Nieuw EEG-centrum in modern Brussel uy'ü! istiiiii S8S1I21I ÜS1891! Defensie Ontslag en berechting Soekarno geëist Duitse accijnzen omhoog N.A.V.O. naar Expo- grond te Brussel Belgische hoofdstad lost verkeersproblemen op Over de grenzen Va Volgend jaar ter huist Europa HÏAli\ Vliegpionier overleden Kerk en staat in Polen in botsing Geen Franse handel met regime Smith Hij zat er niet in.... Groei Verkeer Militair vliegtuig stort op bus Tabak, benzine, stookolie Hypnotiseur liet meisje in de slaap Russen uit China gezet Brandend vliegtuig veilig geland Weer ontsnapten in Engeland Nucleair orgaan van NAVO Rij beM ij «fraude in Marseille Hervorming curie ersneld Kettiiigrokende konijnen De kilometer-vreter! De man die wellicht te veel van zichzelf vergt, maar zeker niet van z'n kostbare automotor. Daar heeft hij Shell Super motorolie voor gekozen. Dè olie voor alle typen auto's - voor alle temperaturen - voor alle rij-stijlen - voor alle rij-om8tandigheden. Onder alle omstandigheden garandeert Shell Super motorolie maximale motorbeschermingl Shell Super motorolie - voor smering in veelvoudl SHELL BIEDT MEER! ZATERDAG 17 DECEMBER 1966 (Van onze correspondente) BRUSSEL De Europese Economische Gemeenschap gaat verhuizen. Vol gend jaar zal het grootste deel van alle EEG-diensten te Brussel successievelijk in één gebouwencomplex worden ondergebracht. Mede daardoor ligt de begroting van de EEG voor 1967 25 procent boven die van 1966; het eindcijfer is van 44 tot 55 miljoen dollar gestegen. Voort is uitbreiding van het personeel noodzakelijk geacht en ook zijn te Brussel de kosten van levensonderhoud toegenomen. Op het ogenblik zijn bij de Euro- markt 3.324 personen in dienst. Dit aantal omvat alle werknemers van hoog tot laag, van directeur-generaal tot portier. De administratie is ver deeld in tien directoraten: landbouw, sociale zaken, economie en financiën, transport, enz. Het zijn de ministe ries" van de „Euro-regering", zou men kunnen zeggen. Mocht het aantal werknemers véél lijken, dan moge als vergelijking die nen dat bij het Nederlandse ministe rie van Landbouw alleen al een 12.000 mensen in dienst zijn. Daar zijn dan wel alle provinciale landbouwdiensten bij inbegrepen, maar toch Bij het directoraat-generaal Land bouw van de EEG werken 383 men sen, allen inbegrepen. In de afgelo pen vier jaar werden in deze afde ling 900 richtlijnen en verordeningen opgesteld en in de komende ander half jaar moeten nog naar schatting minimaal 300 richtlijnen worden ge maakt. Het is dus begrijpelijk, dat de heer Mansholt uitbreiding van het personeel heeft gevraagd. Het grootste directoraat met zijn 986 werknemers is dat van het Alge meen Beheer. Men zou geneigd zijn te denken dat voor elke dr^e EEG- ambtenaren één persoon nodig is om WARSCHAU De Poolse bisschop penconferentie, waarvan kardinaal Wyszynski aan 't hoofd staat, zou hebben verzocht om byeenroeping van de ge mengde commissie van kerk en staat, die in 1957 werd ingesteld en waarin vertegenwoordigers van de burgeriyke overheid en van het episcopaat zitting hebben, in verband met de kwestie die is gerezen omtrent een zestal se minaries. Naar verder vernomen wordt zal zondag a.s. in de Poolse kerken een herderlijke brief over deze kwestie wor den voorgelezen die in gematigde ter men is gesteld. Volgens waarnemers zou er uitzicht zijn gekomen op een regeling van de kwestie, nadat begin deze week het episcopaat een speciale bespreking er aan had gewijd, waarvan de burgerlij ke autoriteiten het resultaat hadden afgewacht. De kwestie ging om twee semina ries van de Jezuïten (in Warschau en in Krakau) en die van Vanzdunska Wola, Gniezno, Drohiczyn en Prez- mysl. De rectoren van die instituten zouden niet aan de vereiste adminis tratieve formaliteiten