Veenendaals dagblad Krappe overwinning voor het Kabinet Premier voor televisie Buiten Doodstraf voor Dhani geëist Johnson ziet nog geen einde aan oorlogshandelingen in Vietnam Ned. troepen naar Duitsland om Brits Rijnleger te vervangen? In noorden en zuiden vrijer bouwbeleid Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Uitstel belastingverlaging met 77-71 aanvaard Meerderheid groter bij voorstel omzetbelasting Bij Lobith twee dijkdoorbraken 155 werknemers op straat bij Vetewe-Tilburg Geen winter Wild en jacht (2) Auto te water; een dode 150 man ontslapen hij Belgische Ford Bombardement op centrum Hanoi ontkend Gestolen auto met 6 lijken opgevist Kustvaarder tegen Oosterschei dehr ug HOORTOESTELLEN Autobanden-Import C' Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adrn.). 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallet", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di, do en za 1-10 woorden f 1.50. ieder woord meer 15 cent Vrijdag 16 december 1966 - 40e jaargang no. 133 Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister-president Zijlstra is donderdagavond als overwin naar uit het strijdperk getreden. Met 77 tegen 71 stemmen, een,minder krappe meerderheid dan in het gunstigste geval werd verwacht, heeft de Tweede Ka mer zich akkoord verklaard met het uitstel van verlaging van loon- en in komstenbelasting tot 1 juli 1967. Een grotere meerderheid 94 tegen 54 stemmen was voor de vervroegde verhoging van de omzetbelasting met 20 opcenten. Deze verhoging gaat hierdoor op 1 juli 1967 in, een half jaar eerder dan aanvankelijk door het kabinet-Cals was voorgesteld. Niet minder dan 148 kamerleden namen aan de stemmingen deel, daar slechts twee leden afwezig waren, nl. jhr. mr. M. van der Goes van Naters (PvdA) en dr. W. J. Schuijt (KVP) die beiden als leden van het Europese parlement een conferentie bijwoonden te Abidjan (Ivoorkust). Hun afwezigheid kon op de stemming geen invloed hebben, omdat het ene lid vóór en het andere tegen zou hebben gestemd. Mr. W. Aantjes (AR), die wegens een zware griep woensdag verstek moest laten gaan, was gistermiddag toch naar de Kamer gekomen om aan de stemming te kunnen deelnemen. Zijn stem was in de gegeven situatie van belang. In een interview voor de televisie, heeft premier Zijlstra gisteravond gezegd de levensduur van zijn kabi net te kort te achten voor een effi ciënte doorvoering van een verlaging der overheidsuitgaven. „Het is best mogelijk om enkele posten zes of acht weken op te schuiven tot de begroting van 1968, maar die weg heeft het kabinet niet willen gaan", zo zei hij. „Als men werkelijk de uitgaven beter in overeenstemming wil brengen met het nationaal inko men, dan is daarvoor een langere periode nodig". De premier was van oordeel, dat men gemakkelijk over offers kan praten, die Vadertje Staat moet brengen, maar hij meende, dat we daarbij niet uit het oog moeten ver liezen, dat alle staatsburgers teza men Vadertje Staat vormen. Ieder offer treft dus een bepaalde groep staatsburgers. Wel hebben vooral ve le „kleine luyden" op enige belas tingverlichting per 1 januari gehoopt, maar juist zij zijn op den duur het meest gebaat met het stopzetten van de inflatiespiraal. Over de snel toenemende werk loosheid maakt prof. Zijlstra zich bezorgd. Die kan het huidige kabi net niet worden verweten, want „zij zat al in de machine". De premier houdt zich bezig met maatregelen, die genomen zullen moeten worden om deze ontwikkeling in gunstige zin orn te buigen. Op de vraag hoe het zal gaan met de voorwaarden, waaronder de oliemaatschappijen de Nederlandse aardbodem mogen exploiteren, zei hij: „Het is best mogelijk, dat wij de oliemaatschappijen niet zoveel moeten vragen als, naar men zegt, minister Den Uyl wilde. Ook ik sta overigens op het standpunt, dat de gemeenschap maximaal moet profi teren". Tot slot antwoordde de premier op een desbetreffende vraag geen aspi raties te koesteren om na de ver kiezingen in februari nog verder aan te blijven als minister. LOBITH Vrij kort na elkaar zijn donderdag twee binnendijken turnen Herwen en Pannerden bij Lobith door de druk van het steeds nog stijgende