Van provinciaal bestuur wordt een sterk stimulerend beleid gevraagd W atersehapslasten schreeuwen om een eerlijke verdeling Joh. y. d. Brake uit beschuldigingen tegen prof. Schermerhorn Schokeffecten op de World Press Photo Regen en koude deert je niet! B. VAN MANEN DOE UW VOORDEEL OLIE- EN GASHAARDEN GEHA VAN LEEUWEN elektricien Vietnam en Amsterdam hoofdschotel Burgemeester benoemd tot erevoorzitter van Ned. Dierenbescherming aankomend monteur HOEKSTRA'S KWALITEITSBAKKERIJ Provinciale Staten beschouwden de begroting voor 1967 C. Kleywegt: „Ik verfoei Uw mentaliteit" Niet anti-Amerikaans, maar.... Meer samenwerking Wa terse hapslas ten We rkge lege n hei d Boerenpartij zorgde voor incident in Gelderse Statenvergadering Formaliteiten in E.E.G.-haiidel Tiroler loden mantels en herenjassen jassen en mantels Mantels Wij hebben nog enkele licht beschadigde J in de merken Hoenson - Siegler Fobrux - Etna tegen interessante prijzen! PETROLEUMKACHEL zonder afvoer, merk Hamolux a 49,50 LOKHORST vraagt: NIC. BEETSSTRAAT 2 WEIHNACHTSTOLLEN Profiteer van deze proefstollen Helden, schurken? Mes in de hand Oppassen Lucas Bols naar Nieuw Vennep Olie in E.E.G. uit M.-Oosten Over e ,*r Pagina 8 DONDERDAG 15 DECEMBER 1966 ARNHEM De provinciale Staten van Gelderland zijn woensdag aan „de kluif" van het jaar begonnen de tra ditionele vergadering waarin de begroting voor het ko mende jaar zal worden vastgesteld en waarvoor in de re gel minstens twee dagen worden uitgetrokken. Een derde dag blijft gereserveerd, want het is altijd mogelijk dat de debatten zoVer uitlopen dat men niet binnen de (gehoopte) termijn van twee dagen klaar komt. De begroting goedkeuren betekent voor alle fracties om bij monde van hun voorzitter een zogenaamde algemene beschouwing te houden. Over alle mogelijke zaken die anders niet in speciale vergaderingen ter sprake komen. Deze algemene beschouwingen worden dan gevolgd door commentaar van de leden van Gedeputeerde Staten, de provinciale bestuurders, want zij hebben behoefte nader in te gaan op datgene wat naar voren is gebracht of ge woon om ook eens hun hart te luchten. Woensdag nu zijn de fractievoorzitters van de KVP, PvdA, CHU, VVD, Boerenpartij, AR, SGP en PSP aan het woord geweest. Sommigen heel kort, anderen hadden heel wat meer tijd nodig om hun gedachten over alles en nog wat uit te spreken. Vandaag, donderdag, beginnen de Gedeputeerde- Statenleden aan hun replieken, welke prompt gevolgd zul len worden door duplieken van de fractievoorzitters. Hoewel er over het belang van de he le provincie Gelderland wordt gespro ken zijn begrotingvergaderingen in de regel niet schokkend. Die van woens dag vormde voor wat betreft een en kel onderdeel een uitzondering. Een diep verontwaardigde fractievoorzitter van de PvdA, de heer C. Kleywegt, ont zenuwde een aanval van Boerenpartij man Joh. v.d. Brake uit Staverden, die over prof. Schermerhorn zei dat hij nog kort voor de laatste wereldoorlog had gesproken voor de Vereniging Land bouw en Maatschappij (welke vereni ging is opgegaan in de foute Landstad). Lijkbleek verklaarde de heer Kley wegt dat er geen sprake van was ge weest en toen hij door twee schreeu wende boeren in de rede werd gevallen zei hij kort „u liegt". Het was dood stil in de plechtige statenzaal toen de heer Kleywegt een korte verklaring af legde, waarin hij zijn minachting voor de Boerenpartij-fractie in de Gelderse Staten uitsprak. De boeren zijn er woens dag niet op teruggekomen. Voor het overige verliep deze eerste dag van de begrotingsvergadering heel rustig en er werd geen wanklank ge hoord. Wel waarschuwende woorden. Zo bepleitte KVP-fractievoorzitter Chr. Matser een grotere samenwerking met het college van Gedeputeerde Staten van Overijssel, „omdat het zaak is, ze ker in deze tijd, dat