„Ordelijkheid is iets anders dan orde" ZIEZO zaterdag 17 december Avond in verdronken land Op zaterdag 17 februari aanstaande gaat in Amers foort een stichting van start, die reeds vóór haar „geboorte" een lawine van reacties heeft losgemaakt. Het initiatief tot oprichting werd half november geno men in de kringen van de Christeiyke Bond van Oran jeverenigingen in Nederland, tijdens een jaarvergadering in Bunschoten. Toen dit be kend werd, met het adres van de stichting- In- oprich ting: Ermeio, postbus 17, kwam er een zó overdonde rend antwoord uit alle lagen van de bevolking, dat men nu reeds van miljoenen sympathisanten kan spre ken. Het doel van de stich ting - nog zonder naam - Is: „Steun aan iedere op wetti ge wjjze tot stand gekomen Nederlandse regering, welke onder het Huis van Oranje de regeertaak volvoert, door te ijveren voor GEZAG, OR DELIJKHEID en VEILIG HEID, kortom: voor een al geheel gezagsherstel in GE ZIN en SAMENLEVING". Er was reeds lang een verontrusting groeiende over steeds brutaler wor dende. gezagsondermijnende uitingen, die zich manifesteerden zowel op straat als in sommige publiciteitsmedia. Die ver ontrusting werd op 10 maart 1966 veront waardiging", zegt de voorzitter van de stichting-in-oprichting, de legerpredikant It. kol. ds. C. M. Graafstal, tevens voor zitter van de Chr. Bond van Oranjever enigingen. Wij zochten hem op in zijn kamer voor de Geestelijke Verzorging in het stafge bouw van het Eerste Legerkorps te Apel doorn. Wel niet het centrum van de ac tie, maar overal waar men de aanwezig heid van ds. Graafstal veronderstelt, vindt hij hele vrachten brieven en juist toen wij aanklopten was ds. Graafstal verdiept in een Voor hem wel heel bijzon der schrijven, dat als volgt begint: „Ne derland mag nooit vergeten, wat Oranje heeft gedaan, voor het onderdrukt gewe ten en ons Neerlands volksbestaan Een heel bijzondere brief juist voor ds. Graafstal. omdat dit de eerste regels zijn van het indertijd door zijn beroemd geworden oom. „Pa" van der Steur. ge- Schreven „Koninginnelied". Hij is een goedlachs man. deze leger- predikant-in-vaste-dienst. Men schrijft hem niet alleen dezelfde vriendelijkheid toe als die welke zijn oom typeerde, maar ook de onverzettelijke wil om tot een goed einde te brengen wat hij begon. „Kijk", zegt ds. Graafstal. „deze re gels van Pa van der Steur vertolken een wereld van gedachten, zoals die ook zeer positief in de stichting tot uiting komen. Laten allen die tegen het koninklijk huis trappen, die onze koningin onvoorstelbaar veel verdriet doen door beledigingen waartegen zij zich niet kan verweren, eens bedenken wat Oranje heeft gedaan. Gelukkig vormen die „allen" in wezen slechts een kleine groep, al produceren zij geweldig veel lawaai en krijgen zij een publiciteit die in feite ontstellend on evenredig is". Land van onbegrensde mogelijkheden y^merika is al sind9 mensenheugenis ge confronteerd met een plaag, waaraan men nog nooit veel heeft kunnen verande ren. Sedert het begin van deze eeuw zijn 750.000 Amerikanen om het leven geko men door misdrijven of ongelukken met vuurwapens. Dat Ls heel wat meer dan de bijna 300.000 Amerikanen die de dood heb ben gevonden op de slagvelden in de twee de wereldoorlog. In geen enkel ander land worden elk jaar zoveel mensen gedood en verminkt door vuurwapens, opzettelijk of bij ongeluk, als daar. Er worden jaarlijks 17.000 dodelijke ongevallen en schietpartij en geregistreerd, vijftig per dag. De moord op president Kennedy heeft nog eens dui delijk aangetoond, hoe gemakkelijk het is in Amerika een vuurwapen aan te schaf fen. Buitenstaanders vragen zich dan ook af waarom er zo weinig wordt gelet op de handel in vuurwapens. Het recht op het bezit van wapens is vastgelegd ln de Amerikaanse grondwet. Het is de ironie van het lot, dat