«IP*i47ST0*V Gladde Benedeneind is 't kind van de rekening" Kaartavond van N.V.V. Leeszaal nu wekelijks geopend Diploma-zwemmen in Lijsterberg-bad ACTIEVE AUTODIEVEN WERDEN INGEREKEND D. van de Scheurdie automobilist van verdrinkingsdood redde: Opzichter v. Holland: Er wordt wel gestrooid VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Auto schepte wielrijdster VAN WOUT BLAUWKOUS Geslaagd Geslaagd feest van alleischool" N.C.V.B. volgt kerstliturgie Vooral in Veenendaal sloegen ze hun slag Ederveen KAARSEN HENNY JANSEN Permanent FORD-show in showroom Gesprek met jeugd Kerstfeest voor liet gezin 1000 gulden Goed verkocht Zoveelste bedankje Zelfstandig Giften Luiers Kerstfeest voor bejaarden dpct^e Beroepen Beg rot ingstekort Bedankt Bijstand Kerstnachtdienst Onzuivere cijfers Conservatief of progressief *1 Ene orgel is *t andere niet VRIJDAG 16 DECEMBER 1966 Er ontstond enige deining in het kop peltje manspersonen, onder aan de Markt. Ze hadden op hun gemak de kraampjes genomen. Zoals iedere dinsdagmorgen. Ze gaan altijd weer. Omdat het min of meer tot hun we kelijkse verplichtingen behoort. Maar veel aardigheid vinden ze er in de wintermaanden niet aan. Vooral niet als 't zo nattig is. De jonge keuen diep onder 't strooi. De kooplui met een triestig gezicht diep in de kraag. Ze beleven er in dit jaargetijde niet het nummertje verantwoorde ont spanning aan als anders. Maar ja, ze menen toch elke keer weer iets te missen als ze het tafereel niet be zocht hebben. Voor geen geld zouden ze achter zwart-jan blijven zitten. Zo waren ze dus .ook de afgelopen dins dagmorgen uit alle windrichtingen aangeschuifeld en stonden na afloop van de voorstelling nog wat na te zwijgen onder aan het centrum van openluchtnegotie. Ze hadden niks opgedaan, dat het overbrengen aan de vrouw waard was, laat staan dat ze mekaar nog wat te zeggen hadden over de mis troostige show van de week. Toen kwam de schok. „Verhaar", zei er één, „wat komt daar nou an?" De kring verplaatste zich tot aan de rand van het asfalt. Ieder een keek in de richting vanwaar de sensatie ophanden was. En inderdaad, daar naderde iets dat dat op het eerste gezicht toch nog 'n onverwachte afwisseling kon opleve ren. Aan het vervoermiddel viel niet te twijfelen: een paard met een kar. Maar de lading liet toch het een en ander te gissen over, laat staan de koetsier. Een van top tot teen in het rood gekleurd mannetje met 'n wit te baard. „Een verdwaalde suntereklaas", meende degene achter de dikste brilleglazen. Hij werd niet helemaal betrouwbaar genomen, 't Zou inder daad de het meest voor de hand lig gende figuur zijn geweest, ware het niet dat hij al ruim een week gele den officieel zijn rooie rug had laten zien. De ontknoping van het mysterie liet niet lang op zich wachten. Daar zat tegen een achtergrond van denne- groen, sneeuwwit en rood lint het kerstmannetje. Een verschijning die wij in onze dreven maar niet zo voor mogelijk hadden gehouden. Op een „peerdekar", die met enige fantasie kon worden gezien als een arreslee met een rendier ervoor. Het was de kerstman aan te zien, dat hij zijn dagelijkse doen in de agra rische sector vond. Het opschrift op de kar maakte duidelijk dat hij dooi de Veenendaalse middenstand de straat op was gestuurd. „Nog niet genoeg fratsen", zei Piet, niet één van de gulsten, „één zo'n geldklopper per jaar is veur mijn zat." Hij bekeek het economisch. Bij sommigen gingen de bezwaren die per. Sinterklaas konden ze on danks al hun behoudendheid nog wel pruimen, maar een kerstmanne tje, nee... Dat ging te ver. Ik, voor mij, zie er nog wel wat in. Ik had nog nooit eerder een echt kerst mannetje gezien. Maar nu dat wel het geval is geef ik er wel wat voor. Vergeleken bij al die belegen sinter klazen vond ik het een fris kereltje. En ik zal hem dan ook bepaald lie ver op m'n kleinkinderen loslaten dan de gebruikelijke sint. Misschien zijn de bezwaren wel te om zeilen. Als we op vijf december de scherts-bisschop nou 'es afdanken en zo'n lollig kerstmannetje ervoor in de plaats nemen. Noem hem dan wat mij betreft het wintermannetje. Hoewel, de neringdoenden zullen er niet veel voor voelen. Zij hebben meer profijt van twee roodhemden dan van één Wout Blauwkous ADVERTENTIE ^Lspoortlvoo^lnte^l^Smode,^ Zó wil een man er uit zien Niet op een paar tientjes kijken Zorgen dat je je meest persoonlijke (mode) zin krijgt. Uit mode die enkele gren zen moest passéren. En ge loof maar: er hangt héél wat! MANUFACTUREN "P BEDDENaLEDIKANTEN VffNENDflRL GORTSTR.39 TELEF. 