Gelderland zich zo sterk mogelijk maakt". De heer Mat ser sloot zich aan bij de woorden van oud-minister Vondeling die heeft gezegd dat men niet moet denken dat het al lemaal zo beroerd zal gaan met de eco nomie, „maar", zo zei de heer Matser, „we leven in Gelderland wel op de rand. Daarom is het van belang om bin nen het centrale probleem zo actief mo- CHR. G. MATSER gelijk te zijn en contact met Overijs sel is derhalve noodzakelijk". Hij bepleitte ook meer gelden be schikbaar te stellen voor een uitbouw van de infra-structuur en verhoging van bronnen van welvaart voor bepaal de gebieden van Gelderland, zoals de Achterhoek, het Rivierengebied, de Bom- melerwaard en het Land van Maas en Waal. Vooral met het oog op de werk gelegenheid vond de heer Matser dit van belang. De werkgelegenheid zal de komende maanden wellicht nog wat minder worden en dit treft volgend de KVP-fractie dan vooral deze gebieden. De waterschapslasten, die door alle fractievoorzitters ter sprake werden ge bracht, waren voor de heer Matser aan leiding om een idee te lanceren, waar door de hogere kosten niet alleen gedra gen worden door degenen die in de wa terschappen wonen en werken. „Er zou eigenlijk een provinciale belasting moe ten komen" aldus de heer Matser, „waar door de lasten door iedereen worden gedragen". Hij realiseerde zich dat dit een landelijke zaak is, waarvoor een wet in het leven geroepen zal moeten worden, maar hij vond het idee de moeite van het bestuderen alleszins de moeite waard. De heer Matser bepleit te voorts het instellen van een commis sie ad hoc, die nu eens alle aspecten van de waterschapslasten in alle objec tiviteit zal gaan bestuderen en hierover een rapport uitbrengen voor de Gelder se staten. Speciale aandacht vroeg de heer Mat ser voor het z.g. Gelders Eiland en de recreatieve projecten (zoals dat van le Byland) hiervoor. „Willen deze goed van de grond komen dan zal er veel geld nodig zijn", aldus de heer Matser, die een grotere bijdrage wilde van de rijksoverheid, omdat het recreatieve objecten zijn met een nationale basis. De heer Matser bepleitte ook betere voorzieningen op toeristisch gebied op de Noord Veluwe. „Er is daar zwem- gelegenheid voor tienduizenden mensen, maar toezicht ontbreekt en ook is er totaal geen accommodatie". Een doorn in het oog van de heer Matser is ook de ontsiering van het landschap door de toenemende vesti ging van autokerkhoven en sloopplaat- sen. „Dit moet krachtig worden bestre den" aldus de heer Matser. Hij had zich bij het begin van zijn betoog af gevraagd of het provinciaal bestuur het als juist kan beoordelen dat de centra le overheid van Lelystad een zelfstandi ge bestuurlijke eenheid wil maken. „Le lystad kan voor Gelderland in de toe komst een grote rol gaan spelen in ver band met de groeiende bevolking in onze provincie". Fractievoorzitter C. Kleywegt van de PvdA sprak eveneens over de werkge legenheid in de provincie Gelderland, die hij als zorgelijk omschreef. In dit verband sprak hij nog eens zijn zorgen uit over het feit dat in deze provincie door de rijksoverheid geen stimulerings gebieden zijn aangewezen. Zorgen had de heer Kleywegt ook om het openbaar vervoer, dat in bepaalde streken op on voorstelbaar gebrekkige wijze functio neert. Een oplossing zag hij vooralsnog niet, maar hij meende dat G.S. zouden kunnen proberen bij de rijksoverheid een bijdrage te vragen voor die kleine gemeenten die zich het probleem van het openbaar vervoer willen aantrekken. Op het stuk van de recreatie vroeg hij de aandacht van het provinciaal be stuur voor de Achterhoek en het Rivie rengebied, die vergeleken met de Velu we eigenlijk stiefkinderen zijn voor wat betreft het stimuleren van de recreatie. „Maar we staan pas aan het begin" zei de heer Kleywegt, die van GS wat meer