I Sovjet-spoetnik maar nu van papier Oppositie verscholen achter heilige koe vleesconserven PONTIAC Kiesinger ziet de financiële toekomst nog al somber Rusk: NA\ O-hulp in Viëtnam welkom Poging tot ontvoering op vliegveld Rome Commerciële opzet naar Readers Digest-voorbeeld Britse uitvoer bereikte record-hoogte Voor ieder een flinke plak! Is uw'keukenwinkeltjë óók zo welgevuld I met blikjes VAN ONZE LEESTAFEL Akkertjes Internationaal Russisch tijdschrift Dit horloge behoorde eens aan Louise de Coligny; het is vele duizenden guldens waard. Mikolajczyk overleden Heet vuurtje Auto-accessoires Politiek Druk Ned. getuigen in proces-Dominas Vlaamse betoging in Brussel Mevrouw Gandhi valt uit Wat voor vleesgerecht eet u vanavond? Heerlijk, duik in uw eigen 'keukenwinkeltje' met vleesconserven. Daar is zeker lunchworst bij. 1 Blikje... 5 flinke plakken, gebakken in de koekepan... verrukkelijk! En u weet, wat u eet - alle vleesconserven zijn met zorg bereid en hygiënisch verpakt. Treinen duurder in België 9 WOENSDAG 14 DECEMBER 1966 MOSKOU „Wij willen geen glorie en geld, wij willen geld en glorie". Met deze Amerikaanse slogan, heeft een aantal Engels sprekende Russen de eerste openlijk commerciële Russische publikatie uitgegeven die in de kapitalistische wereld aan de man gebracht zal worden. De naam van het tijdschrift is „Spoetnik" en het eerste nummer voor januari zal tegen Kerstmis in Amerikaanse kiosken te krijgen zijn. Het is in pocket-formaat en bevat een goed geredigeerde potpourri van artikelen uit de Russische pers, afgewisseld met prachtige kleurenfoto's en advertenties voor kaviaar, Russische kant en „Moskvitsj"-auto's. De eerste oplage van Spoetnik zal 150.000 exemplaren groot zijn: 30.000 nummers in het Russisch, 70.000 in het Japans en 50.000 in het Engels. Van de Engelstalige oplage gaan slechts 12.000 nummers naar de Ver enigde Staten, waar de verspreiding zal worden verzorgd door de privé-firma Eastern Distributors Co. in New York. De redacteuren hopen echter dat het blad na de bescheiden start snel popu lair zal worden. Het tijdschrift, een maandblad, is open lijk een imitatie van de opzet van Rea der's Digest. De hoofdredacteur van de Engelstali ge uitgave, Sergei Tsjoelaki, heeft altijd ^en notitieboekje op zak met bijzonder heden over de geschiedenis en de stijl van het Amerikaanse voorbeeld en een vooraanstaand medewerker van Rea der's Digest heeft onlangs bij een be zoek aan Moskou langdurige besprekin gen met de staf van het Russische tijd schrift gevoerd. De Russische regering verspreidt al Jarenlang een officieel tijdschrift, „Sov jet Life", in het buitenland, waarvoor de op geld gebrande redacteuren van Spoetnik slechts minachting over heb ben. „Wij willen geen officiële propagan da", zo verklaarde de hoofdredacteur van het tijdschrift, de knappe diplomaat Oleg Feofanof, „we willen een commer cieel blad. Wij willen de waarheid ver tellen. Wij willen interessant zijn. Wij willen gelezen worden en boven alles, wij willen gekocht worden." Spoetnik zal, naar het oorspronkelijke voorbeeld van Reader's Digest, slechts artikelen publiceren die reeds in een van de 11.000 in Rusland verschijnende bla den hebben gestaan. „Wij trachten ons de belangstelling van de buitenlander voor te stellen en nemen dan wat het interessantst is", aldus Feofanof. „Dat zal geen rozig beeld zijn, dat alleen voor buitenlandse ogen bestemd is, maar veeleer wat de Russen zelf lezen." De Russische pers is gewoonlijk ver re van objectief te noemen, maar Spoet nik is vastbesloten de