betreffende hun benoeming hebben voldaan en verder hebben de autoriteiten gedreigd de be trokken seminaries te liquideren, als geen gevolg wordt gegeven aan de geldende regeling voor toezicht op het onderwijs. De fiscus zou voorts aan zienlijke vorderingen wegens achter stallige belastingschuld op het meren deel van de instituten hebben. Naar thans is vernomen, zouden de autoriteiten willen afzien van maatre gelen ten aanzien van de seminaries van Gniezno in het bisdom van kardi naal Wyszynski en van Przemysl. PARIJS De Franse staatsmonopo lie voor tabak heeft officieel laten we ten dat er geen sprake is van een overeenkomst met Rhodesië om tabak uit dat land ter waarde van twee mil joen pond te ruilen voor katoenproduk- ten. In een verklaring die is uitgegeven werd gezegd, dat geen Rhodesische ta bak, direct of indirect is gekocht sinds Rhodesië eenzijdig de onafhankelijk heid heeft afgekondigd. In sommige Britse kranten hebben berichten gestaan dat dit wel het ge val zou zijn geweest. WELLINGTON In de straten van Wellington in Engeland reed vrijdag een begrafenisstoet. Het ging allemaal langzaam en plechtig toen er plotseling om de hoek van een straat een politiewagen kwam aan gieren die knarsend langs de Hjkwa- gen stil hield. Er sprongen twaalf rechercheurs uit. Een ervan liep op de begrafenisondernemer toe en vroeg wie er in de kist zat. De hevig geschrokken ondernemer wist het niet meer. H(j kon zich alleen nog maar herineren dat hij een oud moe dertje aan het begraven was. Maar dat was niet voldoende. De recher cheurs geloofden dat de ontsnapte spion George Blake in de kist zat. De verwarring werd nog groter toen ie mand uit de menigte, die zich om de lijkwagen had verzameld, schreeuwde dat hij het deksel van de kist zag be wegen. Dit was voor een van de politie mannen het sein om via de radio uit voerig om inlichtingen te vragen. Toen hij die gekregen had en geble ken was dat Blake niet in de kist zat, mocht de stoet verder rijden. Van de 44-jarige Blake heeft men niets meer vernomen na zijn ontsnap ping uit een Londense gevangenis in oktober. Hij moest daar een gevange nisstraf van 42 jaar uitzitten wegens spionage voor Rusland. de interne administratie te voeren. Honi solt qui ml y pense (schande voor wie daar kwad van denkt). Toen in 1959 de Economische Ge meenschap tot stand kwam, werd Brussel aangewezen als de geschikt ste stad om de administratie van een dergelijk apparaat te herbergen. Maar ook Brussel, dat weliswaar geen woningnood kende (en nog niet kent) had toen niet ineens één com plex beschikbaar, waarin alle dien sten konden worden ondergebracht. Bovendien groeide de Gemeen schap in de loop der jaren zodanig uit, dat op een gegeven moment de kantoren in veertien gebouwen over de stad verspreid lagen. Dat de Belgen van de groei en ontwikke ling der EEG hun graantje meepik ken is wel duidelijk en dat zij daar om graag willen dat Brussel de hoofdstad van een toekomstig Ver enigd Europa wordt, is ook te be grijpen. Dit schept echter verplich tingen en daarvan is de Belgische regering zich wel bewust. Zo verrijst ih de Wetstraat bij het oude Rondpoint Schuman een gewel dig en indrukwekkend gebouwencom plex het nieuwe hart van de Europe se Gemeenschap. In april 1968 zal, naar verwacht, de gehele EEG met al haar diensten hierin zijn bijeenge bracht, te zamen met de 800 Eura- tom-ambtenaren. En wanneer de fu sie van de drie gemeenschappen wer kelijkheid zal zijn geworden, zal ook de Kolen- en Staalcommissie, nu nog te Luxemburg, in dit complex een on derkomen vinden. Het nieuwe complex bestaat uit drie gebouwen. In het midden komt het moderne, imposante administra tieve centrum, gebouwd in een vier puntige ster, dat de mooie naam van Berlaimont kreeg. Het wordt geflan