Studiegroep zal N.A.Y.O. onder de loep nemen 1 ISM»* LLEN Baby omgekomen bij brand Economische plannen van Sovjet-Unie Werkloosheid in de bouw 5,3*?# Zeehondenmysterie gedeeltelijk door geleerden opgelost jenever Geen Tsjechische wapens meer naar Cyprus Ook Opel gaat dagen sluiten VAN ONZE LEESTAFEL Ministersconferentie in Parijs: Crisis-napraat „De man en de ton" Grando 19 ct Perlas 17 ct Aardgasreserves volgens N.A.M. RUSK Toch bankgebouw in Vijzelstraat Werkgevers over loonbeleid Vrachtauto reed op kleuterklas in Bewapening vraagt 13.2 procent Ph i 1 ips-Doet iiichem gaat korter werken Ex-SS-beul van Warschau gestorven Duits-Joodse uitgever Marx overleden Politie in Tunesië voeht met studenten Pagina 7 VRIJDAG 16 DECEMBER 1966 ADVERTENTIE alsof een engeltje. van vers fruit PARIJS Een voorstel van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Har mei, om het geheel van taak en werkwijze van de NAVO aan een studie te on derwerpen, heeft in Parijs de algemene instemming gekregen van de vijftien NAVO-landen. Er is een studiegroep opgericht die in de loop van het volgend jaar een gedegen rapport over deze materie gereed moet hebben, zodat er tydens de najaarsconferentie van de ministers een stuk op tafel zal liggen. De studie groep zal naar alle waarschijnlijkheid gaan bestaan uit de permanente vertegen woordigers bij de NAVO, onder voorzitterschap van de secretaris-generaal. De ministersvergadering is vandaag gewijd geweest aan de Oost-West-verhoudlng en aan de toestand van het bondgenootschap. specialist in vruchten- brandewijnen Aardbeien-, -abrikozen-, ker sen-, sinaasappel-, frambozen-, en citroenbrandewijn,bessen jenever en zoete schillen. Bij Uw slijter - Geen statiegeld. ROTTERDAM. De N.V. Neder landse Aardoliemaatschappij (N.A.M.) heeft meegedeeld, dat zy geen nieuwe visie heeft op de basisgegevens over 't voorkomen van aardgas in de door haar aangevraagde nieuwe concessies. De N.A.M. heeft geen herziening ge maakt van deze gegevens en dit is ook niet mogelyk, zo zei 'n woordvoerder op vragen, omdat er niet meer mag worden geboord, nu er concessies zijn aange vraagd. De gegevens van de N.A.M. zijn voor de aardgasreserves in Friesland, Drente en Noord-Holland als volgt: Bewezen reserve: 55,15 miljard m3; waarschijnlijke reserves: 62,6 miljard m3; mogelijke reserves: 109,1 m3. Deze gegevens van de Nederlandse Aardoliemaatschappij zijn verwerkt in de cijfers, die de Geologische Stichting in 1965 heeft gepubliceerd. Ook de an dere concessie-aanvragers hebben schat tingen verstrekt aan de Geologische Stichting, aldus de N.A.M. De verschillende ministers hebben donderdag verklaringen afgelegd waar van speciaal die van de minister van Buitenlandse Zaken van de Bondsrepu bliek Duitsland, Brandt, de aandacht trok. Met zeer grote nadruk heeft de heer Brandt nog eens verklaard, dat Duitsland geen nucleaire wapens wil en geen medezeggenschap over het ge bruik van die wapens. Het standpunt van de Duitsers kan, zo zei men in con ferentiekringen, omschreven worden als het verlangen naar een vinger op de veiligheidspal, eerder dan naar een vin ger aan de trekker. Anders gezegd, Duitsland denkt wel aan consultatie, maar niet aan mede zeggenschap. De Sovjet-Unie is over dit standpunt niet in het onzekere gelaten. De Duit sers zijn tevreden met hun plaats in de nieuwe groep van zeven die zich met nucleaire defensiezaken gaat bezighou den. Inmiddels is duidelijk geworden dat Nederland in eerste instantie niet zo gelukkig was met de totstandkoming van de nieuwe groep van zeven en wel voornamelijk omdat gebleken is dat het iniatief ertoe is uitgegaan van een in Italië gehouden bijeenkomst van zes NAVO-landen. Van Nederlandse zijde is duidelijk