„De Corridor" - gevangenis zonder gevangenis te zijn Veel verzet tegen verzwaring van lasten beroepsvervoer Geschenkendag' op paleis Soestdijk Vrouwenwerken! harder dan mannen... Dieren oorzaak van griep-epidemieën Koekoek: oogd wilde B.P. niet betalen! Indonesische generaal weigerde commentaar op beschuldigingen Voorzitter Schregardus van Noodraad trad af Trainingskamp ren in januari open voor jeugdigi IN TWEEDE-KAMERDEBAT Verklaring in Tweede Kamer: Kampkrant GEKORTWIEKT P. v. d. A. wil debat over loonbeleid Val van keldertrap NAVO-„grappeiT in Brunssum OPENBAAR VERVOER ONGEHUWDEN ZUIVERE HUID j^UROl en PURQL.p^.. Hakenkruisen in kerk geklad Kerstmis. Oud en Nieuw. Gezin, gezelligheid, sfeer. Leg alles vast. Flits! Maar dan wèl die flitser laten nazien bij uw fotohandel (batterijtje niet toevallig leeg Loop er nu even binnen. Dan is straks iedere opname raak. Flits „ZELF OOK NIET Sutowo gaf persconferentie op Schiphol TOELICHTING OVERKANT DONDERDAG 15 DECEMBER 1966 (Van een onzer redacteuren) ZEELAND Zestig jongens van 18 tot 23 jaar zullen begin januari op een voor Nederland geheel nieuwe wjjze in het penitentiair trainingskamp „De Corridor" In het bos- en heideryke gehucht Zeeland (N.-Br.) korte vrijheidsstraffen onder gaan. De nadruk zal komen te liggen op arbeid, sport en vormingswerk in groeps verband, zoveel mogelijk ln de open lueht en „buiten de deur". De bedoeling is de' jongens te leren met zichzelf en met anderen te leven. Hiermee wordt een begin gemaakt met het beëindigen van de onbevredigende situatie, dat jeugdigen hun korte straffen in huizen van bewaring moeten uitzitten, waar onvoldoende mo gelijkheid voor differentiatie in het toe te passen regime bestaat, ook al doordat de huizen van bewaring daarop niet zyn gebouwd. In het kamp zal geen van bo venaf opgelegd regime heersen. De jongens moeten zo weinig mogelijk het idee krijgen in een gevangenis te zitten. Bij dit regime zullen de jeugdigen ln kleine groepen worden ingedeeld, van ongeveer tien man elk, die onder leiding staan van groepsleiders. De duur van de training zal variëren met de duur van de werkelijke straftijd, maar tenminste dertig dagen belopen. In de eerstkomende tijd zal op experi mentele wijze worden beproefd bij welk regime en bij welke selectie het gestelde doel zo goed mogelijk kan worden bereikt. Drs. P. Allewijn, hoofd van de Di rectie Gevangeniswezen, zei te hopen, dat men tot een snellere berechting zal komen, zodat de selectie ook snel kan geschieden. Er heeft een mentale en een lichte lichamelijke keuring plaats. Plaatsing geschiedt op basis van vrijwilligheid. Er worden geen jongens opgenomen, die zedenmisdrij ven hebben gepleegd. De gedetineerde jongens zal zo veel mogelijk gelegenheid tot open communicatie worden gegeven. De groepsprestaties in de sport staan pri mair, de individuele prestaties secun dair. Het sportprogramma is samenge steld met medewerking van het Sport- fysiologisch Centrum van de R.-K. Uni versiteit te Nijmegen. Zoveel mogelijk zal worden gepoogd de jongens buiten het kamp aan werk te helpen en dan nog zoveel mogelijk in de open lucht. De arbeid dient ge steld te worden onder de Kon. Ned. Heidemaatschappij. De prestaties per groep zijn bepalend voor de hoogte van het loon. Er zal niet onder stoelen of banken worden geschoven, dat het niet moei lijk zal zijn om te ontvluchten. Beke ken zal dan ook worden hoe vermin dering van de bewaking op de jongens werkt. De jongens zullen verder cultureel, worden gevormd op het gebied van muziek, literatuur, film en geschiede nis. Bedoeling is, dat de jongens met een groepsleider zoveel mogelijk over deze onderwerpen praten. Discussie zal zoveel mogelijk worden bevorderd Het is