keerd door links het gebouw Charle magne en rechts Archimède. Deze laatste twee zijn reeds in een verge vorderd stadium en zijn voor een groot gedeelte ook al in gebruik ge nomen. Bij de voltooiing van Berlaimont met zijn dertien verdiepingen zal dan weer 40.000 vierkante meter kantoor ruimte beschikbaar komen. Wat de vijfduizend ambtenaren, die hier een plaats krijgen toegewezen, wel wat benauwt, is het probleem van de parkeerruimte. Immers, de totale oppervlakte onder het gebouw is gereserveerd voor parkeren, doch zal niettemin slechts aan duizend auto's plaats kunnen bieden. De toevloed van buitenlanders en een verhoogde levensstandaard hebben overigens een dusdanige toeneming van het autopark veroorzaakt, dat dit de Belgische overheid reeds lang vele hoofdbrekens kost. Geschat wordt,v dat in 1970 één op de drie inwoners eigenaar van een auto zal zijn. Een van de projecten om aan de verkeersdichtheid het hoofd te bieden is de bouw van de metro. Enige tijd geleden werd hiermede begonnen en men hoopt dat hij omstreeks 1970 ge reed kan komen. Ook in het nieuwe EEG-complex is een halte van de metro gepland. De trams, die op het ogenblik nog in vele gevallen in het midden van de straat lopen, kunnen dan verdwijnen. Het parkeerprobleem rond Berlaimont is daarmee natuur lijk nog niet opgelost, ofschoon velen misschien met de metro naar kantoor kunnen komen en de auto thuis laten. De metro is één van de projecten, doch daar biyft het niet by. De ar geloze bezoeker zal het Brussel van vroeger nauwelijks herkennen. De ringboulevards, voor Nederlandse begrippen al heel wijd, worden ver breed, tunnels worden gegraven, huizenblokken worden omverge haald en moderne hoge „buildings" rijzen als paddestoelen uit de grond. De Brusselaars moeten wel een prijs betalen: stampende en steunen de machines onder hun kantoorra- men, verkeersomleggingen en -op stoppingen zijn hun dagelijks kruis. Een kruis dat zij gelaten dragen, want straks zal Brussel een der mo dernste steden van Europa zijn. Een stad zonder woningnood, met voldoen de kantoorruimte en een vlot door stromend verkeer. Voor vele Europese steden een si tuatie om jaloers op te zijn. Op de plaats van het oude Rondpoint Shuman wordt hard gewerkt aan de bouw van het nieuwe EEG-centrum. In het midden het op zware pilasters rustende Berlaimont, aan de voorzij de wordt de sleuf voor de metro ge graven. Links Charlemagne en rechts Archimède, twee gebouwen die reeds gedeeltelijk in gebruik zijn genomen. BEIROET Radio-Bagdad heeft ge meld. dat een oefenvliegtuig van de luchtmacht van Irak. op een volle auto bus is neergestort. De piloot en de 24 passagiers van de bus kwamen om. Al leen de busbestuurder bracht er het le ven af. De bus was van een onderneming die een lijndienst door de woestijn onder houdt tussen Bagdad, Damascus, Bei roet en Istanboel. Het ongeluk gebeur de toen de bus op de hoofdweg tussen Bagdad en Damascus reed, op ongeveer 70 kilometer afstand van de Syrische grens. Een bijzonder trieste omstandig heid was dat er op die weg vrijwel geen verkeer was. Er zijn geen Europeanen onder de slachtoffers. DJAKARTA Indonesische studen ten hebben het oneervol ontslag van pre sident Soekarno geëist, benevens een ge rechtelijk onderzoek naar zijn rol in de mislukte coup van 1 oktober 1965 en zijn „gemelde affaires met vrouwen tijdens bezoeken aan het buitenland." De twee juristenorganisaties, Ikani en Persahi, eisten dat het staatshoofd oneervol wordt ontslagen en verklaar den dat het proces tegen de voormalige luchtmachtbevelhebber Omar Dhani ge noeg punten aan het licht had gebracht, over Soekarno's houding voor en tijdens de coup om hem aan de tand te voe len. Tegen Dhani is de doodstraf geëist wegens zijn aandeel in de mislukte staatsgreep. De