Is gooien met de oorzaak van vuurwerk de brand? Zondagmiddag waren er opnieuw vlammen CNV Rhenen vierde het Kerstfeest Bijeenkomsten rond Kerst in Ederveen BEGROTING 1967 IN RAAD SCHERPENZEEL Brandende lonten in de brievenbus Het gladde Benedeneind Auto aan de haal Vele diploma-zwemmers in nieuwe bad Rhenen Bijna duizend bezoekers bij VKPV-expositie Edese jeugdbende opgerold Ruilverkaveling (6500 hectare) werd voltooid IN RHENEN VRAAGT MEN ZICH AF: Diefstal van kippen Irma la Douce EHBO Rhenen kampioen Uiterwaarden staan blank AGENDA Goede resultaten behaald „Asaf" in aak l rondgang in Amerongen De wachtmeester vertelt Ravage op Cuneraweg Belangrijk voor de Betuwe Nieuwjaarsreceptie nen 111 Achterberg gestolen Officiële Bekendmaking Officiële Bekendmaking Officiële Bekendmaking Luxor Theater AAN U HET WOOR1) Vocaal koor Ede op kerstwijding Herv. Gemeente Geslaagd MAANDAG 19 DECEMBER 1966 RHENEN Hoewel er nog geen zekerheid bestaat omtrent de oorzaak van de fel uitslaande brand van vrijdagavond in één van de oudste gedeelten van de binnenstad, doen hardnekkig de geruchten de ronde, dat kwajongens door kapotte ruiten rotjes in het pakhuis aan de Servetstraat zouden hebben gegooid. Van de zijde van de politie kon men dit gerucht niet bevestigen. Wel wordt er naarstig speurwerk verricht om de juiste toedracht van de brand te weten te komen. Brandmeester J. Meijer van de vrij willige brandweer deelde ons in een on derhoud mede, dat de brand in het pakhuis, dat grenst aan en eigendom is van Drukkerij „Cunera", is ontstaan in een hoek van het gebouw, waar zich brandbaar materiaal bevond, zoals zakken en plastic ballen, overblijfselen van een destijds hier gevestigd bedrijf je van schuimplastic. Daar de binnen- boel voor een vrij groot gedeelte uit hout bestond, vond het vuur hier gre tig voedsel. In het pakhuis waren groenten en aardappelen opgeslagen, alsmede con serven, alles eigendom van de groen tehandelaar Van de Berg. De hele voor raad ging verloren. Nadat er in eerste instantie een enor me rookontwikkeling optrad, werden onmiddellijk de brandweren van Ach terberg en Veenendaal ter assistentie opgeroepen. De drie brandweerkorpsen vielen de vuurhaard van drie kanten aan, via de Servetstraat, door de zelf- GEMEENTE RHENEN Ontgrondingen. Burgemeester en wethouders van Rhe- nen brengen ter openbare kennis, dat gedeputeerde staten der provincie Utrecht bij hun besluit van 7 decem ber 1966 afd. 2A m*. 2099/1891 wijziging hebben gebracht in hun aan wijlen ir W. van der Tak d.d. 27 oktober 1958, afd. 2 nr. 1408/1973 behoudens rechten van derden en tot wederopzegging ver leende ontheffing van de verbodsbepa lingen, genoemd in artikel 2 van de verordening op de ontgrondingen Utrecht voor het afgraven van ge deelten van de percelen, kadastraal be kend gemeente Rhenen, sectie H nr. 2071, 242 en 1641. Zij vestigen er de aandacht op, dat ingevolge artikel 6 van genoemde ver ordening van deze beslissing voor alle belanghebbenden binnen 30 dagen na op Hare Majesteit de Koningin, over eenkomstig artikel 19 onder B der wa terstaatswet 1900 en op de wijze bij de artikelen 21 en 26 dier wet bepaald. Het bovenaangehaalde besluit ligt van af heden gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter gemeentesecreta rie, afdeling financiën, ter inzage. Rhenen, 16 december 1966. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal, De secretaris, W. C. Pieters. GEMEENTE RHENEN Hinderwet Op de secretarie van de gemeente Rhenen ligt ter inzage een verzoek met bijlage van J. van Dijk, Verl. Oude Veenendaalseweg 30 Rhenen, om ver gunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting voor de opslag van 250 lt. propaangas t.b.v. verwarmings- en kook doeleinden in de particuliere woning. Datum verzoek 23 mei 1966 adres in richting Verl. Oude Veenendaalseweg 30, kadastraal gemeente Rhenen sectie G nummer 1573. Schriftelijke bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ter inzage ge legd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbren gen op een openbare zitting te houden op dinsdag 3 januari 1967 om 11 uur in gemeentehuis Rhenen. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is versche nen; b een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schrif telijk bezwaren heeft ingebracht. Rhenen 16 december 1966. Burgemeester en wethouders van de gemeente voornoemd, De Burgemeester L. Bosch v. Rosenthal. De secretaris W. C. Pieters. GEMEENTE RHENEN Aanwijzing Nieuwe Veenendaalseweg als voorrangsweg Burgemeester en wethouders der ge meente Rhenen maken bekend, dat zij bij hun besluit tfan 5 juli 1966 hebben aangewezen als voorrangsweg de in be heer bij de gemeente Rhenen zijnde openbare Nieuwe Veenendaalseweg, ge rekend in noordelijke x-iehting vanaf een punt, gelegen op een afstand van 50 meter uit het hart van de rijksweg R 25 en voor het overige zover deze weg is gelegen binnen de bebouwde kom als bedoeld in artikel 8 der wegenverkeers wet. Ingevolge artikel 5, 5e lid van het wegenverkeersreglement is dit besluit goedgekeurd door de minister van ver keer en waterstaat bij diens brief van 6 december 1966 nr. 74478 afd. W.A. Het hierboven aangehaalde besluit is in afschrift verzonden aan de hoofdin genieur-directeur van de rijkswaterstaat in het arrondissement Utrecht, aan de door de minister van verkeer en wa terstaat aangewezen als x-echtspersoon erkende behartiging van verkeersbelan- gen ten doel hebbende verenigingen en aan gedeputeerde staten van Utrecht. Rhenen, 16 december 1966. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, W. C. Pieters De burgemeester L. Bosch v. Rosenthal. bedieningszaak van de heer Van den Berg en door een in de Hofstraat ge legen stallingsgarage, die in snel tem po werd ontruimd om de spuitgasten vrij baan te geven. Door de brandmuur van de aangrenzende drukkerij nat te houden en de vuurhaard in het inmid dels in lichterlaaie staande pakhuis in te sluiten, konden de belendende perce len allemaal worden behouden. Na drie kwartier kon men zeggen dat men de brand meester was. Het nablussen duurde echter nog wel tot half twaalf 's avonds, terwijl er de gehele nacht brandwachten bij gebleven zijn. Een deel van de gevels stortte in, een an der deel werd omgetrokken. De Servet straat blijft voorlopig voor het verkeer afgesloten. De schade aan de opslag loopt in de duizenden guldens. Het pand zelf is verzekerd. Een gedeelte van drukkerij „Cunera" liep waterschade op. op. Het voltallige college van burgemees ter en wethouders was bij de brand aanwezig. De publieke belangstelling was uiteraard enorm groot. De politie heeft haar taak uitstekend verricht. Dank zij het vakkundig optreden van de brandweer werd in dit oude en in gesloten stadsdeel een ramp voorkomen. Rhenen heeft in geen jaren een der gelijke felle uitslaande brand meege maakt, die niet van gevaar ontbloot was voor de aangrenzende percelen. Zondagmiddag werd de brandweer ge waarschuwd door omwonenden, omdat In de puinhoop enkele restanten van balken weer waren gaan branden. Het vuur was van weinig betekenis zodat liet spoedig kon worden bedwongen. VEENENDAAL De heer V., wo nende aan de Vygendam, deed zaterdag by de politie aangifte van diefstal van tien kippen. Het pluimvee, dat waar schijnlijk als Kerstbout bestemd zal wor den, werd zonder dat iemand het liad gemerkt, uit het hok ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in en maakt tevens van de gelegenheid gebruik tegen diefstal van pluimvee en konijnen te waarschuwen. Ook in Achterberg wer den het afgelopen weekend „kerstbou ten" gestolen. RHENEN In het christelijk ver enigingsgebouw „Irene" vierden de le den van het CNV uit Rhenen en Ach terberg zaterdagmiddag het Kerstfeest. De opkomst was groot. Er waren on geveer vierhonderd kinderen met hun ouders rond de enorme kerstboom ge zeten toen de voorzitter van de Chris telijke Besturen Bond, de heer L. P. van Voorthuisen het openingswoord