Amsterdamse zesdaagse draait nog zonder veel sfeer Yast Financiën en Economie Bill Shankly en Liverpool-fans voorspellen Ajax afstraffing Nederlaag in Amsterdam was: „aardig grapje" Gespannen Ajax-ploeg naar Liverpool vertrokken LLEN Tsjechische leiding bij Liverpool-Ajax Ook Rob Gorris in Rallye Monte Carlo Jeugdwedstrijden in Deventer Betty Stöve in derde ronde verslagen brandewijn Beslissingswedstrijd Ajax-Liverpool in Parijs Geen respect WISSELMARKT op en top drop 25 ct. Bezonkener Kosten Daalderop niet goedgemaakt Heineken weer Tennis PTT 14 Lager resultaat I.M.-Zutphen Gero blijft >vel el ijk Pagina 9 DINSDAG 13 DECEMBER 1966 AMSTERDAM „Ik heb", zei Toon Hermans gisteravond in de R.A.I. „een uur staan oefenen in de schiettent op die leuke kermis hierachter. Niemand op de fsmm&v; tribunes behoeft dus ongerust te wezen. Ik schoot driemaal in de roos. Dat moet toch voldoende zijn om deze eerste na-oorlogse zesdaagse de RAI in te schieten". Dat deed Toon dan ook met een klappertjespistool, nadat hij eerst nog twee nieuwe woorden aan de Nederlandse vocabulaire wenste te zien toegevoegd. „RAI-en" voor ryden en „vith-sen" voor fietsen. Hy had in zijn speechje opge merkt, dat er veel praters in Nederland zijn en veel te weinig doeners. Maar daarop maakte Kurt Vyth dan een uitzondering. „Hij deed", zei Toon, „terwijl an deren er over praatten en daarom hebben we nu deze zesdaagse". LIVERPOOL De Tsjechische scheidsrechter Josef Krnavek zal woensdagavond in Liverpool de return wedstrijd voor de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen leiden. Zijn landgenoten Spotak en Hartmann assis teren hem. Wel, de Amsterdamse zesdaagse draait. Op de eerste druipnatte regen avond nog voor te weinig publiek om de echte sfeer te proeven, maar dat wordt beter in de komende dagen. „Voor de laatste drie avonden zijn we praktisch uitverkocht", verkondigde de organisatie. „Haast u dus als u er bij wilt zijn". En er horen volle tribunes om de voortreffelijke piste. De Europa hal in de RAI is zo immens, dat al leen dan de sfeer kan komen nodig om deze zesdaagse te doen slagen, om de renners op te zwepen tot grote presta ties. Zij zijn allen van goeden wille. Ja, waarom ook niet. De startgelden zijn prima, de premies indrukwekkend in aantal en ze liegen er niet om. De re clamejongens hebben er veel werk van gemaakt. Reukwerken, medicamenten, een auto, een caravan voor de derny- race, drankjes, geldprijzen. Reeds op de eerste avond hadden alle koppels moeite om alles eerlijk te verdelen. Er werd lekker fris van de lever geknokt. Felle sprintjes, waarin Peter Post op deze baan volkomen opgewassen bleek tegen de baansprinters van naam als Sercu en Debakker. „Ik heb er zin in, de piste loopt lekker, net genoeg kop pels, ideaal. Het kan een leuke six- days worden", zei Peter Post voor de start. „En Fritz Pfenninger" zei Peter nog, „wint weer die auto. Dat wordt xian zijn 37e Bij de entourage van deze zesdaagse behoort altijd de oude garde. Gister avond was er een heel oude: de oudste ex-zesdagenrenner, die in Nederland nog in leven is: John Stol. Onder de tonen van „Oh mein Papa" reed de veteraan een ereronde en ver wierf daarvoor de traditionele bloemen en een hartelijk applaus. Frans Slaats deed het hem even later na, maar Jan „kanonbal" Pijnenburg was niet op het appel verschenen. De oorzaak hebt u zaterdag in onze krant kunnen lezen. „Dat van tegenwoordig is geen zesdaagse meer. Ze worden in een don zen bed gelegd. Nee, dan wij in onze tijd. Wij bleven 144 uur echt op onze fiets zitten". Peter Post, Jan Janssen, Miel