Kerk trekt zich uit aanse terug politiek Senaat aanvaardt wijziging toezicht gemeentebesturen Vakbonden boos procedure liquidatie om bij NVV werkt niet mee aan loonbeleid regering Historisch besluit bij referendum van heden Btonchileffen Europees onderzoek naar geheime staalkartels „niet ten onrechte" PARADE PARADE BOY AG neemt revanche: „Neem liever de auto!" Oecumenische proeftuinin Bijlmermeer Uitkering-ineens Gevolgen onzeker i VIEUX Tolerantie vervangen door godsdienstvrijheid Met 32 tegen 21 stemmen Geen eenheid in overlegorgaan GEKORTWIEKT HISTORISCH PTT Hij is vrij om te kiezen uit kleuren, beel den, situaties een filmregisseur betrapt de realiteit steeds opnieuw, goochelt altijd an ders met schone illusies. Kan ook kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. Voor rokers met een eigen stijl pakt WOPNSDAG 14 DECEMBER 1966 MADRID Aan de vooravond van het referendum van vandaag in Span je over de door generaal Franco gedane voorstellen voor grondwetsherziening wordt door waarnemers opgemerkt dat daarbij de „godsdienstige verdraag zaamheid" zoals deze tot nog toe volgens artikel 6 van het handvest der Span jaarden voorschrift was, vervangen zal worden door het beginsel van „gods dienstvrijheid". De regering-Franco en met name minister van Buitenlandse Zaken Castiëlla, had zich volgens de waarnemers reeds dikwijls gestoten aan de weinig toeschietelijke houding van het Spaanse episcopaat wat betreft de praktische toepassing van de „verdraagzaamheid" ten aanzien van de niet- rooms-katholieke bevolkingsgroep, een houding die stamde uit 't laatste kwart van de vorige eeuw. Nu, na het tweede Vaticaanse Concilie, heeft de pas in Madrid gehouden nationale bisschoppenconferentie zich in hoofdzaak achter het „ontwerp-Castiëlla" geplaatst, om de „verdraagzaamheid" om te zetten in „godsdienst-vrijheid" zoals die is omschreven in de voorstellen tot wijziging van de Grondwet waar het parlement zich reeds dadelijk mee verenigde en waarover het volk woensdag uitspraak moet doen. Naar gezegd wordt zou overigens ook druk van de zijde van het Vati- caan niet vreemd zijn aan de versoe peling van standpunt van het Spaanse Episcopaat. Als van grote betekenis in dit ver band wordt vervolgens door waarne mers gezien de door de bisschoppen na hun jongste conferentie gedane ver klaring dat zij de R.K.-kiezers vrij la ten om volgens hun geweten bij het komende referendum te stemmen, ter wijl bij de volksstemming van 1947 de kardinaal-primaat nog de opwekking deed horen: „Stemt voor Franco, stemt voor de kerk." Terwijl tot nog toe de ongeveer 38.000 niet-R.K. burgers in Spanje 32.000 protestanten, onder wie 12.000 buitenlanders, 5.000 Joden, 1.000 mo hammedanen en 30 anderen in ze ker opzicht slechts als burgers van het tweede plan werden beschouwd, voor wie vele staatsfuncties geblokkeerd waren en op wie veelal druk werd ge oefend, in de scholen, in het leger en zelfs in de gevangenissen, om zich naar de R.K. zeden te voegen, garan deert de voorgestelde nieuwe versie van genoemd grondwetsartikel 6 rechtsgelijkheid voor alle Spanjaarden zonder onderscheid van godsdienst, er kent het de niet-R.K. confessionele ver enigingen en de mogelijkheid tot het vervullen van alle functies, behalve die van staatshoofd. De Spaanse staat wordt echter niet geseculariseerd, want het onderhavige ADVERTENTIE floestdrank infabletvorm.95ct DEN HAAG De Bijlmermeer wordt een soort „oecumenische proeftuin" in kerkelyk Nederland. Vier kerken, de Ned. Hervormde Kerk, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Remonstrantse Broe derschap en de Doopsgezinde Gemeente, zullen in de zuidoostelijke lob van de agglomeratie Amsterdam, waaronder de Bijlmermeer, Duivendrecht en Diemen vallen een gebied waar ongeveer 150.000 mensen komen te wonen gaan samenwerken op allerlei gebied. De vier kerken hebben een „Evan gelisch verband voor gemeentevorming en gemeenteopbouw" opgericht, dat 1 