studenten eisten een onderzoek naar Soekarno's „affaires in het buiten land", nadat hun dagblad verzocht was uitleg te geven over de publikatie BONN Het Duitse parlement is in vergadering geweest om te stemmen over verhogingen van de tabaksaccijns, die noodzakelijk zullen zijn om het voorspelde tekort op de begroting op te vullen. De verhoging zal tot gevolg hebben dat de sigaretten In Duitsland voortaan 25 pfennig meer voor een pakje van 20 stuks zullen gaan kosten. De verho gingen gaan in per 1 maart van het volgend jaar. Op het ogenblik kost een pakje sigaretten 1.75 mark. De prijzen van sigaren zullen even eens verhoogd worden. Het parlement had slechts 15 minu ten nodig om het voorstel te aanvaar den. Alleen de 49 leden tellende fractie van de liberale F.D.P. stemde tegen. De verhoogde prijzen voor sigaretten en sigaren zullen de schatkist ongeveer 500 miljoen mark meer per jaar ople veren. Dit is beslist noodzakelijk om tekorten op de toekomstige begrotingen tot een minimum te beperken, aldus politieke zegslieden in de regerings- stad. Josef Stecker, afgevaardigde van de Christen-Demokratische Unie, ver- UNDINE Een Italiaanse hypnoti seur, die in een café een 17-jarige Frans meisje onder hypnose had ge bracht en haar toen zo de straat op had laten gaan, is vrijdag in Undine tot een boete van 40.000 lire (ongeveer 240 gulden) veroordeeld. Vrienden van het meisje hadden haar wegens haar vreemde gedrag naar een ziekenhuis gebracht, waar de artsen er echter niet in slaagden haar uit de hypnose te wekken. Daarvoor moest de hypnotiseur worden gehaald. klaarde, dat het een moeilijk besluit voor de regering was geweest omdat deze sector altijd „een eiland van sta biele prijzen is geweest". Siegfried Zoglman, lid van de F.D.P.- fractie heeft er weer op aangedrongen te bezuinigen in het vlak van de lands verdediging om aldus de tekorten op de begroting voor het komende jaar te beperken. Op de eerste dag van de debatten, donderdag heeft een vooraanstaand lid van de S.P.D., Helmut Schmidt, voor een verrassing gezorgd, door te ver klaren dat Duitsland slechts 50 procent van de toekomstige kosten van het handhaven van de' Amerikaanse troe pen op Duits grondgebied zou moeten dragen. De accijnzen op benzine en stookolie zullen eveneens omhoog gaan. PEKING Drie Russische corres pondenten hebben het verzoek gekre gen, China voor 25 december te verla ten, aldus meldt het persbureau „Nieuw China". Op het ogenblik zijn er zes Russische correspondenten in de Chinese volksre publiek. Dit besluit is deels ingegeven door „leugenachtige verslagen van de cor respondenten over de grote Chinese (culturele) revolutie en deels door het beginsel van wederkerigheid, daar Chi na slechts drie correspondenten in de Sovjet-Unie heeft". Russische sinologen die in China on derzoekingen moesten verrichten zijn „in de loop van de herfst van dit jaar", op verzoek van het Chinese mi nisterie van Onderwijs, uitgewezen. Dit meldt het Russische persbureau Tass, dat interviews met vier van hen pu bliceert. PARIJS Tijdens de conferentie van ministers van de vijftien landen van de NAYrO, is in Parijs besloten, dat er op het tentoonstellingsterrein in Brussel op Den Heysel een nieuw NAVO-gebouw opgetrokken zal worden. Met de bouw daarvan zal grote spoed worden betracht. Zo lang het nieuwe gebouw nog niet gereed gekomen is (men hoopt dat dit in de loop van volgend jaar het geval zal zijn) zullen de NAVO-raad en het secretariaat van het Atlantisch bond genootschap onderdak vinden in nood gebouwen die opgetrokken zullen wor den op het vliegveld Evere ten oosten van Brussel. Tot de tijd dat de noodgebouwen be trokken zullen worden, houdt de NAVO HONOLOELOE Donderdag is te Honoloeloe overleden de 70-jarige Sir Patrick Gordon Taylor, een