Angst in Voorburg en Leidsche nd am Brandt: Duitsland wil geen atoomwapens ONTSLAGEN BIJ FORD EN AMERICAN MOTORS Kritiek van Tsjoe op geweld Rode Garde Mevr. Kennedy wil publikatie over moord voorkomen Rijksdag Spiritus en lucifers stille getuigen als Niemand zag ooit pyromaan PROCES TEGEN AUTEUR EN UITGEVER Bio-satelliet gelanceerd Bill Moyers neemt ontslag Brandpiket Politiek proces in Boedapest Volkswagen Versterking Belg. straaljager verongelukt Veiligheidseisen te hoog? Doodvonnissen in Rhodesië Bussen botsten in Polen Zuid-Afrika koopt ruwe olie Dominas vlak bij de grens Spanje wil geen arbitrage DONDERDAG 15 DECEMBER 1966 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Negen maal heeft de Voorburgse pyromaan toegeslagen. Wat plastic busjes met restjes spiritus en een handjevol afgebrande lucifers zijn de enige tastbare bewijzen van zijn bestaan. Niemand heeft hem ooit ge zien. Slechts een man, een bakker uit Voorburg heeft hem gehoord. Daaraan is het te danken, dat hij niet tien keer brand heeft gesticht en dat er nog geen doden zijn gevallen. Die bakker, wiens identiteit door de Voorburgse politie angstvallig geheim wordt gehouden, hoorde enkele weken geleden gestommel in zijn huis. Hij was net te laat om de pyromaan te grijpen. Wel vond hij een plastic busje met spiritus en wat afgebrande lucifers, steeds van hetzelfde merk, gevonden in een straal van nog geen kilometer rond het riviertje De Vliet, waar de geheimzinnige brandstichter altijd in het holst van de nacht en altijd tijdens het weekeinde zijn desastreuze werk verricht. De angst ligt als een klem op Voor burg en Leidschendam. In een grotere straal dan één kilometer. Inspecteur Molenaar van de Voor burgse politie: „Ook de brand van Star- lift is aangestoken. En wel op drie plaatsen. De eerste melding kwam om drie over vier binnen. De elektrische prikklok voor het personeel was op vijf over vier blijven staan. Van kortslui ting kan dus geen sprake zijn geweest." Er is nog een aanwijzing dat de py romaan ook de hand moet hebben ge had in de brand die Starlift vijf mil joen gulden schade berokkende: een ruit naast de ingang moet zijn ingesla gen. De scherven lagen binnen op de grond. De laatste personeelsleden zijn om een uur 's nachts, ruim drie uur voor dat de brandweer weinig meer kon doen dan de nabijgelegen fabrieksge bouwen van de N.V. „Enkes" nathou den, nog in het, nu verwoeste, fabrieks complex geweest. Het waren de vijf jongens van de beat-band van het be drijf: „Stoops DT". Na een optreden legden zij hun tienduizend gulden kos tende instrumentarium bij het kantoor neer, met de bedoeling het later op te bergen. Het wordt uitgesloten geacht dat zij de brand hebben veroorzaakt. De tijd tussen hun vertrek en het uitbre ken van de brand wordt daarvoor te groot geacht. Bovendien correspondeert de plaats, waar zij zijn geweest, niet met de plaatsen waar de fabriek het eerst moet hebben gebrand. Inspecteur Molenaar doet duidelijk moeite zijn nervositeit niet te laten blij ken. Elke burger die het Voorburgse politiebureau, op nog geen vijf minuten van Starlift gelegen, binnengaat, wordt achter tersluiks terzijde geschoven gor dijntjes begluurd door politiemannen. Inspecteur Molenaar vraagt journalis- naar hun perskaarten. Hij verontschul digt zich: ,,Het komt omdat we niet meer weten waar we aan toe zijn." De portier van het politiebureau zegt: „Die pyromaan is net een sluipmoordenaar. Het zal heel moeilijk zijn hem te grij pen. De pyromaan van Amsterdam en Ridderkerk hebben