januari van start gaat. Bovendien hebben alle kerken, die in de Bijlmer meer zullen gaan werken, dus ook de Rooms-Katholieke Kerk en de Gerefor meerde Kerk, zich verplicht om m.b.t. kerkbouw e.d. geen stappen te onder nemen zonder overleg met de andere kerken. Het is de bedoeling, dat de vier ge noemde kerken gezamenlijke kerkdien sten gaan houden. Zij zullen ook geen aparte kerken laten bouwen. nieuwe grondwetsartikel bepaalt nog: „de belijdenis er de uitoefening van de katholieke godsdienst, welke die van de Spaanse staat is, zal officiële bescher ming genieten." De kerk zal dus deel van de staat blijven uitmaken en over belangrijke posten, zoals in het parle ment en in de „raad van het konink rijk" blijven beschikken. Evenwel hebben de bisschoppen, al dus menen de politieke waarnemers, door zich ditmaal te onthouden van een regelrecht advies om voor Franco te stemmen, een besluit van historische betekenis genomen waarbij de kerk in zekere zin afstand neemt van de staat en wel overeenkomstig de geest van het concilie en het streven van het Va- ticaan, dat op eigen verzoek van het Spaanse Episcopaat ook rechtstreeks de kwestie van de betrekkingen tussen kerk en staat en van de wijziging van het concordaat van 1952 ter hand heeft genomen. Het gaat bij dit laatste om het prijs geven van een serie voorrechten. Het Vaticaan zou met name willen dat de kerk in Spanje niet meer als zodanig vertegenwoordigd blijft in de uitvoe rende en wetgevende organen van de staat zoals parlement, koninkrijksraad en regentschapsraad. De bisschoppen zouden voortaan door de Paus be noemd moeten worden en niet meer door Franco die tot nog toe in feite zijn keus maakte uit een lijst van drie kandidaten. De Spaanse bisschoppen hebben zelf reeds een besluit in de geest van het concilie genomen door afschaffing van de „bullen" waarbij men tegen beta ling van een financieel offer gedispen seerd kon worden van de geboden tot onthouding van vlees op vrijdag en tot vasten. Het gaat hierbij om inkomster^ van ongeveer vijf miljoen gulden per jaar. Verder worden in Spanje ook in snel tempo liturgische vernieuwingen ingevoerd, al doen zich bij (niet-leer- stellige) kwesties als deze ook daar conflicten voor tussen groepen van „jongeren" en „ouderen", van „pro- gressieven" en „conservatieven". Als een verder blijk dat het Vaticaan de kerk in Spanje uit de politiek wil terugtrekken, wordt gezien de snelle aanvaarding van de ontslagaanvrage van de twee als de meest „politieke" beschouwde bisschoppen van boven de 75 jaar: mgr. Marcelino Olaechea, aartsbisschop van Valencia en lid van de regentschapsraad, en kardinaal Herrera Oria, aartsbisschop van Mala ga, alsmede de vervanging van de aan het regime verknochte prior van de abdij van het „dodental" en van de abt t-an Monsterrat, don Escarre, die zich een actief tegenstander van Fran co had betoond. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De uitslag van het onderzoek naar geheime staalkartels In de zes landen van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal zal 12 januari aan het Europese parlement worden meegedeeld. Het onderzoek, dat het parlement heeft gevraagd op initiatief van mr. dr. C. Berkhouwer, is „niet geheel ten onrechte" ingesteld, aldus het Nederlandse lid van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., dr. J. Lint- horst-Homan, dinsdag op een perscon ferentie in Den Haag. Verdere mede delingen wilde hij er op dit ogenblik niet over doen. Binnen enkele weken, of misschien zelfs dagen, zal de Hoge Autoriteit be langrijke beslissingen nemen over en kele aanvragen om goedkeuring van staalkartels, za verklaarde dr. Lint- horst-Homan. Er zijn vier grote Duitse aanvragen, die vrijwel de hele staal- produktie in de Bondsrepubliek omvat ten, alsmede een ingrijpende Franse aanvraag en enige Belgische verzoeken om goedkeuring. De E.G.K.S.