Duitse economie over hoogtepunt heen Set Snoezige Babykleertjes voordeelpakken 2 x 24 Maggiblokjes van 1.58 Scheidende WEU-praeses pleit voor één Europa Meisje dat „gekleurd" was moest van school „Glaasje op''-actie in Benelux Levenslang voor moord op 3 rechercheurs Over de Opvolger Groeiend vertrouwen in zwart-rode regering reuzen Carlo Schmid in laatste rede Geen sprake van komende crisis Investeringen Experts Lonen omhoog Arbeidsmarkt Kritiek op Sovjet- onderwijs A A A A A A Rassendrama in Zuid-Afrika Britten in 1971 decimaal Volkswagen slopt 17 dagen Zaak-Roberts berecht mm DINSDAG 13 DECEMBER 1966 (Van onze correspondent) BONN De Westduitse economie is ook dit jaar nog gegroeid, maar het tempo is aanzienlijk langzamer geworden. De laatste bloeiperiode begon in de herfst van 1963. Volgens het invloedrijke economische maandblad „Capital" bereikte zij in de zomer van 1965 haar hoogtepunt. Zij eindigde in 1966. Sinds het begin van het jaar is het heuvelafwaarts gegaan om het wat al te scherpe beeld „bergafwaarts" niet te gebruiken. Eind vorig jaar hadden de ondernemers gemiddeld nog opdrachten voor drieënhalve maand. Aan het einde van dit jaar is de ordervoorraad tot 2,8 maand geslonken. Vele ondernemingen moesten het aantal wekelijkse werkuren verkor ten. Overuren worden bijna niet meer gemaakt. Bij steeds meer firma's is de produktiecapaciteit niet volledig in gebruik. De industrie levert sneller dan ooit tevoren. Voor zover het „Institut für Wirt- schaftsforschung" te Hamburg het kan overzien heeft alleen de oliever- vrerkende industrie dit jaar nog meer geproduceerd dan in 1965 namelijk 12 procent in plaats van 10,9. De pro- duktie der chemische industrie liep van 11,1 tot 9 procent terug. Er is ook sprake van achteruitgang bij de autoindustrie (4 in plaats van 4,2 pro cent), de textielindustrie (3 in plaats van 4,1 procent), de levensmiddelen industrie (3 in plaats van 3,6 pro cent), de metaalverwerkende indus trie (1 in plaats van 6.9 procent), de elektrotechnische industrie (0 in plaats van 11,4 procent), de metaal industrie 1 in plaats van plus 0,4 procent) en de machinebouw (0 in plaats van plus 5,9 procent). Voor 3967 wordt intussen een verdere achteruitgang der produktie voor speld. Niet anders ging het met de in vesteringen. De olieverwerkende in dustrie investeerde 34 procent meer, in plaats van 2 procent in 1965, het geen wel voornamelijk een gevolg zal zijn van de bouw van talloze raf finaderijen in West-Duitsland. Ook de levensmiddelenindustrie investeerde méér (7 in plaats van 2 procent). De investeringen in de chemische industrie liepen evenwel van 35 tot 4 procent terug, di in de machine- houw van 29 tot 8 procent, der elektrotechnische industrie van 13 tot 4 procent, der metaalverwerkende in dustrie van 18 tot 5 procent, der bouwvakken van 16 tot 20 procent der textielindustrie van 18 tot 10 procent, der voertuigenindustrie van 16 tot 4 procent. Ook hier luidt voor 1967 de algemene verwachting: ver der dalende investeringen. De toeneming der investeringen, die in 1965 over de hele linie nog 17 procent bedroegen, is in 1966: 0 pro cent. In 1967 zal het percentage mis schien wel tot 8 dalen. Zelfs wan neer er geld beschikbaar zou zijn wat wegens het zuinige beleid der „Bundesbank" niet het geval ia dan nog zouden de ondernemers niets willen riskeren, zo meent „Ca pital". Dalende produktie, dalende investe ringen, het zijn duidelijke aanwijzin gen van een recessie, waarvan de omvang echter vaak sterk wordt overdreven. De indruk is wel ge wekt, dat West-Duitsland voor een economische crisis zou staan. Die in druk werd dan nog versterkt door de