Seve- reyns, ze halen er de schouders over op. „Laat Jan maar", zeggen ze. „WJj leveren veel meer strijd, omdat je weer acht uur rust krijgt. Dan staan we weer fris voor die zestien uur op de fiets". De profs draaien rond. Elke negen seconden flitsen ze langs, er wordt ge sprint, Peter Post probeert uit te lopen en krijgt applaus. Een orkest speelt op het middenveld de geijkte nummers en de toeschouwers neurieën mee. Anderen verpozen zich op de kermis achter de baan, waarbij zelfs een autoscooter niet ontbreekt. Warme worst, bier, halve kippen, jenever, poffertjes, chocolade melk, oliebollen, frisdranken is de en tourage van elke zesdaagse Dus ook die van Amsterdam. Een nieuwigheidje van de laatste tijd: „De toekomst-zesdaagse voor de amateurs. Elke dag drie kwartier op eigen kracht". De Belg Harry Michiels toonde zich AMSTERDAM 12 dec. In belangrij ke mate ging vanmiddag ter beurze de belangstelling weer uit naar de Staats- fondsenmarkt. Nadat vrijdag de stem ming aldaar luier was geweest onder invloed van de nieuwe staatslening van 7 pet a pari, was men vanmiddag over de schrik heen en trad voor de leidende Nederlandse Staatsfondsen 'n aanzienlijk herstel in. De stemming kon dan ook vast genoemd worden en de oude 7 pet. lening werd zelfs gedaan op 101 waaruit voldoende spreekt de belangstelling die voor de nieuwe 7 pet. lening te verwachten is. Men kon reeds de vrees horen uitspre ken dat op de komende inschrflving wederom, evenals in augustus, heel sterk zal worden gemajoreerd, zodat een aanzienlijke overtekening en een zeer kleine toewijzing tot de mogelijk heden behoren. Dat in elk geval de nieuwe lening er glansrijk zal ingaan, is een feit dat niemand ter beurze wil de bestrijden. Vandaag begon tevens de verkoop der beide soorten rentespaarbrieven der Bank voor Ned. Gemeenten, tot een totaalbedrag van f 25 miljoen. Zo als bekend betreft het hier twee soor ten spaarbrieven, de een aflosbaar me dio december 1972 tegen 150 pet, de an der medio 1977 tegen 200 pet., op bei de wordt een gemiddeld rendement ge maakt van 7 pet. Op de aandelenmarkt wilde het van daag niet bijster vlotten *al kon niet ont kend worden dat naarmate de markt verstreek de ondertoon toch niet on gunstig was en bepaald niet van een zwakke tendens gesproken kon wor den. Hier en daar viel lichte kooplust te constateren, maar deze bleef nog klein van omvang en wist niet door te zetten. Met uitzondering van AKU, die wederom zwak gedisponeerd waren, viel de stemming toch feitelijk nog mee. De koersen van vrijdagmiddag werden aanvankelijk maar amper gehaald, maar later trokken de noteringen wat aan zodat per saldo, wat de interna tionals betreft, het vorige niveau vrij wel gehaald werd. Philips werd ver handeld ex het interimdividend van 1% gulden en wasl daarmee rekening hou dend, prijshoudend. Ook Unilever be reikte weldra het vorige niveau en Kon. Olie wist daar zelfs bovenuit te komen. AKU echter moest een verlies van cir ca 1% gulden lijden. Omtrent de overige hoeken viel bitter weinig te zeggen. De cultures bleven volkomen op de achtergrond. De Scheepvaartmarkt was oplopend na aar zelende opening. KNSM kwam zelfs tot 82%, Nievelt Goudriaan tot 81, terwijl Scheepvaart Unie de vorige slotkoers van 124% wist te behouden. De lokale industriefondsen hadden een zeer rusti ge maar niet ongunstige markt. De beurs sloot ongeanimeerd maar zonder vraag bleef echter overal beperkt en de verliezen van betekenis. de meest bedrevene in dit rondespel. Hij had na de eerste avond een ronde voorsprong op René Pijne en Chris Kipping en twee ronden op Jan van