Vraag hier eens: Skiën is als fietsen: iedereen kan 't leren Tienduizenden gaan naar de besneeuwde bergen en het zonnige Zuiden Skiboeken in 't Nederlands In de bergen is alles te vinden Tot een wereldreis Bijna bele jaar Ruim 10.000 Mini-reizen Zwitserland Pas op! Voor altijd Ski-gymnast iek Dienstverlenend (Van een onzer verslaggevers) Dohalve by de grote-door de Nederl. Reiskamer - erkende reisbureaus kun nen ook volledige inlich tingen over wintersport of wintertoerisme worden in gewonnen by de volgende organisaties, die bijzondere activiteiten ontplooien voor de ski-enthousiast. Dat geldt ook voor automobilis ten, die per auto een winter sportgebied willen bezoeken. 0 Nederlandse Ski Vereni ging, Wassenaarseweg 220, Den Haag, telefoon: 81 43 81. Organisatie van sklreizen, ook voor jon geren en de jeugd. Cur sussen skigymnastiek in het voorseizoen. ANWB, Wassenaarseweg 220 Den Haag, tel. 814881 Voorlichting vooral voor automobilisten, met rou tebeschrijvingen. Bykan- toren in vele plaatsen, f KNAC, Sophialaan 4, Den Haag, telefoon 18 48 10. Voorlichting vooral voor automobilisten. Droog- sklcursussen op landgoed „DuinreU" te Wassenaar. Organisatie van reizen. Nederl. Reis Vereniging, Zeestraat 98 -104, Den Haag, telefoon18 48 00. Voorlichting, ski - gym - nastiekcursusseneigen skibaan DuinreUte Wassenaar, eigen trein vervoer (Bergl. express), eigen hotels en skihutten, organisatie van reizen, o.m. chartervluchten. By. kantoren in het land. 0 Nederl. Chr. Reis Ver. Weteringkade 22a, Den Haag, telefoon: 8146 91. Voorlichting wintersport. Jeugdreizen, jongerenrei zen en groepsreizen. Ned. Bureau voor stu denten, Rapenburg 6, Lei den, telefoon8 82 45. Gratis voor studenten voorlichting, organisatie van groepsreizen en or ganisatie studenten - ski- kampioenschappen. 0 Club Méditerrannée, Am- stel 24, Amsterdam, tel: 6 29 77. Wintersportrei zen naar eigen centra o.m. te St. Moritz, En gelberg, Tignes, Val d'I- sère. I'ullmanclub, Wassenaar seweg 12, Den Haag. tel. 18 08 34. Voorlichting en organisatie van winter sportreizen. Qp aanvraag wordt even eens informatie- en do cumentatiemateriaal ver strekt door de verkeersbu reaus, die skilanden in Ne derland vertegenwoordigen- 0 Duits Reis- en Informa tie bur., Spui 24, Amster dam, telefoon: 24 12 93. Nat. Frans Verkeersbu reau Noordeinde 188, Den Haag, tel. 1166 86. Italiaans Verkeersbureau, Rokin 32, Amsterdam, telefoon6 48 83. Nationaal Joegoslavisch Verkeersbureau Plaats 11a, Den Haag, telefoon: 11 68 92. Oostenrijks Verkeersbu - reau, Rokin 16, Amster dam, telefoon: 6 21 88. Zweeds Informatiebur., Laan Copes van Catten- burch 131, Den Haag, telefoon: 18 24 20. Nationaal Zwitsers Ver keersbureau, Konings plein 11, te Amsterdam, telefoon2 20 33. 0 Nationaal Belgisch Ver keersbureau, Leidsepleln 5-7, Amsterdam, telef: 24 59 59. Tsjechoslowakije Reis- en Informatiebureau, Leidse- straat 4, Amsterdam, tel 22 27 88. Pools Bureau voor Toe risme, Vooruitgangenstr. 4. Brussel, België. 