Franse sportlieden worden in ,goudfabriek' ernstig voorbereid De Kleine - serie van stelde kandidatuur 398 HVC en Wageningen kunnen hun positie verbeteren HDS is jarenlange inzinking eindelijk te boven gekomen Prinselijke belangstelling voor felle jachten in Amsterdamse Zesdaagse Voor V'daal, Candia '66 en DVSA moeilijke uitwedstrijden Geen plaats meer op staantribune... Tweemaal 13 goed Geen wijzigingen in Australisch DC-team Prijsvraag van NSF voor nieuwe yell Felle jachten in Toekomst-zesdaagse Volledig gericht op Olympische Spelen Nationale titelstrijd 47/2 Dubbelspelen in Adelaide beslist SECRETARIS E. N. VAN DOORN UIT LEERSUM: „GEMEENTE MOET MEER VOOR SPORT DOEN" Laboratorium Filmstroken ZATERDAG 17 DECEMBER 1966 Tentallen Franse sportlieden hebben al weer een trainingsperiode te Font- Ronieu in de Pyreneeën achter de rug. Daar, op 1.800 meter hoogte, wordt sinds vorig jaar gebouwd aan een uitgebreid sportcentrum met het oog op de ko mende Olympische Spelen in Mexico. In het zonnige dal van Font-Romeu heerst byna dezelfde atmosferische druk als in Mexico City, dat op 2.100 meter hoogte ligt. Met het invallen van de winter is de aandacht weer uitsluitend geconcen treerd op het Institut National des Sports in Joinville by Parys. Men noemt het kortweg het INS. Deze „fabriek", waar Frankryk zyn Olym pisch goud moet produceren ligt in het Bois de Vincennes, aan de oostrand van Parys. Een jaar geleden werd het vereerd met een officieel bezoek van president De Gaulle. Het alleveren van volwaardige Franse kampioenen is echter niet de enige ac tiviteit van het INS met zyn medische staf en uitrusting, zyn pedagogische dienst, zyn foto- en filmafdeling en zyn sector documentatie. Natuuriyk is het wel de meest spectaculaire bezigheid. Toch zyn voor de heren- en de dameskampioenen de paden van het INS niet met goud geplaveid. Zy beschikken er by de training over uitstekende faciliteiten en over een wetenschappeiyke begeleiding. Maar zy zuilen het toch eigeniyk alle maal zelf moeten doen: lopen, zwemmen, springen, steeds opnieuw, zoals wfl het dezer dagen een hoogspringer zagen doen op de atletiekbaan. De verzorging laat niets te wensen over. Als de basketballspelers hun in trek nemen, worden bedden van twee meter en langer te voorschijn ge haald en gespreid. In het zelfbedie ningsrestaurant zwaait een dieetkok de pollepel. De gasten van het INS, ongeveer 200 in getal, kiezen zelf hun gerechten, doch een diëtiste houdt toezicht op de samenstelling van het gekozen menu. Soms haalt zij er iets af, om er iets anders voor in de plaats te zetten, of zij doet er een ge recht extra bij. Met meer dan één flesje bier of wijn laat zij niemand door. Voor ontspanning is er een clublokaal. De uit rode bakstenen opgetrokken gebouwen voor onderdak en verzor ging en de gebouwen voor de binnen sporten staan verspreid op een uitge strekt terrein. Daartussen liggen de sportvelden, met o.m. twee terreinen voor voetbal. Het zijn volledige sta dions, maar zonder tribunes. Het INS vormt door zijn opzet een uniek ge heel. Het ligt niet te ver van Parijs en toch in de bossen. De lucht is er veel en veel minder bedorven dan in de hoofdstad met de uitlaatgassen van de auto's. De veldloop, „footing" zoals de Fransen zeggen, in het Bois de Vin cennes is de ene pilaar van de trai ning. De andere wordt gevormd door de spieroefeningen onder leiding van monsieur Pichon in de „spiervor mingszaal". Hier wordt uiterst zorg vuldig op de spieren gewerkt. Iedere tak van sport stelt immers andere eisen aand het spierstelsel. Dit en de veldloop vormen samen de basistrai ning. Pas daarna