sprak. Hij maakte van de gelegenheid ge bruik een woord van dank te richten tot de penningmeester van de Rhenen- se christelijke vakbonden voor de finan ciële steun, waardoor het mogelijk was geworden dit kerstfeest te realiseren. De heer Van Voorthuisen dankte ver der allen die de vorige avond meege werkt hadden om alle voorbereidingen te treffen, waarmee men tot diep in de nacht bleek bezig te zijn geweest. Een bijzonder woord van welkom mochten de afgevaardigden van de christelijke besturen in Eist in ontvangst nemen. VEENENDAAL Het reeds enkele jaren roulerende rneesterwex-k „Irma la Douce" is eindelijk in Veenendaal beland. Vellen zullen de film al één keer of meermalen gezien hebben, maar diegenen die nog niet in de gele genheid waren krijgen nu de kans om de topsterren Shirley MacLaine als het lichte meisje en Jack Lemmon als de argeloze politieagent te gaan zien. Wij zouden gemakkelijk de inhoud kunnen vertellen, maar het heeft zo weinig nut. Deze film moet men zelf gaan zien, om de doodeenvoudige re den dat het een doldrieste lachfilm is, waaruit toch ook duidelijk het droevige en de verlatenheid van de in elke we reldstad aanwezige rode buurt spreekt. In Parijs speelt het verhaal zich af. Billy Wilder Het scenario van Billy Wilde's Irma la Douce is wederom geschreven in samenwerking met I. A. L. Diamond. Het paar werkte al samen aan het sce nario van de films „Love in the after noon", „Some like it hot", „The apartment" en „One, two, three". Geboren op 22 juni 1906 in Oostenrijk en opgevoed in Europa, heeft Billy Wil der van het begin af een hartstocht ge had voor Amerika. Die merkwaardige neiging had hij geërfd van zijn moe der. Zij was het, die hem Billy noemde niet William omdat zij dat ty pisch Amerikaans vond klinken. Billy startte in de journalistiek. Hij schreef in Wenen sportverslagen voor Die Stunde en werd later misdaadver slaggever voor Nachtausgabe, toen één van Berlijns voornaamste dagbladen. Hij waagde zich korte tijd aan de rech tenstudie, een poging, die ten dode was opgeschreven, en probeerde het ook nog als beroepsdanser. Zijn eerste aanraking met de cinema tografie was die met de door Robert Siodmak geregisseerde „Menschen am Sonntag", een produktie, die gereali seerd werd voor het bedrag van onge veer f 15.000,Wilder schreef het scenario. Aan de film werkte overigens als assistent nog een andex*e jongeman mee, die later een grote man zou wor den in het filmwerk: Fred Zinnemann. Bij de opkomst van Hitler in Duits land verdween Wilder naar Frankrijk, waar hij zijn werk als schrijver-regis seur van films doorzette, waarna hij zijn geluk beproefde in Hollywood. De jonge Amerikavaarder sprak nau welijks een woord Engels. Twee jaar lang scharrelde de jonge Wilder in Hollywood rond zonder veel succes met twee in het Duits geschre ven scenario's in zijn zak. Hij maakte tenslotte kennis met Charles Brackett. Hun samenwerking als scenarioschrij vers resulteerde in films als „Ninotch- ka", „Hold back the dawn" en „Ball of fire". Sindsdien behoort Wilder tot de be langrijkste scenarioschrijvers-regis seurs van Hollywood. Zijn werk lever de hem zes Oscars op: voor scenario en regie van „The lost weekend" in 1945, voor scenario (met Brackett en D. M. Marshman) van „Sunset Boulevard" in 1950 en voor scenario (met Dia mond), produktie en regie van „The apartment" in 1961. Wilder's carrière als regisseur in Hol lywood begon in 1942 met „The major and the minor", een film, die hij schreef samen met Brackett en met Ray Milland en Ginger Rogers in de hoofdrollen. Sindsdien heeft hij elke film, die hij schreef; eelf geregisseerd. Zij maken weliswaar deel uit van de christelijke besturen bond Rhenen, maar organiseren voor hun leden in Eist een afzonderlijk kerstfeest op 24 december in gebouw Pniël, 's middags om drie uur. Nadat de voorzitter was voorgegaan in gebed, werd het Kerstverhaal uit Lu cas 2 gelezen door de meisjes Betsie Haast en Gera Peters. Ds