der Horst. De sensatie van Amsterdam draait compleet met het amusementscircus er om heen. Willy en Willeke Alberti kwe len hun liederen, Joe Andy voert tover- stukken uit, trampolinespringers tonen hun kunsten en een slanke jongen maakt duidelijk, dat hij jongleren kan als de beste. De renners, zij draaien rond. Ze zijn de beste evenwichtskun stenaars, die er bestaan. Zij slingeren langs afgeloste renners, zij balanceren op hun fietsen en je staat permanent verstomd, dat er zo weinig valpartijen zijn. Hopelijk zal het wielercircus in de komende dagen in de sfeer komen, die het behoeft om de getoonde wielersport tot een zeer hoog niveau te verheffen. Want zonder sfeer, zonder meeleven van het nu nog onwennige publiek, gaat het niet. Al is iedereen van goeden wil le. En aan die sfeer ontbrak op de eer ste avond heel wat. Vanmorgen om vijf uur bij de neu tralisatie was de stand: 1. Janssen/ Sercu (Ned/Belg) 22 pnt; 2. Post/ Pfenninger (Ned.-Zwit.) 14 pnt.; 3. Lyk- ke-Eugen (Den.) 8 pnt. Op een ronde: 4. Koel-Steevens (Ned.) 20 pnt.; 5. Op Roo/Severeyns (Ned/Belg) 5 pnt. Op twee ronden: 6. Oudkerk/Verschueren (Ned.-Belg.) 58 pnt.; 7. Deloof-Seeuws (Belg.) 13 pnt.; 8. Van der Lans-Lelan- gue (Ned/Belg) 6 pnt; 9. Schulze/ Peffgen (Dtsl) 0 pnt. Op 5 ronden: 10. Captein-Debakker (Ned.-Belg.) 13 pnt. Op zeven ronden: 11. Rancat-Raynal (It/Fr) 11 pnt. O ln de eerste „etappe" van de „Toe- komstzesdaagse", die gisteravond voorafging aan de grote zesdaagse, deed zich een valpartij voor doordat een jeugdige renner onderlangs de beneden in de baan rijdende sprint kampioen Jan Jansen wilde passeren. Vijf renners waren bij deze valpartij betrokken. Op de foto ziet men links Gerrie Bruin en rechts Jan Jansen. Om precies tien uur gingen gister avond elf koppels van start in de Amsterdamse zesdaagse. Op de voor grond de Belgen De Loof en Seeuws en daarachter De Roo en Severeyns. TIEL Het bestuur van de N.V. Ko ninklijke Metaalwarenfabriek voorheen J. N. Daalderop en Zonen deelt mede, dat de omzet over de eerste 10 maan den van 1966 een lichte stijging ver toonde ten opzichte van dezelfde perio de in 1965. In de sector van de eigen artikelen bedroeg de omzetstijging ruim 7 pet. De toeleveringssector vertoonde ech ter een duidelijke achteruitgang. De on gunstige conjuncturele ontwikkeling in Nederland is hierop van invloed ge weest. Op grond van de huidige gege vens mag echter worden verwacht, dat in 1967 in deze sector verbetering zal intreden. De gestegen kosten konden niet ge heel worden goedgemaakt. De stijging van de grondstoffenprijzen, met name van koper, kon niet geheel worden door berekend in de verkoopprijzen. Over de eerste tien maanden van '66 bedroeg de daling van de netto-winst 13,7 pet. na een enigszins hogere af schrijving. Het bedrijf is op dit mo ment goed van orders voorzien, terwijl voor het komende jaar de vooruitzich ten op dit punt niet ongunstig zijn. DEN HAAG Rob Gorris, vorig jaar met Rob Slotemaker zesde in het algemeen eindklassement, heeft alsnog ingeschreven voor de 36e Rallye Monte Carlo, die van zaterdag 14 t/m vrijdag 20 januari a.s. wordt gehouden. Even als ln 1966 rijdt de garagehouder uit Lelden voor B.M.W. Hij heeft de be schikking over een 2000 TI. Samen met co-equipier Hans Koster zal hij in War schau aan de bijna 3100 km lange tocht naar Monte Carlo beginnen. DEVENTER Op 20 en 21 decem ber zullen op de Deventer Kunstijsbaan internationale jeugdwedstrijden worden gehouden, waaraan schaatsenrijders van vijf ploegen uit Zweden, West- Duitsland en Nederland deelnemen. Op de eerste dag staan de