ook de bedoeling, dat de jon gens een eigen kampkrant gaan ver zorgen. Hoewel de kleding uniform zpl zijn, is vermeden de kleding op een uniform te laten lijken. Ze zal lijken op kleding, zoals in de vrije maatschap pij wordt gedragen, 's Zondags dragen de jongens tweed jasjes en grijze broe ken. Er zal in het kamp niet over cellen, maar over kamers, niet over gedeti neerden, maar over jeugdigen wor- dem gesproken. De terminologie, zo als die in de vrije maatschappij worden gehanteerd, is dan ook van toepassing op het kamp. Nieuw is, dat er een onderscheid ge maakt wordt tussen functionarissen met een bejegeningstaak en die met een beveiligingstaak. In het penitentiaire trainingskamp zal voor een voortdurende medische en vooral ook psychologische begeleiding worden gezorgd. De gemeenteraad van Zeeland heeft zich unaniem achter het plan van de stichting van het kamp gesteld. De Zeelanders hopen, dat het verenigings leven door de komst van de „jeugdi gen" zal worden gestimuleerd. Boven dien, zo menen zij, komt het werk, dat de jongens verrichten, ten goede aan hun gemeenschap (Van onze Haagse redactie) DEN HEEG Minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft gistermiddag in de Tweede Ka mer naar aanleiding van vragen van drs. Nederhorst (P.v.d.A.) meegedeeld, terstond na het loonoverleg de Kamer daarover te zullen inlichten. Hij ver wacht dat het overleg nog deze week zal worden afgesloten. De vakcentra les willen het loonbeleid nog in de Stichting van de Arbeid bespreken. Daarna volgt overleg van werkgevers en werknemers met de regering. De P.v.d.A.-fractie wil nog voor 1 januari een loon- en prijsdebat in de Kamer. Drs. Nederhorst vroeg ook zo spoe dig mogelijk inlichtingen over het standpunt van de regering in het con flict tussen huisartsen en ziekenfond sen. Dr. Veldkamp verwacht voor 21 december het advies van de door hem ingestelde commissie-Van der Ven. Dit advies wil hij bestuderen alvorens zijn standpunt over de verdere procedure te bepalen. DEVENTER Woensdagmorgen is de 21-jarige bakkersknecht A. G. M. Hiethaar uit Heeten dood aangetroffen in de kelder van de bakkery Egberts te Nieuw-Heeten, waar hy werkzaam was. Hij moest een lamp in de kelder ver wisselen. Aanvankelijk dacht men, dat elektrische stroom de doodsoorzaak was. Een onderzoek door de politie uit Raaite wees uit, dat een val van de bovenste trede van de steile keldertrap hoogst waarschijnlijk de ongelukkige afloop ten gevolge had gehad. (Vervolg van pagina 1). Mr. F. Portheine (V.V.D.) vond het praten over uitstel van belastingverla- ging „een klap in het gezicht van het Nederlandse volk". De belasting plichtigen wordt iets rechtvaardigs, waar men op mocht rekenen, onthou den. Het is voor mij een raadsel, aldus mr. Portheine, dat de K.V.P, die in haar verkiezingsprogram een vorm van automatisme in de belastingverlaging naar voren brengt, nu met dit uitstel instemt. Het bedrag van f 300 miljoen, dat door uitstel wordt verkregen, moet naar de mening van de V.V.D., worden gevonden door een verminderde stij ging van de rijksuitgaven, zo betoogde mr. Portheine. Namens de K.V.P.-fractie sprak drs. H. A. C. M. Notenboom, die uitstel van (Van een onzer redacteuren) SOESTDIJK Bijna honderd Ne derlanders hebben woensdag op paleis Soestdijk namens tientallen verenigin gen en organisaties geschenken over handigd aan het bruidspaar prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven. Als eerste delegatie betraden tien koop- vaardij-officieren de Leuvenzaal. Zij boden een schilderij aan van de 17de eeuwse schilder Jan Abraham Beer- De Nederlandse huisvrouw werkt harder dan de man. Haar gemid delde werktyd bedraagt 60 uur per week. Op werkdagen (maandag tot