A. Westra, Nederlands Hervormd predikant, deed een kerstvertelling en eindigde na afloop van het kerstfeest met dankgebed. Tussendoor werden verschillende kerst liederen gezongen met aan het orgel de heer L. P. van Voorthuisen. Het feest werd besloten met het uitdelen van pak jes aan de kinderen, waarin zich on der meer een gegraveerde beker be vond met wat lekkernijen. RHENEN Zaterdag nam een EHBO- ploeg van de afdeling Rhenen van de RKEHBO deel aan wedstrijden in het verlenen van eerste hulp in het Bra bantse Neerkamp. Leider was de heer Th. Vermeulen met assistentie van de heren J. Rothuis en J. Verhaar. Men leverde een pracht prestatie door beslag te leggen op het kampioenschap, waarvoor een prachtige beker werd overhandigd. De heer Vermeulen be haalde bij de leiders de tweede prijs. De ploeg kreeg lof van de jury. De EHBO-Neerkamp bestond vijftien jaar en had de ploeg uit Rhenen uitge nodigd aan de jubileumwedstrijden deel te nemen. Er namen 9 ploegen aan deel. waar van Rhenen 120 punten incasseerde. Roggel werd tweede met 116 punten en derde Bakel met 114 punten. De prestatie van Rhenen valt des te meer in het oog, omdat er twee inval lers waren. RHENEN De Rijn is nu volledig buiten zijn oevers getreden. De uiter waarden staan overal blank. De schepen kunnen niet meer aanleggen aan de ge meentelijke loswal. Zij worden nu ge lost aan de Rijnkade, tussen loswal en Veerplein. Enkele inwoners, die vlak aan de Buitenomme wonen, moesten hun var kens evacueren naar hoger gelegen ge bieden. De schaatsliefhebbers zitten alle maal vurig op vorst te hopen, want dan kan er vlakbij de stad naar hartelust worden gereden. RHENEN Zaterdagavond is een op het trottoir tegenover hotel „De Koning van Denemarken" wandelend echtpaar bijna het slachtoffer geworden van een auto die plotseling aan de haal ging. De wagen stond geparkeerd bij kunsthandel Baars. Vermoedelijk heeft de straffe wind de wagen, die niet op de rem of in de versnelling stond, op gang ge bracht. Het niets vermoedende echtpaar zag de auto plotseling vlak voor zich het trottoir oprijden om tegen de oude stadsmuur tot stilstand te komen. Wan neer de auto een meter uit de koers zou zijn geraakt, was het echtpaar van ach teren aangerdeen en waren de gevolgen niet te overzien geweest. Heden maandag VEENENDAAL Gebouw Eltheto 19.30 uur; Kerstwijding voor bejaarden. BIOSCOOP Luxor theater Veenendaal 19,30 uur: „Irma la douce". Morgen, dinsdag VEENENDAAL Postkantoor 9-12 uur: Verkoopstand „Voor het kind" OCB-gebouw 14.30 uur: Kerstmiddag voor bejaarden Consistorie geref. gem. Fluiterstraat 19.30 uur: Bijeenkomst Studie vereniging Petrus Datheen (S.G.P.) „Voetbalsport en de ARP" ELST Gebouw Pniël 19.45 uur: Kerstfeest Nederlands Christenvrouwenbond BIOSCOOP Luxor theater Veenendaal geen voorstelling EDERVEEN Dinsdagavond wordt er een kerstavond gehouden in het jeugd- gebouw van de N.H. Kerk voor de verenigingen. Het programma bestaat uit declamaties, gedichten, zang en een kerstverhaal. Donderdagmiddag wordt er voor de bejaarden een kerstmiddag gegeven in het jeugdgebouw. De middag staat onder leiding van ds De Bie. Donderdagsmiddags en ook 's avonds wordt er in de kleuterschool kerstfeest gehouden. Ook de ouders worden uitgenodigd. Deze avond en middag is alt yd zeer in trek bij de ouders, aangezien de juffrouws dit zo keurig weet te organi seren. De plattelandsvrouwen van de C.P.B. houden hun kerstavond in het jeugdge bouw van de Ned. Herv. Kerk. Op de avond van de Tweede Kerstdag wordt er kerstfeest gevierd in de N.H. Kerk voor de zondagsschool, ieder die interesse heeft kan het feest bij wonen. Elk jaar is hiervoor veel belangstelling. RHENEN De eerste zwemproeven, die zaterdagochtend in het overdekte in- structiebad „Lijsterberg" werden afge nomen, zijn een groot succes gewor den. Van de 132 candidaten (123 meis jes en jongens, alsmede 9 volwassenen) behoefden slechts drie zwemmertjes te worden afgewezen. De volwassenen behaalden