desolate toestand, waarin de regering in Bonn de laatste maanden verkeer de en door de chaos der staatsfinan ciën. Sinds de totstandkoming van de coalitieregering tussen de christen democraten en de socialisten is het vertrouwen echter weer gestegen. De economie en de financiën zijn in handen gelegd van twee der sterkste figuren, waarover de CDU- CSU en de SPD beschikten. De por tefeuille van Financiën is nu in handen van CSU-voorzitter Franz- Joseph Strauss, een man, die welke bezwaren men ook overigens tegen hem moge hebben niet te rugschrikt voor krachtige en ook impopulaire maatregelen. De eco nomie wordt geleid door de socia listische professor in de economie Karl Schiller, vroeger al minister van Economische Zaken van de stad-staten Hamburg en Berlijn. Strauss en Schiller hebben gezwo ren ook ondanks principiële tegen stellingen nauw met elkaar samen te werken en daaruit kan zeker iets goeds groeien. Het is tekenend, dat sinds het op treden van de nieuwe coalitieregering meer optimistische geluiden niet al leen uit Bonn, doch ook uit het be drijfsleven te horen zijn. De West duitse beurzen hebben op de toetre ding van de sociaal-democraten gun stig gereageerd. Een „zwart-rode co alitie" is voor het bedrijfsleven blijk baar geen spook meer. Schiller is een aanhanger van het systeem-Gal- braith der „globaal geleide markt economie", dat vele jongere mana gers moderner voorkomt dan de iet wat ouderwets geworden, sterk libe rale sociale markteconomie van prof. Ludwig Erhard. Van prof. Schiller verwacht het be drijfsleven een minder harde krediet- politiek en het einde van de restric ties. Van Franz-Joseph Strauss ver wachten zij de spoedige opheffing van de couponbelasting (een belasting van 25 procent op alle dividenden, die door buitenlanders worden geïncas seerd) hetgeen dan weer buitenlands geld het land binnen zal brengen. Verder een drastische beperking van de uitgaven ter afwending van een staatsbankroet. Maar wonderen kunnen ook prof. Schiller en Franz-Joseph Strauss in zo korte tijd namelijk vóór het einde van het jaar niet meer ver richten. De begroting-1967, met een tekort van zes miljard mark, zal een stuk lapwerk blijven en West-Duits land zal al blij zijn, wanneer Schiller en Strauss erin slagen door een hele reeks stabilisatiemaatregelen dit de ficit tot ongeveer de helft terug te brengen. De lonen zyn ook dit jaar nog krachtig gestegen. Anderzijds heeft men voor het eerst in West-Duits land beleefd, dat de directie van een ijzergieterij het personeel voor stelde de tariefionen over de gehe le linie met tien procent te verla gen, met als alternatief ontslag van een deel van het personeel. Het voorstel werd aangenomen. Niet altijd zal het mogelijk zijn binnen de onderneming een dergelijke regeling te treffen. Het voorbeeld stemt hoopvol en zal wellicht navol ging vinden, zeer tot ongenoegen van de vakverenigingen, die hun popula riteit en bestaansrecht toch wel voor namelijk ontlenen aan het gestaag omhoog schroeven van de lonen. Ook wat dit betreft blikt men vol vertrouwen naar de nieuwe regering te Bonn en naar haar „sterke man nen". Wellicht gelukt het de socialist prof. Schiller bij de sterk socialis- tisch-georiënteerde vakbonden een „geleide loonpolitiek" door te zetten. Misschien zijn de vakbonden eerder bereid te luisteren naar een der hun nen dan naar een christen-democra tische minister van Economische Za ken. Prof. Schiller heeft trouwens nog de steun van een invloedrijk vakbond man, namelijk van Georg Leber, de vroegere voorzitter van de bond van bouwvakarbeiders, die nu minister van Verkeer en Waterstaat is gewor den. En van de