Pas op met de stunts in de reclame NOURILAX JapannerK. won opnieuw eerste prijs Vers van „De Arbeiderspers Politie kan liet 10 januari wel alleen al Wasmiddel oorzaak parkieten-rage van Voorschotregeling voor bejaarde gedupeerden uit Indonesië gevraagd Dief had weinig profijt van laffe beroving Hoofdprijs: gratis naar Mars Kamercommissie dringt aan GEKORTWIEKT WORLD PRESS PHOTO 1966 Weer een foto uil Vietnam Klein duimpje Happening Knap werk Postkantoorhouder overvallen dader gepakt Krooninkomen pas na verkiezingen in Tweede Kamer „ER BIJ ZIJN Verhoging premie bej aarden- verzekering Doodvonnis in Gent ZATERDAG 17 DECEMBER 1966 (Door David Mason) T^en gratis reis naar Mars dat was de prijs die een Amerikaanse fabriek van cosmetica een ieder aanbood die negenhonderd lege tubes van een bepaald merk scheercrème zou inleveren. Het bedrijf meende, dat niemand moeite zou doen want het was een praktisch onmogelijke opgave. Maar de heer Arliss French uit Appleton, Wisconsin, speelde het klaar. Grote opschudding! De fabriek moest een plaats, genaamd Mars zien te vinden en de heer French ernaar toesturen. Uiteindelijk werd een gehucht Mars nabij Wesel in het Rijnland, West-Duitsland, ontdekt. Bij aankomst op de luchthaven van Dusseldorp deelde de heer French royaal tubes scheercrème uit er zat tenslotte nog mooie publiciteit in en daarna begaf hij zich opgewekr in de richting van Mars. Er zijn altijd mensen die ingaan op een stunt, hoe gering de kans om te slagen ook moge zijn. De 27-jarige mevrouw Diane Horwin, een Ame rikaanse huisvrouw, sleepte een bont jas, een echte mink coat, ter waarde van tienduizend dollar in de wacht. Zij heeft er echter het volgende voor moeten doenzij heeft een olifant een hotel binnengebracht, zij heeft sla pend de nacht doorgebracht in de lobby van een hotel, zij heeft met de hand goudvissen gevangen in het grootste zwembad van de Verenigde Staten, zij is ook nog naar Londen gevlogen om daar binnen het uur een exemplaar van een bepaalde krant te bemachtigen. Vakmensen zijn van oordeel, dat de simpelste reclamestunt vaak ook de beste is. Met de Paasdagen ont stond een hele drukte van fotografen op het strand van de Franse bad plaats Deauville. Zij waren allemaal bezig plaatjes te schieten van een man, die opgewekt in zee rondploe- terde. „Het is blijkbaar helemaal niet koud," zeiden de omstanders. De bad gast werd zo bleek later door een groep hotelhouders betaald om de hele wereld te laten zien hoe mild het klimaat in Deauville is. Het ls al weer vele jaren geleden dat de Amerikaanse variétéartiest Harry Reichenbach van nu wijlen Francis X. Bushman een echte film ster maakte, gewoon door middel van een zak vol muntstukjes. Hij had Bushman aangeraden in New York een filmcontract te tekenen. Bushman verdiende toen in Chicago weliswaar al 250 dollar per week, doch Reichen- bach vond dat hij veel méér moest hebben. Reichenbach stopte zijn zakken vol met centen en liep daarna met Bushman langs 42nd Street naar het kantoor van de filmmaatschap pij. Met gulle hand strooide Reichenbach achteloos muntstuk jes over het trottoir. Eerst kwamen alleen kinderen op het geld af, daarna ook volwassenen. Bij aan komst aan het kantoor werden de twee mannen door een deinende menigte omstuwd. De bazen van het filmbedrijf dach ten natuurlijk, dat het allemaal Bushmanfans waren en Reichenbach was er de man niet naar om het mis verstand op te helderen. Zeker niet toen er prompt een contract op tafel kwam, waarin Bushman een beginsa laris van duizend dollar per week werd aangeboden. Salvador Dali, de Spaanse kunste naar, was in zijn begintijd een ware meester in het bedenken van stunts om in de krant te komen. Toen hij te Parijs een expositie organiseerde, verdrongen de liefhebbers zich om een blik te werpen op zijn „In de re gen in een taxi". Het was geen schil derij, het was een echte taxi met er in een etalagepop, een