INDIA staat opnieuw voor dreiging van de honger Het vierkante ei Méditerranée („zo blauw...") krijgt rood tintje Einde van de kruip-auto's Televisietoneel nu eindelijk ook als „kunst" erkend Scherpe debatten over heilige koeien Begeleider Voorraden op Belangrijke stap voor schrijvers Import Koeien Crisis Terecht M.i.v. 1 januari Achterhaald Hitler-portret opgehangen v Woonwagenbewoners plaag op de weg Journalisten in Italië staken weer Antieke vondsten Parlement Georgia kiest gouverneur Pagina 9 DONDERDAG 15 DECEMBER 1966 (Van een correspondent) CALCUTTA Wanneer de rege ring het met haar prognoses bij het rechte eind heeft kan India binnen enkele maanden op het punt rijn waarop de hongersnood weer in het land is. De eerste tekenen zijn er al: honderd miljoen mensen in de staten Bihar, Oost-Utar, Pradesj en in gedeelten van Madhya Pradesj, Gujarat en West-Bengalen hebben nu al te maken met voedselschaar ste. Opgemerkt moet worden dat de nood begint te nijpen op een ogen blik waarop de nieuwe oogsten wor den binnengehaald. Wanneer de oogsttijd ten einde is en de produkten die nu van de ak kers komen zijn verorberd, kan het land nog even voort met de op brengst van de nieuwe uitzaai die be gin 1967 moet worden geoogst. Maar de oogst van het vroege voorjaar is niet onuitputtelijk. Wanneer de lente voortschrijdt en de zomer komt, zal de zon weer schijnen over streken en dorpen waar duizenden, wellicht mil joenen gebrek lijden. Maar vraagt men de heer C. Subra- maniam, India's minister voor Land bouw en Voedselvoorziening, dan zal hij zeggen dat het hier alleen maar gaat om boze geruchten. Heeft de we reld ook in het begin van 1966 niet dergelijke geruchten gehoord en is het land de voorspelde hongerperiode niet gladweg doorgekomen, zonder ook maar één overlijdensgeval door acute honger? Natuurlijk, er zijn mensen overleden in India maar dat is veroorzaakt door ziekte, ver keerde voeding en door iets wat in officiële papieren tijdens de hongers nood in Orissa in april en mei van dit jaar beschreven werd als „voedsel- verkrapping". Waarom zo rede neert de minister zou India met de hulp van God, de regering en de Con grespartij niet opnieuw een moeilijk jaar met verve tot een goed einde kunnen brengen? Ja, waarom niet? In een land dat sinds zijn onafhankelijkheidsverkla ring nog niet één dode heeft geteld door hongersnood omdat het woord officieel niet wordt gebruikt, is veel mogelijk. Maar wanneer men de statistieken bekijkt die door dezelf de minister worden verstrekt, komt men tot de conclusie dat „hongers nood" in India dan wellicht buiten kwestie mag zijn, maar dat „voed- selverkrapping" een uiterst reële begeleider van de Indiër is. In 1964-1965 produceerde het land zelf bijna 89 miljoen ton graanpro- dukten een opbrengst die alle oog sten van voorgaande jaren overtrof. De eigen produktie werd nog ver meerderd met een import van 6 mil joen ton, eveneens een record. Maar toch stegen de prijzen scherp en in een aantal streken van het land tra den ernstige tekorten op. Daarna kwam het seizoen 1965-1966. Volgens officiële cijfers daalde de graanproduktie tot 72,3 miljoen ton. De prijzen stegen opnieuw. De voed seltekorten namen ernstiger vormen aan, hoewel zij ook nu weer bepaalde gebieden troffen. Tot verbazing van velen ontkwam het land aan een al gemene hongersnood, al stierven mensen van gebrek in de moeilijk be reikbare gebieden van Orissa, Guja rat en Rajasthan. Het nieuwe oogstseizoen is begon nen in juli 1966. Vanaf het begin is het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening zeer optimistisch geweest. Nauwelijks had de moesson ingezet of het kondigde aan dat de oogst niet minder dan 95 miljoen ton groot zou zijn. Maar naarmate