John F. Kennedy in april 1958 als senator 'n wets ontwerp indiende om het bezit van wa pens vergaand te beperken. Was die wet aangenomen, dan had Oswald zijn geweer niet per postorder kunnen kopen. De wet werd evenwel in handen gesteld van een commissie van onderzoek en deze is er nog steeds niet mee klaar. De oorzaak? Er is in de Verenigde Staten een „Na tional Rifle Association" met 700.00 le den. Deze treedt op namens de dertig mil joen Amerikanen die een vuurwapen be zitten. De organisatie heeft al meer dan veertig jaar lang met succes gestreden te gen elk wetsvoorstel, dat wapenbezit wil beperken. De Verenigde Staten zijn dan ook het be langrijkste afzetgebied voor vuurwapens aan particulieren in de hele wereld. Elk jaar worden er ruim een miljoen wapens verkocht. In welhaast elk ander land is 't onmogelijk een wapen aan te schaffen zon der een moeilijk te verkrijgen vergunning. In Amerika daarentegen kan iedereen zelfs een vuurwapen, van welke soort ook, kopen door een coupon in te vullen en 't geld te sturen. Niemand informeert of de koper meerderjarig is of niet, of de lief hebber wellicht een strafblad heeft of ze nuwpatiënt is. gr is een Vuunvapenwet uit het jaar 1934, doch deze is niet van toepassing op pistolen, revolvers, buksen, jachtgeweren, of dergelijke wapens. De wet is gericht te- gen gangsters en wijst met name op ma chinegeweren en andere automatische wa pens, waarmee meer dan één schot kan worden afgevuurd door een enkele bewe ging van de trekker. Een andere wet ver biedt de verkoop van wapens aan misda digers en bepaalt wie wapens mag verko pen. Die wet is nochtans zo vaag, dat iedereen in wapens kan handelen, onge acht zijn geestelijke toestand of verleden en zelfs leeftijd. De vergunning kan schrif telijk worden aangevraagd en kost één dol lar De mogelijkheid om wapens te kopen via postorderbedrijven is onbeperkt, want die vorm van verkoop valt onder geen en kele wet. Men kan te New York een bazooka zon der vergunning kopen en zelfs mortieren. Te Detroit kocht iemand een 25 mm Frans anti-tankkanon met munitie om in z'n hob bykamer te zetten. Het wapen was volko men bruikbaar. Weliswaar moet de ko per zijn naam opgeven bij de aanschaf van een wapen, doch niemand bekommert er zich om wat er verder gebeurt. Ove rigens als men een valse naam opgeeft, en contant betaalt, kraait er ook geen haan naar. £Ten onaangenaam aspect is nog, dat vooral vla postorderbedrijven veel wa pens worden verkocht die voor de eige naar een groot gevaar opleveren omdat zij ondeugdelijk zijn. In New Jersey wer den onlangs vijf jongens van nog geen 16 jaar ontdekt, die tweede wereldoorlogje speelden met Duitse uniformen, helmen, karabijnen, revolvers en pistolen. Zij had den zelf een Fin9 anti-tankkanon van 20 mm, waarmee zij op een schuur schoten en een trekker vernielden. In één op elke twee Amerikaanse gezin nen is een vuurwapen, in de zuidelijke sta ten zelfs in twee van elke drie gezinnen. Bij een routineonderzoek aan de univer siteit in Californië bleek dat 42 pet. van alle mannelijke studenten een vuurwapen had. yVapens kweken misdaad. In plaatsen als Atlanta en Dallas is de kans om met een vuurwapen te worden vermoord twee maal zo groot als in New York. In ande re landen is het aantal moorden procentu eel veel geringen dan In Amerika en er is geen twijfel, dat dit ln de hand wordt ge werkt door het gemakkelijke wapenbezit. Er is nog een andere kant aan de zaak. Van de drie miljoen vuurwapens die elk jaar ln Amerika worden vervaardigd voor de particuliere handel, gaat een groot deel naar het buitenland. Zowel de Franse als de Japanse politie heeft al geklaagd, dat de uit Amerika ingevoerde wapens de criminaliteit bevorderen. Een typisch Amerikaans aspect is, dat een jongeman zich geen echte man voelt, als hij niet een