dame in avondtoilet, doorweekt door stralen water die via buizen in het dak bin nenstroomden. Over haar linkeroog kroop een slak. Dali had deze happening bedacht toen hij eens in Milaan tijdens nood weer op een taxi stond te wachten. Op het moment dat de taxi voorreed, hield de regen prompt op. „Wat zou het een gekke ervaring zijn, als het i n de taxi zou regenen," dacht Dali. Van het een kwam toen het an der. Op een gekostumeerd bal in New York is Dali eens verschenen, ge kleed in een glazen bak. Zijn vrouw Gala danste in een jurk van door schijnend rood papier met op het hoofd een poppekop, omringd door gekookte kreeften. Londenaars heb ben Dali mogen aanschouwen met een stuk brood op het hoofd en rozen in het haar. Bij die gelegenheid droeg hij een smoking, bedekt met 88 li keurglaasjes, allemaal gevuld met crème de menthe. Hij heeft ook eens een hele menigte toegesproken, ge huld in een duikerpak en met twee honden aan de lijn. Op een perscon ferentie te Rome dook hij onver wachts op uit een reusachtig ei. Soms blijkt een machtige publici teitsstunt gewoon te ingewikkeld te zijn. Amerikaanse reclamedeskundi gen spreken nog altijd met afschuw over een campagne voor een wasmid del via de televisie. Wekenlang waren zij ermee bezig- geweest. Zij kochten eerst vier par kieten en gingen die toen een heel moeilijk kunstje leren. Er werd een filmstudio afgehuurd, duizenden me ters film waren nodig om mooie op namen van de vogeltjes te krijgen. Toen de reclamefilm was voltooid, stond iedereen versteld van het re sultaat. Eerst haalde een parkiet een pop- pejurkje uit een miniatuur wasmand- je. Hij gaf het aan een tweede par kiet, die het jurkje in een was- machientje liet vallen. De derde par kiet huppelde toen naar voren met een pakje van het nieuwe wasmiddel en strooide de inhoud in de machine. De machine werd aangezet, heerlijk schuimend. De vierde parkiet tenslot te pikte het jurkje uit de machine en hing het over een waslijn. Wat een succes! De hele reclamewereld stond er paf van. Het resultaat? Er werd geen pak waspoeder meer verkocht dan tevo ren. Parkieten echter waren een dag later al nergens meer te krijgen. Duizenden parkieten werden ijlings aangevoerd en in de vogelwinkels heeft de kassa maandenlang vrolijk gerinkeld. ADVERI F.NTlt. werkt zacht en zeker bij verstoppingsproblemen DEN HAAG De commissie voor de verzoekschriften uit de Tweede Kamer is van mening, dat een voorschotrege ling voor hoogbejaarde gedupeerde Ne derlanders uit Indonesië die thans in zorgiyke omstandigheden verkeren, een dringende zaak is. Hoewel minister Luns reeds enige malen heeft doen we ten, dat een voorschotregeling niet mo gelijk is en men maar moet wachten op de eerste uitkering in 1968, vindt de commissie dat de uitkeringsprocedure uit sociaal oogpunt moet worden ver sneld. Zij heeft derhalve de Kamer voor gesteld de regering uit te nodigen met een voorschotregeling te komen. De commissie heeft dit voorstel ge formuleerd naar aanleiding van een tiental adressen van gedupeerden (on der meer van de heer F. C. Strang te Apeldoorn). Aan een van deze gedu peerden had de minister van Buiten landse Zaken aanvankelijk doen weten, dat wel enige prioriteit zou kunnen wor den gegeven aan de groep van voorma lige eigenaren van huizen in Indongsië, maar dat eerst de onderhandelingen met Djakarta voltooid moesten worden. In antwoord op vragen van het Twee de,-Kamerlid mej. Ten Broecke Hoek- HILVERSUM De politie uit Maar tensdijk heeft donderdagavond de 84- jarige H. C. A. V. uit Hilversum aan gehouden. Hij wordt ervan verdacht een 73-jarige man uit Hilversum een portefeuille met f 500,- te hebben af handig gemaakt. V., die opgesloten is, heeft tot nu toe ontkend. De bejaarde man ontving donderdag Bijn periodieke A.O.W.