christen-democra tische minister van Arbeid, Hans Kat- zer, die tot de werknemersvleugel der cdu behoort en ook in de partij nogal links staat. Misschien gelukt het inderdaad deze drie mannen in het kabinet om in 1967 een matigen de invloed op de loonpolitiek der vak bonden uit te oefenen. Op de arbeidsmarkt kon in 1966 een zekere aanpassing worden geconsta teerd. Men merkt dit het duidelijkst bij de categorie buitenlandse werkne mers, wier aantal langzaam maar ze ker daalt. Ook in 1967 zal het met cir ca één miljoen nog zeer hoog blijven, aangezien vele takken van het be drijfsleven het eenvoudig niet zonder buitenlanders kunnen stellen. Deson danks zullen in het komende jaar on geveer 300.000 buitenlanders minder in de bondsrepubliek werken. In het algemeen bleef de werkloos heid in West-Duitsland in 1966 gering. Van een vermindering der „Vollbe- schaftigung", dat wil zeggen de prak tische afwezigheid van werkloos heid, was nog geen sprake. Ook niet van het aantal onbezette posten, dat gemiddeld nog altijd 500.000 bedraagt. Ook deze cijfers bewijzen, dat on danks een zekere afvlakking der con junctuur, in 1967 beslist geen econo mische crisis in West-Duitsland zal optreden. Het jaar 1966 is voor de bondsre publiek dus niet zo volkomen bevre digend geweest als de voorafgaande jaren. In West-Duitsland zijn de ver schijnselen der lichte recessie in het algemeen pessimistisch uitgelegd. Dit is psychologisch begrijpelijk. De Westduitsers hebben het nog zelden zo goed gehad als in de ja ren na de tweede wereldoorlog en zij begrijpen eigenlijk ook niet, waaraan zij dat hebben verdiend. Zij weten, dat iets dergelijks niet eeuwig kan voortduren, maar zij hebben tegelijk een ongelooflijke angst voor een economische crisis. En als de Duitsers geen echte cri sis hebben, dan doen zij alsof er een is. Zij hebben ook een geweldige vrees voor inflatie. Niets is de laatste we ken onverstandiger geweest dan de uitlating van de verslagen FDP-voor- zitter, dr. Erich Mende, dat in de ja ren zeventig een derde sanering van de markt kan worden verwacht, als het met de staatsfinanciën verder gaat als tot dusverre. Overigens: het was juist de liberale FDP, die sinds 1961 de minister van Financiën had geleverd aan de kabinetten. Derge lijke verklaringen hebben op de West duitse bevolking een desastreuze uit werking. Laten wij het hierbij laten. West- Duitsland heeft het hoogtepunt van zijn fenomenale economische naoor logse groei overschreden. Het gaat het land echter nog altijd zeer goed, ook al is de groei niet meer zo ge weldig als in het afgelopen jaar. Voor een economische crisis behoeft ech ter, wat West-Duitsland betreft, geen vrees te bestaan. MOSKOU De minister van Onder wijs van de Russische federatie, Mi- chail Prokofjef, heeft in een rapport geklaagd over ouderwetse onderwijsme thoden en verlaging van het gehalte van zijn scholen. Teveel leerlingen ver laten de school voortijdig, wat groten deels te wijten is aan te eenzijdig on derwijs, meent hij. Scherpe kritiek had hij op het onderwijs in natuurweten schappen, terwijl juist dit onderwijs in het buitenland als een Sovjetrussisch succes wordt gezien. Hij vindt dat de kinderen teveel leren van de geschie denis van de fysica en te weinig van de fysica zelf. Ook zijn er te weinig kwe kelingen, voorziet hij een onderwijzers tekort en zijn inspecteurs van onder wijs te formalistisch, zegt Prokofjef. ADVERTENTIE 3 3 3 3 32 3 3 t 3 i 3 l IC 71 3 3 2£ 3 IE 3 E A 2f£ 2£ 3 2£ A 2E 2X 3 C 3 t 3 2E sk j c ADVERTENTIE Een pyamajasje, een luierbroekje met zijdezacht plastic gevoerd plus een royale trappelzak - alles in hetzelfde vrolijk