste kerst dag in de St.-Pieter de Kerstmis zal op dragen. In de desbetreffende mededeling van het Vaticaan wordt gezegd, dat de Paus door zijn bezoek aan Florence zijn deelneming met de slachtoffers van dé overstroming zowel daar als el ders tot uiting wil brengen. Gewoonlijk celebreert de Paus de nachtmis in de Sixtijnse kapel. TOKIO Functionarissen van het Japanse ministerie van Bouwnijverheid die golf spelen met aannemers of uit handelskringen nieuwjaarsgeschenken aannemen, lopen gevaar ontslagen te worden. De nieuwe minister van Bouw nijverheid, Eiisji Nisjimoera, heeft deze maatregel bekendgemaakt als deel van de strijd tegen de „zwarte mist", de corruptie waardoor de regering-Sa- to wordt bedreigd. Tegen het genoem de ministerie zijn de beschuldigingen van corruptie de laatste jaren voorna melijk gericht geweest. De Japanse socialistische partij wil dat de parlementsleden aftreden, om ontbinding van het parlement en nieu we verkiezingen af te dwingen. Maan dagochtend hadden de socialisten reeds 124 ontslagbrieven in handen. Zij be schikken over 141 zetels in het Lager huis tegenover de liberalen 278. Ver wacht wordt dat de regering bij deze ontslagen een vertragingstactiek gaat toepassen, onder meer door de voorzit ter elk parlementslid dat wil aftreden bij zich te laten roepen om de reden van aftreden toe te lichten. Premier Sato heeft bovendien te kampen met verzet in zijn eigen partij. Verwacht wordt echter dat Sato het tot februari zal uithouden. In die maand worden waarschijnlijk nieuwe verkiezingen gehouden. wijzigde politieverordening moeten de ze bevoegdheden voor het uitoefenen van oncontroleerbare macht zoveel mo gelijk worden beperkt en/of onder con trole worden gebracht, meent D '66. In de brief aan de gemeenteraad worden door D '66 voorts sugges ties gedaan, opdat de bevolking actie ver kan deelnemen aan de politiek. Op tijden en plaatsen, waar het publiek zich bij voorkeur ophoudt, moeten ac tiviteiten kunnen worden ontplooid, dus ook in centraal gelegen stadsgedeelten. De doorstroming van de vrije demo cratische meningsuiting is niet minder belangrijk dan de doorstroming van het moderne verkeer, aldus D '66. GRONINGEN In verschillende ge vallen is roomboter in kleinverpakking reeds veel te oud, wanneer de consu ment het pakje in de winkel koopt. Bo vendien wordt de roomboter in veel win kels bij een te hoge temperatuur be waard. Ook Is het zogenaamde losvocht- cljfer van deze boter vaak te hoog. Deze conclusies van de commissie boterkeuring van de Drents-Groninger Zuivelbond, opgemaakt bij routine-onder zoekingen naar de kwaliteit van door de detailhandel verkochte boter, staan in het halfjaarlijkse verslag van de bond, dat maandag tijdens de algemene ledenver gadering werd behandeld. De Zuivelbond heeft inmiddels een begin gemaakt met een omvangrijk on derzoek naar de kwaliteit van boter bij bewaring gedurende verschillende tijd stippen en bij verschillende temperatu ren. Aan de hand van de resultaten van dit onderzoek zullen, naar men verwacht, richtlijnen worden gegeven voor de be waring bij de detailhandel. Bovendien zal het aantal jaarlijkse keuringen van de Zuivelbond met vier worden uitge breid, aldus het verslag. (Van onze correspondent) DEDEMSVAART. Tijdens de vol leybalwedstrijd tussen VCV, welke club bestaat uit verpleegden uit het Rijksasiel te Balkbrug, en SVD uit De- demsvaart, wist een der VCV-spelers te ontsnappen aan de meegekomen be wakers. De volleybalspeler verdween in zijn