-uitkering, zijnde OPENDE Vrijdagmiddag omstreeks half een heeft een man, onder bedreiging met een vuurwapen, een overval ge pleegd op het hulppostkantoor in Op ende (gem. Grootogast). De kantoor houder, de heer Drost, gaf de man op diens bevel een pakje bankbiljetten, waarvan de waarde ongeveer f 200, moet hebben bedragen. Daarna maakte de overvaller zich met het geld uit de voeten, met een bromfiets, die hij voor het hulppostkantoor had laten staan. Op aanwijzingen van de heer Drost heeft de politie de man, P.W.S. uit Opende, enkele uren later in Rottevalle (gem. Smallingerland) aan kunnen houden. Voordat de man het kantoor binnen stapte, had hij het daarnaast gelegen café bezocht. Daar zou hij hebben ge vraagd of hij in bet postkantoor nog een telegram zou kunnen versturen. Aange zien het kantoor tussen half elf en twee uur is gesloten, raadde men de man aan zich te haasten. Daarop ging deze naar het postkantoor, waar hij vroeg of hij een telegram kon opgeven. De heer Drost, die op dat ogenblik alleen was, overhandigde de man een telegramfor mulier. Terw(jl de man dit aanpak haalde hij het vuurwapen te voorschi; *n eiste geld. een bedrag van f 500,-. In een Hilver- sums café dronk hij enkele borreltjes om dit heuglijke feit te vieren. Om streeks half tien bood V., die zich ook in het café bevond aan, de oude man naar huis te rijden, hetgeen deze dank baar aanvaardde. V. reed echter helemaal niet naar de woning van de man, maar koerste naar Hollandsche Rading. In de bosrij ke Vuurschedreef stopte hij en piste de portefeuille van de A.O.W.-trekker. Er ontstond een worsteling in de auto, waarbij beiden in een modderpoel naast de auto terecht kwamen De oude man raakte half bewusteloos en V. ging er met de portefeuille van door. De weg liep echter dood, zodat V. moest omkeren. De bejaarde man was inmiddels weer overeind gekrabbeld. Hij zag een auto aankomen en vroeg om een lift. De dief herkende de lifter direct als zijn slachtoffer, maar uit medelijden liet hij hem toch instappen. Ver kwamen ze echter niet, want V. reed in een modderplas en kwam te gen een boom tot stilstand. Verder rij den in de vernielde auto was onmoge lijk. Een passerende aannemer bood di rect hulp aan. De beide mannen zaten flink onder de modder en de oude man bloedde zelfs, maar de aannemer koesterde geen argwaan na het auto ongeluk. Hij stelde voor naar een na bijgelegen uitspanning te gaan, waar ze ,,op verhaal konden komen". Hier aangekomen nam V. echter snel de benen. De aannemer vond het toen maar beter de Maartensdijkse politie te waarschuwen, die de dief korte tijd later aanhield. De politie heeft de verdwenen porte feuille met inhoud nog niet gevonden. De politie zoekt de omgeving van Maartensdijk af, omdat men ver moedt, dat V. de portefeuille onderweg heeft weggegooid. stra, heeft de minister later gezegd, dat een eerste uitkering pas in 1968 zal ko men en dat voorschotten daarin geen versnelling kunnen brengen. Verscheidenen van deze gedeputeerden, aldus de commissie, zijn echter hoog bejaard en leven onder benarde finan ciële omstandigheden. Voor deze drin gende gevallen acht de commissie het nodig dat een ernstige poging wordt on dernomen om tot een voorschotregeling te geraken, waarbij b.v. een uitkering wordt gedaan van 75 pet. van de claim. DEN HAAG. Bij het ministerie van Algemene Zaken acht men de kans dat het wetsontwerp tot verho ging van het inkomen van de Kroon nog door liet interimkabinet en de zit tende Tweede Kamer in bespreking wordt genomen, nihil. Het ontwerp, dat opnieuw in studie is bij de Raad van State, wordt hoogstwaarschijnlijk pas na de verkiezingen op de agenda van de (nieuwe) Kamer geplaatst. Dit betekent ook, dat het bij de for matie van een nieuw kabinet een rol kan spelen. Het ontwerp werd 23 juli door het kabinet-Cals bij de Kamer in gediend, het ondervond toen nogal weerstand in verschillende kringen. Het staatsinkomen van de Koningin zou van 2,5 op 5,2 miljoen moeten worden ge bracht, dat van prins Bernhard van f 300.000,- op f 475.000,-. Van regeringszijde is betoogd, dat deze verhoging weliswaar vrij fors was, maar dat men daaraan niet kon ontkomen, omdat voorgaande kabinet ten hadden nagelaten het Inkomen re gelmatig aan te passen. De met een kleine brand gepaard gaande explosie in het nieuwe We tenschappelijk Centrum van de Vrije Universiteit te Amsterdam-Buitenvel- dert, heeft gistermorgen naar achter af blijkt slechts betrekkelijk weinig schade aangericht. 