wordt geprobeerd van de kandidaat een ware kampioen te maken. Voor dit doel beschikt het INS over een up to date arsenaal van mogelijkheden, dat de geselecteerden in de gewone sportcentra niet tot hun beschikking hebben. De aspirant-kampioenen krijgen een eigen kamer op het INS. Andere geselecteerden, die in Parijs wonen, ontvangen een kaart, die alle deuren van het INS voor hen opent. Ook de dienstplichtigen van het speciale Franse „sportbataljon" uit Joinville komen er iedere dag trainen. De trai ning wordt geleid door de nationale bondsoefenmeester en zijn medewer kers. Daarnaast is er de bijzondere begeleiding. Bij de medische controle heeft vooral het hart van de sportmensen alle aandacht. Voortdurend wordt de hartslag gemeten. De artsen van het INS, tien in getal, beschikken ook over de mogelijkheid het hart te con troleren onder het lopen. Op de borst van de atleet bevestigen zij een mi niatuurzendertje. Terwijl hij zijn rondjes draait, wordt «en cardiogram gemaakt. Op het terrein staan ook kistjes met instrumenten om temperatuur, druk, vochtigheid en windsnelheid te meten. Aan de hand van al die gegevens en reeds bestaand vergelijkingsmateri aal kunnen de artsen zich een beeld vormen van de prestaties, waartoe de onderzochte atleet in staat moet zijn. Het overdekte zwembad lijkt wel een laboratorium. De temperatuur van het water is 26 graden, die van de lucht 28. Het vochtigheidsgehalte is 70 procent, terwijl dat in de meeste overdekte zwembaden 90 procent is. Men voelt er zich kip lekker. Want het zijn ideale om standigheden voor het menselijk lichaam; niet te vochtig, niet te warm, niet te koud. Zodoende wordt aan het lichaam geen energie ont trokken en kan deze helemaal wor den aangewend bij het zwemmen. Het INS streeft ernaar, dat veran derlijke weersinvloeden zoveel moge lijk bij de training worden uitgescha keld. Het overdekte atletiekterrein van 140 bij 92 meter met onder meer drie indoor banen, maar helaas zon der de echte sintelbaan, is er een be wijs van. Niet alleen worden alle na delige invloeden op de prestatie sys tematisch geweerd, doch er wordt ook gestreefd naar een constante temperatuur bij de training. Op deze wijze kan de kampioen al zijn aan dacht concentreren op zijn eigen prestatie, op zijn vooruitgang. Steeds sneller, steeds hoger, steeds verder. De beide kuipen in het overdekte zwembad hebben kijkgaten. Boven het kristalheldere water hangen in totaal 80 lampen, ieder van 1.000 Watt. De trainer kan iedere beweging van zijn pupil in het water scherp in de gaten houden. Maar hij kan hem ook zijn fouten laten zien! Door de kijkgaten maakt de foto- en filmdienst opnamen, die bij pro jectie de trainer in staat stellen de pupil op zijn fouten te wijzen. Tegelij kertijd kan hij hem namelijk tonen hoe het wél moet. De bibliotheek be zit films van onberispelijke presta ties. Beide films worden dan naast e'kaar geprojecteerd. De foto- en filmdienst wordt vooral voor zwemmers en atleten te hulp ge roepen bij het verbeteren van de stijl. De tijd tussen het moment van de op name en het projecteren, nodig voor het ontwikkelen en afdrukken, is tot nul gereduceerd. Tot grote voldoening van de trainers krijgt monsieur Gar- nier, de chef van deze dienst, de be schikking over een gesloten tv-circuit met monitor en ampex of video. Dit laatste snufje maakt het mogelijk de beelden op de band op te nemen en ze onmiddellijk te projecteren, even tueel ook nog stil te zetten en ver traagd af te draaien. De afdeling documentatie is te vergelijken met de inlichtingen dienst van een wereldconcern. Alles wat op sportgebied in druk ver schijnt