de moesson voortschreed, werd duidelijk dat de regens niet overal evenveel goed hadden gedaan. De officiële schattingen moesten worden herzien. De meest recente prognose is dat wanneer de vroege oogst in 1867 nog goed wordt, de graanproduktie in het lopende jaar zoiets van 78 tot 80 mil joen ton zal halen. Hier ligt het probleem van het land ter visie. Wanneer India er al in kon slagen het oogstjaar 1965-1966 zonder al te aanzienlijk gebrek door te ko men, was dat hoofdzakelijk te danken aan het feit dat de eigen produktie van 72,3 miljoen ton werd aangevuld met 10 miljoen ton import-graan en ongeveer 7 miljoen ton overschot uit de voorgaande oogst; iedereen neemt aan dat de boeren in 1964-1965 van de rijke oogst 10 procent hebben achter gehouden voor komende magere ja ren. Stelt men na aftrek van dit per centage maar met toevoeging van het importcijfer de consumptie in 1965 op 89 miljoen ton, dan moet men in het nu 4* v- eens zozeer een kwestie van onvol doende voorraden, als wel van de on mogelijkheid om deze daar te krijgen waar zij acuut nodig zijn. De moei lijkheden in dit opzicht zijn van prak tische aard, maar ook van politieke: de centrale regering en de Congres Partij zijn niet bij machte de sterk autonome staten van de federatie te dwingen hun overschotten te delen met staten die gebrek lijden. Nog niet veel autoriteiten in het land hebben het grimmige perspec tief al onderkend. De politieke par tijen hebben de handen vol met de voorbereidingen voor de stembus strijd in februari 1967. De voedsel schaarste speelt in de verkiezingspro paganda wel mee, maar slechts op de spandoeken. STAVANGER (Noorwegen) Noor se havenarbeiders hebben geweigerd de lading van een Duits vrachtschip te lossen, nadat twee jonge Duitse zeelie den een portret van Hitler in de kan tine hadden opgehangen, aldus meldt het blad Rogalands Avis. De twee matrozen van de Bremense kustvaarder Eckhardt-Frers brachten de nazi-groet, nadat zij het portret had den opgehangen. Zelfs schreeuwden zij „Schweinhund" tegen een douanebe ambte die de kapitein van een en an der op de hoogte had gesteld. De af beelding van Hitier werd tenslotte ver wijderd. mmm tHÊÊÊHÊÊKÊÊ |1e paar miljoen Nederlandse te- levisiekykers hebben er geen weet van. Maar zo Juist is de tele visie in één opzicht volwassen ge worden. Zij is namelijk door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk „erkend" in haar functie als kunstscheppend lopende jaar met een produktie-plus- import die stellig hoger ligt, maar met een aantal extra monden te vul len dat de 12 miljoen benadert, wel aannemen dat op dit moment de voorraden geheel uitgeput zijn. Dat de honger in Bihar en oostelijk Utar Pradesj nu midden in de oogsttijd al begint toe te knijpen, is daarvan een duidelijk teken. Daarmee is de nabije toekomst voor India getekend. Stelt men de to tale oogst voor 1966-1967 op basis van de officiële verwachting op 78 mil joen ton, dan moet er 11 miljoen ton aan importgraan bij en dan rekent men nog niets mee voor de bevol kingstoeneming: opnieuw 12 miljoen met een extra consumptie van naar schatting 2 miljoen ton. De kansen voor import zijn klein. De surplusvoorraden in de Verenigde Staten nemen in omvang sterk af. De internationale vraag is al verschil lende jaren groot geweest, met name van de kant van China en Rusland. Ernstig moet derhalve betwijfeld worden of er wel een zo groot aan bod aan consumptiegranen op de we reldmarkt is als India nodig zou heb ben om alle monden te vullen. Er is iets anders, dat al eerder heeft meegespeeld in de nood van het land: de kwestie van binnenlandse distributie en transport. Hongersnood in India als men dat woord ten minste mag gebruiken is soms niet UTRECHT „De