-landen tellen nu bijna honderd kartels en concentraties voor staalproduktie. De concentraties noem de dr. Linthdrst-Homan verblijdend, omdat zij werken in de richting van een economisch zo gunstig mogelijke bedrijfsgrootte. Deze ligt op een pro- duktie van tenminste 4 miljoen ton ruw staal per jaar. Minder verheugd was hij over de kartels: „Ik ben er bang voor. Men noemt ze wel ijsbergen, waarbij meer onder de oppervlakte steekt dan er boven. Ik noem ze liever onderzeeërs". Vaak komen kartels zijns inziens voort uit behoudzucht in plaats van uit een streven naar betere economische ver houdingen in de staalproduktie. Dr. Linthorst-Homan zei voorts een sneller sluiten van kdlenmijnen in de 6 landen nodig te achten. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft dinsdag met 32 tegen 21 stemmen het wetsontwerp aanvaard tot wijziging van een aantal bepalingen van de Ge meentewet, met betrekking tot het toezicht op de gemeentebesuren. Voor de wet stemden de fracties van de P.v.d.A., de V.V.D., de PS.P. en de Boerenpartij, alsmede vijf leden van de K.VJP.-fractie: de heren J. H. Ensinck, dr. J. G. Stokman, ir. E. H. KQraaijvanger, ir. J. G. Gooden en drs. A. L. J. Coenen, en ook de heer P. C. Elfferich van de A.R.-fractie. De CHU- fractie en het grootste deel van de KVP-fractie, alsmede de A.R.-fractie met uitzondering van de heer Elffe rich, verklaarden zich tegen de wet. De bezwaren van de tegenstanders werden vertolkt door de heren J. L. P. M. Teijssen (K.V.P.), prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (ARP) en S. R. Knottnerus (CHU). Deze bezwa ren waren vooral gericht op de wijzi ging, waardoor bepaalde burgerrechte lijke handelingen, zoals het kopen, rui len, vervreemden van onroerend goed, verricht door besturen van gemeenten die meer dan 100.000 inwoners tellen, voortaan niet meer zijn onderworpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. De heer Teijssen wees erop, dat bij aanvaarding van de wet er in het ver volg 14 gemeenten zullen zijn met meer dan 100.000 inwoners, die van preventief toezicht zouden zijn uitge sloten. De heer Teijssen, die zelfs nri dat het inwonertal geen garantie geeft voor deskundigheid bij de verkoop van onroerend goed enz. Prof. De Gaay Fortman zei, dat zijn fractie voor deze tweeërlei status van gemeenten niets voelt. Met de heer Teijssen meende ook de A.R.-hoogle- raar, dat men op dit gebied niet mag experimenteren. Men mocht, volgens prof. De Gaay Fortman, wel differen tiëren in het toezicht zelf, maar niet het toezicht voor bepaalde gemeenten buiten werking stellen. Prof. dr. M. Troostwijk (P.v.d.A.) verdedigde met een reeks van argu menten de grondwettelijkheid van de voorgestelde wijziging. De interpreta tie van de heer Teijssen van artikel 155 van de grondwet vond hij te gram maticaal en in strijd met de strekking en de zin van de bepalingen, die de grondwet over de gemeenten bevat. De minister van Binnenlandse Za ken, prof. dr. P. J. Verdam, bestreed vooral de bezwaren van zijn partijge noot, prof. De Gaay Fortman. Tegen over de voorstanders van het wetsont werp merkte de minister op, dat hij pronkt „met andermans veren", met deze woorden doelend op oud-minister Toxopeus, die het wetsontwerp had in gediend en op oud-minister Smallen- broek, die de memorie van antwoord had ondertekend. Aan het begin van zijn rede, deelde de minister mee er naar te zullen stre ven, dat nog vóór 15 februari (de dag van de verkiezingen) publikatie zal kunnen plaatshebben van een wetsont- «ro-rn irnn onn riinmvo Het uitblijven van verdergaande inte gratie van de Europese gemeenschap pen vervulde dr. Linthorst-Homan met toenemende bezorgdheid. De samenvoe ging van de uitvoerende organen van de E.E.G., Euratom en de E.G.K.S. zou nu wel te verwezenlijken zijn. Samenvoeging van de verdragen van de drie gemeenschappen moet echter wachten zolang de huidige Franse op vattingen heersen, tenzij een politiek verdrag in wijdere Westeuropese kring kan worden gesloten. Hij