gedessineerde zwanendons, prachtige stevige kwaliteit - voor slechts f 7.50 totaal en 5 Molenaar waardezegels (winkelprijs ƒ11.40). Stuur uw waardezegels aan: Babyset-actie, Postbus 161, Westzaan. Vermeld duidelijk uw naam en adres en ook welke kleur u wilt hebben - rose, bleu of wit. U ontvangt dan een ingevulde giro- stortingskaart. Binnen 10 dagen na ontvangst van het bedrag krijgt u de set babykleertjes thuisgestuurd. Molenaar waardezegels vindt u op alle pakjes Molenaar's Kinder meel - Rijstebloem, Bordklaar Rijstebloem, Tarwebloem, Smulklaar Tarwebloem en Kindergries (Molenaar's Kindermeel is als enige in een assortiment van 5 soorten verkrijgbaar). 2£ 3 >2 3 1 2E A JE JE a e It 3 E JE A 0 PARIJS „Als we de Westeuropese Unie verstevigen, is er hoop. dat Frank rijk zijn defensie-inspanning wil verbinden met die van de andere landen van de Westeuropese eenheid. Europese eenheid zou wel eens een beslissende stap kunnen zijn op de weg naar een eenheid op wereldschaal. Europa aaneensmeden, betekent ook dat er een samenhang blijft bestaan tussen Europese landen wier politieke consepties tekenen van verwijdering vertonen". Aldus pleitend voor een sterke Euro pese eenheid heeft maandag in Parijs de Duitse minister voor Bondszaken, Carlo Schmid, de vergadering van de assemblee van de Westeuropese Unie geopend. Schmid, die in een verbonden Europa een stevige tweede pijler van het Atlantische bondgenootschap zei te zien, verheelde overigens niet, dat er aan Europa's eenwording toch wel het een en ander ontbreekt. Het meest is zij geslaagd met de economische ge meenschap, hoewel deze nog succesrij ker zou zijn, als ook het Verenigd Ko ninkrijk aan de EEG zal deelnemen, aldus Schmid. Met zijn belangrijke inspanningen op het gebied van het wetenschappelijk on derzoek, met zijn industriële hulpbron nen en met zijn vergevorderde ontwik keling van de technologie, is het Ver enigd Koninkrijk in de gelegenheid cnn JOHANNESBURG Het blanke Zuid- afrikaanse echtpaar Laing wil bij de re gering in beroep gaan, tegen een beslis sing, waarbij z'n elfjarige dochter San dra als „kleurling" is geclassificeerd en van een kostschool voor blanken is weg gestuurd. Haar achttienjarige broer, die blank is, verblijft nog op die school. Sandra is echter duidelijk gekleurd en heeft overwegend Afrikaanse trekken. Een andere broer is ook blank. De va der, een Oosttransvaalse garagehouder, zei tegen journalisten, niet af te weten van een kleurling-verleden in zijn fami lie of die van zijn vrouw. Sandra was in een ziekenhuis voor blanken geboren en ondanks haar kleur ling-voorkomen als blanke geregistreerd en protestants gedoopt. De minister van Binnenlandse Zaken had in februari j.l. schriftelijk laten weten, dat Sandra geherclassificeerd was als kleurling. Spoedig daarna was zij van de school in Piet Retief waar zij drie jaar was geweest weggezon den en door het schoolhoofd en een po litieman thuisgebracht. De moeder had sedertdien meermalen gedreigd zichzelf en het meisje het leven te zullen bene men. Volgens de wettelijke bepalingen in Zuid-Afrika, moet in geval van twijfel over iemands voorkomen bij de ras-in deling rekening gehouden worden met de omgeving. Niet-blanken mogen niet in blanke LONDEN Het Britse ministerie van Financiën heeft maandag een wit boek uitgegeven waarin staat dat En geland in februari 1971 zal overschake len op een tiendelig Pond Sterling, De biljetten van een, vijf en tien pond ster ling zullen in omloop blijven, maar het biljet van tien shilling zal uit de cir culatie worden genomen. Het pond zal worden verdeeld in honderd pence. Er zullen munten van