en met vrydag) heeft zy een 9 a 10- urige werkdag. Zy brengt haar tyd vrywel uitsluitend thuis door. Gemid deld is zy maar twee uur per dag buitenshuis. Zy zit per dag zeven uur in de huiskamer en staat langer dan vier nur in de keuken. Dit deelde dr. C. J. B. J. Trimbos, hoofd van het wetenschappelijk bu reau van de Katholieke Centrale Ver eniging voor Geestelijke Volksge zondheid woensdagmiddag mee op een in Utrecht gehouden bijeenkomst van deze vereniging, die de vorming van de vrouwelijke jeugd als thema had. Dr. Trimbos citeerde de uitkom sten van een onlangs door het NIPO uitgevoerd onderzoek. Het onderzoek leert dat de Nederlandse vrouw met recht huisvrouw is. Haar leven speelt zich voor het grootste deel tussen zolder en kelder af. Dit alles aldus dr. Trimbos lijkt op een leef patroon uit de vorige eeuw, op dat van vier of vijf eeuwen terug en zelfs op het beeld van de Italiaanse of Spaanse huisvrouw. Uit hetzelfde onderzoek was ove rigens gebleken, dat maar zes procent van de ondervraagde Nederlandse vrouwen een hekel had aan huishou- deiyk werk. Meer dan de helft was er zelfs zeer enthousiast over. Het „sehoon-maak en schoon-zijn" verschijnsel is kennelijk één van de diepste conditioneringen van onze huisvrouwen. Dat geldt ook voor hun eigen lichaam. Een groot percentage baadt of douchet dagelijks, zoals bleek; heel wat meer dan de gemiddelde Ne derlandse man, zo zei dr. Trimbos. Als voornaamste bronnen voor het huisvrouwelijk geluk komen uit het onderzoek naar voren: de kinderen, de gezondheid en het huwelijksleven. Van onze huisvrouwen zegt 96 pro cent op grond hiervan gelukkig te zijn. Volgens dr. Trimbos moet dit echter met een korreltje zout geno men worden. De gezondheidsbeleving van de gemiddelde vrouw laat nogal te wensen over. Van hen heeft 35 procent medische klachten, 25 pro cent is onder doktersbehandeling en 30 procent neemt per etmaal een of ander geneesmiddel. Tien procent slaapt alleen dank zy slaapmiddelen. Neder- voor de straaten, voorstellende enkele landse koopvaardijschepen kust van Italië. Door alle zeevarenden was zoveel geld bijeengebracht, dat voorzitter J. Hudig van de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging ook nog een console klokje kon aanbieden, met groen schildpad bekleed stijl Lodewijk de Vijftiende. Prinses Margriet gekleed in een donkerblauw complet met witte blouse, op de revers weer een toef lelietjes van dalen en haar bruidegom in uni form, bleven zolang met de delegaties staan praten, dat het tijdschema in het gedrang kwam. Er stonden nog heel wat delegaties te wachten. Een grote groep namens de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen kwam een geborduurd theelaken met bijbehorende muts overhandigen: uit ieder gewest had een lid hieraan mee gewerkt. Het motief stelde onder ande re vdor een tweetal witte geluksvogels op blauw fond. Bovendien werd prinses Margriet, als toekomstige huisvrouw, 't erelidmaatschap van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen aangebo den. Zoals te doen gebruikelijk, was ook de Felicitatiedienst present met een pakket levensmiddelen. Ook waren en kele particulieren naar het paleis geko men: Margje Blanken uit Stolwijk had zelf een kleed geknoopt met het wa pen van de Prinses, met bijbehorend kussen, waarop de kroon. Aan het slot van de ochtendzitting was er onder meer ook nog een dele gatie van het bedrijf van de vader van mr. P. van Vollenhoven: de firma Bingham en Co uit Schiedam. Drie per soneelsleden boden een zilveren kcrffie- stel aan. „U hebt ons enorm verwend!", zei prinses Margriet. Mr. Van Vollenhoven voegde eraan toe: „Wilt u iedereen be danken en vooral de hartelijke groeten doen!". In de loop van de