buitenlandse le zer waar voor zijn geld (50 cent in Amerika, twee shilling en sicpence in Engeland, 150 yen in Japan) te geven. Het eerste nummer bevat een be schouwing over echtscheiding in Rus land, een artikel over psychiatrie, een Russische voorstelling van vrouwelijk schoon, een stukje over wonderbaarlijk Moskou, een artikel over een geleerde, die gelooft dat de aarde werd gesticht door ruimtevaarders en dit aan de hand van Bijbelteksten poogt te bewij zen en de biografie van de man die voor Rusland de atoombom ontdekte. Getrouw aan Feofanof's idee dat het tijdschrift voor elk wat wils moet zijn, bevat het eerste nummer voorts geïllus treerde recepten uit Letland, foto's van Russische mannequins met op de ach tergrond het Kremlin, reisverhalen over het schilderachtige Samarkand en zelfs een pin-up, zij het alleen maar met hoofd en schouders. „Och, er komt wat sex in", zegt Feo fanof, „maar wij zijn afgestemd Reader's Digest, niet op Playboy." op Zeker twee artikelen in het eerste nummer raken het politieke vlak, en ge ven dan ook een duidelijk Russisch ge zichtspunt. Het een is een aanval op het boek „De laatste slag" van Cornelis Ryan, het ander een door Russische ge schiedkundigen geschraagd beeld van wylen Sir Winston Churchill, als een man die door meer dan ambitie en an- ti-communisme gedreven werd. Op de vraag of dit de beste manier is om lezers te winnen antwoordt Feo fanof, dat hij zich juist over het propa ganda-aspect veel zorgen gemaakt heeft. ..Wij gaan geen propaganda druk ken", zo verzekert hij, „maar wij moe ten de mensen onze mening vertellen. Omdat we commercieel zijn, hoeven wij nog niet alles weg te laten. Wij moeten juist niet zoetig zijn." „Zo moeten wij bijvoorbeeld iets over onze mening over Viëtnam afdrukken. Niet het geschreeuw dat je veel bij ons in de pers ziet beide partijen zijn veel te geëmotioneerd over Viétnam maar iets dat werkelijk de houding van het Russische volk toont. Maar laten wij niet al te lang over politiek pra ten", aldus Feofanof. Het is nog niet bekend of de 12.000 Spoetniks wel in de Verenigde Staten verkocht mogen worden. De Amerikaan se ambassade heeft verklaard het graag zo te zien, maar tegelijkertijd toegege ven, dat de regering daar niets mee te maken heeft, omdat het een commer cieel tijdschrift is, en niet onder het Russisch-Amerikaans verdrag voor cul turele uitwisseling valt. De rewriting voor de eerste editie voornamelijk door communistische correspondenten uit het Westen staat in kwaliteit onder de meeste Ameri kaanse uitgaven, maar de kleurendruk door een Finse firma verzorgd is van buitengewone kwaliteit, zowel in de reisartikelen als in de advertenties. Feofanof heeft de hoop dat ook Wester se zakenlieden in zijn tijdschrift willen adverteren. Hij kent de Westerse dunk van de Russische pers en hoopt hier wat aan te veranderen. „Wij zijn geen etalage-tijdschrift met frasen als „de grootste en de beste ter wereld", zo zegt Feofanof. „Wij willen tonen dat wij gewoon mensen zijn, wij willen onze democratie in werking to nen, maar ook vertellen over onze pro blemen en wij hebben er meer dan genoeg." „En", zo voegt hij daaraan toe, „wij willen verkopen." DORTMUND Twee Nederlandse politiefunctionarissen, die getuigen in het proces tegen de 38-jarige staatlo ze Litauer Petras Dominas hebben ver klaard, dat Dominas de overval op de Heiligeweg in Amsterdam nog verder had willen uitbuiten. De advocate Ma rianne Kreuzer had bij haar verhoor in Amsterdam gezegd, dat Dominas haar had voorgesteld een filmapparaat te