vuurwapen heeft. Te Mar tinsburg, Virginia, ontdekte de politie een jeugdbende, die byna tweemaal meer vuur wapens dan leden bezat. De oudste jongen was vijftien jaar. De leden hadden de be lofte afgelegd nooit de straat op te gaan zonder een geladen pistool op zak. IVatuuriyk zyn film en televisie met hun „sterke mannen" met vuurwapens van invloed op de prikkel naar wapenbe zit. De televisieserie „Bonanza" bijvoor beeld heeft duidelijk een stimulerende in vloed op de wapenhandel gehad. Hoezeer de Amerikanen gehecht zyn aan hun wa pens bleek in de zomer van 1940, toen 'n beroep op hen werd gedaan om vuurwa pens naar Engeland te zenden, opdat de Engelsen zich de Duitsers van 't lijf zouden kunnen houden. Destyds werd gemeld, dat de Amerikanen 'n half miljoen geweren, re volvers en pistolen offerden voor de ver dediging van Engeland. In werkelijkheid waren het er nog geen zevenduizend- V. Wij vroegen ds. Graafstal of de stich ting zich in eerste instantie tegen de pro vo's wil richten. „Natuurlijk niet. maar wij willen met name ook hun duidelijk maken, dat een samenleving zonder goede leiding tot anarchie leidt. Tot een chaos. Ik zie in hun activiteiten een haast ziekelijke nei ging tot zelfvernietiging. Zij zagen de po ten onder het ledikant vandaan waarop zij zelf liggen". „Gelukkig voelen miljoenen Nederlan ders intuïtief aan, dat wij met die nega tieve activiteiten een zeer gevaarlijke kant uitgaan ja, miljoenen, en onder hen jongeren, ouderen, socialisten en „an ti's", oud-verzetslieden en pedagogen, on ze joodse landgenoten, mensen uit het za kenleven en gepensioneerden. Al zijn de motieven om onze stichting te steunen wel verschillend". Hoe. verschillend? „TF/rel, er is bijvoorbeeld 'n moeder die het concentratiekamp overleefde en die ons schrijft: „Als de nood aan de man komt dekken wij ons geliefde Oran jehuis met onze lijven, al zijn die broos na 4*4 jaar kamp. Maar met een moed als die van een leeuw". Hier gaat het dus direct om Oranje, maar een ander schrijft (een socialist): „Ik ben voor een Oranje als staatshoofd, als enig juiste binding van onze vele per tijen en partijtjes". En hier iemand: „Als ik zie hoe in an dere landen reeds lang voor de verkie zingen op een unfaire manier gevochten wordt om het presidentschap, wat ben ik dan blij met 't bezit van ons vorstenhuis." En weer een ander: „Herhaaldelijk vraag ik mij af hoe het mogelijk is, dat wij slechts 25 jaar geleden, liggende on der een bed. luisterende naar Radio Oran je om een woord van koningin Wilhelmi- na te horen en met gevaar van ons leven verzet boden tegen de bezetter van ons land. thans bijna dagelijks worden gecon fronteerd met een hetze tegen de monar chie, het Oranjehuis, het gezag, de geves tigde orde enz." Waarom „ordelijkheid" in uw doelstel ling en niet „orde"? „Omdat het begrip „orde" erfelijk be last is hardhandige handhaving van de orde op straat! terwijl het bovendien om veel méér gaat. Bij een overigens goed interview dat een krant publiceerde na een gesprek met mij, werd een foto afgedrukt waarop men ziet hoe politie mannen op straat met behulp van de wa penstok de orde willen herstellen. Om dé ze orde en om déze methode van gezags herstel gaat het ons beslist niet. Het in terview werd dan ook niet „verlucht" met die foto, maar „verduisterd". Natuurlijk moet er een eind komen aan de straatterreur en de agitatie tegen de politie, maar dan door een de ordelijk heid-bevorderende voorlichting. In onze steeds ingewikkelder wordende samenle ving is duidelijke leiding zelfbehoud. De primitieve groepen kozen zich al een lei ding om verzekerd te zijn van voedsel, veiligheid, onderdak en noem maar op. Een arts schrijft mij en een dokter klimt niet zo gauw in de pen! „Het is in alle huidige en vroegere cultuur kringen als een postulaat (noodzakelijk