planning vroeg. Misschien zou er nog eens een 15-jaren recreatieplan ge maakt kunnen worden. Uitvoerige aandacht besteedde de heer Kleywegt aan de hogere waterschaps lasten en hij vroeg zich af of de water schappen die hogere lasten kunnen op brengen, zonder dat onredelijke lasten op betrekkelijk weinige en soms zwak ke schouders wordt gelegd. Hij vroeg de aandacht voor de z.i. vreemde situ atie van de heffingen van de water schappen; „men kan niet aan de indruk ontkomen dat de heffingen op het ge bouwd in relatie tot die van het onge bouwd te licht uitvallen". Maar ook al zullen de heffingen op het gebouwd worden verhoogd, dan nog zijn de fi nanciële problemen voor de waterschap pen niet opgelost. De heer Kleywegt vond dat het de moeite van het over wegen waard is om een forum of or gaan in het leven te roepen op provin ciaal niveau dat samen met de verte genwoordigers van de provincie .de gang van zaken nauwlettend volgt. Een ande re vraag die de heer Kleywegt zich zelf stelde was of de direct belangheb benden voldoende doordrongen zijn van de baten voor henzelf die tegenover de stijgende waterlasten staan. „Dit is een kwestie van voortdurende en intensie ve voorlichting" aldus de heer Kley wegt. C. KLEYWEGT De heer J. Wieten, de fractievoorzit ter van de CHU, hield de kortste alge mene beschouwing. Hij had nog geen kwartier nodig, maar ging op een veel heid van onderwerpen dan ook niet diep in. Achtereenvolgens vroeg hij de aandacht van het provinciaal beétuur voor meer voorlichting omtrent de idee- enschetsen, de oeverafkalving, de pro vinciale wegen, de kwaliteit van water, bodem en lucht, het landschapsschoon, de wateroverlast en de recreatie. Mr. H. Jager, de voorman van de VVD, ging nog eens zeer diep in op de ge beurtenissen van 1 juni j.l., toen deze partij een vergeefse poging deed om een vertegenwoordiger op een stoel in het college van Gedeputeerde Staten te krijgen. De heer Joh. van de Brake van de Boerenpartij wees op de onge rustheid onder de pachters in het ge bied waar misschien het vogelreservaat Oosterwolde zal komen. Hij vond ook dat er teveel geld wordt uitgegeven aan subsidies voor verenigingen. Met name subsidies voor jeugdorganisaties vond hij volslagen onbelangrijk en bovendien speelt voor de heer Van de Brake nog de vraag een rol waar het ouderlijk ge zag blijft, wanneer de jeugdverenigin gen subsidies krijgen. Van de zijde van de AR kwam de heer Oostlander in formeren naar mogelijkheden om het ka naal Apeldoorn-Dieren te verbreden en tevens vroeg hij nog eens aandacht voor de weg Arnhem-Zwolle. De heer Van de Heide van de PSP legde een politieke belijdenis af en wees op de verbinding Apeldoorn-Zwolle. Hij noem de de vervoersmoeilijkheden op dit tra ject, waar te weinig bussen worden in gezet, waardoor het geregeld voorkomt dat er teveel mensen in een bus zitten. Dit leidt z.i. tot gevaren op de weg. De SGP sprak zich bij monde van de heer Middelkoop tenslotte uit tegen alle sub sidies die op de begroting voorkomen en die dienen voor sport, recreatie, spel e.d. i ARNHEM. De naam van prof. Schermerhorn, oprichter van de anti fascistische organisatie Eenheid Door Democratie, is woensdag door de frac tievoorzitter van de Boerenpartij, de heer Joh. van de Brake, in de begro tingsvergadering van de provinciale sta ten van Gelderland in discrediet ge bracht. Nadat de fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer C. Kleywegt, te vens lid van de Tweede Kamer, de zes man sterke fractie van de Boerenpar tij had geattaqueerd door zijn misnoe gen uit te spreken over het feit dat zij indertijd hun stem hadden uitgebracht op ir. Adams, ging de heer Van de Brake in de aanval. „Mag ik eens we ten hoe meneer Kleywegt denkt over prof. Schermerhorn? vroeg hij. Vol gens de Boerenpartijman zou