woonwagenbewo ners vormen vaak een plaag op de weg» Zy rijden in wrakken van auto's, ryden zonder rybewijs en als zij worden aange houden, weten zy nergens van. Wanneer zij by de politie of justitie moeten ver schijnen, komen zy nooit en zelf zijn ze niet te treffen. Af en toe gaan zij naar de griffies om te horen waartoe zy zyn veroordeeld en tekenen dan hoger beroep aan met de gedachte, dat je van een kikker toch geen veren kunt plukken". Dit verzuchtte mr. dr. R.W.H. Pitlo, officier van Justitie by de Utrechtse rechtbank, dinsdag by de behandeling van de zaak tegen koopman N. een 22- jarige woonwagenbewoner uit Breuke- len. Naar de mening van mr. Pitlo, komt 't herhaaldelyk voor, dat woonwagenbe woners maar blyven doorrijden zonder rijbewijs, ook nadat zy hier al talryke keren voor zijn geverbaliseerd. Dat was ook by N. het geval. Deze was in de Domstad aangehouden in een auto, waaraan van alles mankeerde. Hy had geen rijbewijs, was niet verzekerd en had bovendien een valse naam opgege ven. Hy was al vele malen eerder met de justitie in aanraking gekomen. Mr. Pitlo eiste tegen deze koopman een ontzegging van de rijbevoegdheid voor 15 maanden en een drietal geld boeten die varieerden van f 100,tot f 40,—. ROME De journalisten van de Italiaanse kranten en persbureaus zyn woensdagmiddag voor de tweede maal in een week in staking gegaan, om kracht bij te zetten aan hun eisen be treffende een vijfdaagse werkweek en andere voorzieningen. De staking is uit geroepen voor 24 uur en was niet tevo ren aangekondigd. Toen verleden week twee dagen gestaakt werd bleven veel kranten, die hun personeel al een vyf- daagse werkweek hadden toegezegd, normaal uitkomen. In Amerika worden op 't ogenblik met succes proe ven genomen met het „vier kante ei", dat heel wat voor delen biedt boven het ei in de schaal. Op een kippen farm worden de eieren „ge slagen" en laat men de in houd van de kalkschaal in een vierkant plastic zakje lopen, dat vervolgens lucht dicht wordt afgesloten. Het „vierkante ei" is heel ge makkelijk te transporteren. Laat men zo'n ei vallen dan veert het een keertje van de grond, maar stuk gaat 't niet. Door een klein gaatje in het plastic huidje te maken, kan de huisvrouw eiwit van dooi er scheiden. Een groter gat biedt de mogelijkheid de in houd van een spiegelei in de pan te laten glijden. Ten slotte kan het ei in het om hulsel gekookt worden, waarbij het eierklokje over bodig is geworden, want men kan door het plastic heen zien of het ei zacht, halfzacht of hard is Maar in de schaduw woedt een strijd, die maar weinig nodig heeft om in het volle licht te komen en dan tot een politieke explosie aan leiding te geven. Het is de strijd om de heilige koeien van India. Zij ver orberen het kostbare en schaarse voedsel, maar mogen niet worden ge slacht. Hun enige functie in dit land is: heilig te zijn. In het parlement wordt dag in dag uit gedebatteerd over het lot van deze dieren maar een uitspraak valt er niet. Ter verdediging van de koeien zijn de zogenaamde „heilige mannen" op gestaan, de bedienaren van de vele tempels, volgens sommigen voor een aanmerkelijk deel bestaande uit aan hun lot overgelaten kinderen van tempel-prostituées. Men kan ze in New Delhi aan het werk zien, zelfs in drukke straten. Zij doden wie hun in de weg staat, zij plunderen en ste ken woningen en zakenpanden in brand alles om hun eis kracht bi brand alles om hun eis kracht bij gespaard. In Rajasthan waren het de „heilige mannen" die zich hevig ver weerden tegen groepen pestbestrij- ders die in opdracht van het ministe rie van Volksgezondheid een drijf jacht openden op de horden ratten die volgens sommigen in dit land on geveer een vijfde van alle voedsel opeten. India is als natie