9 Het begrotingstekort van de ge meente Amstelveen voor het dienst jaar 1967 bedraagt f 2.225.000. Dat is ruim een half miljoen meer dan het te kort over 1966. Met zorg ziet het ge meentebestuur de toekomst tegemoet, vooral omdat het Nederlands Econo misch Instituut verwacht, dat Amstel veen dat nu 60.000 inwoners telt er voor 1980 meer dan 96.000 zal heb ben. 9 De Nederlandsche Bank zal met de uitgifte van de bankbiljetten van vijf gulden een aanvang maken op maandag 19 december. 9 Het Rijk heeft een woonhuis aan de Nieuwe Duinweg te Den Haag aan gekocht om in dringende gevallen te kunnen voorzien in een tijdelijke huis vesting van regeringspersonen. Het pand zal meer in het bijzonder worden gebruikt voor een tijdelijke huisvesting van de aftredende minister-president, om het „Catshuis" te allen tijde op kor-, te termijn te kunnen vrijmaken. 0 De Octrooiraad heeft octrooi ver leend op een slipsimulator een uitvinding van de heer G. M. Ch. C. As- selbergs uit Voorburg die het moge lijk maakt een auto, zonder dat daar een slipbaan voor nodig is, op een droog wegdek bewegingen te laten ma ken, die overeenkomen met die van een slippende wagen op een gladde weg. 0 De afdeling Den Haag van de Fede ratie van jongerengroepen van de P.v.d.A. heeft in een communiqué over het verkiezingsprogram van de P.v.d.A. verklaard, „dat dit program weinig ver schil biedt met programma's, die ande re partijen zouden kunnen bieden". Zij is daarom van oordeel, dat dit program in zijn totaliteit verworpen dient te wor den. De Koninklijke Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding-Maatschappij heeft aan de werf Gebrs. Niestern Scheepswerven N.V. in Delfzijl opdracht gegeven voor de bouw van twee zelf- richtende motorreddingboten van het type „Carlot" en aan de firma Gebrs. Taat C.V. in Katwijk aan Zee de op dracht voor de bouw van een houten motorstrandreddingboot- Het water in de gemeente Bergen (Limburg) heeft gisteren de hoogste stand bereikt. Er is nu enige val waar te nemen. Van de uitgestrekte gemeente staat ongeveer 25 km2 onder water. Dat is ruim 20 procent van de totale op pervlakte. Van de 11.400 inwoners zijn er ongeveer 1400 door de overstroming min of meer in een isolement geraakt. Donderdagavond is in Loenen aan de Vecht de woonwagen van de 47- jarige C. J. M. volledig uitgebrand. Ook al het meubilair ging verloren. De oor zaak van de brand is vermoedelijk een lek in een butagasstel geweest. De heer M. heeft een gezin met zeven kinderen. De P.v.d.A.-fractie in de Utrechtse gemeenteraad wenst in het gemeen telijk apparaat een burgerraadsman een soort antwoordman bij wie elke burger met vragen en problemen te recht kan. De procureur-genei'aal heeft bij het Amsterdamse gerechtshof in hoger beroep tegen de 37-jarige beroepsmili tair S. P. en de 37-jarige Hilversumse huisvrouw J. T., ter zake van moord met voorbedachten rade op haar echtge noot A. P. V. in de nacht van 1 op 2 de cember van het vorig jaar, bevestiging van het vonnis van de Amsterdamse rechtbank: 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, geëist. In Utrecht wordt van 2 tot en met 6 januari de 15e Souvenirbeurs ge houden. Er nemen voor het eerst expo santen uit het buitenland aan deel, zodat deze jubileumbeurs zich „internatio naal" kan noemen. 0 Tijdens de dinsdagavond te houden raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen, waaronder het vlieg veld Haamstede ressorteert, zal een voorstel van B. en W. in behandeling komen om dit vliegveld weer open te stellen. Het vliegveld Haamstede is na 1940 niet meer gebruikt, behalve voor de zweefvliegsport. 