dag kwamen ver der nog aan bod: de Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden, de echtgenoten van de adjudanten van het Koninklijk Huis, de secretariaten van paleis Soestdijk, de Rotary-Club, de Néderlandse Jeugdgemeenschap, de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen, het Nederlands Padvindstersgil- de en een delegatie van het zieken huis, waar prinses Margriet heeft ge werkt: „De Lichtenberg" in Amers foort. Verder ook kinderen uit Bent- huizen-Moerkapelle en onder meer een delegatie van het genootschap „Bijbel en Oranje". HEERLEN De Brunssumse boek handelaar H. is de dupe geworden van 'n misplaatste grap. Enkele dagen geleden werd hij opgebeld door een man, die zichzelf uitgaf voor overste Ward van de Maastrichtse Tapynkazerne en na mens het N.A.V.O.-hoofdkwartier 150 woordenboeken Engels-Nederlands en 25 fotoboekjes over Limburg met Engelse tekst bestelde. Toen de heer H. de bestelling had uit gevoerd en de Tapynkazerne opbelde met de mededeling, dat de boeken waren aangekomen, bleek men hier van niets te weten. Ook andere Brunssumse middenstan ders zijn de afgelopen dagen door zgn. N.A.V.O.-functionarissen benaderd met verzoeken voor offertes van televisietoe stellen en dereeiyke. de belastingverlaging verdedigde op grond van de slechter geworden eco nomische situatie. Door dit uitstel kun nen belangrijke middelen ter beschik king van de gemeenten worden gesteld, waardoor de werkgelegenheid, vooral in de bouwsector, kan worden bevor derd. Uit bijna alle fracties werden grote bezwaren naar voren gebracht tegen de voorgestelde verhoging van de accijns op benzine en gasolie en op de verho ging van de motorrijtuigenbelasting. De heer Kieft noemde de wetsontwerpen, die de lasten op het wegverkeer verho gen, het moeilijkst verteerbaar. „De lastenverzwaring voor het wegvervoer is een bittere pil", zo zei hij. De A.R.- woordvoerder vroeg of het een wonder is, dat van de zijde' van het beroeps vervoer een aantal dreigementen wordt geuit. Langzamerhand krijg ik de in druk, aldus de heer Kieft, dat de be- lastingschroef voor deze sector doorge draaid moet worden. Drs. H. Peschar verklaarde, dat zijn fractie in het algemeen bereid was om aan deze voorstellen mee te werken, maar hij merkte op, dat het beroeps vervoer langzamerhand „kriegelig" wordt van de verzwaring van de be lastingdruk. Daarom vroeg de heer Peschar nadere gegevens over de ren tabiliteit van het beroepsgoederenver- voer. De verhoging van de accijns op gas- olie en benzine vond mr. Scholten (c.h.) „een misgreep". Verder sprak mr. Scholten zijn teleurstelling uit over de teruggang van de algemene midde len ten bate van het Rijkswegenfonds. Ook drs. Th. H. Joekes (VVD) nam het op voor het vervoer langs de weg Hij sprak van een „zorgwekkende si tuatie". De totale kosten van het Ne derlandse wegvervoer zijn veel sterker gestegen dan die van de Duitse concur renten. Kritiek kwam er ook tegen de bepa ling, dat de verhoging van de accijns op gasolie en benzine en van de mo torrijtuigenbelasting niet zullen gelden voor het openbaar vervoer. De Kamer vroeg waarom taxi's en huurauto's, die toch ook het openbaar vervoer dienen, niet eveneens zijn vrijgesteld. De heer Krieft dreigde eventueel een amende ment te zullen indienen. De heer Scholten (C.H.) heeft een amendement ingediend om ook de ac cijnsverhoging voor gasolie alleen voor 1967 te doen gelden. De regering heeft voorgesteld alleen de accijns op benzine tijdelijk met 4 cent per liter te verho gen. Een amendement van de heer Joe kes (VVD) heeft tot strekking het maximumbedrag van de verhoging van de motorrijtuigenbelasting te bepalen op 150 gulden in plaats van 200 gulden, teneinde de verzwaring van