0 Norway Traveller Asso- ciaton, H. Heyerdahls - gate 1, Oslo, Noorwegen. |-Iet rijden met een cara van in de winter en in de sneeuw vraagt bijzondere aandacht. Zo zijn o.m. hand remmen wegens het gevaar van bevriezen nauwelijks te gebruiken, zodat met wiel- blokken dient te worden ge werkt en met de versnel ling. De Nederlandse Caravan Club organiseert geregeld instructieweekeinden, juist voor het kamperen in de sneeuw met een caravan. Aan die weekeinden kan ook door niet-leden worden deelgenomen. Inlichtingen by de NCC, Toeperweg 8, Venlo, telefoon: 2750. WINTERSPORT-W INTERTOERISME: de cijfers lopen sterk uit een, van 50.000 tot 300.000. Daarom gaat het Centraal Bureau voor de Statistiek dit jaar voor het eerst bij het onderzoek naar de vakantiebesteding aparte aandacht schenken aan wintervakan. tie. Bij benadering kan dan worden vastgesteld hoeveel Nederlan ders van half december tot half maart de gure najaarsdagen of koude, natte winterperiode ontvluchten. Niet langer om uitsluitend wintersportoorden te bevolken, ook om de zon in zuidelijker stre ken te zoeken. Wat zeker is: dat vele, vele tienduizenden van een wintervakantie genieten. Wat eveneens zeker is: dat wintertoerisme dit seizoen naar recordhoogte stijgt. Daarover zijn de grote reis bureaus het unaniem eens. Een tweede vakantie in de winter periode, na de jaarlijkse zomerva kantie, is de laatste jaren ,,in". De zomervakantie wordt vaak korter ge nomen om in de winter ook nog va kantie te hebben, eventueel aan te vullen met snipperdagen. Velen wil len ook wel eens de wereld van de kleurige, blikvangende wintersport- folders binnenstappen, aangetrokken door de verhalen van hen, die al ja ren een vakantie in de winter prefe reren boven een (soms verregende) zomervakantie. Winterwit en zonne- bruin is mode geworden: een nor maal verschijnsel. Anderen, die zich niet tot winter sporten voelen aangetrokken, richten de blik naar het zuiden. Voor hen geen Oostenrijk of Zwitserland, maar bijvoorbeeld Spanje, Portugal en Zuid-Frankrijk. Grote reisbureaus vingen die verlangens op en zetten ze om in reizen, volledig verzorgd. In specifieke zomeroorden bleek men snel bereid ook in het winterseizoen gasten te ontvangen, als een welkome aanvullende bron van inkomsten. Wintertoerisme is een internationale industrie geworden, waarin miljoenen guldens omgaan. Wat tijdsduur en prijs betreft speelt wintertoerisme zich af tus sen een driedaagse tocht van de Nederlandse Spoorwegen naar Win terberg in Hoog Sauerland voor 87,50 gulden, alles inbegrepen, en een wereldcruise van tachtig dagen met de luxueuze „Rotterdam" van de Holland Amerika Lijn a raison van 4.000 gulden. Zowel voor het een als het ander is de belangstel ling groot. Heel wat Nederlanders behoren tot de 650 passagiers, die 24 januari aan de reling staan, wan neer de „Rotterdam" als een wit drijvend hotel te New York aan zijn reis om de wereld begint. Behalve voor de wereldreis van de „Rotterdam" is er bij de Holland Amerika Lijn ook grote belangstel ling voor de wintercruises van de „Maasdam", „Statendam" en de „Nieuw Amsterdam", die nu nog in dok ligt maar spoedig weer in het vaarschema wordt opgenomen. Reis- centrale Interland NV heeft het Noor se schip „Ragnhild" ingeschakeld voor vier vlieg- en vaartochten van vijftien dagen naar Spanje, Marokko en de Canarische eilanden. Bij Martins Air Charter spreekt men van een veelvoud van het aantal mensen, dat in de wintermaanden naar het zuiden gaat, met voorkeur voor Malaga en Las Palmas. Vorig jaar nog 1.000, dit winterseizoen wordt reeds gerekend op 4.000 perso nen die in chartervluchten worden overgevlogen met DC-7c's en Con- vairs. Ook naar de wintersportplaats Salzburg. Warme, zuidelijke streken gaan echter de voorkeur krijgen. Bij MAC rekent men erop, het ver