principe) beschouwd, dat in 'n geordende menselijke samenleving van meer dan twee mensen gezag onmisbaar is." De stapel brieven is onoverzienbaar en ds. Graafstal kan er dan ook eindeloos uit citeren. Ook uit verrassend veel reac ties van jongeren: „Ik ben 20 jaar en zit in militaire dienst. Ik moet u eerlijk be kennen dat ik mij soms schaam voor mijn leeftijdgenoten, die schijnbaar hun verstand hebben verloren". Inhakende op deze brief vroegen wij ds. Graafstal naar zijn mening, ook als legerpredikant, over de Bond van Dienst plichtige Militairen. „Ik heb daar alle vertrouwen in. om dat onze jonge Nederlandse militairen zich overal en zeker ook in het buiten land. onderscheiden door hun positieve in stelling. De Nederlandse soldaat kankert graag, maar de geest in onze krijgsmacht is verrassend goed. Wist u dat onze mi litairen die in Florence hielpen met de watersnood, dat zij waren voor herha ling vrijwillig deden en vrijwillig dagen nadienden? Ik wil graag contact opnemen met de Bond. maar het is er nog niet van gekomen". Andere contacten met (oud)militairen zijn er al wel. Zo meldde zich de Stich ting Bond Oud-Strijders „7 december" en masse aan als lid van de nieuwe stichting en evenzo het Veteranen Le gioen. Hun devies is: „Bundel de krach ten!" Zo oordeelde ook de „Geestelijke Burgerwacht" te Den Haag. die zich aan meldde. evenals een soortgelijke organi satie te Breda en de bond „Pro Rege" (met 90.000 leden), de Friese bond „Weerbaar en Paraat" met meer dan 2000 leden, organisaties van oud-verzets strijders, „De Tuchtunie" te Den Haag die o.m. een studie publiceerde óver het nozemprobleem zoals er thans ook een stroom van reacties komt uit de oranjeverenigingen, die niet bij de chr. bond zijn aangesloten. t A dhesiebetuigingen van particulieren, x met lange lijsten handtekeningen ko men binnen en ds. Graafstal wil graag dat velen zo in familie-, vrienden- en werkkring rondgaan om hetzelfde te doen. De stichting wil onder meer hiermee H. M. de Koningin t.z.t. een hartverwarmen de ovatie aanbieden. Maar daarnaast heeft zij plannen in petto voor een grootscheepse actie, een opzienbarende manifestatie, om tot uit drukking te brengen wat het Huis van Oranje voor Nederland betekend heeft en nog betekent. Daartoe wil men in vele (alle!) plaatsen komen tot een bundeling van krachten. De bond van oranjeverenigingen, die het initiatief nam, richtte zich reeds ter zake van de gezagshandhaving tot de mi nister-president en voorts is door de heer J. Commalin te Emmen namens de Stich ting een proces aanhangig gemaakt tegen het maandblad „Socialistische Jeugd Ne derland". dat in het septembernummer ('66) een voor de koningin bijzonder grie vend en grof beledigend stripverhaal pu bliceerde. Het belangrijke is evenwel het bunde len van krachten en de komende mani festatie. waarover binnenkort meer te vertellen zal zijn. Eerst moet de stich ting nog een naam hebben (men noemde haar reeds „Hou en Trouw". „Bundel de Krachten" enz., maar dat wordt het niet) en officieel zijn gestart. In februari dus. „Om alle misverstan den te voorkomen", besluit ds. Graafstal: „Wij zijn dus voorstander van een sterk gezag, onder Oranje, maar sterk gezag is niet identiek met gewelddadig gezag. En wat de oude leuze: „God. Nederland en Oranje" betreft? Onze Bond van Chr. Oranjever. ziet het eenvoudig zo: „Onze Vorstin kent het geheim van echt gezag: kunnen knielen voor de Allerhoogste. Zij weet zich: koningin bij de gratie Gods en zo reikt de gezagspiramide van het koninkrijk Nederland tol in de hemel. Het knielen voor God heeft aan Willem van Oranje, aan koningin Wilhelmina en aan de huidige vorstin een aanzien ver leend, dat alle formele gezag te boven gaat en de menselijke fouten (ook de Oranjes hebben die) compenseert".

De Vallei | 1966 | | pagina 9