de lasten, die bijzonder op het goederenvervoer drukken, ongedaan te maken. De V.V.D. zal de verhoging van de meeste voorgestelde belastingen aan vaarden, zo bleek uit de woorden van de heren Joekes en Portheine, met uit zondering van het uitstel van de be lastingverlaging. Veel instemming kwam er uit de Ka mer met de voorgestelde verlaging van het belastingtarief voor ongehuwden tussen 40 en 65 jaar, hoewel bleek, dat vele afgevaardigden de leeftijd liever zagen vervroegd. Mr. Portheine heeft een amendement ingediend, waarbij de ze leeftijd wordt gesteld op 35 jaar. Een ander amendement van mr. Portheine wil de datum van ingang van deze verlaging van het ongehuwdenta- rief stellen op 1 januari 1967; een lo gisch gevolg van de liberale wens, dat de verlaging van de loon- en inkomsten belasting op 1 januari 1967 zal ingaan. De heer H. J. Lankhorst (PSP) vond een leeftijd van 30 jaar veel meer aan vaardbaar. Ir. C. N. van Dis (SGP) was tegen de belastingverhogingen. De regering moest meer bezuinigen door geen subsidies meer te verlenen aan het Holland Festival en aan de televisie met haar vele „godslasterende voor stellingen" en de vele programma's, die de goede zeden bederven. Vooral op het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk kon, volgens de heer Van Dis veel wor den bezuinigd. De heer M. Bakker (CPN) keerde zich tegen de voorstellen, die hij „de operatie Zijlstra" noemde. Hij rekende de Kamer voor welke lasten een werk nemer, die 140 gulden netto per week verdient, door de aanvaarding van de voorstellen en het beleid van het kabi net-Zijlstra krijgt opgelegd. De commu nistische woordvoerder concludeerde, dat „Zijlstra op Colijn lijkt". Dit ka binet zou alleen enkele noodzakelijke dingen doen, maar het is bezig met een beleid, waarvan het volk nog jarenlang de gevolgen zal ondervinden, zo zei de heer Bakker, die besloot met de wens, dat dit kabinet, als het kan, nog deze week zal verdwijnen. ADVERTENTIE BRUSSEL. In Hasselt (België) is bekend gemaakt, dat in de St.-Quintinus- kerk te Hasselt, een reeks leuzen en hakenkruisen is geklad op heiligenbeel den en communiebanken. De onbekende dader heeft ook twee kruisen in de kerk gebroken. GENèVE. Een groep wetenschaps mensen onderzoekt te Genève de mo gelijkheid dat griepepidemieën door dieren overgebracht worden. De groep is samengesteld door de Wereldgezondheidsorganisatie W.H.O. die een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van de griep heeft ingesteld, 't Hoofd v. d. veterinaire dienst van de WHO,, dr. M. Kaplan, is van mening dat het zeer wel mogelijk is dat de ver- ADVERTENT1E (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een geldkwestie is, volgens de heer H. Koekoek, de werkeiyke reden, dat het kamerlid P. Voogd met de Boerenpartij heeft gebroken. Hij legde hierover gisteren in de Tweede Kamer een verklaring af, „om alle onduidelykheid weg te nemen". De heer Voogd is achtergebleven met de betaling van de 5000 gulden die h(j per jaar van zyn inkomen als kamerlid aan de Boerenparty moet afdragen, aldus de heer Koekoek. Het hoofdbestuur heeft de heer Voogd toen gemaand, maar hy bleef in gebreke, zodat het hoofdbestuur hem van de kandidatenlijst voor de komende verkiezin gen, waarop hy als nummer 6 stond, heeft afgevoerd. De heer Koekoek zei, altijd goed met de heer Voogd te hebben kunnen sa menwerken, maar hij was van mening, dat als men zegt weg te willen gaan, dat men dan ook weg moet gaan. Dus niet alleen de partij verlaten, maar dan ook de Kamer. Nadat de boerenleider het spreekge stoelte had verlaten, zei mr. Van Thiel, dat ieder lid voor zichzelf moet beslui ten of hij wel of niet lid van de Kamer wil blijven. „De kamerleden Koekoek en