zo ook nooit te pak ken gekregen." Er zal öe komende dagen nog meer van het onderbezette korps van de Voorburgse politie worden gevergd dan tot nu toe al het geval was. Er zal nog intensiever worden gepatrouilleerd. Waar weinig mensen wonen en waar geen bewaking is, is het gevaar het grootst. Clubhuizen van voetbalvereni gingen, scholen en opslagplaatsen wer den een prooi van de vlammen. En nu de liftenfabriek. Inspecteur Molenaar: „We hebben een paar maal erg veel geluk gehad dat we enkele branden tijdig ontdekten. Stel je voor dat het Dalton-Lyceum tot de grond toe was afgebrand. Dan had ook het gemeentehuis gevaar gelopen. En ik moet ook niet denken wat er was ge beurd als de „Castrol" in lichterlaaie had gestaan. Die olieopslagplaats ligt midden in de bebouwde kom." Tien dagen geleden heeft de politie van Voorburg de bedrijven geadviseerd een brandpiket in te stellen. De mees te hebben dat advies opgevolgd. Maar hoewel zowel van de zijde van de Voor burgse als van de Leidschendamse poli tie wordt verzekerd, dat de samenwer king tussen deze twee korpsen niets te wensen overlaat, is een dergelijk ver zoek pas na de rampzalige brand aan de bedrijven in Leidschendam uitge gaan. Bij de N.V. Starlift was op de avond van de brand geen bewaking. De politie in de beide gemeenten waar de pyromaan opereert heeft na gegaan of er inwoners vroeger ooit we gens pyromanie zijn veroordeeld en in een gesticht verpleegd zijn geweest. Dat blijkt niet het geval te zijn. Maar toch zegt de Voorburgse politie: „Die man moet hier wonen. Het is zelfs mogelijk dat hij de meeste branden vanachter zijn huiskamerraam bekijkt." De angst voor de pyromaan die in Voorburg langzaam maar onontkoom baar de vorm van een psychose aan neemt, wordt ook daardoor verklaard: „Hij woont in ons midden, angstig BOEDAPEST In Boedapest is een proces begonnen tegen drie jonge Hon garen, die beschuldigd worden van voor bereidingen tot omverwerping van het bewind, zo meldde het Hongaarse pers bureau M.T.I. De hoofdverdachten zijn de 20-jarige Janos ötvös, die in 1964 al tot twee-en-eenhalfjaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens spionage, en Ist- van Bozok, eveneens 20 jaar. De naam van de derde man is niet genoemd. Volgens de aanklacht heeft ötvös met twintig medewerkers een plan beraamd om de staat met zijn sociale en economi sche stelsel ten val te brengen. Hij leer de zijn mensen, hoe in het bezit te ko men van chemicaliën en vergif, militaire objecten te bespieden en wapens te ver garen. De verdachten hadden de datum voor een staatsgreep al vastgesteld, be paald hoe ze de macht zouden overne men en ook al politieke en economische richtlijnen opgesteld, ötvös had Westelij ke landen in brieven om geld en wapens verzocht, aldus de aanklacht. Het pro ces zal verscheidene d«e»n duren. dicht bij, maar we kennen hem niet." In Voorburg bekijken de Voorburgers eikaar wantrouwend. Bovendien, meestal is een pyromaan belust op publiek. Publiek, waartoe hij zelf ook vaak behoort. Maar de Voor burgse pyromaan opereert in het don ker, zonder publiek, in het geniep. Men is bang dat de uitvoerige publikaties in de plaatselijke bladen hem zullen stimu leren. Men hoopt dat deze publikaties hem overmoedig zullen maken. Maar men vreest dat hij weer zal toeslaan zonder zelfs maar te worden herkend. „Om tien minuten over half vier kwam een lichte Volkswagen met een linnen schuifdak en een oranjekleurige regenvanger op het terrein van Starlift, oprijden. Twee mannen kwamen van de zijkant van de