wordt hier verzameld, even tueel vertaald, beknopt samenge vat en overzichtelijk opgeborgen. De belangrijkste gegevens worden in de vorm van tweemaandelijkse bulletins uit eigen drukkerij onder de aandacht van belanghebbenden gebracht. Op zijn beurt verzorgt deze dienst ook uitgaven over de sport en over het werk op het INS, onder meer over de onderzoekingen van dokter Andrivet, hoofd van de medische dienst, over de werking van de spier en de aanpassing daarvan aan de vereiste inspanning. Op grond van die gegevens worden nieuwe trai ningsmethoden ontworpen door de pedagogische dienst van monsieur Chignon. De aldus verkregen kennis komt ten goede aan alle sportbe oefenaren. Want zij wordt in een praktische vorm gedoceerd tijdens de korte scholingscursussen, die worden gehouden voor de leiders en trainers van de gewestelijke sportcentra en voor de trainers en groepen leden van de bonden. Fotografische analyse van een scherm- beweging, uitgevoerd door de Franse kampioen Magnan. Met zulk instruc tiemateriaal wordt op grote schaal ge werkt op het „Institut National des Sports" nabij Parijs, waar ook de ad- spirantkampioenen voor de Olympi sche Spelen van 1968 worden getraind. EMMELOORD Henk de Kleine scheen er verlegen mee.... met een se rie van 398 caramboles had hij in de derde ronde van het toernooi om het Ne derlands kampioenschap ere-klasse an ker kader 47/2 zijn tegenstander, de Brabander Lambert van Hinthum, onder de tafel gespeeld. Op twee punten na miste hij het begeerde record hoogste serie, dat niet 400 op naam staat van Piet van de Pol, Tini Wijnen en Henk Scholte. Bescheiden als altijd nam hij de felicitties voor zyn prestatie in ont vangst. Zijn gezicht verraadde geen en kele emotie en toch moet deze presta tie hem van trots hebben vervuld. Een trots, die overigens volkomen gerecht vaardigd was, want vooral de wijze waarop hij zijn krachttoer verrichtte stelde De Kleine op een hoog voetstuk. Op de eerste dag reeds opvallend sterk spelend, gaf hij zijn aanspraken op de titel vrijdagmiddag nog meer gewicht. Hij overschaduwde èn Hans Vultink, die met een overigens eveneens knap pe reeks van 322 Jacobs een neder laag toebracht, èn Henk Scholte, die weinig moeite had met Flip Beekman, maar daarentegen wel met het materi aal. Slechts zelden kon de Eindhovense titelhouder waar maken Nederlands sterkste kaderspeler te zijn. Lambert van Hinthum was een belang stellend toeschouwer bij De Kleine's krachtsexplosie, waaraan twee openings caramboles vooraf gegaan waren. De Kampenaar zette de ballen in het ga reel en met een groeiend vertrouwen in eigen kunnen hield hij ze gevangen bij de kaderlijnen. De Kleine's spel is niet spectaculair daarvoor is de Kampe naar te evenwichtig van aard maar wel sterk. Werd hem in het verleden de druk weieens te zwaar, waardoor hij be gon te wankelen om tenslotte vóór hij zijn doel had bereikt te struikelen, nu ging hij door. Met een ijzeren wil hield hij de ballen in zijn greep en wanneer deze hem eens dreigden te ontsnappen, had hij ze weer spoedig onder appèl. Door zijn twee caramboles in de eerste beurt bleef weliswaar het record voor hem onbereikbaar, maar de prestatie had wel het niveau om in goud te wor den gevat. Op de andere tafel ging het te zelfder tijd zijn tegenstander-van-het-eerste-uur Hans Vultink, minder vlot af. Het werd de Aaltenaar zelfs benauwd om het hart, toen Jacobs met een knappe serie van 194 een ruime voorsprong nam: 78 - 240 na vier beurten. De strijdlustige Vul tink is echter nimmer verslagen eer het doek is gevallen. Toen hij eenmaal de cadans had gevonden, meester was ge worden