prof. Schermerhorn in 1938 en 1940 gesproken hebben voor de Vereniging Landbouw en Maatschappij, welke vereniging kort voor de oorlog opging in de zogenoem de Landstaiulé Lijkbleek en diep verontwaardigd leg de de. heer Kleywegt later een korte verklaring af. Prof. Schermerhom heeft alleen in 1935 en niet in 1938 en 1940 een rede gehouden voor de Vereniging Landbouw en Maatschappij, die to<en nog een bonafide idealistische instelling was. Kort voor de oorlog heb ben duistere politieke figuren zich in de organisatie genesteld en toen hebben vooraanstaande lieden als de heren Louwers en Van der Ley er zich uit verwijderd". Zeer nadrukkelijk sprak de heer Kleywegt tegen dat prof. Schermerhom in 1940 nog voor de vereniging gesproken zou hebben. „Dan JOH. v. d. BRAKE was hij lid van een feestcomité" schreeuwden de opgewonden Van de Brake en Boers. „U ligft" was het antwoord van de heer Kleywegt, die de heer Van de Brake uitdaagde om in het openbaar nog eens hetzelfde over prof. Schermerhorn te zeggen. „Dit verwacht ik ook van U. Prof. Schermerhorn heeft me zojuist laten weten dat hij TT in dat geval gerechte lijk zal laten vervolgen". Aan het slot van zijn verklaring zei d> heer Kley wegt: „Ik heb nu kennis gemaakt met de mentaliteit van de heer Van de Brake. Het is dezelfde als in de Twee de Kamer door Koekoek is vertoond. Ik heb er diepe minachting voor". Inmiddels heeft de heer Van de Bra ke gisteravond op een provinciale ver gadering van de Boerenpartij inderdaad de beschuldigingen aan het adres van prof. Schermerhom herhaald (red.). BRUSSEL De EEG-commissie heeft aan de Europese ministerraad een ontwerp voor een beschikking voor gelegd, waarbij een algemeen verbod zal worden uitgevaardigd om na 1 april 1967 invoer of uitvoer tussen de EEG- landen afhankelijk te stellen van het vervullen van formaliteiten. Bij de huidige stand van de ontwik keling der gemeenschappelijke markt moeten op deze regel nog wel enkele uitzonderingen worden gemaakt, doch die zullen verdwijnen naar mate de doelstellingen van het verdrag worden bereikt. De EEG-commissie heeft de beschik king ontworpen, omdat zij had gemerkt dat de handel tussen de EEG-landen in feite wordt belemmerd door het huidige stelsel van automatische vergunning- afgifte voor geliberaliseerde produkten, aangezien er vertragingen en extra-kos ten voor de handel uit voortvloeien. Soms wordt het stelsel zelfs gebruikt als verkapt middel om wederrechtelijke beperkingen op te leggen, aldus een toelichting van de commissie. Men had tevens geconstateerd dat de EEG-landen de onderlinge handel kun nen belemmeren door andere formali teiten, zoals het voorschrijven van tech nische visa of het eisen van vooraf gaande machtigingen. Daarom achtte de commissie het nodig maatregelen te nemen die niet uitsluitend betrekking hebben o het stelsel van automatische vergunningafgifte, doch op alle forma liteiten die nog moeten worden vervuld voor of bij de invoer en uitvoer van pro dukten, waarvoor geen kwantitatieve beperkingen tussen de EEG-staten meer bestaan. B. en W. van Rotterdam zullen bin nenkort bij de raad een voorstel in dienen om af te stappen van het prik kloksysteem, dat bij een aantal ge meentediensten de werktijden van het gemeentepersoneel registreert. modieus en vlot vanaf 28, O Leuke korte vanaf 65, in jagersmodel met rugplooi 69, Maatkleding - gesorteerd in dames- en heren jassen (import Oostenrijk) Hoogstraat 17 - tel. 2335 - Veenendaal Hoogstraat 7 Veenendaal met diploma hulpmonteur, voor onder houd en installatie van onze machines in Nederland. Rijbewijs B-E gewenst. Leeftijd 21 tot 28 jaar. EN met opleiding LTS-machinebankwerker Sollicitaties: Groeneveldselaan 8 VEENENDAAL Telef. 