voer met extra vluchten aan te kun nen. Half december wordt de eerste vlucht uitgevoerd naar Malaga. Dat gaat door tot half april, in welke maand wintertoerisme al weer over gaat in zomertoerisme. „Er is eigen lijk het hele jaar toerisme, met slechts een korte stilstand na de zo mervakantie tot aan de wintervakan tie," zegt men bij MAC, waar eind december een nieuwe DC-6A aan de chartervloot wordt toegevoegd en een nieuwe Con vair in bestelling is. Dezelfde geluiden bij Schreiner Airways. Het winterseizoen begint half december met twee DC-7's, een Fokker Friendship en een DC-3. Er zijn nog geen exacte cijfers over het verwachte aantal liefhebbers: „Vele duizenden, aanzienlijk meer dan vo rig jaar. Naar wintersportplaatsen, maar in toenemende mate naar Span je, de Canarische eilanden." Schrei ner Airways heeft nauwelijks toestel len genoeg om alle vluchten uit te voeren. De grootste drukte wordt rond de kerstdagen en de jaarwisse ling verwacht. „Ja," zegt men bij de Nederlandse Spoorwegen, „wij verwachten een grotere uittocht naar de wintersport gebieden dan vorig jaar. Er zijn daarom méér treinen in het schema opgenomen, buiten de normale inter nationale (versterkte) treinen om." Op 19 december rydt de eerste Berglandexpress richting Oostenrijk, een dag later gevolgd door de Hotel planexpress. In totaal acht van die reizen, twee keer met een dubbele trein. Kort voor de kerstdagen rijden nog twee gecombineerde Bergland-Ho- telplanexpresstreinen naar Zwitser land. Daarbij komen in december overnachtingen geregistreerd in de nog twee en in januari nog één reis in internationaal verkeer. Gemiddeld worden per express 700 personen ver voerd. De spoorwegen gaan op die manier dus ruim 10.000 reizigers in Oostenrijk en Zwitserland afleveren. Plus de velen, die gebruik maken van de normale internationale trei nen. Nieuw zijn de wintersportreizen die de spoorwegen van 6 januari af organiseren in samenwerking met de Franse Toeristen Service naar de Franse West-Alpen. Naar plaat sen als Chamonix, Saint Gervais, Megève, Chatel, Courchevel-Mo- riond en Val d'Isère. Tiendaagse en zeventiendaagse reizen, met ver trek uit Nederland elke vrijdagmid dag t.m. 3 maart. Volledig ver zorgd, in rechtstreekse (via Parijs) lig- en zitrijtuigen. Variërend in prijs van 316 tot 610 gulden. Boekingen voor die reizen worden reeds gedaan bij de spoorwegen. Wat men er van kan verwachten? De NS- folder zegt: in die plaatsen is alles te vinden om van een onvergetelijke vakantie te genieten. Er zijn ski- scholen, ijsbanen, skibanen voor be ginners, gevorderden en ervaren ski ers. In de avonden is er volop gele genheid te genieten van après-ski casino's, nachtclubs, bioscopen, bow ling. Niet-skiërs hebben alle gelegen heid excursies te maken en wande lingen in winterwit om zonnebruin te rug te keren. 'ïsSSïS Vertrouwd beeld uit wintersportgebieden. Met besneeuwde hel lingen zo ver men kan zien en dikke witte sneeuwvachten op de huizen. Bij de spoorwegen helt men er eveneens toe over liever te spreken zich aangepast aan de verlangens van velen om er eens „een paar da gen uit te trekken". Vandaar de „mi- nireizen" in Nederland en de sinds 1 oktober dagelijks beginnende twee daagse reizen naar Brussel en vier daagse reizen naar Londen in sa menwerking met de Stoomvaartmaat schappij Zeeland. Kosten geheel ver zorgd respectievelijk 44,40 en 144 gul den. Wintertoerisme