Veenendaals dagblad Tweede Kamer opende debat over belastingverzwaring „Partijloos" in Tweede Kamer Buiten Donderdag valt beslissing de Had „gekke bijlman leven als een prins in de gevangenis Maas blijft nog iets stijgen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Spanje naar de stembus VUURPROEF VOOR KABINET-ZIJLSTRA Nachtvorst Bombardement bij Hanoi Status Franse troepen legaal Dodelijke val uit takel Gering vertier Willy Brandt in Parijs AMENDEMENTEN Jongen overreden in Oldebroek Arrestatie inzake Nijmeegse moord Theater van Keulen in T water Reparatie van auto «leed wegpiraat tegen lamp lopen VECHT Te veel ambtenaren in Rotterdam Sovjet-aiiibassadeu r terecht Belgische artsen gaan weer staken Algemene staking in Argentinië Eisenhower loopt weer Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926 Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1.5C, ieder woord meer 15 cent Woensdag 14 december 1966 - 40e jaargang no. 131 De heer P. Voogd, het nu 61-jarige lid voor de Boerenpartij in de Tweede Kamer, zal daar voortaan niet meer voor deze politieke partij zitting heb ben. De heer Voogd kan zich niet meer verenigen met de werkwijze van de B.P.-Kamerleden Koekoek en Harmsen. Hij beschouwt zich als een „afzonderlijke fractie" en heeft het Kamerpresidium verzocht hem een andere plaats in de vergaderzaal toe te wijzen. MADRID Om negen uur vanmor gen gingen in Spanje de stembureaus open voor de ruim 19"/j miljoen stem gerechtigde Spanjaarden die mogen deelnemen aan de volksraadpleging over een nieuwe grondwet die „gelei de liberalisering" beoogt. Er zijn ruim 27.000 stembureaus In gericht. Men kan er tot vanavond zeven uur terecht om „ja" of „nee" te stem men over de grondwetsherzieningen die generaal Franco's dertigjarige bewind zullen institutionaliseren. De Cortes, de Spaanse volksvertegenwoordiging, heeft de voorstellen op 22 november goedge keurd. De eerste resultaten van de stemming worden na negen uur vanavond ver wacht, het officieuze eindresultaat te gen drie uur donderdagmorgen. De of ficiële uitslag wordt pas op 3 januari van het nieuwe jaar bekendgemaakt. De Spaanse regering heeft een zeer intensieve campagne gevoerd ^bm het volk tot „si" stemmen te bewegen. Een ondergrondse maar actieve opposi tie heeft het kiezersvolk geadviseerd het stembiljet niet in te vullen of zich van stemming te onthouden. De rege ring heeft erop gereageerd met te ver wijzen naar een wet uit 1907 die tot stemmen verplicht. Ze rekent erop dat 70 tot 100 procent „ja" zal stem men. IVog altoos zien wij de boeren stil bezig onder de matglazen stolp van december, doch het vee bevolkt weer de stal en de ware business bui ten ontbreekt. Toch vindt de ijverige hand van de Veluwse hoevenaar altoos wat, al zou het slechts wezen, omdat hij thans de zaken bedrijven kan, die achterop raakten; snoeien en spitten in de hof, opknappen van huis en schuur, brandhout zagen, sloten en greppels schonen of een uitgereden zandweg egaliseren, ja eigenlijk be reidt hij zich alweer voor op de druk ke dagen van de lente, die voor hem immers bereids in februari beginnen. Dr. W. C. H. Staring van „de Wilden- borch" zegt in zijn Huisboek v. d. Landman hetwelk een eeuw geleden op vele Gelderse hofsteden naast de bijbel viel aan te treffen dat op de le van wintermaand de bladverliezen de bomen kaal staan, doch in zijn algemeenheid is dat nogal een wille keurig axioma. Toen hij dit in zijn Na- tuurkalender noteerde, had hij mis schien veel vorst in november gehad want deze bespoedigt de bladerenval zeer. Staring zag de laatste hondsbloe men, kruiskruid en herderstasje om trent de eerste december-week, doch bij zacht weer volharden deze planten veel langer in hun bescheiden bloei. Hij had er vroegeling, muur en made lief aan kunnen toevoegen. Vriezend weer brengt in het landschap veel ver andering en kwakkelweer bestendigt. Zodoende kunnen we nu en dan ups and-downs opmerken, doch het blijft een gering vertier, waaraan doorgaans achteloos wordt voorbijgelopen. 