Amsterdammers doorstonden koelbloedig en heldhaftig de „hel van Anfield" Liverpool ontkwam nog net aan tweede nederlaag Tonnie wil je een stok kaas uit het vuistje Janssen en Sercu aan kop in Amsterdamse zesdaagse Reactie Ook Britse kranten prijzen nu Ajax Europa Cup-strijd op vele fronten Merkel verlaat de „Leeuwen" voorgoed Nederlandse ploegen tegen Frankrijk Nederlandse dames uitgeschakeld Concours Hippique in Zuid-Laren Ajax in kwartfinales van Europa Cup Dopingcontrole in Italië Explosie Moreel sterk Hoopvol Dramatisch Coach Russisch voetbalelftal diende ontslag in Noren wonnen in Inzeil FINANCIËN en ECONOMIE WISSELMARKT Volleybal Tennis Vrije vestiging in E.E.G. V. S. verloren minder goud DONDERDAG 15 DECEMBER 1966 LIVERPOOL. De sportcommenta- toren van de Britse ochtendbladen zijn het er nu wel over eens: het verschil in doelpunten, ontstaan in de in Am sterdam gespeelde wedstrijd tussen Li verpool en Ajax, was te groot. Na het voetbaltreffen gisteravond in de ,JBeatlestad" schreef de }rDaily Mirror", dat „de berg, die beklommen moest worden ,te hoog was". Verder konden de Engelsen vanoch tend bij het ontbijt in de ,Jdïrror" le zen, dat: ,fie voorspelling, dat Ajax het klimaat van de Spionkop niet zou kunnen doorstaan, steeds minder waar heid bevatte en in het geheel niet meer van toepassing was toen zelfs Liver pool de troost van een overwinning op eigen grond niet meer werd gegund". „De Nederlanders", aldus „Mirror", speelden met de beheerste precisie van ware professionals, geen openin gen toelatend aan de spelers van Li verpool". De „Daily Mail" vond, dat Ajax mis schien wel „de beste ploeg is, die ooit door Nederland is gepresenteerd" en beschouwde de jonge Ajacied Johan Crüijff als een „briljante" voetballer". De London Times": „De betere voetballers, d e betere technici won nen... „Liverpool", aldus de „Times", „kwam langzaam iti de schemering tussen gelatenheid en wanhoop. In de Nederlandse voorhoede van Swart, Cruijff, Nuninga en Keizer, ge baseerd op het vier-twee-vier-systeem, heeft Ajax misschien een van de meest intelligente en aantrekkelijke aanvalslinies van geheel Europa". De „Daily Express" vond, dat Li verpool's poging om te winnen hetzelf de was als: „Een berg proberen te be klimmen zonder touwen". „The Sun": Liverpool heeft de kwa liteiten van Ajax op een afschuwelijke manier onderschat". Daily Telegraph"Liverpool kan geen excuses hebben door te zeggen, dat het met wat meer geluk een of twee doelpunten gemaakt zou kunnen hebben in de gisteravond gespeelde wedstrijd". MADRID De wedstrijd om de Eu ropese beker voor landskampioenen tus sen Atletico Madrid en Vojvodina Novi Sad, die woensdag in Madrid werd ge speeld, eindigde in een 2-0(1-0) zege voor de Madrilenen. Aangezien de eer ste wedstrijd tussen beide ploegen in een, 3-1 zege voor Vojvodina eindigde, zal een derde wedstrijd tussen béide ploegen moeten worden gespeeld. Veer tig duidend toeschouwers woonden de wedstrijd bij. Voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen hebben zich de volgende teams geplaats: Linfield Belfast (4-1 en 1-1 tegen Valerengen Oslo); Real Ma drid (0-1 en 3-1 tegen Münehen I860;) Internazionale Milaan (2-1 en 2-0 tegen Vasas Boedapest; Celtic, Glasgow (3-1 en 3-1 tegen FC Nantes;) )CSKA Sofia (4-0 en 0-3 tegen Gornik Zabzre Dukla Praag (4-1 en 2-1 tegen Ander- lecht; Ajax (5-1 en 2-2 tegen Liver ooi); Atletico Madrid-Vojvodina Novi Sad (3-1 en 2-0. Standaard Luik heeft zich woensdag op eigen terrein geplaatst voor de kwart