erwerping maakt niet Kabinet, vleugellam" maar onze economie Ongehuwdentarief kan technisch niet op 1 januari omlaag GROTE ZORGEN OM BETALINGSBALANS Neef stak oom dood met zelfgemaakt mes Bruidskoets voor prinses Margriet Premier Zijlstra over belastingvoorstellen GEKORTWIEKT MONSTERVERBOND RIJKSWEGENFONDS Overval op Boeren leenbank berecht Fraude van dertig mille in Almelo Een manlijke sigaret Pittig en toch zacht GAP7"4 ffy f 1 Soekarno vast niet Kerstbomenoorlog in Hoogvliet Arrestaties i. v. m. bankoverval te Amersfoort DE ZON IN EEN FLES Pagina 9 VRIJDAG 16 DECEMBER 1966 (Vervolg van pagina 1) Minister-president Zyistra had gistermiddag zyn antwoord aan de Tweede Kamer samengevat door te zeggen dat het pakket van harde maatregelen de enige mo gelijkheid geeft om in 1967 een beslissende stap te zetten om uit de fatale kring loop van inflatie te komen. De heer Kieft (A.R.) had gezegd: „Als de maatrege len niet worden aanvaard, is het kabinet vleugellam". Dat is het ergste niet, aldus de minister-president, het kabinet zit zjjn tijd wel uit. Maar er zou een erfenis voor de volgende regering blijven liggen, die hij niet graag voor zyn rekening wilde nemen. „Niet het kabinet, maar onze economie zal dan vleugellam zyn", besloot hij. De Kamer is gisteren tevens akkoord gegaan met de volgende wetsontwer pen: 0 Accijnsverhoging voor benzine met 4 cent per liter, alleen voor 1967, en een verdubbeling van de accijns op gasolie van f2,20 op f4,40 of 2,2 cent per liter. Dit wetsontwerp werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen, onder aantekening, dat de fracties van CPN, PSP, SGP en de Boerenpartij zich tegen hadden verklaard. 0 Verlenging van de tijdelijke verho ging van de Vennootschapsbelasting met één punt voor de boekjaren, die met of in 1967 aanvangen. Ook dit wets ontwerp werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Later deelde Kamer voorzitter mr. Van Thiel mee, dat „de heer Koekoek en zijn politieke vriend" aantekening hadden willen vragen te gen te hebben gestemd. Dit wetsont werp was door „het geroezemoes" aan hun aandacht ontsnapt. 0 Verdubbeling van dp opcenten op de Motorrijtuigenbelasting en derhalve te stellen op 130, waarbij het maxi mum per motorrijtuig verschuldigde bedrag over een tijdvak van een vol jaar van f75,- wordt verhoogd tot f155. Het wetsontwerp stelde voor het maxi mum te bepalen op f200,-, maar door aanvaarding van een amendement-Joe- kes (VVD) werd dit bedrag bepaald op f 155,- om de onevenredige verzwaring op het goederenvervoer ongedaan te maken. Door aanvaarding van een amendement-Notenboom (K.V.P.) werd de vrijstelling voor het openbaar per sonenvervoer ongedaan gemaakt. 0 Uitstel van de huurverhoging tot 1 juli 1967. Dit wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men onder aantekening dat de heren Koekoek en Harmsen geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. 0 Een belastingverlaging voor onge- huwden tussen 40 en 65 jaar per 1 juli 1967. Dit wetsontwerp werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Een amendement van mr. Portheine (WD), om de aanvangsleeftijd te stel len op 35 jaar, werd met 76 tegen 70 stemmen verworpen. Tegen dit amen dement verklaarden zich de fracties van KVP, CHU, ARP en de heer Jon geling van het GPV. Vóór het amende ment waren de fracties van PvdA, VVD, CPN, PSP, SGP, Boerenpartijen de heer P. Voogd (ex-lid Boerenpartij). Een amendement van de heren Por theine (VVD) en Peschar (PvdA) om deze verlaging in te doen gaan op 1 januari 1967, werd eveneens verworpen en wel met 76 tegen 69 stemmen. De tegenstemmers waren KVP, ARP, CHU en de heren Jongeling van het GPV en P. Voogd (ex-lid Boerenpartij). Minis ter-president Zijlstra