vijftig, tien, vijf, twee, een en een halve penny worden uitgegeven. De juiste datum van om schakeling is nog niet vastgesteld. BRUSSEL Wegens het succes In het afgelopen jaar heeft het Nederlands Verbond voor Veilig Verkeer het initia tief genomen, om de actie „glaasje op, laat je rijden" in 1967 voort te zet ten in Beneluxverband. In samenwer king met de zusterorganisaties „Via Se- cura" in België en „La Sécurité Rou- tière" in Luxemburg hoopt het verbond te kunnen bijdragen aan de bestrijding van de verkeersonveiligheid betreffende het misbruiken van alcohol. De drie organisaties hebben besloten om door middel van het verspreiden van affiches en raambiljetten aan open bare vervoersbedrijven de aandacht van het publiek te vestigen op het gevaar van alcoholgebruik bij wegverkeer. In het kader van deze actie zullen de slij terijen worden voorzien van bierviltjes met het bekende motto en zullen aan benzinestations transfers worden uitge reikt. Het Nederlandse verbond gaf reeds het goede voorbeeld door de uit genodigde pers niet op eigen gelegen heid naar de conferentie in Brussel te laten rijden, maar per touringcar. Ui teraard werd het gezelschap onderweg een glaasje aangeboden. De secretaris van het Verbond van Veilig Verkeer, jhr. mr. G. H. van Hplthe tot Echten, wees tijdens de rij dende persconferentie op de noodzaak van praktische samenwerking in groter verband, vooral omdat geen van de EEG-landen over voldoende financiële middelen beschikken om het verkeers- monster te kunnen bestrijden. Tenslotte wees hij er nog op dat het aantal vervolgingen voor drankmis bruik bij het rijden in Nederland over het eerst half jaar 1966 in vergelijking met dezelfde periode in 1965 is afgeno men van 3574 tot 3496. Dit zou volgens hem voor een groot deel te danken zijn aan de door het verbond in Nederland gevoerde actie „glaasje op". woongebieden wonen zonder vergunning, die gewoonlijk voor huisbedienden wordt gegeven. Maar volgens waarnemers zal Sandra waarschijnlijk wel bij haar fa milie mögen blijven, als zij maar naar een school voor kleurlingen gaat. 4DVF.R I hNTIE een beslissende bijdrage te leveren voor een Europa als geheel. Wij moeten de heer Wilson dan ook succes toewensen bij zijn tocht langs de Europese hoofdsteden, aldus de Duitse minister. Hij sprak er verder zijn vertrouwen in uit dat, als het En geland ernst is met zijn wens om toe te treden tot de EEG, het de moeilijk heden die 't op de weg daarheen onder vindt, zal weten op te lossen. Over hoe Europa er uit zou zien fi losofeerde minister Schmid aldus: is ons doel een Europa der vaderlanden, of een staat Europa, of is het antwoord misschien iets van een confederatie halverwege tussen een samenwerking tussen de staten en de creatie van een Europese staat? De defensie-commissie van de West europese Unie (WEU) heeft een reso lutie aangenomen waarin er bij de aan gesloten landen op wordt aangedrongen hun politieke gedragslijn tegenover communistisch China met elkaar in overeenstemming te brengen. Na opening van de vergadering be sprak de assemblee drie rapporten: een over de oprichting van een anti- duikbotenmacht, een over ontwape ning en een over de kosten van de Westelijke defensie-inspanning. De assemblee hechtte haar goedkeu ring met 45 stemmen tegen twee aan 't rapport van de Belgische socialist Lu- cien Radoux, waarin er bij de WEU- landen op aangedrongen wordt naar ontwapening te streven zonder het uit stippelen van een gemeenschappelijke nucleaire politiek tussen de NAVO-lan- den in gevaar te brengen. De Duitse minister, Carlo Schmid, heeft na de vergadering van de assem blee geopend te hebben, als voorzitter