finales van het toernooi om de Europe se beker voor bekerwinnaars. Standaard won met 1-0 (rust 0-0) van Chemie Leip zig. De eerste ontmoeting, in Leipzig, had een 2-1 overwinning voor Chemie opgeleverd, maar aangezien bij een ge lijk doelgemidcfelde een doelpunt in de uitwedstrijd gescoord dubbel telt, gaan de Belgen over naar de volgende ronde. Behalve Standaard Luik plaatsten zich reeds voor de kwarteindstrijden: Ser- vette Genève, Bayern Münehen, Real Zaragoza, Slavia Sofia, Glasgow Ran gers, Rapid Wenen en Vasas Györ. De eerste ontmoeting tussen FC Kil marnock en La Gantoise in het toer- om de Jaarbeursstedenbeker is door de Schotten met 1-0 gewonnen. Bij rust was deze stand reeds bereikt. MILAAN De Italiaanse Voetbal bond heeft dopingcontrole verplicht ge steld voor alle clubs van de hoogste twee afdelingen. Deze maatregel, die zondag ingaat, houdt het volgende in: De scheidsrechters wijzen na elke wed strijd drie spiers van iedere ploeg aan, die zich aan een dopingonderzoek moe ten onderwerpen. Er zullen twee urine- proeven worden genomen, waarna de flesjes worden verzegeld. Een exem plaar gaat naar een laboratorium en het tweede naar de voetbalbond. Spelers, die zich niet aan deze bepa lingen onderwerpen, krijgen een schor sing van vier wedstrijden. De verant woordelijke personen van de clubs wor den voor drie tot zes maanden uitgeslo ten. De geldstraffen voor iedere over treding liggen tussen 30.000 en 600.000 gulden. LIVERPOOL De hel van Anfield is voor Ajax gisteravond de zevende hemel geworden. Daar op de „heilige grond" van Liverpool FC, waar roemruchte teams als Inter Milan, Anderlecht en Juvenilis eenvoudig van het veld werden geveegd, zorgde Ajax voor een schokkende sensatie in het Europa Cup-voetbal. Niet alleen verdedigden de Amsterdammers met een fenomenale heldhaftigheid de 51 voor sprong, die in Amsterdam was veroverd. Nee, z(j maakten de sensatie compleet door een volkomen verdiend gelyk spel te bevechten: 22. De vernietiging van het trotse Liverpool was compleet. Ajax deed meer: het legde met enkele briljante aanvalseombinaties de beruchte Spion-kop, de meest verschrikkelijke tribune met de meest fanatieke toeschou wers ter wereld, het zwijgen op. De twee treffers van Ajax waren de pry's, die Liverpool moest betalen voor zijn grotendeels op aanval gerichte tactiek. De ver nedering van Liverpool had nog groter kunnen zijn. Vijf minuten voor het einde stond het nog 1—2 en de inspiratie, de geestdrift leek nu volkomen verdwenen uit de teleurgestelde Liverpoolse aanvallen. Daarom was het nog een kleine anti climax voor de Amsterdammers, dat Hunt in die vyfde minuut voor het einde toch nog de gelykmaker scoorde, terwyl de Amsterdamse defensie voor buiten spel bleef staan. Liverpool was zo aan een nog grotere schande ontkomen. Zelfs Shankly, manager van Liverpool, was nu het zwijgen opgelegd. In de kleed kamer gaf hij slechts als simpel commentaar: „Liverpool heeft opnieuw de beste kansen gehad, maar tegen dit Ajax waren we kansloos. We worden echter lands kampioen en volgend jaar proberen we het weer". Al bijna anderhalf uur voor tijd krijste een door merg en been snij dend fluiten van de tienduizenden op de Spion-tribune over het veld. In dat laaiende tumult waagden de Ajax-spe- lers, nog in burgerkledij gestoken, zich een uur voor het begin op het veld om de grasmat eens te bekijken. Als op gesloten, getergde dieren reageerde de „kop", toen de Amsterdamse voetbal lers tartend tot in het doel vlak voor die meest