is een industrie ge worden. Cijfers: het afgelopen sei zoen brachten vierhonderd vliegtui gen buitenlanders naar München, die vandaar naar wintersportplaat sen in de Beierse Alpen trokken. In Oberbayern werden ruim 22 miljoen 180 oorden in dat gebied. Ongeveer vier miljoen buitenlanders, reizende per vliegtuig, trein of auto, vonden in de bijna 24.000 hotels, pensions, chalets, berghutten en bij particulie ren onderdak of verbleven op cam pings. In Zwitserland is vooral het toe ristenverkeer uit Nederland sterk toegenomen. Van januari tot juli van dit jaar werden 736.326 over nachtingen geregistreerd van Ne derlanders: een toeneming van 14 procent vergeleken bij dezelfde pe riode in 1965 met 644.520 overnach tingen en 614.913 in 1964. Uit geen enkel land in Europa is die groei zo groot. Die overnachtingscijfers slaan uitsluitend op hotels en pen sions. Chalets, vakantiewoningen en campings zijn daarbij niet inbegre pen. Wintersporttoerisme naarFrank rijk, Zwitserland, Oostenrijk, Italië, Tsjechoslowakije, Joegoslavië en, om dichter bij huis te blijven, West- Duitsland en de Ardennen (België, Luxemburg). Met kleine wintersport gebieden in Zuid- en Midden-Spanje. Gunstigste periode voor wintersport: de minste druktè in de tweede helft van januari. Drukste periode: tussen Kerstmis en Nieuwjaar en in de maand februari. Wintertoerisme verder naar: Zuid- Frankrijk, Spanje, Marokko, Canari sche eilanden, Mallorca, Tanger, Is raël, Madeira, Oost-Afrika met het tropenstrand van Mombasa, op safari naar het Tsavo Nationaal Park in Oost-Afrika, met de „Rotterdam" op een wereldcruise of met andere sche pen naar de zon en de zee in de win ter. Wintertoerisme binnen of buiten Europa. Per boot, trein, vliegtuig of eigen vervoer. Naar zonnige stranden of grimmige winterse bergstreken. Voor een paar dagen, weken of maan den. Voor bijkans elke beurs. Geheel verzorgd of gedeeltelijk verzorgd. De gerenommeerde reisbureaus, reisor ganisaties, reisverenigingen of ver voersondernemingen bieden een scala van mogelijkheden, waarbinnen ieder aan zijn trek kan komen. t Bij elke instantie hoort men echter hetzelfde geluid: om zoveel mogelijk zekerheid te hebben doet men er ver standig aan in zee, of op reis te gaan met organisaties, die zijn erkend door de Raad van het Reisbureauwezen of aangesloten zijn bij de Stichting Ne derlandse Reiskamer. Om teleurstel ling te voorkomen en zekerheid te hebben dat een wintervakantie inder daad onvergetelijk wordt. Het reiswezen in Nederland heeft zich opgemaakt voor het wintertoe risme vele tienduizenden gaan er van genieten. Het winterseizoen 1966- 1967 gaat records slaan: wat moge lijkheden betreft, aantal vakantiegan gers en de miljoenen guldens die zij gaan besteden over de grenzen. Win tertoerisme is een industrie gewor den, waar Nederland niet van profi teert, aangezien er in die periode nauwelijks buitenlandse toeristen te genover staan die komen genieten van de najaarsstormen of winterse vergezichten in ons land. Wintersport is skisport, in de voor oorlogse jaren nog een exclusie ve tak van sport, tegenwoordig binnen ieders bereik. De Engelsen ontdekten aan het eind van de vorige eeuw een normale wijze van voortbewegen, van verplaatsen in besneeuwde hooglanden, het eerst als een sport, die in de Scan dinavische landen werd beoefend en door Noorse studenten geïntroduceerd. Als een manier van voortbewegen