kopen teneinde de overval vast te leg gen. „Als je geld nodig hebt, koop dan een filmapparaat en filmt onze overval. De film kun je dan later aan een geïl lustreerd tijdschrift verkopen", aldus volgens verklaring van de advocate tegen de Nederlandse politie, Dominas. Voorts had zij gezegd dat Dominas haar chanteerde met een familiekwes tie. Dat had er eens toe geleid dat zij 'n ijzerzaag de gevangenis binnensmok kelde, waardoor de staatloze later had kunnen ontsnappen. BRUSSEL Vlaamse studenten, die vrijwel wekelijks in Leuven de straat optrekken om te betogen voor over plaatsing van de Franse universiteitsaf delingen naar Wallonië, hebben hun ac ties dinsdag tot Brussel uitgebreid. Uit de bovenste bol van het atomium, reliek van de „Expo", wierp een dertig tal betogers dinsdagmiddag pamfletten, terwijl aan de voetvan het gevaarte een honderdtal studenten in spreekkoor „Leuven Vlaams" en „Franskiljons bui ten" riep. Zij werden door de politie verdreven. Kort daarna veroorzaakte een groep je studenten een incident in de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Een ze vental wierp vanaf de publieke tribune strooibiljetten tussen de afgevaardig den en hief ook hier de kreet „Leuven Vlaams" aan. Zij werden door de zaal wachters spoedig buiten de deur gezet. BOMBAY (India) Premier Indira Gandhi van India heeft op een politieke vergadering in Achmedabad op 450 km ten noorden van Bombay, een aanval gedaan op betogers die protesteren te gen het slachten van heilige koeien. Mevrouw Gandhi waarschuwde, dat haar regering het vraagstuk niet zou bestuderen „in een sfeer van geweldple ging". Zij wees de agitatie rond de hei- ADVERTENTÜ lige koeien af, als een „politieke stunt van de oppositie" met welke opmer king ze de verkiezingscampagne van haar partij, de Congrespart(j, opende. Mevrouw Gandhi verklaarde dat haar regering niet zou zwichten voor de drei gementen der oproerkraaiers, dat ze heftige betogingen zouden organiseren. Een kleine groep vrouwen, leden van de beweging die tegen het slachten der heilige koeien is, zwaaide met zwarte zakdoeken om mevrouw Gandhi van de wijs te brengen, maar slaagden daarin niet. „Gij kunt het geld dat ge aan uw betogingen spendeert", zei de premier, „beter besteden aan de bescherming van koeien." Maar, meende ze, daar was het hun niet om begonnen. „Waar waart gij toen tijdens het Britse be stuur koeien werden geslacht", vroeg ze. Mevrouw Gandhi is in Achmedabad, een textielcentrum, aangekomen voor een driedaags bezoek aan de staat Goe- jarat. Over andere onderwerpen spre kend, verklaarde ze dat India geen bui tenlandse hulp zou aanvaarden, waaraan voorwaarden werden verbonden. Er wa ren landen geweest, aldus de premier, die India onlangs te hulp waren geko men en moeilijkheden probeerden te veroorzaken en pressie uit te oefenen. Daar zou India niet voor bukken. Na men noemde ze niet. Mevrouw Gandhi zei dat ze de plan commissie van de regering had aangera den India's ontwikkelingsprojecten even tueel uit te voeren zonder hulp van bui ten. Zij ontkende al eerder op de dag dat de Sovjet-Unie haar geld zou heb ben aangeboden voor haar verkiezings campagne. Een bericht van deze strek king was verschenen in een weekblad in Bombay. 