van de be roemdste Australische vliegpioniers. Taylor was een goede vriend van de luchtvaartpionier Sir Charles Kingsford Smith, met wie hij als navigator menig keer heeft gevlogen. Het was op een dezer vluchten een herdenkingsvlucht van het zilveren jubileum van koning George de Vijfde dat hij een opmer kelijke stunt uithaalde, terwijl het toestel, de oude Fokker Southern Cross, dreigde neer te storten. Nadat een mo tor het had begeven klom Taylor om de dertig minuten uit de cockpit naar de kapotte motot, tapte er olie af en vulde daarmee een andere motor bij. Deze daad bracht de bemanning be houden naar Australië terug. In 1916 kwam Taylor bij het Royal Flying Corps in Engeland en kon na een oefenvlucht van anderhalf uur solo- vliegen. In 1951 vloog hij als eerste over de Grote Oceaan naar Zuid-Amerika. Uit zijn eerste huwelijk laat hij vier dochters achter. ATHENE Een vliegtuig van de Air France is met brand aan boord, veilig geland op de luchthaven van Athene. Het vuur werd geblust door leden van de gronddienst. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het toestel was kort na opstijging van de Griekse luchthaven, op weg naar Istanboel, in brand gevlogen en de piloot maakte zo spoedig mogelijk rechtsomkeert. onderdak in het gebouw aan de Porte Dauphine. NAVO-functionarissen zeiden, dat het raadsbesluit bijna zeker betekent dat de volgende nog voor Kerstmis te hou den vergadering in het nieuwe tijdelij ke hoofdkwartier bij Brussel zal wor den gehouden instede van in Parijs waar de raad de afgelopen 14 jaar steeds heeft vergaderd. LIVERPOOL Terwijl alle Britse politiekorpsen speuren naar Frank Mitchell, de gekke bijlman, die maan dag uit de gevangenis van Dartmoor ontsnapte, zijn aan de lijst van ont snapte gevangenen weer enkele nieu we namen toegevoegd. George Patrick Reardon (22) en Anthony Reardon (16) die met handboeien aan elkaar vastge houden en opgesloten in een hut per schip van Dublin naar Liverpool wer den overgebracht, bleken bij aankomst in de Engelse haven te zijn verdwenen. De deur van de hut was geforceerd en men heeft slechts de handboeien ge vonden. PARIJS Veertien van de vijftien N.A.V.O.-landen (IJsland en misschien Luxemburg niet) hebben woensdag be sloten een commissie in het leven te roe pen die zich zal bezighouden met het be leid ten aanzien van kernwapens. Van dit orgaan kunnen alle N.A.V.O.-landen die dat wensen deel gaan uitmaken. Nog voor Kerstmis komt de commissie bijeen om te spreken over de samenstelling van een tweede orgaan tot welks oprichting de ministers woensdag te Parijs hebben besloten. Het gaat om een groep voor het ma ken van plannen voor de kernbewape ning. Deze groep is ondergeschikt aan de commissie voor nucleaire defensieza ken. De Nederlandse minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, heeft ntf afloop van de besprekingen van de veertien tot verslaggevers gezegd, voldaan te zijn over het resultaat. Gebleken is dat de N.A.V.O. sterker is geworden, dan dat enige tijd geleden gevreesd werd, dat het bondgenootschap wel zou z(jn. Wel zyn er dingen die men anders zou willen, aldus minister De Jong. van een eerder in de Londense „Sunday Telegraph" verschenen artikel over Soe karno's liefdeleven. Soekarno heeft zich over het artikel in het studentenblad beklaagd, maar de studenten eisen op hun beurt een onder zoek in de zaak. waarbij zij zich beroe pen op hun wettelijke rechten. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Adam Malik, heeft tegen een delegatie van het actiefront van middelbare scholieren „Kappi" gezegd, dat iedereen, of hij nu president of ge woon burger is, die betrokken is ge weest bij de mislukte staatsgreep, te recht zal moeten staan voor het buiten gewone militaire tribunaal. Generaal Abdul Haris Nasution, de voorzitter van het Idonesische Volkscon gres, zei tot een studentenafvaardiging, dat 105 miljoen Indonesiërs hopen op een gerechtelijk onderzoek naar de ac tiviteit van Soekarno. Dit was nodig in verband met de beschuldiging, dat de president betrokken zou zijn geweest bij de mislukte staatsgreep en bij sex- schandalen in het buitenland. MARSEILLE De politie in Mar seille heeft een handel in rijvaardig heidsbewijzen ontdekt. In verband hier mee, zijn vijf mensen aangehouden, on der wie inspecteur voor het verlenen van rijbewijzen in het departement Var, die voor 1.000 tot 3.000 frank per stuk ongeveer 1.500 rijbewijzen zou hebben geleverd aan personen die in andere departementen niet waren ge slaagd. Via een rijschoolhoudster in Marseille, die ook is gearresteerd, zou den de betrokkenen zonder examen het begeerde document hebben gekregen. Onlangs werd een dergelijke zaak ontdekt in Macon, in het departement Saone en Loire. Daar kosten de rijbe wijzen 800 tot 1.200 frank. |n Amerikaanse regeringskringen heeft men over de groter worden de Russische defensiebegroting gespecu leerd, dat ze is ingegeven door bezorgd heid over de toestand aan de 6000 mijl lange gemeenschappelijke grens met de Chinese Volksrepubliek. In Washington is men van mening, dat beide landen hun troepen aan de grens aanzienlijk hebben versterkt, met name in het Russische gebied waarvan China 600.000 vierkante mijl opeist. Men kan in Amerikaanse regerings kringen geen juiste cijfers geven over het aantal verse troepen dat Peking en Moskou naar hun gemeenschappelijke grens gestuurd hebben. Men acht het daarnaast mogelijk, dat de Sovjet-Unie meer aan haar de fensie gaat uitgeven, in verband met mogelijke grotere hulp in afweerraket- ten en straaljagers aan Noord-Viëtnam. Dat de Russische militaire begrotin gen in de komende jaren zullen blijven stijgen, meent men in de Amerikaanse hoofdstad te mogen betwijfelen. y^fgezien van de mogelijkheid van een echte grensoorlog met China of een onverwachte ontwikkeling in Europa, aldus de Amerikaanse kringen, zal de Russische regering door stijgen de behoeften van het volk aan gebruiks goederen, gedwongen worden de uitga ven voor de defensie en het ruimte onderzoek te drukken. Men gelooft in Washington, dat het systeem van anti-raket-raketten dat de Sovjet-Unie heeft uitgewerkt, een „zeer beperkt project" is, dat de militaire leiders na een periode van besluiteloos heid omtrent planning op lange ter mijn, aan de Kremlin hebben weten te ontfutselen. Het Russische besluit om een anti raket-raketgordel aan te leggen om Moskou en Leningrad, wordt in de VATICAANSTAD De hervorming van de Romeinse Curie „vordert in versneld tempo" zal begin volgend jaar mogelijk zijn voltooid, aldus mrg. Faus- to Vallaine, woordvoerder van het Va- ticaan. „Ik beschik niet over preciese infor matie over het tijdstip waarop Paus Paulus VI de hervormingen zal bekend maken," verklaarde mgr. Vallaine te genover verslaggevers, „al wat ik kan zeggen is dat de hervorming van de Curie in versneld tempo voortgang vindt". Later zei hij dat het mogelijk is dat de Paus de hervormingen in maart of spoedig daarna zal bekendmaken. Paus Paulus gaf in 1963 opdracht tot hervorming van de Curie nadat dit or gaan op het oecumenisch concilie was gekenschetst als een „bolwerk van be houdzucht". MOSKOU In de Sovjet-Unie heeft men konijnen zover weten te krijgen dat ze aan het roken ver slaafd raakten. Om de gevolgen van het roken voor de ademhaling te be studeren, bracht men de dieren er toe maximaal negen sigaretten per dag te roken. De konijnen, die door speciale maskers rookten, moesten eerst niet veel van de sigaretten heb ben. Maar eenmaal verslaafd aan hun rokertje, werden zij prikkelbaar als zij het niet