onderstreepte de noodzaak van toetreding van andere Westeuropese landen. Dr. Linthorst-Homan voorzag geen ernstige moeilijkheden voor toe treding van Engeland tot de E.G.K.S. en Euratom, als overeenstemming met dit land is bereikt over toetreding tot de E.E.G. GRONINGEN De directie van Douma en Wolf N.V. te Groningen, een herenkleding-fabrlek, heeft dinsdagmor gen het voltallige personeel mededeling moeten doen van spoedige liquidatie van haar bedrijven te Groningen en te Haulerwijk. In totaal zijn bij deze voor genomen bedrijfssluiting 130 mannelijke en 128, voornamelijk jeugdige, vrouwe lijke personeelsleden betrokken. Douma en Wolf N.V. is gespecia liseerd in de vervaardiging van ka- toenAi en wollen herenjassen in de be tere kwaliteitsklassen. „De onderneming ziet zich", aldus heeft de directie meegedeeld, „gesteld voor een aantal structurele conjunctu rele problemen met betrekking tot de afzet, die het bestuur der vennootschap, na rijp beraad, heeft doen besluiten over te gaan tot totale bedrijfssluiting, die in fasen zal geschieden. Op deze wijze kan de onderneming de lopende voorjaarsorders normaal af leveren. De vraag naar 't type katoe nen regenjassen, dat door de N.V. wordt vervaardigd, wordt voortdurend kleiner, terwijl de import stijgt. In feite biedt dit artikel dat in het voorjaarsseizoen wordt geproduceerd, voor het bedrijf al geruime tijd geringe mogelijkheden. De laatste jaren toont ook de afzet van de wollen overjassen een structurele achteruitgang. De vakbonden zijn verontwaardigd over de gang van zaken by de liquidatie van het bedrijf. Zij zijn pas zaterdag j.l. uitgenodigd voor een bespreking, die maandagavond in Groningen heeft plaats gehad. „We werden voor een voldongen feit gesteld", zo verklaarde de heer R. Knobben van „De Een dracht", die aan het overleg deelnam. „Over de liquidatie was niet meer te spreken en men weigerde ons cijfers van verlies- en winstberekeningen en balansen te verstrekken". De heer Knobben zei dat hij niet zon der meer wil aannemen, dat de directie onwaarheden heeft verkondigd, maar de vakbonden wensen toch ook niet voor zoete koek aan te nemen, dat de produktie niet meer lonend is. „We willen zelf oordelen en nagaan of de aandeelhouders niet teveel aan eigen belangen hebben gedacht. Wellicht wa ren er andere oplossingen mogelijk". Wel verklaarde de accountant van het bedrijf in het gesprek met de vak bonden, dat voortzetting van de pro duktie een jaarlijks verlies van vier vijf ton zou betekenen, hetgeen on vermijdelijk tot surséance van beta ling en mogelijk faillissement zou heb ben geleid. De vakbonden hebben de directie van Douma en Wolf ook verweten, dat zij in het verleden te optimistische gelui den heeft laten horen. Dat bleek met name nog kortgeleden bij de ingebruik neming van de nieuwbouw in Hauler wijk. Over een afvloeiingsregeling is geen akkoord bereikt, aangezien de directie niet bereid bleek meer te doen dan zij wettelijk verplicht is. De grootste grief van de heer Knobben is, dat de direc tie geen bijzondere regeling heeft ge troffen voor de moeilijke gevallen. Onder de werknemers zijn veel mensen met een lang dienstverband, ouderen en daardoor moeilijk plaats baar. Een verzoek om over deze oud gedienden nader in contact te treden, met de commissarissen, werd gewei gerd. Er zijn mensen bij, die al sinds 1934 in dienst zijn. ADVERTENTIE UTRECHT De drie in het overlegorgaan samenwerkende vakcentrales zjjn het onderling niet eens over hun medewerking in de Stichting van de Arbeid, aan het door de regering vastgestelde loonbeleid. Dit heeft de heer A. H. Kloos, voor zitter van het N.V.V., na een dinsdag in Utrecht gehouden vergadering van het overlegorgaan meegedeeld. Het N.V.V. wenst in de Stichting van de Arbeid niet mee te werken aan het door de regering vastgestelde loonbeleid, het N.K.V. en het C.N.V. wel. Het N.V.V. heeft bij zijn beslissing zwaar laten wegen, dat de re gering de