met gezond. Fy siek lijdt het onder een economisch bankroet een positie die nog ver ergerd wordt door chronische voed selschaarste. Maar van even grote betekenis is de crisis op het niveau van de regeerbaarheid; de centrale regering is niet bij machte te ontko men aan de krachten van politieke en godsdienstige kwezelarij zeker niet wanneer deze zich manifesteert met ale elementen van gewelddadig heid. De „Meteor", een Duits schip voor diepzee-onderzoek gaat binnenkort een deel van de Middellandse zee een an dere kleur geven. De onschadelijke ro de kleurstof (rhodamine) zal in het oostelijke deel van de zee aan het wa ter worden toegevoegd. Dit project is, naar dr. H. Hempel, een medewerker aan het programma voor diepzee-on derzoek van de UNESCO mededeelde, een gedeelte van een omvangrijk pro ject tot onderzoek van de Middellandse zee. Deze Middellandse zee is n.I. in te genstelling tot de Noordzee betrekkelijk weinig onderzocht, hoewel pioniers van de wetenschap der oceanografie-hier in vroeger tijden al veel hebben gedaan. De belangstelling voor de Middellandse zee is in de loop van deze eeuw bij de wetenschap nogal gedaald, omdat men zich meer ging bezighouden met koele re en visrijkere oceanen. In de Middel landse zee komen voornamelijk sardi nes voor, een belangrijke bron van le vensonderhoud voor velen in de rond om deze zee liggende landen. Het on derzoek van de laatste tijd geschiedt voornamelijk door wetenschapsmensen uit landen, die niet rondom deze zee liggen. Ook Amerika en de Sovjet-Unie hebben een expeditie naar dit gebied gestuurd, terwijl de schepen van de laatste internationale expeditie, die de Indische Oceaan onderzochten, op hun tocht door de Middellandse zee ook di verse gegevens hebben verzameld. Voor de groeiende belangstelling voor de Middellandse zee bestaan verschil lende redenen een aantal daarvan hebben een politiek karakter. Verwacht wordt, dat nadat de stuwdam van As- soean in Egypte zal zijn voltooid, grote veranderingen zullen optreden in de wa terverhoudingen in het Levantljnse bek ken van de Middellandse zee. Het wa ter van de Nijl stroomt uit de Delta, waarschijnlijk voor het grootste deel langs de Egyptische kust in Oostelijke richting en zwenkt dan voor Israël weer naar het Noorden. He.t deltawater wordt, naar men aanneemt door de stroming uit de Atlantische oceaan, naar het Oosten gedreven. Door de As- soeandam zal het uitstromen van Nijl- water in de zee teruglopen. Vooral zal een einde komen aan de beruchte over stromingen van de Nijl. Deze overstro mingen hebben tot dusver geweldige hoeveelheden vruchtbaar Nijlslik de oude bron van vruchtbaarheid van Egypte in de zee terecht doen ko men. Deze voedingstoffen uit het Nijl- water werden vermengd met het nogal zoute water van het Oostelijke deel van de Middellandse zee en hebben een grote rol gespeeld bij de planktonvor ming in het Oostelijke deel. Plankton is onontbeerlijk voor de visstand en al in 1965 kon men constateren dat het Phytoplankton in het Levantljnse bek ken tengevolge van de verminderde uit- stroming uit de Nijldelta verminderd was. Omdat sardienen grote verbrui kers van dit Phytoplankton zijn, heerst wel enige bezorgdheid bij de sardienen visserij in de daarbij betrokken landen. Ook zal de algemene circulatie van het water tengevolge van de stuwdam ver anderen. Vandaar, dat men, nog voor dat de dam voltooid is, de stromingen in het Levantijnse bekken wil onderzoe ken en registreren. Alleen wanneer men weet hoe de situatie nu is, kan men de latere veranderingen vaststellen. Het water van de Middellandse zee komt voornamelijk uit de Atlantische oceaan door de straat van Gibraltar. Hier stroomt ongeveer een miljoen ku bieke meter per seconde