trainingspak in de duisternis. De voortvluchtige begaf zich naar 'n garage en wilde zich per taxi naar Zwolle laten rijden. Zover kwam hij echter niet, want in Balkbrug werd de taxi door de reeds gealarmeerde ge- stichtswacht aangehouden, zodat de vluchteling kon worden ingerekend. ADVERTENTIE STOP'N TUGER IN UW TANK DEN HAAG De regering zal de begroting 1967 nog eens zorgvuldig en kritisch bekijken, er krachtig naar streven eventuele overschrijdingen te compenseren en in het bijzonder aandacht schenken vooral met het oog op de begroting 1968 aan het probleem, hoe de styging van de ryksuitgaven binnen verantwoorde perken kan worden gehouden. Dit zegt minister Zijlstra in de nota inzake het uitstel van de verlaging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting tot 1 juli 1967, die h(j thans met een viertal andere nota's bjj de Tweede Kamer heeft inge diend. Deze vier andere nota's hebben betrekking op de belastingverlaging voor ongehuwden van 40 tot 65 jaar per 1 juli 1967, op de verlenging met een jaar van het 47ste punt van de vennootschapsbelasting, op de heffing van 20 opcenten op de omzetbelasting per 1 juli 1967 en op de verhoging van de accijns op benzine en gasolie per 1 januari 1967. De bewindsman vestigt er de aan dacht op, dat de feitelijke externe po sitie van ons land zorgelijk is en geen ruimte laat voor een inflatoire uitzet ting van de bestedingen. De regering houdt wel degelijk rekening met de ver dere ontwikkeling van de arbeidsmarkt. Op het ogenblik werkt volgens minister Zijlstra, in verschillende sectoren zeer duidelijk een monetaire rem, terwijl moet worden verwacht, dat zulks in 1967 in gelijke of versterkte mate het geval zal zijn. De zorg die de regering koestert om trent de economische ontwikkeling wordt volgens de minister van financiën met name ingegeven door het voortduren van de ongunstige externe positie van ons land. Al sinds 1963 wordt niet meer voldaan aan de norm van een overschot op lopende rekening van de betalings balans van circa 1 procent van het na tionale inkomen. Ook al behoeft deze norm niet elk jaar te worden gereali seerd. dit neemt niet weg, dat een ver achter blijven daarbij en het optreden van zelfs aanzienlijke tekorten geduren de enige jaren tenslotte tot ingrij pen noopt. Van de machtiging tot vervroeging van de ingangsdatum van de belasting- fg Zaterdagochtend is de 30-jarige W. J. Pruisen uit Kaatsheuvel op de provinciale weg Eindhoven-Nijmegen onder de gemeente Veghel verongelukt. Hij reed met zijn auto met zo'n grote kracht tegen een boom, dat de wagen in tweeën brak en een deel ervan in de sloot langs de weg terecht kwam. LEEUWARDEN Onder het vasteland van Friesland zou zich minstens 200 miljard kubieke meter aardgas bevinden. Dit heeft oud-minister drs. J. M. den Uyl zaterdag in Leeuwarden gezegd. Dit cijfer wijkt nogal af van wat tot nu toe bekend was. Het cijfer van 200 miljard kubieke meter aardgas in de Friese bodem is een „persoonlijke schatting", zo heeft drs. Den Uyl later desgevraagd meegedeeld. Hij bracht in herinnering, dat hij in oktober 1965 de Tweede Kamer, in zijn hoe danigheid van minister van Economische Zaken, had meegedeeld, dat de gasre serves in Friesland, op basis van feitelijke gegevens, konden worden geschat op 100 miljard kubieke meter. Maar met het oog op de „zeer gunstige geologische gesteldheid" vein de provincie, Ameland inbegrepen, meent drs. Den Uyl persoon lijk, dat er gemakkelijk het dubbele van deze hoeveelheid