08385-4155 Wij maken deze week een proef van onze heerlijk* voor de Kerstdagen a.s. vrijdag en zaterdag voor de prijs van slechts f 1.18 Tevens deze beide dagen 3 SLAGROOMSOEZEN voor f 1.— HOEKSTRA'S BROOD Is altijd beter en voldoet de slechtste eter NIC. BEETSSTRAAT 2 TELEFOON 2812 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De oorlog in Vietnam en de rellen in Amsterdam zijn de meest gefotografeerde onderwerpen op de elfde World Press Photo, met 2.800 foto's, de grootste tot nu toe. Voorzitter Peter van Breukelen (46) weet, zonder op de hoogte te zijn van de bevindingen van de jury, al wie vrijdag de prijzen krijgen. Zijn „voorspellingen" zijn tot dusver nog altijd uitgekomen. „U herinnert zich de brandende monnik? Er zijn nu foto's bij met 'n veel gro ter schokeffect, zoals die van een Amerikaanse tank in Vietnam die een ge bonden Viet-Cong-strijder door het stof voorttrekt. Ik heb al te horen gekre gen: dat dit een Noordviëtnamese propagandastunt is. Maar de maker is een Amerikaan. De meeste foto's uit Vietnam zijn door Amerikanen gemaakt", zegt Peter van Breukelen. Die foto's zijn beelden van een af schuwelijke oorlog. Zij moeten ook als een waarschuwing worden gezien. Een waarschuwing dat wij sinds 1940-1945 nog niet veel verder zijn gekomen." Maar hadden de fotografen wel idee- ele bedoelingen, geen commerciële? „Je ziet als fotograaf iets. Je bent onbewust geschokt. Je maakt die plaat. Pas later realiseer je je dat die foto verkoopwaarde heeft." Zijn de meeste foto's niet anti-Ame rikaans „Niet anti-Amerikaans, maar anti oorlog. Het is een groot goed dat juist Amerikane deze foto's maakten, mochten maken. We hebben nooit fo to's van Noordviëtnamese fotografen gezien, waarop gruweldaden van Viët- Congstrijders voorkwamen. Er zijn ge lukkig landen in de wereld die zich niet bemoeien met het vrijgeven van foto's." En Peter van Breukelen zegt: „Op de Inter Press in Moskou kwamen geen foto's voor van gruweldaden bedrijven de Noord-Viëtnamezen." „Die foto's van die afschuwelijke oorlog laten het onnoemelijke leed van mensen zien, zo maar mensen, leed, dat zij niet verdienden. Goede en ban ge mensen die het slachtoffer van een situatie werden, waarin zij door het noodlot werden geplaatst, waarop zij nauwelijks invloed konden uitoefenen". De foto's van Vietnam zijn niet sen sationeel, meent Peter van Breukelen, ze hebben voor de goede verstaander juist een enorme pedagogische waar de. „Films, waarin de helden altijd winnen en de schurken altijd sterven, zijn sensationeel. De mens kun je niet indelen in helden en schurken. In Viet nam sterven geen helden en sterven geen schurken. Er sterven mensen. Dat laten deze foto's zien. Goede men sen sterven een gewelddadige dood en weten niet waarom. Als men zich dat realiseert en dat moet men zich realiseren hebben de ze foto's pedagogische waarde. Vooral de jeugd moet deze foto's zien." Vele van de foto's van de oorlog in Viëtnam zijn gepubliceerd, meer in Amerikaanse kranten dan in Europese. „We zijn hier Amerikaanser dan de Amerikanen. Die foto's doen de Ame rikanen schade, denken wij hier. Onze kinderen mogen dat niet zien, zeggen wij hier. We denken dat we pedago gisch zijn door de lfezers deze foto's te onthouden." Er zijn ook foto's uit communistisch China. „China weigerde echter de na men van de fotografen bekend te ma ken. Wij hebben de Chinezen toen een brief geschreven, waarin we stelden dat het hier geen landenwedstrijd, maar een individuele wedstrijd betrof. Deze foto's moeten dus helaas buiten mededinging meedoen. Er zijn heel fraaie van de Rode Gardisten bij en natuurlijk ook die van de zwemmende Mao, volgens mij nog steeds een mon- Foto's van de veertiende juni, vaii de „kleine oorlog" in Amsterdam, zijn er volop, evenals die van provo-hap penings. Er is een foto bij van een Haagse journalist van een man die o de Dam met een