had tevoren ver klaard het wetsontwerp te zullen in trekken, als dit amendement zou wor den aangenomen. Bij de discussie over het arnende- ment-Portheine (V.V.D.) en Peschar (PvdA), dat de belastingverlaging voor ongehuwden reeds wilde doen ingaan op 1 januari 1967, laaiden de politieke hartstochten even fel op. De anti-revo lutionair Kieft zei, dat zelfs dit „mon sterverbond" tussen PvdA en VVD geen aanleiding voor hem kon zijn om dit amendement te steunen. Minister-president Zijlstra verzette zich ook krachtig tegen dit amende ment. Bij aanvaarding daarvan zou, volgens hem, een discrepantie ontstaan tussen de tot 1 juli 1967 uitgestelde be lastingverlaging en de verlaging van de ongehuwdenbelasting. Mocht dit amendement toch worden aangenomen, dan zou hij het wetsontwerp intrekken, zo verklaarde de minister-president. De PvdA-fractievoorzitter, dr. G. M. Nederhorst, nam hierop ook deel aan het debat door onder meer op te mer ken, dat het kabinet nu toch wel zwaar geschut in werking stelt door met in trekking van het wetsontwerp te drei gen. „Aanvaarding van dit amende ment kost slechts f 35 miljoen. Daar maakt de minister nu een halszaak van!" De heer Nederhorst vond, dat de Kamer- voor dit dreigement niet moest bukken. De minister had het on aanvaardbaar niet mogen uitspreken. Op zijn beurt mengde drs. W. K. N. Schmelzer, de fractievoorzitter van de KVP, zich ook in het debat door te verklaren, dat hij het standpunt van de minister-president niet alleen rede lijk vond, maar dat hij het ook de plicht achtte van de minister, als het gaat om bedragen van deze omvang, zich daartegen te verzetten. In dit verband herinnerde de heer Schmelzer nog aan de verklaring van de minister-president in zijn 's mor gens gehouden rede, volgens welke reeds de helft van de meerdere be lastingopbrengst weggaat aan de te genvallende belastingopbrengsten Mr. E. H. Toxopeus, de fractieleider van de VVD, zei de opvatting te delen van de heer Nederhorst. „Ook al zijn het geen monsters, die verbonden zijn, toch zullen we onze stem aan dit amen dement geven". De heer B. Roolvink, de anti-revolu tionaire fractievoorzitter, vond het -ook (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG Het is technisch niet mogelijk voor 1 januari 1967 nog een nieuwe tabel te maken voor de loon- en inkomstenbelasting met betrekking tot een verlaagd ongehuwdentarief. Dit verklaarde mr. C. P. Tuk, directeur- generaal van Fiscale Zaken van het ministerie van Financiën donderdag middag in de Tweede Kamer. Mr. Tuk die minister Zijlstra bij het belasting- debat bijstond, zei dit naar aanleiding van een amendement van de heer Por theine (VVD), waarbij 1 januari 1967 was voorgesteld. Het kahinet-Zijlstra wil het ongehuwdentarief eerst 1 juli 1967 doen ingaan. Het zal, volgens mr. Tuk, ook moei lijk zijn om 1 februari 1967 te halen, maar het was volgens hem technisch wel mogelijk de verlaging op 1 maart te doen ingaan. Verder deelde mr. Tuk mee, dat invoering van het ongehuw dentarief op 1 januari 1967 het Rijk zou komen te staan op een inkomsten derving van f 25 a f 30 miljoen. De minister van Verkeer en Water staat, dr. J. E. de Quay, verdedigde de verhoging van de motorrijtuigenbe lasting ten bate van het Rijkswegen fonds. Tegenover drs. Notenboom (KVP) die woensdag gevraagd had of de eisen met betrekking tot het zevenjarenplan voor de rijkswegen niet te perfectionis tisch zijn, verklaarde minister De Quay, dat bepaalde eisen van perfec tionisme nodig zijn voor de veiligheid. De uitbreiding van het zevenjaren plan, vond de minister verstandig, ook al heeft deze uitbreiding meer kosten tot gevolg. Naar aanleiding van de kritiek op de kostenstijging, die van twee tot vier miljard gulden