over het dode materiaal en over zijn eigen ik, kwam de produktie snel op toeren. Hij stopte niet eerder dan toen de finish was bereikt. Met een reeks van 322 had hij de partij èn zijn naam gered. Jacobs wist in de nabeurt slechts twee punten aan zijn totaal toe te voegen. De morele klap, die Vultink hem had toegediend, was hard aangeko men. Voor Joop Roodenburg was de partij tegen Lambert van Leur eveneens een prestige-kwestie. Het was voor hem zaak iets van de goodwill, welke hij op de eerste dag verspeelde, terug te win nen. Hij deed het met een magnifieke, technisch zeer bekwaam gespeelde, serie van 248, waarmee hij Van Leur velde en uit de top verdreef. Scholte handhaaf de zich op kop door een overwinning op de vergeefs tegenspartelende Flip Beekman. Grote indruk vermocht de kampioen echter niet te maken. Daar voor was zijn spel te „rommelig' Hans Vultink scheen in de avonduren zijn -wensdroom, om zich in de ry van nationale recordhouders in het 47/2 te scharen, te kunnen verwezenlijken. Op de lange kaderlijn hield hy de ballen in een trosje bijeen en met gevoelige hand trok hij de punten er bij tientallen uit. Over een afstand van een meter scoorde Vultink ruim 300 punten, doch toen kwamen de moeilijkheden. Aanvankely'k wist hij ze nog op te lossen, maar een te korte trekstoot brak Vultinks illusies abrupt af. Zijn sprong van acquit af naar de recordlijst reikte juist niet ver ge noeg. Met 376 punten had hij echter een stelling opgetrokken, waar Van Leur, die 's middags al de pech had gehad tegen een geïnspireerde Roodenburg te moeten optornen, machteloos tegenover stond. Zijn repliek bestond uit 32 ca ramboles, waraan hij er in de twee kan sen, die hy hierna nog kreeg, slechts 4 kon toevoegen. Roodenburg behaalde zyn tweede zege op Van Hinthum, ondanks een gave serie van 207 van v. Hinthum in de zes de beurt, waarmee de Brabander een voorsprong nam van bijna 50 punten: 172219. In de eindfase was Rooden burg echter de sterkste. LONDEN Lewis Bloomberg, een 57-jarige fervente aanhanger van Tottenham Hotspur, heeft van een Londense rechtbank een schadever goeding van 3600 pond sterling (36.000 gulden) toegewezen gekre gen. In 1962 brak Bloomberg, die beroepschauffeur was. een been. Hij beklaagde zich er by de rechter over, dat hij zijn club niet meer vanaf de staantribune kon aanmoedigen, om dat langdurig staan hem niet te ver dragen pijn bezorgt DEN HAAG De cyfers van sport- toto 23 van het afgelopen weekeinde zijn: aantal deelnemers 650.935, bruto- inleg fl 898.226,40,- prijzenbedrag fl 296.414. plus derde prijs toto 22 (fl 45.258,75) is totaal fl 341.672.75. Eerste prys fl 163.027,70, waarvoor twee meldingen die elk fl 81.513,80 ontvangen tweede prijs fl 88.924,20. twaalf meldin- gen.elk fl 7.410.40, derde prijs fl 44.462,10 plus fl 45.258,75 is totaal fl. 89.720,85, 49 meldingen (1 met 2 en 1 met 3 kolommen), die per kolom fl. 1.725,40 ontvangen. ADELAIDE Het Australische da mes-dubbel Lesley Turner-Judy Tegart heeft vrydag in Adelaide de titel dubbel spel van de Zuidaustralische tenniskam pioenschappen veroverd. In de finale versloegen Turner en Tegart het Ame rikaanse duo Nancy Richie-Rosemary Casals met 75, 64. De eindstryd heren - dubbelspel werd een volledige Australische aangelegen heid. Owen Davidson en Bill Bowrey klopten in een opwindende wedstrijd John New com be en Tony Roche met 3—6, 6-3, 6—4, 9—7. ADELAIDE Voor de derde maal in successie bestaat het Australische Davis Cup-team, dat in de challenge- round de trofee verdedigt, uit Roy Emerson (30), die voor de achtste keer in de eindstrijd uitkomt, F red Stolle (28), John