hal aanrennen, sprongen in de Volkswagen, reden daarmee tot buiten de poort en stopten om een van de twee gelegenheid te geven de poort weer dicht te trekken, op dat moment kregen zij met een claxon een teken van een tweede auto, een grote zwarte met gele koplampen. Beide auto's reden in verschillende richtingen weg." Dit verklaren de heren Van Wijk en Smit, gasten van Friedrich W. Waldeck (55), hoofdbewoner van het grote acht- tiende-eeuwse huis „In de wereldt is veel gevaer" aan de overkant van Dg Vliet, pal tegenover de fabriek van Starlift. In dat huis ontvangt hij de le den van de „Universele Christen Ge meenschap", deze godsdienstige sekte houdt godsdienstoefeningen in een spe ciaal daarvoor ingerichte kapel in het zeventien kamers bevattende huis. De heer Waldeck verklaart reeds om half vier de brand te hebben gemeld. Inspecteur Molendijk: „Onzin." De wachtcopimandant heeft opdracht geen seconde zijn aandacht te verliezen. Hij heeft ook opdracht elk telefoontje, hoe dubieus of onwaarschijnlijk ook, door de patrouillewagens te laten controle ren." De Voorburgse inspecteur geeft toe, dat er een gespannen verhouding be staat tussen de leden van de godsdiens tige sekte en de Voorburgse politie. „We worden herhaaldelijk opgebled door hen, over aan hun adres geuite anonieme telefonische bedreigingen, over vernielingen en insluipingen. Slechts in een geval bleek dat wij niet voor niets kwamen: de banden van de auto van een der leden der secte waren door gesneden. We weten nog steeds niet wie dat heeft gedaan." Hecht de politie dan door al die tele foontjes geen waarde meer aan mede delingen van de heer Waldeck? Inspecteur Molenaar: „Elk telefoon tje wordt aan de waarheid getoetst. We hebben van de heer Waldeck geen tele fonische melding van de brand gehad. De eerste melding kwam om drie over vier. De heer Rehorst, directeur van „Enkes", zei dat zijn schoonvader evev tevoren in zijn auto langs de branden de fabriek was gereden." Volgens de heer Waldeck zou deze door de pyromaan zijn opgebeld met de mededeling, dat ook „In de wereldt is veel gevaer" binnenkort in vlammen zal opgaan. Vandaar dat de leden van de „Universele Christen Gemeenschap" van „In de wereldt is veel gevaer" een soort versterking hebben gemaakt, die dag en nacht wordt bewaakt, terwijl de omgeving met sterk vergrotende nacht kijkers nauwlettend in de gaten wordt gehouden. Berust de gespannen verhouding tus sen politie en „de groep van Waldeck" op last die zij de politie bezorgt of op iets anders? Inspecteur Molenaar: „Op iets an ders. Ik kan daar niet het fijne van vertellen. De Binnenlandse Veiligheids dienst weet daar meer van dan ik". Hij zegt ook nog: „Volgens onze recherche moet de pyromaan niet worden gezocht in kringen van de Universele Christen Gemeenschap". In Voorburg en Leidschendam zijn di verse bedrijven bezig alarminstallaties en schijnwerpers aan te brengen. De Haagse politie heeft een extra-bewa king ingesteld van het industrieterrein Binckhorstpolder, dat grenst aan de ge meente Voorburg. De Rijswijkse politie gaat het industrieterrein Plaspoelpolder nog scherper bewaken dan sinds okto ber, toen de pyromaan voor het eerst zijn vernielend werd deed, al gebeurt. Voorburgers en Leidschendammers geloven dat de pyromaan een eenzame jongeman is. Ze zeggen: „Hij opereert altijd 's nachts. Dat kan hij niet doen als hij getrouwd is. De angst ligt als een klem op Voor burg en Leidschendam. PARIJS „Duitsland heeft geen nu cleaire ambities, noch wat betreft het bezit, noch wat