is opgelopen, verklaar de de bewindsman, dat verschillende ramingen in eerste instantie te laag zijn geweest. De huidige ramingen zijn echter reëel en hierbij is rekening ge houden met toekomstige loon- en prijs stijgingen. Daarom sloot hij zich aan bij de mening van zijn ambtsvoorgan ger, de heer Suurhoff, dat het Rijk de ze verhoging van de opcenten nodig heeft. Minister De Quay zei hiermee de ver antwoordelijkheid voor dit wetsontwerp te aanvaarden. Als die opcenten er niet komen, dan betekent dit een vertraging van de uitvoering van het zevenjaren plan. De minister was van oordeel, dat er inderdaad sprake is van een teruggang van de rentabiliteit van het beroeps- goederenvervoer, maar wat de concur rentiepositie betreft ten opzichte van het buitenland, constateerde de minis ter nog een voorsprong van 5 a 10 pro cent ten gunste van onze ondernemers. Verder merkte de minister op, dat hij bevordering v$n het openbaar ver voer van groot belang acht. Als we zien welk een overbelasting wij krijgen van de wegen, ook bij de uitbreiding van het wegennet, dan is het duidelijk, dat b.v. ook de Spoorwegen bezig zijn het openbaar vervoer uit te breiden. Ernstig bezwaar had de minister te gen het amendement-Joekes, dat het maximumbedrag van de opcenten wilde stellen op f 150,-, dat is f 50,- lager dan de regering wil. Aanvaarding van dit amendement zou, volgens de minister, betekenen, dat veertig miljoen gulden minder beschikbaar zou zijn voor de ontwikkeling van het wegenplan. Aan het slot van zijn rede, stelde de minister voor het amendement van de heer Joekes in de commissie te bespre ken. De Kamer ging hiermee akkoord. volkomen rechtvaardig, dat de minis ter-president zich scherp had opgesteld. De heer Roolvink deed vervolgens een felle aanval op de PvdA. „Zij die zich zo druk maken over collectieve voor zieningen, wilden het kabinet de hon derden miljoenen onthouden, die het no dig heeft voor de uitvoering van het programma van het kabinet-Cals". De heer Nederhorst vond, dat niet is aan getoond, dat het program van het vori ge kabinet wordt uitgevoerd. De minister-president betoogde, dat het een misvatting is te zeggen, dat dit kabinet niet het onaanvaardbaar mag uitspreken. Dit mag het kabinet wel, al zitten er in dit geval niet twee consequenties aan vast, maar slechts één. Prof. Zijlstra doelde erop, dat dit kabinet niet tot aftreden kan worden gedwongen, maar wel een wetsontwerp kan intrekken; daartoe heeft dit kabi net het recht, aldus de minister-presi dent. „Ik d^cht, dat de eerlijkheid en de duidelijkheid, waarop men tegen woordig zo aandringt, om deze uit spraak vragen", zei hij. AKEN Op grond van de getuigen verklaringen en aan de hand van het geld, dat by de verdachten werd gevon den, heeft het landgerecht te Aken de Duitsers Wolfgang S. (29) en Charly R. (27), beiden uit Duisburg, schuldig ver klaard aan de roofoverval op de Boeren leenbank te Sint Anthoni» op 29 juni j.l. en veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar en zes maanden, ontzetting uit de burgerrechten voor de tijd van vijf jaar en na vrijlating ondertoezichtstel ling van de politie. Van deze uitspraak deed de president van de rechtbank, dr. P. Weber, don derdagmiddag mededeling nadat dp meervoudige kamer? die voor deze zaak was uitgebreid met twee lekenrechters, zich geruime tijd had %beraden. De verdachten vroegen direct na de uitspraak revisie aan. Nadat hij vonnis had gewezen, gaf de rechter een uitge breid overzicht van het inzicht, dat de rechtbank zich had gevormd over het ge beuren. Hij wees de bezwaren van de ver dediger, volgens wie de officier van Jus titie in de aanklacht niet had bewe zen, dat de twee verdachten identiek waren aan de twee