verschrikkelijke tribune ter wereld wandelden. Sjakie Swart lachte en stak zijn han den omhoog. Het antwoord was een orkaan van protest, van gülen, fluiten, krijsen. De simpele groet van Swart leek het publiek tot razernij te bren gen. De kokende tribune spuwde enke le buitelende supporters uit, die met rode vlaggen rond de Nederlandse spelers renden. Beheerst verlieten de Amsterdammers weer het terrein. Even slechts luwde het geluid, toen wierpen de ongeveer duizend Ajax-sup- porters de lont in het licht ontvlamba re kruitvat. „Ajax, Ajax", riepen zij. Dti was een uitdaging, die de Liverpool- ians onmiddelyk aannamen en zelden was er een ongelijkere strijd. Niet eens flarden van het Nederlandse ge zang waren nog te horen. Als een alle andere geluiden wegvagende branding stormde het gehuil van de Britten over het veld. In de kleedkamers onder de tribunes moeten de Ajacieden het al gehoord hebben. De alles overstemmende roar van de Liverpool-supporters, die zich zelf in een staat van dronkenschap schenen te brengen door hun eigen massale geluid; een roes, een extase als bij natuurvolken rond het aanzwel lende, steeds verder gaande ritme van de tamtam. Maar het was allemaal nog niets vergeleken bij het oorverdovende tu mult, dat met de plotselinge snelheid van een explosie van de tribunes sprong toen de Amsterdammers het veld betraden. In schokken raasde het de Ajax-spelers tegemoet als een alles ontwortelende orkaan. Om aan dit angst aanjagende, bijna onmenselijke super- geiuid weerstand te bieden, was een stalen koelbloedigheid nodig, die schier bovenmenselijk moest zijn. Een alles verzwelgende draaikolk van hysterie en fanatisme, waarin Ajax zou dreigen te verdrinken. Er was geen twijfel meer mogelijk. Hier stonden zij, de Amsterdammers, voor de zwaarste testcase uit heel hun loopbaan. Alles wat voordien gebeurd was vervaagde. De vaak grimmige uitwedstrijd in Is- tanboel enige tijd geleden leek nu in de herinnering een oase van rust. En de soms felle duels, die Ajax heeft uitgevochten met zijn Nederland se concurrenten waren niet eens meer krachtmetingen te noemen bij wat hier stond te gebeuren. Dit was de absolute vuurproef voor de topclub uit Neder land. In die slopende minuten voor de af trap moeten de Ajax-spelers als door een hel zijn gegaan. Ze deden het niet maar misschien wilden zij eikaars hand wel vasthouden. En de beklem mende waarheid drong in een flits door de gedachten: nog voor de bal nog maar één omwenteling had ge maakt hadden de Ajax-spelers in feite al een wedstrijd achter de rug. In de ze Liverpoolse waanwereld, in dit gek kenhuis, dat Anfield heet. Een genade loos gevecht, waaraan de Amsterdam mers zich niet konden ontrukken. Een gevecht tegen zichzelf, een gevecht om zelf niet tekenen van angst te tonen temidden van deze fanatici, die ver blind waren door slechts één ge dachte: revanche, revanche, revanche. Of nog erger: wraak, wraak, wraak. Het tweede doelpunt van Ajax, door Cruyff gescoord uit een pass van Nuninga. Om voetbal vroeg deze Liverpoolse massa niet. Alleen maar om de zege, de absolute triomf met tenminste vijf doelpunten verschil. Wie de ogen sloot kon ?ich in de arena der Romeinen wanen, waar bloeddorstigen een dui vels genoegen hadden in het macabere spel van leeuwen en mensen. Voor de Nederlandse toeschouwers was het letterlijk huiveringwekkend. Soms, als het geluid een bloedstollend gillen werd, liepen de rillingen ons over de rug. Gaandeweg zwakte de aanmoedigingsstorm af, vooral in de tweede helft, toen