0 Bij K.B. is vernietigd een besluit van de raad van Smallingerland, waarbij aan de heer A. N. Ie Gras te Drachten vergunning werd verleend voor de bouw van een woning. Het be sluit van de raad wordt in strijd ge acht met de Woningwet, omdat de te bouwen woning zou komen te staan op grond, die is aangewezen voor agrari sche doeleinden. ADVERTENTIE Het weten van de juiste tijd was vroe ger een voorrecht voor enkelen: ge wone mensen moesten het maar met de torenklok doen. Maar voor u, die in deze moderne tijd leeft, is er een Pontiac, het horloge dat bekend is om zijn mooie vormgeving en spreekwoordelijke pre cisie. Er is een grote keuze, het ene model nog mooier dan het andere. PONTIAC TIJD - JUISTE TIJD BONN Kanselier Kiesinger heeft in een toespraak van een uur voor de Bondsdag het beleid van de Duitse „grote coalitie" der christen-democraten en sociaal-democraten ontvouwd. Sensaties of verrassingen kwamen niet uit de bus. maar de Kamer was herhaaldelijk gul met applaus. De kanselier beloofde dat de regering zou werken voor een doeltreffende vre despolitiek om spanning tussen Oost en West weg te nemen en de wapenwedloop te belemmeren. Veel tyd besteedde h(j aan fiscale zaken en de economie waarmee het de laatste tyd minder rooskleurig gaat. Wat de buitenlandse politiek betrof, maakte de kanselier duidelijk dat zijn land bereid was diplomatieke betrek kingen te vestigen met het bewind in Oosteuropese landen. Kiesinger zei op de man af, dat Bonn niet naar beheer over of bezit van atoomwapens dong. In zijn woorden was hij meer plooibaar en minder dogmatisch dan zijn voorganger, Lud- wig Erhard. Hij hield Polen en Tsje- cho-Slowakije de olijftak voor. Ook brak hij een lans voor nauwer betrekkingen met de Sovjet-Unie, „het land, dat nog altijd met het onopgeloste probleem van hereniging van ons volk worstelt". Hij stelde de Hitler-politiek ten aanzien van BRUSSEL In België worden op 1 januari a.s. alle treinkaartjes twee frank (15 cent) duurder, ongeacht de afstand en zowel in de eerste als de tweede klas se. De „sociale abonnementen" worden 15 procent duurder, zo meldt de „Gazet van Antwerpen". Voorts is bij het parlement een wets ontwerp ingediend, om een belasting van zeven procent te heffen op telefoon- en telegraafverbindingen, op de huur van telefoon- en telegraaflijnen en de huur van toestellen. Alleen internationale ge sprekken en gesprekken vanuit cellen zouden van de verhoging uitgesloten worden; dit laatste omdat de automa tische telefooncellen anders een vrij kostbare verbouwing zouden moeten on dergaan. WASHINGTON Oud-premier Stan in law Mikolajczyk, die aan het boofd stond van de Poolse regering in balling schap tijdens de tweede wereldoorlog, is dinsdag op 65-jarige leeftijd na een hartaanval in Washington overleden. Na de bevrijding van Polen keerde Mikolajczyk uit Londen naar zijn land terug waar hij premier en leider van alle anti-communistische politieke frac ties werd. Na de verkiezing van 1946 trad hij uit de regering omdat, volgens hem, de verkiezingsuitslagen waren ver valst. In 1947 vluchtte hij naar de Ver enigde Staten omdat hij meende dat zijn veiligheid in gevaar was. LONDEN De Britse uitvoer heeft in november mede door een verder terug lopen van de invoer, voor een positieve handelsbalans van 80 miljoen pond ster ling gezorgd een record. Dit bedrag, op de zichtbare handelsbalans, moet vol gens het ministerie van Handel, vergeleken worden met het hierziene surplus van 29 miljoen pond in oktober. Door deze gunstige cijfers is de positie van het pond sterling op de beurs aan zienlijk verbeterd en ook de aandelen zijn omhoog gegaan. In november bereikten export en weder-uitvoer een hoogte van 474 miljoen pond, 16 miljoen meer dan in de voorafgaande maand. De invoer zakte van 480 naar 439 miljoen pond. Deze gunstige beweging van de invoer wordt toegeschreven