14 dec. '66 A. B. WIGMAN (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer is vanmiddag begonnen met het twee daagse debat over de belastingverhogingen, waarvan het voornaamste ont werp is de verhoging van de omzetbelasting met 20 opcenten per 1 juli 1967. Het tweede belangrijke wetsontwerp betreft het uitstel van de tweede moot van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting van 1 januari 1967 tot 1 juli 1967. Donderdag valt de beslissing over deze voorstellen. Verder moet de Ka mer ook beslissen over een aantal andere wetsontwerpen tot belastingverzwa ring, die onder het kabinet-Cals waren ingediend. Er komt ook een voorstel tot belastingverlaging aan de orde, eveneens onder het kabinet-Cals ingediend, namelijk een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting voor ongehuwden van 40 tot 65 jaar. Het kabinet-Cals had voorgesteld de omzetbelasting eerst 1 januari 1968 met 20 opcenten te verhogen en had, vooral op aandrang van de K.V.P., niet getornd aan de bij de wet vast gestelde datum van 1 januari 1967 voor de verlaging van de loon- en inkomsten belasting. Het overgangskabinet-Zijl stra acht het echter, uit oogpunt van structurele dekking, noodzakelijk, dat de verhoging van de omzetbelasting met een half jaar wordt vervroegd, terwijl uitstel van de belastingverla ging met een half jaar eveneens nodig wordt geacht ter versterking van de geldmiddelen van het Rijk. De volgende belastingvoorstellen zijn bij het kamerdebat aan de orde: Verhoging van de omzetbelasting met 20 opcenten met ingang van 1 juli 1967. De opbrengst van deze ver hoging wordt voor 1967 berekend op f 225 miljoen. 0 Verhoging van de accijns op benzine en gasolie. In de eerste plaats een tijdelijke verhoging, namelijk voor 1967, van de accijns op b* urine van 4 cent per liter (de opb»brféat hi'ervait wordt geraamd op f 130 miljoen) en in de tweede plaats een verdubbeling van de accijns op gasolie, namelijk van f 2.20 tot f 4.40 of 2,2 cent per liter. De ver hoging op gasolie geldt niet voor het geregelde openbaar vervoer van perso- PARIJS De Duitse vice-kanselier en minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, is in Parijs aangekomen om deel te nemen aan de bijeenkomst van de ministerraad van de NAVO. „Ik ben hier gekomen om mijzelf op de hoogte te stellen en informaties te ge ven", zo verklaarde hij bij aankomst te genover verslaggevers op het vliegveld Orly. SAIGON Een Amerikaanse militai re woordvoerder in Saigon heeft van daag bekendgemaakt, dat Amerikaanse vliegtuigen voor de tweede maal in nog geen twee weken een aanval hebben ge daan op een spoorwegemplacement in de buitenwijken van Hanoi. De woordvoerder ontkende de berich ten uit Noord-Viëtnam dat Hanoi zelf getroffen was. Bet „Yen Bien"-empla- cement ligt op 9 km ten noordoosten van Hanoi. Tass, het Russische persbureau, heeft bekendgemaakt dat Hanoi zelf door Amerikaanse bommen was getroffen. Het zou de eerste keer zijn geweest en er zouden branden zijn ontstaan. Voorts zouden er slachtoffers zijn gevallen. Officiële Amerikaanse woordvoerders hebben voor de eerste maal berichten bevestigd dat een Amerikaanse piloot ingeschakeld bij de oorlog in Viëtnam in communistisch China wordt vast gehouden, nadat hij met zijn vliegtuig in de „omgeving" van dat land is neerge stort. De vlieger, kapitein Philip E. Smith uit