rijders uit Go- tenburg en Vedevaeg (Zweden), Inzeil West-Duitsland) en Amsterdam en De venter de 500 en 1500 meter te wach ten, op de tweede dag zal de 3.000 me ter worden verreden. ADELAIDE De Amerikaan Arthur Ashe, favoriet voor de titel heren-enkel spel, is maandag verrassend in de der de ronde van het toernooi om de tennis kampioenschappen van Zuid-Australië in Adelaide door Ray Ruffels uitgescha keld. De 20-jarige Australiër, die de re putatie heeft om bij verrassing van veel sterkere tegenstanders te winnen, stond de Amerikaan slechts één set toe. Hij won met 6-0, 10-8, 3-6, 6-4. Owen Davidson zorgde voor de twee de surprise in de derde ronde. De linkshandige Australiër zegevierde in straight sets 6-2, 8-6, 6-3 over de Ame rikaan Cliff Richey, vijfde op de Ame rikaanse ranglijst. De overige uitslagen waren: Roy Emerson (Austr.) versl. Mark Cox (G.B.) 6-4, 6-3, 6-0; Fred Stolle (Austr.) versl. Jim McManus (V.S.) 6-4, 6-0, 6-3; Graham Stilwell (G.B.) versl. Barry Phillips-Moore (Z.A.) 4-6, 9-7, 6-1, 6-3; John Newcombe (Austr.) versl. Claude de Gronckel (Belg.) 6-4, 6-3, 4-6, 6-1; Charles Pasarell (V.S.) versl. Bill Bowrey (Austr) 6-3, 3-6, 6-2, 6-1; Tony Roche (Austr.) versl. Antho ny Fox (V.S.) 10-8, 6-1, 6-2. In de derde ronde van het dames-en kelspel moest Betty Stöve haar meer dere erkennen in de Australische Fay Toyne. De Rotterdamse verloor met 0-6, 6-2, 7-5. LIVERPOOL Bill Shankly, manager van de FC Liverpool, blijft zijn bom bastische voorspellingen de wereld in schreeuwen. Gistermiddag twee dagen voor de returnwedstryd Liverpool-Ajax bleef hy het volhouden: „Ajax, wie is Ajax? Niet de minste kans hebben z(j woensdagavond in Anfield. We vegen ze van het veld. Het wordt een zege met tenminste zeven doelpunten verschil De sfinx van Liverpool had gesproken. En hy wilde de suprematie van het Britse voetbal ten opzichte van het getrap tegen de bal op het continent nog wel met een voorbeeld uit de geschiedenis bewyzen. „Want", zei Shankly, „heeft Totten- ham Hotspur jaren geleden in de stryd op de Europa Cup ook niet op het con tinent verloren van een onbekend groepje voetballers? Kyk het maar na: de Spurs verloren toen met 42 van Cornik in Polen en wat gebeurde er op Engelse bodem? Dat kan ik u vertellen: Tottenham Hotspur verpletterde Cornik. Het werd 81. En wat de Spurs toen konden, kan Liverpool nu beter". Het fascinerende van deze hele tira de is, dat Shankly zeer duidelijk er niet op uit is om te bluffen, geen psy chologische oorlogsvoering aan het be drijven is. Neen, Shankly gelooft rots vast in hetgeen hij zegt. Hij is niet een arrogante Britse voetballeider, die be wust kleinerend spreekt over het conti nentale voetbal, die zichzelf moed in praat met dergelijke opmerkingen. Neen, hij denkt dat hij de waarheid spreekt. En Shankly staat niet alleen. In het Liverpoolse clubhuis geeft iedereen hem gelijk. „Ja, ja", zeggen de supporters, „we twijfelen niet: Ajax gaat met ten minste zeven doelpunten verschil voor de bijl." En het merkwaardige is, dat in die kring smakelijk wordt gelachen om de 51 nederlaag in het mistige Amsterdam. „No, no", zegt Ron Chi- chesters, een besnorde supporter van Liverpool ons, „we zien die nederlaag in Amsterdam niet als een vernedering. Dat kan toch geen ernst zijn dat Li verpool, kampioen van Engeland, zo maar met 51 verliest van een club uit Holland. Dat vinden we a very good joke, een aardig grapje van de jongens van Liverpool." En geduldig legt hij ons uit, dat een 10, 21 of een 32 nederlaag wel een vernedering zou zijn geweest. Maar 51, neen, dat is alleen maar „a