afscheid genomen. Het voorzitterschap dat hij vier jaar bekleed heeft is niet verenigbaar met zijn huidige mi nisterschap. Vandaag zal de assemblee een nieuwe voorzitter kiezen. WOLFSBURG President Nordhoff van Volkswagen heeft bekendgemaakt, dat bij de vijf fabrieken van de maat schappij alsmede in de fabriek van Auto-Union In Ingolstadt in het eerste kwartaal van 1967 gedurende zeventien dagen niet zal worden gewerkt. In januari zal de produktie vijf dagen worden stopgezet en in februari en maart zes dagen. De economische ont wikkeling laat het Volkwagenconcern geen andere keus, aldus Nordhoff. Er zullen ongeveer 100.000 Volkswagens minder worden geproduceerd dan nor- maal. Over de betaling van de ongeveer 100.000 arbeiders die door deze maatre gel worden getroffen is nog geen over eenstemming bereikt met het arbeidsbu reau en de ondernemingsraad. LONDEN Harry Roberts (30) en John Duddy en John Witney die in au gustus van dit jaar drie Londense po litiemannen doodschoten, zijn maandag door een rechtbank in de Britse hoofd stad tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De rechter deed hier de aanbeveling bij, het drietal niet binnen 80 jaar in vrijheid te stellen (gebruike lijk is dat in Engeland een tot levens lang veroordeelde, na twintig jaar vrij gelaten wordt.) De drie veroordeelden konden niet ter dood veroordeeld worden, daar de doodstraf voor een proefperiode van vijf jaar is afgeschaft. De 37-jarige Roberts had zich het langst voor de politie verborgen weten te houden. Vorige maand werd hij na een klopjacht gearresteerd bij een kam peerplaats 50 kilometer ten noorden van Londen. Hij heeft bekend twee van de drie Londense rechercheurs te heb ben neergeschoten. De 37-jarige Dud dy en de 36-jarige Witney verklaarden niet schuldig te zijn aan de moorden. Zij werden schuldig bevonden aan alle drie de moorden, terwijl Roberts ook schuldig werd geacht aan de moord op de derde politieman, waaraan hij had verklaard geen schuld te hebben. Na een half uur beraad, bevond de jury ieder van de drie verdachten schuldig aan alle drie moorden en aan het bezit van vuurwapens met het doel die te gebruiken ingeval van arrestatie. Geen *an de drie mannen toonde emo tie toen het vonnis werd voorgelezen. Het openbaar ministerie betoogde dat alle drie mannen gelijkelijk verant woordelijk waren aan een opzettelijke, in koelen bloede bedreven moord, om dat zij alle drie gewapend waren, van plan waren geweest een misdaad te plegen en gezamenlijk handelen op het tijdstip van de schietpartij. 'fmmm - m §p IPPI fUaar wordt verwacht zal de reorga- nisatie in de Duitse regering haar invloed uitstrekken tot de Westberlijn- se gemeenteraadsverkiezingen die in maart van het volgend jaar worden gehouden. Politieke waarnemers betwijfelen of de sociaal-democratische partij zon der Willy Brandt als kandidaat voor het burgemeerstersambt haar absolute meerderheid in de gemeenteraad zal kunnen handhaven. Op het ogenblik is Brandt minister van Buitenlandse Zaken. Tijdens de ver kiezingscampagne zal de partij worden aangevoerd door Heinrich Albertz, die onder Brandt loco-burgemeester was. Zélfs de socialisten geloven niet dat Albertz hetzelfde aantal stemmen kan verwerven als Brandt. Het verlies van een absolute meerder heid zou echter geen verlies van socia listische macht behoeven te betekenen. De socialisten vormen reeds nu samen met de Vrije Democraten de regering. U enrich Albertz, de 51-jarige protes tantse predikant die Willy Brandt als burgemeester van West-Berlijn op volgt, heeft tijdens het nazi-bewind in de gevangenis gezeten. Aan het eind van de tweede wereld oorlog verliet