gemaakt, dat men niet bij zonder gesteld is op „onderonsjes in het bondgenootschap". Naar als vrijwel zeker wordt aange nomen, zal Nederland deel uitmaken van de groep van zeven en wel als een van de drie leden wier plaatsen wisse len. Volgende week wordt daar een be slissing over genomen. De Duitse minister heeft zijn col lega's voorts verzekerd, dat de Bonds republiek haar NAVO-verplichtingen volkomen zal blijven nakomen en volle dig blijft deelnemen in het geïnte greerde militaire bondgenootschap. Hij heeft verder verklaard, dat men in Duitsland dezelfde zorg heeft over ex tremistische stromingen die hun kop opsteken als daarbuiten. De Duitse regering zal deze stromin gen beslist in bedwang houden. Verder zei hij dat generaal De Gaulle hem ge machtigd had te zeggen, dat het diens DEN HAAG By een brand in een woonhuis boven een boekhandel in de Korte Poten te Den Haag is donderdagmorgen de zes maanden oude baby Jeroen van Duijvenboode om het leven gekomen. De brand brak uit terwyl de moeder bene den in de boekhandel bezig was en de vader ziek te bed lag. Het vuur werd ontdekt door een glazenwasser, de heer A. Sprenkels, die met zijn ladder de vader van de baby kon redden. Op dat moment was de weg via de trap van het huis ai door de vlammen versperd. Later heeft de brandweer de baby bereikt, maar dat was te laat om het leven van het kind te kunnen redden. De brand in de binnenstad van Den Haag, met zijn vele oude gebouwen en nauwe straten, is vermoedelijk ontstaan door een butagaskachel, die in de woonkamer van de familie D. van Duijvenboode stond, waar ook de baby in zijn bedje lag. Omstreeks half twaalf werd de brand door surveillerende agenten, omwonenden en voorbijgangers nagenoeg gelijktijdig ontdekt. Een politieman trachtte met pistoolschoten een voordeur te forceren van het pand Korte Poten 9, waar de brand zou woeden. Dit bleek echter niet zo te zijn: de brand was in het pand 9b. De 32-jarige heer Van Duijvenboode, die filiaalhouder is van de boekhandel en het antiquariaat, lag ziek te bed. Zijn dertigjarige echtgenote was in de winkel. De 42-jarige glazenwasser A. Sprenkels klom, toen bleek dat de woning niet meer via het trappenhuis was te bereiken, over een door zijn collega uitgezette ladder de woning binnen en redde de heer Van Duijvenboode en een hond. De brandweer, die uitermate snel ter plaatse was, bestreed het vuur met twee nevelstralen en twee stralen op de lage-druk-pomp. Het duurde nog geruime tijd voor het pand zonder levensgevaar kon worden betreden. Het 'n half jaar oude zoontje van de familie bleek te zijn verbrand. De heer Van Duijvenboode, die zich bij omwonenden van wat kleding had voor zien, hielp nog bij het redden van de inventaris van de winkel en van de woning, waarvan de woonkamer geheel uitbrandde, evenals de er boven gelegen ruimte. Daarbij kreeg hij ademhalingsmoeilijkheden; waarna hij zich onder medische behandeling moest stellen, nadat brandweerlieden hem reeds zuurstof hadden toegediend. Er is grote schade aangericht, vooral ook door bluswater. opvatting is dat Duitslands hereniging van historisch belang zou zijn. De minister van Buitenlandse Zaken I van de Verenigde Staten, Rusk, heeft het Viëtnambeleid van zijn land krach tig verdedigd. De Amerikanen zijn be reid tot een eervolle vrede daar. Hij wees op de taak die de Verenigde Sta ten in Vietnam op zich genomen heb ben en hij herinnerde er nog eens aan, dat sinds de tweede wereldoorlog 180.000 Amerikanen hun leven hebben gegeven In vreemde landen voor het verdedigen van de vrijheid. Minister Rusk heeft verder meege deeld, dat er zich 380.000 Amerikanen in Viëtnam bevinden. Verschillende neutrale regeringen hebben zelfs ver klaard, aldus de Amerikaanse minister, dat Amerika te ver gaat met het zoe ken van een vreedzame oplossing in Viëtnam. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft ervoor gepleit, de parlementaire invloed op de NAVO te vergroten. Steun voor dit voorstel kreeg minister Luns van minister Rusk en ook van Italiaanse zijde. Zoals bekend is heeft de NAVO-par- lementariërsconferentie er tijdens haar bijeenkomst van enkele weken geleden op aangedrongen, die conferentie te verheffen tot een raadgevende vergade ring. De Nederlandse minister heeft in zijn betoog nogmaals de nadruk gelegd op de kansen op vermindering van de spanning tussen Oost en West die kan ontstaan als er een non-proliferatiever drag gesloten zou kunnen worden of als er aan beide zijden een gedeeltelij ke ontwapening" zou komen. Over de mogelijkheden om tot een ontspanning tussen Oost en West te ge raken, zei de Nederlandse minister, dat men niet uit het oog moest verliezen dat de militaire bedreiging van de zyde van de communistische landen nog wel aanwezig is. Hij voegde daar aan toe, dat dit niet betekent dat Nederland niet construc tief wil bijdragen tot ontspanning. Hij zette voorts uiteen verschil te zien in de betekenis van het pact van Warschau en de NAVO. Het pact van Warschau is niet van essentieel belang voor de kracht van het Oosten. Het At lantisch bondgenootschap is dat echter wel voor het Westen. AMSTERDAM Na een discussie die de woensdagmiddag en -avond en de donderdagavond in beslag heeft geno men, heeft de gemeenteraad van Am sterdam met 80 tegen 14 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de grondruil, die de Algemene Bank Nederland heeft aangeboden. Het ging hier om drie pan den van de bank in het centrum van de stad in ruil voor de grond in de Vij zelstraat waar de bank naast het be staande hoofdkantoor, het gebouw van de gewezen Ned. Handel Maatschappy een nieuw groot bankgebouw wil neer zetten. De ellenlange discussie was gevoed door een groot aantal adressen afkom stig uit de burgerij, goeddeels als protest tegen het feit, dat het nieuwe moderne gebouw de sfeer van de oude huizen langs de Prinsen- en Keizersgracht zou bederven. Het merkwaardige was overigens, dat de discussie feitelijk nakaarten genoemd moet worden. De bouwvergunning is de bank namelijk reeds verleend en het ontwerp is goedgekeurd. Geen enkele uitspraak van de raad kon derhalve de bouw meer in de weg staan. Wat de raad te beslissen kreeg, was de vraag of de gemeente de grond in ruil voor andere aantrekkelijke stukken aan de bank wilde afstaan. Desalniette min werd uitvoerig over de schoonheid van de Amsterdamse binnenstad gespro ken en was er een grote publieke be langstelling; zo groot, dat de publieke tribune te klein was en in de kantine van het stadhuis, dank zij een geluidsin stallatie, nog een vijftigtal belangstellen de burgers de discussie kon volgen. DEN HAAG De Centrale Werkge versverbonden, zo deelden zij in een communiqué mee, zijn bereid om hun medewerking te verlenen aan een strik te uitvoering van het loonbeleid, zoals door de regering is geformuleerd. Onderzocht zal moeten worden welke mogelijkheden daartoe in het kader van de Stichting van de Arbeid bestaan, ge zien de verschillende standpunten van de werknemersvakcentrales, zo deelden de werkgeversverbonden verder mee. Onder grote belangstelling is in Brus sel agent Albert de Leener ten grave gedragen. De 34-jarige Brusselse politieman werd in februari jl. door bandieten doodgeschoten. Na maan den vergeefs zoeken is vorige week zijn lichaam gevonden in de duinen aan de Belgische kust. NAGOYA (Japan). In het West- japanse district Aichi is een met zand geladen vrachtauto ingereden op een kleuterklas die de autoweg wilde over steken. Tien