betreft de macht om over kernwapens te beschikken". Dit verklaarde de Duitse minister van Bui tenlandse Zaken, Willy Brandt, in een toespraak voor het parlement van de Westeuropese Unie in Parijs. Over Euro pa's verdediging sprekend zei de Duit se minister, dat wij aangewezen blijven op de bijstand en de vriendschap van de Verenigde Staten. „Het Duitse volk," verklaarde hij ver der, „is niet in spanning geïnteresseerd. De Duitse buitenlandse politiek is zon der omwegen en zonder bijbedoelingen op handhaving en versteviging van de vrede gericht." Brandt zei verder, dat de Duitse rege ring het voornemen heeft om het Duits- Franse verdrag van januari 1963 nieuw leven in te blazen. Ook met Italië, Ne derland, België en Luxemburg, wil Duitsland de nauwe samenwerking be stendigen. In het raam van haar Europese poli tiek wil de Duitse regering ertoe bijdra gen dat Gr.-Brittannië en andere EVA- landen hun plaats in de Europese ge meenschap vinden. Voor beide kanten (zowel EEG als Groot-Brittannië) zal toetreden van Engeland tot de gemeen- ADVERTENTIE heel wat lekkerder! KAAP KENNEDY De V.S. hebben woensdag vanaf de basis Kaap Kennedy een vliegend laboratorium met aan boord insckten, planten, bacteriën en zaden ge lanceerd, om de invloed van straling en gewichtloosheid op levende cellen na te gaan. De Bio-satelliet", die de eerste is in een serie van zes, zal drie dagen om de aarde blyven cirkelen. De 424 kilo wegende satelliet, werd met een tweetraps Thor-Delta raket ge lanceerd. Als de satelliet zaterdag naar de aarde wordt „teruggeroepen" zullen vliegtui gen met geweldige netten hem in de om geven van Hwaii trachten uit de lucht te plukken. In het geval dit niet slaagt, zal hij door schepen uit zee worden op gevist. schap moeilijke problemen opwerpen, die niet van vandaag op morgen opge lost kunnen worden. Onderhandelingen echter zullen voor een oplossing van de problemen kunnen zorgen en die oplos sing zal een zodanige zijn, aldus Brandt, dat Engelands toetreding toch binnen een redelijke tijd tot stand kan komen. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken verheelde niet, dat er een levens groot vraagstuk in Europa blijft be staan nl. dat van het gedeelde Duitsland. Wij zijn geen onruststokers, zei hij, als wij blijven vasthouden aan het legitie me doel van hereniging. Integendeel, met Duitslands hereniging wordt een haard van onrust opgeruimd. BRUSSEL. Een straaljager van de Belgische luchtmacht, een F 104-g, is woensdagmiddag bij Bevekom, ten zui den van Leuven, neergestort. De piloot kwam hierbij om. Het toestel behoorde tot een escadril le dat uit Corsica kwam, na daar deel genomen te hebben aan schietoefenin gen. Een dramatisch protest tegen de steeds erger wordende luchtvervuiling in Amerika. De kerstman loopt hier met een gasmasker op door een van de druk ste winkelstraten van New York. Het is een onderdeel van een campagne van een organisatie die een oplossing voor het probleem van de luchtvervuiling probeert te vinden. DETROIT Ford Motor Company en American Motors Corporation heb- j ben bekendgemaakt dat zij personeel moeten ontslaan, omdat er zich teveel kendgemaakt, dat zij de produktie in haar assemblagebedrijf in Kenosha (Wisconsin) en in de carrosseriefa- briek in Milwaukee tussen Kerstmis en onverkochte auto's in de showrooms Nieuwjaar zal stopzetten. De produktie van carrosserieën voor Rambler-auto's zal ook van 19 tot en met 22 december stilliggen. Henry Ford II heeft bovendien ge waarschuwd, dat de auto-industrie mis