allen het diploma. Tussen de bedrijven door gaf de heer Ton van Dijk, trainer van de RZ en PC „De Forellen", zwemdemonstratie. Burgemeester mr L. Bosch ridder van Rosenthal, kwam halfweg de ochtend 'n kijkje nemen. Hij was uiterst enthousi ast over de resultaten. De inspecteur lichamelijke opvoeding, de heer L. J. Heugen, was aanwezig om zich op de hoogte te stellen van het verloop van dit evenement, dat nieuw is in zijn in spectie. De wethouder van onderwijs, mr J. Deen, sprak aan het begin van de examens enkele woorden tot de deel nemers en de talrijke ouders en belang stellenden. Hij noemde het voor Rhenen een bijzonder verheugende gebeurtenis. Een bijzonder woord van welkom richt te hij tot de heren Heugen en E. van Asselt. Laatstgenoemde vertegenwoor digde de Koninklijke Nederlandse Z we in bond als diplomaconsul. Aan het slot van de afgelegde proe ven sprak de heer Heugen nog een en kel woord. Hij was enthousiast voor de wijze, waarop de instructeurs Wories ep Evers alles hadden voorbereid. In het bijzonder het watertrappelen kon de goedkeuring wegdragen van de in specteur, daar hij uit ervaring wist, dat dit talrijke malen de grootste moeilijk heden oplevert. Het ging hier allemaal van een leien dakje. Alle deelnemers die geslaagd waren ontvingen een di ploma van de KNZB De kinderen kre gen bovendien een reep chocolade. AMERONGEN Traditie-getrouw zal het Chr. Gem. Koor „Asaf" in de Kerstnacht weer een rondgang door het dorp maken en op diverse plaatsen Kerstliederen zingen. Het Bestuur deelt nog mede dat de ze rondgang op het Hofplein zal begin nen des nachts om 12 uur. Ieder die hieraan wenst deel te nemen wordt ver zocht op bovengenoemd tijdstip aanwe zig te zijn. In verband met het hinder lijke lawaai dat vorig jaar werd ver oorzaakt door gemotoriseerd vervoer, is het gewenst dit jaar te voet aan de tocht deel te nemen. SCHERPENZEEL Donderdag zal de gemeenteraad van Scherpenzeel ver gaderen om de begroting te gaan be handelen. Hoewel er een sluitende be groting zal worden aangeboden, biedt deze ruimte voor de uitvoering van grote VEENENDAAL Zaterdag eindigde de grote jubileumtentoonstelling van de Veenendaalse Konijnen- en Pluimvee- fokkersvereniging, die in de eierhal werd gehouden. Deze dierenshow is een groot succes geworden, mede door het gevarieerde programma. Voorzitter Van Kruistum deelde ons mee, dat het be zoekersaantal dat van andere jaren ver re overtrof. Het aantal belangstellenden bedroeg ongeveer 1000. Zelfs zaterdag avond, toen men al aan het afbreken was, kwamen nog mensen die graag wil den zien wat er aan fauna was tentoon gesteld. De heer Van Kruistum zei ver der nog, dat wanneer vele leden zich niet ten volle hadden ingezet, deze show nooit zo grandioos had kunnen verlopen. Wat betreft de leden, heeft de VKPV bij vele dierenliefhebbers, zowel van pluimvee als van konijnen, weer het no dige enthousiasme opgewekt. Ongeveer tien mensen hebben zich opgegeven als lid. Konijnen Mooiste dier tentoonstelling: 1. Pool (roodoog) van M. H. van Amerongen uit Zegveld; 2. Vlaamse Reus (konijn- grijs) van J. M. Wildeman uit Amers foort; 3. Lotharinger van C. A. de Rooy uit Wijk bij Duurstede. Mooist dier grote rassen: 1. Vlaamse Reus van J. M? Wildeman; 2. Lotharin ger van C. A. de Rooy; 3. Franse Lang oor (konijngrijs) van D. H. Baauw uit Zeist. Middenrassen: 1. Alaska van A. v.d. Veenbrink uit Amersfoort; 2. Blauwe Wener van B. J. Medema uit Zeist; 3. Papillon van J. Den Uil uit De Meern. RHENEN lil het Kerstnummer van het kontaktorgaan van de Sint Cuneraparochie komt een nieuwe rubriek voor onder de titel „De wachtmeester verteltDe redactie deelt de lezers mede, dat. deze rubriek voortaan maandelijks zal verschijnen, dank zij de medewerking die daartoe werd verkregen van de heer J. B. J. Boos, wachtmeester van de rijkspoli tie le klasse groep Rhenen. Zijn eer ste bijdrage handelt over het onder werp „Ouders-jeugd"waarin de heer Boos een lans breekt voor de