aanwezig kan zijn. De heer Den Uyl verklaarde nog, dat hij zaterdagmiddag in Leeuwarden niet over deze kwestie had gesproken in zijn rede voor de Friese afdeling van de P.v.d.A. De mogelijkheid van de aanwezigheid van 200 miljard kubieke meter aardgas had hij slechts terloops aangeroerd in een gesprekje met enkele mensen, na afloop van de vergadering, aldus drs. Den Uyl. verlaging zal gebruik worden gemaakt indien naar het oordeel van de regering een zekere verruiming van de beste dingen over een breed vlak aanvaard baar is. Dit zal o.m. afhangen van de betalingsbalans, de lonen en prijzen, de werkloosheid en de gemeentelijke finan ciën. Omtrent de datum, waarop een der gelijke beslissing nog genomen zou kunnen worden, zonder dat de uitvoe ring op onoverkomenlijke bezwaren van technische aard stuit, deelt de minister mee, dat deze datum onge veer zes weken ligt voor de ingangs datum van de verlaging. De bewindsman acht het negende halfjaarlijkse economische S.E.R.-rap- port in vele opzichten een waardevollle bijdrage tot de gedachtenvorming rond het beleid, dat door de omstandigheden wordt vereist. De drie doeleinden, waar op dit beleid naar het oordeel van de |raad thans moet zijn gericht (herstel van het evenwicht op de betalingsba lans, een terugdringen van de inflatoire kosten- en prijsontwikkeling en handha ving van de werkgelegenheid), alsmede de overwegingen dat 'n ruime bijdrage voor een relatief terugdringen van de bestedingen moet komen van de kant van de particuliere consumptie, kan hij geheel onderschrijven. Over de suggestie van de S.E.R. om een bijdrage uit de algemene middelen te verschaffen ten einde de stijging van de sociale lasten te beperken, moet zijn oordeel evenwel anders uitvallen. Im mers een dergelijke uitspraak verliest veel, zo niet alle, waarde, indien niet nader wordt ingegaan op de gevolgen van een dergelijke maatregel. Zou men overheidsuitgaven en inkom sten verder ongemoeid laten, dan wor den door dit beroep op de algemene middelen slechts de bestedingen op in flatoire wijze vergroot en komt men in strijd met een van de belangrijkste doel stellingen van het beleid die de S.E.R. voorop heeft gesteld: een terugdringen van de inflatoire kosten- en prijsontwik keling. Over compenserende maatrege len wordt in het S.E.R.-advies in dit verband niet gesproken, noch over uit- gavenverlaging, noch over belastingver hoging. Ten aanzien van de bezwaren tegen de heffing van 20 opcenten op de om zetbelasting per 1 juli a.s. kan minister Zijlstra zich verenigen met het oordeel van de vorige regering. Thans moet slechts bij gebrek aan een goed alter natief en mede in de verwachting dat binnen afzienbare tijd het bestaande cu mulatieve cascadestelsel door een meer neutraal systeem wordt vervangen, over die bezwaren worden heengestapt. Een algemene verhoging van de om zetbelasting zal niet terstond voor het gehele bedrag doorwerken in de prijzen van de eindprodukten. De doorwerking b.v. van de belastingverhoging voor in vesteringsgoederen op de prijzen van de consumptie-eindgoederen zal veelal enige tijd vergen. Bij zijn berekeningen gaat het centraal planbureau ervan uit, dat deze belastingverhoging in het eer ste jaar slechts voor 2/3 gedeelte in vloed op de consumptieprijzen zal heb ben. In de nota inzake verhoging van de accijns op benzine en gasolie geeft de minister toe, dat de lasten van de weg gebruikers in de loop der jaren nogal eens zijn verhoogd. Vergeten mag ech ter niet worden, dat internatonaal gezien de situatie hier voor deze sector gun stig lag en ook na de verhoging stellig niet ongunstig uitvalt. 