aan de afwachting van de opheffing van de 10 procent Invoertoeslag, welke eind november ongedaan werd gemaakt. Tsjecho-Slowakije, welke was gericht op vernietiging van dat land, aan de kaak en bood de Tsjechen een verzoening aan. Met klem verkondigde hij dat de hereniging van Duitsland niet met ge weld tot stand zou worden gebracht. Naar de andere kant kijkend, zei de kanselier dat zijn regering zich be wust was dat het bondgenootschap met Amerika en andere partijen in de NAVO nog voor de afzienbare toe komst van vitaal belang zou blijven. Kiesinger verklaarde dat zijn rege ring zou streven naar verbetering van de betrekkingen met Frankrijk, die de laatste tijd wat koel waren. Hij noem de die betrekkingen van beslissende betekenis voor de toekomst van Euro pa. De vreedzame orde, waarop Oost en West hopen zou zonder nauwe be trekkingen tussen Duitsland en Frank rijk onbereikbaar zijn. De kanselier was niet onder de in druk van de recente successen van de door de nationaal-democratische par tij omarmde neo-nazi's. Voor de wedergeboorte van het na tionalisme in Duitsland behoeft geen vrees te bestaan. Ook in Hessen en in Beieren, waar de NDP in de recente verkiezingen voor de landdag van zich deed spreken, heeft de overweldigende meerderheid der kiezers het op de de mocratische partijen gehouden. Het onmiddellijke probleem voor de regering was volgens de kanselier de begroting 1967 in evenwicht te bren gen. Hij noemde de financiële situatie van de regering voor de komende ja ren weinig rooskleurig. In zijn toe spraak gaf hij richtlijnen om tot ver mindering der uitgaven of tot opvoe ring der inkomsten te geraken en ver kondigde dat ook de defensie-uitgaven onder de loep zouden moeten. ADVERTENTIE Let op, dat U de originele Akker- cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijn en griep! PARIJS De militaire commissie van de NAVO heeft na een conferentie van twee dagen in Parijs in een offi cieel communiqué verklaard, besprekin gen te hebben gevoerd over de huidi ge Russische dreiging en over de hui dige status van de NAVO-strijdkrach- ten. Volgens welingelichte zegslieden, heb ben de stafchefs in de commissie, on der voorzitterschap van de Duitse op perbevelhebber generaal Ulrich de Mai- zière, echter gewaarschuwd, tegen be langrijke inkrimping van de geallieerde strijdkrachten in het Westen en erop gewezen, dat de Russische drieging nog steeds bestaat, hoewel het onwaar schijnlijk wordt geacht dat Rusland in de naaste toekomst zal aanvallen. Het verslag van de militaire com missie, die anders alleen in Washington bijeenkomt, zal worden voorgelegd aan de geallieerde ministers van Defense en aan de voltallige NAVO-raad. Vandaag is in de Franse hoofdstad de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk aangekomen, die verklaarde dat zijn regering blij zou zijn met „hulp voor Viëtnam, van welke kant of van wat voor soort ook". Hij begon onmiddellijk aan een serie besprekingen met andere gealli eerde leiders, waaronder NAVO-secre- taris-generaal Manlio Brosio, de Fran se minister van Buitenlandse Zaken Maurice Couve de Murville, de Ita liaanse minister van Buitenlandse Za ken Amintore Fanfani en diens Neder landse ambtgenoot mr. Joseph M. L. A. H. Luns. Vanmiddag zal hij op het Elysée besprekingen voeren met presi dent Charles de Gaulle. Vandaag zal een zitting beginnen van de NAVO-commissie voor defensieplan ning, waaraan de ministers van Defen sie en Buitenlandse Zaken van alle NAVO-leden behalve Frankrijk zullen deelnemen. Aangenomen wordt, dat de commissie