een vaak briljant spelend Ajax alle mogelijke Liverpool se illusies de bodem insloeg. In die tweede helft sprak een Britse journa list naast ons de gedenkwaardige woorden: „Ik heb de Spion-kop nog nooit zo stil gezien." Hoe moreel sterk Ajax wel in het veld was gekomen, bleek al in dat eerste kwartier dat, zo was voorspeld, het ergste zou worden van de hele wedstrijd. Zonder ook maar eenmaal in paniek te raken speelde Ajax temid den van het angstaanjagend geluid van de tribunes met een onwaarschijnlijke rust, die juist Liverpool nerveus maak te. De defensie werd langzamerhand een schier onneembare barricade en de uitvallen van Ajax bleven zo flit send gevaarlijk, dat Liverpool niet an ders kon dan slechts verdediger Law- ler uit de verdediging mee naar voren te sturen. Zwakke plekken kende het Amsterdams elftal, evenmin als in Amsterdam, niet. Hulshof, Soetekouw, Pronk en Van Duivenbode wisten, dat het de wedstrijd van hun leven was en zij speelden dan ook de wedstrijd van hun leven. Muller werd met de vinger nagewezen door de Engelse toe schouwers, omdat hij het grootste struikelblok op het middenveld was -en omdat hij dat middenveld volledig be heerste. Vanzelfsprekend: vooral toen Ajax een voorsprong had genomen van 1-0 werd de nadruk op de defensie ge legd. De aanval was dan ook moeilijk te beoordelen en Cruyff, die enkele briljante acties liet zien, was dan ook meestal de enige speerpunt in de aan val. Maar bij vlagen kreeg hij plotse ling assistentie van Groot, Nuninga en Swart. En die aanvalsvlagen beslisten de wedstrijd. Bij deze beslissende uit vallen scoorde Ajax twee keer en dat bracht Liverpool definitief op de knie- en. Alleen Piet Keizer kon zijn spel niet ontplooien in dit bikkelharde voetbal. In alle opzichten was de wedstrijd een verademing: want dit spel was wel bikkelhard, soms zelfs bijna bruut, maar de verschrikkelijke, niets ont ziende slag bleef uit en die was aller wegen verwacht. De duizend Amster damse toeschouwers waren dronken van vreugde toen het eindsignaal kwam. Zij bestormden het veld en duw den de spelers naar de kleedkamers. De wedstrijd begon al met een hoop volle actie voor de Nederlanders. Cruyff schreed in een solo langs zijn directe tegenstanders en trok de bal naar Groot, die rakelings naast schoot. Daarna kwam Liverpool fel terug en Thompson schoot tegen de lat. Inder daad bleek Milne, die in Amsterdam niet had mee gedaan, een aanzienlijke versterking voor Liverpool. Hij was het, die een prachtige pass naar Calla- ghan gaf, die Hulshof omspeelde en voorzette naar Hunt. Deze verprutste echter een prachtige kans. Liverpool bleef nu komen, maar het opmerkelij ke was, dat Ajax toch niet volledig in de verdediging werd gedrongen. Steeds weer zorgden Cruyff, Nuninga en Groot dat er tegenstoten waren. Een solo van Keizer legde de beruchte tribune op nieuw het zwijgen op. Hij passeerde enkele tegenstanders, maar schoot toen helaas ln volle ren niet zuiver ge noeg. Swart werd het slachtoffer van een van de gemene trucjes van de Britse verdediging. Zelf nam hij bui ten het strafschopgebied de vrije trap. Dof smoorde zijn schot in het muurtje en zelf liep hij door, om de bal verder te spelen. Temidden van Engelse spe lers werd hij echter hard met de knie bewerkt. Het duurde even voor hij weer present was. Precies na een half uur was Liver pool dicht bij een doelpunt. Callaghan, die dicht bij de cornervlag ten val werd gebracht, mocht een vrije trap nemen en uit zijn voorzet belandde de bal op het hoofd van