is skiën te vergelijken met fietsen. Zoals iedereen kan leren fietsen, is het ook mogelijk te leren skiën en een all round skiër te worden, na jarenlange oefening. Volop genieten van de skilessen en de skisport vraagt echter een goede voorbereiding vooraf. Men stapt nu eenmaal niet ongestraft zo maar uit het dagelijkse leven met vaak te weinig lichaamsbeweging over op de lange latten. Een goede lichame lijke conditie is een eerste vereiste, zowel voor beginners als gevorder de en ervaren skiërs, omdat er soepe le bewegingen van het lichaam wor den gevraagd. Een goede lichamelijke conditie voorkomt bij voorbaat onge lukken. De alpinist, oud-skikampioen en ski leraar Jan Boon zal er bij al zijn le zingen op hameren: „Heeft iemand thuis goed getraind, dan zal hij in de ski- school sneller vorderingen maken, min der snel vermoeid raken, zich bij een val niet of nauwelijks bezeren, in het kort gezegd alle voordelen aan zijn zijde hebben. De sprong naar het ski terrein vraagt een goede conditie". skititels en jeugdskikampioenschappen: volgend jaar 12, 13 en 14 januari in het Oostenrijkse bergplaatsje Neustift. Het streven van de vereniging is er uitsluitend op gericht, de wintersport, in casu de skisport, populair te maken en de leden alle mogelijke voordelen en voorlichting te bezorgen Zowel in het vóórseizoen als in de wintersport plaatsen voor de beginnende en de ge routineerde skiër, dank zij de vele, uit stekende contacten met buitenlandse or ganisaties. Zó kan het ook heel de voorbereidingen. mooi zelfs, maar wel eerst goed informeren voor wat betreft Met „thuis" trainen bedoelt Jan Boon het volgen vein skigymnastiek, die meer en meer uit ritmische oefeningen be staat: een wetenschappelijk gerichte gymnastiek, ontwikkeld uifc de ervarin gen bij skiën. Dergelijke cursussen wor den in vele plaatsen van Nederland ge organiseerd onder meer door de Neder landse Ski Vereniging en de Nederland se Reis Vereniging. Speciale skicursussen worden ook ge geven op dennenaalden in de duinen van het Wassenaarse landgoed Duin reU. Oefenskibanen borstelbanen zijn er te Leidschendam, Heerhugowaard en Apeldoorn. Volop mogelijkheden om zich goed voor te bereiden op de ski sport. Zeker voor beginners, die er al leen maar voordeel van hebben wan neer zij zich in een wintersportoord voor hun eerste echte skilessen gaan melden. De Nederlandse Ski Vereniging, ge vestigd in het ANWB-hoofdkantoor in Den Haag, heeft op dat terrein de grootste ervaring. Het is een dienstver lenende organisatie in de ruimste zin van het woord en heeft zich als primai re taak gesteld het bevorderen van de skisport voor en door Nederlanders, waarby leeftyd geen enkele rol speelt. De ongeveer vijfduizend leden van de Nederlandse Ski Vereniging krijgen voor hun jaarlijkse contributie van vijf rijksdaalders op al hun vragen een deskundig antwoord bij de voorberei ding op het skiseizoen. Voor leden wor den skireizen georganiseerd, skicursus sen en jeugdskicursussen, die beginnen met de leeftijdsgroepen veertienzes tien jaar, onder het motto „jong ge leerd oud gedaan". De Nederlandse Ski Vereniging aangesloten bij de Internationale Ski Federatie, ANWB, NOC en NSF is de landelijke organisatie met goede con tacten in het buitenland. Onder verant woordelijkheid van het hoofdbestuur worden in heel het land door de kring- besturen speciale cursussen gymnastiek georganiseerd, die