in zal stemmen met de in voering van een permanent systeem voor nucleaire controle en consultatie zonder Frankrijk, dat nog steeds NAVO-ltd is. In dit systeem zouden volgens zegs lieden een commissie voor nucleaire defensiezaken en een nucleaire plan- ninggroep worden opgenomen. In te genstelling tot de commissie voor nu cleaire defensiezaken, welke voor alle NAVO-leden zou openstaan, zou de laatstgenoemde groep alleen de Verenig de Staten, Engeland, Duitsland, Italië en twee kleinere NAVO-landen bevat ten. Donderdag komt de volledige NAVO- raad, met inbegrip van Frankrijk, bij een, en verwacht wordt dat dit een tweestrijd tussen Frankrijk en de Ver enigde Staten zal opleveren over de rol van de verdedigingsorganisatie in de betrekkingen tussen Oost en West. De Amerikanen willen hierin aan de NAVO een belangrijke rol toekennen, maar de Fransen z(jn tegenstanders van alles wat hun rechtstreekse betrekkin gen met Rusland zal beïnvloeden. /Ylie en aardgas schijnen in deze ver- kiezingsstrijd een belangryke rol te gaan spelen. Ex-minister Den Uyl heeft daar dit weekeinde een belangrijke aan wijzing voor gegeven. De voormalige bewindsman, thans lijsttrekker van de Partij van de Arbeid, tracht een heet vuurtje te stoken met Friese gasbel, waarvan Nederland tot nu toe dacht dat het een onbeduidend voorraadje was, vergeleken met de naburige gigant van Slochteren, zo constateert de „Volk s- k r a n t", ,r.-k.). „Het is zeker interessant uit de mond van de voormalige bewindsman van Economische Zaken te vernemen, dat in de Friese aardbodem veel meer aardgas zit dan de tot dus* ver bekende schattingen aangaven. Maar de vraag rijst dan onmidde- lijk waarom de heer Den Uyl met zijn onthullingen niet is gekomen toen hij nog verantwoordelijkheid droeg voor het gas- en oliebeleid in Nederland. Nu lijkt het erop dat hij met zijn opmerking niet zozeer het kiezersvolk wil informeren, als- wel wat politieke munt wil slaan uit zijn ministerieel verworven ken nis. Overigens is het alleszins de moei te waard de onbekende hoeveelhe den gas en olie, die mogelijk in de bodem van de Noordzee schuil gaan, in deze politieke hete maan den tot belangrijk discussiepunt te maken. De gasbel van Slochteren kan ons langzamerhand wel geleerd hebben dat het om immense bedra gen gaat als een vondst van enig belang wordt gedaan. Van minister Den Uyl wisten we al dat hij de eventuele koolwaterstoffen die in de zeebodem worden aangetroffen allerminst aan de olieconcerns ca deau wilde geven, maar toch heeft hij niet duidelijk gemaakt welke concessies hij te elfder ure aan de gezamenlijke concerns wilde doen, Het is van belang dit te weten om het oliebeleid van minister Zijlstra te kunnen beoordelen. Minister Zijl stra is aan geen andere opdracht gebonden dan de toenmalige minis ter Den Uyl: „Zorg ervoor dat olie en gas, aanwezig in het Nederland se deel van de Noordzee, worden aangeboord in een tempo en tegen voorwaarden, die aan de Nederland se samenleving het grootst mogelij ke materiële profijt opleveren". We hopen nu maar, dat minister Zijl stra op bevredigende wijze die op dracht zal vervullen". Auto-accessoires, onderhoudsmiddelen en bepaalde onderdelen zijn artikelen die ons de laatste tijd in steeds grotere mate en naar het schijnt tegen steeds lagere prijzen worden aangeboden. De warenhuizen, supermarkten, autoshops enz. brengen een steeds uitgebreider as sortiment. Hoe dat allemaal kan is voor de buitenstaander vaak een raadsel maar elke prijsverlging is vanzelfsprekend toe te juichen, aldus de „Autokam