kleuters werden gedood en 22 andere personen gewond. Volgens de politie van Nagoya z\jn vier van de ge wonde kleuters er ernstig aan toe. Het ongeluk gebeurde toen de vracht wagen slipte na in botsing te zijn ge komen met een andere auto. ANKARA Tsjecho-Slowakije heeft als gevolg van toenemende Turkse pro testen een tweede verscheping van mi litair materieel naar Cyprus stopgezet, zo is van gezaghebbende zijde in de Turkse hoofdstad vernomen. De Tsje- ehoslowaakse ambassadeur heeft het Turkse ministerie van Buitenlandse Za ken van het besluit van zijn regering in kennis gesteld. Turkije had tevoren gewaarschuwd, dat het wellicht met oorlogsschepen en vliegtuigen zou ver hinderen dat de wapens op het eiland aankwamen. De pantserwagens en het geschut waarom het zou gaan, waren, evenals MOSKOU De president van het 5-jarenplan, Baibakof, heeft de volgen de plannen bekendgemaakt voor de economie van de Sovjet-Unie in 1967. Verbetering van de levensstandaard met 6,6 procent, uitbreiding van de in dustriële produktie met 7,3 procent en van de agrarische produktie met 4 pro cent. Men zal krachtig pogen om de pro duktie van de chemische industrie, van DOETINCHEM De N.V. Philips Gloeilampenfabrieken heeft de arbeids inspectie toestemming gevraagd in haar condensatorenfabriek te Doetinchem in de eerste maanden van 1967 korter te werken. Blijkens een communiqué is het doel hiervan door een tijdelijke verlaging van het produktieniveau een aanpassing van de voorraden te bereiken. Bij deze maat regel zijn 230 van de ca. 335 Doetin- chemse werknemers betrokken. Zij zul len twee dagen per week niet werken. Philips is van plan uitkeringen krach tens de Werkloosheidswet aan te vul len tot het normale inkomen van de werknemers. Aan de bedrijfsvereniging is hiervoor toestemming gevraagd. DEN HAAG. Donderdag is in het Kurhaus te Scheveningen de ledenver gadering gehouden van de Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedryven In Nederland (N. A. P. B.) De voorzitter van de bond, de heer L. J. te Pas, heeft opgemerkt, dat 16.000 van de 300.000 werknemers in de bouwnyverheid zonder werk zijn: onge veer 5,8 procent. Het landelijk gemiddelde werkloos heidscijfer was begin december 1,8 pro cent. De situatie is dus weinig rooskleu rig. De vooruitzichten op een spoedig herstel zijn volgens spreker op zijn minst twijfelachtig. Hij constateerde een sterk teruglopend orderbestand en 'n te kort aan financieringsmogelijkheden. De voorzitter wees erop, dat soms op drachten worden aanvaard tegen prij zen, die bedrijfs-economisch geenszins verantwoordelijk zijn. Bij beraad over wat gedaan zou kun nen worden om de tijdelijke teruggang in de bedrijvigheid op te vangen, gaat het om tweeërlei maatregelen, n.l.: die, welke buiten de ondernemingen moeten worden genomen en die, welke in de be drijven onder ogen moeten worden ge zien. gas, steenkool, petroleum en elektrici teit met 9 tot 11 procent te verhogen. Men verwacht voor petroleum een produktie te bereiken van 286 miln ton voor steenkool een stijging van 21 min ton, voor staal een produktie van 102 min en voor gewalst staal 80,6 min ton. De produktie van elektriciteit zal bestaan uit 598 miljard kw/u of tien procent meer dan in 1966. De lengte van het aantal gasbuizen uit 7.200 ki lometer. Ook heeft Baibakof aangekondigd, dat men alles in het werk zal stellen om de produktie van auto's, trekkers en landbouwmachines te vergroten. Sprekende over de lichte industrie, kon digde Baikakof een produktietoeneming aan van 6,1 procent en voor de levens middelenindustrie van 6,2 procent.' De produktie van vlees zal toenemen met 7,6 procent, pluimvee met 20 pro cent, vis met 8,6 procent, brood en meel met 15 procent, gangbare