0 Het „Koopvaardijcomité Huwelijks geschenk H.K.H. Prinses Margriet, petekind der koopvaardij, en mr. P. van Vollenhoven" zal woensdagochtend op paleis Soestdijk het bruidspaar twee geschenken aanbieden: antieke voorwer pen, waarvan er een zeer toepasselijk is op de Nederlandse koopvaardij. Het comité .Verlanglijst Bruidspaar' ontvangt thans ongeveer 500 giften per dag, bestemd als bijdrage voor het huwelijksgeschenk voor prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven. Het ligt in de bedoeling van hét comité alle giften te boekstaven in een naam-boek, dat t.z.t. aan het jonge paar zal worden aangebo den. 0 Op giro-nummer 88.55 ten name van „Verlanglijst Bruidspaar" te Arn hem, worden thans ook giften van be drijven ontvangen. Inmiddels is ook een Surinaams geschenk toegezegd. „Suri name zal een aardige brok van de ver langlijst voor zijn rekening nemen", zo is namens het comité meegedeeld. De P.T.T. beschikt thans over een nieuw type mobiele telefooncentrale waarmee ook centrales, die met zes cij fers werken, kunnen worden geholpen. Bij eventuele calamiteiten kan men op deze wijze binnen 24 uur een eerste noodverbinding maken. De Koninklijke Shellprijs ten bedra ge van f 20.000,- is dit jaar toege kend aan dr. Tj. H. de Boer van het Natuurkundig Laboratorium v. d. Rijks universiteit te Groningen. De prijs werd maandagmiddag uitgereikt door ir. W. Starrenburg, directeur van de N. V. Ko ninklijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij, in het kantoor van deze ven nootschap in Den Haag. Het dagelijks bestuur van het pro- duktschap voor Vee en Vlees heeft het algemeen bestuur voorgesteld de re searchgroep voor Vlees en Vleeswaren T.N.O. in 1967 een bijdrage te verlenen van f 26.250,- voor een onderzoek naar oorzaken van acute hartdood bij het transport van varkens. Aangezien acut® hartdood de vleeskwaliteit zeer ongun stig beïnvloedt, zal de voedingsorganisa tie T.N.O. eenzelfde bedrag beschikbaar stellen. Prins Claus heeft het voornemen za terdag 14 januari aanwezig te zijn bij de bijzondere senaatsvergadering ter gelegenheid van de 25ste lustrumviering van de Technische Hogeschool te Delft. Nederland zal f 340.000,bijdra gen voor de bouw en inrichting van een middelbare meisjesschool in Kenya. Op het ministerie van Buiten landse Zaken is een overeenkomst ge tekend tussen de Nederlandse regering en de in Kenya werkzame congregatie van de Zusters Franciscanessen van Ou denbosch. De onlangs opgerichte „Partij voor Gezagshandhaving" zal in februari niet kunnen deelnemen aan de Tweede- Kamerverkiezingen. Men heeft zich en kele dagen na het sluiten van de aan meldingstermijn bij de kiesraad laten registreren, met het gevolg dat de kies raad de partij van deelneming aan de verkiezingen heeft moeten uitsluiten. Na een onderbreking van driej jaar, is het de K L.M. weer toegestaan Indonesische staatsburgers te vérvoe- ren van Djakarta naar Singapore en omgekeerd. Vanwege de confrontatie politiek jegens Maleisië was dit gedu rende die periode verboden. 