Rijnwater bezweken. Nadat 's ochtends reeds de Geitenwaard geheel was on dergelopen, liep na een tweede dijk doorbraak ook de Knijfwaard onder water. Binnen enkele uren kwam ook de enige verbindingsweg met twee steen fabrieken en 25 woningen blank te staan. Dat gebeurde zo snel, dat vele arbeiders op de steenfabriek en enkele steenauto's door het water werden ver rast. Niet zonder moeite slaagde men er toch in de weg naar Lobith te be reiken. Ook veel huisvrouwen, die het dorp waren ingegaan om nog proviand in te slaan, en kinderen, die uit school kwamen, zagen de weg naar huis af gesloten. Een behulpzame boer reed daarop met tractor en platte wagen voor. Daarmee slaagde hij erin de be woners van het „eiland" thuis te bren gen. Men rekent erop tot na de Kerst dagen van de buitenwereld te zijn af gesloten. Door het opkomende water zijn uit een vuilnisbelt te Pannerden honderden ratten opgejaagd. Mannen en jongens maken er met grepen en met hulp van honden een verbeten jacht op. ADVERTENTIE "JVfen zou het heel bijzondere boek 1 „Aanspreken van Reewild" door Daan Wildschut waarschijnlijk als het meest oorspronkelijke werk op het ge bied van jagerij en wild kunnen betite len en daarbij heb ik speciaal het oog op het typische en karakteristieke uiterlijk, dat onmiddellijk de artistici teit van de kunstenaar verraadt. Het boek (op albumformaat) werd door deze schilder-jager nl. eigenhandig ge schreven en getekendge dient dit niet te onderschatten, want Wildschut moest niet alleen 250 grote bladzijden met de hand (sic!) schrijven, doch meteen 'n 200 pentekeningen van reeën, geweien, sporen, kaken, biolo gische abnormaliteiten, ja wat niet al, inlassen of royaal als aparte pag. toe voegen. 't Is alles met krachtige hand geschetst en er bestaat geen werk, dat er qua tekst en verluchting, originali teit en betrouwbaar vakmansbetoog mee kan worden vergeleken. Mr. J. O. Thate, de voorz. der vereniging „Het Reewild" noemt het zelfs uniek voor de internationale jachtliteratuur en daar kan ik mij gerust bij aansluiten. We hebben de laatste jaren zóveel reeën in ons land. dat het verschijnen van dit merkwaardige boek zowel voor de jagersman als voor de buitenvriend menige vraag zal kunnen oplossen. Speciaal de prachtige tekeningen van de geweien zijn natuurgetrouw en van hoge kwaliteit. Het is een uitgave van de Kon. Ned. Jagersvereniging te 's-Hage (postgiro 231687) en verscheen in 1000 ex., zodat ge er misschien vlug bij dient te wezen. Prijs: 31,75 franco huis. De grootste belangstelling ging uit naar de stemming over het wetsont werp tot uitstel van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Tij dens de replieken hadden de heren P. Voogd (ex-lid Boerenpartij) en P. Jon geling (G.P.V.) zich reeds achter mi nister president Zijlstra gesteld en bij de hoofdelijke stemming ging de hele C.H.U.-fractie, over wier houding lan ge tijd onzekerheid had bestaan, met het wetsontwerp mee, zodat 77 leden zich voor uitstel verklaarden. De voorstemmers waren de K.V.P., C.H.U., A.R., alsmede de heren P. Voogd (ex-lid Boerenpartij) en P. Jon geling, de enige vertegenwoordiger van het Gereformeerd Politiek Verbond. Te genstemmers waren de fracties van de renbartij en de S.G.P Het wetsontwerp inzake de verhoging van de omzetbelasting per 1 juli 1967 werd, zoals gezegd, aangenomen met 94 tegen 54 stemmen De voorstem mers waren de fracties van K.V.P., V.V.D., C.H.U. met uitzondering van de heer H. Kikkert, de A.R.P. met uit zondering van drs. J. Boersma, de frac tie van de Staatkundig-Gereformeerden en de heren P. Voogd (ex-lid Boeren partij) en P. Jongeling van het G.P.V. Tegenstemmers waren de fracties van P.v.d.A., C.P.N., P.S.P. en van de Boe renpartij, alsmede de heren Kikkert (C.H.U.) en Boersma (A.R.P) De heer G A. Kieft (A.R.) had te voren in een stemverklaring gezegd, dat één lid van zijn fractie tegen dit wetsontwerp zou stemmen, omdat hij bevreesd was, dat hierdoor een aan zienlijke schade zou worden toegebracht zowel aan de verhouding tussen de partners in het sociale overleg als in de verhouding tussen overheid en be drijfsleven. Ook bestond bij dat lid vrees dat het sociaal-economisch