ver- bruiksartikelen met 16 procent en wasmachines, televisietoestellen en ra dio's met 12 procent. Men zal 1.700 min roebel investeren in de lichte industrie. Baibakof merk te op, dat 17 procent van de onderne mingen in deze tak van de industrie hun plannen voor dit jaar niet hebben kunnen verwezenlijken. Hoewel in sommige Sovjet-republie ken een achterstand is te constateren in de huizenbouw, verwacht Baibakof, dat deze volgend jaar met 17 procent zal toenemen. In totaal zal met deze economische plannen een bedrag gemoeid zijn van 55,8 miljard roebel, waarvan het groot ste gedeelte zal gaan naar de ijzer- en staalindustrie, de petroleumwinning, de automobielindustrie en de huizenbouw. Wat de levensstandaard betreft, zal het inkomen per hoofd voor de gehele bevolking toenemen met 5,5 procent en voor de arbeiders op de collectieve boerderijen met 8,6 procent. De minister van Financiën van de Sovjet-Unie, Vasili Garboezof, heeft be kendgemaakt dat voor de begroting van 1967 de ontvangsten worden geraamd op 110,1 miljard roebel en de uitgaven op 109,9 miljard roebel, zodat er een overschot wordt geraamd van 200 min roebel. Minister Garboezof vertelde dat de uitgaven voor de Defensie met bijna 1,1 miljard roebel zouden stijgen tot 'n totaal van 14,5 miljard roebel. Ze zou den 13,2 procent van de totale begro ting eisen, vergeleken met 12,8 procent in 1966. WARSCHAU De voormalige Duitse SS'er en hoofd van de politie in War schau, de 68-jarige Paul Otto Geibel, heeft zich in een Poolse gevangenis van het leven beroofd. Geibel werd in 1954 door een Poolse rechtbank 'tot levenslang veroordeeld. Hem werden alle misdrijven en moorden tydens de opstand van Warschau in 1944 ten laste gelegd. WASHINGTON Het notionale bu reau voor de wetenschap heeft bekend gemaakt, dat enkele biologen het mys terie van de zeehonden gedeeltelijk hebben opgelost. Meer dan 60 jaar lang hebben leden van Zuidpoolexpedities op hun weg door de barre landen van de Zuidpool, de skeletten en gemummificeerde lijken van zeehonden ontmoet in de vallei van Zuidvictorialand. Het aantal mummies dat tot dusver is gevonden overschrijdt de 100 en som mige van deze dode zeehonden liggen daar al zo'n 1200 jaar, aldus het bu reau. Wat de geleerden altijd heeft bezigge houden is de vraag, hoe de zeedieren de 60 kilometer landinwaarts hebben kunnen afleggen en de vallei tot een hoogte van 1800 meter boven de zee spiegel hebben bereikt. Voor zeehonden is het bijzonder moei lijk zich over land te bewegen, omdat de vinachtige ledematen speciaal ge traind zijn op het bewegen door water. Eén theorie luidde dat de zeehond misschien zijn richtinggevoel wel eens kwijtraakt en daardoor op het land ver dwaalt. Daar sterft hij dan door uitput ting of honger. Om deze theorie met bewijzen te on dersteunen zou een zeehond gevonden moeten worden, die de vallei is binnen- geschuifeld, maar nog niet of juist overleden zou moeten zijn. Dr. Wakefield Dort jr. van de univer siteit van Kansas en Edward Der- bushire van de universiteit van Keele in Engeland hebben in Victorialand een zeehond gevonden, die op een plaats lag die zij in februari dit jaar ook had den bezocht en waar toen nog geen zee hond te bespeuren was. Een duidelijk bewijs dus. Het bureau voor de wetenschap heeft bekendgemaakt dat de zeehond „gedis- oriënteerd" was geraakt en van honger was omgekomen. Waardoor het dier zijn oriëntatiegevoel heeft verloren is aan niemand bekend. de eerste zending van geweren en mi trailleurs, bestemd voor de politie macht op Cyprus en in het geheim ge kocht door president Makarios. Woensdag had V.N.-secretaris-gene- raal Oe Thant de Veiligheidsraad mee gedeeld, dat militairen van de V.N.