2321 ADVERTENTIE VEENENDAAL De heer D. van de Scheur, die aan het Benedeneind woont, redde gistermorgen de Wageningse kantoorbediende F. P. H. W'. van de ver drinkingsdood. De automobilist uit Wageningen was tengevolge van de gladheid in het water terecht gekomen en wist zijn val in de Grift door het resolute ingrij pen van de heert Van de Scheur te overleven. Het heeft de Veenendaler veel moeite gekost W. op het droge te brengen omdat hij de automobilist eerst van r.jjn veiligheidsgordels moest bevrijden. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor acht. Gisteravond vertelde de heer v. d. Scheur ons: „Over wat vanmorgen is gebeurd wil ik niet te veel zeggen. Ik kan alleen maar meedelen dat ik er dank baar voor ben, dat ik het heb mogen doen. Dit hebben we niet van onszelf Wel wil hij de aandacht vestigen op een ander facet van de gebeurtenis, dat de regelrechte aanleiding tot het ongeval is geweest. „Elke keer als het gevroren heeft en de weg hier spiegel glad is, worden we met het strooien vergeten. Het Benedeneind is altijd al het kind van de rekening geweest. De brede Valleistraat en de Groeneveld- selaan worden wel gestrooid, maar waar het juist glad en levensgevaar lijk gaat worden, daar houdt men op." De heer Van de Scheur woont op Vee- nendaals grondgebied, vandaar dat de Veenendaalse politie van het gebeurde in kennis werd gesteld en vandaar ook, dat de gemeente Veenendaal tot taak heeft de gladheid van het Bene deneind of althans van een deel ervan te bestrijden. „De politie was vanmor gen ook stomverbaasd dat er niet was gestrooid, een uur nadat de auto het water in was gereden was dat nog niet gebeurd..." Elke dag komen er meer dan vijftig kinderen over het Benedeneind om in Veenendaal naar school te gaan. Als het gald Is wordt er echter niets aan gedaan. Het is een gedachte die de heer Van de Scheur niet los kan laten, want hij zegt: „Ik ga een brief aan RHENEN Hedenavond organiseert de N.V.V. Bestuurdersbond afdeling Rhenen haar tweede klaverjasavond van dit seizoen. Deze kaartavond vindt plaats in het „eigen gebouw". Gezien de gezelligheid die de vorige kaartavonden kenmerkten, belooft ook deze avond weer druk bezocht te wor den. RHENEN De pas geopende open bare leeszaal en bibliotheek in de Wil- helminaschool is nu wekelijks voor het lezend publiek geopend. Voor volwasse nen: woensdagavond van 6.30 tot 8.30 uur; vrijdagmiddag van 1 tot 3 uur; vrijdagavond van 6.30 tot 8.30 uur en voor de jeugd: woensdagmiddag van 3 tot 5 uur en vrijdagmiddag van 3 tot 5 uur. SCHERPENZEEL Voor het diplo ma meubeldetailhandel slaagde te Utrecht de heer H. den Hartog. RHENEN In het overdekte zwembad „Lijsterberg" zal zaterdag aanstaande het eerst sinds de opening worden afgezwommen voor het KNZB-diploma. Er zijn ongeveer zestig deelnemers. De kinderen beginnen om negen uur en de volwassenen om half elf. Burgemeester Bosch van Rosenthal hoopt een kijkje te komen nemen. De KNZB heeft speciale eisen gesteld. Zo zullen alle kandidaten 160 meter moe ten zwemmen, dat is vier maal veertig meter, oftewel viermaal het bad rond. Normaal behoeft men voor het diploma maar 100 meter te zwemmen. Teneinde ook te kunnen watertrappen is de waterstand in het bassin opgevoerd tot 1.90 m. Daartoe zijn de overloopgoten dicht gestopt om te verhinderen dat het water wegstroomt. DE KLOMP De oudercommissie