op tijd kregen. Het onderzoek is verricht aan een insti tuut te Tbilisi in Georgië. MCNAMARA even kijken Amerikaanse hoofdstad niet gezien als een ingrijpende verandering in de Rus sische defensiepolitiek. Zij menen dat het door de Ameri kaanse minister van Defensie, Robert S. McNamara onthulde besluit, geba seerd is op een beslissing die al onge veer vijf jaar geleden is genomen. Amerikaanse diplomaten hebben als hun mening uitgesproken dat als de Verenigde Staten onder pressie van het Congres gedwongen zouden wor den, een anti-raket-raketsysteem op te bouwen, de Russische generaals dit zou den kunnen aangrijpen om het Kremlin te dwingen hun meer armslag te ge ven. M inister McNamara heeft meege deeld, dat Amerika het Russische anti-raket-raketproject wil pareren, door zijn Polarisonderzeeërs uit te rusten met Poseidonraketten, die in staat zijn door anti-raket-raketgordels heen te breken. In Washington schat men dat de Sovjet-Unie thans ongeveer 80 procent van wat de Verenigde Staten aan ge combineerde militaire en ruimtepro gramma's uitgegeven, aan haar defensie en ruimteonderzoek besteedt. Dat ge beurt in het raam van een economie, met een bruto nationaal produkt dat minder dan de helft van dat der Ver enigde Staten is. Gezien de druk in Rusland voor meer verbruiksgoederen, aldus kringen in Washington, zal de Sovjet-Unie het steeds moeilijker krijgen bij het hand haven van het huidige gemiddelde van uitgaven voor defensie en ruimteonder zoek. België gaat waarschijnlijk met Chi li samenwerken in het Zuidpoolge bied, nu volgend jaar geen nieuwe Ne derlands-Belgische expeditie zal worden uitgezonden, omdat de Nederlandse re gering geen gelden voor dit onderzoek meer beschikbaar stelt. ADVERTENTIE Schertsonderscheidingen 1006 LONDEN „De Weekend Telegraph" heeft haar „memo ry lane awards for 1966" bekendgemaakt. Hier volgen de winnaars" het zijn schertsonderscheidingen voor vreemde of niet geleverde prestaties. Sportman van het jaar Mao Tse-toeng „omdat hij met een bijna ongelooflijke snelheid negen mijl op de Jangtse- Kiang zwom en bovendien een jongedame nog de rugslag leerde". Ambtenaar van het jaar „De busconducteur die een klein meisje zeven penny liet betalen voor haar muisje, ge naamd George". Smartlap van het jaar Ilse Koch, „die tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, omdat zij handtasjes van menselijke huid liet maken en een verzoekschrift heeft in gediend voor een weduwenpensioen". De vrouw van het jaar Mevr. Lurleen Wallace, „die voor haar man inkopen ging doen en Alabama voor hem meebracht". Fan-club van het jaar Voor Hollywoods onwillige held George Hamilton, vriend van Lynda Bird Johnson, die zich zelf tenslotte in staat achtte in 't Amerikaanse leger dienst te nemen, hoewel hij zijn moeder moet onderhouden". Arbeidsparadys Voor de heer Lajos Anody te Boeda pest, „de bedrijfsleider van de enorme keten van staats- restaurants en nachtclubs, die beschuldigd is van fraude, verduistering en corruptie. Bijzondere ontevredenheid werd geuit over de feesten die hij voor ministers in zijn sjieke villa aan de Donau gaf, waar ongeklede de luchtstewardes- sen, bedekt met een laag chocolade de prijs vormden in de „Hongaarse roulette" gespeeld door mr. Anody's gasten. An dere gerechten op 't menu waren „Meisjes in de gelatine, ge serveerd op grote schalen". De betrouwbaarste politieke belofte John Lindsay, „burgemeester van New York die op een vraag voor de te levisie wat hij zou doen tegen de „topless"-serveersters, antwoordde „het vraagstuk nader bekijken". Comeback van het jaar De ontsnapte Russische spion George Blake, „die opnieuw heeft bewezen dat in Engeland de beste geheime dienst ter wereld bestaat, de Russische wel te verstaan".

De Vallei | 1966 | | pagina 6