Harm- sen betalen ook geen 5000 gulden per jaar aan de boerenpartij", zei de heer Voogd ons later in het kamergebouw. De geldkwestie legde hij als volgt uit: „Op de vergadering waar ik niet bij was, omdat ik in de Kamer zat ik mis geen enkele vergadering is blijk baar besloten, dat een kamerlid 5000 gulden per jaar aan de partij moet ge ven. Maar Harmsen en Koekoek beta len dat eigenlijk ook niet. Zij dienen namelijk een onkostenre- kening van tussen de 6000 en 7000 gul den per jaar in. Van Koekoek weet ik dat die het afgelopen jaar een onkos- tenrekening van 6600 gulden had en van (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Op Schiphol heeft de Indonesische generaal Ibu Sutowo gisteren gezegd, dat de beschuldigingen van corruptie, uitgebracht door journa list Willem Oltmans die geen meter van hem af zat, in de perskamer hem volledig koud laten. Hij wilde er niet op ingaan ook „Ik ken die me neer niet; het zou me alleen interesse ren, wanneer serieuze instanties of mij bekende autoriteiten gegronde kritiek uiten", zei hij. Op vragen van verslaggevers ant woordde generaal Sutowo, dat hij be sprekingen heeft gevoerd met scheeps bouwer Verolme. „Het gaat, zoals be kend, om een order voor 30 middelgro te tankers voor Perminia", dat is de van Shell Indonesia overgenomen olie maatschappij, waarvan hij president directeur is. „Hiermee zou een bedrag van 300 miljoen gulden zijn gemoeid. Er wordt thans onderhandeld over de garanties, die de opdrachtgever moet verstrekken ter dekking van de kre- dietf inanciering" Meer wilde generaal Suwoto niet zeg gen. Hij vond het ook beter, dat de heer Worms die als tussenpersoon fungeert niet zelf deelnam aan de persconferentie op Schiphol. Wel mocht deze even komen zeggen, dat hij een klacht heeft ingediend tegen Willem Oltmans bij de Raad voor de Journa listiek. Hij verklaarde over bewijzen te beschikken, dat de geruchtmakende pu- blikatie in het weekblad „de SPiegel" op onwaarheid berust. De generaal zelf antwoordde aanvan kelijk niet op de vragen van Willem Oltmans. Later barstte hij toch nog uit: „Wie lasterpraatjes, die hij hoort in de bar van Hotel Indonesia, publi ceert als bericht, moet dat maar voor zijn verantwoording nemen. Ik discus sieer er niet over!". Generaal Sutowo tijdens zijn pers conferentie op Schiphol. Links op de achtergrond staat de heer Worms. Gistermiddag vertrok generaal Suto wo naar New York. Hij zal er twee dagen blijven: „Mijn sfspraken daar hebben met deze order niets te ma ken" en keert dan terug naar Djakar ta. Hij moet dan rapport uitbrengen aan zijn regering. De generaal wilde op Schiphol niet zeggen of hij binnen kort zal terugkeren naar ons land. De algemeen directeur van het Ver- olme-concern de heer A. Rijken deed generaal Sutowo uitgeleide. Hij gaf ons nog een kleine toelichting: „Het Is jammer, dat deze zaak zo veel aan dacht heeft getrokken. We zijn in het onderhandelingsstadium. Ik geloof niet, dat de order in gevaar is gekomen door al die publikaties, maar de hele affaire heeft natuurlijk toch wei enige invloed op de gang van zaken. Het gaat er overigens alleen maar om, dat wij proberen de order te krij gen; dat is van belang voor de scheepsbouw in ons land. U begrijpt, dat er garanties nodig zijn voor de be taling. Wij moeten daarvoor straks ook aankloppen bij onze regering, maar zo ver is het nu nog niet. In overleg met de generaal is nu de verdere procedure vastgesteld. Wij proberen zo snel mogelijk te werken. Begin volgend jaar hopen we helemaal rond te zijn. Wat de looptijd van het contract betreft: er wordt gesproken over aflevering binnen twee jaar. Des noods worden andere werven in het land bij de produktie van schepen in geschakeld". Harmsen