overvallers, af. De behandeling van deze zaak nam in totaal twee dagen in beslag. Bij de over val in St. Anthonis werd ruim 40.000 gulden gestolen, waarvan slechts 20.000 gulden bij de verdachten werd terug gevonden. CJ (Van onze correspondent) ALMELO Een bedrag van naar schatting 30.000 gulden is gemoeid bij een fraude, die de laatste tijd in Alme lo is gepleegd door de 40-jarige B. S., assuradeur aldaar. S., verdacht van op lichting, verduistering en valsheid in geschrifte is eigenaar van een bekend verzekeringskantoor in Almelo. De fraude werd bekend, toen na klachten bleek, dat zogenaamde verze kerden bijvoorbeeld bij een ongeluk niets van de verzekering kregen uitbe taald. Andere mensen kregen, door het uitblijven van bevestigingspapieren argwaan en dienden eveneens een aan klacht in bij de politie. Uit een onderzoek kwam vast te staan dat S. de verzekeringsaanvragen niet naar het hoofdkantoor doorstuurde maar zelf de mensen een papier toe zond met het verzoek geld over te ma ken op zijn rekening. Als dit werd ge daan zouden zij de polis ontvangen. Het geld stak hij in eigen zak; een polis ontvingen de schijnverzekerden nooit. Verder nam S. op naam van hem be kende mensen geld op, zogenaamd voor financiering van een auto. De betrokke nen wisten hier niets van. Deze bedra gen hield S. zelf, evenals het geld dat verzekeringsmaatschappijen als premie uitbetaalden. In totaal heeft S. een schuld van ongeveer 30.000 gulden, die waarschijnlijk nog hoger komt te lig gen, omdat nog niet alle gedupeerden bekend zijn. S. heeft een bekentenis afgelegd maar het politieonderzoek zal worden voortgezet, onder andere op de hoofd kantoren van de betreffende verzeke ringskantoren. ADVERTENTIE DJAKARTA President Soekarno doet niet mee aan de mohammedaanse vas ten, omdat zijn artsen hem dat hebben afgeraden. Volgens het christelijk blad „Sinar Harapan" had het staatshoofd tegenover een culturele delegatie, die hem woensdag bezocht, verklaard dat de artsen hem hadden gezegd, dat hij met het oog op zijn nierkwaal zoveel mogelijk water moet drinken. ECONOMISCHE ZORGEN GROEIEN (Door onze economische medewerker) De minister van Financiën heeft er deze week geen doekjes om gewonden. De externe positie van ons land is zor gelijk. Deze openhartige woorden zijn jammer genoeg alleen voor de Ingewij den duidelijk. Het vakjargon zegt ver reweg de meeste Nederlanders niets. Wij zouden beslist een stap verder zijn bij de voorlichting als de ministeriële woorden tegelijkertijd toegelicht en ver duidelijkt zouden worden. De afstand tussen overheid en volk (om dat zo maar eens uit te drukken) zou dan niet zo groot blijven. Maar goed, wij moeten ermee le ven. Overigens niet alleen met de woor den van de minister van Financiën maar ook met de technisch-economi- sche termen die in het pos verschenen negende halfjaarlijkse economische rap port van de Sociaal Economische Raad staan. En natuurlijk gaat het hier ook over de betalingsbalans, de bestedin gen en de inflatoire ontwikkeling. Het zijn begrippen, hoe onbegrijpelijk ze er ook uitzien, waar we mee te ma ken hebben, die ons aangaan, die ons leven beïnvloeden. Als wij het over loonsverhogingen, over een grotere con sumptie en over meer werkgelegen heid hebben, dan komt automatisch de betalingsbalans en de inflatoire ont wikkeling ter sprake. Wij herhalen de woorden van de mi nister: de externe positie van ons land is zorgelijk; al sedert 1963 wordt niet meer voldaan aan de norm dat er een overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans van 1 procent van het nationale inkomen moet zijn. Het wordt zo op het oog alleen maar onduidelijker. Wij zullen proberen wat licht in de duisternis te brengen. Voor alles moeten wij dan steeds voor ogen houden, dat wij in ons kleine land met zijn grote bevolking en zijn gebrek aan grondstoffen in zeer belangrijke mate op het buitenland zijn aangewezen. Om te kunnen blijven leven moeten wij van alles in het buitenland kopen: alle mogelijke grondstoffen, maar ook alle mogelijke produkten die wij kant en klaar in de winkel kunnen kopen. Natuurlijk kan onze eigen industrie die produkten ook vaak maken, maar NIJMEGEN Op hetzelfde moment, waarop donderdagmiddag in Nijmegen op de r.