loonindexering heeft afgewezen, evenals het voorstel van de vakbewe ging om by overschrijding van de loonnormen het meerdere om te zetten in niet- direct besteedbaar loon. Het N.K.V. en het C.N.V. hebben zich positief opgesteld, omdat zy zwaar hebben laten wegen, dat het minimumloon is verhoogd en dat voorindexering plaats heeft voor enkele sociale maatregelen. De heer Kloos zei met nadruk, dat de drie vakcentrales een gemeenschappe lijke opvatting hebben over het rege ringsbeleid. Zy menen, dat het kabinet een te hoge prioriteit heeft gegeven aan het wegwerken van het tekort op de be talingsbalans en daarmee de werkgele genheid in 1967 in gevaar brengt. N.K.V., N.V.V. en C.N.V. vinden het ook alle drie teleurstellend, dat de regering de concrete door de S.E.R. geadviseerde maatregelen ter bestrijding van de werk loosheid niet heeft overgenomen. Het overlegorgaan is bepaald niet on tevreden over de hoogte van het minium- loon en de voorindexering van een aantal sociale uitkeringen en is daarnaast eens gezind in zijn teleurstelling over het feit, dat de regering de kwestie van de nabe- rekening niet wilde accepteren, even min als overschrijding van de normen in de vorm van een niet besteedbaar in komen. De voorzitter van het N.K.V., de heer P. J. J. Mertens, zei op de persconfe- ADVERTENTIE EEN LAURENS PRODU KT*'- Golden Fiction GF5 rentie, dat de twee confessionele vakcen trales hun hoop hebben gevestigd op het nieuwe kabinet, dat na de verkiezingen optreedt. Dat zowel werknemers als werkge vers en kroonleden in de S.E.R. van me ning waren, dat de prijsstijgingen in toom gehouden moeten worden, biedt volgens hem een aanknopingspunt, als de vakcentrales bij prijsstijgingen, die de loonstijging toch zouden overtreffen, een beroep op regering en werkgevers zou den willen doen om alsnog een nacalcu latie mogelijk te maken. N.K.V. en C.N.V. achten het niet uitgesloten, dat de nieuwe regering bereid zal zijn een eventuele achterstand op te heffen door het toestaan van een uitkering ineens aan de werknemers. De heer Kloos noemde het „droevig", dat het overlegorgaan nu voor het eerst in vele jaren niet tot een eensge zind oordeel kan komen. We moeten alles doen om onnodige tegenstellingen te vermijden, zo zei hij, maar het N.V.V. vindt het toetsen „met de ogen dicht" nu eenmaal een wassen neus: „Wij doen daar niet meer aan mee". Als ooit een grotere verant woordelijkheid bij de bedrijven zelf had kunnen worden gelegd, was dat op dit moment, aldus de heer Kloos. Wat de concrete gevolgen zullen zyn van de houding van het N.V.V., is nog niet bekend. N.K.V. en C.N.V. moeten onderling nog overleg plegen, evenals de werkgevers. In principe kan de Stichting van de Arbeid ook zonder het N.V.V. beslissingen nemen. Daarvoor is namelyk een tweederde meerderheid no dig en het N.V.V. heeft in de stichting vier van de achttien stemmen. Met betrekking tot de komende c.a.o.- onderhandelingen, zei de heer Kloos, dat de bij het N.V.V. aangesloten bonden autonoom zijn en zelf moeten beslissen of zij wel of niet aan deze onderhande lingen zullen deelnemen. Het N.V.V. treedt niet uit de Stichting van de Arbeid. Het blijft deelnemen aan de besprekingen over zaken, die niets met de loonpolitiek te maken hebben. De heer Van Eibergen, voorzitter van het C.N.V., merkte nog op, dat hij er wel enig begrip voor heeft, dat dit kabi net enkele belangrijke beleidsbeslissin gen, zoals de indexering, laat liggen om er een volgende regering niet mee te be lasten. Hij meent, dat de drie vakcen trales altijd nog gezamenlijk aan de bel kunnen trekken bij de regering, als de prijzen uit de hand zouden lopen. De heer Kloos was daar niet zo gerust op: ,,De zaken liggen dan al vast; wij willen van tevoren zekerheid". Op de persconferentie werd nog eens nadrukkelijk gesteld, dat geen van de drie vakcentrales enige verantwoorde lijkheid wil dragen voor de regeringsbe slissing met betrekking tot de loonpoli tiek in 1967. 