very good joke" om de an ticlimax voor Ajax woensdagavond des te groter te maken. op AMSTERDAM De commissarissen- vergadering van Heineken's Bierbrouwe rij Maatschappij n.v. heeft besloten aan de op 20 januari 1967 te houden al gemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen, over het boekjaar 1965/66 een onveranderd dividend van 14 pet. te declareren over het tot f 70 miljoen verhoogde kapitaal. AMSTERDAM, 12 dec. Londen 10.09J-10.10J; New York 3.615-3.62J; Montreal 3.344-3.341; Parijs 73.09J-73.14J Frankfort 91.09J-91.14J; Stockholm 69.95J-70.00J; Ziirich 83.67J-83.72J; Mi laan 57.93J-57.98J; Kopenhagen 52.42J- 52.47J; Oslo 50.60-50.65; Wenen 13.99J- 14.00J; Lissabon 12.58J-12.60J; Brussel 7.22J-7.23g. ZUTPHEN. De directie van de NV Industriële Maatschappij Zutphen deelt mede, dat de resultaten over de eerste tien maanden van 1966 lager zijn uitgekomen dan die in de overeen komstige periode van het bijzonder goede jaar 1965. In een op 24 mei ge publiceerd bericht over de gang van zaken had de directie reeds gewezen op de mogelijkheid dat bepaalde fac toren de resultaten in de verdere loop van het jaar ongunstig zouden beïn vloeden. ZEIST Op een buitengewone alge mene vergadering van de N.V. Gerofa- briek en de N.V. nationaal bezit van aandelen Gerofabriek is ir. J. A. Be- gault, een industrieel uit Brussel, tot commissaris gekozen. Over de gang van zaken in 1966 deelde de voorzitter mr. F. H. A. de Graaff, mee dat deze tot dusver bevredigend kan worden ge noemd. Aangenomen mag worden dat het financieel resultaat over 1966 niet veel zal afwijken van dat over 1965. ADVERTENTIE MO BAND ROOSENDAAL SCHIPHOL Gespannen voor de ko mende grote strijd in de tweede ronde van de Europa Cup is het Ajax-elftal maandagmorgen in de tweemotorige Convair van Martin's Air Charter van Schiphol naar Liverpool vertrokken, om daar woensdagavond de 51-voor- sprong te verdedigen, die de ploeg vo rige week in het Olympisch Stadion heeft behaald. „Ik heb ditmaal maar zelf mijn pil len gehaald," zei Ajax-voorzitter Van Praag, toen hij als laatste in de plat formbus stapte. Naar bekend was daar vorige week een vergissing mee ge maakt. Er werden behalve de pillen te gen jeuk door nervositeit voor de voor zitter nog andere uitgedeeld: tegen luchtziekte voor de spelers met de zwakste magen. Onderling maakten zij wel grapjes, doch 't ging hun niet erg vlot af. Henk Groot droeg nog steeds de pleister rechts op zijn voorhoofd en het been van Suurbier was nog niet he lemaal genezen. De immer stoïcijns kijkende Rinus Michels verwachtte wel, dat Suurbier woensdagavond zal wor den opgesteld. Behalve de spelers zijn er 4 reserves mee en 5 officials. Ten gere Johan Cruyff, volkomen fit, kocht belastingvrij een slof sigaretten (niet voor zichzelf uiteraard) en maakte een zeer koelbloedige indruk. Morele steun werd de spelers op deze luchtreis verleend door een fervente Ajax-supporter, die de eer genoot met de ploeg samen naar Liverpool te mo gen reizen. Hij is misschien niet Ajax' trouwste supporter, doch zeker wel de rijkste: Maup Caranza. Verdere morele steun kunnen de Ajacieden woensdagavond verwachten van een kleine 1000 Nederlandse sup porters, die hen later per vliegtuig achterna zullen reizen. Een groep van 70 vertrekt morgen al, maar de ov.eri- ge 900 wagen het er op en vliegen pas woensdagochtend naar Liverpool. Zij verwachten, dat de weergoden niet voor de tweede maal met mist gaan strooien. Het Ajax-bestuur zelf wilde echter geen risico nemen. Aanvankelijk zou de ploeg vandaag per Electra van de KLM naar Liverpool vliegen met