9 De eerste lagere technologische vakopleidingsschool van de Lande lijke Stichting Beroepsopleiding in de Levensmiddelenindustrie, zal in januari in Alkmaar worden geopend. Bij de stichting zijn nu 750 leerlingen inge schreven, waarvan 250 de opleiding vol gens het leerlingstelsel en 500 de be roepsopleiding „oude stijl" volgen. 0 In een vergadering ter gelegenheid van de viering van het derde lus trum van het Internationale Luchtcarte- ringsinstituut te Delft, heeft de rector, prof. Van der Weele meegedeeld dat het aantal studenten zodanig toeneemt, dat besloten is een internationaal stu dentenhuis te Delft te stichten. Met de bouw zal binnenkort een aanvang wor den gemaakt. DEN HAAG Voor het eerst in de geschiedenis van World Press Photo is de wedstrijd gewonnen door een foto graaf, die al eerder de beste plaat voor liet concours instuurde. Voor het eerst ook zijn de organisatoren van de manifestatie er niet in geslaagd de prijswinnaar op tijd naar Den Haag te halen om de prijzen persoonlijk in ont vangst te nemen. Winnaar van World Press Photo 1966 is de Japanse pers fotograaf Kyoichi Sawada, die een fo to uit Vietnam stuurde, evenals vorig jaar het geval was. De prijsuitreiking had gistermiddag plaats in de Haagse Ridderzaal door prins Claus. Sawada's prent van vorig jaar toonde een vluchtend gezin in een Vietnamese rivier. Nu is de beste persfoto van het jaar een plaat van een Amerikaans legervoertuig, waaraan met kabels een dode Viët-Congsoldaat over de grond wordt gesleept. „Stoffige dood", noem de Sawada deze foto. In een beschrijving deelt Sawade mee, dat de foto 24 februari werd ge maakt. De Viët-Congsoldaat werd ge dood in een meedogenloos nachtelijk ge vecht met de Amerikaanse en Australi sche troepen. Het lijk van de soldaat werd 'achter een gepantserd voertuig van de Amerikanen voortgesleurd, toen de vijandelijke doden waren geteld. Sterke Viët-Cong-eenheden vielen de stellingen van de Amerikanen en Aus traliërs aan, maar zij werden met zwa re verliezen teruggeslagen. De Ameri kaanse en Australische troepen waren slaags geraakt tijdens de toen uitge voerde operatie „Rolling Stone", aldus Sawada. De voorzitter van World Press Photo de heer P. van Breukelen, deelde vrij dag op een persconferentie mee, dat Sawada zelf nog niet op de hoogte was van het feit, dat hij opnieuw is onder scheiden. Sawada bevindt zich aan een van de fronten in Viëtnam. Hij kon niet worden gelokaliseerd. Voor World Press Photo zijn dit jaar 700 foto's meer ingezonden dan vorig jaar. Van de bijna 3000 ingezonden platen is ongeveer een derde in het Haagse Gemeentemuseum geëxposeerd. Ook zijn weer kleurenfoto's opgehangen. De heer Van Breukelen kondigde aan, dat wegen en middelen zullen worden gezocht om fotografen tegemoet te kunnen komen als zij kleurenfoto's in zenden. Twee jaar heeft men het ex periment ondernomen om de wedstrijd ook open te stellen voor kleurenfoto's. World Press Photo heeft thans beslo ten deze categorie blijvend aan het programma toe te voegen. Kyoitsji Sawada, winnaar van de Puiitzer-prys voor nieuwe fotografie 1966 en de World Press Photo-prijs 1965 en 1966, heeft meer van de strijd '-Mlliliii in Viëtnam gezien dan de meesten van de 250.000 Amerikaanse militairen, die zich daar bevinden. Sawada is bij meer dan 40 veldslagen en veldtochten ge weest, in de gelederen van zowel Ame rikaanse als Zuidviëtnamese troepen. De 30-jarige fotograaf, aan de staf van United Press International verbon den, sinds 1960, heeft op zijn beroep, een van de gevaarlijkste ter wereld, een zakelijke kijk. „Als je erbij bent, krijg je goede fo to's" zegt hij lakoniek. „Erbij zijn" betekent voor Sawada onder meer het voorgaan van troepen, die tot de aan val overgaan, zodat hij foto's