Yeats, die hem precies voor de voeten van de vrij staande Hunt prikte. Deze schoot ech ter hoog over. Met Nederland in de aanval kwam het einde van de eerste helft. Inmiddels hadden er zich dramati sche taferelen afgespeeld op de be ruchte Spion-kop, die letterlijk tot bar stens toe was gevuld. De supporters stonden zo dicht opeen, dat tientallen flauw vielen. De dragers met de bran cards liepen af en aan. Tenslotte was de politie onverbiddelijk. Al in de eer ste helft moesten duizenden van de tri bune verdwijnen en werden buiten het stadion gestuurd. Deze Spion-kop, die normaal 25.000 mensen kan bevatten, had nu zeker 30.000 kijkers. Al binnen de minuut na rust konden de Nederlandse toeschouwers een vuur werk ontsteken. Keizer rukte het En gelse defensieblok binnen, prikte de bal naar Nuninga, die scherp voorzet te naar Cruyff. De jeugdige Amster dammer had ten geen moeite de bal in het doel te jagen. Liverpool kwam sneller dan ooit terug. Wat er voordien aan Liverpoolse aanvalskracht was ge weest, leek nog slechts een strovuurtje bij wat er nu gebeurde. Acht corners werden achtereenvolgens genomen bij het Ajaxdoel. En in de negende minuut was het raak. St. John stuurde de bal naar Hunt en terwijl de Amsterdamse Een van de toch nog talrijke momen ten, waarin doelman Lawrence van Liverpool in actie moest komen om Amsterdamse doelpunten te voor komen. Links Cruyff, in het midden Muller. O verdediging voor buitenspel bleef staan joeg hij de bal in de touwen: 11. Langzamerhand luwde de Engelse aanvalsstorm echter. En Cruyff dwar relde opnieuw langs zijn tegenstanders. Zijn voorzet werd echter juist door Piet Keizer gemist. Opnieuw vuurwerk van de Amsterdamse supporters in de 25e minuut bij een driehoeksaanval. Keizer sprintte opnieuw het vijande lijke gebied binnen en schoof de bal naar Nuninga. Uit diens pass kon Cruyff gemakkelijk scoren :l-2. Het betekende, met nog twintig mi nuten te spelen, de genadeslag voor de Engelsen. Het was slechts een an ti-climax, dat vijf minuten voor het einde Hunt de gelijkmaker nog maak te, hoewel Nederland in die slotperiode bij de aanvallen zeker kans gehad had om de voorsprong uit te bouwen tot 1-3 of zelfs 1-4. Het wonder was ge beurd. Ajax had zich tegen Liverpool gehandhaafd in het Europa Cup-voet bal. Meer dan dertig toeschouwers liepen tijdens de wedstrijd verwondingen op toen rookbommen op de vol gepakte tribunes ontploften en er paniek uit brak. De verwondingen beperkten zich tot enkele gebroken en gekneus de ribben. ADVERTENTIE MüNCHEN Dinsdag heeft een laat ste onderhoud plaats gehad tussen Max Merkel en de voorzitter van de Duitse voetbalkampioen Münehen 1860, Wetzel. De 48-jarige Weense trainer wil de „leeuwen" aan het eind van het sei zoen voorgoed verlaten. „Dat is mijn laatste woord", zei hij tegen de voor zitter. Zijn motivering: „Ik moet hét elftal, net als in 1961, helemaal op nieuw opbouwen, en daar voel ik mij niet toe in staat". Tijdens de dinsdagavondtraining was er opnieuw een meningsverschil tussen doelman Radenkovic en Merkel. Ten slotte brak Merkel de training voortij dig af. „Als het aan mij ligt, zou „der Radi" niet meer spelen" zei Merkel boos, „maar de heren van het bestuur moeten het zelf maar weten". DEN HAAG De Ned. heren-volley- balploeg die vrijdag 16 december in de Houtkamphal in Doetinchem tegen Frankrijk uitkomt, is als volgt samen gesteld: Jurriaan Kooien, Hans Jansen, Hans Valkenburg, Hans Lodder, Richard Con- nes, Bram Vermeulen, Jan Willem Mulder, Cor Brouwer, Jan van