Californië, is de eerste Viët- namstrijder van wie bekend is dat hij in Chinese handen verkeert. Maas strijgt II PARIJS Frankrijk en Duitsland hebben dinsdag volledige overeenstem ming bereikt over de wettelijke status van de 60.000 man Franse troepen in de Bondsrepubliek, zo is in Parijs verno men. Sinds Frankrijk uit het militaire bondgenootschap van de NAVO ls ge treden, v/as de positie van de Franse troepen onder gen. Jacques Massu in Duitsland dusdanig, dat gesproken kon worden van een onwettige bezetting van een soevereine staat. Wat de overeenstemming tussen bei de regeringen precies inhoudt is niet bekend, maar zij zal wel voorzien in een speciale status voor de troepen en regels betreffende de behandeling van Franse soldaten die zijn gearresteerd, en andere details. Tegelijkertijd zou overeenstemming zijn bereikt tussen de Franse chef staf, gen. Charles Ailleret, en de geal lieerde opperbevelhebber, gen. Lyman L. Lemnitzer, over de taak der Franse troepen en hun verhouding tot de NA- VO-troepen in Duitsland. nen over de weg tegen betaling of per trein. De opbrengst van deze verdubbe ling wordt geraamd op f 60 miljoen. 0 De verlenging van de tijdelijke ver hoging van de vennootsschapsbelas- ting met 1 punt. De opbrengst wordt geraamd op f 43 miljoen. Uitstel met een half jaar tot 1 juli 1967 van de tweede moot van de verlaging van de loon- en in komstenbelasting. Dit betekent voor het Rijk een inkomstenderving van f 385 miljoen. Verlaging op 1 januari 1967 zou leiden tot een inkomstender ving van f 775 miljoen. Ten bate van het Rijkswegenfonds een verdubbeling van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting, derhalve te stellen op 130, waarbij het maxi maal per motorrijtuig verschuldigde bedrag over een tijdvak van een vol jaar van f 75 wordt verhoogd tot f 200. Ook deze verhoging geldt niet voor het geregelde openbaar vervoer van perso nen over de weg tegen betaling. 0 Belastingverlaging voor ongehuwden van 40 tot 65 jaar met ingang van de datum, .waarop de tweede moot van de verlaging van de loon- en inkomsten belasting ingaat. Tot heden is al een aantal amende menten op deze wetsontwerpen inge diend. Een amendement van de heer Portheine (V.V.D.) heeft tot strekking de verlaging van het ongehuwdentarief te doen ingaan op 1 januari 1967 en bovendien te doen gelden voor de groep 35-40-jarigen. De heer Joekes (V.V.D.) heeft een amendement ingediend op de voor gestelde verhoging van de motorrijtui genbelasting. De heer Joekes wil het maximumbedrag stellen op f 150 om de verzwaring van de lasten, die bijzonder op het goederenvervoer zou drukken, ongedaan te maken. OLDEBROEK De 15-jarige P. j. van Hoorn uit Hattemerbroek (gemeen te Oldebroek) is dinsdagavond op de Zuiderzeestraatweg in Oldebroek dode- lijk gewond, toen hij achter een busje om de rijweg wilde oversteken. Hij overleed ter plaatse. De 66-jarige mevr. M. van de Vee- re-Vos uit Utrecht is aan de verwon dingen bezweken, die zij maandag avond opliep bij een verkeersongeluk in de W. A. Vultostraat. De vrouw werd daar door een personenauto aan gereden op het moment, dat zij hollend de straat overstak om te proberen een bus te halen. 