Newcombe (22) en Tony Roche (21). In de challengeround, die op 26, 27 en 28 december in Melbourne wordt verwerkt, komt Australië uit tegen In dia, dat Ramanathan Krishnan, Jai- deep Mukherjea, Premjit Lal en Sev Misra zal afvaardigen. DEN HAAG Uitgaande van de ge dachte. dat de tot nu toe gebruikte yell's uit de tijd zijn. heeft de Nederlandse Sport Federatie een prijsvraag uitgeschrevenmet de bedoeling, dat de Nederlandse sportbe oefenaren bij belangrijke internationale wedstrijden op een originele, maar bondige wijze kunnen worden aangemoedigd. De nieuwe yell moet bij wedstrijden in alle takken van sport te gebruiken zijn. Elk lid van een sportvereniging van de bij de NSF aangesloten sportbonden en organisaties kan aan deze prijsvraag deelnemen. De winnaar ontvangt een oorkonde en krijgt een sport- vakantie aangeboden ter w aarde van 750,-. Voorwaarden, waaraan de nieuwe yell moet voldoen, zijn 1. origineel, kort en bondig: 2. typisch Nederlands: 3. in het ge hoor liggend, eventueel met alliteratie en/of op rijm; 4. bruikbaar bij alle belangrijke wedstrijden, zoals Olympische Spelen, Euro pese kampioenschappen, wereldkampioen schappen. landenwedstrijden enz., in welke tak van sport ook; 5. zowel in een groot stadion goed en duidelijk klinken als in een sporthal, een zwembad, op een ijsbaan of sportcomplex. Bij de inzending dienen te worden ver meld naam en voornaam, geboortedatum, geslacht, lidmaatschap van welke sportver eniging. datum van inzending, adres en woonplaats. De periode van inzending gaat onmiddellijk in en duurt tot 1 mei 1967. De inzending kan uitsluitend schriftelijk ge schieden in gesloten envelop. Als adres ver melden afdeling publiciteit Nederlandse Sport Federatie. Burg. van Karnebeek- laan 6. Den Haag. en in de linkerboven hoek het woord „Prijsvraag". HVC moet zondag kans zien zijn aan spraken op een goede eindklassering te behouden door een overwinning in de thuiswedstrijd tegen Hilversum. Het lijkt erop, dat de Amersfoorters zich volledig hebben hersteld van de terug slag van enkele weken geleden. Voor Wageningen, dat nog steeds een redelijke positie op de ranglijst inneemt, wordt het in Helmond tegen Helmondia '55 een moeilijke wedstrijd. Toch zit de kans op tenminste een ge lijk spel er wel in. Roda JC gaat proberen zijn kopposi tie tegen EDO te behouden en FC WV, dat natuurlijk op een misstap van zijn provinciegenoot hoopt, neemt thuis te gen ZFC geen enkel risico. Haarlem, dat er relatief nog steeds het beste voor staat, heeft in Veendam tegen de club van die naam een moei lijke opgave. Voor Limburgia liggen de papieren in de wedstrijd tegen Tuban- tia vermoedelijk heel wat gunstiger. Fortuna VI. krijgt thuis aan Excelsior een lastige tegenstander en Heeren veen kon het Hermes DVS wel eens moeilijk maken. SC Gooiland moet kun nen winnen van Zwolse Boys en Baro nie en Wilhelmina konden wel eens tot een puntenverdeling besluiten. AGOVV tenslotte, dat zondag in Til burg een bijzonder ongelukkige neder laag leed, treedt wederom aan tegen NO AD en moet, wanneer de voorhoede zich eindelijk eens schotvaardiger toont, tot winst kunnen komen. Eredivisie. Doordat Ajax zondag een nederlaag leed tegen ADO is de spanning aan de kop van de ranglijst weer sterk toege nomen. De Amsterdammers krijgen zondag bezoek van Xerxes, dat in de laatste wedstrijd Feyenoord bedwong, en kunnen op sterke tegenstand reke nen. Feyenoord krijgt bezoek van Elinkwijk en zal zijn puntentotaal wel met twee vermeerderen. dus Sparta zal het in Sittard moeilijk krijgen en kon wel eens verder bij de koplopers achterop raken. Daarvan zou ADO kunnen profiteren