der Hoek, Henk Schreuder, Henk van Baa ien, Paul van Wijnen. De damesploeg die op 18 december in Lille tegen Frankrijk uitkomt, ziet er als volgt uit: Anne van Beelen, Hilda van Gulik, Anneke Plant, Ans Snuverink, Tini Ver- dijsseldonk, Nel van Dijk, Annie Ep- ping, Marijke van den Berg, Nel Roo- denburg, Joke den Dekker, Helga Kie- wiet en Truus Grennekemeyer. MOSKOU «Nicolas Morozov, coach van het Russische voetbalelftal, dat tij dens het wereldkampioenschap voetbal in Engeland op de vierde plaats ein digde, heeft bij de Russische Voetbal bond zijn ontslag ingediend. Het is ech ter nog niet zeker, of Morozov's ont slag zal worden geaccepteerd door de Russische Sportbond, die het in derge lijke kwesties voor het zeggen heeft. Eind '64 werd Morozov als opvolger van Konstantin Beskov tot coach van het nationale elftal benoemd. INZELL Ondanks stormachtige wind en sneeuwbuien bereikten de No ren Fred-Anton Maier en Björn Tve- ter behoorlijke resultaten tijdens test wedstrijden in Inzeil. Fred Maier zege vierde over 3000 meter in 4 min 37.1 sec, gevolgd door Tveter in 4.39.0. De Duitser Gerd Zimmermann eindigde op de derde plaats in 4.42.0. De 500 meter werd gewonnen door de Duitser Her- bert Höfl in 42.1 sec, voor Björn Tve ter in 42.2. AMSTERDAM Een Belgische jour nalist heeft de verhouding tussen de Ajax-happening in Liverpool tot de Am sterdamse zesdaagse juist uitgedrukt: „Ajax moei donderdagavond de schade vergoeden." Hij doelde daarmee op de hoop van de organisator Kurt Yyth, die ondanks het plaatsen van veertig televi sietoestellen in zijn recette op de derde Zesdaagse-avond geducht heeft gemerkt hoe voetballievend Nederland wel is. Nu viel het aantal bezoekers toch nog mee, maar zonder Liverpool - Ajax zou den het er ongetwijfeld een paar dui zend meer zijn geweest. Die worden nu vanavond verwacht om de grootse hul diging van het elftal van Ajax in het RAI-gebouw mee te maken. Tijdens de televisie-uitzending werd, zeer tegen de zin van vooral de Neder landse renners in, om premies gefietst, zodat de toeschouwers niet tevergeefs waren gekomen. Peter Post trof het wel bijzonder slecht, want juist steeds wan neer hij in de baan was vielen in Liver pool de doelpunten... Er werd overigens woensdagavond toch hard gefietst. Dat mag blijken uit het feit dat koppels als Koel - Steevens, Van der Lans - Lelangue, de door het uitvallen van Jos Debakker nieuw ge vormde combinatie Captein - Verschue- ren en Raynal - Rancati, die 's middags tijdens de „Patatten-sjas" een flink deel van hun achterstand hadden kun nen wegwerken, in de avonduren tijdens de jacht over onbekende afstand en de grote uursjacht weer op vele ronden (Rancati - Raynal zelfs op 28) werden gereden. Groter verrassing was echter dat Post en Pfenninger in alle onderdelen, zelfs in de dernycourse, de specialiteit van Post, een nederlaag leden. Sercu en Janssen wonnen de rit over onbekende afstand en kwamen gelijk met de lei ders, Lykke - Eugen schreven de uurs jacht en de dernywedstrijd op hun naam. Tijdens de rit met de bromtollen deed zich een incident voor dat wonder boven wonder geen ernstige slachtoffers eiste. Fritz Pfenninger werd gestart door „loper" (manusje van alles) Co Werk hoven, die uit angst Jan Janssen onder steboven te lopen tegen de regels in in de richting van de balustrade liep. Hij werd geschept door gangmaker Fernand Wambst, die op zijn beurt door gang maker Van den Broek werd aangereden. Het zag er allemaal heel ernstig uit, maar het liep af met wat schaafwond- jes van de betrokkenen. De derde dag kreeg een verrassend slot toen de coureurs tegen vijf uur zij reden toen al meer dan een uur in trainingspak rond bereid bleken nog een spurt over drie ronden te rijden voor de honderd gulden, die door het studen tendispuut „Hades" bijeen waren ge bracht. Post nam nu revanche voor de nederlagen van de laatste uren en ver sloeg Palle Lykke met ruim verschil. De uitslagen waren als volgt: 1. Janssen - Sercu (Ned. - Belg.) 109 pnt.; 2. Post - Pfenninger (Ned. - Zwits.) 