0 Inbrekers hebben gisternacht uit het inlichtingenbureau in de hal van het Arnhemse station enige honderden guldens gestolen. Zij hebben vermoede lijk een ruit geforceerd. De directie van het gerennomeerde restaurant „De Waag" te Doesburg heeft het plan opgevat t.g.v. het huwe lijk van prinses Margriet met de heer Pieter van Vollenhoven op 10 januari a.s. de Doesburgse bejaarden in de feestvreugde te doen delen door hun een gratis „etentje" aan te bieden. Bij het kerkelijk huwelijk van prin ses Margriet en mr. Van Vollenho ven is een omvangrijke delegatie uitge nodigd namens de Nederlandse koop vaardij. Net als destijds bij de doop van de bruid, zal ook nu een doorsne de vertegenwoordigd zijn van een com plete scheepsbemanning. 0 De Haagse politie heeft een extra bewaking ingesteld van het indus trieterrein Binckhorstpolder, dat grenst aan de gemeente Voorburg, waar zon dagmorgen vroeg een fabrieksbrand een schade aanrichtte van vijf miljoen gul den. Men is bang voor een pyromaan. 0 Het ziet ernaar uit, dat de nationale actie School-slag niet de beoogde vijf miljoen gulden zal opleveren. De actie, die is georganiseerd door de- Unie „Een School met de Bijbel" en gericht is op hulp aan christelijk onderwijs in de vijf werelddelen, zou aanvankelijk duren tot en met 26 no vember. Tot nu toe is ruim anderhalf miljoen gulden bijeengebracht. 0 Twee en twintig ondernemers in het beroepsgoederenvervoer over de weg hebben besloten de vrachtprijzen per 1 januari te verhogen met percen tages, variërend van 5 tot 18. Het zijn exploitanten van lijndiensten, die Am sterdam in hun lijnennet hebben opge nomen, benevens een viertal Amster damse expediteurs in het geregeld ver voer. 0 Het bestuur van de Nederlandse Fe deratie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars heeft een telegram gestuurd aan de gemeenteraad van Amsterdam, waarin het zegt met be zorgdheid kennis te hebben genomen van het voorstel tot stichting van een bankgebouw in de Vijzelstraat. 0 De Amsterdamse centrale recherche heeft de 38-jarige bordenwasser J A. uit Menado (Indonesië) en de 43-ja rige barkeeper E. A. F. uit Suriname aangehouden op verdenking van handel in verdovende middelen. In de woning van de bordenwasser werd bij huiszoe king zeven pond marihuana in beslag genomen. De partij zou op de zwarte markt ca. f 35000 hebben opgebracht. \DV-Ri ENTIE Heerlijke Hollandse KONJAK UTRECHT In het jongste nummer van het B.O.V.A.G.-blad, het officiële or gaan van de Bond van Automobiel-, Garage- en Aanverwante Bedryven, Is een „ingezonden mededeling" van een B.O.V.A.G.-lid opgenomen, als reactie op de recente serie advertenties van de Nederlandse Spoorwegen, waarin de N.S. de ongemakken en de gevaren van het autoryden extra onderstreepte om de weg gebruikers er toe te bewegen de trein te nemen. In de afgelopen maanden zyn in de Nederlandse dagbladen acht verschillende advertenties van de N.S. ver schenen. Boven de „tegen-advertentie" in het B.O.V.A.G.-blad staat: „In de ry staan, kaartjes kopen, soms afgesnauwd worden. Ja, zo is dat met de trein". De verdere tekst van de advertentie luidt: „Met koffers zeulen. Hollen. Of wachten. Koude voeten op het tochtperron. Dienstmededeling: treintje komt een kwartier later. Wachten. Dringen. Ellebogenwerk, tenen trappen, plaatsje zoeken. Op de tocht zitten, in de kou of in de broeihitte. Hangt van uw medereizigers af. Die kunt u niet uitkiezen. Of: staanplaats, voor twee-personen-retour eerste klas f 58,50. Dat is de trein. Aansluiting missen, verkeerd overstappen, koukleumen. Bespreking afbreken, order missen of spoortreintje missen. Boemelen, overstappen, uitstap pen. Fietsje pakken en in de regen, met koffer achterop, drijfnat thuiskomen. Laten we effe wel wezen, zo is dat toch vaak, met zo'n trein? Blyf eigen baas. Hev> uw vrijheid Hef". De advertentie besluit metr „Neem liever de auto!

De Vallei | 1966 | | pagina 6