door in Gronin gen GVAV aan de verkeerde kant van de score te houden. Van Go Ahead ver wachten we een zege op NAC, terwijl DOS in Utrecht waarschijnlijk te sterk voor FC Twente zal blijken te zijn. Telstar en Fortuna '54 stevenen waar schijnlijk op een puntenverdeling af, evenals PSV en MVV. Willem II kon in Tilburg DWS wel eens een onaange name verrassing gaan bezorgen. LEERSUM „Men zegt, haal de jeugd de straat af, maar dan moet er ook ruimte zijn. Wij van H.D.S. moe ten tegen jongens, die zaterdags, bij bij ons komen, zeggen, dat wij geen gelegenheid hebben om ze te laten spe len". Aan het woord is de secretaris van de sportvereniing H.D.S.de heer E. N. van Doorn. „Leersum is een ge meente met zp'n 4500 inwoners en on ze sportvereniging heeft circa 350 ac tieve leden en voor al die mensen heb ben wij één rot veld. Als je aan de ene kant van het veld gaat staan en je loopt naar de andere kant, dan ga je twee meter naar beneden... daarop moeten wij voetballen. Wanneer je dan naar omliggende plaatsen kijkt. Eist, Amerongen en Veenendaal bijvoorbeeld, dan verbaas ik my erover, dat ze daar allemaal sportparken hebben. Ook hier in Leersum moet dat kunnen. Er be staan plannen om een korfbalvereni ging op te richten. Het kan niet, want er is doodgewoon geen ruimte voor. Eindelijk zijn er dan plannen van de gemeente om een nieuw sportveld naast het oude, aan te leggen. Er moet meen ik, alleen nog goedkuering van Gedeputeerde Staten komen. Ook heb ben we hier sinds ongeveer drie jaar een vrouwelijke burgemeester die sti muleert veel. Geld moet er natuurlijk ook zijn. Het wordt hoog tijd, dat er hier op sportgebied wat meer activiteit ont plooid wordt...". Secretaris E. N. van Doorn kwam twee jaar geleden in Leersum wonen en is in het dagelijks leven verbonden aan het onderwijs. Wij zochten hem in zijn woning aan de Halfeiken op en toen hij eenmaal over de sportvereni ging begon te praten, duurde het niet lang of wij begrepen, dat het wel en wee van de vereniging H.D.S. hem zeer aan het hart gaat. Van zijn hart een moordkuil maken deed hij ook niet. „Er zijn in Leersum twee sportver enigingen, Larsheim en HDS. Bij Lars- heim doet men aan judo, volleybal, ke gelen, ballet en pottenbakken. HDS omvat gymnastiek, het grootste gedeel te, en een aantal voetballers, die zes elftallen kunnen vormen. De gymnas- tiekafdeling heeft één van de mooiste gymzalen van Utrecht ter beschikking, dat moet gezegd worden. Vele mensen denken, dat er een concurrentie bestaat tussen Larsheim en HDS. Larsheim zou voor de zogenaamde „import" zijn. Er is van concurrentie geen sprake, in tegendeel. Ik zelf ben bijvoorbeeld ook lid van Larsheim en om presies te zijn dan wel van de volleybalgroep. Dat zegt volgens mij reeds genoeg". De laatste twee jaar hebben we nog al wat moeilijkheden in het bestuur ge- Een nieuwtje voor de trouwe bezoe kers van de vaderlandse voetbalvel den. Deze paraplu, die binnenkort op de markt zal verschijnen in de kleuren van Ajax, Feyenoord, D.O.S., etc. heeft een doorzichtige plastic baan als ven ster, waardoor men de wedstrijd kan volgen. Secretaris E. N. van Doorn van HDS taak voor gemeente had; moeilijkheden die ontstonden door verhuizing en ziekte welteverstaan. De huidige voorzitter, de heer R. van Wa- gensveld, leeft voor de vereniging. Je zou kunnen zeggen dat hij ermee ge trouwd is. Zulke mensen heb je in 'n be stuur nodig. Hun enthousiasme kan je een heel eind op weg helpen. Een voor beeld? Een paar jaar lang heeft HDS met het jaarlijkse bloemencorso de tweede prys gewonnen. Van Wagensveld vond dat blijkbaar beneden onze stand en heeft zich