- vredesmacht op het eiland de wapen zendingen zouden inspecteren. Niet alleen Turkije, ook Griekenland is kwaad op Makarios. Volgen de Griekse regering, wil de aartsbisschop van zijn politiemacht een welbewapen- de militaire eenheid maken die volle dig vrij is van Grieks toezicht. Op het ogenblik staan de Cyprische strijdkrach ten onder bevel van generaal George Grivas, die verantwoording verschul digd is aan Anthene. Makarios heeft er bij wijze van concessie in toegestemd, de wapens voorlopig onder Griekse controle op te slaan. Turkije vreest dat de wapens door de Griekse Cyprioten gebruikt zullen worden tegen de Turk se minderheid op het eiland. RÜSSELSHEIM De drie fabrieken van „Opel" zullen een paar dagen wor den gesloten, omdat de voorraden te groot zijn, zo heeft een woordvoerder van General Motors medegedeeld. De woordvoerder zei dat de fabriek te Rüsselsheim op 23 december en van 27 tot 30 december en de twee fabrieken te Bochum ook van 27 tot 30 december plus vier dagen in januari gesloten zul len zijn. De dagen worden op deze ma nier gekoppeld aan de normale slui tingen met Kerstmis. De aankondiging van „Opel" volgt op eerder gedane bekendmakingen van het Volkswagenconcern, dat verkorte werk tijden ingevoerd zullen worden omdat de produktie de afzet steeds meer zal gaan overtreffen. Volkswagen sluit 16 dagen. BONN De Duitse uitgever Karl Marx, een van de eerste Joden die na het einde van de tweede wereldoorlog in Duitsland terugkeerden, en een krachtig voorstander van 'n Duits-Joodse verzoe ning, is in een ziekenhuis te Ebern- steinburg bij Baden-Baden overleden. Hij was 69 jaar. Marx was journalist toen hij in 1933 het Duitsland van Hit- Ier ontvluchtte. Na zijn terugkeer leidde hij het enige Joodse weekblad in de Bondsrepubliek, „de Allgemeine Wochen- zeitung der Juden". Hij heeft nooit wil len weten, van een collectieve schuld van de Duitsers voor hetgeen de nazi's hebben misdaan. Hij kreeg talrijke na oorlogse hoge Duitse onderscheidingen, waaronder een van de hoogste klassen van het grootkruis van verdienste. TUNIS Driehonderd politieagenten hebben „Litercure", de faculteit van de universiteit van Tunis bestormd om een tegen de regering gerichte studentende monstratie van 500 studenten met stok ken, geweerkolven, voeten en vuisten de kop in te drukken. In het 75 minuten durende gevecht werd een twaalftal studenten „licht ge wond". Zij werden naar het ziekenhuis gebracht terwijl naar schatting hon derd van hun mededemonstranten wer den gearresteerd. De studenten hadden zich verzameld op het plein van hun faculteit die is ge legen tegen de heuvels van Tunis om te protesteren tegen de „wreedheid van de politie" zoals die tot uiting is gekomen bij een incident woensdag tussen een politiefunctionaris en twee studenten. Bij de KVP hebben de leiders van partij en fractie nu toch openlijk van gedachten gewisseld met de oud- ministers Cals en Bogaers. Eerder, toen er de mogelijkheid was om dit in de partijraad van de KVP te doen, werd een dergelijke discussie door de partij leiding niet wenselijk geacht. Thans mocht het, zonder de partijraad, wel op een speciaal voor dit doel door de KVP belegde persconferentie. Een zon derlinge gang van zaken, zegt „De Volkskrant" (r.