van de openbare lagere „Valleischool" te De Klomp bood dezer dagen de leer lingen een feestavond aan in het „Tref punt te Veenendaal. Ondanks het slechte weer was de zaal geheel bezet door leerlingen, ouders en belangstel lenden. Per bus werden de leerlingen naar de zaal vervoerd. De feestavond werd- met een welkomstwoord geopend door het hoofd der school, de heer H.J. Scholten. Door de „Edese Onderwijzerstoneel vereniging" werd het stuk „Poerlepot- je" voor het voetlicht gebracht. De on derwijzers gaven een prachtig spel te zien, waarvan door jong en oud zeer genoten werd. Aan alle aanwezigen wer den traktaties aangeboden. Een tweetal verlotingen met aardige prijzen slaagde eveneens uitstekend. Aan het slot werd evenals voorgaande jaren onder de leerlingen een compleet gemonteerde fiets verloot, die gewon nen werd door Anneke Brouwer uit Ederveen. Het was een zeer geslaagde avond, die met een woord van wel ver diende dank aan de toneelvereniging be sloten werd. Burg. Stand. RENSWOUDE Ook dit jaar zal de afdeling Renswoude van de N.C.V.B. weer bij elkaar komen om gezamenlijk Kerstfeest te vieren, zij het in andere vorm dan andere jaren. Woensdag 1 december zullen de heer en mevrouw Heeg uit Utrecht kleuren dia's vertonen betreffende het Kerstge beuren, toegelicht per bandrecorder. Aan de kerstliturgie, die door de bond is uitgegeven, zullen weer alle aanwezi gen deelnemen. In verband met enkele moeilijke melodieën (uit de 102 Gezan gen) die in deze liturgie voorkomen, is gezocht naar bekende melodieën. Ieder een kan dus meezingen. VEENENDAAL De Veenendaalse gemeentepolitie heeft in samenwerking met de rijkspolitie te Gramsbergen de 20-jarige B. uit Zevënaar en de 18-ja- rige G. uit Gramsbergen gearresteerd, die talloze autodiefstallen en vermoe delijk nog andere misdrijven op hun geweten hebben. Woensdagavond opereer den ze in Veenendaal, waar ze al eerder actief waren geweest. Terwijl in de huiskamers de voetbalwedstrijd tussen Ajax en Liverpool met spanning werd gevolgd, wist het duo twee auto's te ontvreemden. B. en W schrijven nm He toestand eens onder de aandacht van het ge meentebestuur te brengen." De heer C. J. van Holland, opzichter van de buitendienst van gemeentewer ken, vindt het onbillijk om te stellen, dat er op het Benedeneind niet wordt gestrooid. Zijn commentaar luidde: „Het Benedeneind hoort wel bij de laatste straten, waar we met onze '■'agens komen ,want we kunnen niet overal tegelijk zijn en nemen de druk ke verkeerswegen uiteraard het eerst. Op het Benedeneind is het bovendien erg gevaarlijk werken voor ons. Het is D. v. d. SCHEUR we worden vergeten vaak niet verantwoord er met een strooiwagen te komen, we doen het daarom meestal met een bakfiets en het is ook al eens met een doodgewo ne kruiwagen gebeurd. De heer Van de Scheur mag beslist niet zeggen, dat er helemaal niet wordt gestrooid..." Geboren: Petronella, d.v. A. van Dijk en J.A. van der Spek. Getrouwd: C. Nijburg en W. van Ga len, P.G. Hardeman en G.Nab. Overleden: Dina van Beek, 77 jaar e.v. A. Berkhof, Geertruida A. M. Bin nendijk, 69 jaar, gehuwd geweest met F. Voskuil. De auto, die 's morgens in de Grift was gereden, werd 's middags weer op het droge getakeld. De heer G. H. uit Renswoude werd het eerste slachtoffer. Hij had zijn au to op óf Nieuweweg geparkeerd en deed omstreeks half tien aangifte bij de politie van de diefstal. De Veenen daler H. maakte gistermorgen in alle vroegte melding van de diefstal van zijn auto die op de Boslaan stond. Toen echter had de politie de helft van het duo al weten op te sporen. B. werd tijdens een controle met gestolen auto en al ingerekend, maar G. die naast hem zat wist te ontvluchten. Nadat de politie te Gramsbergen hiervan op de hoogte was gesteld, werd hij in zijn woonplaats gearres teerd. De dieven hebben behalve in Veenendaal nog in vele andere plaat sen hun slag geslagen, onder andere in Arnhem, Ochten, Zevenaar en Vars- seveld. De