-k. begraafplaats Jonkerbos het stoffelijk overschot ter aarde werd be steld van de zondagavond vermoorde groentehandelaar I). Peters (65), de monstreerde de dader voor de politie hoe hij de dodelijke messteken had toe gebracht. De moordenaar, de 19-jarige W. J. G., een neef van het slachtoffer, toonde tijdens deze reconstructie in de kamer, waar het drama zlcli had afge speeld, geen enkele emotie. Het onderzoek van de politie is nu afgesloten. G. heeft in alle kalmte een volledige bekentenis afgelegd en zijn lezing van de toedracht gegeven. Er wordt wel geloof gehecht aan zijn be wering, dat hij niet de opzet heeft ge had zijn oom te doden. De jongen verklaarde zondagavond zijn gefortuneerde oom te hebben be zocht om f 300,- te lenen, welk geld hij nodig had om een kosthuis en een be trekking in Den Haag te zoeken. De oom had gezegd daar nog een nachtje over te willen slapen. Het was toen tot een twist gekomen, waarbij de neef zijn oom een stomp had gegeven. Bij de worsteling, die volgde, zou de oom hem bij de keel hebben gegrepen. G. had toen een mes uit zijn colbert jasje getrokken en in het wilde weg om zich heen gestoken. Voor zijn vlucht naar Den Haag had hij de op de grond gevallen portefeuille, waarin ruim 400 gulden zat, meegegrist. Hij kon worden achterhaald, doordat hij o.m. zijn shawl in de kamer van het slachtoffer had achtergelaten. Gebleken is, dat G. een zeer chaoti sche jeugd heeft gehad. Tot eind vorig jaar woonde hij bij zijn moeder en stiefvader in Nijmegen. Omdat de ge zinsomstandigheden zodanig waren, dat van de opvoeding niets terecht kwam, werd hij na civielrechtelijk ingrijpen in een inrichting voor werkende jongens A Deze galaberliner, waarin het bruidspaar prinses Margrietmr. P. van Vollenhoven op de huwelijksdag, 10 januari, zal zijn gezeten, is een berliner, die aanvankelijk in 1836 in Engeland voor de prins van Oranje, de latere koning Willem II werd vervaardigd (door de firma Pearce en Co., aldaar). Deze berliner, die nu in het bezit is van koningin Juliana, is dit jaar bij een carrosseriefabriek in Den Haag verbouwd tot een type glazen koets. De berliner arriveerde destijds, op 8 september 1836, uit Engeland in Rotterdam. Na het overlijden van koning Willem II, werd het rijtuig uit de nalatenschap overgenomen door zijn echtgenote, koningin Anna Paulovna. Na haar overlijden in 1865 kwam het rijtuig in het bezit van haar zoon, prins Hendrik der Nederlanden. Na diens overlijden in 1879 werd het rijtuig uit de nalatenschap overgenomen door koning Willem III. De gala-berliner is nu in het bezit van koningin Juliana. in Rotterdam geplaatst. Hij woonde daarna enige tijd bij zijn vader in Doornenburg (gem. Bemmel), waar 't echter ook tot ruzies kwam. Via de r.