pioen" (ANWB), die over deze zaak het volgende opmerkt: „De ketting van de accessoireshandel is lang. Van de fabriek gaan de produkten naar de importeur, die daarnaast in veel gevallen ook als supergrossier optreedt. Vandaar loopt de ketting naar de regionale grossier, soms weer een filiaal van de supergrossier, dan volgt de ga rage en tenslotte is de gebruiker aan de beurt. Een min of meer gecompliceerde gang van zaken, waarbij de prijs omhoog gaat naar mate de weg langer is. Wanneer uit de ketting een of meer schakels worden genomen zakt de prijs, de voorbeelden zijn duidelijk. U heeft uit de advertenties, folders en prijscouranten wel gemerkt dat het hier voornamelijk gaat om wat men in vakkringen de „ABC"-arti- kelen noemt. Naast de onderhouds middelen zijn het spiegels, lampen, hoezen, plaids, bagagerekken, tas sen, jerrycans, hoofdsteunen en ve le, vele versieringstoestanden al of niet in de „sportieve" sector. Met een grote omzetsnelheid, die door de supermarkten bij grote hoeveel heden direct bij de fabriek of de importeur zeer voordelig zijn in te kopen. Wanneer men er de moeite voor over heeft naar een warenhuis of iets dergelijks te trekken, zijn al deze nuttige of begerenswaardige zaken voordelig aan te schaffen en en waarom zullen wij daar niet van profiteren Anders wordt het als 't om onder delen gaat die in het technische vlak liggen. Dan wordt het te meer belangrijk op kwaliteit te letten. Daar komt nog bij dat de juiste montage en/of afstelling van een onderdeel niet zo gemakkelijk is als het veelal lijkt of als er van wordt verteld. Is men in staat de ze werkzaamheden voor u uit te voeren? Ook al zijn de woorden ser vice en garantie vaak holle begrip pen geworden, we mogen niet ge neraliseren; er zijn zeker nog heel veel garages waar men er een eer in stelt naar behoren te wer ken. In het algemeen kunnen we het zo samenvatten: profiteer van de con currentie door de artikelen daar te halen waar ze het voordeligst wor den aangeboden en waar u er zeker van kunt zijn, dat de monta ge ook geschiedt zoals nodig ls. Dan zal het er meestal op neer ko men, dat u bij de vakman aan klopt. Er zijn bovendien heel wat garages en servicestations waar men ook op het gebied van de prij zen „bij de tijd" is. ROME De Italiaanse politie stelt een onderzoek in naar een poging tot ontvoering door drie functionarissen van de Egyptische ambassade, die een 27-jarige Egyptenaar, Gelal Shafy, wil den meenemen. Shafy ontsnapte vlakbij het vliegtuig en vroeg aan de politie van de luchthaven om bescherming. Hij zei zijn portefeuille, paspoort, do cumenten en geld te hebben verloren. Van Duitsland, waar hij was afge studeerd in fysica, was hij onderweg naar een betrekking in Tripoli, de Egyptenaren wilden hem hetzelfde werk in Egypte laten doen voor min der geld, zei hij. De Egyptische ambassade wilde Sha fy terug hebben, de politie ging daar niet op in. Een der Egyptenaren zei dat Shafy vermoedelijk een bedrieger is, en dat besloten was hem te repa triëren. Onder escorte was hij naar het vliegveld gebracht. Shafy was volgens hem uit Egypte naar Lybië gevlucht, waar hij zich uitgaf voor professor, la ter ging hij naar Duitsland. Nu had hij geen enkel bewijs voor zijn aanstelling in Lybië kunnen leveren, zei hij. Een ander lid van de Egyptische am bassade zei dat de politie van het vlieg veld een onjuist verslag van de gebeur tenissen heeft gegeven en dat de am bassade Shafy alleen zal repatriëren wanneer de Italiaanse autoriteiten daarom verzoeken.

De Vallei | 1966 | | pagina 7