evenwicht op het gebied van lonen en prijzen in de knel zou komen. De Kamer verwierp bij zitten en op staan een amendement van de heer A. van Urk (P.v.d.A.), dat tot strek- ARNHEM De 63-jarige Th. Wou ters uit Beneden-Leeuwen is donderdag met zijn auto door nog onopgehelderde oorzaak van de dijk in de zogenaamde Strang gereden. Toen de rivierpolitie uit Tiel erin slaagde de auto op de kant te halen, bleek het slachtoffer reeds te zijn overleden. Het water is ter plaatse door de hoge waterstand zeer diep. De 53-jarige mevrouw M. O. Dijk- stra-Telissen uit Arnhem is in het ziekenhuis overleden aan letsel, dat zij opliep, toen zij met haar fiets tegen het geopende portier reed van een auto in de Steenstraat te Arnhem. In het protestants-christelijk streek ziekenhuis te Bennekom is de 81-ja- rige M. Rozeboom uit Bennekom over leden, die woensdagmiddag zwaar werd gewond, toen hij zonder voorrang te verlenen een kruispunt overstak en door een auto werd gegrepen. king had de heffing van opcenten op de omzetbelasting niet van toepassing te verklaren op het geregelde openba re vervoer. Alleen de P.v.d.A. en de C.P.N. waren voor dit amendement. 0 Men zie verder elders in dit num mer. Met slechts zes stemmen verschil (7771) is gisteren in de Tweede Kamer het voorstel tot een half jaar uitstel van de verlaging der loon- en inkomstenbelasting aangenomen. Een der tegenstanders, de heer Peschar van de P.v.d.A., feliciteerde na afloop premier Zijlstra. Achter de minister president zijn zichtbaar de ministers Biesheuvel, De Quay en Witte. BRUSSEL De directie van de Fordfabriek te Genk (België e-te)bef Fordfabriek te Genk (België) heeft be sloten 150 arbeiders te ontslaan als ge volg van onvoldoende afzet van de pro- duktie, zo verneemt Belga. Voorts wordt gemeld dat er tussen Kerstmis en Nieuwjaar bij Ford-Genk niet zal worden gewerkt. SINGAPORE De openbare aan klager heeft in het proces tegen oud- luchtmachtbevelhebber Omar Dhani, dat in Djakarta wordt gevoerd, de doodstraf geëist. Hij bracht de repu bliek in gevaar, probeerde de regering omver te werpen, maakte inbreuk op de leerstellingen van de strijdkrachten en heeft schuld bekend. Ik eis hiervoor de doodstraf, zo zei hij. Hierna werd de zitting van de mili taire rechtbank verdaagd tot dinsdag 20 december, wanneer het vonnis wordt gewezen. Dhani had toegegeven ,dat hem door de Indonesische communisten was toe gezegd, dat hij na de dood van Soekar- no staatshoofd zou worden. „Ik geloof dat er voldoende reden voor het hof is om Omar Dhani schul dig te verklaren en te veroordelen", aldus de aanklager. Dhani staat terecht wegens hoogver raad door deelneming aan de mislukte communistische staatsgreep van 30 sep tember 1965. Voor hem is reeds de ex-minister van Buitenlandse Zaken Subrandio op de zelfde beschuldiging tot de doodstraf veroordeeld .De ex-minister heeft aan president Soekarno om gratie ge vraagd, welk verzoek nog hangende is. Een eventuele tenuitvoerlegging van de doodstraf zou door middel van de ko gel geschieden. Het proces tegen Omar Dhani heeft zes dagen en avonden geduurd. Noch het proces tegen Subrandio, noch dat tegen Dhani heeft duidelijk gemaakt wat voor rol president Soekar no ten tijde van de mislukte staats greep heeft gespeeld. In de loop van de zaak tegen Dhani is vastgesteld, dat de president niet is opgetreden tegen personen die recht streeks verantwoordelijk waren voor het geven van orders tot het ombren gen van de militaire leiders tijdens de staatsgreeppoging. WASHINGTON President Johnson heeft gezegd, dat het nog wel enige tijd zal duren voor er vrede in Vietnam zal komen. Hij waarschuwde dat de Amerikanen die deelnemen aan de oorlog nog lange, moeilijke dagen zullen doormaken. Bij de ontvangst van een groep in de Viëtnamese oorlog gewonde militairen op het Witte Huis, zei Johnson: „Ik wenste dat ik u kon zeggen dat de vre de voor de deur staat, maar het zal nog enige tijd duren en er zijn nog lange en moeilijke dagen voor de boeg die geduld en begrip vereisen". De Amerikaanse president voegde er aan toe, op zijn reis door Azië toch hoopvolle tekenen te hebben gezien. „In land na land zag ik mannen en vrouwen die voor het eerst ln hun le ven in de toekomst geloven". Zij ge loofden omdat Amerikaanse strijders hadden bewezen „dat hun vrijheid even kostbaar is als de onze, zolang er een Amerika is". Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben ontkend, dat Amerikaanse vlieg tuigen bommen zouden hebben laten vallen op het centrum van Hanoi, tij dens de raids van dinsdag en woensdag op spoorwegemplacementen en wagen parken. Uit „buitenlandse bron" in de Noord- viëtnamese hoofdstad, hebben de Ame rikaanse regeringsfunctionarissen ver nomen dat de schade die ten tijde van de bombardementen aan woonwijken in Hanoi is aangericht, is veroorzaakt door op het centrum van Hanoi geëx plodeerde Noordviëtnamese luchtafweer- raketten en artilleriegranaten. De „New York Times" betreurt de bombardementen bij Hanoi in een hoofdartikel en zegt o.m., dat het bom barderen van doelen dicht bij Hanoi, terwijl nieuwe pogingen worden gedaan om tot vredesonderhandelingen te ko men, slechts twijfel kunnen doen rij zen aan de goede trouw van Washing- 16-12-'66 A. B. WIGMAN PARIJS De Nederlandse minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong heeft in Parijs in een informeel gesprek met z(jn ambtgenoot van de Duitse Bondsrepubliek, de heer G. Schroder, meegedeeld, dat Nederland de mogelijkheid onder ogen wil zien troepen in West-Duitsland te legeren, als de Britten hun Rynleger verzwakken. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Brown, heeft donderdag in de N.A.V.O.-ministersconferentie gezegd, dat medio volgend jaar een regeling moet z(jn getroffen voor de slepende kwestie van de kosten van de in Duitsland geleger de Britse strijdkrachten. Anders zouden de Britten een deel van hun troepen terugtrekken. Legering van Nederlandse troepen zou het voordeel heb ben, dat de sterkte van de N.A.V.O.-strijdkrachten in Duits land op peil blijft en dat de Nederlandse strijdkrachten de beschikking krijgen over kazernes en vooral oefenterreinen in Duitsland. Ook met minister Schroder' voorganger, de heer K. U. von Hassel, had minister De Jong al eens over deze aangelegenheid gesproken. Minister De Jong meent dat bij vermindering van de Britse troepensterkte, Duitse troeperf, die nu gelegerd zijn ln de „Nederlandse sector" van de N.A.V.O.-verdedigingsopstel- ling, de plaatsen van de Britten zouden kunnen innemen, waarna er meer ruimte zou komen voor Nederlandse troepen. In tegenstelling tot wat tot nu toe gebeurd is, zou er in dat geval geen Nederlands-Duitse ruil van kazernes tot stand behoeven te komen. In Duitsland zijn op het ogenblik een brigade van de Koninklijke Landmacht en vijf groe pen geleide wapens van de Koninklijke Luchtmacht gelegerd. De 64-jarige Robert Jacobs in Brussel is uit een raam op de vijfde verdieping gevallen. Zijn val werd gebroken door een geparkeerde auto. De man heeft hier waarschijnlijk zijn leven aan te danken. Kalm lag hij te wachten tot de ambulance hem naar het zieken huis bracht waar een hersenschud ding en enige fracturen werden ge constateerd. MELSUNGEN (Duitsland) Uit de rivier de Fulda nabij de Duitse plaats Binsforth is een gestolen auto met zes lijken opgevist, aldus de politie van Melsungen. De auto werd opgemerkt toen het water in de Fulda, die sterk gezwol len was, begon te zakken. De auto was gestolen in Kassei. De politie weet nog niets waardoor de auto in het water was geraakt. Even min is iets bekend over de identiteit van de zeg slachtoffers. ton en aan zijn aanbod over verlenging van het kerst- en nieuwjaarsbestand te spreken. „Maar", aldus het Amerikaanse blad, „dit is niet het eerste voorbeeld van verheviging van de Amerikaanse mili taire krachtsinspanningen, terwijl vre despogingen worden ondernomen. Het begin van de bombardementen op Noord-Viëtnam werd in februari 1965 gelast, maanden nadat de regering- Johnson geheime voorstellen tot onder handelingen van Hanoi, die door Mos kou en Oe Thant werden doorgegeven, had genegeerd". DEN HAAG Sinds gisteren is de regulering van de bouwmarkt in feite opgeheven in de provincies Groningen, Friesland, Drente, Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. H