hij de kansel van de Evan gelische Kerk voor een politieke loop baan. Aanvankelijk lagen zijn bezighe den op het terrein van de vluchtelingen hulp maar al spoedig klom hij op tot loco-burgemeester van West-Berlijn. Hij schuift naar deze functie op om in de vacature te voorzien die is ont staan nadat Brandt vice-kanselier en minister van Buitenlandse Zaken werd in het nieuwe Duitse kabinet dat wordt gevormd door Brandts socialisten en door de christen-democraten van kanse lier Kurt Georg Kiesinger. ertz is wel eens de „Unbequemer" ïgemakkelijke) politicus genoemd. L nazi's vonden hem ongemakkelijk, toen hij nog slechts een jeugdig predi kant was en in het westen is hij om di verse redenen eens „de olifant in de porseleinkast" genoemd. Kort nadat de tweede wereldoorlog was uitgebroken, werd Albertz door de nazi's tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij vanaf de kansel zijn beroemde collega Martin Niemöller had verdedigd die door de nazi's naar een concentratiekamp was gezonden. Volgens de beschuldiging was zijn preek HEINRICH ALBERTZ - ongemakkelijk O „vijandig tegen de staat". Tijdens de bewuste pro-Niemöller preek zei Albertz onder meer, dat de kerk zou blijven voortbestaan zolang er mensen zijn die de gevangenis willen riskeren bij het verdedigen van het recht van vrije me ningsuiting. Bij zijn vertrek naar de gevangenis werd hem door heel zijn gemeente uitge leide gedaan. Albertz zegt nu eerlijk dat hij zich als jongen voelde aangetrokken tot de Hitler-Jugend, de jeugdorganisa tie van de nazi's. Maar zijn oudere stiefbroer Martin, die al eens minister is geweest, had hem er van langs gege ven en hem gezegd „een Albertz kan nooit een nazi zijn", zo vertelde Al bertz. Later diende hij vier jaar in het le ger en aan het einde van de oorlog was hij korporaal in Amerikaanse ge vangenschap. Na de oorlog werd hij door de Duitse stad Celle aangesteld tot hoofd van de plaatselijke vluchtelingen- dienst. In de zomer van 1946 trad hij toe tot de sociaal-democratische par tij. Cinds de laatste gemeenteraadsver kiezingen van februari 1963 is Al bertz Brandts loco-burgemeester ge weest en de Westerse landen hebben een goede gelegenheid gehad aan hem te wennen, vooral tijdens de veie ma len dat Brandt afwezig was in verband met verkiezingen en voor het vervullen van andere plichten. Algemeen is men van mening dat hij meer van Brandts kwaliteiten kan ge bruiken, zoals die van bemiddelaar en vredestichter die geschillen tracht op te lossen door compromissen en over eenstemming. Terwijl Brandt altijd zonder moeite heeft kunnen samenwerken met het westen, is een dergelijk beleid voor Al bertz veel moeilijker. Volgens functio narissen is er tijdens Brandts afwezig heid vaak ontoereikende coördinatie ge weest tussen het gemeentebestuur en de Westerse bondgenoten. In dergelijke ge vallen wordt volgens deze zegslieden in delicate kwesties vaak gehandeld zon der eerst voldoende de Westerse landen te hebben geraadpleegd. Albertz verschilt ook van zijn voor ganger wat betreft de mogelijkheid tot het verwerven van stemmen. Het staat reeds vast, dat de socialisten zonder Brandt als kandidaat-burgemeester bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart 1967 stemmen zullen verliezen. De Westberlijnse „Morgenpost" stelde onlangs: „Het zal voor Albertz moei lijk woi'den onder de schaduw van Brandt uit te manoevreren". Het blad voegde hieraan toe, dat Albertz iemand is die vaak hardop denkt. „Hij is niet van het type dat men op het eerste ge zicht mag. Kortom hij is niet een popu lair politicus", aldus de Westberlijnse „Morgenpost".

De Vallei | 1966 | | pagina 8