kan ne men van chargerende troepen. Zo heeft hij eens een berisping gekregen, omdat hij een mijnenveld had betreden om Ju de reeks Grote ABC-pockets heeft „De Arbeiderspers" weer oorspron kelijk werk van Nederlandse schrijvers en een aantal opmerkelijke vertalingen het licht doen zien. Om met de laatste te beginnen, is met „Een Liefde" een voortreffelijke Neder landse uitgave verschenen van de ero- tisch-realistische roman „Un amore", waarmee Dino Buzzati enkele jaren ge leden de Italiaanse litteraire wereld een schok bezorgde. Het is het diepmense lijke verhaal van de verhouding tussen een Milanese architect van middelbare leeftijd en een 20-jarige call-girl, die van zijn kant op tot liefde uitgegroeide sexuele bezetenheid en van haar kant op geraffineerde berekening berust. Het boek houdt zich op indringende wijze bezig met de achtergronden van de prostitué en geeft tevens een keiharde schildering van de praktijk van de Ita liaanse moraal. Zeer de moeite waard is ook „Simpli- cius 45", waarin de veelbelovende jon ge Duitse acteur Heinz Klipper beschrijft hoe een volgens de nazistische ideologie opgevoede jongen de oorlogstijd en de daaraan voorafgaande jaren beleeft in 'n kleine stad in het RijDland. Wat betreft de oorspronkelijke Neder landse uitgaven, is in deze reeks een opmerkelijk debuut verschenen: de „bundel kalme gruwel" „Even ogen dicht", door de na vele omzwervingen in tropische landen thans in het Gooi wonende schrijfster-journaliste Marthy Olthuis. Met een vlotte pen en meedo genloos haar medemensen observerend, heeft de schrijfster aan een aantal beklemmende, deels bizarre verhalen gestalte gegeven, die meer dan eens uitmunten door origineel en sterk beel dend taalgebruik. Ook is er een nieuwe roman van de nu 20-jarige Koos van Zomeren uit, die al eerder in deze serie present was met zijn romandebuut „Terloops te water". Het is „De nodige singels en pleinen", het verhaal van de op de grens der volwassenheid balancerende Cyprian Bruggen, die zijn zwangere kindvrouwtje en daarmee zijn verant woordelijkheid ontvlucht om een tijd lang een hoogst nutteloos, maar wel avontuurlijk leven te gaan leiden in een andere stad, die uit de beschrij ving zonder veel moeite als Arnhem te herkennen is. Cyprians omzwervingen in een soms surrealistisch aandoende wereld zijn voortreffelijk beschreven. Een curieus verhaal, maar over het geheel genomen wat minder boeiend dan de beide hiervoor besproken boe ken, vonden wij ook „Aantekeningen bij een zeereis" door de eveneens nog jeugdige George Kool, waarin de pan- try-bediende Frans Lazonder in losse notities verslag uitbrengt over zijn be levenissen aan boord van een groot passagiersschip, ten tijde van de moord op zijn directe chef. Als gewone ABC-pocket verscheen bij „De Arbeiderspers" voorts de bun del „Historie met een kleine „ha", een uitgebreide collectie anekdotes rondom politieke figuren en gebeurtenissen uit deze eeuw, verzameld door Gottfried Heindl. Voor de mensen, die pockets te „flod derig" vinden voor in de boekenkast, tenslotte nog een degelijk gebonden exemplaar uit de Arbo-reeks; „De ont voering" door Dolores Hitchens een vertaalde Amerikaanse thriller, waarin een schoolmeisje en haar onderwijze res door een maniak worden gekid napt en een aantal huiveringwekkende gebeurtenissen zich toch naar een „happy end" spoedt. De ontwikkeling van de intrige laat zich overigens vrij gemakkelijk raden, zodat de climax niet zo „onthutsend" is, als op de omslag staat aangegeven. Met deze foto van de ongeregeldhe den te Amsterdam, in junij.l, won Arthur Bastiaanse de tweede prijs in de afdeling Nederlandse persfotp's. De foto had tot titel „Holland Festi val". DEN HAAG Naar het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid meedeelt, is de premie van de zieken fondsverzekering voor bejaarden per 1 januari als volgt vastgesteld: Bij een inkomen niet hoger dan f 6.260,- per jaar wordt de premie van f 6,63 op f 8,16 per week gebracht, of f 35,46 per maand. Bij een inkomen niet hoger dan f 5.576,- gaat de premie van f 4,42 naar f 5,44 per week, of f 23,64 per maand. Bij een inkomen niet hoger dan f 4.566,- per jaar, gaat de premie van f 2,21 naar f 2,72 per week, of f 11,82 per maand". 