106 pnt.; 3. Lykke - Eugen (De nemarken) 80 pnt. op 2 ronden; 4. De- loof - Seeuws (België) 108 pnt.; 5. Schulze - Peffgen (W.-Dld.) 87 pnt. op 3 ronden; 6. De Roo - Severeyns (Ned. - Belg.) 66 pnt. op 5 ronden; 7. Van der Lans - Lelangue (Ned. - Belg.) 34 pnt. op 8 ronden; 8. Koel - Steevens (Ned.) 63 pnt. op 18 ronden; 9. Captein - Ver- schueren (Ned. - Belg.) 110 pnt. op 28 ronden 10. Rancati - Raynall (It. - Fr.) 78 pnt. ADELAIDE Lidy Jansen Venne- boer en Betty Stöve, die waren doorge drongen tot de halve-finales van het da mesdubbelspel van de kampioenschap pen van Zuid-Australië, die in Adelaide worden gehouden, zijn woensdag uitge schakeld. De Nederlandse dames ver loren met 6-2, 6-3 van de Australische combinatie Lesley Turner/Judy Tegart. Turner en Tegart ontmoeten in de eindstrijd Nancey Richey en Rosemary Casals (VS), die met 3-6, 6-4, 6-4 won nen van Frangoise Durr en Evelyne Terras (FR). In de derde ronde van het gemengd- dubbelspel had Lidy Jansen Venneboer meer succes. Met haar Zweedse part ner Folke versloeg zij het Australische duo Phillipsmoore/Nette met 8-6, 4-6, 8-6. Betty Stöve, die met de Zweed Ander sen speelde, haalde de volgende ronde niet. De Nederlands/Zweedse combi natie moest met 6-0, 6-2 haar meerdere erkennen in Ruffels/O'Neill (Austr). ZUIDLAREN Het internationale indoor-concours-hippique in Zuidlaren is woensdag gestart met een nationaal springconcours-MA. De beslissing van dit eerste onderdeel viel na een barra ge waarin negen combinaties uitkwa men. Josje Ernst bleek de sterkste. Met haar paard Nancey kwam zij fout loos rond in ruim een halve minuut. Het aantal hindernissen op het uitge zette parcours bedroeg 12 met een maxi mum-hoogte van 1.30 meter. De uitslag luidde: 1. Josje Ernst (Bla- ricum) met Nancey 0 fouten 30.2 sec; 2. J den Haan Jr (Wateringen) Bento, 0 -34.8; 3. T. Neessen (Heldenpannin- gen) Saturn, 0- 34.9; 4. T. R. Velstra (Brummen) Espoir, 0- 35.5 en 5. E. Schoemaker (Lage Vuurse) Trevira O 2, 0- 35.5. AMSTERDAM Nu Wall Street gisteren als gevolg van winstnemingen een stapje achteruit heeft gedaan, ken merkte onze effectenbeurs zich van daag ook door een wat zwakkere stem ming. In de nabeurs handel van giste ren was aanvankelijk nog een verdere koersstijging van de hoofdfondsen in getreden. Daarbij viel vooral Philips op. De koers van dit fonds kwam na beurs namelijk nog een rijksdaalder boven de officiële slotprijs van de mid dag uit. Kon. Olie en Unilever kwamen met een verdere stijging van een gul den echter eveneens goed voor de dag. Toen later op de avond de stemming in Wall Street draaide, ging men ook in Amsterdam snel -overstag en de daarbij ingetreden reactie heeft zich vandaag voortgezet. De grote kopers (beleggingsmaatschappijen) die de laatste dagen in de aandelen Philips en Kon. Olie hebben geopereerd, lieten zich vandaag niet meer zien. Dienten gevolge is de omvang van de affaire nog wat ingekrompen. Overigens is de koersreactie voor Philips in vergelijking met de officiële