schien gedwongen zal zijn de produktie stop te zetten, tenzij de Amerikaanse regering haar veiligheidsvoorschriften voor auto's voor 1968 verzacht. De voorschriften zijn „onredelijk, willekeurig en technisch niet uitvoer baar", zo zei Ford, de president van de Ford Motor Corp. Kort geleden had het hoofd van het federale bureau voor verkeersveiligheid de {lutomobielfabrikanten een lijst van de 23 veiligheidsvoorschriften laten toe komen waaraan de auto's van het mo del 1968 moeten voldoen. De fabrikan ten kunnen tot 3 januari bezwaren ken baar maken waarna op 31 januari de lijst definitief zal worden. bevinden. Eerder hadden General Mo tors en Chrysler al produktieverminde- ringen bekendgemaakt. Henry Ford II heeft op een persconfe rentie gezegd, dat de produktiepro- gramma's voor december en januari met 22.000 auto's worden verminderd, om de voorraden in overeenstemming te brengen met het huidige verkoop tempo. American Motors heeft bovendien be- ADVERTENTIE Het Haagse provotariaat wil mee werken aan het feest voor het „hun sympathieke" bruidspaar prinses Mar griet en mr. P. van Vollenhoven. De provo's hebben het Algemeen Haags Comité (A.H.C.) geschreven, dat zij menen, dat het in ieders belang wense lijk zou zijn ook de provo's bij de fees telijkheden te betrekken. WASHINGTON Bill D. Moyers, de woordvoerder van president Johnson, heeft zijn ontslag genomeni om uitgever te worden van „Newsday", een op Long Island verschijnend dagblad. De 32-jarige Texaan, die beschouwd wordt als de naaste medewerker van de president, verklaarde met klem dat hij „uitsluitend om familie-redenen" ontslag had gevraagd. Hij zal als perssecretaris van Johnson worden opgevolgd door George Chris tian, die ook uit Texas komt. Moyers ontkende, dat hij ontslag nam wegens ontevredenheid over de benoe ming van Walt Rostow tot adviseur van het Witte Huis voor politieke- en veilig heidskwesties. Moyers zei voorts, dat Jake Jacobson, juridisch adviseur van Johnson sedert april van het vorige jaar, het komende jaar aftreedt om in Texas als advocaat te gaan werken. SALISBURY. Het hooggerechtshof van Rhodesië heeft zeven Afrikanen ter dood veroordeeld wegens moord op 18 september op een Afrikaanse vracht autobestuurder gepleegd. Het hof bevond de zeven schuldig na een proces van drie weken, waarin de politie beweerde dat de beklaagden lid waren van een terreurbende, die het land in het geheim met communistische wapens was binnengekomen uit Zambia. Een der veroordeelden reageerde zo: „Het is beter te sterven dan te leven in een land dat niet vrij is." Tegen vijf der beklaagden werd af zonderlijk ook nog de doodstraf uitge sproken wegens wapenbezit. De andere twee kregen daarvoor 20 jaar. De zaak gaat nu automatisch naar het hof van appel. WARSCHAU. Bij Krakau ln Polen zijn twee bussen, de een bezet met kin deren, de ander met een theatergezel schap, frontaal tegen elkaar gebotst. Hierbij kwamen zeven mensen om het leven en werden 25, waarvan 9 kinde ren, gewond, zo meldt het Poolse pers bureau PAP. De doden waren allen leden van het Krakause Rozmaitoscki theater, dat zou optreden in de Poolse wintersportplaats Zakopane. Het ongeluk gebeurde in een haarspeldbocht. De kinderen waren afkomstig van een nabijgelegen jeugdcentrum. Bij een ander ongeluk bij Bydgoscz ln Polen reden op een gladde weg zes voer tuigen drie bussen, twee vrachtwa gens en een ambulance op elkaar ln. Een persoon raakte hierbij ernstig ge wond, aldus PAP. JOHANNESBURG Zuid-Afrika zal binnenkort grote hoeveelheden ruwe