0 ln Lekkerkerk zijn gisternacht op het industrieterrein drie inbraken gepleegd, namelijk bij een parfumerie- fabriek, bij een vleeswarenfabriek en bij een fabriek van houtwaren. In to taal is, voor zover nagegaan kon wor den, ruim f 1000 gestolen. mMisM Dit is beoordeeld als de beste pers foto van het jaar. Hij is door de Ja panner Kyoichi Sawada tijdens de strijd in Viëtnam gemaakt. Amerikaanse infanteristen te kunnen fotograferen. De Pulitzerprijs was de derde grota onderscheiding voor de rustige, ge reserveerde fotograaf. Hij won ze al le drie voor zijn Viëtnamreportages. Niettemin zegt hij zelf: „Ik ben altijd bang, dat ik geen goede foto's krijg. Ik heb het gevoel dat ik teveel mis". Niet voor mededinging kwamen fo to's in aanmerking, die de Volksrepu bliek China als een collectieve inzen ding had aangeboden, omdat niet werd voldaan aan de wedstrijdvoorwaarderi, nl. dat de naam van de maker van el ke foto moest zijn vermeld. Aan deze voorwaarde wilde China niet voldoen. De Chinese inzending kwam wel in aanmerking voor de samenstelling van de expositie. Een selectie uit de Chi nese persfoto's is dan ook tentoonge steld. Voor World Press Photo 1966 was voor meer dan f 33.000 aan prijzen be schikbaar. De winnaar krijgt een be drag van 5.000 mark, fotoapparatuur ter waarde van f 1.000, de gouden piertoren van Scheveningen en een reis naar en verblijf in ons land. Voor de maker van de beste Nederlandse pers foto (de Amsterdammer Ben van Mee- rendonk) was de wisselprijs „de zilve ren camera" beschikbaar, plus een be drag van 200 dollar en fotografisch ma teriaal voor f 500,-. DEN HAAG De Haagse politie staat op het standpunt, dat het hand haven van de openbare orde ook op 10 januari een taak ls, die in de democra tie door de overheid aan haar is opge dragen. Zij heeft dienaangaande, in overleg met de verantwoordelijke auto riteiten alle maatregelen genomen, die noodzakelijk zijn om ook op de 10de januari 1967 de openbare orde te kun nen handhaven. Dit deelt de Haagse politie mee, naar aanleiding van het aanbod oud-verzets strijders als „knokploegen" de straat op te sturen, dat door de lijsttrekkers van de Christen-Democraten is gedaan. De Haagse politie is erkentelijk voor alle betuigingen van trouw en aanhan kelijkheid aan het vorstenhuis. Zij memt evenwel, dat de bestrijding van eventuele ordeverstoringen, die hun oorsprong vinden in andere denkwijzen en opvattingen over de bestuursvorm in ons land, alleen toekomt aan het be roepsapparaat, dat hiervoor is aange steld. De voorzitter van het Oud-Strijder.s- legioen in Den Haag, de heer P. J. G. A. Ego, heeft meegedeeld, dat het Oud- Strijderslegioen zich met kracht wenst te distantiëren van de door de voorzit ter van de Christen-Democraten Unie, de heer J. J. M. Smits, gemaakte op merkingen. De heer Smits had onder meer gezegd, dat bij het aanstaande huwelijk van prinses Margriet een groot aantal oud-verzetsstrijders en oud-mili tairen eventueel gezagshandhavend zal optreden. BRUSSEL In Gent is een 59-jari- ge man ter dood veroordeeld wegens moord op zijn 45-jarige buurvrouw in mei van dit jaar. Hij had zijn slacht offer tot tweemaal toe met een hamei- neergeslagen, omdat zij weigerde een gevonden som geld met hem te delen. Doodvonnissen worden in België niet uitgevoerd. Ze worden automatisch omgezet in levenslange dwangarbeid. In Brussel is een bende van acht man veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërend van 18 jaar dwangarbeid tot 27 maanden gevangenisstraf, we gens acht overvallen in begin 1964.

De Vallei | 1966 | | pagina 5