jonge ren, die maar al te vaak niet door de ouders ivorden begrepen, omdat ouders en kinderen teveel als twee parallel lopende eenheden optrekken, De ouders bemoeien zich met hun eigen problemen, de kinderen even zo. Als advies voor de komende tijd en vooral voor de komende feestdagen stelt wachtmeester Boos: „Ouders hebt geduld en leert uw kinderen be- grijpen". RHENEN De politie heeft al talryke processen-verbaal opgemaakt tegen jongelui, die op de openbare weg rotjes afsteken en voorbijgangers daarmee be lagen. Op verschillende plaatsen ln de gemeente zijn er al brandende lonten In brievenbussen gedeponeerd met alle gevolgen van dien. Het regent klachten van do inwoners. Wy vernemen, dat de burgemeester de verkoop van vuurwerk al aanzienlyk aan banden heeft gelegd, door te bepalen dat de verkooptijd slechts mag lopen van 15 tot en met 81 december. Het ziet er wel naar uit dat er voor het komende Jaar een algeheel verbod zal worden afgekondigd. Korthaarrassen: 1. Rex van L. Schip pers uit Kamerik; 2. Rex van A. A. van Brandehorst uit Breukelen; 3. Rex van W. Pastoors uit Wijk bij Duurste de. Kleine rassen: 1. Hollander van R. Mil tenburg uit Wijk bij Duurstede; 2. Black and Tan van W. Pastoors; 3. Klein zil ver van C. van Dool uit Zegveld. Dwergrassen: 1. Pool (roodoog) van M. H. van Amerongen; .2 Kleurdwerg van J. C. Bijl uit Veenendaal; 3. Pool (roodoog) van D. J. van Amerongen uit Zegveld. Mooiste dier tekeningrassen: 1. Lotha ringer van C. A. de Rooy; 2. Hollander van Miltenburg; 3. Papilion van Den Uil. Mooiste dier van dames inzendsters: 1. Kleurdwerg van Mevr. C. N. Van Kruistum-Van Santen uit Veenendaal; 2. Kleurdwerg van Mevr. Van de Lust- graaf-Otting. Mooiste dier Jeugdlid: 1. Klein Zilver van C. van Dool uit Zegveld; 2. Pool (roodoog) van W. Methorst. Mooiste dier VKPV: 1. Vlaamse Reus van W. van Fulpen uit Scherpenzeel. Hoogste aantal punten één ras: 1. A. J. van Kruistum (Veenendaal) met Hol landers. Grootste inzending konynen: 1. Van Eyk uit Zeist. Mooiste dier eigen hok 1966: 1. Vlaam se Reus van Wildeman uit Amersfoort. Pluimvee. Mooiste dierhoenders: 1. Hollands Hoen van A. van Duyn uit Kamerik; 2. Orpington van N. Stoof uit Kamerik; t 3. Prymouth Rock van J. Beukers uit Zegveld. Mooiste dier grote hoenders: 1. Hol lands Hoen van Van Duyn; 2. Orpington i van N. Stoof; 3. Welsummer van L. j Brak uit Zegveld. Mooiste krielhoender: 1. Hollands Krielpatrijs ovan J. Beukers uit Zegveld; I 2. Sebright Kriel van G. Loenen uit i Loosdrecht; 3. Ned. Sabelpoot Kriel van D. Boer uit Zegveld. Grootste inzending hoenders: 1. J. Beukers uit Zegveld. Grootste inzending YKPV-lid: J. G. i v.d. Lust graaf uit Ede. Sierduiven. 1. Kingduif (wit) van H. R. Blok uit j Woerden; 2. Dragonderduif van H. R. Blok; 3. Neurenberger Zwaluw van N. Stoof; 4. Steinheimer Bagadet van A. W. van Hardeveld uit Veenendaal. Sier- en watervogels. Mooiste dier: 1. Chinese Knobbelgans van Combinatie Streven naar Beter uit Zegveld; 2. Zilverfazant van Streven naar Beter; 3. Rouaaneend van SNB. Grootste inzending: 1. SNB. Grootste inzending YKPV-lid: 1. J. J. v.d. Lustgraaf. RHENEN Op de Cuneraweg, ter hoogte van de picknickplaats kantelde vrijdagavond een vrachtwagen, die be laden was met schotten van een directie keet. De ravage was bijzonder groot. Er werd niemand bij gewond. Toen de vrachtwagenchauffeur A. v. d. P. uit Kootwijkerbroek een tractor met aan hanger wilde inhalen, moest de vracht wagen-combinatie van de Bataafse Aan- nemings Mij uit Den Haag bestuurd door A. G. P., zo snel afremmen, dat de aanhanger met schotten uit de baan vloog en op de weg terecht kwam. kapitaalswerken als b.v. de riolering van de Dorpstraat en de reconstructie van de Markstraat. Voor de realisatie van deze werken zal de gemeente een lening tegen 7 aangaan. Hierover schreven wij reeds eerder uitvoerig. Voorts wordt de raad voorgesteld een schoolraad te benoemen. Het college schrijft dat een dergelijke instelling