0 In Staphorst is de 13-jarige Klaas Kooiker door een personenauto ge grepen. waarbij hij zo ernstig werd ge wond, dat hij in het Diaconessenhuis te Meppel is overleden De jongen, die met vrienden per fiets op weg was naar de technische school te Meppel, stak plotseling de drukke autosnelweg over. 0 In een ziekenhuis in Groningen is overleden de twintigjarige D. G. Folmer uit Groningen. Toen hij maan dagavond ter hoogte van zijn woning aan de Verlengde Hereweg met zijn scooter op de as van de weg voorge sorteerd stond om linksaf te gaan, werd hij van achteren aangereden door een personenauto. Met zwaar hoofdletsel werd hij naar het ziekenhuis overge bracht. Nijmegen Op verzoek van de Nijmeegse politie is elders in het land dinsdagavond een 19-jarige Nijmeegse jongen aangehouden, die ervan wordt verdacht zondagavond de 65-jarige groentehandelaar D. t v ers^ te hebben doodgestoken. In verhand met de stand van het onderzoek, wenst de politie nog geen nadere bijzonderheden over de aanhouding te geven. De jongeman schijnt een ver familielid van het slacht offer te zijn. KEULEN Een 23-jarige jongeman, oud-leerling van de toneelschool in Keu len, heeft dinsdagavond de automati sche brandblusinrichting van het Keulse theater in werking gesteld, waardoor het theater volliep. Uit elk van de 120 kranen loopt 12 liter water per minuut. De schade wordt op 90.000 gulden ge raamd. De jongeman is gearresteerd. Ook Venlc heeft te lijden van het hoge water: hier een beeld van de ondergelopen kade, waar het verkeer ernstige moeilijkheden ondervindt door de buiten zijn oevers getreden Maas. GRONINGEN De achttienjarige leerling-elektricien J. de Boer uit Gro ningen die maandag in de Friesch- Groningse Coöperatieve Bectwortelsui- kerfabriek van een hoogte van twaalf meter is gevallen, is later in een zie kenhuis te Groningen aan zijn verwon dingen bezweken. De jongen was met collega's bezig met het afdekken van takels met plas tic. Op een gegeven moment heeft hij zich aan de haak van een takel laten ophijsen van de begane grond naar een hoger gelegen etage. Toen hij bijna bo ven was, kon hij zich niet langer vast houden en viel hij twaalf meter. AMERSFOORT In Amersfoort heeft de politie de 24-jarige huisschil der C. R. gearresteerd. I>e man zou, na bij een verkeersongeluk op de Lien- dertseweg dit weekeinde betrokken te zijn geweest, waarhij een moeder van elf kinderen om het leven kwam, met gedoofde lichten zijn weggereden en men verder niet meer om z(jn slachtof fer hebben bekommerd. In een weiland te Soest heeft R. de dag na het ongeluk met zijn broer de beschadigde auto gerepareerd. Hij had kort na het ongeluk te Amersfoort een nieuw spatbord gekocht. Enkele men sen, die getuige van de reparatie zijn geweest, hebben de politie op het spoor van R. gebracht. Na het uitspreken van de regeringsverklaring in de Duitse Bonsdag mocht kanselier Kiesinger de gelukwensen van de aanwezigen in ontvangst nemen, zoals hier van zijn vice- kanselier Willy Brandt. In de voorste bank v.l.n.r.: Schiller, Franz-Josef Strauss en staatssecretaris Ernst. Karl LONDEN Frank Mitchell, bijge naamd „de gekke bijlman", die als de „Samson van de Engelse misdadigers" wordt beschouwd vanwege zijn grote lichaamskracht, is nog steeds voort vluchtig. Hij ontsnapte maandag uit de gevangenis van Dartmoor. Hij was tot levenslang veroordeeld wegens roof met geweldpleging. Een grootscheepse klop jacht is gaande door politie, leger en luchtmacht. In Engeland is dit jaar nu reeds voor de 562e keer een gevangene ontsnapt. Dit feit heeft grote beroering gewekt bij het publiek, een beroering die nog gro ter is geworden door uitlatingen van ze kere gevangenbewaarders in Dartmoor over het leven dat Mitchell in Dart moor zou hebben geleid. Door zijn herculische kracht zou de ze een terreur onder zijn medegevange nen hebben uitgeoefend. Mitchell, die al eerder drie keer is uitgebroken, zou als een vorst zijn behandeld, fcijn „hovelin gen" waren steeds tot zijn dienst ge reed. Zij poetsten zijn schoenen, bor stelden zijn kleren en hielden zijn cel schoon. Mitchell beschikte zelfs over een ploeg verzorgers en masseurs. Hij legde zijn „onderdanen" een schatting op in