aardolie kopen en heeft reeds een con tract getekend met een aardoliemaat schappij, zo is bekend geworden. Het bericht hierover verscheen in Die Burger, een dagblad in Kaapstad. Volgens zegslieden in Johannesburg, is het bericht ongetwijfeld waar. „Indien het hele verhaal bekend zou worden, zou het de Zuidafrikaanse belangen kunnen schaden", zo verklaarde een zegsman tegenover United Press International. Volgens waarnemers, zullen de olie leveranties Zuid-Afrika beschermen voor tekorten die zouden ontstaan als de vei ligheidsraad van de V.N. zijn fiat ver leent aan de Afrikaanse eis de sancties tegen Rhodesië met een olie-embargo uit te breiden. BOEDAPEST De Chinese premier Tsjoe En-lai heeft tijdens een onder houd op 9 december in Peking met ver tegenwoordigers van de „Rode Garde" sterke kritiek uitgeoefend op hun han delwijze om geweld toe te passen in plaats van te argumenteren. Dit heeft de correspondent van het Hongaarse officiële nieuwsagentschap M.T.I. uit Peking bericht. Inmiddels blijven in de Chinese hoofd stad aanplakbiljetten verschijnen, waar op, volgens het Hongaarse nieuwsagent schap M.T.I., melding wordt gemaakt van ernstige ongeregeldheden, in de provincies en waarop plaatselijke par tijcomités als de schuldigen aan de NEW YORK. Mevr. John F. Kennedy heeft verklaard, dat zij naar de rech ter zal gaan en een „verschrikkelijk" proces verduren, om publikatie van het door William Manchester geschreven boek over de dood van haar man te voorkomen „totdat de privacy van mijn gezin zal zijn beschermd" In een van haar zeldzame verkla ringen beschuldigt de voormalige „first lady" de auteur die overigens door de familie Kennedy zelf is uitgekozen en zijn uitgevers, Harper and Row, en het weekblad „Look" ervan, de „nor men van eigendom en goed vertrouwen" naast zich neergelegd te hebben. „Ik ben er geschokt over, dat de heer Manchester profijt zou trekken van de emotionele toestand waarin ik begin 1964 mijn herinneringen aan hem heb verteld en ik ben er even geschokt over, dat goed bekend staande uit gevers commercieel voordeel trekken uit zijn woordbreuk", aldus de verkla ring. „Voor de auteur en uitgevers zal dit boek slechts een voorbijgaand hoofd stuk in hun werk zijn, maar mijn kin deren en ik zullen er de rest van ons leven mee moeten leven". De uitgevers hebben eerder reeds ver klaard. dat zij geen acht zouden slaan op een dreigende rechtsprocedure en het boek „De dood van een president" volgens plan uitgeven. Harper and Row wil het boek op 7 april laten verschijnen. Evan W. Tho mas, vice-president van de firma, zei dat aan deze datum de hand zou worden gehouden. De uitgeverij en het weekblad Look is meegedeeld, dat mevr. Kennedy ge rechtelijke stappen zou doen. Het weekblad Look heeft voor onge veer 650.000 dollar de rechten verkre gen om afleveringen uit het boek te publiceren vóór zijn verschijning. Voor bijna 300.000 dollar zou het de serie in Europa hebben doorverkocht, naar ver luidt aan Paris Match, Der Stern, Epo- ca en de Sunday Times. „Wij gaan voort, de persen draaien al", zei de hoofdredacteur van Look, William Attwood, die zelf lange tijd be vriend is geweest met de vermoorde president. Hij verklaarde dat het „moei lijk te zeggen" was waarom mevr. Ken nedy bezwaren heeft tegen het manu script. Volgens goedingelichte zegslieden hebben haar bezwaren betrekking op bepaalde passages waaruit blijkt dat sommige leden van de familie Kennedy minder bewondering voor president Lyn don B. Johnson voelen. Manchester, die destijds door