de gemeenschappelijke belangen van de openbare lagere scholen in de gemeente voorstaat en bovendien alle gewenste in lichtingen over die scholen kan geven. De samenstelling van de schoolraad berust op een brede basis, zo delen B. en W. aan de raad mee. In dit verband wor den o.a. genoemd: ouders, schoolhoofden, onderwijzers, leden van het gemeentebe stuur en onderwijsdeskundigen. De twee oudercommissies van de openbare lagere scholen zijn reeds van het plan op de hoogte gesteld. Zij hebben het college meegedeeld de voorkeur te geven aan een schoolraad boven een ouderraad. Volgens de Lager Onderwijswet van 1920 bestaat namelijk ook de mogelijk heid een ouderraad in te stellen. Een dergelijk orgaan wordt gevormd uit ouders, die lid zijn van een oudercom missie. Volgens de wet moet de gemeente Schex-penzeel óf een schoolraad óf een ouderraad benoemen, omdat er in de gemeente meer dan een oudercommissie voor de openbare lagei-e scholen bestaat. De volledige raadsagenda ziet er als volgt uit: 1. Opening; 2. Vaststelling notulen ver gadering 30 november 1966; 3. Ingeko men stukken; 4. Instelling schoolraad; 5. Aanbieding nieuwe bouwverordening; 6. Vaststelling vergoeding bijzonder lager onderwijs 1966; 7. Vaststelling exploita tiebedrag lager onderwijs 1967; 8. Vast stelling exploitatiebedrag U.LjD. voor 1967; 9. Wijziging en opnieuw vaststel ling van de verordening wegaanlegbe- lasting; 10. Wijziging belastingverorde ningen (uniforme inning); 11. Garantie verlening hypothecaire geldleningen voor woningbouw; 12. Wijziging doorstro mingsverordening; 13. Aangaan geld lening ter consolidatie vlottende schuld; 14. Indiening bezwaarschrift bij het Mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk tegen de plaatsing van het perceel Dorpsstraat 180 op de voor lopige lijst van Monumentenzorg; 15. Vaststelling gemeentebegi'oting 1967 en de begrotingen van de 4 takken van dienst t.w. Zwembedrijf, Grondbedrijf, Woningbedrijf en Vleeskeui-ingsdienst; 16. Mededelingen; 17. Rondvraag; 18. Sluiting. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijRheid van de redactie Geachte Redactie, Naar aanleiding van uw schrijven in de krant van vrijdag 16 december 1966, inzake het redden van een automobilist door de heer D. van de Scheur en de klacht over het niet strooien op het Benedeneind het volgende. De heer C. J. van Holland heeft inderdaad gelijk, er wordt wel eens gestx-ooid. Zelf heb ik de laatste zes winters op het Benedeneind gewoond en ik dacht wel dat ik ook wel een beetje bekend ben met het strooien. Wanneer het 's winers glad is dan is er bij ons voor het huis negen van de tien keer gestrooid, maar dan moet ik er tevens bij vermelden dat dit op het Gel ders Benedeneind is, en dit gedeelte dus voor verzorging voor rekening komt van de gemeente Ede. Kom ik dan fietsende in de richting Veenendaal aan de grens, dan is het uitkijken geblazen, want tot aan de Valleistraat (Veendaals gx-ondgebiedis het negen van de tien keer glad en is er niet gestrooid. Misschien weet u nog dat er enkele jaren geleden vele wegen wa ren ingesneeuwd. Zo ook op het Beneden eind. Na drie dagen is men toen zelf maar met de schop gewapend een uitweg gaan maken. Verder lees ik in het com mentaar van de heer Van Holland, dat het op het Benedeneind erg gevaarlijk werken is en dat het niet verantwoord is om er met een strooiwagen te komen. Ik zou de heer Van Holland dan eens aan willen raden om bij de gemeente Ede te rade te willen gaan \yant die heb ik nog nooit met een bakfiets of kruiwagen op het Benedeneind zien strooien (van de gemeente Veenendaal trouwens ook nooit). Wel heb ik eens gezien dat mensen van het Benedeneind zelf met tractor en wagen, bij gebrek aan beter, zwarte grond op het wegdek hebben gestrooid. Dit kan ik als ooggetuige meedelen. Ik ben het daarom volkomen met de heer Van de Scheur eens. Het Gladde Benedeneind is het kind van de rekening. N. v. Nieuwarerongen, Veenendaal. EDE Op 24 