Foto's spreken duidelijke taal Water bezorgt velen last „Het Gelderse" wordt weer door liet water geplaagd Oeter dan woorden geven beelden een indruk van de situatie zoals die op tal van plaatsen in Gelderland is. Trieste beelden onder een grauwe hemel, gevaar voor het verkeer. Op de foto geheel linksboven een bord zoals die op diverse plaatsen zijn neergezet om het verkeer voor te be reiden op een onaangename verras sing. Rechts restaurant „De Ouwe Stee" in Vierhouten, dat midden in een meertje schijnt te staan. Een aardige gewaar wording voor de bezoeker, die er zijn kopje koffie drinkt, maar minder ple zierig voor de mensen die er werken. Daaronder links: een momentopname van de situatie op de Harderwijker- weg tussen Arnhem en Stroe, hier in de nabijheid van Otterlo. Het verkeer rijdt uiterst behoedzaam door centi meters water. Rechts: Een van de weinige bromfiet sers die zich gisteren in Achterveld nog op straat waagden. Oliekleding zou hier geen overdaad zijn. Optimisten zullen er altijd blijven. (Foto links, derde van boven). Kin deren in Harskamp maken van de ge legenheid gebruik hun bootje nu eens flink de ruimte te geven. Zandwegen zijn nagenoeg onberijd baar geworden. Hier een beeld uit Otterlo. (Rechts, derde van boven). Ook Klarenbeek en omgeving is niet voor het water gespaard gebleven. (Linksonder). Op vele wegen geldt: langzaam en voorzichtig rijden. Auto's kunnen on klaar raken, en chauffeurs schrikken van de plotselinge remmende werking van het water. (Rechtsonder). De Veluwe heeft vele gezichten, steeds weer anderewaardoor binnen- en bui tenlandse toeristen zich geroepen voelen dit hooggelegen stukje Nederland met een bezoekje te vereren. Ze komen voor heuvels en bossen, heidevelden en rust, en veronderstellen na een geslaagde va kantie, dat het er het hele jaar wel mooi zal zijn. Zij zouden wel heel erg teleurgesteld zijn wanneer ze per onge luk nu de „Vale Ouwe" zouden doorkrui sen. Het zijn nu slechts triestigheid en grijze vergezichten die hen wachten. De Veluwe is het decor geworden van een naargeestig waterballet. Hoog opspui tende water- en modderfonteinen op de autowegen, koeien die tot hun enkels in het overvloedig neergevallen hemelwa ter waden, auto's met groot licht op klaarlichte dag behoedzaam voortsukke lend en manoeuvrerend om onmetelijke plassen althans enigszins te ontwijken. Dat is wat een groot deel van de Ve luwe de bezoeker nu te bieden heeft. Maar ook de Veluwenaren zelf voe len zich niet prettig. Ondergelopen kel ders en onberijdbare straten zijn nu niet bepaald dingen die een glimlach op de lippen toveren. Erger nog is het, dat al dat water ook gevaar betekent. Ge vaar voor het verkeer dat soms volko men onverwacht wordt geconfronteerd met complete „rivieren" in plaats van met wegen. Op diverse plaatsen zijn dan ook waarschuwingsborden neergezet, die de weggebruikers een mogelijk fa tale verrassing moeten besparen. „Let op, WATER", staat er en langs de kant van de weg doet gemeentepersoneél in- tussen al het mogelijke om de situatie te veranderen. Op gevaarlijke punten is men bezig in snel tempo sloten te graven, maar de aanvoer bleek in ieder geval dinsdag nog groter te zijn dan de afvoer. Een van de zwaarst getroffen gebie den is, behalve de omgeving van Bar- neveld, Otterlo en omgeving. Het grond water is hier in de afgelopen dagen meer dan een meter gestegen. Volgens de eerste ramingen heeft het al voor duizenden guldens schade aangericht. Met name de H'wijkerweg, van Arn hem naar Stroe, kan op sommige plaat sen slechts stapvoets worden bereden, daar het water daar tien centimeter hoog staat. Fietsers en bromfietsers mijden de weg zoveel mogelijk en vele auto's zijn blijven steken, omdat de mo toren onklaar raakten. Een dergelijke hoge waterstand is in Otterlo de laat ste vijftig jaren niet voorgekomen. Het water komt van de hoger gelegen de len bij De Woeste Hoeve en Loenen en zou uiteindelijk in het IJsselmeer te recht moeten komen. De verwachting is dat in Otterlo de wateroverlast nog maanden zal aanhouden. De schade die het water aanricht is niet alleen die van dit ogenblik. Ken ners menen te moeten vrezen dat pas over enige tijd de ware omvang ervan kan woi'den waargenomen. Verwacht wordt dat in dit gebied veel hout zal afsterven als gevolg van het lange staan in het water. Vermoedelijk zullen bij voorbeeld in het landgoed Planken Wa- buis enige duizenden bomen het onder spit moeten delven. Ook Barneveld en omgeving heeft natte voeten en zelfs Hoenderloo, dat anders vrijwel geen last van het water heeft. Het grondwater is hier tot twee- eneenhalve meter boven normaal ge stegen. Overal hetzelfde beeld. In Kla renbeek: straten die nu meer lijken op (bepaald niet klare) beken, in Elspeet en Vierhouten drassige modderpoelen en doorweekte weilanden. Bij Epe en Oene, de Grift, die dreigt buiten zijn oevers te treden, of dat al heeft gedaan. En overal mensen die met emmertjes sjoli- wen om te trachten weer orde op za ken te stellen. In het gebied van het waterschap de Barneveldse Beek, ziet het er ook al somber uit. Het hoofd van de technische dienst heeft daar verklaard dat de toe stand op de West-Veluwe en in de Gel derse Vallei kritiek zal worden, wan neer het nog een paar dagen zou blij ven regenen. Hoewel de maand decem ber nog niet voor de helft is verstre ken, is reeds het dubbele van hetgeen gemiddeld in de Gelderse Vallei aan neerslag valt, gemeten. Tot dusver is Jlfl milimeter gevallen, terwijl het de- cembergemiddelde 7S milimeter is. De schrale troost is dat het K.N.M.I. de verwachting heeft uitgesproken dat het tenminste een béétje minder zal gaan regenen. Het wordt ook wel tijd.

De Vallei | 1966 | | pagina 4