binnen wa ter, dat vissen bevat. Een dieptestro ming laat water uit de Middellandse zee naar de Atlantische oceaan stro men maar deze afvoer is ongeveer 5 procent minder dan de binnenkomen de stroming Ook verdampt in de Mid dellandse zee veel water. Door dit pro ces blijft ook het zoutgehalte constant, dat hoger is dan dat van het Atlanti sche water. De Atlantische stroming moet vooral in het Oostelijke bekken nog worden onderzocht. Daarbij zal het rhodamine- project van de „Meteor" gegevens moeten verschaffen over de stromin gen, de turbulentie en over de afvoer van looswater. Ook de kerntechnici hebben belangstelling voor deze zee, omdat zij wel graag willen weten of hier afvalmateriaal uit de kernonder zoek-centrales van Euratom in Monaco en Italië geloosd kan worden. Massale visverhuizing bleef achterwege Er is nog een ander vraagstuk, dat moet worden onderzocht. Het is een an der gevolg van menselijk ingrijpen. Toen honderd jaar geleden het Suez-ka- naal werd gebouwd, verwachtten de zoölogen een massale verhuizing van vissen en andere zeedieren uit de Indi sche oceaan naar de Middellandse zee. Deze trek bleef echter vrijwel achter wege. Het bleek dat de uitzonderlijk zoute Grote Bittermeren, waardoor het kanaal gaat, een barrière vormen. Door de voortdurende doorstroming is het zoutgehalte geleidelijk verminderd, zo dat sedert enige tijd nogal wat vissen uit de Indische oceaan door de Rode zee naar de Middellandse zee trekken. Het zijn echter zelden volwassen die ren, meestal allen larven of viskuit. Terwijl vissen uit de Atlantische oceaan zich slecht kunnen aanpassen aan de warmte en het hoge zoutgehalte van het Oostelijke deel van de Middel landse zee, schijnen de vissen uit de Indische oceaan zich hier lekker te voe len. Daaraan wijt men het vrij plotse ling in groten getale voorkomen van bepaalde vissen, die de inheemse bar belen beginnen te verdringen. Ook het plankton vertoont veranderingen, die een gevolg zijn van de invloed van de Indische oceaan. In de Libanon en in Israël wordt deze ontwikkeling door stations voor diepzee-onderzoek nauw keurig in de gaten gehouden. Hier bot sen namelijk plotseling twee dierenwe relden op elkaar, die duizenden jaren van elkaar gescheiden waren. Nu be gint het gevecht om levensruimte. Over de gevolgen daarvan kan men nog niet.j zeggen. Vandaar, dat inven tarisatie van de huidige fauna en flora in het Oostelijke bekken van de Middel landse zee dringend nodig is. In de wereld van de fotografie hebben de Japanners het tot nu toe gepresteerd de grootste telelenzen te bowven. Deze Japanner zit ge hurkt bij één van die kunststukjes van lenzentechniek: een 2-meter- lens. Hij monteert er juist een kleinbeeldcamera op. Hoe ver zo'n „tele-toeter" ook mag binnendringen in voor de foto graaf verborgen plekjes, in de praktijk zijn dergelijke apparaten heel moeilijk hanteerbaar en ver eist het gebruik ervan nog eens de aanschaf van een omvangrijk statief-systeem, zonder welke het onmogelijk is een te fotograferen object in de zoeker te houden. In vakkringen beschouwt men zo'n super-telelens dan ook meer als een „Spielerijtje" dan als een wer kelijk nuttig voorwerp. Nog af gezien van de vraag of het juist is met fotografische middelen van grote afstand binnen te dringen in andermans privacy. Want dóór worden ze in de regel voor ge maakt of kunstbrengend medium aange zien nu, via de omroepen, aan vijf schrijvers een opdracht is verstrekt tot het maken van een televisie drama. Voor het eerst zijn daar mede de auteurs van plankendra- ma en die van tv-drama op één lijn gesteld in de departementale visie. Een beetje onaardig, wat hierboven staat. Natuurlijk heeft het ministerie al veel eerder de televisie serieus op