auto, waarmee zij in Vee nendaal zijn gearriveerd kwam bij voorbeeld uit Varsseveld. De heer A. uit Veenendaal deed bij de politie aangifte dat er een flinke hoeveelheid benzine uit zijn auto, die aan de Beatrixstraat stond, was ver dwenen. Vermoedelijk heeft men met de vangst van het duo ook deze diefstal tot klaarheid gebracht. B. is in Veenendaal ingesloten, G. werd gisteren voor dé officier van jus titie van de rechtbank te Zutphen geleid. ADVERTENTIE ZOEKT U IN IETS APARTS Kijk dan by Drogisterij en Parfumerie Zandstraat 7 Veenendaal VEENENDAAL. Gistermiddag ver leende de automobilist J. van de M. uit Alkmaar geen voorrang aan de wielrijdster mej. A. S., toen hij vanaf de Kerkewijk de J. J. G. Sandbrink- straat wilde indraaien. Bij de aanrij ding die volgde werd de wielrijdster aan armen en benen gewond. Tegen de automobilist werd proces-verbaal opge maakt. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Teleloon (08385) 2244 Ds. A. Westra publiceert in het contactblad voor hervormd Rhenen „Rond de Cunerakerk" van tijd tot tijd gesprekken die hij met kerkgan gers heeft gehad. Het gesprek met de jeugd heeft ds. Westra op een bijzondere wijze gevoerd: hij heeft namelijk zijn ca techisanten van boven de 15 een op stelletje laten maken waarin hun mening over het gemeente-zijn is verwerkt. Het blijkt dat de jeugd nogal wat kritiek heeft op het huidige gemeen te-zijn en dat zegt zij dan ook on verbloemd. Onze eredienst is wel wat tam. We zitten veel te passief in de kerk Waarom zingt de gemeente de ge loofsbelijdenis nietf Waarom staan we niet tijdens het bidden f Waarotn wordt de jeugd niet meer betrokken bij de dienst* Waarom is de prediking niet zo eenvoudig dat de jeugdkerk niet meer nodig is* Waarom organiseert men niet iets voor ons op zaterdagavond f" Het is maar een bloemlezing uit de vragen die ds. Westra aan de ge meente ter beantwoording voorlegt. Volgens de predikant moet de ge meente zo antwoorden, dat de jeugd niet het gevoel krijgt met een kluit je in het riet te worden gestuurd. In een opmerking vooraf vraagt ds. Westra zich af waarom de oude ren over het algemeen de jongelui zo weinig au sérieux nemen. Meestal wordt heel van wat de jonge ge meente naar voren brengt meteen onder de tafel geveegd. Waarom, gaat de predikant ver der, hebben mensen van 60, 70 jaar die vanzelf-sprekend geen behoefte hebben aan vernieuwing in de ere dienst, alleen maar recht van spre ken? Waarom moet er in de kerk uitsluitend rekening worden gehou- de met hen, die zeggen „het is al tijd zo geweest, het moet ook zo blijven." Eén vraag heeft ds. Westra bij zonder bezig gehouden. Het is hem vanaf de kansel opgevallen, dat ou deren in de „ere"-dienst de oude be rijming tegen de gemeentezang in- schreeuwen als de gemeente het ene lied per dienst uit de nieuwe berij ming zingt. De predikant moet er om glim lachen, want die dit doen, zijn erg gekant tegen „provo's", maar dit is ook provoceren, beste vrienden, al dus ds. Westra. Men verwacht aan traktementen, salarissen e.d. uit te geven 41.000 gulden. Op de post jeugdwerk Is een tekort geraamd van 7565 gulden. Het tota le begrotingsbedrag is ruim één ton. De kerkvoogdij van Overberg is er met de restauratie van het her vormde kerkje financieel niet hele maal „uitgesprongen". Het tekort bedraagt 1000 gulden waarvoor een beroep op de offervaardigheid van de gemeente wordt gedaan. De oliebollenverkoop ten bate van een hervormd clubhuis-jeugdcen trum te Amerongen is goed verlo pen. Er werden 9000 bollen omgezet die 849 gulden opbrachten. J. van Noort, emeritus-predikant te Vlaardingen. De benoemde predi kant is thans werkzaam als bijstand In het pastoraat te Rotterdam-Cen trum. In de Oude Kerk op de Markt te Veenendaal wordt op tweede kerst dag een gezinsdienst gehouden. De kerkeraad van de hervormde mid- denwijk heeft hiertoe besloten. De dienst bestaat uit veel samenzang van bekende kerstliederen, afwisse lend door