mes in zijn hand op een agent afspringt. De journalist wist op het moment dat hij afdrukte niet dat de man een mes in zijn hand had De rellen in Amsterdam hebben er toe bijgedragen dat het aantal Neder landse inzendingen drie keer zo groot is als vorig jaar. Volgens Peter van Breukelen zijn deze foto's van goede kwaliteit en doen niet onder voor de meeste buitenlandse. Sex-foto's zijn er nauwelijks. Niet alleen dat deze foto's nauwelijks nieuwswaarde hebben, ze zijn ook niet meer zo in trek sinds sex normaal is. De vraag ernaar is daardoor aanzien lijk afgenomen. „In Duitsland vooral gaan veel bladen over op de non-sex- formule, omdat gebleken is dat daar door de oplage stijgt." Humor in de foto is er wel, maar dan humor in de nieuwsfoto, zoals de man die tijdens de cup-final in Wem bley het veld oprende en een agent die zijn colbertje had vastgegrepen liet vallen door in de volle ren dat jasje uit te trekken. „De tijd van de hond met pet, bril en pijp en van de voetbal- ler-met-gescheurd broekje is voorbij". Vorig jaar bezochten 41.000 mensen de World Press Photo. Peter van Breu kelen verwacht dit jaar meer dan 50.000 mensen. Hij is niet ontevreden over de financiële bijdragen uit het buitenland een Duitse uitgever schonk f 10.000 hoewel hij er qua re clame niets voor terugkrijgt. In totaal kwam er uit het buitenland f 88.000 aan prijzen binnen. Over de steun in ons land is hij echter minder tevreden. De garantie van de gemeente Den Haag bedraagt f 12.000, van het rijk f 5.000 en van de gezamenlijke Nederlandse dagbladen slechts f 1.800. „We moeten erg oppassen dat wij deze tentoonstelling niet kwijt raken. Er is belangstelling van organisaties van fotografen en van de foto-industrie in Australië, Amerika, Canada en Frankrijk om de expositie daar te krij gen. De Nederlandse dagbladen moeten niet stellen: je krijgt wat, maar wat krijgen we ervoor terug? Deze tentoon stelling levert hetzelfde op als een Hol land-Festival: enorm veel goodwill". Vrijdag hoort Peter van Breukelen of zijn „voorspellingen" betreffende de prijswinnaars weer zijn uitgekomen. Hij vertrouwt daar op. Sinds de jury deze week aan het werk is gegaan, heeft hij weer wat rust. Die rust zal niet lang duren want nu al bereidt hij de World Press Photo '67 voor. AMSTERDAM. De raad van be stuur der NV Erven Lucas Bols maakt bekend, dat besloten is om naast de produktie-bedrijven ook het hoofdkan toor der vennootschap, alsmede de kan toren van haar te Amsterdam geves tigde dochterondernemingen, van de hoofdstad naar Nieuw-Vennep te ver plaatsen. Amsterdam zal echter de sta tutaire plaats van vestiging van de vennootschap blijven en Bols zal ge bruik blijven maken van enige panden op de Rozengracht, waar bijkans vier eeuwen geleden het bedrijf werd ge sticht. Het ligt in de bedoeling daar het bedrijfsmuseum, de Bols Taverne een ontvangstcentrum te huisvesten. Op 7 deceqiber werd de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw van de produktiebedrijven in Nieuw-Vennep. De bouw verloopt voorspoedig. Een ge deelte van het nieuwe bedrijf is reeds in gebruik genomen. Verwacht wordt, dat de overplaatsing sing eind 1968 haar beslag gekregen zal hebben. BRUSSEL. Het Midden-Oosten is nog steeds de voornaamste olieleveran cier van de EEG (in 1965 139 miljoen ton), doch zijn aandeel in de totale EEG-invoer loopt terug. Het daalde van 62,3 procent in 1964 tot 61,1 pro cent in 1965, zo blijkt uit een rapport over de aardolie-industrie in de ge meenschap, dat de EEG-commissie heeft gepubliceerd. De snelle vooruitgang van Afrika, dat sedert 1960 bij de olievoorziening van de gemeenschap de tweede plaats inneemt, is in 1965 verder voortgezet en wel met een stijging van 16 miljoen ton ten opzichte van 1964. Daardoor is de invoer van Afrika in de EEG tot 