-k.). „Als de crisis al eerder een onbe- grijpelijke zaak is genoemd, geldt dat in nog sterkere mate nu hierbij tevens de plannen van het kabinet- Zijlstra kunnen worden betrokken. Oud-premier Cals merkte terecht spijtig op, dat zijn kabinet er van moest uitgaan, dat de KVP geen uitstel van de belastingverlaging wilde gedogen. Nu aanvaardt de KVP het uitstel wel van het kabi net-Zijlstra. Was het kabinet-Cals niet bereid de uitgaven verder te verlagen, het kabinet-Zijlstra ziet daar voor de begroting '67 evenmin kans voor. Wat het kabinet-Cals had willen doen in verband met de tij dens de crisis zorgelijker geworden situatie moet een vraag blijven. Een andere belangrijke kwestie, dok voor de toekomst, is het ge brek aan contact tussen KVP-mi- nisters, KVP-fractie en partijlei ding. Daar mag tegenover zijn ge steld, dat onderonsjes, waarbij voor af alles wordt bekokstoofd, uit den boze zijn. Maar het andere uiterste van net doen alsof men niets met elkaar te maken heeft, is zeker een groter kwaad. Vooral als dat tot gevolg heeft, zoals nu gbeurde, dat de KVP-fractie een door een eigen geestverwant geleid kabinet ten val brengt. Gelukkig toonden ook drs. Schmel- zer, voorzitter van de KVP-fractie, en partijvoorzitter Aalberse zich overtuigd van de wenselijkheid dm in de naaste toekomst meer zorg aan de contacten met ministeriële geestverwanten te gaan besteden. Dat zal trouwens ook wel moeten. Als mr. Cals nu zei, dat hij er niet aan denkt on nog weer eens minis ter te worden zonder verzekerd te zijn van voldoende steun van eigen partij, ligt het vodr de hand dat an deren evenmin bereid zullen zijn om dergelijke risico's te lopen. Op die manier is, zij het duur betaald, toch weer iets geleerd." In Iegerkringen over de hele wereld schijnt het verhaal van „de man en de ton" te circuleren, als een authen tieke gebeurtenis, die bij het eigen on derdeel zou hebben plaats gehad. In „Veilig vliegen" van december troffen wij de volgende versie aan van het le gendarische relaas: „In de afgelopen zomer had zich boven een van de luchtmacht-onder delen een in dit land uitzonderlijk weersverschijnsel voorgedaan: een windhoos was over het kamp ge jaagd en had vele, vele pannen van het hoofdgebouw weggeblazen. Hoofd BABOV (bureau aanleg, bouw en onderhoud vliegvelden) stuurde een mannetje om de schade te herstel len. Het mannetje zette een hijsinstal latie op en na vele malen hijsen had hij een groot aantal pannen met een ton naar boven gebracht en hij be gon de verdwenen exemplaren te vervangen'. Toen het dak weer was gedicht, had hij nog een flink aantal pannen over, die weer naar beneden moesten. Het mannetje hees de ton weer omhoog, zette de lijn beneden vast en klom het dak op om de ton te vullen. Vervolgens klom hij weer naar beneden en maakte de lijn los om de ton te laten zakken. Evenwel de ton was aanzienlijk zwaarder dan ons mannetje en doordat hij zich stevig vast hield aan de lijn werd hij met enig tempo omhoog gehesen door de ton. Halverwege ontmoetten mannetje en ton elkaar en het mannetje kreeg hierbij een fikse klap op zijn kop. Hij hield echter stevig vast en bleef dus stijgen, terwijl de ton bleef da len. Met een klap kwam hij tegen de dakgoot terecht en bezeerde zijn schouder ernstig. Ook de ton kwam met een klap aan, op de grond wel te verstaan, en die klap was zo hard, dat een aantal pannen uit de ton sloeg. Het gewicht van de ton met de pannen was thans minder dan het gewicht van ons mannetje en aange zien hij zich nog steeds goed stevig vasthield, kwam hij nu omlaag ter wijl de ton weer omhoog ging. Uiter aard vond halverwege opnieuw een ontmoeting plaats. Zijn knieën werden flink bescha digd en even later belandde hij met een stevige klap op de schervnn van de eerder uit de ton geslagen pan nen. Zijn zitvlak werd gevoelig door boord. Gelijktijdig sloeg de ton te gen de dakgoot en opnieuw vielen er pannen uit, die ons veel geplaagde mannetje behoorlijk bezeerden. Op dat moment verloor hij zijn bezin ning en liet de lijn los. De ton, nu niet meer te stuiten in zijn bewegin gen, suisde omlaag en loste zijn ge hele resterende inhoud boven op het mannetje. Hij is nog steeds ziekteverlof." met ADVERTENTIE

De Vallei | 1966 | | pagina 7