mevr. Kennedy was verzocht het boek te schrijven, omdat zij meende dat hij verdraaiingen en sensatie zou vermij den, weigert te zeggen of het manu script inderdaad een weinig vleiend beeld geeft van Johnson zoals hij was vlak nadat zijn voorganger was ver moord. Volgens de Chicago Daily News is mevr. Kennedy ontsteld over de weige ring van Manchester om bepaalde „hoogst persoonlijke en schrijnende her inneringen" te schrappen. kaak worden gesteld door de Rode Gar de. In de afgelopen dagen hebben zich weer in verscheidene steden schermut selingen tussen leden van de Rode Gar de en arbeiders voorgedaan. In de stad Tsjoeng-Tsjing zouden 18 personen zijn gedood en 240 ernstig gewond bij een grootscheepse vechtpartij op 4 decem ber. Volgens andere aanplakbiljetten die in de Chinese hoofdstad zijn versche nen, heeft premier Tsjoe En-lai aan hen duidelijk gemaakt, dat de voor naamste opgave van de Rode Garde is tegen die machten binnen de partij te strijden, die een „Bourgeois"-weg vol gen, aldus M.TJ. Tegelijker tijd kritiseerde hij de activi teiten van „sommige afdelingen van de Rode Garde" en deed hij een aanval op Liao Tsjeng-tsji, een lid van het centrale comité. Voorts veroordeelde hij „bepaalde bevelen van de leiders van de Rode Garde" in het westelijk district van Peking en voegde eraan toe: „als ik het leiderschap in het westelijk dis trict van de stad hekel, betekent dit niet dat het in de andere afdelingen goed gaat, ook daar worden fouten ge maakt". ELTEN/EMMERIK Petras Domi nas. de staatloze bendeleider, die onder meer de leiding zou hebben gehad bij de overval op een juwelierszaak op de Hei- ligeweg in Amsterdam, is woensdag kor te tijd aan de Duits-Nederlandse grens geweest. Omringd door tv-camera's en verslaggevers, werd hij met de negen an dere bendeleden bij de grenspost Elten geconfronteerd met zeven Nederlandse getuigen, die hadden geweigerd in Dort mund, waar het proces tegen de bende wordt gevoerd, getuigenis te komen af leggen. Dominas, en de broers Helmut en Gerhard Balk, waren met handboeien aan politiemannen geketend. De „rijdende rechtbank" was omringd door overvalwagens van de politie van Dortmund naar Elten gekomen, waar op 50 meter van de Nederlandse grens de confrontatie plaats had. Vijf van de ze ven Nederlandse getuigen geloofden Do minas te herkennen als de deelnemer aan de roofoverval op de Heiligeweg die heeft geschoten. Enkelen van hen ver zwakten hun verklaring echter, door te zeggen dat „alles destijds zeer snel was gegaan". Ook was het niet onmogelijk dat zij door kranteberichten en foto's la ter waren beïnvloed. De Westberlijnse procureur-gene raal Hans Günther heeft bij de bevoegde rechtbank een verzoek inge diend strekkende tot postume vernieti ging van het doodvonnis over de Neder lander Marinus van der Lubbe (24), die op 10 januari 1934 terechtgesteld werd, omdat hij de brand in het ge bouw van de Duitse Rijksdag zou heb ben gesticht. Dit verzoek sluit aan op de pogingen welke de broer van de geëxecuteerde, Johan M. van der Lubbe, reeds heeft gedaan om herziening van het vonnis te herkrijgen. Marinus werd op 23 december 1933 in een spectaculair opgezet proces door het Rijksgerecht in Leipzig we gens „hoogverraad" en brandstichting in de Rijksdag op 27 februari van dat jaar, ter dood veroordeeld. De nazi's gebruikten de Rijksdagbrand als ar gument voor het verbieden van de communistische partij en als uitgangs punt voor een optreden tegen al hun tegenstanders. Deze uitspraak, die op een wet geba seerd was die