de vorm van sigaretten en tabak, waarmee hij op zijn beurt weer „han del" dreef. Maar het ongeloofwaardigste is wel de getuigenis van een caféhouder in de buurt van de gevangenis, die beweert, dat Mitchell de laatste maanden gere geld bij hem kwam drinken in de tijd, dat hij verondersteld werd werk te doen van „modelgevangenen" buiten de ge vangenis. Het personeel van de gevan genis zou op de hoogte zijn geweest van de escapades van Mitchell, maar kneep een oogje dicht om de „bijlman" niet te gen zich in te nemen. Een groep conservatieve Lagerhuis leden heeft een motie ingediend, waarin om een onmiddellijk onderzoek wordt verzocht naar de toedracht van Mit chell's ontsnapping. VENLO Sinds gisteren is het water in de Maas over het algemeen nog let» blijven ntygen, al bleef de situatie in Midden-Limburg vrij stationair. Vanmorgen noteerde men te Borgharen nog een was van 35 cm tot een waterhoogte, die thans 45.14 m bedraagt. Al dit water moet het reeds door overstromingen ge troffen Noordlimburgse land nog passeren. Ook via de Rijn wordt veel water afgevoerd. Te Lobith verwachtte men vanmorgen, dat de rivier daar vandaag en morgen nog verder zal stijgen tot een paar decimeter boven 15 meter. In de Gel derse Vallei is de teostand niet beter, maar ook niet slechter geworden. Als het een paar dagen droog blijft zal men het er wel klaren. De dorpjes Ayen en Bergen in Noord- Limburg zijn nu geheel geïsoleerd. Door de gemeente Bergen wordt een pendeldienst door middel van een zware tractor met aanhangwagen onderhouden tussen de rijksweg Venlo - Nijmegen en de oude dorpskern Bergen en met Ayen. Ook de verbindingen met Well zijn ver broken. Ook bij Elsloo, Itterqfi en Borgharen is het water stijgfnei* en vtyrden de verbindingen bedreigd. Itteren is niet meer via Borgharen bereikbaar. In het gebied om Aken is voor miljoenen scha de veroorzaakt door wateroverlast van de beken uit de Eifel en Ardennen. In Valkenburg, dat het meest van de overstromingen van de Geul heeft gele den, zijn brandweerploegen nog steeds bezig met het leegpompen van de tien tallen ondergelopen kelders. In een eer ste overzicht van de dienst Gemeente werken wordt gesproken van een scha de van f 100.000,- aan uitgespoelde wan delpaden en veldwegen, twee weggerukte voetbruggetjes en meegesleurde bomen. De Overijsselse Vecht bij Vllsterborg steeg dinsdagmiddag met een snelheid van twee centimeter per uur. Verwacht wordt, dat dit blijft voortduren tot van avond en dat dan het hoogtepunt zal zijn bereikt. Volgens een ruwe schatting van het waterschap „De Bovenvecht", heeft de rivier dan een peil van ruim 10 meter boven N.A.P., dat is ruim een meter hoger dan normaal voor deze tijd van het jaar, bereikt. Werknemers van het waterschap zijn gisteren tot in de avond bezig geweest met het opwerpen van kaden om het wassende water te keren. Ook aan de nieuwe dijk, die men aan de noordzijde van de rivier bezig is aan te leggen, is in versneld tempo gewerkt. Bovendien is om een boerderij, die bij waterover last onder water zou komen te staan, door het waterschap een ringdijk aan gelegd. Tengevolge van de langdurige regen val van de laatste weken heeft ook het zuidwestelijk deel van de provincie ROTTERDAM De gemeente Rot terdam heeft een teveel aan ambtena ren. Dit is onder meer een gevolg van een onderzoek naar hetere werkmetho den, dat een aantal mensen overbodig heeft gemaakt. Verder speelt een rol de automatisering van de loonadminis tratie. De moeilijkheden zullen ln het ko mende jaar nog toenemen door het volledig overschakelen op aardgas, waardoor 400 mensen bij het gasbedrijf teveel worden. Het gereedkomen van de Beneluxtunnel medio 1967 betekent