69 miljoen ton gestegen, of 30,2 procent van het totaal. Het aandeel in de leveranties uit lan den van het oostelijk blok loopt enigs zins terug. Het bedroeg 13,2 miljoen ton of 5,7 procent in 1965, tegen 12,9 miljoen of 6,3 procent in 1964. Deze in voer was als volgt verdeeld: Italië 7 miljoen ton, Duitsland 3,8 miljoen ton, Frankrijk 2,16 miljoen ton, België- Luxumburg 0,23 miljoen ton. Voor 1966 wordt een olie-invoer uit de oostelijke landen van 15,7 miljoen ton verwacht. De stijging heeft voornamelijk betrek king op Frankrijk (plus 1,2 miljoen ton), Duitsland (plus 1 mil joep ton) en Italië (plus 0,3 miljoen ton). De invoer van geraffineerde produkten, waarvan het aandeel in de behoeftendekking steeds gering is geweest, loopt echter opnieuw terug, waarbij het niveau van 21 miljoen ton of 9,7 procent van de behoeften in 1964 is gedaald tot 18,4 miljoen ton of 7,5 procent van de be hoeften in 1965. 9 De commissaris van gemeentepolitie en chef van de afdeling zeden- en kinderpolitie in Den Haag, de heer G. Treffers, is, na een tijd lang ziek te zijn geweest, op 52-jarige leeftijd overleden. 0 In het R.K. ziekenhuis „St. Johan nes de Deo" in Den Haag is op 78- jarige leeftijd overleden prof. dr. Willi- brord Lampen A.F.M. (in de wereld prof. dr. H. A. F. Lampen). BARNEVELD Dezer dagen ver gaderde de afdeling Barneveld van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren in café Vinkenborg, onder voorzitter schap van de heer G. Kamphorst uit Voorthuizen. Deze bijeenkomst droeg een enigszins feestelijk karakter. Het was de afsluiting van de Zilvervlootac tie, het was de promotie tot ere-voor- zitter van de afdeling Barneveld en als derde punt noemde de voorzitter in zijn openingsspeech het verbreiden van de doelstelling van de organisatie. Mede dank zij de steun van het hoofd bestuur en zeker niet minder van het gemeentebestuur van Barneveld en de prettige relatie met de politie is dit jaar een dierenasiel in Voorthuizen op gericht. Dit opvangcentrum is alleen mogelijk geworden door het werk van het bestuur, waarvan de heer Kamp horst voorzitter is, de heer L. Siepman uit Barneveld secretaris en de heer W. Simon uit Voorthuizen penningmeester. Hierna verkreeg prof. S. Hofstra uit Amsterdam het woord. Hij is voorzitter van het hoofdbestuur en met hem was aanwezig de adjunct-directeur, de heer L. F. J. Kastelein. Prof. Hofstra sprak zijn waardering uit voor het werk van het bestuur en dat van het gemeente bestuur en bood aan burgemeester K. van Diepeningen het ere-voorzitterschap van de afdeling Barneveld aan. Het aanbod ging vergezeld met een oorkon de en een boekwerk over dieren. Burgemeester Van Diepeningen ver heugde zich er over, dat de leerlingen van de L.T.S. zich ook dit jaar ingezet hebben voor de dierenbescherming door deel te nemen aan de Zilvervlootactie, die een bedrag van bijna f 10.000 heeft opgebracht. Hij herinnerde voorts aan het feit, dat de vereniging reeds in 1864 is opgericht en nu ongeveer 130 af delingen telt en schetste vervolgens was het doel van de dierenbescherming is. 's Middags waren in de Technische School de prijzen voor de jongens, die het hoogste bedrag hadden verzameld, door burgemeester Van Diepeningen uitgereikt. Het waren Teun Veldhuizen met f 636,65, hij ontving een transistor radio, J. v. Weerd f 525, hij ontving f 25 en Herman van Driel, die f 287,60 bijeengebracht had, hij ontving f 10. De voorzitter sprak in de avondbij eenkomst zijn erkentelijkheid uit voor het werk van de directeur en het lera renkorps van de L.T.S. en bood hem een tafelaansteker aan om te plaatsen in de lerarenkamer. De jongelui had den niet alleen geld bijeengebracht, maar ook niet minder dan 40 nieuwe leden. Met het vertonen van een film werd deze avond besloten.

De Vallei | 1966 | | pagina 8