pas een dag na Van der Lubbe's daad van kracht werd, behels de tevens dat de beklaagde alle burger rechten ontzegd zouden worden. Op 10 januari 1934 werd het doodsvonnis aan Van der Lubbe voltrokken. In zijn pleidooi voert de openbare aanklager aan dat: De berechting van Van der Lubbe een politieke achtergrond had gehad. De uitspraak tegen de beklaagde in strijd is met het rechtsprincipe dat een verdachte alleen krachtens die wet ten gestraft mag worden, die op het tijdstip van de daad rechtsgeldig zijn. Voorts is het Kreisgericht (de hoogste provinciale rechtbank) van mening, dat het Reichsgericht een grondig onderzoek naar de brandstich ting in de Rijksdag op 27 februari 1933 heeft nagelaten. „Het is blijkens dit onderzoek niet helemaal uitgeslo ten, dat ook nazi's op de een of ande re manier bij de daad betrokken wa- M. v. d. LUBBE slachtoffer ren. Zo zou het mogelijk geweest kun nen zijn dat Van der Lubbe als een werktuig voor de opzet der nazi's ge diend heeft. Volgens procureur-generaal Gün ther, was uit het door zijn bureau in gestelde onderzoek gebleken dat vele vragen t.a.v. de brandstichting en het proces daaromtrent, onbeantwoord wa ren gebleven. Alleen reeds daarom zou in het geval van Marinus van der Lub be de rechtsstaat-regel „in dubiis pro reo" (bij twijfel uitleg ten gunste van de verdachte) toegepast moeten zijn. Verder stond op de daad zelf, volgens het toen geldende recht een geringe straf. Reeds in 1955 had Johan van der Lubbe om vernietiging van het over zijn broer uitgesproken vonnis verzocht, overeenkomstig de Westduit- se wet betreffende schadeloosstelling voor door de nazi's bedreven onrecht op het gebied van het strafrecht. Dit verzoek werd destijds wegens het niet in acht nemen van de gestelde termijn afgewezen. Pas een in 1965 door het parlement in Bonn aangenomen aan vullende wet, hief deze hindernis op, zodat thans naar de mening van het Westberlijnse openbaar ministerie niets meer aan behandeling van het verzoek in de weg staat. De openbare aanklager zette nader uiteen, dat er thans geen sprake zal zijn van een herziening van het proces omtrent de Rijksdagbrand, maar dat het slechts gaat om een niet- openbare procedure, waarbij moet wor den nagegaan of het doodvonnis over Martinus van der Lubbe naar de begin selen van een vrije democratische rechtsstaat gerechtvaardigd is. Naar zijn persoonlijk oordeel, aldus voegde hij hieraan toe, zou het dood vonnis vernietigd moeten worden. Het zou er dan op neerkomen dat Marinus achteraf noch als veroordeeld, noch als vrijgesproken beschouwd zou moeten worden. De vraag of na vernietiging van het vonnis aanspraken op schadevergoe ding gedaan kunnen worden zal later en door een andere instantie behandeld moeten worden, aldus procureur-gene raal Günther. MADRID Spanje heeft het Britse voorstel om het geschil over Gibraltar voor te leggen aan het internationale ge rechtshof in Den Haag, verworpen. De Spaanse regering kon er, naar in Ma drid is meegedeeld, niet mee akkoord gaan omdat het duidelijk in strijd was met V.N.-resoluties, waarin dekolonisa tie van Gibraltar werd aanbevolen en el ke vertraging van dat proces veroor deeld. Spanje had volgens de bekendmaking, onmiddellijke bespreking voorgesteld van „bepaalde aangelegenheden" die zouden kunnen leiden tot een snelle op lossing van het verschil. Engeland heeft, als bekend, de Spaan se aanspraken op Gibraltar verworpen en verklaard dat er geen twijfel bestaat over zijn soevereiniteit over de rots.

De Vallei | 1966 | | pagina 11