dit jaar vijftien dagen achtereen bezig gehouden met de opzet voor het bloemencorso. HDS won de eerste prijs...". „Vijftien jaar geleden speelde HDS samen met DVSA, Rhenus en nog en kele verenigingen uit de omgeving in de eerste klasse van de UPVB. Daarna is het gezakt tot de laagste klasse van de afdeling Utrecht en vier jaar lang heeft het geen enkele wedstrijd gewon nen. Ook kreeg HDS een slechte naam in deze streek. In de vereniging zelf bleef de geest echter goed en we zijn nu eindelijk de zware inzinking te bo ven gekomen. We staan op de vierde plaats van bovenaf en hebben een goe de kans op het kampioenschap. Dat is ook belangrijk voor het trekken van pu bliek. In Utrecht verloor HDS van de Surinaamse ploeg Faja Lobi. Toen kwam dat elftal hier naar toe en HDS won met 30. Maar liefst vijfhon derd man publiek woonde de wedstrijd bij...". „Ook de jongens zien, dat het nu be ter gaat. Eerst werd er één keer per week getraind. Nu hebben de voetbal lers zelf gevraagd twee keer per tweek te trainen, hetgeen 's woensdags en vrijdags onder leiding van trainer Dil len uit Veenendaal ook gebeurt. Ook de verlichting is door de leden zelf aan gebracht, allemaal een gunstig teken. De slechte naam van HDS is nu ook van de baan. Het bewijs daarvan zijn de vele aanvragen van voetbalclubs om in de periode van de winterstop een vriendschappelijke wedstrijd tegen ons te spelen". „Wat het belangrijkste voor ons ls, is een goed veld, want dat is vreselijk. Hier ligt voor de gemeente een grote taak". Tot zover secretaris Van Doorn. Naast de sport heeft HDS twee keer per jaar een grote dansavond en op 10 maart 1967 zal er wederom een gro te feestavond op het programma staan. Men hoopt alle leden, die komen te kunnen bergen, want de opkomst is al tijd zeer groot. Op 16 februari houdt men een grote gymuitvoering In de zaal. Jarenlang hebben bij HDS plannen bestaan om een clubblad uit te gaan geven. Deze maand is men er eindelijk toe geko men. Dinsdag aanstaande zal voor 't eerst „HDS-kontakt" de weg naar de vele leden vinden. Op de omslag staan een gymnast en een voetballer, vertel de de heer Van Doorn. In de jongste bestuursvergadering werd de knoop doorgehakt, het Wad moest er komen. De leden zullen dinsdag voor het eerst met het blad kunnen kennismaken. AMSTERDAM Prins Bernhard en prins Claus hebben vrydagavond de vijf de avond van de Amsterdamse zesdaag se bijgewoond. Zy werden by de RAI ontvangen door organisator Kurt Vyth, die in de bestuurskamer onder meer de heer P. van Dyk, voorzitter van de KNWU, de 83-jarige John Stol, de oud- VEENENDAAL Morgen wederom een karig voetbalprogramma. De drie KNVB-ploegen uit onze directe omge ving, Veenendaal, Candia *66 en DVSA zullen alle een uitwedstrijd wagen. DVSA zal naar Amsvorde gaan, waar van het in de eerste ontmoeting met 24 verloor, Veenendaal zal het tegen Zwaluwen Vooruit ook niet makkelijk tot een zege kunnen brengen. Veenendaal speeltje enkele maanden geleden in de stromende regen tegen Vreeswijk en kon een 22 gelijk spel bewerkstelligen. Vreeswijk heeft 'n so lide sterke ploeg, die het Veenendaal, dat reeds met kampioensgedachten rond loopt, beslist niet cadeau zal geven. Veenedaal 9-14 Vreeswijk 9-8 Amvorde zal 't Amerongse DVSA op wachten. De DVS A-mannen verloren op eigen terrein van huidig mede-koploper Amsvorde 24 en ook morgen geloven wij niet, dat de Amerongse ploeg tot een zege zal komen. Amsvorde 9-14 DVSA 10-5 Candia '66 zal naar Utrecht reizen en Zwaluwen Vooruit partij geven. In Vee nendaal en Amerongen ontpopten de Utrechters zich als een sterke ploeg, die vooral in de aanval verrassend goed