doorgaans in okto ber beginnen. Behalve skigymnastiek worden even eens plaatselijke verenigingsavonden ge houden, waarop vaak daartoe uitgeno digde buitenlandse ski-experts hun des kundige adviezen geven. De Nederland se Ski Vereniging leent boeken, kaar ten en gidsen uit, verzorgt de training van de wedstrijdskiërs en organiseert de jaarUjkse strijd om de nationale Mr. Frans Dony zegt het duidelijk: „Laat je door niemand iets wijsmaken. Voor nog geen driehonderd gulden, voor minder zelfs, kan men een skivakantie hebben die klinkt als een klok. Het is niet duurder dan een zomervakantie in het sociaal toerisme. Trouwens, elk jaar gaan meer mensen dat ontdekken en wie eenmaal een wintersportvakantie heeft meegemaakt is voor altijd gewon nen". De heer Dony, jarenlang voorzitter en stuwende kracht van de Nederlandse Ski Vereniging, waarvan hij erelid is, wéét waar hij over praat. Zijn verdien sten voor de wintersport zijn zelfs inter nationaal erkend: lid voor het leven op uitnodiging van de Kandahar Club, gouden ereteken van de Oostenrijkse regering. Auteur van de boeken „Skiën zonder tranen", „Wintersport" (met een schat aan wetenswaardigheden en tips) en momenteel bezig aan een derde boek. Wat hij niet weet te vertellen over wintersport en skiën is de moeite van het weten niet waard. Skiën kan iedereen leren. Mr. Frans Dony zegt: „Goed of virtuoos skiën heeft niets met rang of stand te ma ken. Ik heb het beroemde Oostenrijkse skifenomeen Toni Sailer nog gekend als een jochie, die met zijn gereedschaps kistje onder de arm kranen ging repa reren. Men had nauwelijks aandacht voor hem. Nu vindt men het een eer met hem een glas wijn te mogen hef fen". Ook over het „après-ski" heeft mr. Frans een duidelijke uitspraak: „Après- ski is het uitgaan als de sport is af gelopen. Iedereen kan daar wel of niet aan deelnemen. Vakantie is immers vrij zijn, daarom is après-ski individueel en vrijwillig. Voor de één het knallen van cham- pagnekurken in nachtclubs, voor de an der heerlijk vroeg naar bed in een berg hut. Voor één persoon soms alle twee, maar op andere tijdstippen". Betere public relations-officer voor de wintersport dan mr. Frans Dony is in Nederland nauwelijks te vinden. Vraag hem niet om advies. Zijn antwoord is onveranderlijk: „Iedereen kan skiën, nog deze winter Ga. Geniet van de weidse natuur. Wintersport is bovendien niet alleen voor skiërs. In de winterse bergen vindt iedereen wat hij zoekt: stilte, rust en onrust, natuur, zon, ge zondheid, snelheid, glamour en nachtle ven. Ga er heen". \Toor wintersportliefhebbers, voor ski- ers, zowel beginnelingen als gevor derd en ervaren skiërs geven wij in de volgorde waarin zij verschenen de namen van boeken in het Nederlands en van Nederlandse auteurs: 0 „Wintersport" door mr. Frans Dony, uitgave van „Helmond" te Helmond. 9 „Skiën zonder tranen" door mr. Frans Dony, uitgave Leopold, Den Haag. 0 „Modern skiën" door Rob de Bruine, Elsevier-pocket. 0 „Zo leert u skiën" door Jan Boon, uitgave L. J. van Veen, Amsterdam. 0 „Goed skiën" door mr. Frans Dony. uitgave van „Helmond" te Helmond. Behalve het boek „Wintersport" gaan alle boeken over skiën en skitechnieken, met vele aanwijzingen, illustraties en foto's van de hand van deskundigen. Zeker het boek van de bekende alpinist, jarenlange nationale skikampioen en tegenwoordige ski-instructeur Jan Boon.

De Vallei | 1966 | | pagina 13