0 De „International Food Associati on", een internationale combinati® van groothandelaren in levensmiddelen, wil in Oosterwolde het distributiecen trum voor de provincies Groningen, Friesland, Drente en de Kop van Over ijssel vestigen. Men heeft daartoe de gemeente Ooststellingwerf verzocht de fabriekshal van de NV „Stroma" in Oosterwolde, een bedrijf dat dit jaar failliet gegaan is, aan de I.F.A. te verkopen. Op verdenking van diefstal uit auto's, zijn door de Amsterdamse centrale recherche aangehouden de 19- jarige tegelzetter M. de G., diens 16-ja- rige broer F. L. de G. en de 19-jarige leerbewerker H. H. Z. Zij bekenden het afgelopen halfjaar in Amsterdam uit 18 auto's alles wat van hun gading was t® hebben gesloopt en meegenomen. 0 De Amsterdamse rechtbank heeft in hoger beroep het jonge echtpaar Z.-de W. uit de hoofdstad, dat op 10 maart toen de bruidsstoet van prinses Beatrix van de Westerkerk naar het pa leis terugkeerde, een rookbom had ge gooid, veroordeeld tot vier weken hechte nis, waarvan twee voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De heer P. Voogd, een van de drie leden van de Tweede Kamer voor de Boerenpartij, stelt zich niet meer verkiesbaar. Hij treedt boven dien uit de partij, die hem in 1963 naar het parlement afvaardigde. In een ver klaring tegenover ons wilde de heer Voogd niet op bijzonderheden van zijn besluit ingaan. Hij kondigde aan een persconferentie te zullen houden om de motieven, die hem tot de breuk met zijn partij brachten, uiteen te zetten. Wel gaf hij reeds te kennen dat het bij hem in de eerste plaats een zaak van beginsel was, en niet van persoon. Hij gaf echter toe, dat hij slecht met zijn fractiegenoot, de heer E. J. Harm- sen, kon opschieten. Ook liet hij zich zeer negatief uit over het besluit van boerenpartijleider Koekoek om mevr. Hetty Bennink op de kandidatenlijst te zetten. Het ging er niet om, dat hij niet met dit „tv-sterretje", zoals de heer NEW YORK De Verenigde Staten hebben vandaag hun volledige steun aan Engeland toegezegd inzake dwin gende sancties tegen de blanke minder heidsregering in Rhodesië. De Amerikaanse ambassadeur, Ar thur J. Goldberg, deed deze toezegging tijdens het debat in de Veiligheidsraad over Rhodesië. Hij verklaarde dat het Britse optreden tegen het regime van Ian Smith in Salisbury bedoeld is om „niet toe te laten dat een kleine min derheid in het land de grotere meerder heid de vrijheid ontzegt". Voogd het uitdrukte, in een fractie wil de zitten, want zij zou, naar hij meen de, nooit in de Tweede Kamer gekozen worden. „De Nederlandse kiezer neemt zoiets niet," zo zei de heer Voogd, die met verlangen terug zag naar de tijden, dat zijn vroegere partij, de A.R.P., „nog goed ouderwets was." Hij vond het ver kiesbaar stellen van mevr. Bennink te gen de beginselen van de Boerenpartij indruisen. „Dit is nog erger dan het ge val met de heer Adams", zo meende d® heer Voogd, die nu voorlopig maar poli tiek dakloos denkt te blijven. SCHOONHOVEN De politie te Schoonhoven heeft maandagmiddag de 25-jarige C. de G. en de 19-jarige N. K., beiden uit Gouda, aangehouden, die vol gens haar zaterdagavond met een groep andere jongelui getracht hebben een ar restant te bevrijden. De jongelui, ongeveer zestig in totaal, hadden daartoe de deur van het poli tiebureau ingetrapt, het ruitje van het brandalarm vernield en met het aanwij zingenbord, dat onder dat brandalarm stond, ruiten van het bureau, de lan taarn er boven en een ruit van <le se cretarie ingeslagen. De groep van ongeveer 60 personen, die in Gouda wonen, was voor een dans avondje naar Schoonhoven gekomen, dat echter op een vechtpartij uitliep. De 17-jarige H. H. S. uit Gouda, die de hoofddader zou zijn, was direct gearres teerd en opgesloten. Er worden nog en kele arrestaties verwacht.

De Vallei | 1966 | | pagina 7