-k. gezinsvoogdij, werd hij enkele weken geleden bij wijze van noodoplossing tijdelijk ondergebracht in een tehuis voor zwervers in Nijmegen. Hier sleep G., die metaalbewerker van beroep is, vorige wee^c een gevonden cirkelzaag tot een vervaarlijk mes, dat hij ook zelf van een handvat voorzag. Aan de toekijkende zwervers in het tehuis vertelde hij, dat hij het mes als wapen bij zich zou dragen en dat hij het zou gebruiken tegen wie hem te na zou komen. Enkele dagen later, zondag avond, stootte hij het negen centimeter lange, gekartelde staal ettelijke malen in de .borst van zijn oom, nadat deze hem had geweigerd prompt f 300,- uit te betalen. ROTTERDAM In de Rotterdamse satellietstad Hoogvliet is, evenals dat vorig jaar het geval was, een kerstbo menoorlog uitgebroken. Het conflict is ontstaan tussen 'n aan tal bloemisten en enige winkelbedrijven uit het centrum van Hoogvliet. De laat ste groep heeft zich het ongenoegen van de bloemisten op de hals gehaald door klanten bij een besteding van minimaal f 15,in de gelegenheid te stellen voor f 1.25 een waardebon te kopen, die recht geeft op een kerstboom. De bloemisten hebben nu een klacht ingediend bij de Rotterdamse politie, die op haar beurt in Hoogvliet proces verbaal is gaan opmaken tegen de cen trumwinkels (wegens de overtreding van de wet op de beperking van het cadeau stelsel). Het ziet er naar uit, dat het proces-verbaal binnenkort zal gaan lei den tot een proefproces voor de Rotter damse economische politierechter. De centrumwinkeliers hebben intus sen alle reden om tevreden te zijn over hun reclamestunt. Sinds zaterdag hebben zij aan hun klanten al ruim 2500 goed kopere kerstbomen verkocht. PARIJS De Franse politie heeft een viertal gangsters gearresteerd, die er onder meer van worden verdacht te hebben deelgenomen aan de overval op de Nutsspaarbank van Amersfoort, zo meldt het Franse persbureau „A.F.P." Onder hen bevindt zich de leider van de bende, Alphonse M. (45). De andere drie heten Eugène A. (60), bijgenaamd „de Pluim", Frangois T. (24), alias „Le pe ITranfjois'1, en Jean Pierre L. (32), ook wel de „Zwartvoet" genaamd. De bende wordt verdacht van een reeks roofovervallen in België en Neder land. Twee leden konden ontsnappen. Het zijn Claude L. en Ciro P., (een Italiaan, die in gangsterkringen René de Sardinier wordt genoemd). Men maakte steeds gebruik van de zelfde werkwijze bij de „operaties". Men huurde een auto en voorzag die van val se nummerborden voor gebruik na de overval. Met een gestolen wagen begaf men zich naar de plaats van de overval, waar men donkere brillen opzette om niet te worden herkend. Ook weirden steeds pistolen met lange loop gebruikt. Deze wapens zijn met een aantal patro nen, identiteitsbefwijzen, de brillen en een bedrag van 15.000 franc, door de politie in beslag genomen. Van de leider Alphonse M, is bekend, dat hij kort na zijn vrijlating uit de gevangenis (waar hij een straf van veer tien jaar had uitgezeten) de bende heeft gevormd. Hierbij zou zich de ploeg van een andere gangster hebben gevoegd. Deze wordt gezocht in verband met de moord op een Brusselse politieman. dan zullen er toch weer extra grondstof fen en machines en gereedschappen uit het buitenland moeten komen. Wij waren altijd al in de gelukkige positie dat wij enorm veel in het bui tenland konden kopen. En wel door het feit dat wij uit een deel van de inge voerde grondstoffen artikelen maakten die het buitenland weer van ons wilde kopen. En daarnaast wilde het buiten land graag onze landbouw-, veeteelt en tuinbouwprodukten hebben. Wij kochten dus wel veel, maar wij verkoch ten ook het nodige. Alleen niet zoveel, dat wij daarmee onze gehele invoer kon den betalen. Gemeenlijk was dat maar zo'n 80 procent 85 procent. Er was dus nog een tekort. Normaal gesproken, kan dit uiter aard niet. Men kan nu eenmaal niet meer kopen dan men in zijn zak heeft. U en ik niet, maar ook ons land niet. Er waren dan ook andere bronnen van inkomsten voor ons land die extra-in voer mogelijk maakten. In de eerste plaats bewezen wij nog al wat diensten aan het buitenland. Verreweg de belangrijkste hiervan is de scheepvaart. Sedert eeuwen zijn wij de vrachtvaarders