december zal de Ne derlandse Hervormde Gemeente in de Bethelkerk een kerstwijding organise ren (aanvang 21.00 uur) waarop diver se musici die al vele malen succesvolle avonden op hun naam hebben staan, optreden. Het Vocaal Koor Ede dat on der leiding van de dirigent R. Bakker, reeds grote prestaties geleverd heeft zal met vele anderen zijn medewer king verlenen. Ds. R. C. Cuperus zal voor de medi tatie zorgen, Emmy Roosjen voor de schriftlezing. Jan van der Linden, Jan D. van Laar, Dirk Hol, Henk Boshart en Margriet van Laar zullen muzikaal met orgel viool en cello de avond me de verzorgen. EDE De politie heeft vier Jonge mensen om en nabij de twintig jaar uit Ede, Van D., de gebroeders M. en T. aangehouden wegens een dertigtal inbraken in Ede en omgeving. In El- burg werd 12.000 gulden gestolen, in Dordrecht werden twee oude mensen onder bedreiging van vuurwapens be roofd van vijftig gouden munten. De meeste diefstallen betreffen het wegne men van benzine en accu's uit auto's, auto-onderdelen, gereedschap uit kel ders en directieketen, snoep en sigaret ten uit een patates-friteszaak, 300 gul den uit een garage en opgezette vogels uit een school. Ook bij de manufactu renzaak van Van de W. in Ede heb ben zij ingebroken. De diefstallen wer den in de loop van dit jaar gepleegd. De jongelui liepen tegen de lamp toen zij in verband met het wegnemen van auto-onderdelen door de politie aan de tand werden gevoeld. Het onderzoek bij de politie, voor wie de Edenaren geen onbekenden zijn, is nog gaande. LIENDEN De sinds vele jaren in uitvoering- zijnde ruilverkaveling „Ech- teld-LIenden", waarover reeds in 1952 de stemming werd gehouden en die een gebied van ruim 6500 hectaren omvat, vond vorige week haar officiële beëindi ging in een zeer omvangrijke akte. De werkzaamheden in het terrein zijn vry- wel voltooid. EDE De burgemeester van Ede en mevrouw Platteel zijn voornemens op 2 januari van 16.00 tot 17.30 uur de zo langzamerhand traditioneel gewor den nieuwjaarsreceptie in De Berg- poort te houden. In een plechtige zitting ten gemeen tehuize van Lienden werd door de no taris, de heer J. H. van Hetei-en uit Eek en Wiel de notariële akte gepas seerd. Uit de stukken, die dezelfde dag op het hypotheekkantoor te Nijmegen ter overschrijving werden aangeboden, blijkt, dat aan honderden eigenaars ka vels in eigendom werden toebedeeld. Tegelijk werden alle erfdienstbaarheden geregeld zoals recht van uitweg enz. terwijl ook de zakelijke rechten, voort vloeiende uit de Belemmeringenwet Pri vaatrecht (hoogspanningsleidingen, gas leidingen enz.) opnieuw werden vastge legd. Alleen al het aantal hypotheken, dat nauwgezet van de vervallen percelen op de nieuw gevormde kavels moest worden overgeboekt, beslaat tientallen bladzijden van de akte. De nieuwe kavels zijn in de praktijk reeds enkele jaren in gebruik genomen, zodat agi'arisch bekeken de ruil verkaveling al eerder klaar was. De rechtszekerheid betreffende de bodem is pas vanaf 15 december weer goed gegrondvest in de vorm van een geheel vernieuwd gedeelte van de kadastrale en hypothecaire boekhouding van dit gebied. Vanaf 15 december bestaan er geen tijdelijke kavelnummers meer, maar zijn alle percelen weer ondergebracht in nieuwe kadastrale sectie en bladen, met nieuwe perceelsnummers. De voorzitter van de plaatselijke com missie, de heer P. v. Westerhenen con stateerde aan het slot van de zitting, dat met het passeren van de akte een mijlpaal was bereikt. Namens de plaatselijke commissie bracht, hij dank aan de notaris en diens assistenten en pree hij de goede con tacten tussen notaris en landmeter-des kundige en diens staf. ACHTERBERG Bij een inwoner van Achtei'bei'g wei'den in het afgelopen weekeinde vier konijnen gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. RHENEN Aan de Rijks Universi teit te Amsterdam is geslaagd voor het cand .-examen wiskunde en natuur wetenschappen de heer G. J. de Jong, alhier.

De Vallei | 1966 | | pagina 3