gevat. Voor zo iets naar buiten kan blijken, moeten evenwel enkele mu ren van vooroordeel worden geslecht. En echt niet alleen op ministeries. Want tot anderhalf jaar geleden mochten alle schrijvers, die een to neelstuk hadden geschreven, lid wor den van de Nederlandse Vereniging van Letterkundigen en daar op één lijn staan met roemruchte roman ciers of dichters. Als echter iemand al tien jaar lang elk jaar twee hoor spelen, of als iemand al acht televi siestukken op zijn naam had staan, mocht hy geen lid worden van de ex clusieve club. Daarin is nu snel verandering ge komen. De tyd, dat alle cultuurrid ders en intellectuelen „bij hun werk ster naar tv keken", is voorbij. En wat de schrijvers van hoorspelen in veertig jaar niet hebben kunnen be reiken, hebben de tv-dramaturgen binnen tien jaar tot stand gebracht: sinds anderhalf jaar telt het schrijven voor radio of tv evenzeer als „letter kundige arbeid" als het schrijven voor levend toneel of voor de boek handel. Terecht en gelet op de „opla ge" dubbel terecht. Een toneelstuk bereikt immers slechts enkele dui zenden mensen, een hoor- of tv-spel miljoenen. Het oude snobisme van de Vereniging van Letterkundigen is doorbroken. Men is zelfs een stap verder gegaan: ook de auteurs van scenario's voor documentaires of films kunnen van de daarvoor spe ciaal ingestelde afdeling van de ver eniging lid zijn. In die zelfde lijn nu ligt de ontwik keling in de houding van het ministe rie. Vanouds gaf men opdrachten aan dichters, romanciers en essayisten, dit tot steun en instandhouding van het creatief schrijverschap. Na 1945 is daar het toneel bij gekomen. Voor de oorlog beschouwde men het toneel in Nederland nog als amuse ment, waarvan dan ook terecht ver makelijkheidsbelasting werd geheven. Die belasting heft men nóg! Dat het levend toneel een cultuurzaak behoort De zogenaamde kruipauto's met het bekende 20 kin-plaatje mogen met In gang van 1 januari 1967 niet meer aan het verkeer deelnemen. Op dit verbod is een uitzondering gemaakt voor enke le categorieën vervoermiddelen en rij dende werktuigen, die door hun aard geen „snelrijders" kunnen worden. Zo zullen de bekende langzaamrij- dende gemotoriseerde bezorgwagens, die o.m. worden gebruikt voor bezor ging van melk, brood en andere dage lijkse levensbehoeften, onder bepaal de voorwaarden mogen blijven rijden. Deze wagentjes mogen geen verbran dingsmotor hebben met een grotere ci linderinhoud dan 300 cc; worden ze elektrisch aangedreven, dan gelden geen voorwaarden ten aanzien van de motor. Voorts mogen zij in principe slechts binnen de bebouwde kom worden ge bruikt. Om echter de huis-aan-huis-be- zorging bulten de bebouwde kom te ontzien men denke bijvoorbeeld aan lintbebouwing is de mogelijkheid ge opend om van het rijverbod voor deze bezorgwagens buiten de bebouwde kom ontheffing te vragen bij de wegbeheer- der voor rijkswegen, het ministerie van Verkeer en Waterstaat. mmmtmmmmmmtmmmm. te zijn, is intussen erkend in de sub sidies aan de gezelschappen en in de jaarlijkse opdrachten aan toneel schrijvers. En het heeft „maar" tien jaar geduurd voor men inzag dat het nieuwe medium, televisie, in dezelfde orde van cultuurwaarde behoorde te worden beschouwd. Men kan daar wat spottend over zijn, of kribbig, zoals vele tv-auteurs waren. Hoofdzaak is, dat het nu ach terhaald is. Dat dus het ministerie het bevorderen van Nederlandse tv- drama's evenzeer zijn taak acht als het bevorderen van andersoortige let terkundige arbeid. Dat men in over heidskringen de tv voor „vol" aan ziet. Daarbij heeft men dezelfde werk wijze gevolgd als bij het toneel. Men stelt geld voor opdrachten be schikbaar, doch doet dit via de (mogelijk) uitvoerende organen. Bij het levend toneel