van de wereld. Wij vervoeren voor anderen. Anderen doen dat ook wel voor ons, maar er blijft toch een belangrijk bedrag over dat uiteindelijk uit het buitenland naar ons land vloeit. En zo zijn er nog wel en kele andere diensten die wij verrich ten, zoals bankiers- en verzekerings diensten, die een saldo opleveren. En in de tweede plaats hebben onze voorouders en ouders veel gespaard en hun spaarpenningen voor een deel in het buitenland belegd. Dat levert rente en dividend op. Weliswaar moeten wij ook rente en dividend aan het buiten land betalen maar ons bezit in het bui tenland is zo groot, dat er honderden miljoenen naar ons land vloeien. BALANS Het geld dat wij moeten betalen, om dat wij goederen in het buitenland ko pen en het geld dat wy ontvangen door onze verkoop, door het bewijzen van diensten en door onze kapitaalbeleggin gen in het buitenland, kunnen wy in een staatje opschrijven en dan hebben wij de lopende rekening van onze betalings balans. Diezelfde balans waar onze mi nister van Financiën het over heeft ge had. Als het goed zou gaan, zouden wij zoveel uit het buitenland bij elkaar moeten ontvangen, dat er geld over is. Dat overschot zou zelfs op zijn minst 1 procent van het nationale inkomen moeten zijn. Maar hoe is het de laat ste jaren in werkelijkheid geweest Zie de cijfers: In miljoenen gld. 1963 912 475 In verband met de hoge waterstand van de rivier de Waal, is de veer dienst Tiel-Wamel gestaakt. Het ver keer kan nog wel gebruik maken van het provinciale veer te Ochten. 0 De secretaris van de rijksuniversi teit in Utrecht, dr. H. Schamhardt, heeft donderdag het nieuwe practicum gebouw van het organisch-chemisch la boratorium aan de Vondellaan in Utrecht officieel geopend. 0 Er bestaat enige hoop, dat in 1967 een begin kan worden gemaakt met de reconstructie van de volmaakt over belaste weg Utrecht-Hilversum, die in onderhoud Is bij de aan deze weg lig gende gemeenten. Op het ogenblik nemen de Neder landse Spoorwegen een proef met nieuwe „achterlichten" voor goederen treinen en enkele reizigerstreinen. Er is al een groot aantal van deze knipper lichten in gebruik. Zij vervangen de pe troleumlampen, die al tientallen jaren lang dienst hebben gedaan. 0 Volgend voorjaar zullen de Neder landse Spoorwegen een aantal trei nen in de „Keukenhof-periode" speciaal in Lisse laten stoppen. Het gaat om on geveer 25 treinen, die deze stop op in totaal 20 dagen zullen maken. Het zijn treinen van de normale dienst- Deze da gen vallen in maart, april en mei. Als onderdeel van de internationale cursus over Europese integratie, wordt van 9 tot 13 januari aan de uni versiteit van Amsterdam een speciale landbouwweek gehouden. De Amsterdamse rechtbank heeft de 52-jarige boekhandelaar J. F. uit de hoofdstad, wegens het in voorraad heb ben van pornografische lectuur, veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan twee voorwaarde lijk. 1964 -499 553 3e kw. 1965 1966 - 216 - 580 617 685 VERSCHIL De verschillen springen eruit. In '63 is er meer over dan nodig was. Maar in 1964, 1965 en 1966 (het tekort voor het gehele jaar wordt op f 800 miljoen getaxeerd) zijn er louter tekorten, ter wijl er overschotten hadden moeten zjjn. Dat was overigens alleen maar vol te houden door uit onze deviezen voorraden te putten. Hier moet natuurlijk iets aan gedaan worden. Onze uitvoer zal naar boven moeten of onze invoer naar beneden. Dat eerst is niet zo eenvoudig, omdat wij tegenwoordig niet meer zo goed koop zijn als enkele jaren terug. Onze uitvoer stijgt wel, maar hij stijgt niet genoeg. Het is een probleem apart. Het moet dus van de invoer komen. Niet dat die letterlijk naar beneden moet, maar wel dat hij minder snel stijgt. En dat houdt weer nauw