bijna 70 eigen supporters. Maar eind vorige week besloot men het zekere voor het onzekere te nemen en dus werd apart van M.A.C. de Convair gehuurd. Wel maakt de ploeg daags na de wedstrijd de terugreis samen met deze eigen groep van 70 supporters in de KLM- Electra. Het gezelschap wordt donder dagmiddag om half één op Schiphol verwacht. In opgewekte stemming vertrok gis termorgen de ploeg van Ajax van Schiphol naar Liverpool. Daar in dat clubhuis kunnen we het nauwelijks begrijpen. Ondanks de 51 zege van Ajax weigert men enig re spect op te brengen voor de voetbal- kunde van de Amsterdammers. De stemming onder het groepje Liverpool- fans is in het geheel niet gedrukt. In tegendeel. Steeds weer is er hilariteit als het gesprek op de nederlaag in Am sterdam komt, want dat kon toch geen ernst zijn. En langzamerhand weten we het zeker: voetbal in Engeland is toch meer dan voetbal in Nederland. F.C. Liverpool is voor deze met oogklep pen rondlopende supporters niet slechts een voetbalclub, het is bijna een reli gie: zij geloven blindelings in hun af goden Yeats, Hunt, St John, Milne, Law- ler en Stevenson. Dat geloof in de su prematie van Liverpool is niet te schok ken. Zelfs niet door de 51 nederlaag in Amsterdam. Liverpool leeft in deze dagen, vlak voor de alles beslissende returnmatch tegen Ajax. in een roes, in een droom, waarin de nachtmerrie van de 51 vernedering in Amsterdam niet past. Emotioneel, tranen in de ogen soms, een brok in de keel, wordt in de pubs en in het clubhuis steeds weer gezongen „You'll never walk alone", de soms in derdaad aangrijpende tophit van de Li verpool-supporters. Flarden van deze community-singing waaien uit de pubs de wandelaar tegemoet, want in Liver pool wordt op dit moment maar over één ding gesproken, gedacht en gezon gen, de meedogenloze revanche op Ajax. Maar niet iedereen denkt er zo over. Een wat minder emotioneel denkende deskundige als sportredacteur Yates van de „Liverpool Echo" stelt nuchter vast: „Milne doet tegen Ajax weer mee. Hij speelde zaterdag groots in de wed strijd voor Liverpool tegen Manches ter United. Hij kan Liverpool tegen de Nederlanders inderdaad nieuwe kracht en inspiratie geven en ik geloof dan ook wel, dat een Liverpool in topvorm tegen Ajax vier doelpunten kan sco ren. Maar dat Ajax tegen een Liver pool, dat gedwongen is voortdurend aan te vallen, niet één doelpunt kan scoren, geloof ik niet. Daarvoor heeft deze Nederlandse aanval te veel klas se..." En dat is dan een wat bezonkener oordeel. Maar een, ding staat vast: Ajax zal woensdagavond door een hel gaan, een inferno, aangewakkerd door duizenden blindelings gehoorzamende supporters van Liverpool. Ajax heeft klasse genoeg om in dit turbulente ge beuren overeind te blijven. Misschien laten we ons ook teveel door de emotie meesleuren nu. Maar we hopen tot in het diepst van ons hart dat Ajax de volgende ronde bereikt, al was het alleen maar om deze En gelse arrogantie af te straffen. ADVERTENTIE alsof een engeltje. van vers fruit specialist in vruebten- brandeuijnen Aardbeien-, abrikozen-, ker sen-, sinaasappel-, frambozen^* en citroenbrandewijn,bessen jenever en zoete schillen. Bg Uw slijter - Geen statiegeld. DEN HAAG Naar de „Sportkro niek" meldt zal een eventuele beslis singswedstrijd Ajax-Liverpool naar alle waarschijnlijkheid in Parijs worden ge speeld. Ajax en Liverpool zijn over de plaats, waar de eventuele beslissingswedstrijd zou moeten worden gespeeld, niet tot overeenstemming gekomen. Liverpool gaf de voorkeur aan Belfast, Ajax aan Antwerpen of Brussel.

De Vallei | 1966 | | pagina 9