geeft men dus veelal opdrachten, die inhouden het schrijven van een stuk, in samen werking met een toneelgroep en haar regisseur. Bij de tv heeft men de omroepen verzocht om „uit naam van het ministerie" (en op zyn kosten, 2.000 gulden!) elk een opdracht aan een tevoren uitgeko zen auteur te geven onder voor waarde, dat hij of zij zich drama turgisch laat begeleiden door de specialisten van die omroep. Die voorwaarde is zinvol. Nu werkt de auteur vanaf het eerste idee sa men met de ervaren dramaturg van de omroep en met eventueel de re gisseur, die het zal uitvoeren. De auteur staat dus vanaf het begin de specifieke televisie-ervaring ten dien ste, die hij zelf niet heeft. Hij wordt geholpen om een zo goed mogelijk produkt te maken. De opdracht en de 2.000 gulden had hij nodig om zijn tijd vrij te maken om tot schrijven te kunnen komen. Belangrijker, juist voor hemzelf, is, dat het produkt ook zal worden ge confronteerd met het publiek en dat het dus „uitzendbaar" zal zijn. Door de samenwerking met de uitzenders kan het dat worden. Dan heeft de schrijver niet alleen zijn doel bereikt, doch krijgt hij ook nog van die om roep de normale zendrechten. Dat kan nog eens 2.000 a 3.000 gulden be lopen. Op deze wijze wordt tv-drama echt wel lonend. ROME In Cosa, een oude Romein se stad bij Ansedonia aan de Toscaan- se kust is dezer dagen een aarden pot met 2004 zilveren Dinari opgegraven die er niet later dan 72 voor Christus kan zijn begraven. De meeste munten lijken pas gesla gen geweest te zijn. Voor zover verge lijking van koopkracht enige zin heeft, kan een Dinaro gelijk gesteld worden aan elf gulden, volgens sommige des kundigen meer. Het mysterie van Cosa is met de vondst niet opgelost. De stad moet in 72 v. C. in alleryi ver laten zijn, zo snel dat de inwoners hun bezittingen hebben achtergelaten. Wat de reden daarvan geweest is heeft men nog steeds niet kunnen vaststellen. Bij afgraving van een put bij Santa Marinella aan de Tyrrheense kust is een plaat lood gevonden waarop veer tig Etruskische woorden staan gegrift. Het schrift is uit 500 v. Chr. afkomstig Het Etruskische schrift is nog steeds niet ontcijferd. WASHINGTON Het Amerikaanse Opperste Gerechtshof heeft met vijf te gen vier stemmen het parlement van de staat Georgia bevoegd verklaard, de nieuwe gouverneur van de staat te kie zen. Bij de verkiezingen van 8 novem ber haalde geen der beide kandidaten, de democratische negerhater Lester Maddox en de niet veel minder conser vatieve republikein Howard Callaway, de meerderheid van de stemmen. Door de uitspraak van het Opperste Gerechtshof, waarmee de uitspraak van een lager federaal hof nietig verklaard is, zijn de kansen van Maddox op de gouverneurspositie sterk gestegen. Meer voeding voor de wereld door verbeterde kweekmethoden. Dat is het doel, waarnaar o.m. de geleerden van het Max- Planck-Instituut voor het kweken van cultuurgewassen streven. Deze reuzen-champignon ter grootte van een kool is één van de successen van het Instituut. Van zijn kleinere soortgenoten onderscheidt deze paddestoel zich alleen door de grootte, echter niet door de smaak. Men kan hem in schijven snijden, koken of als een schnitzel braden. In de vakwereld stelt men zich de vraag, of in de toekomst een industriële produktie van deze reuzen-champignons mogelijk zal zijn. De geleerden hebben hun methode nog niet vrijgegeven voor het gebruik, omdat alle fasen van de paddestoelencultuur eerst voldoende gecontro leerd moeten worden. Bij het kweken is de voedingsbodem het belangrijkste. Die wordt vervaardigd uit fijngemalen stro en chemicaliën. Voor verder onderzoek hebben de geleerden inmiddels een kleine „champignonfabriek" laten bouwen.

De Vallei | 1966 | | pagina 9