Witte, heeft tot deze maatregel besloten in verband met de huidige situatie op de bouwmarkt in de genoemde provincies. Door wijziging van een bestaande be schikking, heeft de minister de be voegdheid tot het verlenen van rijks goedkeuringen volledig en uitsluitend gedelegeerd aan de colleges van burge meester en wethouders in de genoemde provincies. Dit betekent, dat deze ge meenten voortaan de bevoegdheid heb ben de vereiste rijksgoedkeuringen te verlenen voor nieuwbouw, onderhoud, herstel, verbouw en uitbreiding van wo ningen, utiliteitsgebouwen en voor weg en waterbouwkundige werken, een en ander ongeacht de bouwsom. Aangezien voor gesubsidieerde wo ningbouw geen rijksgoedkeuring is ver eist, valt deze automatisch buiten de delegatie van bevoegdheid. Eveneens vallen daarbuiten de goedkeuringen, te verlenen door de zogenaamde bijzonde re contingenthouders. TILBURG Voor 155 van haar 305 werknemers heeft de directie van de N.V. Verenigde Tilburgse Wollen,stof- fenfabrieken Vetewe bij het gewestelijk arbeidsbureau in Tilburg ontslagver gunningen aangevraagd. De ontslagen betreffen 124 mannen en 20 vrouwen in de producerende sector en 8 mannen en 3 vrouwen in de administratieve sector van het bedrijf. De directie ziet zich geplaatst voor de noodzaak de produktie op korte ter mijn belangrijk in te krimpen. Oorzaak hiervan is de felle en aanhoudende concurrentie uit Italië met als bijko mende factor de ongunstige economi sche en conjuncturele ontwikkeling van de laatste maanden, die tot een koper staking zou hebben geleid. Met de vakorganisaties „Sint Lam- bertus", „De Eendracht" en de Ka tholieke Werkmeesters Bond, is nog overleg gaande over de wijze, waar op de afvloeiing van het personeel zal geschieden. De constituante van Zuld-Viëtnam heeft met overweldigende meerderheid haar fiat gegeven aan de oprichting van een civiele regering, die een bij al gemene verkiezingen aangewezen presi dent aan het hoofd zal hebben. Onder de president staan een premier en een kabinet. Er komt ook een parlement, maar daarvan moet het aantal zetels nog worden bepaald. De nieuwe rege ring, die er volgend jaar zou komen, zal het militair bewind van premier Ngoejen Cao Ky vervangen. BRt'INISSE De Engelse kustvaar der „Lesrix", met een lading graan van W'emeldinge op weg naar Enge land is gistermiddag tegen de Ooster- scheldebrug gevaren. Daarbij werd voor ongeveer f 100.000,schade toe gebracht aan de elektrische installatie, die dient aan te geven of de brug open of gesloten is, en aan de paal- j werken. Het schip zelf werd aan de ver- schansing beschadigd. Na borgstelling mocht het echter doorvaren naar Dor drecht. Eerder deze week voer een kustvaartuig met mosselen tegen de brug, waarbij eveneens schade ont stond aan de paalwerken. ADVERIEN1 met afdeling contaetleaen ANATOMISCHE BRILAANPASSING ZIEKENFONDSLEVERANCIER Tel. 3184 - Hoofdstr. 51 Naait de apotheek (Van onze weerkundige medewerker) TJalf december is de tijd bij uitstek, waarin, als Koning Winter groot se plannen heeft, vaak de eerste fun damenten voor een ijsvloer worden gelegd, tot de befaamde „kerstdepres sie" deze ontwikkeling doorkruist. Een kenmerkend voorbeeld hiervan was de strenge winter van 1946'47. Op dit ogenblik zijn er geen aanwij zingen, dat het op korte termijn deze koude kant opgaat. Er is wel veel en strenge kou aanwezig in Noord- en Oost-Europa (Rusland vannacht -30; Denemarken plaatselijk -11), maai de wind, die deze koude naar West- Europa zou kunnen transporteren, ontbreekt). Bij ons blijft het weer onder invloed van een langzame stroming van oceaanlucht, met van tjjd tot tijd storingsfronten. Morgen wordt er weer zo'n systeem verwacht, dat vanochtend in West-Engeland matige tot zware regenval bracht. Door deze ontwikkeling, met een krachtig Azoren-hogedrukgebied van 1034 millibar als -de grote regisseur, blijft de winter buiten spel en zijn voor het ogenblik zelfs speldeprik- ken, zoals die vannacht (-1 tot -2 graden), niet waarschijnlijk. Wij houden het op een gemiddeld te zachte winter. ADVERTENTIE j' On* NEL ICRVICE Fluiterslraat 78 Tel 08385-4395 •en begrip! Veenendaal

De Vallei | 1966 | | pagina 1