verder een uit de vaart nemen van het veer Vlaardingen-Pernis, waardoor, sa men met enige andere veranderingen, de gemeentelijke veren straks zitten met een overschot van 100 werknemers. Dit beeld werd geschetst door de AR-fractieleider in de Rotterdamse ge meenteraad. de heer Borst. Hij gaf deze informatie in een openbare commissie vergadering van de Rotterdamse ge meenteraad. RANGOON. De nieuwbenoemde Russische ambassadeur in Australië Nikolai Tarakanof die reeds twee dagen geleden in Sydney had moeten aankomen, is terecht. Hij blijkt zich in Rangoon te bevinden waar hij er nog niet in is geslaagd een plaats in een vliegtuig naar Australië te krijgen. Eerder was gemeld dat Russische ambassadefunctionarissen al twee da gen op het vliegveld van Sydney op hun chef wachten. Utrecht met wateroverlast te kampen. In dit gebied van de Kromme Rijn staan vele hectaren land onder water. Bij Bunnik is een secundaire weg over een lengte van 150 meter onder water komen te staan. Veel landerijen staan blank bij Bun- nik, Werkhoven, Odijk en Langbroek. Nagenoeg alle weilanden langs de spoor lijn Utrecht - Arnhem bij de Kromme Rijn zijn ondergelopetl, müar ook de woonkern Odijk kampt met waterover last. Ook in Langbroek hebben de bewo ners last van de hoge waterstand. Er staan in dit gebied enige secundaire we gen onder water. De bewoners kunnen hun huis alleen nog met hoge laarzen in- of uitgaan. Men heeft nog geen wo ningen ontruimd. Deze streek heeft jaarlijks enige malen last van het wa ter, maar de waterstand is nu veel ho ger. In Brabant is de Donge buiten haar oevers getreden. De weg, die Dongen verbindt met Oosterhout, staat onder water en is voor het verkeer afgesloten. BRUSSEL Een van de twee fede raties van artsen in België heeft aange kondigd dat.haar leden donderdag voor 48 uur het werk zullen neerleggen, uit protest tegen de vervolging van artsen die meer dan het wettelijk toegestane honorarium berekenen. De voorzitter van de federatie, dr. Georges Henrard, zei dat 85 procent van de Belgische artsen aan de oproep gehoor zal geven. De voorzitter van de andere vereniging van artsen noemde de aanstaande staking een „komische ope ra". Hij zei dat de geschillen door on derhandelingen moeten vorden opgelost. BUENOS AIRES Onder auspiciën van het algemeen vakverbond wordt in Argentinië een algemene 24-uursstaking gehouden ten teken van protest tegen het economisch en sociaal beleid van de regering en voor steun aan de arbei ders in de havens, bij de spoorwegen en op de suikerfabrieken. In de hoofdstad werd de algemene staking begonnen met een knaleffect: een brandbom werd een bus binnen ge worpen en brandstichters goten benzine op straat uit in een poging drie bussen te laten afbranden. WASHINGTON. Oud-president Dwight D. Eisenhower, die aan zijn gal blaas is geopereerd, heeft even mogen lopen. Volgens de artsen van het Walter Reed legerziekenhuis, heeft het herstel van de 76-jarige patiënt een „zeer bevre digend verloop". Het centrum van de depressie, die de laatste dagen in ons land veel re gen veroorzaakte, bevond zich van morgen boven Sleeswijk-Holstein. De depressie vult verder op en de aan voer van Noordzeelucht wordt gelei delijk zwakker. In verband daarmee zal de komende nacht plaatselijk lichte vorst optreden en ook hier en daar mist ontstaan. Intussen heeft zich over Ierland een regenzone uit gebreid, die behoort bij een depressie ten zuiden van IJsland. Morgen in de loop van de dag kan deze regenzone ook ons land bereiken. Daarbij draait de wind naar zuidwestelijke richting. Overdag zullen de temperaturen on geveer dezelfde waarden bereiken als vandaag, zo verwacht het KNMI.

De Vallei | 1966 | | pagina 1