ouderen en kinderen, solo en koorzang. Medewerking verlenen het hervormde zangkoor „Con Amo- re", de soliste mevr. J. van Hall van Beesd, twee trompettisten: de gebroeders Bouman en dr. C. Graaf land met een korte meditatie. Het orgel zal worden bespeeld door de organist van de Oude Kerk, de heer J. C. van Hunnik. De dienst begint om tien uur. Met ingang van het volgende jaar zal in de gemeente Leersum een zelfstandige gereformeerde kerk zijn. Nu is Leersum nog een wijk van de gereformeerde kerk te Amerongen. Voorgesteld is ds. L. Zwaan te be noem als predikant en verder als kerkeraadsleden, de heren H. Baat- ke, P. Doornenbal, H. .J Hofstede, M. G. Meindertsma (ouderlingen), A. van de Bóogert en P. Ooms (dia kenen). Van tijd tot tijd maken we mel ding van giften aan kerken, die bo ven het normale peil uitkomen. Er kwamen er weer enkele binnen. Bij de hervormde gemeente te Rhenen twee, één van 500 en één van 200 te Veenendaal .één van 500 gulden, gulden; bij de gereformeerde kerk te Veenendaal één van 500 gulden. Het Vrouwen-zendings-thuisfront van de gereformeerde kerk te Rhe nen heeft dit jaar 760 gulden inge zameld. Een goed resultaat dat 100 gulden hoger ligt dan vorig jaar. Voor het bedrag zullen luiers wor den aangekocht. Woensdagavond 21 december a.s. viert de hervormde gemeente te Eist kerstfeest met de bejaarden. c3 O Bij het opstellen van de begroting voor het jaar 1967 voor de hervorm de gemeente te Rhenen zijn de kerk voogden niet ontkomen aan een te kort van 8800 gulden. Aan vrijwillige bijdragen en col lecten zijn bedragen geraamd van respectievelijk 55.000 en 13.000 gul den. Het begrotingstekort voor 1967 wordt mede veroorzaakt door een vermoedelijk tekort van 4000 gulden over voorgaande jaren. Voor de tweede predikantsplaats der hervormde gemeente te Wouden berg is een beroep uitgebracht op ds. J. Wieman te Nunspeet. Voor het beroep van de gerefor meerde gemeente te Rhenen bedank te ds. A. W. Verhoef te Barneveld. Per 1 juli 1967, is tot bijstand in het pastoraat van de hervormde ge meente te Amerongen benoemd ds. De hervormde gemeente te Eist heeft een bedankbrief te incasseren gekregen. Nu bedankte voor het be- roep ds. B. A. Donkergoed te St j PhiJipsland. In de Rhenense Cunerakerk wordt, l zoals gewoonlijk, op 24 december een kerstnachtdienst gehouden. In verband hiermee vervalt op eer- ste kerstdag één ochtenddienst, er is Volgens „Centraal Weekblad" zijn j de cijfers, die het damesblad „Mar- griet" in het kader van de gods- dienstige enquête over de gerefor- meerde kerken heeft gegeven, niet zuiver. „Margriet" stelde vast dat I het ledental van deze kerken - in jj verhouding tot de Nederlandse be- volking - sinds 1960 met één procent is teruggelopen. De Margriet-cijfers berusten op een steekproef. De informatiedienst l van de gereformeerde kerken heeft de officiële tellingen en dan komen de kaarten even anders te liggen. De bevolking groeide in de laat- ste zes jaar met 8,41 pet. en de ge- reformeerde kerken gingen met 9,62 pet. vooruit. De Vereniging van studenten op ge- reformeerde grondslag (CSFR) zal ter gelegenheid van haar 3de lustrum een bijeenkomst beleggen op zater- dag 17 december in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Een forum, onder leiding van de hervormde prof. dr. H. Jongkerk en bestaande uit ds. L. Kieviet (herv.) prof. dr. J. Verkuyt (geref.) prof. dr. W. H. Velema (chr. geref.) en ds. A. Vergunst (ger. gem.) zal de- batteren over „Conservatief of pro- gressief?" De vergadering is voor iedereen toegankelijk. Gelezen in een advertentie, waarin orgels te koop aangeboden: „Zoekt U vertrouwd een orgel, ook goedkopere? Schrijft u maar. Geen aanvrage voor elektronische. Koopt een orgel hetwelk uw hart bekoren kan en niet uw vlees ver- rukt." Mocht ook een trap-instrument u nog te veel in vleselijke extase brengen. j wij hebben het adres. Wellicht heeft men harpen in voorraad.

De Vallei | 1966 | | pagina 5