slotkoers van gisteren tot een gulden beperkt gebleven. Het fonds stond van middag op een koers van f 81. Voor Kon. Olie groeide het verlies aan tot ruim anderhalve gulden bij een koers van f 128 en Unilever kwam bijna twee gulden lager op f 86,70. AKU was prijs houdend. De scheepvaartafdeling was weer aan de vaste kant. Scheepvaart Unie is met ruim een punt gestegen tot 128. Bij de cultures ging HVA in open hoek. Na een prijshoudende opening liep de notering echter met een punt achteruit tot 118. Amsterdam Rubber werd iets hoger geadviseerd. Gisteren was de koers van dit aandeel met bij na drie punten gedaald. Wat de lokale industriefondsen be treft, vielen geen grote afwijkingen waar te nemen. Chemische fabriek Naarden werd een paar punten hoger geadviseerd, nadat gisteren als eerste reactie op het tussentijdse bedrijfsbe- richt een koersdaling van 19 punten tot 373 was ingetreden. Grasso werd we derom wat lager getaxeerd. De Staatsfondsenmarkt was een klei nigheid luier. De omzetten waren van geringe omvang. AMSTERDAM, 14 dec. Londen 10.09 i10.10J; New York 3.61 A— 3.61H; Montreal 3.33tf—3.34AParijs 73.07i73.12J; Brussel 7.2347.231; Frankfort 91.0591.10; Stockholm 69.90- 69.95; Zürich 83.64—83.69; Milaan 57.88J57.93J; Kopenhagen 52.39J 52.44J; Oslo 50.58—50.63; Wenen 13.99— 14.00; Lissabon 12.59J—12.60J. BRUSSEL De ministerraad van de Europese Economische Gemeen schap heeft een richtlijn vastgesteld betreffende de vrijheid van vestiging en het vrij verrichten van diensten voor niet in loondienst verrichte werkzaam heden op het gebied van de handel in onroerende goederen en van diensten aan ondernemingen. Naar de voor lichtingsdienst van de Europese Eco nomische Gemeenschap meldt, worden in de sector onroerende goederen alle transacties geliberaliseerd van perso nen of vennootschappen die beroepshal ve een inkomen verkrijgen hetzij uit eigendom, bezit, aan- en verkoop, ver huur of beheer van al dan niet be bouwde gronden en in het bijzonder van industrieel of commercieel gebruik of voor de uitoefening van een vrij be roep, bestemde ruimte en woonruimte, of uit rechten welke aan deze catego rieën goederen verbonden zijn, hetzij uit de werkzaamheid van tussenpersoon bij transacties inzake deze goederen of rechten In de sector diensten aan onderne mingen, worden de activiteiten gelibe raliseerd die in de volgende sub-groe pen zijn samengevat: arbeidsbemidde lingsbureaus, inlichtingenbureaus, be wakingsdiensten, reclame- en adverten tiebureaus, het „organiseren van mani festaties op het gebied van de handel (met name jaarbeurzen, tentoonstellin gen, handelsdagen, enz.), bureaus voor dienstverlening aan kantoren, met in begrip van het verhuren van machines en elektronische apparaten voor kan toorwerkzaamheden, alsmede vertaalbu reaus, adviesbureau svoor economische, financiële, commerciële en organisato rische vraagstukken, litteraire en kunst- zuinige beroepen, de werkzaamheden van tolk en de knipseldiensten. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft bekend gemaakt, dat de netto afvloeiing van goud uit de Verenigde Staten in het der de kwartaal van dit jaar kleiner is ge weest dan in het tweede kwartaal. Dit kwam doordat tegenover grote goud aankopen van Frankrijk, Britse goud verkopen aan de Verenigde Staten ston den. De afvloeiing bedroeg in het derde kwartaal netto 143,5 miljoen dollar tegen in het tweede kwartaal 167,3 mil joen en in het derde kwartaal van het vorige jaar 96 müjoen dollar.

De Vallei | 1966 | | pagina 13