weet ik het niet precies, maar die was niet veel lager. Nu heeft Harmsen gezegd: „Voogd mag niet meer dan 1000 gulden onkos ten in rekening brengen en hij moet dus 4000 gulden betalen." Hij wil mij dus voorschrijven hoeveel onkosten ik mocht opgeven. De heren Koekoek en Voogd betaalden uit hun onkostenrekening elk 800 gulden per jaar aan de heer Harmsen, omdat deze secretariaat-werk doet. „Ik mocht dus nog 200 gulden voor kleine onkosten berekenen, want ik deed volgens Harmsen toch niks", aldus de heer Voogd. Nou, ik heb het een tijdje bijgehou den. Vorig jaar heeft Harmsen een derde van de vergaderingen gemist. En dan moet ik al die tijd in de Kamer zitten om alles te noteren. Nee, het ging hun niet om het geld. Het ging hun er alleen maar om Koe koek nog niet zo erg, maar Harmsen vooral om mij weg te krijgen. Ik ben christelijk, zo u weet, en Harmsen voelt daar niks voor", aldus de heer Voogd. „Ik vond, dat mijn christelijke beginselen in de boerenpartij niet tot hun recht konden komen en daarom ben ik er uitgegaan". Op zijn verzoek hoeft de heer Voogd niet meer op het bankje bij zijn vroe gere fractiegenoten te zitten. Hij heeft aan de overkant van de zaal een plaats je gekregen en zat gisteren naast de iieer Jongeling van het Gereformeerd Politiek Verbond, die eveneens geen „politieke vrienden" in de Kamer heeft. Het uittreden van de heer Voogd kost de heer Koekoek overigens een deel van zijn vergoeding als fractievoorzit ter. Behalve de f 20.000,- per jaar, die elk kamerlid ontvangt, krijgen de fractieleiders nog f 1000,- plus per lid van de fractie f 300,-. „Ik krijg nu 1300 in plaats van 1600 gulden. Daar kan ik het ook wel mee doen", zei de heer Koekoek gisteren. wekker van de griep van dieren op mensen overgaat en omgekeerd. Daar entegen, zo zei hij, is dit slechts in het laboratorium bewezen en men heeft pas het beginstadium van het onder zoek achter de rug. „Een virus, ge vaarlijk voor de mens, zou zich in een dier kunnen nestelen, daar van gedaan te kunnen veranderen en opnieuw de mens kunnen aantasten", aldus dr. Kap lan. Het bewijs, dat er op de een of an dere manier verband bestaat tussen de griepverschijnselen bij mens en dier wordt gevonden in het bloed van men sen die rond het jaar 1890 geboren zijn. Dit bloed bevat afweermiddelen tegen een soort griep, die heden ten dage bij paarden voorkomt. Men gelooft dat de grote griepepide mieën van 1918 en 1957 (Aziatische griep) zijn ontstaan in het zuidwesten van China, waar grote hoeveelheden zwijnen worden gehouden. China heeft echter geweigerd medewerking te ver lenen en onderzoekers tot het land toe te laten. 't Werkloosheidscijfer in Noordoost- Overijssel, district Hardenberg, is de laatste weken door een „pendelstop" met sprongen omhoog gegaan en zal, naar verwacht wordt, nog voor 31 de cember de tien procent bereiken, wat overeenkomt met ongeveer duizend wer- zöekenden. De N.V. Brima in Vroomshoop heeft veertien werknemers ontslagen, om dat er moeilijkheden zijn met de afzet van kleerhangers. Er is vergunning ver kregen om 70 personeelsleden gedurende zes weken korter te laten werken. Hoe wel eerste week daarvan nu loopt, is deze maatregel nog niet in praktijk gebracht. Het loonconfectiebedr. W. H. Geer- dink en Co te Enschede zal, na af werking van de lopende orders, worden gesloten. Het personeel omvat 15 k 20 personen, onder wie een aantal gehuw de vrouwen. Het bedrijf, dat overhem den (weekenders) vervaardigt, telde vroeger 35 personeelsleden. 