ver band met wat wij uitgeven. Uitgeven voor artikelen in de winkels (de con sumptie) en uitgeven voor machines en fabrieken (de investeringen). Con sumptie en investeringen bij elkaar worden dan de bestedingen genoemd. Het is maar een weet- Wij kunnen meer uitgeven als er meer geld beschikbaar komt. En dat gebeurt als de lonen en salarissen stij gen. Als er nu maar tegelijkertijd meer artikelen worden gemaakt, als dus de produktie maar oploopt, is er geen vuiltje aan de lucht. Maar de proble men ontstaan als de produktiestijging achterblijft bij de loonstijging. Er ont staan dan tal van kettingreacties ook door ons nauwe contact met het buitenland en er treden prijsstijgin gen op die weer het etiket inflatoire ontwikkelingen krijgen. Het is allemaal veel ingewikkelder dan wij in een paar woorden konden vertellen. Het is zo hopen wij wel voldoende om duidelijk te maken, dat alles verband houdt met elkaar. Ingrij pen hier betekent reactie daar. Soms gunstig, soms ongunstig. ADVERTENTIE De Kuyper is erin geslaagd de zon in een fles te vangen. Bessen De Kuyper, gemaakt van zonrijpe bessen. En... let wel: Bessen De Kuyper nog steeds in de héleliter-fles. 0 De rechtbank in Den Haag heeft de 30-jarige Duitse chemicus A. W. K. P. S .veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest, we gens diefstallen uit de kleding van be zoekers van saunabaden. 0 De commissaris van de Koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranen burg, heeft in de aula van de ulo-school te Purmerend, de uit 34 personen be staande commissie geïnstalleerd, die het streekplan voor Waterland gaat voorbe reiden. 0 Op initiatief van twee directeuren van bedrijven in Voorburg, wordt zaterdag vergaderd door vertegenwoor digers van industrieën en andere bedrij ven uit Voorburg, Leidschendam en Rijswijk om gezamenlijk een brand wacht in te stellen, tot de pyromaan is ontmaskerd, aan wie negen branden worden toegeschreven. 0 Vertegenwoordigers van vrijwel alle kring-jongerengroepen van de KVP in West-Nederland hebben een kiesco- mité gevormd, dat wil ijveren voor een verbetering van de positie van de jon geren-kandidaten bij de KVP-kandidaat- stelling voor de komende Kamerverkie zingen. 0 Op verzoek van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, zal de Ko ninklijke Marine, in samenwerking met de Belgische Marine, een onderzoek in stellen naar de omstandigheden, die er toe hebben geleid, dat het vissersvaar tuig Sch 225 op 8 december jl. ten on der is gegaan Het Consumenten Contact Orgaan is van mening, dat er voor een ver hoging van de P.T-T.-tarieven geen en kele aanleiding bestaat. Bovendien lijkt de vrees gerechtvaardigd, dat, als ge volg van doorberekening daarvan, zich vele prijsstijgingen zullen voordoen. 0 De 16-jarige Haarlemse leerling- drukker J. Huiberts, die zaterdag avond nadat hij 'n van zyn vader geleen de auto had vernield, spoorloos was ver dwenen, is donderdag in de ouderlijke woning teruggekeerd. Uit een door de Haarlemse politie ingesteld onderzoek is gebleken ,dat de jongen naar Amiens in Frankrijk is geweest. Hij had gelift. 0 De heer H. Hessel uit Utrecht, woordvoerder van de Noodraad-par- tij, heeft de heer H. Koekoek, partij voorzitter van de Boerenpartij, een te legram gezonden, waarin deze hem uit nodigt als gast aanwezig te zijn en te debatteren op de door de Nood raad be legde openbare vergadering in hotel Slomp in Westerbork, op 17 december. 0 De conservenindustrie gaat een bij zonder moeilijke tijd tegemoet. De ze voorspelling deed donderdag dr. R. P. Lammers, deskundige van de peul- vruchtenstudieeombinatie, tijdens een voorlichtingsbijeenkomst, die in Gronin gen werd gehouden. ADVERTENTIE

De Vallei | 1966 | | pagina 9