voor de dag kan komen. Bovendien volgt Zwaluwen Vooruit de koplopers op de hielen. Wij vermoeden dan ook, dat Candia '66 het niet tot puntenwinst zal brengen. Een goede mandekking van de gevaarlijke Zwaluwen-voorwaartsen zou de Rhenenaren weieens kunnen helpen. Zwaluwen V. Candia '66 9-13 11-9 ste zesdagenrenner van ons land en de voorzitter van de sportcommissie, mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong aan hen voorstelde. De prinsen namen plaats in een speicaie loge boven een der boch ten van de baan en volgden geïnteres seerd het zesdaagse-spektakel. Juist toen zij binnenkwamen werd het startschot gelost voor de wedstrijd over onbekende afstand, waarin Post en Pfenninger al spoedig hun ronde ach- stand op Eugen en Lykke terugnamen. Er waren inmiddels al 10.000 toeschou wers, die de koninklijke gasten met een hartelijk applaus welkom heetten. Het Nederlands-Belgische koppel Cap- tein-Verschueren was geneutraliseerd, omdat bij de Belg een oude schouder- wond weer was opgengegaan. Verschue- ren was enkele weken geleden bij een wedstrijd in België gevallen en had toen een sleutelbeen gebroken. De breuk werd gezet met een pen, maar vrydagavond tydens het aflossen met Captein is deze pen losgeraakt. Het is onwaarschynlyk, dat Verschueren de Amsterdamse zesdaagse zal kunnen uit rijden. De strijd in deze jacht laaide fel op. Voortdurende demarrages van de Denen en Post-Pfenninger joegen het tempo omhoog. Maar ook waren er af en toe rustpauzen, waarvan de overige koppels profiteerden om de vele opgelopen ron den achterstand iets in getal te vermin deren. Post, die nog nimmer de gelegen heid heeft gehad voor eigen publiek op een winterbaan zijn kroon waardig te maken, laat staan voor de leden van ons Koninklyk huis, reed als een duivel en bevocht een ronde voorsprong op de Skandinaviërs, maar kort voordat Arie van Vliet afschoot hadden Lykke en Eugen de tour weer teruggepakt. Voor Post en Pfenninger bleef de troost, dat zij deze rit, die deel uitmaakt van een klassement met een eindprys van twee duizend gulden, wonnen. AMSTERDAM De grote aanval op de Belg Harrie Michiels in de zesdaagse van de toekomst is vrijdagavond ingezet door de Duitser Otto Bennewicz, die veruit de beste coureur van het hele veld is. Ben newicz demarreerde al in het begin van de drie kwartier durende course en reed ten slotte zijn grote rivaal op drie ronden. Het resultaat is nu, dat de Duitser in het alge meen klassement na vijf dagen een ronde achterstand heeft op de drager van de gele trui, Michiels. Wegens een te grote achterstand mochten vrijdag de volgende renners niet meer star ten Frans van de Ruit, Dries Helsloot, Charles Ruikers en Chris Pepels. De uitslag van de vijfde rit was1. Kees Stam (Nederland) 13 punten; 2. Otto Ben newicz (W.Dld.) 10; op een ronde: 3. Renee Pijnen (Ned.) 11; op twee ronden: 4. Chris Kipping (Ned.) 3; 5. Henk Vogels (Austr.) 2: op drie ronden: 6. Cor Groenewegen (Ned.) 9; 7. Harrie Michiels (Belg.) 4; 8. Harrie Janssen (Ned.) 1. Het algemeen klassement na vijf ritten is nu 1. Michiels 41 punten; op een ronde: 2. Bennewicz 10; op twee ronden: 3. Jans sen 53; op vijf ronden: 4. Pijnen 34; op zeven ronden: 5. Vogels 8; op elf ronden: 6. Stam 26; op twaalf ronden: 7. Kipping 6; op veertien ronden: 8. Jan van der Horst 5. Begin volgend jaar zal de Stichting Vakopleiding Handelsvertegenwoor diger in Rotterdam starten met een ba siscursus voor vertegenwoordigers. Er bestond al een opleidingsmogelijkheid, maar deze is door de nieuwe stichting, naar zij meedeelt, aanmerkelijk verbe terd en uitgebreid.

De Vallei | 1966 | | pagina 7