0 De wegenbouw- en aannemingsmaat schappij N.V. A. Broekert te De Wijk heeft ontslag aangezegd aan 15 werknemers. Het bedrijf, waar enkele maanden geleden nog 100 arbeiders wer- ten, heeft de personeelssterkte nu inge krompen tot minder dan 40 man. 0 De directie v. Werkspoor in Utrecht wil het personeelsbestand met onge veer 300 beambten en handarbeiders in krimpen tot circa 2.000 man. De vak bondsbestuurders hebben, na langduri ge onderhandelingen, overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling. De ze resulteert in ca. 150 probleemgeval len, waarvoor bemiddeling van het Ge westelijk Arbeidsbureau noodzakelijk zal zijn. 0 De Algemene Nederlandse Bedrijfs- bond in de Mijnindustrie heeft een schrijven gericht aan de minister van Economische Zaken, in verband met de onrustbarende stijging van de werkloos heid in Limburg. 0 Een aantal ex-Vasco-arbeiders heeft een comité gesticht om bij de be trokken instanties gedaan te krijgen, dat de werkloos geworden arbeiders een extra uitkering krijgen „wegens de ho ge kosten verbonden aan de komende feestdagen". Ook wil men trachten een extra-uitkering achteraf te verkrijgen door middel van de Bijstandswet. 0 De gemeenteraad van Vroenhoven, nabij de Limburgs-Belgische grens, heeft besloten het sluitingsuur van de cafés te verplaatsen van twee tot vier uur 's nachts. Deze cafés hebben nog al wat klandizie van Nederlanders, die over de grens komen, omdat de cafés in Maastricht al te middernacht moeten sluiten. 0 De hoge waterstand van de Maas richt in Noord-Limburg nu ook gro te schade aan in de laaggelegen tuinders kassen in Hout-Blerik, de omgeving van Venlo, Baarlo en ander Maasdorpen. Verschillende kassen staan vol kropsla, die klaar of nagenoeg klaar is voor de oogst. 0 Het initiatief van de directie van res taurant „De Waag", om de bejaar den van Doesburg op de trouwdag van. prinses Margriet een „etentje" aan te bieden, heeft een golf van enthousias me losgeslagen. Niet alleen in Does burg, doch ook daar buiten. Inmiddels hebben verscheidene bedrijven hun me dewerking toegezegd. A De heer P. ter Kuile te Voorburg heeft bedankt als Boerenpartyild van de raad van de gemeente. Als reden heeft de heer Ter Kuile „drukke werk zaamheden" opgegeven. 0 Wegens diefstal van twee autowielen met banden, die hij van een op Schiphol geparkeerde auto had losge schroefd. is dezer dagen de 27-jarige KLM-employé J. B. V. dit Amsterdam aangehouden en opgesloten. (Van een onzer redacteuren) HAARLEM De heer F. Schregardus uit Haarlem is afgetreden als voorzitter van de Noodraad van de Boerenparty. Hy is het er onder meer niet mee eens, dat bestuursleden van de Noodraad, die als politieke party aan de Tweede-Kamerver kiezingen meedoen handtekeningen verzamelen voor de kandidatenlyst, zonder dat de namen van de kandidaten erop voorkomen. „Dat hebben wy nu juist Koekoek kwalijk genomen", zei hy ons. Het hoofdbestuur van de Noodraad heeft gisteravond als nieuwe voorzitter gekozen de lijsttrekker, de heer H. Hessel uit Utrecht. De heer Schregardus, die de grote gangmaker was in de strijd van de Noodraad tegen de Boerenpartij van de heer Koekoek, is teleurgesteld door de ontwikke lingen in de nieuwe party. „Ik heb wel geleerd, dat iedere handige jongen een aantal kiezers achter zich kan krijgen. Dat er buiten de leden van de vergade ring om straks kandidaten worden gekozen door een klein clubje, dat steunt op lijsten met handtekeningen zonder namen van kandidaten, is onjuist. De Noodraad heeft trouwens haast geen leden meer hooguit nog 20. Afde lingen bestaan er ook niet. Enkele bestuursleden venten nu door het land met de lijsten om handtekeningen te verzamelen". De heer Schregardus wil zich helemaal uit de politiek terugtrekken. „Om een Noodraad in de Noodraad te stichten, is onzin. Dan wordt het helemaal een operette". Hy heeft inmiddels ook als lid van de Haarlemse gemeenteraad be dankt.

De Vallei | 1966 | | pagina 7